Maak geen bokkesprongen 11111 OP DE MOEILIJKE SITUATIES IN HET LEIDSE VERKEER „Zelfbediening" op Breestraat en Prinsessekade; voetgansersverkeerslichten k"fr; 00kin L"de" ent °n"g^ving' op kruispunten IPS DINSDAG 24 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT S000000000000000000c0003000000000000( 1 November aanstaande is een bijzondere datum voor het ver- 7 DO Alleen al m de Sleutelstad zijn zijn ruim 55 zebrapaden, die voor heen nog geen betekenis hadden als beschermende oversteekplaats en die per 1 november promove ren tot een plaats waar de voet ganger, de weggebruiker met de oudste rechten, het privilege heeft. De nieuwe verordeningen zeggen namelijk, dat bestuurders van voertuigen en trams ver plicht zijn aan voetgangers, die zich op 'n voetgangersoversteek plaats bevinden, een onbelem merde doorgang te verlenen. Verslaggever en fotograaf zijn door Leiden getrokken en al overwegend en fotograferend tot de conclusie gekomen, dat er be paald wel moeilijke situaties zul len ontstaan op sommige punten. Inmiddels is van gemeentewege 'n publicatie verschenen, waaruit het blijkt dat ten. aanzien van sommige oversteekplaatsen de nodige voor zorgen zullen worden genomen. An dere zullen verdwijnen. Zo is het van belang te weten dat men voornemens is de voet gangersoversteekplaats in het midden van de Breestraat met zelfbediening uit te rusten. De voetgangers zullen met 'n druk op de knop na verloop van enige tijd het gewenste groene licht krijgen. Dit geldt ook voor de oversteekplaats op de Prinsesse kade, dat is dus die in het ver langde van de Haarlemmerstraat bij de Blauwpoortsbrug, terwijl men voorts overweegt ook voet gangersverkeerslichten te doen aanleggen bij de kruispunten De Gijzelaarsbank en Gangetje Bree straat. De oversteekplaats op de Prinses sekade zal iets meer in de richting van de Bostelbrug worden ver plaatst, terwijl het thans aanwezig zijnde Plantsoen aan het Galgenwa ter deels wordt gebruikt voor de aanleg van een parkeerhaven in het belang van het busverkeer. Vooral de verplaatsing van de v.o.p. in het verlengde van de Haarlemmerstraat is hoogst gewenst, omdat het verkeer op de Blauwpoortsbrug anders ge stagneerd raakt. Men zal zich het oude knipperbollenincident in de Leidse raad herinneren! Verdwijnen De zebra op de Rijnburgerweg bij de Wassenaarseweg zal verdwijnen omdat er op korte afstand bij de Houtlaan een nieuwe voetgangers oversteekplaats komt. De zebra bij het Rijnsburgerviaduct aan de ijjde van het Stationsplein zal niet be schermd worden, omdat hier 't ver eiste uitzicht van voetgangers op het rij verkeer ontbreekt. De zebra over de Turfmarkt, dicht bij de hoek van de Haarlemmerstraat blijft al thans voorlopig bestaan. Vervol gens zullen op de volgende plaatsen de zabra's worden verwijderd, om dat zich in hun onmiddellijke nabij heid een and-ere oversteekplaats over dezelfde weg bevindt en er geen bij zondere reden is beiden te hand- v haven: op het Utrechtse Veer aan de zijde van de Zijlsingel, op de Heren singel bij de Zijlpoortsbrug aan de zijde van de Schrijversbrug, vóór de Willem de Zwijger laan ten westen van de Beatrixstraat en "bij 't Zwar te Pad, op de driesprong Zoeter- woudseweg-5 Meilaan aan de zijde van de Herenstraat, benevens op en kele punten van de Churohill-laan, waar bij toekomstige kruisingen veel al twee zebra's zijn aangelegd, ter wijl voorlopig met één kan worden volstaan. Tenslotte hebben b. en w. ge meend, dat de zebra's op de Witte Singel bij 't Leidsche dagblad en over de afrit van de Rijnzichtbrug bij de Haagweg niet kunnen worden ge handhaafd. De eerste ligt te dicht bij de oversteekplaats over de uitmon ding van de Witte Singel op het Noordeindsplein; de tweede zou de afwikkeling van het rijverkeer op 't hoekpunt bij de spoorwegovergang ernstig belemmeren, vooral na het openen van de spoorbomen. Het ze brapatroon zal op deze beide plaat sen worden vervangen door twee evenwijdige geleidingsstrepen, om de overstekende voetgangers toch enigszins te kanaliseren. Nieuwe zebra's Er worden ook enkele nieuwe v.o.p.'s aangelegd en wel op de Rijns- burgerweg tussen de Houtlaan en de Kagerstraat, op de Hoge Rijndijk bij de Burggravenlaan, op de Zijlsingel bij de Weverbrug en op de Maresin- gel bij de Haarlemmerweg. Ondanks deze beperkingen in het getal zebra's blijven er o.i. toch nog punten over die straks moeilijkhe den zullen opleveren. Zo is b.v. de zebra op de Lange Mare, die de trot toirs van de Haarlemmerstraat ver bindt een ernstige, en ook wel ge vaarlijke belemmering voor het ver keer, dat links- of rechtsaf van de Haarlemmerstraat de Lange Mare wil binnenrijden. Verdient het geen overweging deze v.o.p. een meter of twintig te verplaatsen (want binnen dertig meter van een v.o.p. mag de voetganger niet oversteken) in de richting van de Marebrug? Het knip- perbollenpad op het Levendaal op de hoek van de Korevaarstraat is ook zo'n belemmering voor het verkeer, dat op de drukke en onoverzichte lijke Korevaarstraat rijdt. Eenzelfde moeilijke situatie menen 'we te ont dekken op de v.o.p., nabij de Schrij versbrug. Verkeer van links of rechts komende kan hier onverwachts ge hinderd worden door voetgangers, tengevolge waarvan kettingbotsin gen kunnen ontstaan. Ook de v.o.p. op het Steenschuur vraagt extra-op merkzaamheid van voetganger en rollend verkeer. In Leiden zuid-west is het getal zebra's al te groot. Het verkeer wordt hier gedwongen de verschillende oversteekplaatsen met de gewenste voorzichtigheid te be rijden (noot Red.: gelukkig is inmid dels besloten een deel van de zebra hier op te heffen). Er blijven vele» bedenkingen, maar bij dit alles dient men te bedenken, dat een eerlijk sa menspel tussen voetganger en be stuurder wordt verwacht, dat hij de zebra's met de nodige oplettendheid en verantwoorde snelheid zal be naderen; van voetgangers wordt ver wacht dat zij van hun rechten geen misbruik maken, dus niet onver wacht oversteken en op de drukke re punten ook liefst wachten tot er meer gegadigden voor de „oversteek" zijn gearriveerd. Houdt rechts op de zebra! De foto's bij dit artikel geven een beeld van de problemen in Lei den. U ziet de situatie in zuid-west, waar naar onze smaak te veel ze bra's de goede gang van het verkeer belemmeren, de v.o.p. op de Bree straat, die waarschijnlijk binnenkort een „zelfbedieningszaak" wordt, waardoor ook de agent op zaterdag middagen niet meer van node is, U ziet de hoogts-gevaarlijke situatie nabij de Blauwpoortsbrug, u ziet voorts hoe de levens van voetgan gers op het Levendaal door het ver keer van beide zijden bedreigt kun nen worden (gelukkig zal hier van gemeentewege een gele knipperin stallatie ter waarschuwing worden aangelegd), u ziet de oversteek op het Stationsplein, nabij de Schrij versbrug, de Lange Mare en het Steenschuur. In enkele andere gevallen zal het rijverkeer op de voetgangersover steekplaatsen worden attent gemaakt door de gewone driehoekige waar schuwingsborden voor overstekende voetgangers. (Advertentie)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4