Dank zij overschotten van gemeentelijke diensten Loonstop is niet nodig - aldus voorzitter Werkgeversverbond „Lek" in tankstation leverde da< personeelsleden 40 mille op VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Manifest door het raam Het trampersoneel in Marseille, dat over de arbeidsvoorwaarden niet erg: tevreden was, ging: in staking en trok naar het hoofdgebouw van het ge meentevervoerbedrijf, waar een deputatie een manifest zou aanbieden. De direktie wenste evenwel de stakers niet te ontvangen, reden waarom de mannen door een raam naar binnen klommen (foto). Kort daarna is men toch tot een vergelijk gekomen. Katwijk heeft sluitende begroting Een sluitende begronting. Het doet ons, zo schrijven b. en w. van Kat wijk aan de raad, genoegen te kun nen mededelen, dat het mogelijk is gebleken voor het komende jaar een begroting samen te stellen welke, met een totaal aan inkomsten en uit gaven van de gewone dienst van ruim 7.365.000.en een bedrag van rond 81.200.voor „onvoorziene uitgaven" sluitend is zonder dat daartoe een beroep op reserves of andere middelen behoeft te worden gedaan. Toen een sluitende begroting van de algemene dienst binnen 't bereik bleek te liggen, werd op de onder scheidene diensten der gemeente een beroep gedaan. In het kader hiervan was de commissie voor de bedrijven er van overtuigd dat, onvoorzienin- gen voorbehouden, de onderscheide ne ramingen in het bijzonder die van het elektriciteitsbedrijf nog wel enige speling bevatten en het mogelijk en gerechtvaardigd was, de bedrijven hun bijdragen tot een slui tende begroting te doen leveren. Voorts is o.m. op verschillende ra mingen van de dienst van openbare werken bezuinigd. Dat het mogelijk is gebleken, zij het met de gememoreerde gezamen lijke krachtsinspanning, tot een slui tende begroting te komen, is vooral toe te schrijven aan de belangrijke verbetering in de financiële positie der gemeente, welke te verwachten is van de financiële verhoudingswet 1960. De verschillende ramingen zijn met de nodige voorzichtigheid samengesteld, zodat in dit opzicht zich eerder meevallers dan tegenval lers zullen voordoen. Enig optimisme achten b. en w. dan ook stellig ver antwoord. B. en W. wijzer er voorts op, dat de begroting wederom een stijging der uitgaven van de algemene dienst te zien geeft, ditmaal ten bedrage van ƒ558.919.53, waar echter tegen over staat dat, dank zij de verhoog de uitkeringen uit het gemeente fonds een verhoging der inkomsten van 967.625.49 te zien geeft. Onderwijs. Bij hoofdstuk „Onderwijs" vinden we o.m. vermeld dat de bouw van de openbare kleuterschool aan de Wil lem de Zwijgerlaan helaas langer duurt dan was voorzien, doch dit vierklassige schoolgebouw zeker in de loop van het eerste half jaar 1962 in gebruik zal kunnen worden ge nomen. De aanbesteding van de tweede bouwfase van de Prinses Beatrixschool kan thans worden te gemoet gezien. Hopelijk zal deze 12- klassige school omstreeks 1 sept. '62 geheel zijn voltooid. De plannen voor de bouw van een nieuwe gereformeerde school te Kat wijk aan den Rijn zijn momenteel nog in behandeling bij de bouwkuiv- dige hoofdinspectie. Eerst nadat deze instantie het bestek met tekening heeft goedgekeurd kan de benodigde rijksgoedkeuring worden aange vraagd. Dat in 1962 met de bouw van deze school op het terrein achter het voormalige gemeentehuis te Katwijk a. d. Rijn een aanvang kan worden gemaakt lijkt voorhands echter niet waarschijnlijk. Een schetsplan betreffende de stichting van enkele lokalen voor de chr school voor zwakzinnige kinde ren op de plaats van de te slopen voormalige Otto Baron van Cat- wijckschool aan de Commandeurs- laan is te beoordeling aan de inspec teur van het b.l.o. voorgelegd. Met de bijbouw van twee lokalen van de Leidse Buitenschool* is on langs een aanvang gemaakt. Momen teel kan nog niet worden beoordeeld of met deze uitbreiding kan worden volstaan, of dat er in de nabije toe komst misschien nog enkele lokalen moeten worden bijgebouwd. Over het nijverheidsonderwijs zeg gen b. en w.: zeer belangrijk is de nieuwe regeling der financiële ver houding ook voor Katwijk de uitwerking der bepaling, dat het rijk de kosten van het nijverheidsonder wijs volledig vergoed. De kosten van het lager nijverheidsonderwijs, die voorheen voor 30% ten laste van de gemeente en voor 70% ten laste van het rijk kwamen, zijn dus voortaan geheel voor rekening van het rijk. Ten opzichte van de oorspronkelijke begroting voor het jaar 1961 levert dit ten bate van het hoofdstuk „On derwijs" een voordeel op van 321.530.—. Maatschappelijk steun en voorzorg. Bij aanneming van een nieuwe re geling die in voorbereiding is, zal de bijdrage per inwoner voor dit doel verhoogd moeten worden van 8Vi ct. tot 13 ct. Binnen niet al te langen tijd hopen b. en w. in staat te zijn met betrekking tot de bouw van een nieuwe werkplaats voor lichamelijk gehandicapten de raad een schets plan aan te bieden. B. en W. zeggen nogmaals te willen beklemtonen, dat door de tewerkstelling van een groep geestelijk gehandicapten, die door hun afwijking niet of nauwe lijks meer voor opname in het nor male arbeidsproces in aanmerking komen, een belangrijk stuk maat schappelijk werk wordt gediend. Woningbouw. Bij het hoofdstuk woningbouw zeg gen b. en w.: waren onze verwach tingen op het gebied van de woning bouw hoog gespannen, de recente maatregelen van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid ten aanzien van de afgifte van rijks- goedkeuringen voor de bouw van woningen, zijn oorzaak, d-at dit opti misme niet onbelangrijk is gedaald. Het streven was er op gericht nog in de loop van 1961 een aanvang te la ten maken met de bebouwing in de Hoornespolder. Als gevolg van de maatregelen van de minister is hier van tot nu toe niets terecht gekomen, terwijl moet worden betwijfeld of de minister bereid of in staat zal zijn nog in dit jaar voor dit doel rijks goedkeuringen te verstrekken. HAARLEM KRIJGT SPORTHAL Het gemeentebestuur van Haarlem heeft het voornemen een sporthal te bouwen, die verrijzen zal aan de noordzijde van de ijsbaan aan de Kleverlaan. Aan de gemeenteraad van Haar lem zal een crediet worden gevraagd van 1.355.000 gulden voor de aan koop van de hal, de grond en het in richten van de sporthal. De te bou wen hal zal een speeloppervlakte hebben van 37 bij 79 meter en een hoogte van 8 tot 12 meter met een vrije overkapping. In de hal kunnen 9 voleybalvelden, 4 basketbalvelden, 2 normale of drie kleine velden vooi zaalhandbel of micro-korfbal worden uitgelegd. Voorts biedt het oppervlak gelegenheid voor het houden van internationale wedstrijden voor hand bal, tennis, badminton en korfbal. Mr. D. J. J. van den Oever, ad vocaat in Den Haag, is door paus Johannes benoemd tot commandeur in de orde van de H. Gregorius de Grote. De deken van Den Haag, mgr. Bokeloh overhandigde woensdag de versierselen. Hij bracht hierbij de grote verdiensten van mr. Van den Oever op godsdienstig, sociaal en cultureel gebied in herinnering. GEMIDDELDE NASTREVEN Het Centraal Sociaal Werkgevers verbond is het met de regering eens, dat bij de vernieuwi'.g van c.a.o.'s een zekere matiging betracht moet worden. Onder deze matiging valt niet een loonstop. Er is ook geen reden te veronderstellen, dat de re gering iets dergelijks voor ogen staat". Dit zei de voorzitter van het C.S.W.-V., ir. W. H. Kruyff, in de gistermorgen gehouden vergadering. Ook een gelijke maximumbegren zing voor alle voorstellen tot verbe tering van c.a.o.'s zou volgen ir. Kruyff een te ver reikende ir.greep zijn. Eerder past bij de omstandig heden het aangeven van een zeker gemiddeld cijfer, dat de mogelijkheid openlaat met de bijzondere omstan digheden in elk geval rekening te houden. Moderne Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw PIJN- want het zijn instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder (Advertentie). Het Verbond blijft voorstander aldus ir. Kruyff van voortzetting in de eerstkomende jaren van een zeker overheidstoezicht op de ont wikkeling van de loonosten en het meent dat ook een globaal toezicht op de prijsontwikkeling moet wor den aanvaard. Aanvaardbaar Met dit uitgangspunt meent het Verbond, dat een aanvaardbare me thode van loonpolitiek te realiseren valt. Daarbij wordt aan partijen en aan loontoetsende organen de nodi ge vrijheid gelaten om, al naar ge lang van de omstandigheden, af te wijken van wat in een bepaalde pe riode als richtinggevend cijfer geldt voor de gemiddelde loonkostenver hoging, mits men de realisering van dit gemiddelde blijft nastreven. Het Verbond meent, dat de huur verhoging op 1 juli voortgang moet vinden. Een gesprek over de com pensatiemaatregelen is begonnen, waarbij het Verbond de nog niet in de lonen verwerkte huurbijslag van 1 april 1960 wil verhogen met nieu we bijslag. Aan beide te zamen zou dan de vorm van een blijvende kost winnersbijslag moeten worden ge geven. Géén overbesteding Ir. Kruyff constateerde verder, dat in verscheidene bedrijfstakken, of delen daarvan, de stemming bepaald minder optimistisch is dan begin van het jaar. Ten dele hangt dit samen met de uit de spanning tussen kos ten en prijzen voortvloeiende ver kleining van marges, maar toch moet worden geconstateerd, dat voor een aantal bedrijven de vraag naar zijn produkten minder dringend be gint te worden. De knelpunten van onze nationale economie zitten thans juist aan de kostenkant; van een situatie van overbesteding is volgens ir. Kruyff voorshand nog geen sprake. koffie hier en daar duurder De aan de begroting ten goede ko mende resultaten van de exploitatie der bedrijven zijn als volgt geraamd: gasbedrijf: voordelig saldo f 15.000.-; waterbedrijf voordelig saldo ƒ15.000.- electriciteitsbedrijf 85.000.-. Aan vankelijk waren de winsten van het gas-, het water- en het electriciteits- bedrijf iets lager geraamd, nl. resp. op ƒ10.000.-, ƒ10.000.- en ƒ60.000.-. De 62-jarige heer J. de Graad is te Rotterdam overleden aan de verwondingen die hij zondagochtend jl. heeft opgelopen toen zijn auto te Amsterdam in de flank werd aange reden en tegen 'n „Peperbus" is ge slingerd waardoor hijzélf uit de wa gen werd geworpen. DAAR MOET JE DUBBEL VAN GAAN ZIEN Estelle en Pauline zijn identieke tweelingen, die tien jaar geleden op dezelfde dag zijn getrouwd met de ook identieke tweelingen Frank en Fred Cox, in Boreham Wood, in het Engelse graafschap Hertfordshire maakten zij op de tiende verjaardag van hun huwelijk de ietwat verwarrende wandeling, waarvan deze foto een beeld geeft. De verbaasde figuur in het midden is Terry Thomas, hoofdpersoon uit de nieuwe film „Operation Snatch", welke op het ogenblik wordt gemaakt in de Elstree studio's bij Boreham Wood. Estelle en Pauline vervullen een rol in de circus-scènes van deze film. Eigenaar liet pompen vergeefs verzegelen Door oneerlijke praktijken van zes personeelsleden is de heer C. van Gemeren, exploitant van een benzine station te Venlo in de loop van de laatste drie jaren voor minstens ƒ40.000benadeeld. Van het geld was geen cent meer over, toen de politie van Venlo de zes mannen ar resteeerde op verdenking van ver duistering in dienstbetrekking, mede plichtigheid daaraan, valsheid in ge schrifte en heling. De drie hoofddaders zijn de 35- jarige P. van D., de 19-jarige F. Z., beiden uit Venlo, de 59-jarige J. L. uit Tegelen. De drie andere verdach ten, de 40-jarige J. R. uit Tegelen, de 27-jarige J. C. en de 19-jarige Th. L., beiden uit Venlo, zijn op vrije voeten gesteld. De heer Van Gemeren heeft aan de drukke grensovergang een goed beklant benzinestation met een dag omzet van circa 3000 liter. Hij ont dekte, dat er de laatste jaren voort durend een tekort ontstond: telkens bleek er meer benzine uit de tank te zijn dan uit de dagoverzichten kon worden opgemaakt. Eerst dacht men aan een lek. Op alle mogelijke manieren heeft de ex ploitant, die zeven man personeel had, geprobeerd dit lek te vinden. Men heeft zelfs de tank opgegraven om te zien of deze lekkages ver toonde. Dit bleek niet het geval. De exploitant liet daarop de ben zinepomp verzegelen zodat het uit gesloten scheen, dat er klandestien Kamerleden nieuwsgierig naar toedracht van Baarnse ontsnapping De Tc"eede-Kamerleden Scheps en Vrolijk, beiden PvdA, hebben aan de minister van justitie schriftelijk ge vraagd of de bewindsman de Kamer wil inlichten omtrent de omstandig heden, waaronder de van misdrijf verdachte B. H. heeft kunnen ont snappen ujt het politiebeureau te Baarn, alsmede over het verloop van de opsporing en het afhalen van H. in zijn huis door de officier van justitie te Utrecht. Tevens vragen zij of het juist is, dat door de opsporingsambtenaren verklaringen in de openbaarheid zijn gebracht, die niet klopten met de werkelijke gang van zaken. Voorts vragen zij of inderdaad een aantal opsporingsambtenaren eerst enige uren nadat de verdachte door de offi cier van justitie te Utrecht naar het huis van bewaring aldaar was over gebracht, hiervan in kennis is ge steld. De Kamerleden vragen tenslotte of de minister bereid is in zijn ant woord de daarin te vermelden han delingen te motiveren en er zijn oor deel over te geven. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal op 15 en 22 novem ber geen audiëntie verlenen. benzine werd getankt. Ondanks deze voorzorgen kwam er geen verbete ring. Enkele weken geleden werd een inbraak in het pompstation ge pleegd. Als verdachte werd een 20- jarige vroegere pompbediende aan gehouden. Bij het verhoor van deze knaap kwam de zaak aan het rollen. Toen bij het onderzoek ook de andere per sonen werden ondervraagd, bleek de monteur van het benzinestation in het komplot te zitten. Hij zou de zegels verbroken hebben en de pompen daarna ook steeds weer van zegels voorzien, zodat de zaak bij controle altijd „klopte". Een aantal (de Formosa-) restau rants in Amsterdam, Den Haag en Utrecht (Albert Heijn-concern) heeft met ingang van vandaag de prijs van het kopje koffie met 20 procent ver hoogd. De prijs exclusief bedraagt thans 60 cent per kop (inclusief 69 cent.) Naar wij van de zijde van de direc tie van de N.V. Formosa vernemen, is de prijsverhoging noodzakelijk ge worden door de steeds stijgende kos ten van gas, elektriciteit, wasserij, interieuraankleding en dergelijke. Bij het ministerie van economische zaken is geen toestemming voor de ze prijsverhoging gevraagd. Een woordvoerder van dit ministerie deel de ons mede, dat er weliswaar voor het kopje koffie geen prijsstop is, maar dat op basis van vrijwillige afspraken destijds besloten werd, dat de restaurants indien zij tot prijsverhogingen overgaan, daarvoor toestemming zouden vragen aan het ministerie. Arabische prinsjes op Schiphol Gistermiddag arriveerden op Schiphol - voor een kort bezoek aan Amster dam - prins Abdullah Bin Mohammed Al Saud van Saoedi-Arabië en zijn echtgenote prinses Sita Bent Abdullah en hun kinderen. Hoewel de hoge gasten uiterst vriendelijk waren tegen de vertegenwoordigers van de pers, stelde men de aanwezigheid van fotografen niet op prijs: de dames keerden de fotografen schielijk de rug toe, als zij bemerkten gefotografeerd te worden. Op de foto zien we links de prinses met een hofdame, met de rug naar de camera; op de voorgrond de prinsjes Turki en Bandar.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10