Oranjeploeg verraste in Boedapest NEDERLANDS ELFTAL - 3-3 GELIJK TEGEN IN TOPVORM - SPEELDE FALENDE HONGAREN Mentaal sterke Nederlanders stonden tweemaal voor Jan Donner: vrije dag goed benut Eén deelnemer met 13 punten „Slecht gespeeld" Voetbalstaking in Luxemburg De stand voor de voorronde Eerste bekersucces voor UVS MAANDAG 23 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT Het moment, waarop het tweede Nederlandse doelpunt uit een schot van Van der Linden een feit wordt. (Telefoto). Gevaarlijk. Direct na de rust werd het echter opnieuw zeer gevaarlijk voor het Ne derlandse doel. Linksbuiten Fenyvesi kwam, nadat de Nederlandse verde diging wegens vermeend buitenspel bleef staan, vrij voor Pieters Graaf land. Op het moment waarop hij de Feijenoord doelman omspeeld scheen te hebben kon Pieters Graafland, die zich voor de voeten van Fenyvesi ge worpen had, nog juist een been uit steken, waardoor de bal buiten be reik van de Hongaarse vleugelspeler kwam. Het doelpunt viel, als zo vaak, aan de andere kant. Elf minuten was de tweede helft oud toen Tinus Bosse laar die voortreffelijke pass afgaf. Juist buiten bereik van rechtsback Matrai speelde Bosselaar de bal in de Hongaarse doelmond. Henk Groot sprintte op volle kracht tussen Ma trai en Sipos door om daarna be heerst langs doelman Grosics te schie ten (3—2). Kans gemist. De strijd had even later beslist kun nen zijn. Van der Linden lanceerde van links een voorzet voor het Hon gaarse doel langs. Henk Groot be hoefde, op nauwelijks een meter van Grosics staande, de bal alleen maar aan te raken om voor het vierde Ne derlandse doelpunt te zorgen. De Ajacied was volkomen verrast en re ageerde niet eens. Opnieuw werd de Hongaarse druk sterker. Na een klein half uur kwa men de Hongaren heel dicht bij de gelijkmaker. Pieters Graafland liep uit om een hoge bal op te vangen, doch timede verkeerd. Direkt schoot Nonostori in. Gelukkig stond daar op de doellijn Bennie Muller, die de bal wegkopte. Na een prachtsave van Pieters Graafland kwam die gelijkmaker echter toch. Helaas was het een vol komen onnodige treffer. Tot ontzet ting van het kleine Nederlandse clubje op de tribunes schoot Bennie Muller in de 32e minuut de bal vrij wel uit de handen van Pieters Graaf land. Een scrimmage volgde, waarna middenvoor Tichy met een harde kopstoot voor het derde Hongaarse doelpunt zorgde (33). Angstige minuten volgden nog. Het verweer van de Nederlandse defen sie bleef echter voortreffelijk, zodat Lajos Baroti met een 33 gelijk spel tevreden moest zijn. Wat hij, gezien zijn gelaatsuitdrukking, ook stellig wel geweest is. Stopper Sipos was een geslagen man. Nog geen kwartier was de ontmoeting HongarijeNederland oud, of de geroutineerde Hongaarse stopperspil - 38 maal opgesteld in het nationale team - had Tonny van der Linden, onberekenbaar en snel, al tweemaal moeten laten gaan. Een „onmogelijke" 20 voor sprong voor het Oranjeteam, verzwakt nog wel door de afwezigheid van een Moulijn en een Bouwmeester. Het Hongaarse publiek, nog geen 30.000 man sterk, kon het in het immense Nepstadion van Boedapest nauwelijks verwerken. Fel en meedogenloos was het fluitconcert, met gebogen hoofd zocht Sipos zijn plaats in het centrum weer op. Achteraf viel het nog mee voor de verontwaardigde Hongaren, die hun ploeg steeds weer duide lijk te kennen gaven, dat zij wat anders verwacht hadden. Het werd geen Nederlandse overwinning, een 33 gelijkspel was voor de Magyaren nog juist bereikbaar. Maar ondanks dat derde, onnodige Hongaarse doelpunt kende de vreugde in het Nederlandse kamp nauwelijks grenzen. Elek Schwartz kon, op de vooravond van zijn 53e verjaardag, bijna niet wachten op het eindsignaal van scheids rechter Phillips. Juichend sprong hij van het reservebankje op en terwijl Tinus Bosselaar nog een gevecht leverde om de wedstrijdbal, omarmde hij aanvoerder Roel Wiersma als een trotse en overgelukkige vader.... f Tonny v. d. Linden maakte van Hongaarse spil een geslagen man Jan Hein Donner, de Nederlandse schaak-grootmeester die thans in Boedapest in een toernooi deelneemt, vond dat hij zijn vrije middag goed besteed had. „Ik weet er niet zoveel van," was het commentaar, „maar zelfs ik begrijp, dat dit een verrassing moet zijn. Het is ove rigens maar goed dat die Nederlanders zo speelden, want ik heb, met veel moeite, een aantal collega's zover gekregen dat zij ook zijn gaan kijken. En hebt u me overigens niet horen schreeuwen?" vroeg hij vervolgens met een lichtelijk schorre stem. De sporttoto ZO WAS HET JUIST 12 3 „Machine" draaide niet. Het was gewoon niet te geloven. Ruim drie minuten duurde het, voor dat de Hongaren voor het eerst tot de Nederlandse speelhelft doordron gen. De duizenden op de tribunes verontrustte het nog niet. Ze zaten rustig te wachten op het moment, Het was allemaal heel begrijpelijk, het gelijke spel was niet te wijten waarop de voetbalmachine van La- geweest aan geluk en verdedigend voetbal. De gehele wedstrijd heeft het jos Baroti op volle toeren zou gaan Nederlandse team kans gezien met constructief voetbal het de Hongaren draaien. Erg lang heeft Tonny van danig lastig te maken. Dat het van 02 heel snel 22 werd, scheen de der Linden hen die rust niet gegund, ploeg nauwelijks te deren. De Nederlanders vochten door en zelfs in de Nadat Sipos zijn eerste blunder had laatste fase van de strijd, toen het gelijke spel verdedigd moest worden, gemaakt en Pieter van der Kuyl van gebeurde dat niet met wanhoopsvoetbal, doch door goede en doeltreffende de weeromstuit hoog over had ge itjes* schoten, werd het angstig stil in het Natuurlijk, de Hongaren waren niet in topvorm. Mogelijk hebben zij het monumentale Nep-stadion. Schijn- Nederlandse elftal na de gemakkelijke 30 zege in Rotterdam onderschat, baai- zonder moeite combineerden maar desondanks blijft het een knappe prestatie om in Boedapest de ploeg Van der Kuil en Tonny van der Lin- van Lajos Baroti te weerstaan. Een overwinning zou wellicht een te ruime den in de zevende minuut door de beloning geweest zijn voor het zwoegen van de Nederlanders, met ge- Hongaarse verdediging. Op de rand lijke spel kregen ze echter stellig niet te veel. - van buitenspel kreeg de Utrechter x.._ JA i de bal toegespeeld. Drie, vier passen Lange tijd heeft die overwin- uit als het gevaarlek wordt. En laat ijep hij nog toen volgde een zo zui- ning tot de mogelijkheden be- het publiek dan maar joelen, het ver schot, dat doelman Grosics, in hoord. Zowel in de eerste helft gaat erom dat Sandor en Fenyvesi weerwil van zijn routine opgedaan na de verrassende start als na hun snelheid niet kunnen uitbuiten." jn 75 interlands, volkomen kansloos de rust. En wanneer Bennie Aanvoerder Wiersma en Cor Veld- Was. Via de paal caramboleerde de Muller, die een voortreffelijke hoen hebben het voortreffelijk be- bal in het doel. De stilte werd ver- wedstrijd heeft gespeeld, een grepen. De Hongaarse vleugelspelers broken, met een hels gefluit begroet- kwartier voor tijd de bal niet hebben maar weinig kansen gekre- ten de Hongaren die eerste treffer, uit de veilige handen van Eddie gen. En desondanks behoefden de Pieters Graafland had getrapt, Nederlandse verdedigers maar heel De Nederlandse aanvalsleider kon zou het „verjaarsgeschenk" voor zelden de raad van Elek Schwartz er niet genoeg van krijgen. Amper Elek Schwartz nog mooier zijn op te volgen. Steeds weer zagen zij vijf minuten later bracht hij de Hon- kans uit een vastgelopen Hongaarse gaarse defensie al weer in grote moei- aanval een Nederlandse tegenstoot lijkheden. Sierlijk tikte hij de bal op te zetten. over de volkomen verraste linksback Sovari heen. Bedreigd door de achter GOEDE VERDEDIGING hem aanstormende Sipos liep de Utrechter door. Volkomen rustig De fouten van de Nederlandse de- schoot hij de bal opnieuw achter doel den Bennie Muller en debutant fensie waren te tellen. Een zwakke man Grosics. „Beer" Kreyermaat het middenveld plek kende de verdediging zeker niet. bezet. Wiersma en Veldhoen, die bij- Wel bleek ook in Boedapest, dat Hongaars overwicht, zonder sterk speelden, kenden geen stopper Tonny Pronk, een meester enkel ontzag voor spelers als Sandor in het persoonlijk duel, in zijn op- Eddie Pieters Graafland had in de en Fenyvesi. „Neem geen risico", zei stellen vaak niet erg gelukkig is, wat eerste fase van de strijd nauwelijks Elek Schwartz zondagochtend tegen de rust in de achterhoede uiteraard iets te doen gehad. Eeuwig zonde zijn achterspelers, „trap de bal maar niet ten goede kwam. was het daarom ook, dat in de 17 minuut een dekkingsfout middenvoor Tichy vrij voor de Feijenoord-goalie Voorhoede vertoonde nog zwakke plekken9 H^erd^me^uü^waaSoor LuPhtt Ij it* schot van de aanvalsleider der Ma maar geen tegenvallers in verdediging gyaren nog net kon keren. De terug- 00 00 springende bal kogelde linksbinnen Monostori echter meedogenloos in Geen tegenvallers dus in de ver- gelukkig wist hij zich later in de (12). dedieing, waarin Veldhoen de grote wedstrijd te herstellen. Piet van der uitblinker was. Het zou echter on- Kui] en Tinus Bosselaar, de beide J*et Nederlan<is kwartier was defi- juist zijn in de vreugde over het ver- vleugelspelers, wisselden goede mo- rassende gelijke spel de zwakke menten af met zwakke. Vooral de het Hongaarse overwicht, zodat de plekken in de voorhoede te verge- Sparta-speler toonde echter een op- gelijkmaker nauwelijks kon uitbly- ten Bepaald slecht speelde Henk vallend gebrek aan besluitvaardig- ~N.Mm.rtten kwam dat'twee- Groot, ondanks het prachtige derde heid waardoor veel positioneel voor- Jï®, fufufwen doelpunt dat hij scoorde. Teveel kan- deel' verloren ging. Als linie heeft P«? voorzet van hnksbm en sen liet de Ajacied ongebruikt, te de voorhoede - hoe vreemd dat ook v00fVechtsbuUen Sandor koDte de lang ook aarzelde hij en de opgeleg- klinkt indien er drie doelpunten zijn ^behlefst terug waarna Goeroera de kans die hij in de tweede helft gescoord - beslist niet voldaan. De ™aa™ miste, heeft Nederland hoogstwaar- drie treffers waren allen buna ge- heel simpel,b«na op dedMUjJn schijnlijk de overwinning gekost, heel te danken aan prachtig werk ^j™de' -venwicht kon Ook Cor van der Gijp heeft op deze van enkele spelers. Flitsende combi- prachtige najaarsdag geen triomfen naties en verrassende switches heb- De Hongaren gingen het, vreemd kunnen vieren. Voor rust speelde de ben we echter in het Nep-stadion te genoeg, daarna wat rustiger aan- Rotterdammer bijzonder slecht, maar lang en te vaak gemist doen. HongarijeNederland X RCHKHFC X UVS—EDO X XerxesVelox. X LongaHelmondia '55 X Spel. EmmaRoda Sport X Oldenzaal—Tubantia X De GraafschapZwolse Boys X PEC—NEC X VelocitasZwartemeer X EvertonSheffield United X FulhamWest Ham United X ManchesterNottingham X Er waren maar vier gelijke spelen en wel de nummers: 1, 10, 19 en 24. Aan de spottoto van zonda? 22 oktober hebben 543.452 toto-enthou siasten deelgenomen. Van de totale inleg ad f 654.142 is f 118.726 en 64.760 beschikbaar voor resp. de eer ste en tweede prijs. De 32.380 gulden, die bestemd wa ren voor de vijf gelijke spelen gaan over naar de gelijke-spelen prijzen- pot van de volgende week, omdat er ditmaal in totaal slechts vier gelijke spelen waren. Gisteravond had zich één deelne mer met dertien punten gemeld. Voor de tweede prijs meidder zich twaalf toto-enthousiasten. KON. NED. VOETBALBOND Bekerwedstrijden Eerste ronde: RCH-KHFC 2-3, UVS-EDO 2-0, Xerxes-Velox 2-0, Longa-Helmondia '55 2-3, Spel. Em- ma-Roda Sport 1-3, Oldenzaal-Tu- bantia 1-3, De Graafschap-Zwolse Boys 2-3, PEC-NEC 2-0, Velocitas- Zwartemeer 2-3 (na verlenging). geweest. ENORME WERKLUST Vooral aan de enorme werklust hebben de Nederlanders deze fraaie prestatie te danken. Lange tijd hiel- Coach Barotti: „De uitslag is goed", zei La jos Baroti, de Hongaarse bondscoach. „Het Nederland se team heeft me verrast, ze ker nu Moulijn en Bouwmees ter er niet bij waren. De ploeg speelde veel beter en vooral veel enthousiaster dan in april in Rotterdam. Het was een elf tal zonder werkelijk zwakke plekken met enkele spelers van bijzonder formaat. Bij ons gaat het momenteel niet alle maal zoals we wensen. „Er zijn wat spelers uit vorm en dat heeft zich vandaag gewroken". (amateurs) West H. Tweede klasse A: HBS- Overmaas 4-1, de Musschen-Blauw Zwart 2-1. Derde klasse A: Wilhelmus-Fore- holte 1-1, Vredenburch-SJC 2-2. Vierde klasse A: Warmunda- VVSB 2-2, DOCOS-Lugdunum 1-3. De verenigingen uit de eerste en tv/eede klasse van de Luxemburgse Voetbalbond hebben hun dreigement - om de afgelopen zondag niet te spe len - waargemaakt. Omdat ook de derde klassers zich bij de boycot-ac tie hadden aangesloten werd er zon dag in Luxemburg geen enkele wed strijd gespeeld door de eerste drie klassen. Door deze staking willen de verengingen meer macht krijgen in de Luxemburgse Voetbalbond met het doel de overschrijvingsbepalin gen te veranderen. Het eerste Hongaarse doelpunt in de zondag te Boedapest gespeelde intcr- landvoetbalwedstrijd tussen de na tionale ploegen van Hongarije en Nederland (Telefoto). De stand in de groep voor de voorronden van het wereldkampi oenschap waarin behalve Hongarije en Nederland ook Oost-Duitsland is ingedeeld, luidt nu: 1 Hongeraije 4 3 1 0 7 115 2 Nederland 3 0 2 1 2 4—7 3 Oost-Duitsl. 3 0 12 1 3—6 Hongarije was voor de gisteren gespeelde wedstrijd reeds zeker van een plaats in het eindtoernooi. EDO met 2-0 verslagen UVS mag na de 20 overwin ning zaterdagmiddag tegen EDO voorlopig voor de KNVB-beker blij ven spelen, verdiend ook. Tegen een volkomen falend Haarlems elftal heeft de Leidse voorhoede tweemaal een geboden kans goed benut. Na een half uur spelen maakte W. van Kampen uit een goede voorzet van Verhoeven het eerste Leidse doel punt en slechts twee minuten na rust sloeg Van Weerlee met een gaaf doelpunt daardoor door C. van Leeuwen in staat gesteld alle Haarlemse illusies de bodem in. TEMPO. Toch hebben de Leidenaars ook geen voortreffelijke wedstrijd ge speeld. Dan hadden zij tegen deze Haarlemse ploeg een veel ruimere zege moeten behalen. Van de andere kant hebben de Haarlemmers ook deze nederlaag, die voor hen het einde van de strijd om de beker be tekent, aan eigen onkunde te dan ken. Kansen hebben zij zeker ge had. De manier, waarop daarmee werd omgesprongen, zal menige Haarlemse supporter met vertwijfe ling naar het hoofd hebben doen grij pen. Tempo, vooral voor rust, zat ei in deze bekerwedstrijd wel. Wanneer UVS ook met dit tempo en vooral met het enthousiaste spel, dat zij deze middag heeft getoond, de com petitie voortzet, dan moet Leiden toch wel voor het betaalde voetbal behouden blijven! Techniek ont breekt jammer genoeg nog zo vaak Tegen een ploeg als EDO, dat voor al in de volkomen zonder fantasie spelende voorhoede vrijwel alles aan technische kunnen miste, sprong dit tekort nog niet zo erg naar voren, maar er zijn ook andere tegenstan ders. DUIDELIJKE TAAL. Na vijf minuten spelen kreeg Fi- lippo al een kans op een voorsprong te nemen. De fout van de Haarlemse verdediging wist hy echter met pro- duktief uit te buiten. Kansen wer den ook om zeep gebracht dooi C. van Leeuwen en Verhoeven. Tot in de 30ste minuut het genoemde eer ste doelpunt een feit werd. Toen te kende zich de nederlaag voor de Haarlemmers eigenlijk al af. Met een 10 voorsprong waren de kansen nog volledig open, maar het con stante verdedigen van de Haarlem mers noodgedwongen tegen een opdringend UVS sprak duidelij ker dan die twee cijfers. Kort na rust werd dus het vonnis over EDO voltrokken. Een kwar tier hebben de Haarlemmers nog ge probeerd er een betere uitslag voor hen aan te geven, doch het heeft allemaal niet meer mogen baten. In het laatste kwartier is UVS zelfs nog zeer sterk in het offensief geko men en een grotere nederlaag werd EDO alleen nog bespaard door wat geluk en het falen van de Leidse voorhoede in die fase J. van Leeu wen, die bij een botsing met een te genstander geblesseerd werd, heeft de wedstrijd in de laatste (onbelang rijke) fase op de rechtsbuitensplaats mee moeten hinken. Zijn linksback plaats werd ingenomen door Verhoe ven, wiens plaats weer door C. van Leeuwen werd ingenomen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7