GEPLUIMDEN VAN „HARE MAJESTEITS OUDSTE" 95 JAAR Symbool van strijdbare Alma Mater Weerbericht Militaire Willemsorde na 10-daagse veldtocht ging op verzoek niet door Twee 40-iariffe jubilea bij Electriciteits- bedrijf H.L.S. Het weer in Europa 1 3 NOVEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Taak Pro Patria: Naast parades en ere wachten binding Student-Leger pRO PATRIA viert vandaag haar 19e lustrum. Eigenlijk merk waardig, dat men de jaren vóór 1866 niet meetelt. Natuurlijk, op 3 novem ber 1866 greep een groepje studenten naar de wapenen tegen de oorlogs dreiging door Pruisen en werden de statuten vastgesteld van de Leidsche Studenten Vereeniging tot Vrijwilli ge Oefening in den Wapenhandel „Pro Patria". De roemrijke dagen van het Corps lagen echter vóór die datum. De gewapende studenten treden voor het eerst op in het jaar 1672, voor vele beter bekend als het ramp jaar en de tijd van reddeloos, rede loos, radeloos. Maandenlang lag een compagnie studenten, die hun dien sten hadden aangeboden aan de vroedschap voor een der stadspoorten in de vestingwerken. Geen schot werd echter gelost en geen Frans man is in die dagen voor de Leidse walletjes verschenen om de manhaf tigheid van de studenten te beproe ven. In 1673 wordt de compagnie op tisch afgelopen en het is niet bekend of aan te nemen, dat er tussen de Fransen en de Leidsche Jagers scho ten gewisseld zijn. THOT HET 1830 hoort men niets meer van de weerbare studenten in Leiden. Misschien was de lust tot exerceren er wel een beetje af na al le stekelige gedichten, over de „roemruchte" daden van de studen ten bij., het handhaven van de orde binnen de stad Leiden tijdens de pa triottentijd of de „mosterd na de maaltijd"-veldtocht in Frankrijk. De Julie-revolutie in Parijs miste ook haar uitwerking niet in de Ne derlanden. In Brussel werd de op voering van „La Muette de Portici" het sein voor de Belgische opstand. Het leger werd uitgebreid en in Leiden wierpen de studenten zich op als rustbewaarders. De kans om voor de Nederlandse zaak te strijden kreeg men na de bekende proclama tie van Koning Willem I tot een al gemene bewapening. Direct geven zich 300 studenten op voor een eigen vrijwilligecorps. Na keuring en se lectie blijven er tenslotte 250 man over, die op kosten van het Rijk be wapend en uitgbrust worden. De kwaliteit liet nog al wat te wensen over. De vuursteengeweren waren toen al uit de tijd en de kleding, die gedeekt en verdwijnt voor langer dan een eeuw in de vergetelheid. In de patriottentijd gaan de studenten evenwel marcheren in de Leidse Theater onder de naam Pro Pallade et Libertatex om ongeregeldheden te bezweren. Twee dagen patrouilleer den de studenten door de straten en dit droeg er mede toe bij, dat er aan de troebelen in Leiden een einde kwam. In 1813 gaat het er even op lijken, dat de Leidenaars als de Leidsche Jagers aan een veldsiag deel zullen nemen. Een compagnie wordt ge vormd, die wordt ingedeeld bij het leger der bondgenoten om Napoleon, die uit zijn ballingsoord in Frank rijk geland is, tot staan te brengen. Daags na de slag bij Waterloo kre gen de Leidse Jagers van de Leid sche Joffers - dochters van patri ciërs - een vaandel. Het Corps was dus nog in Leiden. Toen men de vol gende dag afreisde naar België en daar enige tijd later aankwam, viel daar weinig roem meer te vergaren. De gevechtshandelingen waren prac- de Jagers zelf moesten bekostigen was hoogst onpractisch. Op 4 november vertrok het corps onder aanvoering van kapitein baron Van Boecop, nadat de Leidsche Joffers- een witzijden vaan del hadden aangeboden. (Dit vaan del is tot heden bewaard gebleven en berust bij de Academische Se naat). Gesterkt met de woorden van de toenmalige rector-magnificus, prof. C. S. van Assen: „Gaat henen geliefde vrienden, onder het geleide des Allerhoogsten, onder de zegenin gen uwer ouders, onder de heilbede Uwer leraars, onder het gejuich van allen, die het Vaderland en Oranje getrouw zijn. Vaart wel!" vertrokken de Leidenaars uit de Pieterskerk naar Rotterdam - per trekschuit natuur lijk. T^A Rotterdam, waar men met ge- juich werd binnengehaald, be gon de realiteit en het veldleven, waaraan men nauwelijks gewend was. Tot augustus deed men dienst in De gedenksteen in de Pieterskerk, die aangebracht is ter nagedachtenis van de gevallen Leidsche Jager Beeckman, die in een eerlijk gevecht - in tegenstelling met andere lezingen - tegen de rebellerende Belgen sneuvelde. Foto's De Leidse Courant verschillende Brabantse dorpen, niet inspannend, want ver achter het front organiseerde men concerten om de tijd wat te doden. Het nietsdoen bracht ook problemen met zich mee. Een der Leidsche Jagers werd er zelfs het slachtoffer van. Toen de jager Schultz van Hagen namelijk met een paar vrienden in een herberg te Oisterwijk een biertje zat te drin ken, keilde een Noordhollandsche schutter, die het maar moeilijk kon verdragen, dat de Leidenaars waren aangewezen voor de handhaving van de orde en rust in het kampement, een steen door de ruit. De student Schultz van Hagen werd zo ernstig aan het hoofd getroffen, dat hij later overleed. f\P 2 augustus werd de dagorder van de Prins van Oranje in Oir- schot met gejuich ontvangen. De Leidse Jagers zouden de voorronde vormen van de derde divisie. Op 5 augustus marcheerde men af in de richting Beeringen. Bij Oostham stuitten de Leidenaars op een afde ling Belgen - 800 schreef de Journal de la Haye. Al schietend en dek king zoekend trokken de studenten het dorp Beeringen binnen. De jager Beeckman werd bij deze actie ge dood. 's Avonds toen het dorp geheel ontruimd was door de Belgen be groef men zijn lichaam op het dorps kerkhof. Later is zijn lijk naar de Pieterskerk overgebracht. Het heeft er even naar uit gezien, dat de Leidenaars onderscheiden zouden worden met de Militaire Wil lemsorde. Luitenant Den Beer Poor- tugael kreeg de opdracht een lijst sa men te stellen van lieden, die op grond van betoonde heldhaftigheid voorgedragen konden worden voor de onderscheiding. Om geen uitzon deringen te maken werd besloten, de regering te verzoeken geen bepaalde personen, te onderscheiden, omdat anders de kans groot zou zijn, dat de helden uit kameraad- raadschappelijke gevoelens de me daille zouden weigeren. Het laatste gevecht, waaraan de Leidsche Jagers deelnamen was dat bij Bautersem. De vijand werd van hier tot achter Leuven teruggedreven. De verdere afloop van de 10-daagse veldtocht zal wellicht bekend zijn. De grote mo gendheden sprongen tussenbeide. PRINS Willem moest het veroverde gebied prijsgeven en de met roem beladen Leidse studenten konden de collegebanken weer op gaan zoeken. De tocht van Eindhoven naar Leiden was een grote triomftocht. Overal werd men als helden begroet. De faam snelde vooruit naar Leiden, waar vroede vaderen en academische gemeenschap zich opmaakten, de in middels eervol uit 's Rijks dienst ontslagen strijders te ontvangen. Het welkom in de Pieterskerk was groots. Lange redevoeringen van professo ren, magistraten en gedichten van Tollens weergalmden in de eeuwen oude gewelven. De burgerij liep te hoop bij vuurwerken, illuminaties en versieringen. Met de opvoering van Van Lenneps „Het dorp aan de Grenzen" in de Leidse Schouwburg werden de feestelijkheden besloten. Hierna dutte de studentenweer baarheid in tot 1866. Op 3 november 1866 besloot men met als achtergrond de Pruisische oorlogsdreiging tot op richting van de Leidsche Studenten- Vereeniging tot Vrijwillige Oefening in den Wapenhandel „Pro Patria". Voor 20.kon men bij de prae- ses zijn uniform gaan halen. Doch ters van Leidse hoogleraren richtten zich hierna met het verzoek tot het bestuur van „Pro Patria" het vaan del te mogen aanbieden. Het verzoek werd ingewilligd en na de rectorale oratie dat jaar werd het vaandel door mej. Pruys van der Hoeven aan de praeses, de heer Cort van der Lin den voor het Academiegebouw over handigd. TPIJDENS de maskeradeweek in 1880 kwam dit vaandel in de vlammen om, maar nog hetzelfde jaar boden de dochters van de hooglera ren een nieuw vaandel aan, dat nog steeds door Pro Patria gevoerd wordt. Evenmin als de studenten-weer baarheid van vóór 1866 heeft „Pro Patria" zich aan periodes van verval kunnen onttrekken. „Pro Patria" heeft de normale ups en downs te verwerken gekregen van iedere ver eniging. Er waren tijden, dat Pro Patria gevreesd was op alle schut- tersconcoursen, er zijn in het verle den ook stemmen opgegaan „Pro Pa tria" maar op te doeken wegens ge brek aan leden. Om schietwedstrij den te animeren werd eens in een slappe tijd het voorstel' gedaan, de geweren, die Koning Willem I ten geschenke gegeven had als prijs be schikbaar te stellen. Misschien zou er dan enige opkomst zijn. Het be stuur waagde zich echter niet aan een dergelijk experiment, omdat dit geenszins de intentie geweest kon zijn van Zijne Majesteit. r\E jaarlijkse Groenendag in de Katwijkse duinen stamt uit 1883. Deze groenendag is nog steeds naast de officiële parades en erewachten het evenement van het jaar en tal rijk zijn dan ook de anecdoten en legenden, die zich rond deze jaarlijk se gebeurtenis hebben gevormd. In de eerste wereldoorlog heeft het Corps voor de tweede maal buiten Leiden geopereerd. Tijdens het beleg en de val van Antwerpen deden de Leidse vrijwilligers dienst bij de in ternering, voedselvoorziening en het transport van de ontheemde Belgen. Tijdens de rumoerige dagen van 1918 is ook een niet onaanzienlijk detachement Leidenaars gelegerd ge weest in de koninklijke stallen, be reid om zonodig bloed te offeren voor koningshuis en vaderland. „Pro Patria" is na de eerste wereld oorlog steeds meer schietvereniging geworden, die behalve de veelvuldi ge schietoefeningen in Katwijk met eer meewerkte aan verschillende erewachten voor het koninklijk huis of belangrijke buitenlandse bezoe kers. Toch zijn de wapenfeiten niet be perkt gebleven tot de 10-daagse veldtocht of mobilisaties tijdens de eerste wereldoorlog. In de tweede oorlog is „Pro Patria" in niet gerin ge mate in actie geweest als het Stu denten-Commando. Met succes heeft men in Leiden en omgeving deelge nomen aan enkele acties o.a. bij het opblazen van de spoorburg te War- met vers gebrande hazelnoten (Advertentie) mond en verschillende overvallen op Duitse voertuigen en voorraden. In de parade van de Leidse B.S. op 7 mei 1945 marcheerde dan ook een af zonderlijk onderdeel mee van de Studenten Commando. Het jubilerende „Pro Patria"" is een mengeling van ernst en scherts. De ernst komt wel het meest tot uit drukking in de verbeten wijze, waar op men zich op parades en erewach ten voorbereid. Hoewel de feitelijke strijdbaarheid - militair gezien - mi niem is, (het korps is ongeveer 120 man sterk) schuilt achter „Pro Pa tria de liefde van het Studenten Corps van Hare Majesteits Oudste voor het Huis van Oranje en de Ne derlandse zaak. Prins Bernhard de beschermheer van het Corps zegt in het voorwoord van het onlangs verschenen boek „Weerbaar en Student" over de Stu dentenweerbaarheid, dat het Corps een taak heeft, namelijk het dichter bij elkaar brengen van student en gewapende macht. Directeur Henkus ridder van Oranje Nassau Het Electriciteitsbedrijf Hillegom-Lisse-Sassenheim, het enige interge meentelijk bedrijf in de bollenstreek, vond men gisteren bijeen in de Lissese Nachtegaal - van de president-commissaris en de directeur tot de jongste bediende. En daifr was alle reden toe. De „top" van het bedrijf, de heer J. M. J. G. Henkus en de hoofdboekhouder, de heer J. Dekker, jubileerde: beiden waren veertig jaar aan het bedrijf verbonden en deze mijlpaal werd uiteraard niet onopgemerkt gepasseerd. De jubilarissen werden hartelijk gehuldigd en Lisse's eerste burger, mr. Th. M. J. de Graaf, kon de heer Henkus meedelen, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem - en in hem ook de heer Dekker - te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De president-commissaris en Sas- senheims burgemeester, de heer Kno- belsdorf, opende de bijeenkomst met de mededeling dat het een vijf en vijftig-minuten-huldiging zou wor den, niet meer maar ook niet minder. Beide jubilarissen hadden n.l. ver zocht „zo kort mogelijk pijn te moe ten lijden". Lisse's burgemeester, mr. Th. M. J. de Graaf, wees er o.m. op dat de HLS weliswaar een bedrijf is met de uiterlijke constructie van een N.V., die werkt met gemeentelijk kapitaal, maar aan de andere kant heeft de N.V. toch ook iets aparts: de leiding heeft niet alleen met zakelijke maar ook met sociale aspecten te ma ken. Zich richtend tot de jubilaris sen zei mr. De Graaf o.m., dat zij hun taak op voortreffelijke wijze hebben verricht. U hebt als het ware een twee-eenheid gevormd, de heer Hen kus kon men niet los denken van de heer Dekker en omgekeerd ook niet. Spr. meende dat beide jubilarissen te bescheiden waren geweest om te vragen zo kort mogelijk onder het mes te mogen. Er wordt nu terecht feest gevierd. Hierna deelde de burgemeester mede dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Henkus te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Spr. wilde er met veel na druk op wijzen dat in de heer Hen kus ook de heer Dekker wordt ge- eerd. De heer Van Knobelsdorf legde de nadruk op het feit, dat de jubi larissen met tact, wijsheid en vriend schap het bedrijf hebben geleid. Uw mensen waren nooit gereedschappen maar medewerkers, die hielpen het bedrijf te doen floreren. Nu u uw veertigjarig ambtsjubileum viert, ko men er donkere wolken aan de an ders zo wolkeloze HLS-hemel. De tijd nadert, snel, dat u afscheid gaat nemen. Hij sprak de hoop uit op een „voorspoedig uiteinde". Spreker over handigde de jubilarissen een enve loppe met inhoud. De heer Henkus ontving verder een radiotoestel en de heer Dekker een schilderij. De burgemeester van Lisse wenst de heer Dekker geluk. In het midden de heer Henkus. De burgemeester heeft hem zo juist de onderschei ding opgespeld. Bont gezelschap. Namens het personeel sprak de heer J. Brauckman woorden van geluk wens. U hebt moeten optrekken met een bont gezelschap, met medewer kers van diverse pluimage. Dat geeft wel eens zorgen. U hebt gestaan als chef tegenover minderen, maar altijd als mens tegenover mens. U bent het personeel altijd welwillend tege moet getreden. Spr. overhandigde als tastbaar bewijs van waardering de heer Henkus een electrisch scheer- apparaat plus een kist sigaren. De heer A. Kaptein, die het groot ste aantal dienstjaren bij de HLS heeft hoopt na de jubilarissen over drie jaar veertig jaar in dienst te zijn sprak speciaal de heer Dekker toe. Hij memoreerde nog de primitieve huisvesting veertig jaar geleden in het kantoortje in de Wa genstraat. De HLS is klein begonnen maar is nu een groot distributiebe drijf geworden met uitstekende be drijfsresultaten. Namens het tech nisch en administratief personeel overhandigde hij een electrische klok. Aan het slot spraken de heren Henkus en Dekker een dankwoord. De heer Henkus stipte vooral het saamhorigheidsgevoel en de prettige sfeer bij de HLS aan en de heer Dekker haalde enkele grappige voor vallen uit de „oertijd" van de HLS op. De laatste spreker noemde de HLS een „monument van prachtige intergemeentelijke samenwerking in de wereldberoemde bollenstreek". Hierna was er gelegenheid beide jubilarissen geluk te wensen en daarvan hebben velen gebruik ge maakt. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele regen- of hagel buien. In het binnenland zwak ke tot matige, aan de kust aan vankelijk nog stormachtige tot krachtige noordwestelijke wind. Koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. HELSINKI STOCKHOLM OSLO ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN ATHENE ROME MADRID regen zw- bew. geh. bew. regenbui onbew. regenbui regen regen zw. bew. z.w bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. mist onbew. onbew. 1. bew. PAUZE Morgen: Carolus Borromeus, 1 1584. EEN VERKEERDE BENOEMING, DIE GOED UITPAKTE. Een van de kerkelijke misstanden van vroeger was, dat de pausen hun naaste familie-leden tot kardinaal verhieven (het z.g. nepotisme). Pius IV had een neef, schatrijke zoon van de graaf van Arona, en benoemde deze 22-jarige bloedverwant tot kar dinaal en tot aartsbisschop van Mi laan! Er werd algemeen schande van gesproken. Het pakte echter andera uit. Niet alleen was neef Karei een schrander en goed-onderlegd man, hij bleek ook een ondernemend bestuur der. Wat echter het voornaamste was: al de glans en glorie van positie ver sterkten zfin nederigheid. Hij gaf zijn gehele vermogen weg, ja zelfs zijn huisraad om tijdens een hongersnood in 1570 de bevolking te hulp te ko men. Tijdens een ontzettende pest in 1576 ging neef-kardinaal overal de pestlijders opzoeken en gaf zijn bed weg voor een zieke. Sindsdien sliep hij op een paar planken. Die wareil zijn sterfbed op 4 november 1584, toen hij op 46-jarige leeftijd heen ging. PUZZEL ^■1 2 13 4 5 6 9 '0 li 12 *1 U 15 ib 17 18 19 20 21 22 23 2u 25 Oplossing no. 514. Horizontaal: 1. ba, 3. Daan, 7. berk, 9. Oss, 11. sté, 12. Tarn, 14. dier, 16. ia, 18. does, 20. iets, 22. A.P., 23. Edam, 25". Eire, 27. man, 29. one, 30. elan, 32. pils, 33. si. Verticaal: 2. abt, 3. dr, 4. akte, 5. nor, 6. es, Eede, 10. snit, 11. soda, 13. aria, 15. Iser, 17. Asen, 19. open, 21. Emma, 24. deel, 26. iep, 28. Ans, 29. of, 31. L.S. No. 515. Horizontaal: 1. schot schrift, 6. insekteneter, 7. voertuig, 9. vervoeging van van een hulp- werkw., 10. gem. in N. Brab., 12. fa milielid, 13. kan men uit drinken, 15. gem. in Gelderl. 16. kan men iets in bewaren, 17. opschrift ener enve loppe, 19. water in N. Brab., 21. bier soort, 22. muzieknoot, 23. tussenzet- sel, 25. duinvallei, 26. verslag. Vertikaal: 1. visje, 2. telwoord, 3. bedehuis, 4. pers. voornaamw., 5. stuk stof, 6. koude en droge N W. wind in het Z.O. van Frankrijk, 8. grote katuil, 10. gem. in Drente, 11. bode aan een universiteit, 13. meis jesnaam, 14. roodachtig, 18. hoepel, 20. bloei wijze. 22. voorzetsel, 24. wel- in, 25. titel (afk.). Oplossing morgenavond. PUIST .Verdraaid, wat wilde ik ook weer zeggen..7"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3