(tsso) PETROLEUM MARIA District Leiden steunt de democratisering in de afd. voetbal van de NKS Behaaglijk warm! Alle verenigingen medezeggenschap Zielig P. M. PERQUIN Samenvatting van de NKS democratisering DE WILDE WELDOENER VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Concept huishoudelijk reglement besproken Het mag genoegzaam bekend worden geacht, dat kort na de bevrijding op voordracht van het Episcopaat werd overgegaan tot het stichten van de Nederlandse Katholieke Sportbond als overkoepelend orgaan van alle ka tholieke sportverenigingen, ongeacht welke tak van sport door deze vereni gingen werd beoefend. Daar de benoeming van het NKS-bestunr even eens op voordracht van het Episcopaat plaats vond en tot heden nog plaats vindt, konden de bij de NKS aangesloten verenigingen geen enkele invloed uitoefenen op de samenstelling van het Bondsbestuur. Daar dit feit In de .verenigingskringen steeds meer als een ongezonde toestand werd aange merkt, omdat de voorkeur vanzelfsprekend uitging naar de verkiezing van een bestuur uit eigen sportkringen, werd geruime tijd geleden door een daartoe aangewezen commissie de z.g. democratisering van de NKS in studie genomen en een concept huishoudelijk reglement voor alle sport- afdelingen opgesteld. Nu de vurige wens om de NKS te „democratiseren" uiteindelijk vaste vormen is gaan aannemen en ook genoemd reglement voor de afdeling voetbal tot stand is gekomen, kwam de afdeling voetbal van de NKS, distrikt Leiden gisteravond in „De Kleine Burcht" in een buitengewone algemene ledenvergadering bijeen voor de bestudering van dit concept teneinde zich uit te spreken over eventuele wijzigingen, die het Leidse distrikt hierin aangebracht wenste te zien. ring" alle verenigingen, dus ook de allerkleinste, recht van spreken zul- In zijn openingswoord sprak de distriktsvoorzitter, de heer A. Dusée, er zijn grote voldoening over uit, dat de verenigingen in zo'n grote ge tale op deze belangrijke vergadering waren vertegenwoordigd en aldoen- de blijk gaven begrip te hebben voor de grote belangen, die thans voor hen in de NKS op het spel staan. Hij schetste in het kort de bovenvermel de „ondemocratische" bestuursvorm der NKS en wees er nog eens met nadruk op, dat bij de doorvoering van de voorgestelde „democratise- De secretaris-generaal van de com munistische partij Nederland, Paul de Groot, heeft gisteren in Moskou braaf meegezongen met het koor van lieden, die Albanië veroordeelden. Hij zei, dat de Albanese partijleiding „stijfhoofdig blijft vasthouden aan haar sectarische avonturiers-politiek, en het beginsel van eenheid van de internationale arbeiders- en commu nistische beweging aantast". Het nieuwe partijprogramma draagt bij aan de eenheid en kracht van het socialistische kamp, „hetgeen ook voor ons, arbeiders uii het kapita listische Westen, van het grootste belang is". Het programma en de activiteit van de CPSU onder het centraal comité, geleid door Nikita Chroesjtsjov, „vormen een hechte en betrouwbare basis voor het vereni gen van de gehele communistische beweging in de strijd tegen alle soor ten hindernissen en afwijkingen die deze eenheid bedreigen". De CPN „wil alle vredelievende krachten in Nederland in beweging brengen, om het land los te scheu ren van de agressieve Navo, voor 'n neutrale politiek die de weigering de aanspraken van de Westduitse -revanchisten te steunen en erken ning van de Duitse democratische republiek impliceert". In de huidige omstandigheden is echter de belangrijk-U taak de Ne derlandse kolonialisten te dwingen in te stemmen met een vreedzame regeling van de kwestie West-Irian, waarbij het beheer over dit gebied onmiddellijk en onvoorwaardelijk aan Indonesië wordt overgedragen aldus Paul de Groot. Bouwkundige technici krijgen 5 pet. meer De salarissen van de bouwkundige technici zullen met ingang van 1 oktober j.l. verhoogd worden met 5 procent. Aldus heeft het college van Rijksbemiddelaars besloten. Het hoofdbestuur van de Bond van Nederlandse Architecten (BNA) en de vakbonden van technici hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO, welke voorjaar 1962 in werking zal treden. In het nieuwe óntwerp-contract zijn enkele belang rijke verbeteringen in de salarissen en de arbeidsvoorwaarden opgeno- len krijgen in de verkiezing van de diverse besturen. Daar dit t.a.v. alle takken van sport geldt, behoeft het geen betoog, dat na de z.g. „demo cratisering" een alleszins representa tief NKS-bestuur de belangen van alle sporttakken naar wens en bil lijkheid zal weten te behartigen. GRONDIGE BESTUDERING Hierna werd uiteraard zeer veel tijd besteed aan de bestudering van de 31 artikelen, die het concept om vatte, en waaruit steeds duidelijker naar voren kwam van welk een gro te waarde en beslissende betekenis de zogenaamde democratisering t.a.v. de opbouw en de omlijning van de toekomstige besturen in de afdelin gen, de distrikten en uiteindelijk het landelijk bestuur zal zijn. Het Leidse distrikt heeft er zich gisteravond mede op nadrukkelijk verzoek van de voorzitter niet met „een Jantje van Leiden" van af ge maakt en met het oog op het belang hiervan, enkele van de meest be langrijke artikelen aan een zeer grondige bestudering onderworpen en na een korte of lange discussie met algemene stemmen besloten op de komende diocesane en landelijke vergaderingen, op enkele wijzigingen van meer ondergeschikt belang na, de goedkeuring aan het concept te hechten. Daar op 10 november a.s. in Am sterdam de diocesane vergadering zal plaats vinden en deze t.a.v. het huishoudelijk reglement alsmede de bestuursverkiezing van beslissende betekenis zal zijn, werd vervolgens besloten, dat alle tot het distrikt Leiden behorende verenigingen zich op deze vergadering zullen laten ver tegenwoordigen, c.q. het distriktsbe- stuur de nodige mandaten zullen verlenen. VERKIEZINGEN Voorts werd ingevolge art. 25 van het concept H.R., dat bepaalt het in functie kiezen van de sekretaris, de heer P. F. S. Biegstraten bij accla matie „herkozen", tot distriktssekre- taris en werd eveneens bij acclama tie de heer Dusée door het distrikt Leiden kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van het Distrikt II, waarin het huidige distrikt Leiden binnenkort zal opgaan (zie hierna volgende distriktsindelingen). RONDVRAAG Tot besluit volgde nog een korte ronvraag, waarin de heer J. v. Wijk, voorzitter van St. Bernardus te Ha- zerswoude gaarne naar voren bracht, dat van gemeentewege de beharti ging van de voetbalbelangen La.v. de zondagvoetbal weliswaar in Ha- zerswoude nog veel te wensen over laat o.m. inzake de subsidiëring, doch dat zijn vereniging kortgeleden van de gemeente een renteloze lening ad 9000 mocht ontvangen, welk feit z.i. hoopvolle verwachtingen inzake toekomstige verbeteringen van ge noemde behartiging kan inhouden. Natuurlijk een oliehaard gestookt met... gcsiuuKL met... MFPP WiOMTK MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Hoge Mer.weg 78 - Tel. 21584-71131 OEGSTGEEST Vlotte levering. Speciale tankauto veer de bezorging van Huisbrandolie en Petroleum veer Centrale Verwarming. (Advertentie) Als do democratisering van de N.K.S. een feit is geworden, zal t.a.v. de afdeling voetbal het navolgende resumé van de voornaamste bepalingen van toepassing zijn. Tot do afdeling voetbal behoren die verenigingen en die leden van de NJC.S., die zich bezig houden met de beoefening van de voetbal sport, c.q. hierin een daadwerkelijke (bestuurs)functie vervullen. L De toegelaten verenigingen worden gegroepeerd in 6 voetbal distrikten tw. West I, West II, Zuid I, Zuid II, Oost en Noord, waarbij de begren zing door het landelijke bestuur wordt vastgesteld aan de hand van de distriktsindeling van de KNVB. In nauwer plaatselijk verband worden de verenigingen gegroepeerd in afdelingen, waarvan de grenzen gelijk zijn aan die der afdelingen van de KNVB. Indien gewenst kunnen twee of meer KNVB-afdelingen in één NKS-afdeling worden gegroepeerd. J Aan het hoofd van de landelijke afdeling voetbal staat een bestuur van tenminste elf leden, namelijk een voorzitter en een sekretaris- penningmeester in functie te kiezen, 7 leden te kiezen uit de distrikts- besturen (het distrikt Zuid I kiest 2 leden, t.w. één uit het Bisdom Breda en één uit het Bisdom 's-Hertogenbosch) en 2 leden, die qualitate qua de sektie amateur- en betaald voetbal gaan vertegenwoordigen. Aan het hoofd van de distrikten komt een bestuur van minstens 5 en c hoogstens 7 leden te staan, waarbij voorzitter en sekretaris in functie worden gekozen, de overige leden worden gekozen uit de besturen der onder de sportkring ressorterende afdelingen en wel zo, dat van elke afdeling minstens één lid zitting heeft in het distriktsbestuur. De in elk distrikt gedomicilieerde verenigingen hebben recht op één stem per senior-elftal, dat aan de officiële kompetitie deelneemt. Het afdelingsbestuur zal eveneens bestaan uit 5 tot 7 leden, die door de besturen der onder de afdeling ressorterende verenigingen worden gekozen, de voorzitter en sekretaris wederom in functie. Leiden gaat een afdeling vormen, die gelijk zal zijn aan de afdeling Leiden van de KNVB. 0 Van belang is voorts nog, dat uit de distriktsbestuurders van elke tak o van sport de afgevaardigden zullen worden gekozen voor het Algemeen Distriktsbestuur, dat als overkoepelend orgaan (voordien dus de z.g. Sportcentrale) voor alle takken van sport zal gaan fungeren. DISTRIKTSINDELING De distriktsindelingen zien er als volgt uit: West I met de afdelingen Amsterdam, Haarlem, Noord-Holland en Utrecht. West H met de afdelingen Dordrecht, Rotterdam, Gouda, Leiden en 's-Gra- venhage. Noord met de afdelingen Groningen, Friesland en Drenthe. Oost met de afdelingen Arnhem, Gelderland, Nijmegen, Twenthe en Zwolle. Zuid I met de afdelingen Noord-Brabant (Breda en 's-Hertogenbosch ieder één stem) en Zeeland. Zuid H met de afdeling Limburg zonder méér. Huwelijksuitzet van jonge gLXKrS n i ger, de 31-jarige Amsterdammer A. Duitsers terecht C. N., in handen. Een jong Duits echtpaar uit Bay- reuth, dat op 23 oktober jl. in Am sterdam op de boot stapte om naar Canada te emigreren, kreeg giste ren in volle zee een prettige bood schap. In de nacht voor het vertrek was uit de op de Nieuwmarkt ge parkeerde auto van de Duitsers de gehele huwelijksuitzet gestolen. Woensdag heeft de politie de vijf koffers met de voor het echtpaar zo kostbare inhoud teruggevonden. De Duitsers werden van dit heug lijke feit radiotelegrafisch in kennis gesteld. De politie zal voorts contact opnemen met de rederij om de uit zet met een volgende boot naar Ca nada te sturen. Behalve de koffers kreeg de politie ook de vermoede- Vakcentrales gekant tegen huurverhoging Bij gelegenheid van de opening van de negende bondsvergadering van de Algemene Nederlandse Gra fische Bond in Rotterdam, heeft de voorzitter van de bond, dè heer A. van den Boogaart, meegedeeld, dat de 3 Nederlandse vakcentrales sterk gekant zijn tegen de huurverhogin gen, die door de regering voor het volgend jaar zijn aangekondigd. Unaniem zijn de vakcentrales van mening, dat met drie huurverhogin gen van 3 4 procent moet worden volstaan in een tijdvak van vier jaar. De huur zou naar de inzichten van de centrales niet meer mogen be dragen dan 15 pet van het gemiddeld arbeidsloon met desnoods 'n over gangsperiode van 17Vt pet. Aetherklanken ZATERDAG 28 OKTOBER 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws- 8.18 Gram. 8.35 Van de voorpagina, praatje. 8.40 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9 35 Waters*. 9.40 Amateur Harmonie» ork. 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. 1020 Lichte muz. 10.50 Tentoonstellingsagenda. 10.55 Nwe gram. 11.20 Sportuitz. 11.45 Promenade-ork. en sol. 12.15 De toe treding van Engeland tot de EEG, lezing. 12i30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgelspel en zang. 13.00 Nws. 13-15 Vara-varla. 13.20 Gram. 13.35 Tussen mens en nevel vlek, lezing. 13.50 Lichte muz. 14.10 V. d. jeugd. 14.45 Boekbespr. 15.05 Gram. 15.25 Een hete zomeravond, hoorsp. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Week- journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Artis tieke staalkaart. 19.30 De weten schap van oorlog en vrede, lezing. 19.45 Gitaarspel. 19.55 Deze week, lezing. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Oude en nieuwe dansen. 21.50 Soc. comm. 22.05 Man in de stad, cabaret. 22.30 Nws. 22.40 De zwarte diamant, hoorsp. 23.10 Zige-'nerork. en zang. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12 33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Nwe gram. 13.25 Koor zang. 13.45 Gram. 14.10 Franse les. 14.30 V. d. jeugd. 15.30 Intern, volks liederen. 15.50 Gram. 16.30 Koper- ork. 17.00 Sportuitz. 17.10 Gram. 17.30 Boekbespr. 17.40 Amateurs- progr. 18.00 Kunstkron *8.30 Lichte muz. 18.50 U bent toch ook van de partij?, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 19.45 Lichtbaken, lezing. 19.55 Gram. 20.50 En nu mijn geval, vragenbeantw. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Cabaretpro.gr. 22.20 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij lui den de zondag in. 23.00 Religieuze muz. m. comm. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 15.00 Operaprogramrna. AVRO: 17 00-17.30 V.d. kind. 19.30 Film. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televizier. 20.25 Quiz. 20.55 Lichte muz. 21.40 Amus.progr. 22.25 Vrol. film. ETS HAAR TIMMERMAN door HERMAN DE MAN 26 Gieleke waren vol drukte om de eigen gasten goed te doen. Gieleke droeg bier voor de leiendekker, voor hem eigens, ook een flesje voor Chris. Maria sneed een kruidkoek aan en je rook al, dat haar koffie weer goed zou smaken. In het ach terhuis zat al dat eigen volk en praatte ook wat met de thuisligger. Chris wist niet veel weerwoord. Don derden jullie maar op, dacht hij en neep z'n eigen in een hoek, alsof hij door 't beschot heen wou. Toen Ma ria weeromkwam, met eetgerief en drinken, stond hij op. „Blijf maar gerustig d'r bij Chris zei Gieleke. „je bent ons niet te veul waar Coba?" Coba zei het ook. En Maria wist eveneens een goed woord, maar toen hij tóch ging, hieuw niemand aan. Hij slampamperde wat, heel en al doelloos door de moestun en langs de konijnen, 't Viel mee, dat ergens een plank loszat, hij kon dan een beetje hameren. En wijders trok hij naar boven ging zomaar in zijn kleer, als een barom op z'n bed liggen. Luibak ken op een werkdag, dat is zwaarder job dan werken. Beneden hoorde hij stemmen. Bekend geluid en vreemd geluid. Ook een kind er tussen, dat tot wat vertier kwam. Vreemd.... een kinderstem in „De Roos". Hij wier er week van en bitter. Wat klonk dat allegaar bij elkaar trouw en saam gebonden. Een gezin. Ineens hij luisterde felsprak daar Maria? Haar stem, maar harder. Zou Maria ooit grommen op een kind? Hij hieuw z'n asem in. 't Was Maria heur stem en toch niet.wat is dat allemaal eigen, gezusters uit een en hetzelfde nest. Er morde wat in zijn kop. Waarom kwam er nou niet één van al dat ei gen volk naar boven, naar de zolder, vragen waar de thuisligger bleef. Waren ze allegaar dan gans vergeten, de een zowel de ander, dat hij daar alleen op z'n nest lag voor evenveel? Er wier gelachen ook. Hij kon wel huilen, 'k Mot hier vandaan, 't wier tijd, zegde hij weer tegen z'n eigen. Hij zei 't zó vaak, dat 't was of hij ten leste ook zelf niet anders meer wou. En toch zou hij met z'n nagelen een stuk uit de muur hebben willen krabben, om wat te bewaren van 't geen hier zijn deel was geweest. De ingetoomdheid en de vrede dezer mensen, die lieflijkheid van hun ge bed. Een dief wordt van binnen ijzig kalm, als hij in de kast zit en dan niet steken kan. Bij alle ellendig heid in het kot is dat nog een blij- makend denken: eindelijk eens niet meer opgejaagd te zijn. Hij ook. Kalm was hij geworden en tot het kwade onbekwaam; de gevangenschap van de vrede. Maar onder die rust zat een onrust gevan gen, onrust als van een gebonden beest, dat overal de woestmakende vrijheid ruikt. Als al dat geluid, dat vijandige eigene geluid straks maar weg zal zijn uit „De Roos", dan ging hij ze ker z'n kleer bijeen binden, dan trok hij weg. Hij hieuw wat herinnering vast en zij misschien wat leegte, om dat het afgeschoten hok op de zolder lege kwam te staan.Het verwarm de hem, te overleggen, dat ze hem mogelijk wel drie of vier dagen mis sen zouden, het huis leeg en onge- wennig achten. Hij heeft voordien nog nergens hartelijke gedachten ach ter gelaten, of misschien by 'n meid ergens op het werk. Maar dan is dat anders, woester. Neen, niemand kwam hem halen. Alleen rond etenstijd riep Gieleke aan het trapgat, waar of hij toch bleef. Verrek maar! dacht hij mok- kig, maar toch kwam hij en at zwij gend met de anderen. Hij at veel zonder nadenken, in z'n kop was het dof. Gieleke zat met die Coba maar over de ouwe tijd te praten, over moeder Thera's. En wat had hij daar weet van en wat donderde dat hem? Niks! Toen 't gedaan was er er haas tiger en luider gebeden was dan ge woonlijk in „De Roos" slungelde hij weerom de tuin in en ongemerkt van de tuin weer naar z'n nest. Hij heeft ze horen wegrijden en gendag roepen, ook nog gendag aan die jongen daar boven 't is goed hoor weer éven leek die hardere stem op de stem van Maria. En daar over trok wat nijdigheid door z'n kop: geen stem zou eigentlijk mo gen gelijken op het geluid van het meidje uit „De Roos". Zie nu eens aan. Als eerst het on gewone maar voorbij is, dan weten ze 'm wel weer te vinden. Dan heb ben z'm nodig, om hun eigen asem niet te horen in de stilte van Meerlo. Maria staat in de deur van z'n ka mertje en ze vraagt: Wat is er Chris, waarom wou je vandaag niet by ons zijn? Och al die donderse druktes. En allesmaal smoelen die ik niet ken. Je zit er maar tussen, als een die teveul is. Ze weet daarop geen antwoord. Want ze begrijpt dat zo goed. Ze denkt: ik zou meuglijk ook zo zijn. Maar Chris, die wel gewild had, dat ze 'n troostwoord terug gevonden had, zegt er vittig achterheen: ik hoor d'r niet bij, ik hoor niet bij jul lie, ik bin maar een vreemde. Neen, zó scherp heeft Maria het niet bedoeld, door niet te antwoor den op zijn klacht. Je hoort bij ons Chris, want je woont onder ons dak. Maar niet lang meer zegt hij kort. Wat? Niet lang meer, zeg ik ommers. Ga je dan weg Chris zijn we dan niet goed veur je geweest? Veuls te goed. Ik wor' hier een zemelen vent; ik mot er uit! Ze leunt verslagen in de deur en kijkt hem aan, met angstig vermoe den. Ga je weer naar de keet weerom Chris? Ineens ziet ze fel en helder, zo vrouwen zien en in grote nood, hoe hij dan worden zal over nieuw. Is alles dan vergeefs geweest? Alles, wat er aan vrede en goedheid in hem is gegroeid? Ach toch! Het leven, dat hij heeft geleid, aleer hij in „De Roos" kwam, ze weet er niets precies van, alles vaag. Maar heel dat bestaan is voor haar verwe ven met het boze, ongebondene, het liederlijke overgeven aan lust. Wat het precies was, ze durft er niet eens aan te denken. Het is, of een mon sterachtig behaard beest zonder naam op haar afstormt en kruipt in Chris zijn huid. -- Chris! roept ze zacht en er iets zó ontdaans in haar stem, neen dat is niet meer het meidje Ma ria uit „De Roos", dat is een moeder in angsten. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10