JACQUELINE Amerikanen kunnen van de Hollandse boerderijen nog heel wat leren ONZë WOiNSDAG-TtP DINSDAG 24 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 alleen geldig woensdag 25 okt a.s. Jongens-pullover het gevraagde model met ronde hals. Mooie kwaliteit in multi-colours. Haarlemmerstraat 143 - Leiden JIM MITCHELL EEN HALF JAAR OP VERKENNING IN NEDERLAND Laatste visite in Alphen aan den Rijn De heer en mevrouw Kortmann de „pleegouders" van de jonge Ameri kaan luisteren en zien met aandacht wat hun gast vertelt en laat zien. Als er enige betekenis kan worden gehecht aan het spreekwoord: „Die verre reizen maakt kan veel verha len", dan is deze waarheid van toe passing. op de 23-jarige James Mit chell, een jonge boerenzoon, met een gedegen ontwikkeling voor zijn maatschappelijke loopbaan, geboren en wonende in Plain City, een klei ne gemeente met nauwelijks 4000 in woners, gelegen in de Staat Ohio in de Verenigde State een provincie, die driemaal zo groot is als Neder land, maar waarvan het inwonertal weinig meer bedraagt dan dat van ons landje aan tde Noordzee. James Mitchell bevindt zich mo menteel met nog twee vrouwelijke Amerikaanse agrariërs, de 22-jarige Margaret Allen uit Delavan, provincie Illinoirs en de eveneens 22-jarige Anna Lou Karrasch uit Sint Joseph, provincie Missouri, voor een verblijf van zes a acht maanden in Neder land. De drie jonge Amerikanen tot aan de Nederlandse grens voor el kaar volkomen onbekende landgeno ten, vormen een heel klein deel van de 120 Amerikaanse agrarische jon geren, die in het kader van de we derzijdse uitwisseling, in twee etap pes onder auspiciën van de Interna tional Farm Qouth Exchange, zijn uitgezonden naar 44 landen over de gehele wereld verspreid. Zij volgen ieder voor zich ook een geheel an dere weg, zowel geografisch als we tenschappelijk, al blijft het hoofd doel voor allen: kennis maken met het boerenvolk, boerenleven en -wer ken, zeden en gewoonten op het plat teland, andere volkeren leren kennen en begrijpen. Het plan tot een jaarlijkse uitwis seling is geboren in 1948; thans om vat het idee meer dan 60 landen, die er medewerking aan geven. In Ne derland beijveren zich hiervoor de katholieke LTJ en LTM, de prot.- christelijke J.B. en T.B. en de Jonge renorganisatie van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Het plan is gebaseerd op de overtuiging, dat begrip voor andere mensen het fundament is voor de wereldvrede. Voor het eerst buiten V.S. James of Jim, zoals zijn roepnaam is, kwam op 17 april in Rotterdam aan met de Maasdam van de Holland Amerikalijn, een passagiersschip voor circa 600 personen. Het was de laatste reis van het schip in dit sei zoen tegen de z.g. lagere winterprijs vertrouwde Jim ons toe, toen wij met hem een praatje maakten. Het was voor Jim de eerste grote reis van zijn leven. Nog nooit tevoren was hij buiten de grenzen van de V.S. ge weest en binnen die grenzen bracht hij het niet verder dan tien van de 50 Amerikaanse Staten. De Europese reis betekent voor Jim dan ook een grote sprong in den vreemde. Een sprong, die hem tot dusver al leen maar prettige herinneringen heeft nagelaten. Bijzonder veel ple zier heeft hij op de bootreis beleefd. De lach schoot hem uit de mond, toen hij er nog even aan terugdacht. Die vreugde mocht hij overigens samen delen met zeventien meisjes en 6 jongens, die evenals hij uit Ameri ka naar Europa zijn gekomen met de Maasdam. Het totaal aantal jonge ren, dat voor deze uitverkiezing in aanmerking kwam, bedraagt voor de bestemming Europa 40. De bevoor rechten, allemaal jongens en meisjes variërend in de leeftijden van 20 tot 30 jaar, die landbouwervaring heb ben opgedaan in het eigen land, daar een middelbare schoolopleiding heb ben genoten en bezield zijn met het verlangen hun kennis en ervaring te verdiepen aan de hand van de ont wikkelingspad van andere volkeren, kwamen in twee groepen naar het vaste land van Europa. In juni volg den er namelijk nog 15. Alle 40 gaan gelijk'terug. Dat zal zijn met de Queen Elisabeth. De bliksem-studie- reis met veel praktische kanten wordt 25 oktober a.s. beëindigd voor alle deelnemers in Nederland. Dan wacht hun nog een heerlijke 14-dagen va kantie, die zij mogen beleven in door hen zelf gekozen landen. Onze Alphense gast gaat dan eerst naar Engeland en Schotland, vervol gens naar Duitsland. Daar vindt een ontmoeting plaats met nog vier Ame rikaanse jongeren en met z'n allen gaan ze dan een kijkje nemen in Zwitserland en Frankrijk, een waar lijk niet te versmaden begustiging voor de jongelui, waarvoor de Inter national Farm Youth Exchange (I.F.Y.E.) heeft gezorgd. Een niet minder fijne studiereis beleefden het vorig jaar even vele Nederlandse jon ge agrariërs in Amerika. Oudste van de drie Het is echter niet alleen maar lich te kost, die zij te verteren krijgen. Ieder kreeg zes boerderijen aangewe zen, waar men het normale dagelijk se werk verricht en wat Jim betreft, kunnen wij van nabij weten, dat hij dat met heel veel plezier en inzicht doet. Hij is het werken op het land dan ook van huis uit gewend. Zijn vader is momenteel 67 oud. Jim, de oudste van drie kinderen, die onge- veei drie jaar voor landbouw-tech- nisch-ingenieur studeert in Columbus, de hoofdstad van de provincie Ohio, circa 30 km van zijn geboortegrond vandaan, is voorbestemd zijn vader op het bedrijf op te volgen. Dat is geen kleinigheid. Bij Jim thuis heb ben ze n.l. twee boerderijen, een waarin het gezin woont en een, die Jim's vader onlangs heeft aangekocht omdat hij er bijzonder veel waarde aan hecht vanwege de herinnering aan zijn geboorte op die boerderij. „Mijn vader is daarmee nu zo gewel dig in zijn schik, dat hij het voor geen geld ter wereld meer kwijt zou willen. Denkt u eens in: de hofstede, waarop hij zelf 67 jaren geleden werd geboren", dit vertelde Jim met kenne lijk plezier in het geluk van zijn vader. Bij de boerderijen horen lan derijen ter grootte van ca. 170 hg., waaronder ca. 50 ha gepacht weiland en bos. Verbouwd wordt daar o.a. maïs, tarwe, haver en.... sojabo nen. Dit laatste is niet het meest winstgevende produltt van de boer derij. Van het weiland wordt uiter aard ook veel hooi gewonnen. Hygiëne en properheid Jim, die ook sprak over de enorme afstanden, waaraan Amerika gewend is alsvorens men een „buurman" ziet, vond het in Nederland bijzonder knus en gezellig. Het Nederlandse volk is een levendig, bedrijvig volk, dat een sterk doorgevoerde gemechaniseerde economische bedrijfsvoering kent en veel produktie verwerkt. De menta liteit en de instelling van de Neder landse boer bezorgen hem in belang rijke mate de efficiency in zijn be drijf, niet uitsluitend het al of niet, weinig of veel, hebben van machi nes. Jim verklaart voor zichzelf al goede voornemens te hebben ge maakt om van het geleerde en gezie ne veel thuis in toepassing te bren gen. Heel in het bijzonder was hij getroffen door de hygiëne en proper heid van werken op de boerderijen. Die zindelijkheid is trouwens overal tot de straten en pleinen terug te vinden, zo merkte hij op De levenslustige, energieke en pientere Amerikaan gaf blijk, veel plezier te hebben in het werk op de boerderij en op het land. Hij is voor nemens onderwijl, dat hij het werk op de boerderij voor een groot gedeel te nu vast uit de handen van zijn vader overneemt, toch ook zijn stu die op de een of andere wijze voort te zetten. „Door een paar keer per dag 30 km extra te rijden kom ik al een heel eind", zei Jim, „want dan ben ik een keertje meer van school thuis per dag" Jim's broer Bill (19), die tot dus verre thuis Vader's rechterhand is geweest, wil een andere kant uit, al blijft hij het vak trouw. Hij gaat stu deren voor landbouwkundig ingeni eur. Jim heeft ook een zuster, Jane genaamd (22), die juist was gepromo veerd als diëtiste. Zij gaat nu in Seattle in het ziekenhuis werken. Eten in Holland'? „Best" De Nederlandse keuken bevalt Jim ook uitstekend, evenals de daginde ling, al zijn daarin duidelijk verschil len aan te wijzen met die in de V.S. Hoewel hij thuis gewend is veel melk te drinken, kan Jim hier ook erg veel genieten van een kopje koffie. Het menu in Amerika vertoont wat meer variaties en vooral ontbreekt nooit op tafel een uitgebreid dessert. Op de boerderijen nog wel, maar in fabrie ken en op kantoren kent men over het algemeen geen koffie en/of thee tijd. Het eten in Nederland is erg smakelijk en er wordt naar zijn mening ook veel werk van gemaal'*. Nog even sprak Jim over de Ne derlandse vrolijkheid en beleefdheid, die zijn verblijf hier vergezellen en alles voor'hem tot een onvergetelijk genoegen maakt. Het nuttige uitwisselingsprogram ma bracht onze Jim 6 weken naar een boerderij te Emmen (Drenthe), 5 weken naar Bennekom (G.), even- lang naam Haamstede (Schouwe Dui- veland), 5 weken naar Helden (L.), daar ontmoette hij de meisjes Marga ret Allen en Anna Lou Karrasch gedurende enkele dagen; daarna bracht Jim een korte vakantie van vijf dagen door in Haarlem, zonder enige verplichting aan welke boerde rij ook. Die dagen benutte hij voor het schrijven van brieven en het verzor gen van het zoveelste deel van zijn artikelen-reeks, die hij voor een blad in zijn provincie verzorgt. Nu werkt hij weer vijf weken op de boerderij van de heer B. J. Kortmann aan de Kortsteekterweg te Alphen aan den Rijn, een gemeente, die ruim zes maal zo groot is als zijn woonplaats en die hij ook zonder aarzelen stad noemt. Jim voelt zich hier al goed ingeburgerd en vesigt de indruk, dat hij het best zou rooien, als hij hier zou blijven. Hij legt een bijzonder scherp op merkingsvermogen aan de dag en toont veel gevoel te hebben voor het zich oriënteren in den vreemde. Op merkelijk goed heeft hij gedurende zijn betrekkelijk kort verblijf in Ne derland geleerd om onze taal te le ren spreken. Toen wij hem dit op merkten zei hij heel bescheiden: „dat is geen privilege van mij al leen, want de meisjes - hij bedoelde zijn twee metgezellinnen Margaret en Anna Lou - doen het minstens even voortvarend in Nederland en zij zijn zeker niet minder enthousiast over wat zij gezien, gehoord en ge leerd hebben" voegde hij eraan toe. Het eerstgenoemde meisje verbleef in Groningen, Nijkerk, Noord-Beve land (Z.), Heijthuizen (L.) en Ab coude; Anna Lou in de Noordoost- polder, Barneveld, Noord-Beveland, Limbricht (L.) en Hellevoetsluis. In het nieuws Het zijn overigens ook geen uit stapjes om er alles zo spoedig mo gelijk van te vergeten. Zij, de gasten, zijn verplicht van hun bevinden maandelijks een rapport in te sturen naar de top van de organisaties, die zij als lid dienen. Die rapporten wor den dan benut ten algemene dienste, zodat de vruchten van deze bezoeken een wijdvertakte publicatie krijgen, buiten de dagblad-interviews, radio- en televisiereportages, die hun wor den afgenomen en waaraan zij straks Veel Haagse bakkers verkochten gisteren nog vers brood Tot ongenoegen van de paar grote Haagse bakkersbedrijven, die een broodloze maandag wilden invoeren, zijn gisteren de meeste zelfstandige bakkers gewoon de hele dag open gebleven. De Haagse bakkerij commissie, bij wie talrijke protesten binnenstroomden, zal nu morgen een nieuwe beslissing nemen over het al of niet voortgaan van de proef, die gisteren voor het eerst werd gehouden. In Voorburg gingen alle filiaalbe drijven dicht, maar alle zelfstandige bakkers gingen gewono door met de broodverkoop. In Wassenaar verkocht men alleen oud brood van zaterdag. Van de kleine zelfstandige bakkers hoorde men, dat zij hun verkoop van vers brood op maandag hadden voort gezet, omdat zij anders het omzetver lies niet zouden kunnen opvangen. De proef werd genomen om het bak- kerspersoneel een compensatie te ge ven voor het gemis van de vrije za terdag. hun medewerking moeten verlenen, zodra zij in het vaderland terug zul len zijn. Als aardige intermezzo Vertelde Jim ons nog van zijn tussentijdse uitstapje naar Parijs, waar enkele weken geleden een wereld-ploeg- wedstrijd is gehouden, waaraan door 18 landen werden deelgenomen. Hij is vanuit Nederland daarheen ge weest in gezelschap van nog zes an deren, Nederlanders, o.w. Wim de Lent, die in 1956 wereldkampioen werd. Jim mocht bij de wedstrijd 1961 de jury assisteren! Een opdacht die hem bijzonder heeft verrast. Als Jim Mitchel, de innemende en vlotte, jonge Amerikaanse agrariër over enkele weken in zijn vaderland zal zijn teruggekeerd, zal hij er on getwijfeld óók blijk van geven, dat het waar is, dat iemand, die verre reizen doet veel kan verhalen. Zuidamerikaans succes voor de D.S.C. Onder de naam „Los Estudiantes Holandeses" heeft de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort een succesvolle toernee door Zuid-Amerika gemaakt. Aan de hand van filmopnamen, en met muziek (foto), vertelt Peter Schilperoort woensdagavond in een TV-uitzending van de NCRV iets over de belevenissen van hun toernee PLANNEN VOOR HAVEN IN IJMUIDEN. In nauwe samenwerking tussen de gemeenten Amsterdam en Velsen worden op het ogenblik plannen be studeerd om te komen tot de aanleg van een haven in lJmuiden. Deze haven zou speciaal bestemd worden voor vrachtschepen met bederfelijke ladingen en voor de in- en ontsche ping van passagiers. De plannen vormen een onder deel van de talrijke uitbreidings plannen die door haveninstanties van Amsterdam en andere gemeenten langs het Noordzeekanaal worden ontwikkeld. De plannen verkeren nog in het eerste stadium van voorbereiding. Men wil eerst de totstandkoming van de verbeteringen aan de IJmuider havenmond afwachten. Deze werk zaamheden zullen volgens de ver wachtingen in het najaar van 1964 gereed komen. Beperking van opticiënsbedrijven? Minister Veldkamp wil gaan over wegen of, ;en zo ja, op welke wijze paal en perk kan worden gesteld aan het oprichten van opt:ciensbedrijven door ziekenfondsen. De minister deelt dit mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van de Heuvel (KVP). Dr. Veldkamp vertrouwt zoveel spoed te kunnen maken met de voor bereiding van een ontwerp voor een ziekenfondswet, waarbij hij de kwes tie van de optiekzaken van zieken fondsen wil behandelen, dat aan een tijdelijke maatregel geen behoefte bestaat. De bewindsman vindt het geen ge lukkige ontwikkeling als ziekenfond sen rechtstreeks of zijdelings als le veranciers oprteden, al wordt er dan voor de oprichting van de optiek zaken geen geld van verplicht ver zekerden gebruikt. Voor de huldiging van de harpiste Rosa Spier op 7 november ter gele genheid van haar 70ste verjaardag en mede ter viering van het feit dat het dan 55 jaar geleden zal zijn dat zij een rol ging spelen in het open bare muziekleven van ons land, heeft zich een ere-comité gevormd. Dit be staat o.m. uit de ambassadeur van Israël de heer H. A. Cidor en de staatssecretaris van O., K. en W. mr. Y. Scholten. De jubilaresse wordt een receptie aangeboden op de genoemde dins- dagmdidag 7 november te 16.00 uur in het Apollopaviljoen te Amster dam. Dan zal haar ook het jubi leumgeschenk worden aangeboden. Bovendien zal op zaterdag 11 no vember in het Muiderslot een ban ket worden aangericht met feeste lijke intermezzi, waar haar vrien den en bewonderaars zullen aanzit ten. Ziekenhuistarieven in Den Haag opgeslagen Met ingang van 1 juli jl. zijn de verpleegtarïeven in de Haagse ge meenteziekenhuizen verhoogd. De Haagse gemeenteraad besloot wit gis teren, nadat zij daartoe machtiging had gekregen van de minitsers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en Economische Zalven. Het verplèegtarief wordt nu in de eerste klasse 39,10 per dag, in de tweede klasse ƒ31,05 en in de derde klasse 27,65.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10