MARIA Treffers dames overtuigd bekerkampioen Prachtige 6-3 zege op Unitas Enthousiast Crescendo verslaat Morgenstond: 5-3 Grote overwinning van LSG in Breda Nederlanders op dreef in België DE WILDE WELDOENER MAANDAG 23 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA II De finale van de bekercompetitie dames derde/vierde klas Treffers Unitas heeft de Treffers-dames een prachtige zege opgeleverd. De eerste symptomen van de wedstrijd waren wel de zenuwen, die (gelukkig) ook bij de tegenstanders, als handicap aanwezig waren. Reeds in de eerste partij namen de dames, d.m.v. een overwinning van Riet v.d. Meer de leiding in handen. Tonny Klein verloor daarna op het nippertje haar eerste partij, waardoor de stand 11 werd. Na deze partij ging het spel van de dames met sprongen vooruit. Riny Klein won twee keer, de eerste keer won ze in twee games, maar de tweede partij leverde haar meer moeilijkheden op. De eerste game won ze, maar de tweede werd met 2220 een zege voor Unitas, in de tweede game herstelde ze zich en won met 2118. Tonny Klein maakte van haar volgende partij een duel. Gelijkopgaand wonnen elk een game 2422 en 2321. Ook in de derde game gaven ze elkaar niets toe, maar een beetje meer geluk bracht Tonny naar een 2624 overwinning (stand 41). Nog één punt stonden de Treffers-dames van hun kampioenschap. Riet v.d. Meer kreeg de kans haar team de overwinning te bezorgen. Zij deed dit met eer, in twee games versloeg zij de nerveuse Unitas-speelster: 51. graven II gespeeld. Bodegraven, dat zich het vorig seizoen wegens gebrek aan spelers uit de 2e klas had moeten terug trekken, kwam nu met niet minder dan zes reserves uit Trouwens Nieuwkoop liet zich met 5 invallers ook niet onbetuigd. Individuele uitslagen: 1. O. Immerzeel (res) (N)-W. de Koning (B) 2. J. Rijlaarsdam (N) (res.)- H. A. van Dam (B) 0-1; 3. P. J. de Rooy (N)-C. van Muiswinkel (B) 0-1; 4. D. van der Laan (N)-D. J. Boef (B) 0-1; 5. J. M. N. van der Gevel (N res.)-J. Duits (B res.) 6. P. Blooys (N)- D. de Jong (B res.) 0-1; 7. H. van der Marei (N)-L. Breedijk (B res.) 0-1; 8. J. Wijssel (N res.)-G. van Tilburg (B res.) «/,-!/«; 9. B. Staneke (N)-P. J. M. Adrichem (B res.) 1-0; 10. K. C. An- genent (N res.)-C. J. Voorbouw (B- res.) 0-1. Totaal 2>/i-7»/t. Ook de wedstrijd Voorschoten II- Voorschoten III is in 7Vi-2«/t geëindigd, doordat de afgebroken partij tussen v. d. Voorst en P. v. d. Marei in remise eindigde. Toernooi in Boedapest Eerste overwinning voor Donner Wel kwalitatief, maar nog niet kwantitatief Nu de spanning gebroken was, herstelden de Unitas-dames zich en veroverden nog twee punten op Riny Klein en de scheidende Tonny Klein. Riet v.d. Meer bracht tenslotte de uitslag op beter niveau door haar derde overwinning: 63. Deze uit slag was de mooiste verrassing, die de (pas gepromoveerde) Treffers- dames, hun vereniging konden aan bieden. De spelkwaliteit van de da mes-afdeling is door dit sukses weer op het goede niveau, alleen het aan tal damesleden is eigenlijk nog te beperkt. Mogelijk zijn er in Roelof- arendsveen nog dames of meisjes, die nog een (dinsdag)avond vrij heb ben, om bij Treffers door de tafel tennissport een (lichamelijk) goede en leuke ontspanning te hebben. Junioren Drie Treffers-junior en hebben za terdag j.l. sportief gestreden om een finaleplaats in het TSB-toernooi. Ondanks hun goede spel haalden zij dit niet. Theo v.d. Meer verloor in de kwartfinale 2e kl. Henk de Jong kwam na zijn poule (3e klas) tegen de als eerste geplaatste v. Nierop, die hem met 2116 en 2220 uitscha kelde. Dick v.d. Meer verlpor op het nippertje, echter gedeeltelijk buiten zijn schuld. In zijn spel verdiept, vergat hij de scheidsrechter, die hem slechts tegenpunten toekende, hier door kwam de stand op 1610, in plaats van 1313, een meer gerou tineerde teller kon voor Dick die het sportief opnam geen uitkomst meer brengen. Bekerronde Junioren De halve finale voor de bekerron de junioren wordt zaterdag a.s. ge speeld in de St. Pancratiuszaal. Deze wedstrijd die gespeeld wordt tussen Treffers b en ATTC b zal wel enige strijd te zien geven. Beide teams hebben namelijk de voorgaande ron den met ruim verschil gewonnen. DHC-toernooi. - Inschrijven voor het DHC-toernooi is nog mogelijk tot donderdag a.s. Inschrijvingen die niet betaald zijn worden niet doorgezon den! Programma voor deze week Dinsdag: TCS 2Treffers 4 (1ste wedstrijd) 4e klas. Zaterdag: Bekerronde junioren halve BRAND IN REDUCEERSTATION VOOR AARDGAS TE ZWOLLE - In het reduceerstation voor aard gas bij rijksweg 28 te Zwolle is vanochtend omstreeks kwart voor vijf brand ontstaan. Het onder een druk van 35 atmosfeer ontsnappende aardgas veroorzaakte gedurende ruim een uur een vlam van meer dan tien meter hoogte, die tot in de verre om trek te zien was. In de verwarmingskelder zou zich een ontploffing hebben voorgedaan, waardoor gas ontsnapte en ontbrand de. Het reduceerstation werd ernstig beschadigd, maar de gastoevoer naar Zwolle ondervond geen stagnatie. finale Treffers bATTC b; Treffers 3SETT 1 (le wedstrijd) le klas, 7 uur. Smash 4Treffers 2 (uitwed strijd); Treffers 1 heeft deze week geen wedstrijd. SCHAKEN Zondagmorgen toog het eerste tiental van LSG naar Breda om aldaar de plaat selijke topvereniging Max Euwe te be strijden in de eerste wedstrijd van het nieuwe seizoen. Dit begin was werkelijk uitstekend, want ondanks het ontbre ken van de eerste bordspeler, drs. C. B. van den Berg, konden de Leidenaars na 5 uur spelen met een 7'/s-2'/t overwin ning (geen enkele verliespartij!) de te rugreis naar de Sleutelstad aanvaarden. Individuele uitslagen: I. G. J. Boon-R. D. Westra (LSG) «/ï- V»; 2. K. Stofmeel-J. J. Wouters (LSG) 0-1; 3. W. van Rhee-mr. A. de Groot (LSG) 0-1; 4. P. Ghijssen-drs. H. Th. Weiland (LSG) 0-1; 5. W. Ensing-Th. van den Oord jr (LSG) 0-1; P. Jonkers- W. G. Demmendal (LSG) Vt-Vt; 7. H. van de Velde-W. H. v. d. Nat (LSG) '/»- >/i; 8. J. van Ginneken-J. van Steenis (LSG) 0-1; 9. J. van Weelde-T. Blangé (res.) (LSG) '/s-'/t: 10. G. Boogaars-dr. J. H. Meilink (LSG) Vt-V». Aan bord 1 kon R. D. Westra tegen de Bredase crack G. J. Boon na een Dame Indische opening al spoedig gelijkspel krijgen. Er ontwikkelde zich nu een rustig gemanoeuvreer en hoewel Boon met het oog op de slechte vooruitzichten van zijn team enkele malen een remise aanbod weigerde, was een vreedzaam slot tenslotte toch het resultaat. J. J. Wouters pleegde weer eens een dubieus kwaliteitsoffer en bracht zijn tegenstander daarmee volkomen van zijn stuk af. Aan het derde bord speelde mr. De Groot weer de Hollandse opening. Zijn tegenstander koos daarentegen het scherpe Stautöngambiet met een eigen vinding. De Groot speelde zeer goed, bracht een witte officier in moeilijkhe den, zodat zijn tegenstander uit wanhoop maar een kwaliteit offerde, hetgeen de partij echter niet meer kon redden. Drs. Weiland kwam zoals gebruikelijk tegen de jeugdige Ghijssen weer in vre selijke tijdnood. Deze profiteerde echter onvoldoende door de stelling dicht te schuiven, waarna de LSG-er de# partij positief kon beslissen. Th. v. d. Oord jr speelde zijn eenvou dige gezonde schaak weer op de beken de manier uit, en won verdiend. Demmendal liet zich weer eens in de opening verrassen en verloor een pion. Getrouw aan zijn stijl, was hij ook nu weer het gevaarlijkst. Hij bracht een scherp stukoffer, wat zijn opponent niet durfde te accepteren en waarmee hij de pion terug won: remise. W. H. v. d. Nat verspeelde na een Spaanse opening kans op voordeel en bracht zo een remise op tafel. Van Steenis stond lange tijd gelijk, maar bleek op het kritieke ogenblik toch iets gladder dan zijn tegenstander te zijn. Blangé, de vaste reserve van het team, kwam aanvankelijk wat gedrukt te staan, maar herstelde zich: remise. Meilink kwam uitstekend te staan maar durfde niet op winst te spelen en stelde zich met een half punt tevreden. Al met al een uitstekend begin in deze competitie, maar de sterke teams komen nog. 12 Novermber zal LSG in Leiden tegen de Residentie Schaakclub uitkomen. LEIDSE SCHAAKBOND Voor de competitie van de LSB werd in de derde klasse C afgelopen week nog de wedstrijd Nieuwkoop II-Bode- Deze week is een aanvang gemaakt met de finale van de afvalwedstrijd. Piket speelde met wit een Siciliaanse partij tegen dr. Wilterdink en won kort na de opening door een grove onnauw keurigheid van zwart twee pionnen, gevaarlijke aanval van zwart te pa reren. Piket wikkelde verder nauwkeurig af waarvan hij er een teruggaf om de even en kreeg zijn tegenstander tenslotte in een hopeloze zetdwang (1-0). De beide andere finalisten, mr. Mul der en M. D. Etmans speelden een Ko ningsgambiet, een opening waarin bei den zeer goed thuis zijn. Door een nieuwtje kreeg Etmans het initiatief, hetgeen resulteerde in een subtiel ma noeuvreren om een zwakke witte d- pion. De partij werd voor de tweede maal afgebroken met Etmans nog steeds iets in het voordeel. Maandagavond a.s. wordt op de club avond van Philidor de 2e ronde gespeeld n.l Piket-Mulder en Wilterdink-Etmans. Bondsvergadering K.N.S.B. Op de zaterdag gehouden bonds raadsvergadering van de Kon. Ned. Schaak Bond is besloten, dat de jaar lijkse bondswedstrijden in 1962 in Blerick (Limburg) zullen worden gehouden. De voor-wedstrijden om het kampioenschap van Nederland zullen in drie groepen worden ge speeld in Den Haag, eventueel Gro ningen en in een nog nader aan te duiden plaats. Speeldata zijn de weekeinden van 12 en 13 mei, 19 en 20 mei, 26 en 27 mei en 2 en 3 juni 1962. Voorts zal Groningen tevens de wedstrijden om het Nederlands jeudgkampioenschap organiseren en wel in de week van 23 tot 28 april 1962, terwijl in diezelfde periode de jeugd-schaakweek zal worden ge houden te Diever en in een nog na der aan te wijzen plaats. Nederland zal evenals vorige ja ren, deelnemen aan het Clare-Bene- dicttoernooi in Zwitserland, dat van 21 tot 25 april 1962 wordt gehouden. In de volgende bondsraadvergade ring zal een beslissing worden geno men ten aanzien van de competitie, om deze eventueel naar de zaterdag te verplaatsen. Onze landgenoot Donner heeft zater dag zijn eerste overwinning behaald in het internationale schaaktoernooi te Boe- pest. In zijn afgebroken partij uit de vijfde ronde tegen Bisguier capituleerde de met wit spelende Amerikaan na 79 zetten. De afgebroken partij uit de zesde ronde tussen Donner en de Oostduitser Uhlmann leverde evenwel een nederlaag voor de Nederlander op. De overige resultaten waren: Vierde ronde: Simagine (Rusl.)-Pogats (Hong.) 1-0; Haag (Hong.)-Kortchnoi (Rusl.) "/.-«/t; vijfde ronde: Kortchnoi (Rusl.)-Kluger (Hong.) 1-0; Pognts (Hong.)-Haag (Hong.) 0-1; zesde ronde: Simagine (Rusl.)-Bisquer (Ver. Staten) 1-0; Kluger (Hong.)-Pogats (Hong.) >/?- V»; Dely (Hong.)-Kortchnoi «Rusl.) 1-0. Na de zesde ronde leiden Kortchnoi en Portisch beiden met 41/» punt; Bronstein, dr. Filip en Uhlmann volgen met allen 4 punten; Donner deelt met Drimer, Kluger en Pogats de 13e tot en met de 18e plaats met Vit punt. Guimard-Keller delen eerste plaats in Esgoo- toernooi De laatste ronde van het internatio nale Esgoo-schaaktoernooi te Enschede heeft nog een verrassing gebracht, na melijk een overwinning van de Zwitserse kampioen Keller in een spannende par tij op de Oostenrijker Duckstein. Daar de Argentijnse grootmeester Guimard geen kans zag iets tegen de Neuwzee- lander Wade uit te richten - deze partij eindigde na 17 zetten in remise - moet Guimard de eerste plaats met Keiler de len. De uitslagen van de zevende en laatste ronde luiden: Heidenfeld-Van de Pol 1-0; Rellstab- Van Gooi 1-0; Duckstein-Keller 0-1; Wade-Guimard */«-*/«. De eindstand: 1. Guimard (Arg.) en Keiler (Zwits.) beiden 5 punten; 3. Duckstein (Oost.) Vit pnt.; 4. Heidenfeld (Z. Afr.) en Wade (N. Zeel.) beiden 4 pt.; 6. Rellstab (W. Did.) 3 pnt.; 7a Van de Pol (Ned-.) 2 p.; 8. Van Gooi (Ned.) pnt. ZWEMMEN Bij de internationale zwemwedstrijden, die zaterdagavond te Mechelen zijn ge houden, moesten de Belgen met lede ogen aanzien, hoe de overwinningen aan de Nederlanders kwamen. Jan Jiskoot (Merwede) was oppermachtig op de 200 meter rugslag heren en zegevierde in 2.24.5 met een voorsprong van 4.8 sec op de Belg Verbauwen. De Eindhovenaar Ab Lindemans werd met 2.37.- vierde. De 100 meter vlinderslag dames werd volledig beheerst door de Nederlandse meisjes, van wie Erica Terpstra in 1 min. 17.7 sec. als eerste aantikte, op de twee de plaats gevolgd door Betty Heukels met een tijd van 1.18.7. Der<ïe was de Belgische Rode Anne Meuter (1.19.2), terwijl de Eindhovense Ada de Haan in In de ontmoeting tegen het Haagse Morgenstond ging Crescendo van meet af aan enthousiast tot de aanvaj over en wist Leny Kok reeds in de le minuut met een fraai schot de stand op 1-0 te brengen. Aldoende gestimuleerd nam de Crescendo-druk nog aanmerkelijk toe en kon Kees Cornelissen na 10 minuten een serie fraaie combinaties met een vol treffer afronden (2-0). Hoewel Crescen do wat veldmeerderheid betreft de toon bleef aangeven, kwam het in de 2e aan val niet to scoren, zodat Morgenstond de kans kreeg zich enigszins te herstel len en dit tot uitdrukking kon brengen in een tweetal goede doelpunten in de 15e en 20e minuut (2-2). De volgende Crescendo-aanval wist wederom enkele 1.19.4 als vierde finishte. De 200 meter vrije slag heren tenslotte leverde een overwinning op voor de Hagenaar Wim van Spingelen in 2.15.8 vóór de Belg Van Peteghem. die 2.20.6 deed noteren. In een waterpolowedstrijd werd het Haagse ZPC met 5-0 (2-0 3-0 3-0) ver slagen door een Belgische jeugd-selec- tieploeg. POVER FIGUUR Ook op de tweede dag van de inter nationale wedstrijden in Mechelen heb ben onze zwemsters en zwemmers een groot aantal overwinningen behaald. In de meeste gevallen waren die successen echter niet zozeer te danken aan de goede vorm waarin de Nederlandse ploeg verkeerde, als wel aan het feit, dat de Belgische vertegenwoordiging een wel heel pover figuur sloeg. Toch waren er ook wel enkele persoonlijke prestaties, die op internationaal niveau meetellen: Ria van Velsen won de 100 meter rug- slag in 1.10.8, Adrie Lasterie nam de 400 meter vrije slag voor haar rekening in 4.53.4, Ronnie Kroon won de 100 meter vrije slag in 57.6 sec. en Rita Kroon slaagde er zowaar in Betty Heukels te kloppen in een tijd van 2 min. 50.7 sec. Verder waren er nog overwinningen van Erica Terpstra op de 100 meter vrije slag (tijd 1.06.1), van Wieger Mensonides op de 100 en 200 meter schoolslag (1.14.2 en 2.41.7) en een groot aantal tweede en derde plaatsen. Nieuw wereldrecord voor Mary Stewart Het 15-jarige Canadese zwemster- tje Mary Stewart, dat enkele we ken geleden een dag lang houdster was van het wereldrecord op de 100 meter vlinderslag, heeft gisteren bij wedstrijden in Vancouver het we reldrecord op de 110 yards vlinder slag verbeterd. Ze zwom de twee banen in 1 min. 9,0 seconden en bleef daarmee 1,8 seconde beneden het oude record dat met 1,10,8 op naam stond van de Australische Dawn Fraser. Mary Stewart zelf zwom op 9 ju li van dit jaar in Tacoma reeds 1 10.0, maar deze tijd zal waar schijnlijk niet voor erkenning in aanmerking komen. goede kansen te scheppen, waarvan Truus Noordermeer er kort voor rust één op fraaie wijze wist te benutten (3-2). Na de rust speelde Crescendo reeds direct scherp op de aanval en kon de Morgenstond-verdediging niet verhinde ren, dat kort na elkaar Wim Mulder en Hermien v. d. Burg de Haagse mand haarscherp wisten te vinden en de voor sprong op 5-2 brachten. In de 30e mi nuut trof een listig boogballetje de Cres cendo-korf (5-3) met het gevolg, dat Morgenstond weer even moed vatte en het in de rest van de srtijd niet aan de nodige spanning ontbrak Ondanks ver woede pogingen bijderzijds kwamen de partijen echter niet meer tot doelpunten en haalde Crescendo dus de twee wel verdiende punten binnen. De overige Crescendo-resultaten lui den: Crescendo 2-Zuiderkwartier 2 1-6; Vitesse 2-Crescendo 3 3-4; Crescendo (jun.a)-Crescendo (jun.-b) 8-1 (proef- wedstrijd); Crescendo (adsp.-A)-KNS (adsp.-C) 6-0; Crescendo (adsp.-B)- Noorderkwartier (adsp.-A) 0-9. KNS-UNICUM 6-4 In de ontmoeting KNS-Unicum gav»n de part({en elkaar weinig of niets toe. zodat het niet aan de nodige spanning heeft ontbroken. Dank xij haar betere techniek en groter uithoudingsvermogen wist KNS uiteindelijk de volle winst binnen te halen. Reeds in de le minuut bracht mevr. Oudshoorn de stand op 1-0. doch kon Unicum spoedig daarna gelijk maken (1-1) en in de 15e minuut zelfs met een fraai doelpunt de leiding nemen (1-2) Nadat mevr. Beij de stand in evenwicht had gebracht, schoten zowel Westbroek als Oudshoorn weliswaar eveneens raak (4-2), doch Unicum kon even voor rust de spanning erin houden (4-3). Na rust werd het door Kooien 5-3. maar weer volgde hierna een doeltreffend Unicum- antwoord (5-4). De spanning brak eerst nadat Riezenkamp 15 minuten voor het einde de voorsprong wist te vergroten (6-4) en Unicum hierna de strijd moest opgeven. FLUKS-DE ALGEMENE 2-1 Ondanks het feit, dat De Algemene met drie invallers verscheen, is het Fluks maar ternauwernood gelukt deze uiterst spannende Leidse derby met het kleinst mogelijke verschil te winnen (2-1). Dat de Fluks-aanvallen, hoe fraai ook opgezet, steeds weer afstuitten op de geen krimp gevende verdediging van De Algemene, bleek wel uit het feit, dat het eerst in de 35e minuut aan De Haas gelukte De Algemene-korf doeltreffend te bereiken (1-0). Daar er van de Alge- mene-aanvallen weinig of geen stoot kracht uitging, konden de gasten niet tot scoren komen en konden zij niet verhin deren, dat Betcke nog voor rust de stand op 2-0 bracht. Na rust ongeveer hetzelf de spelbeeld met een tevergeefs aanval lend Fluks, dat steeds weer door de hechte verdediging van De Algemene werd teruggewezen, hetgeen menig uiterst spannend moment opleverde. Nog in de laatste fase van de strijd wist Ab- spoel uit een strafworp het welverdien de tegendoelpunt te scoren (2-1). ONS EIBERNEST-VICUS ORIENTIS 6-4 Een snel gespeelde uiterst spannende wedstrijd met een voor Vicus wel zeer teleurstellende tweede helft. Van meet af werd O. Eibernest volkomen overrom peld en noteerde Vicus reeds in de 8ste minuut een voorsprong van0-4 door doelpunten van Zirkzee (2x), Henzen en Sjardin. Hoewel O. Eibernest kort voor rust de stand op 4-2 kon brengen, leek een Leidse overwinninig binnen het be reik. Na rust werd Vicus echter in de 10e minuut aangeslagen door een treffer van Van Zee (3-4) om kort daarna vol komen uit evenwicht te geraken door de gelijkmaker van mevr. Wals (4-4). Weliswaar trachtte Vicus hierna het ini tiatief weer in handen te krijgen, doch de tegenstand van O. Eibernest gaf haar hiertoe geen kans. Een kwartier voor het einde sloeg O. Eibernest via een raak schot van de heer Wals definitief toe (5-4) en maakte Van der Hoeven kort voor het eind de Haagse overwinning tot een voldongen feit (6-4). Vicus Orientis 3-HKV 4 5-8. Sport in 't kort De Rotterdammer Dick de Bruin (Minerva) heeft gisteren in Steenbergen de traditionele slingerbosloop gewon nen. Hij legde de 5000 meter over een modderig parcours af in 14 min. 40 7 sec.sec. Henk Snepvangers (MOC, Ber gen op Zoom) werd met een achterstand van ruim een halve minuut, tweede. - De Belgische autorenner Olivier Gendebien heeft tijdens zyn verblijf in Californië verklaard, aan het eind van het jaar zich uit de wedstrijdsport terug te trekken. Waarschijnlijk zal hij zich nu gaan wijden aan de paardesport. ETS BAAR TIMMERMAN door HERMAN HE MAN 22 Het vriest verdemme! Z'n broeks pijp staat stijf, maar het nat poot blijft wel zo'n beetje warm. Want hij gaat bekant dravelings van de klap hekduikers naar de vlietersloot, nóg maar eens doelloos heel het werk van de zomer langs en dan weer terug, hier wat frutselend zonder echte noodzaak, daar wat nadenkend, ja hij houdt er de spat in. Ineens staat hij stil. Verdomme! Hij wil toch geen knecht zyn van z'n eigen. Hij wil Gieleke en Maria's wéér een cadeau geven en 't nu niet stiekem komen aandragen in de nacht maar openlijk. Hij geeft z'n vuile gedachten cadeau; ze moeten eruit! Ze mogen wegwaaien naar hel en duvel, ze moeten er uit! 't Cadeau dat hij dragen wil naar „De Roos", is zijn eigen zuiver willen. Dat is toch maar keinderspul. Je hoeft maar tegen je eigen te zeggen: 't is vandaag of genog geweest! En mor gen, neen vandaag, zal ik worren van binnen, zo je me aanziet van buiten, als ik sta tegenover jouw.Maria. Ik zal barsten, als ik ooit meer an ders word. En ze maggen kommen springen voor m'n ogen, de geile poe pen, ze maggen me vastgrijpen en al was er muziek en al was er drank altijd zal ik zuiver denken, als of ik docht aan jou Maria.ik heb je ooit in je ponnetje gezien m'n duifie, in het licht. Dat is een groot vertrouwen, jong ding. En ik bewaar dat fijn. Zó hoef je maar te denken en te willen. Alles wat wee is en wat heet is, dat douw ik van me af. Gieleke is te oud en te onnozel, om te weten, wat of het waard is, wat ik me hier voorneem (verdomme wat is dat be roerd, zo'n halfbevroren nat poot) maar Maria zal het vatten, al zeg ik heur niks van. Want 2e is jong en jonge mensen vatten elkaar, hebben begrip van zulk soort ongeweten din gen. En jong bloed heeft ook een aparte wil: zuiver of geil. Jong bloed wil teerheid, of 't gaat overkoken. Maar Maria is zo wijs. Ze vat al deze dingen zonder uitleg, zonder dat je er over praat. Maria is goed. Ze heeft eigens geen vurig willen en wouwen in heur bloedaren stampen, daarvoor is ze te zuiver geschapen, maar ze kan er vrindelijk aan denken, als an deren er van geplaagd worden. Ma ria is zo mooi. Hij staat stil. De hamer glijdt uit zijn hand en hij beeft. Is Maria mooi? Wis en donders is ze mooi. Er is geen mooier meidje in héél de wereld, verdomme! En wie zeggen zou van nietChris is bereid ze recht naar de verdommenis te trappen. Maria als jij ooit hulp behoefthier staat Chris, met een nat halfbevroren poot, een vent met een sneeuwwit nieuw voornemen. Als je hem nodig hebt, om jouw bij te staan, tegen wat of wieroep maar Maria! Wie naar je wijsthun stamp ik de aarde in; ik, Chris! Ja, Maria is zo mooi. En als hij nu toch tegen over een heel mooi meidje kan gaan zitten, zo rustig en geblust als een pater van de abdij* achter de muur, en hy houdt dat voornemen maar goed vast voor later, ieder kwartier- er één keer aan denkenis hy dan nog niet waard er heen te gaan? Ja ja, mooie voornemens. Wat is het goed, dat de keet leeg is en de jon gens van de vlakte zijn. Ha! wat zou den ze 'n lol hebben, als him tim merman ineens een heilige mieter was geworden. En wat zou het zwaar wegen, 't gestang daarover te moe ten verduren. Wie in de keet, zou hem trouwens vertrouwen en gelo ven? Niemand! Hoe gaat hij nu zich zelf tonen, dat zijn voornemen tóch niet zomaar een praten in de wind is geweest? Wat er maar een mooi lel voorhanden, muziek, drank, lol en veel licht; een feest waar gebeest wier. Hoe zou hij tonen, Maria's rus tig vertrouwen waard te zijn? Ha! Het lel zou hij bij heur haren grijpen, wegsleuren en trappen! Pah. Om zo'n mooi karonje zou een grote vent, die z'n positievenbij elkaar heeft, het geluk verspelen? Op d'r verdomme nis zou zo een moeten hebben; het hoerige zou er uit geranseld moeten worden! Maar er is nergens, zo wijd hij kijkt over de ingevroren strakke polders, een lel voorhanden. Ja, ja, mooie voornemens. Hoe le ver je daarvan nu voor je zelf het bewijs? Dat je het vast meent, met je wil en met je gevoel, ook in je schielijkste gedachten bij 't ontwa ken? Zal 't zwaar vallen later, dat zuivere trouw te blijven? Ja, hij denkt, dat het zó zwaar zal vallen, zwaarder dan een grote pijn. Maar wie is er, die met blij hart, om Ma ria pijn wil verdragen en veel be roerdigheid? Present luit! Hier staat hij, die verrekt graag tonen wil en subiet, moed in z'n donder te heb ben! In z'n hand een hamer, op de waterlopen ijs dat maar krek een mens houdt. De lucht is droog en vriezend, kuis als zijn wil. Als een razende slaat hij het ijs kapot. Z'n keel is heet, droog. Hij slaat daar een bijt; denkt niet meer, lacht tegen z'n eigen, zegt adieu Chris, ouwe stinkvent, ik mot niks meer van je weten, en springt in de bijt. Het water is warm zo lang je er onder zit. Maar kom eens boven water rond Kerstmis, als het buiten lekker bakt. Verdomme! 't is bar. 't Is hardvochtig. Hij breekt zich een weg terug naar de kant, z'n han den bloeden. Maar hij glimlacht, raapt de hamer op en kuiert bloedkalm naar Maria's huis. Ja, ja, 't is waar hy heeft thans een eigen huis, al is 't bij anderen. Nèt een zilverko- nijn. En waarom zal hij haast maken? Omdat z'n bovenkleer stijf bevriest onder het gaan, de nekharen ook en z'n vingertoppen? Zou hij dan deze pijn al niet dragen willen, de pijn die hij op zich genomen heeft als be wijs aan zijn eigen, voor wat hij heeft beloofd. Neen lel, overlegt hij: nou zal je men nog influisteren, dat ik verdomme aan minder beroerdig heid al genog heb? Ik zal alles ver dragen, wat er voor staat, alsof ik van de rechter afkom. Ik ga niet op zij: voor geen pijn, voor geen kou. Ik heb eenmaal besloten.... en uit. En ik zal 't doen Maria, volhouwen Maria, daar kan je donder op zeggen! En 't lel zal ik wegslepen en er op trappen. En ben ik zélf het lel, ik zal op mezelf trappen. Ogen gaan gloeien en steken van z'n barre doop. 't Don dert niet, dat zal er by horen. Hij komt wankelend „De Roos" binnen. Gieleke is nou toch wel ze ker in Utrecht, overlegt hij glim lachend. Hij hoort een klok luien in z'n eigen kop. En dandaar hoort hij Maria en daar gaat de deur open. In de deur is licht en in het licht staat Maria in het wit, zó licht, zó mooi Maria! Maria! (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11