Bij de derde „Kroningsdag" van Johannes XXIII als herder van de wereld Echtpaar Duivenvoorden-Borst bezocht hinderen in Canada Welverzorgd ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961 DE LE1DSE COURANT PAGINA 9 waarheid, .vanneer men zegt, dat de energieke en snelle aanpak het gevolg is van de persoonlijke deel neming en levendige stimulansen van de Paus. Pat hij de commissies zo nu en dan bezoekt en zich persoonlijk van haar werk op de hoogte stelt, is slechts een uiterlijk teken van zijn belang stelling. Men weet ook, dat hij de meer dan 2000 dikwijls zeer uitvoeri ge voorstellen van het wereldepisco paat, van de universiteiten en gene rale oversten enz. zelf heeft doorge werkt. En dat naast de „sollicitudo omnium ecclesiarum'het bestuur der wereldkerk. Menigeen zou kunnen denken, dat bij een dergelijk werktempo het er nogal koortsachtig aan toe moet gaan. Maar dat is niet zo. Het is typerend voor Paus Johan nes, dat hij gezegd heeft: men moet niet denken, dat ik tot alle prijs het Concilie wil meemaken. Daarom gaat het hem niet. Het is voor hem vol doende te weten, dat hij zijn geluk kige ingeving heeft gevolgd en dat hij ook thans bereid is alles te doen en te durven voor het welslagen van het Concilie. Ook hier blijft hij trouw aan zijn wapenspreuk „gehoorzaamheid en vrede". Daarbij betekent gehoor zaamheid niet alleen maar de opvol ging van die ingeving, maar ook het oplettend luisteren naar de stem Gods, die zich openbaart in de be sprekingen, in de situaties, in de ze gen, welke op zijn werk rust. Bijzonder typerend voor de H. Va der is tenslotte ook de manier, waar op hij niet allen de bisschoppen maar ook alle gelovigen, dus de hele Kerk tot medewerking aan het concilie heeft opgeroepen. Het concilie is een zaak van geheel de Kerk. Daarom vraagt hij van de gehele Kerk de hulp van het gebed, offer en lijden van de zieken en bedroefden en van de TOEN PAUS JOHANNES zijn besluit bekend maakte een concilie bijeen te roepen, was dat zo iets groots, dat de gewone man er aanvankelijk de draagwijdte niet van begreep. Maar zelfs wanneer men er iets van begint te begrijpen, bestaat steeds weer het gevaar, dat men het concilie eigenlijk iets gewoons gaat vinden, iets vanzelfsprekends. Toch is het besluit van Joannes XXIII iets groots op zich. Het is een feit, dat ook Pius XI en Pius XII aan een concilie hebben gedacht, maar hen was het niet vergund"'hun gedachten in werkelijkheid om te zetten. Ja, in de periode van ruim 90 jaar, die achter ons liggen, was het aan geen paus gegeven een concilie bijeen te roepen, ofschoon het toch werkelijk grote pausen waren. Deze gedachte op zich zal het Paus Johannes XXIII beslist niet makke lijker gemaakt hebben tot zijn besluit te komen. ken, dat nog niet voldoende overal doorgedrongen is en dat hier om zijn schoonheid en diepte woordelijk her haald moge worden: Wij durven ge rust te bekennen, dat Ons zwoegen en Onze ijver om het concilie tot een grote gebeurtenis te maken, een slag in de lucht kunnen blijven, als niet het streven van allen naar heiligheid eensgezind en beslist is". Welk een diep inzicht spreekt hier uit in de gemeenschap der heiligen in Christus en in de uitwerking van hun heiligheid op de gehele mystie ke Christus, op de hele Kerk! Aan ons de opdracht deze diep boven natuurlijke en toch zo moderne geest te delen, het concilie tot een zaak van ons diepste zelf te maken, daar voor uit alle kracht te bidden, ons daarvoor op te offeren, ons daarvoor te heiligen. De 59-jarige landbouwer F. W. Kuttschruiter uit Leesten (gem Warns veld) kwam gisteen met zijn bromfiets uit de richting Vorden en stak, waarschijnlijk zon der voldoende op het verkeer te let ten, de rijksweg Warnsveld-Zutphen over. Enkele uren later overleed hij in het ziekenhuis. De man was ge huwd en vader van negen kinderen. HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK De taak van de Bossche hulpbisschop mgr. Bluyssen De benoeming van een hulpbis schop, zo is gistermiddag op een persconferentie in Den Bosch meege deeld, is noodzakelijk geworden door recente ontwikkelingen in het bisdom 's Hertogenbosch, waar de binding tussen priesters en leken aanzienlijk gegroeid is en vanuit het bisdom met kracht de opbouw van een geheel eigentijdse zielzorg ter hand wordt genomen Mgr. J. W. M. Bluyssen zal in de eerste plaats tot taak krijgen het toe dienen van de sacramenten van het vormsel en het priesterschap en het consacreren van kerken, die van de bisschop ongeveer een-derde van zijn tijd in beslag namen. Hoewel nog geen concrete beslissin gen genomen zijn is het de wens van mgr. Bekkers, zijn hulpbisschop zelf te wijden en dat bij voorkeur op 27 december op het feest van Sint Jan, patroon van het bisdom en ook van de nieuwe hulpbisschop. Kaakbeen van sabeltandtijger bij Zierikzee gevonden Een destijds te Zierikzee gevonden kaakbeen dat niet gedetermineerd kon worden, blijkt afkomstig te zyn van de onderkaak van een sabeltand tijger. Het gevonden been zou een wereldzeldzaamheid zijn en is in ons land nog nimmer aangetroffen. Dit is gisteravond te Zierikzee meege deeld op een bijeenkomst van de ver eniging „Stad en Land" door drs G. J. Kortenbout van der Sluys. RIJPWETERING ,JHET WAS GEWOON EEN DROOMT Het gaat echter nog dieper. Hij heeft het grote woord gespro- door Z.Em. Kardinaal Bea PÖEDER-ZALF-OLIE-ZEEP (Advertentie) wijls de vijand van het goede is. Niet minder sne en energiek gaat thans het werk der voorbereidende commissies en secretariaten voort. DE grootheid ligt echter niet alleen Al het materiaal bestaande uit voor in het besluit als zodanig, maar stellen en adviezen van het wereld- ook en misschien nog wel meer ,in de episcopaat en de andere gevraagden, manier waarop Paus Johannes zijn is aan alle leden en consultoren der besluit tot uitvoering brengt. Scepti- commissies en secretariaten ter be- ci buiten Rome zullen ongetwijfeld schikking gesteld. Het omvat meer hebben gedacht, dat het „eeuwige dan twaalf foliobanden. Nadat de Rome" de voorbereidingen wel ein- subcommissies de eerste ontwerpen deloos zou weten te rekken. Doch besproken en uitgewerkt hebben, ko- reeds een paar maanden na de aan- men de commissies op geregelde tij- Ter hoogte van het viaduct over de kondiging werden de eerste commis- den in voltallige vergadering bij el- Emmastraat in Eindhoven zijn van- sies aan het werk gezet en gingen kaar. Deze vergaderingen duren dik- nacht om tien minuten voor drie zes uitnodigingen uit aan alle bisschop- wijls dagenlang; de besprekingen ne- wagens van een goederentrein ont- pen in de wereld, aan de katholieke men soms 6 tot 7 uur per dag in be- spoord, omdat één van de wagens universtiteiten en faculteiten en aan slag. Het materiaal begint nu ook bij door zijn as is gezakt. Drie wissels de oversten van orden en congrega- de Centrale Commissie binnen te ko- zijn beschadigd. Alle drie de sporen ties om voorstellen voor het Concilie men, zodat thans ook deze commissie tussen Eindhoven en Boxtel waren te doen. Terwijl voor het eerste Va- geregeld gaat vergaderen. geruime tijd versperd, tikaanse Concilie in de vorige eeuw slechts de inzichten van 64 bisschop pen werden gevraagd, heeft Rome nu het wereld-episcopaat geraadpleegd. Deze raadpleging beperkte zich niet tot het invullen van een vragenlijst; integendeel, de bisschoppen werd uit drukkelijk meegedeeld, dat zij geheel vrij waren alles, letterlijk alles, voor te stellen wat zij het dringendste en belangrijkste achtten voor het wel zijn der Kerk en der zielen. Deze handelwijze typeert Paus Johannes, die de medewerking van allen wil en welke hij ook waardeert, begrypt en aanmoedigt. Hij toont daarbij zeer hoog respect voor de bisschoppen te hebben. Toen het eerste Vatikaanse Concilie het dogma der pauselijke onfeilbaarheid uitsprak, meenden velen, dat hier door de concilies overbodig zouden worden omdat een onfeilbare Paus over alle zaken van geloof en zeden alleen zou kunnen beslissen. Thans echter wordt het gehele episcopaat en daarmee de gehele Kerk niet slechts opgeroepen om aan het Con cilie deel te nemen, maar wordt het van het begin af bij de voorbereidin gen betrokken. Nadat nog geen jaar later tweedui zend adviezen van bisschoppen, uni versiteiten en generale oversten wa ren binnengekomen, werden de twaalf voorbereidende commissies en drie secretariaten in het leven ge roepen. Daaronder bevond zich ook het secretariaat voor de bevordering der christelijke eenheid, hetgeen ook door de niet-katholieke christenen bijzonder werd gewaardeerd en met vreugde begroet. Spoedig volgden toen ook de aanstelling der leden. In nauwelijks drie maanden waren zij practisch allen aangewezen, en dat in de zomermaanden, de tijd van de vakanties! Daarbij komt dan nog de internationale samenstelling der commissies, waarin ook de missielan den rijkelijk vertegenwoordigd zijn. IN de Centrale Commissie, welker taak het is de ontwerpen en voorstellen, welke de verschillende, commissies uitgewerkt hebben, aan een laatste onderzoek te onderwer pen, zijn behalve 15 Europese landen, 13 Aziatische landen, 18 landen van Noord- en Zuid-Amerika, 10 landen van Afrika en 3 gebiedsdelen van Oeceanië vertegenwoordigd. Met recht een getrouw beeld van de katholiciteit der Kerk! Men heeft ge zegd, dat niet alle benoemingen al tijd even gelukkig geweest zijn. Maar de Paus, die aan het geheel denkt, beeft dit van te voren op de koop toe genomen omdat het betere dik- Sint Nicolaas op weg naar Nederland „Wij hebben, mijn vrouw en ik, een paar heerlijke maanden doorge bracht bij onze kinderen in Canada. Wij hebben volop genoten van een voorspoedige en fantastisch mooie bootreis, van een prachtig land, maar bovenal hebben wij een dankbare voldoening van het weerzien en het gedurende enkele maanden samen zijn met onze geëmigreerde kinderen en de kennismaking met onze in dat land geboren kleinkinderen. Dit alles was voor ons gewoonweg 'n droom". Aldus de 66-jarige heer H. Duiven voorden, diepas met zijn 62-jarige echtgenote, mevr. C. Duivenvoorden- Borst, van een vakantie van 4 maan den in Canada is teruggekeerd. Door bemiddeling van de emigran tenvereniging Leiden en Omstreken, waar de heer Duivenvoorden lid van is, vertrok het echtpaar op dinsdag 23 mei dit jaar uit Rotterdam, met de „Rijndam" van de Holland-Ame- rika lijn. Na een prachtige en voorspoedige boottocht arriveerde de Rijndam na ruim 9 dagen in Montreal, waar het echtpaar werd afgehaald door de 28- jarige zoon Hugo en de eveneens van Rijpwetering afkomstige Job. v. d. Poel, de oudste zoon van wethouder H. v. d. Poel. Toen werd de 14 uur lange trein reis gemaakt van Montreal naar Jac- quet-River, een dorp in het noorden van de provincie Nieuw-Brunswijk. In dit plaatsje zijn de beide zoons Gerard (36 jaar) en Antoon (34) met hun gezinnen gevestigd. Beiden heb ben daar na jarenlang hard werken een eigen boerenbedrijf gesticht en opgebouwd, waarin zij momenteel 'n zeer behoorlijk bestaan vinden. Afwisselend hebben de ouders ge- Zoon Antoon met zijn echtgenote Sophie en hun kinderen voor hun woning in Jacquet-River. De heer en mevr. Duivenvoorden, ieder met een kleinkind op de arm. voor de kapitale woning van zoon Gerard. Naast hen, kleinzoon Benny en op de achtergrond in de waranda, Gerard zijn vrouw Sjaan. durende 2 a 3 weken hun verblijf doorgebracht bij de een en bij de an der, genietend van hetmooie land schap en het bijzonder prachtige weer. Vader Duivenvoorden bracht meest al zijn tijd door met het opknappen van kleine karweitjes, waarvoor de zoons eigenijk geen tijd konden vin den, zoals wat licht timmerwerk in stallen en schuur en hekken maken, terwijl moeder verlichting bracht in de huishoudelijke werkzaamheden. De oudste zoon Gerard, waar het echtpaar de eerste weken te gast was, is op Rijpwetering, evenals Antoon en Hugo, altijd werkzaam geweest op het landbouwbedrijf van zijn vader. Zonder eigenlijk enige vooruitzichten, emigreerde hij met zijn pas gehuwde vrouw, Adriana van Schie van Oud- Ade, naar Canada, waar hij zetbaas is geworden op een flinke boerderij van de paters van Dos Bosco. Onge veer 2Vi jaar later heeft hij de wo ning overgenomen en is hij zelf gaan „boeren". De resultaten zijn ernaar! Een kapitaal bedrijf, uitgerust met de modernste landbouwmachines, 40 stuks Fries stamboekvee (Hol- stein), 160 ha land en bos, een grote Chevrolet-truc om de melk te ver voeren naar de fabriek is het resul taat van zijn stoere en yverige werk lust. Ook zijn gezin heeft in die 9 jaar een flinke uitbreiding onder gaan. Er zijn 7 kinderen geboren, 3 meisjes en 4 jongens. De oudste Ben ny (8) is al een ferme knaap, dan volgt Trudy (7), Carry (6), Tjurry (4), Nicy (Vit) en tenslotte de 2 maanden oude tweeling Paultje en "^olina. In dezelfde geest als het Gerard erging, is het ook met Antoon ge- aan. Hij emigreerde ruim een half aar later dan zijn broer. Ook hij was cort voor zijn vertrek gehuwd met 'ijn plaatsgenote Sophia Juffermans. lok Antoon was een energieke en mdernemende man. Om te beginnen leeft hij bij verschillende bazen ge vorkt en toen hij daarna nog 2 jaar rijn krachten had beproefd in de ko permijn, kon hij van zijn met hard .verken en sparen bijeen gekregen kapitaaltje een woning kopen in Jac quet-River, vlak bij Gerard, waarop hij toen ook voor zichzelf een boeren bedrijf is begonnen. Evenals zijn broer Gerard kan ook ïij bogen op het bezit van de nieuw ste machines, auto's, land en bos en ^en veestapel van 43 stuks echt Fries Holsteins stamboekvee. Met zijn be hulpzame vrouw en zijn vier in Ca nada geboren kinderen, Jubert (8), lacky (7), Tineke (5) en Marian (3Vt) heeft in dat verre land een ge- 'ukkig bestaan gevonden. De derde geëmigreerde zoon Hugo vertrok op 25 mei 1954 naar Canada met onbekende bestemming. Hij ver koos niet het boerenbedrijf, doch is werkzaam in de nikkelmijn in Sud- burg, Ontario, waar hij een zeer be hoorlijk loon verdient. Hij zit 20 uur reizen ver bij zijn broers vandaan. De laatste week van het verblijf van het echtpaar Duivenvoorden in Canada, nam Hugo vakantie, en heeft hij in gezelschap van zijn ouders doorgebracht bij zijn broers in Jac quet-River. Hartelijk was het afscheid, toen op 29 sept. 's avonds de terugreis werd aanvaard. Uitgeleide gedaan en na gewuifd door de gehele familie ver trokken zij in gezelschap van zoon Hugo met de trein naar Montreal, waar zij de andere morgen om half negen arriveerden. Daar de boot pas 's avonds laat zou vertrekken, werd deze laatste dag op Canadese bodem besloten met een laatste bezoek aan Tob v. d. Poel. Om 10 uur in de avond scheepten zij weer in op de „Rijn dam" en werd de lange zeereis terug naar Holland begonnen. Enkele onvergetelijke maanden be hoorden tot het verleden. Maanden, welke dit echtpaar hun leven lang in dankbare herinnering zullen blij ven, omdat zij het genoegen hebben gehad van zeer nabij getuigen te mo gen zijn van het geluk en de wel vaart van hun geëmigreerde kinde ren, die in dat verre, vreemde land zich met hard werken en sparen een toekomst hebben opgebouwd, waar in zij thans met hun echtgenoten en kinderen een goed en gelukkig be staan hebben gevonden. Een nieuw in aanbouw zijnde reus achtige stal van Antoon Duivenvoor den .Vlak onder het koepelvormige dak komt de hooizolder. Sint-Nicolaas heeft gisteren met zijn knechten het paleis in Madrid ver laten om de verre reis naar Nederland te aanvaarden. Vanuelfsprekend trok de uittocht van de goedheiligman de belangstelling van duizenden Spanjaarden. Het schip van de Sint lag al onder stoom en de kapitein liep ongeduldig heen en weer op de brug om zijn meester te verwelkomen. Foto: Sint-Nicolaas en zijn knechten hebben het paleis verlaten. Met bon zende harten wachten we hun komst in Nederland af. (telefoto)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9