8.9 Peek&Cloppenburg Weerbericht Het weer in Europa Voetpad langs de Hoge Rijndijk veroorzaakte bewogen discussie Pensioen werknemer, arbeid gehuwde vrouw en loon- en prijspeil was discussiestof MEDISCHE DIENSTEN VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Portret van koningin in raadszaal van Katwijk Zoals wij indertijd bericht- ten verleende de gemeente- raad van Katwijk op 24 no vember 1960 een krediet voor het, ten behoeve van de raad- I zaal, doen vervaardigen van I een geschilderd portert van Hare Majesteit de Koningin, i De opdracht hiertoe werd verleend aan de kunstschil- i der Wibbo Hartman te Den I Haag. Zoals bij de gister- avond gehouden raadsverga dering bleek, is dit schilde- i rij thans gereed gekomen en heeft een plaats gekregen i aan de lange binnenwand j van de zaal. Overeenkomstig de verstrekte opdracht draagt het doek een representatief karakter, echter zonder be- paald een statieportret te zijn. Op het schilderij is on- I ze vorstin staande, ten voe- I ten uit, afgebeeld met dia- deern en gekleed in een zil verkleurige robe met vermil joen-rood overkleed. Het fraaie doek, dat 150 bij 200 cm meet, is een waar sier raad voor de Katwijkse raad zaal. deze zaterdag HERENMODE-TIP MOHAIR SHAWLS 'n Tip waarvoor iedere man „warm loopt". Modieus in zijn prachtige kleu ren - een streling voor de hals door zijn soepele kwa liteit. Mohair de - Luxe 4. 95 Mohair Super la (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ENKELE BUIEN Opklaringen, maar ook plaat selijk enkele buien, vooral inde kustprovincies. Matige tot krach tige, aan de kust af en toe har de zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen. Gemeenteraad van Zoeterwoude Voorzitterswisseling bij AKWV-Leiden Drie aktuele onderwerpen: de pensioenvorming van de werknemer, het te werk stellen van de gehuwde vrouw en het vraagstuk van de lonen en prijzen, zijn door de Kring Leiden van de Algemene Katholieke Werk geversvereniging gistermiddag tijdens haar vergadering in restaurant Van der Heijden aan een beschouwing onderworpen. Daartoe had de Kring de algemene sekretaris van de AKWV, mr. drs. L. M. A. van Rooij, uitgeno digd, wiens drieledig betoog voldoende stof gaf tot een discussie over deze drie onderwerpen. Vooral de aktualiteit van het derde deel van de heer Rooys inleiding kwam, aan de vooravond van de bespreking op hoog niveau in Den Haag, waar het a.s. beleid inzake loon- en prijspeil zal worden uitgestippeld of althans waar de partijen tot een. vergelijk zullen trachten te komen, hier sterk naar voren. Nu voor het komende jaar door 't Centraal Planbureau een te ver wachten loonsverhoging van in to taal 6 pet. is aangegeven en de mi nister zich op het standpunt stelt, dat deze verhoging waarin begre pen de compensatie van om en nabij 1,5 pet. voor de huurverhoging en de normale stijgingen in het loon door het overgaan naar andere bedrijfs takken en promoties niet mag worden doorberekend in de prijzen, zullen naar algemeen verwacht wordt /- tijdens dit overleg van avond zeker moeilijkheden rijzen. PENSIOENVORMING WERK. NEMER De heer Van Rooy begon met in zijn inleiding over de pensioenvor ming van de werknemer op te mer ken, dat men van het principe uit gaat de gepenioneerde werknemer een bron van inkomten te garande ren, die gelijk is aan 60 tot 70 pet. van zijn salaris. „Als basu. moet daardoor", aldus de heer Van Rooy, „de AOW dienen, waar bovenop het bedrijfspensioen komt. De grootste moeilijkheid is daarbij echter de waardevermindering van het geld, die zich nog steeds voortzet. Om toch tot een waardevast pensioen te ko men, bestaat de mogelijkheid steeds de AOW op te trekken. Dit is de simpelste weg, doch door de AKWV niet als de beste oplossing gezien. In de SER-vergadering heeft de orga nisatie zich tegen dit systeem ge keerd. Men zal het moeten zoeken binnen de sfeer van de bedrijfspen sioenfondsen, waarbij gedacht is aan een gezamenlijke herverzekering om zo de gevoelige bedrijfstakken ook de gelegenheid te geven door optrek king van het bedrijfspensioenfonds tot het beoogde pensioen van de werknemer te komen." WERKEN GEHUWDE VROUW Over de arbeid van de gehuwde vrouw merkte de heer Van Rooy op, dat in het verleden het standpunt van de AKWV steeds was deze ar beid op principiële motieven af te wijzen. „Er zal nu echter rekening met bepaalde omstandigheden moe ten worden gehouden, waarbij het plaatsen van de gehuwde vrouw in de onderneming wel ge venst kan zijn. Hier zullen bepaalde richtlij nen aangegeven dienen te worden. Dit probleem van de gehuwde wer kende vrouw heeft ook de fiscus be zig gehouden, waaruit een wetsont werp is voortgekomen, dat gedeelte lijk aan de verlangens van de AK WV: geen naheffing van belasting, doch direkt een iets hogeie belas tingaftrek van de inkomsten van de vrouw, tegemoet komt." LONEN EN PRIJZEN „Hoewel de stijging van het prijs peil ten gevolge van de loonsverho gingen gering is geweest", aldus de heer Van Rooy, „is zij toch merk baar en zal zij zich zeker voortzet ten. Als maatstaf is steeds aange houden, dat de loonsverhogingen ïouden worden aangepast aan de produktiviteit. Eveneens zal daarom wederkerig de arbeidstijdverkorting van invloed zijn op de produktiviteit. De te verwachten 6 loonstijging, waarin de genoemde verhogingen zijn verdisconteerd en waaruit dus slechts een loonsverhoging van onge veer 3Vs voortkomt, zal zeker ver der drukken op de loongevoelige be drijfstakken. Een daling van de winstmarge moet daarvan het gevolg zijn. Op het ogenblik staat het loon- deel van het nationale inkomen op 68,3 met een te verwachten stij ging binnen twee jaar tot 70 BESTUURSVERKIEZING Bij het begin van de vergadering vond allereerst een voorzitterswisse ling plaats en traden twee bestuurs leden af. De heer J. A. E. Aalders heeft ten jaar het voorzitterschap van de kring Leiden bekleed. Deze func tie wordt nu vervuld door de heer P. A. de Jong. De heren H. P. Zwet sloot en S. M. J. Wjjtenburg traden af als bestuursleden en werden op gevolgd door de heren J. F. J. M. Koens en A. Sprokkereef uit Alphen a.d. Rijn. De aftredende voorzitter, de heer Aalders, kreeg bij zijn afscheid van de Kring als praeses een Delfts blauw wandbord aangeboden. Dankwoorden werden tot hem gesproken door de nieuwe voorzitter, de heer De Jong, die in het kort uiteenzette op welke wijze hij het voorzitterschap van de Kring dacht te vervullen. De heer Aalders heette de heer De Jong in zijn nieuwe functie van harte wel kom, evenals de twee nieuwe be stuursleden. Hij dankte de heren Zwetsloot en Wijtenburg voor het werk, dat zij als bestuurslid voor de Kring hebben gedaan. ZOETERMEER Jongerencontact; - De eerste avond van het „Jongerencontact 1961", dat onder het motto „Leef je leven" ge houden wordt, is ondanks het slechte weer een grandioos succes geworden. Hoewel in samenwerking met de Jongerenstaf uit Den Haag de vier avonden waaruit deze cyclus bestaat, tijdig en grondig waren voorbereid, liep de uitvoering van de plannen, door verschillende oorzaken wat stroef, zodat men enigszins bevreesd was voor het slagen van deze avon den. De jongeren uit Pynacker, Stompwijk, Bleiswijk en Zoetermeer hebben echter getoond dat zij open staan voor akties, die voor hen ge pland worden. De grote zaal van het parochiehuis te Zoetermeer was af geladen vol, zodat men zelfs op het toneel moest plaats nemen. Op deze eerste avond werd gesproken door dr. M. J. de Jong, sekretaris van het bisdom Rotterdam. In een boeiend vaak humoristisch betoog, waarbij spreker direkt op het doel afging en de zaken in de kern aanpakte, sprak hij over de problemen voor en in het huwelijk. In deze algehele voorlich ting wees spreker erop, dat men er doorgaans vanuit gaat, dat de be spreking van het seksuele de hoofd zaak is. Natuurlijk is de behandeling van het omgaan met het andere ge slacht zeer voornaam, maar er zijn andere facetten, die veel meer en veel eerder benadrukt moeten wor den. Bij het eerste contact tussen een jongen en een meisje is het egoïsme primair. Men staat tegenover elkaar om zoveel mogelijk moois in elkaar te zien, maar als genoegdoening voor zichzelf. Is men eenmaal verloofd, dan staat men naast elkaar en pro beert samen het leven aan te kun nen. Men gaat zich meer geven aan elkaar het egoïsme is secundair. Het huwelijk is een zich wegschen ken, het leven om de andere partij gelukkig te maken. Alle egoïsme moet verbannen worden. Uitvoerig wees spreker nog op de huwelijksvoorlichting, die vroeger zo gebrekkig was en die nu gelukkig veel eerlijker en opener benaderd wordt. Rheumanelle lakens in alle kleuren en maten, voordeliger bij PRONONCE Leiden Oegstgeest Breestraat 65 Tel. 21800 Leiden Tandarts: J. P. Koore man, 'teL 23119. Apotheek Ruijst, Steenstraat 35, teL 20136. Alkemade en Leimuiden De art sen Brinkhorst, tel. 01721-269, Lei muiden, en Muskens, tel. 01713-329, Roelofarendsveen. Hazerswoude zie Leiderdorp; ook zr. v.d. Holst, tel. 01714-255, neemt waar. Bij ongevallen Rijndijk, tel. 01714-278. Katwijk a.d. Rijn dkt. H. M. Hueting, tel. 2102; apotheek Kon. Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk aZee dkt. J. C. J. Lodder, tel. 4600; voor apotheek, zie Katwijk a d. Rijn. Koudekerk a. d. Rijn zie Leider dorp en Hazerswoude. Langeraar zie Nieuwveen. Leiderdorp dkt. H. Bakema, tel. 01710-24828; Wit-Gele Kruis, zr. Lamberta, tel. 01710-26541; voor wijkverpleging, zie ook Hazerswoude Nieuwkoop dkt. G. J. Bremer, tel. 01725-103. Nieuwveen dkt. A. M. v. Don gen, tel. 01723-101. Noordwijkerhout en De Zilk dkt. B. G. C. Wösten, tel. 285. Oestgeest dkt. H. A. Reterink, tel. 20394; Wit-Gele Kruis, zr. v d. Kley, teL 21726, b.g.g. 33773; apo theek Wilhelminapark 8, tel. 26274. Rijnsburg zie Katwijk a.d. Rijn. Sassenheim dkt. H. Kwint, tel. 02532-7253; voor zuster, zie Warmond Valkenburg zie Katwijk aan den Rijn. Voorhout dkt. W. J. Binnema, tel. 02532-7707; voor zuster, zie War mond. Voorschoten dkt. v. d. Kooy, tel. 2527; wijkverpleging Gezondheids centrum, Wijngaardenlaan, tel. 2177. Warmond dkt. H. A. G. Walen- kapm, tel. 01711-220; zr. Konijn, tel. 01711-250, neemt waar voor de zrs. Muilerman en Meyssen. Wassenaar de artsen J. A. J. Paulides, tel. 4561, en H. S. Boo- gaart, tel. 4466; apotheek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Woubrugge zie Nieuwveen. Zoetermeer dkt. A. A. Suidman, tel. 3993. Zwammerdam zie Nieuwkoop. De gemeenteraad van Zoeterwou de kwam in vergadering bijeen. Bij de vaststelling van de notulen maakte de heer v. d. Ploeg de op merking, dat het debat over het bij een blijven van de raad de vergade ring te summier was weergegeven en dat zelfs de motieven en bezwa ren niet waren genoemd. De voorzitter gaf toe, dat deze be spreking in meerdere instanties ge voerd, niet breedvoerig is weergege ven. Hij zegde toe, dat in den ver volge aan deze opmerking gevolg zal worden gegeven. Hij stelde de vraag of de heer v. d. Ploeg hiermede te vreden was of alsnog aanvulling wenste. De heer v. d. Ploeg verzocht aanvulling van de notulen, hetgeen door de secretaris werd toegezegd. Geen bungalows langs de Vlietweg. De voorzitter deelde mede, dat Ged. Staten een halt toegeroepen hebben aan het bouwen van bun galows aan de Vlietweg. Het plan tot bouwen van 36 bungalows is goedgekeurd. De heer Paardekooper verzocht mededeling van de motieven door Ged. Staten vdn het verbod langs de Vlietweg en kreeg ten antwoord, dat Ged. Staten de bezwaren van de ge meente Leiden blijkbaar ontvanke lijk hebben verklaard. Leiden maak te met het oog op de belangen in dit recreatiegebied bezwaar, dat tussen de agrarische gebouwen bungalows gebouw zouden worden. B. en w. achten het belangrijk ge noeg om over het al dan niet bouwen van 10 bungalows tegen de onthou ding van de goedkeuring door Ged. Staten in beroep te gaan. Niet vechten voor het om streden gebied. (Advertentie) Aanvankelijk had Leiden ook be- zwaar gemaakt tegen het bungalow- - plan aan de Vrouwe weg, doch dit bezwaar is nader ingetrokken. De heer G. P. van Leeuwen vond het eigenaardig, dat Leiden bezwa ren kan maken tegen plannen bui ten de gemeente, waarop de voor zitter uiteen zette, dat naburige ge meenten wel bezwaren kunnen ma ken aan de hand van de gemeente en wonnigwet. De heer Koek wees er op, dat eige naren van grond voorbij „Oostvliet" daardoor gedupeerd worden. Geversstraat 41 Tel. 23917 VOORSCHOTEN FATHER v.d. GEEST SPRAK OVER ZUN MISSIE „Ik ben een Doesoen-priester, dat betekent dat ik onder de Doesoen- mensen in N.-Borneo werk", aldus father Lambertus v. d. Geest, Mill- iHller, die in het bondsgebuow te Voorschoten aan zijn mede-parochia nen een uiteenzetting gaf over zijn missiegebied, een en ander geïllus treerd met een groot aantal kleu rendia's. Op vlotte en dikwijls humoristi sche manier vertelde de missionaris over zijn leven in Brits-Noord-Bor- neo, waar ongeveer een half mil joen mensen wonen en waar een der tigtal priesters belast is met het missiewerk. Het is een zwaar leven, hetgeen sterk tot uitdrukking kwam bij het vertonen der dia's, waarop men de uiterst primitieve omstan- dighend van bevolking en missiona rissen kon zien. Een leven in een tropische hitte, te midden van een woeste, maar toch ook overweldi gend mooie natuur. Father v.d. Geest verlaat eind no vember weer zijn geboortegrond en vertrekt voor de tweede maal naar zijn missie. Hij heeft grote plannen voor het bouwen van een kerkje. Om aan dit mooie doel mede te hel pen, was er tijdens de pauze een veroltinig, waarvan de opbrengst 268,55 aan de missionaris werd overhandigd. Dit bedrag was hoog te meer daar de missiepreek afge lopen zondag een bedrag van 3445 opleverde en de week daarvoor fa ther v. d. Geest een bedrag van 2350 van de Laurentiusparochianen ont ving, zodat de Laurentiusparochie in anderhalve week een bedrag van ruim 6.000 aan de missie schonk. Deze avond werd georganiseerd door de vier standsorganisaties van de St. Laurentiusparochie. „Dit is nu eenmaal het risico van bezit" zei de voorzitter. De heer Koek zei, dat het hem be kend is, dat er ter plaatse toch grond verkocht is waarop men reeds bouwt. B. en w. is hiervan niets bekend, waarop bij interruptie wordt gezegd: „dus clandestien". Er ontstond enig rumoer, waarin de heer Van Mil met de opmerking: gelukkig, dat Leiden toch maar een beetje toezicht op ons houdt", grote hilariteit verwekte. De raad lag de handen in de schoot en aanvaardde het verbod van G. S. De gunning van de Schouten- brug goedgekeurd. Ged. Staten hebben de gunning van het werk Schoutenbrug Watertje en het leggen van een weg in het vrij willige ruilverkavelingsgebied aan de Noord-Aa goedgekeurd. De aankoop van het huis Miennig 1 kon geen genade vinden bij Ged. Staten. De voorzitter erkende, dat de ze koop geen waardevolle bestem ming heeft. De heer v. d. Ploeg vond het spij tig dat deze koop niet doorgaat, waar op de voorzitter mededeelde dat deze zaak nog niet is los gelaten en dat met andere motieven getracht zal worden alsnog te kunnen aankopen. Naar aanleiding van het feit, dat de volkstuinen nabij de Schouten- brug gaan verdwijnen, merkte de heer Paardekooper op, dat het be lang van de vrije-tijdsbesteding toch wel afgewogen mag worden tegen 'n begroting, die niet geheel sluit. Voetpad langs Hoge Rijndijk. Ingekomen is een schrijven van de heer C. Redegeld en vele andere be woners aan de Hoge Rijndijk met 't verzoek, langs de Rijksstraatweg een voetpad aan te leggen. De voorzitter zei dat de situatie o.a. nabij de Rijnegommerstraat dit on mogelijk maakt, hoezeer b. en w. dit ook betreuren. De heer Koek gaf een situatieop lossing aan, waarvan wethouder v. Hofwegen zei dat de strook niet ge mist kan worden om in de Rijnegom merstraat te komen. Van Rijkswater staat wordt hiervoor geen toestem ming verkregen. De heer Koek zei dat hij niet over tuigd is van de noodzaak, waardoor geen resultaten verkregen zijn. De voorzitter acht dit verwijt mis plaatst en verzocht het terug te ne men. De heer Koek sprak er zijn afkeu ring over uit, dat de gemeentearchi tect met de eerste adressant contact heeft gezocht en getracht heeft een handeltje over deze zaak te drijven. Hij bleef volhouden, dat b. en w. door overtuigd zelf te handelen, meer resultaten zouden bereikt hebben. De voorzitter herhaalde dat dit de bat erg onplezierig is, doch de heer Koek ging verder, wijzende op het gevaar van 100 kinderen, die dage lijks achtmaal de straatweg moeten oversteken. De voorzitter en de wethouders bespraken andere mogelijkheden in het bouwgebied om dit gevaar te voorkomen. De heer Van Mil acht 't haast niet mogelijk een voetpad te leggen, er op wijzende, dat dan an dere gevaren zullen optreden, waar voor de Rijkswaterstaat ook moet waken. Spr. zag in het verschiet ach ter de Rijnegommerstraat wel an dere oplossingen mogelijk. B. en w. zijn er ten volle van over tuigd, dat voetpaden noodzakelijk zijn, ook in de Noordbuurt en meer andere plaatsen, waar druk verkeer is. Het is onjuist om voor te stelen, dat zij daar geen open oog voor heb ben. De heer Koek zegt ten slotte, dat het hem spijt dat er geen resultaten zijn en verzocht b. en w. nogmaals pogingen te doen, waarop de voor zitter geen antwoord meer gaf. Er ontspon zich, ingeleid door de heer Van Mil, een debat over de mo gelijkheid tot het verkrijgen van vrij willige oversteekplaatsen (zebrapa den), waaromtrent wethouder Van Hofwegen er op wijst, dat deze ze ker in deze Rijksstraatweg tot het uiterste beperkt zullen blijven. De aftredende heren van de wa terleidingcommissie, de heren J. van Vliet, C. J. v. Leeuwen en J. B. N. van Diemen, werden bij acclamatie herkozen. (Wordt vervolgd) HELSINKI STOCKHOLM OSLO ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS GRENOBLE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN ENNSBRUCK BELGRADO ROME MADRID MALLORCA LISSABON Morgen: de apostelen Simon co Judas. EEN BRIEFJE, DOOR JUDAS ZELF GESCHREVEN. Om het voor ons moeilijk te ma ken, dragen van de twaalf apostelen drie paar dezelfde namen. Twee Si- monnen, twee Jacobussen en twee Judassen en dan nog een Mattheus en een Matthias! Morgen wordt her dacht: Simon „de IJveraar" en Ju das „de Moedige" (Taddeus). Het ge beurde eens, dat wij in de spreekka mer van een nonnenklooster moesten, wachten en uit verveling een stichte lijk boek uit 1892 doorbladerden. Daar trof ons: „dat ook Judas de verrader, een van de vrienden van Jezus was geweest". Judas begon als een hebzuchtig huichelaartje. En waar draaide 't op uit! Van zijn naamgenoot weten we alleen, dat hij een brief heeft nagelaten, een korte, hevig-bewogen brief, waarin hij zich keert tegen de toenmalige scheur makers in de Kerk. Lees die brief van Judas, opgenomen in het Nieuw-Tes- tament! geh. bew. 13 4 geh. bew. 12 7 regen 9 5 zw. bew. 10 1 zw. bew. 15 8 onbew. 15 11 zw bew. 14 11 regen 13 10 zw. bew. 8 16 zw. bew. half bew. zw. bew. half bew. 18 5 mist 16 7 regenbui 20 14 regen 13 10 zw. bew. 13 10 licht bew. 19 6 half bew. 19 9 onbew. 22 8 licht bew. 19 9 onbew. 24 14 motregen 18 11 24 19 16 11 15 13 PAUZE PUZZEL No. 511. Horizontaal: 1 venster, 4 gebogen, 7 tegenstelling van dik, 8 heilige stier der oude Egyptenaren, 9 hemellichaam, 11 bosvogels, 14 Europeaan, 15 heimelijk, 19 jongens naam, 20 beroemd Duits wijsgeer, 21 land in Europa (afk.), 22 overschot, 23 bereide dierenhuid Verticaal: 1 getroffen, 2 vaarwel, 3 steekmug vooral in tropische stre ken, 5 voorgeschreven kerkgebruik, 6 kort muziekstuk, 9 werktuig om een zeis aan te zetten, 10 arbeids- eenheid, 12 zware zoete wijn, 13 on heilaanbrengende godin, 15 boom, 16 onbep. voornaamw., 17 kaasvorm, 18 hemellichaam. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 510 Horizontaal: 1 pipa, 4 pt, 6 rede, 7 room, 9 os, 10 Leo, 12 o.a., 13 bouillon, 16 ik, 17 v.o., 19 flaneren, 22 mi, 23 alg, 24 do, 25 elan, 27 eter, 29 el, 30 aren. Verticaal: 1 peso, 2 id, 3 pelikaan, 4 Po, 5 toon, 6 robe, 7 rol veger, 8 ma, 11 el, 14 uil, 15 oor, 18 snor, 19 file, 20 nl, 21 eden 22 me, 26 al, 28 te. PUNT „Juffrouw Meijer, is het dan geheel onmogelijk, dat u na kantoortijd trouwt inplaats van in de middag pauze?"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3