S)e ftnclóeSoii/tci/nt FRANKRIJK STUURT ALGERIJNEN NAAR HUIS Nieuwe demonstraties in Parijs NOC ALTIJD ONLUSTEN IN ORAN Kerkvervolging in Soedan België staakt betaling aan V.N. Chroesjtsjov goochelde met de heilstaat Over 'n tiental jaren Protesten tegen de Russische bom „Misdaad tegen de mensheid" Nederlander in Berlijn gearresteerd DONDERDAG 19 OKTOBER 1961 52ste JAARGANG No. 15452 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Waarom wil men toch uit zo'n hemel op aarde weg? Telel 2 0 9 3 5 Red 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten beiorelne 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. tv., f 2,55 p. mnd., f7,50 p. kw.. Franco p.p 8.-Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 De Franse politie heeft in Parijs ongeveer 12.000 Algerijnen ingerekend, een record-aantal. Deze mensen worden op het ogenblik nog steeds vast gehouden in het Sportpaleis en in het Coubertin-stadion doch het staat vast dat het grootste deel van hen zal worden teruggestuurd naar Algerië. Vandaag is reeds een begin gemaakt met de overbrenging van 500 Alge rijnen naar Algerië per vliegtuig. Vrijdag volgen nogmaals 1.000 per schip. Dit besluit van de Franse regering heeft overigens in Europese kringen in Algerië enige ongerustheid verwekt, aangezien men daar redeneert, dat de uit Frankrijk uitgewezen Algerijnen nu binnenkort zullen kunnen gaan meedoen aan manifestaties in Algerië zelf. De Franse autoriteiten hebben woensdag in de Westalgerijnse zeehaven Oran ingrijpende veiligheidsmaatregelen genomen, nadat er voor de zesde achtereenvolgende dag bittere gevechten zijn geweest tussen Europeanen en Moslims. De Veiligheidstroepen openden woensdag tijdens straatgevechten het vuur, waarbij twee Europeanen en een Mohammedaan werden gewond. In het centrum van de stad braken ongeregeldheden uit en door verspreide incidenten kwam het totaal aantal slachtoffers bij het vallen van de avond op twee dode Europeanen en drie gewonde Europeanen en vijf gewonde Mohammedanen. kwam het tot gevechten waarbij werd geschoten. Twee Algerijnen werden gedood en verscheidenen lie pen verwondingen op. De minister van binnenlandse za ken, Roger Frey, heeft woensdag avond in de Nationale Vergadering zijn maatregelen verdedigd. Van 29 augustus tot 7 (Jktober de dag waarop het „uitgaansverbod" van kracht werd pleegden Algerijnen 102 misdrijven, waarbij 52 Algerij nen en 11 agenten werden gedood en 19 Algerijnen en 17 agenten wer den gewond. Begin oktober werd elke dag een aanslag op een politieman gepleegd; sinds 7 oktober is slechts één aan slag gepleegd, waarbij een persoon werd gewond, aldus minister Frey. MORGEN: OFFER-/ VRIJDAG! (Advertentie) NIEUWE DEMONSTRATIES IN PARIJS Groepen Algerijnen hebben woens dagavond getracht opnieuw in het centrum van Parijs te demonstreren tegen het „advies" van de politie, zich na zonsondergang niet op straat te begeven. Een sterke politiemacht bewaakte alle metro- en busstations, bruggen en stations. Men wilde ken nelijk voorkomen, dat de Algerijnen uit de voorsteden naar het centrum zouden optrekken. Bij Puteaux, een westelijke voor stad van Parijs, hielden politie en veiligheidstroepen 5000 Algerijnen tegen, die naar het centrum optrok ken. Bij de Place de la Republique, Place de l'Etoile en Place Saint Mi chel werden vele tientallen Algerij nen, die betogingen wilden houden, gearresteerd. Het bevrijdingsfront heeft woens dag in alle wijken en voorsteden met een grote Noordafrikaanse be volking pamfletten verspreid, waar in wordt opgeroepen tot protest te gen de maatregelen van de politie. Volgens de prefectuur heeft onge veer 40 procent van de Algerijnse winkeliers in de hoofdstad gehoor gegeven aan een parool van het be vrijdingsfront, de winkels te sluiten. Sedert de Soedan zelfstandig ge worden is in 1956 staat de missiekerk er bloot aan open kerkvervolging van de zijde der Mohammedanen, die de politieke macht in handen hebben. Alle missionarissen en de weinige Soedanese priesters hebben huisarrest. De missionarissen wor den met uitwijzing bedreigd. Het ka tholieke onderwijs is sedert 1957 ge nationaliseerd. Ouders kunnen hun kinderen slechts laten dopen nadat zij schriftelijke toestemming van de plaatselijke politie hebben. Er be staat een absolute bouwstop voor kerken en gebouwen voor godsdien stige en charitatieve doeleinden. De officiële regeringspolitiek is gericht op algehele islamisering van 't land. Tegen de middag was echter nog maar drie a vier procent der Alge rijnse zaken gesloten. Veertig Algerijnse leden van de Nationale Vergadering hebben een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat politie en veilig heidstroepen „met uitzonderlijke ruwheid" tegen de vreedzaam de monstrerende Algerijnen zijn opge treden. De regering meet met twee maten: Algerijnen worden volkomen anders behandeld dan Europese de monstranten. In de Parijse voorstad Nanterre De Belgische regering heeft de Ver enigde Naties medegedeeld, dat België zijn financiële bijdrage voor het VN- optreden in Kongo „tijdelijk" staakt. Minister Spaak heeft de vorige week reeds in de Belgische senaat in antwoord op een interpellatie ver klaard, dat het „nog niet vaststond" dat België een verdere bijdrage zou leveren voor de financiering van de VN-operaties in Kongo. Hij deelde on der meer mede, dat dit ook zou af hangen van de vraag, of de Verenigde Naties de „discriminerende politiek" bij het aanwerven van Belgisch per soneel zou voortzetten. Ook in de Belgische pers is aange drongen op het stopzetten van de Bel gische bijdrage aan de VN voor Kongo. Staatsgreep in Oeroendi ophan den? Uit kringen van de VN wordt ver nomen, dat de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, na de moord op prins Rwa- gasore een telegram heeft gezonden aan de voorzitter van de veiligheids raad, waarin hij waarschuwt voor een dreigende staatsgreep en nog meer politieke moorden in het door Bel gië bestuurde gebied Oeroendi. Incident bij Elisabethstad. In een gevecht tussen leden van de Baloebastam en Katangaanse gen darmes bij Elisabethstad zijn woens dag tien gendarmes en zes Baloeba- leden gedood. Het incident ontstond toen jonge Baloeba. die in het grote vluchtelin genkamp by de Katangaanse hoofd stad zijn ondergebracht, hout wilden gaan hakken in een staatsbos. Katan gaanse gendarmes, die dit trachtten te verhinderen, openden het vuur, waardoor een Baloebavrouw werd ge dood. Daarop kwamen de Baloeba in groten getale opzetten. Zy omsingel den het groepje van tien gendarmes en maakten hen met grote messen en andere wapens af. Weddendat de mijne beter is? De Russische premier Chroesjtsjof had bij zijn bezoek aan Oostenrijk dit voorjaar met de Oostenrijkse Bondspresident dr. Figl gewed, dat de Ru- sische maïs, behandeld volgens de Russische methode, in Oostenrijk tien maal zoveel opbrengst zou hebben als de Oostenrijkse. Deze week is offi cieel nagegaan hoe de opbrengsten van beide maïssoorten zijn ten opzichte van elkaar en is gebleken dat de Russische premier zijn weddenschap, en daardoor een varken dat de inzet was, heeft verloren. Op de foto tijdens het officiële onderzoek van beide soorten maïs, links de Russische ambas sadeur in Wenen, Awilow en rechts dr. Figl. In Frankrijk, Duitsland, Oos tenrijk, Italië, België en Zwitserland is woensdag sneeuw gevallen. Euro pees Rusland echter geniet van de zachtste oktobermaand sinds 105 jaar. De Noordzee en de Middellandse Zee worden door stormen geteisterd. De St. Bernhardpas in de Alpen is door sneeuw geblokkeerd. Een lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft woensdag er bij president Kennedy schriftelijk op aangedrongen, andere landen uit te nodigen de Sowjet-Unie 'n ulti matum te stellen, waarin wordt ge zegd dat de zaak voor de Algemene Vergadering zal worden gebracht, wanneer Moskou de plannen voorde proef met een 50 megaton kernbom uitvoert. Volgens de in Washington verschijnende „Evening Star" wil len de V.S. de wereldmening achter deze oproep aan Rusland mobilise ren. De Sowjet-Unie zou een „misdaad tegen de gehele mensheid bedrijven" wanneer zij een H-bom van 50 me gaton tot ontploffing zou brengen, zo heeft de Canadese minister-presi dent, John Diefenbaker, dinsdag te gen een verslaggever gezegd. Alle volken moeten de oproep van pre sident Kennedy steunen. Canada heeft een formeel protest bij de Sowjet-Unie ingediend tegen de voorgenomen proef. De Russische ambassade in Otta wa heeft echter geweigerd de Cana dese protestnota in ontvangst te ne men. De voormalige Engelse minister president Earl Attlee heeft woens dag gezegd, dat de 50-megaton bom slechts is bedoeld om het Westen schrik aan te jagen. Chroesjtsjov moet rekening houden met de zeer sterke anti-oorlogsgevoelens en het streven naar ontwapening, die hij zelf in Rusland heeft geschapen, al dus Attlee. In Stockholm zijn woensdagavond ongeveer dertig mensen voor de Sow jet-ambassade op straat gaan zit ten uit protest tegen „de bom". Toen de politie de ambassade afzette, gin gen zij 'n eindje verder zitten, doch ZOEKT U EEN gouden ring voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. weigerden gehoor te geven aan het bevel zich te verwijderen. Zij boden echter geen tegenstand toen de po litie hen wegdroeg, omdat het ver keer werd gehinderd. Besmettingsgevaar t De Noorse staatsraad voor stra lingshygiëne heeft woensdag mee gedeeld, dat de bevolking in enkele delen van Scandinavië misschien 'n schuilplaats in kelders zal moeten zoe ken en moet voorkomen besmette levensmiddelen te eten, indien daar tengevolge van de Russische kern wapenproeven in het gebied van No va Zembla plaatselijk radio-actieve afvalstoffen neerkomen. Gunstige weersomstandigheden heb ben tot dusver tot gevolg gehad, dat nergens radio-actieve afvalstoffen zijn neergekomen, behoudens dan 'n algemene verhoging van de radio activiteit Volgens de mening van deskundi gen in Berlijn zullen pas in 't ko mende voorjaar sporen van radio actieve elementen, afkomstig van de jongste Sowjetrussische kernproe ven, in toenemende hoeveelheid in de in West-Duitsland en Berlijn ge bruikte levensmiddelen te vinden zijn. Het atoomstof trekt wel over het algemeen over de noordelijke helft van de aardbol en dus ook over Duitsland, maar zinkt slechts lang zaam naar beneden en wordt door de regen naar de aarde gebracht waarna planten en dieren de resten in de natuurlijke biologische kring loop tot zich nemen. Ook na de vol eindiging van deze biologische kring loop zou echter volgens de deskun digen géén voor de menselijke ge zondheid schadelijke toeneming van de radioactieve substantie te vrezen zijn. Het grootste gedeelte van de atoom-splijtingsprodukten heeft maar een zeer korte levensduur, tussen seconden en uren, behalve dan het strontium 90. Tot nog toe is het strontium-90-gehalte in de melk nog ver onder de gevaarsgrens gebleven. De Oostberlijnse politie heeft deze maand de 52-jarige Nederlander, dr. Kurt Goldstaub, bij de sectorover gang aan de Friedrichstrasse gear resteerd, zo heeft het anti-commu nistische informatiebureau „West" woensdag in West-Berlijn bekendge maakt. Het bureau zegt, dat dr. Goldstaub, die sinds 1951 in West-Berlijn werk zaam is, een verjaardagscadeau naar vrienden in Oöst-Berlijn wilde bren gen. Goldstaub, een Jood die tijdens de oorlog vier jaar in een concentra tiekamp heeft gezeten, werd op 2 oktober bij de- controlepost aan de sectorgrens aangehouden na 'n uur lang ondervraagd fce zijn. Op de weg tussen Otterlo en Hoenderloo is woensdag middag een vrachtauto met aanhanger geslipt. De wagen De Nederlandse consul-generaal in ramde een denneboom welke ontworteld werd en sloeg om. Van de drie inzittenden werden .twee gedood ter- Berlijn kon geen inlichtingen ver wijl de derde zwaar gewond uit het wrak van de wagen gehaald kon worden. De brandweer uit Ede moest strekken over de verblijfplaats van met snijbranders nm* de plaats van het ongeluk komen om beide gedode inzittenden uit de auto te bergen, dr. Goldstaub. EEN VAN DE ZEER VELEN De Russische premier Chroesjtsjov heeft woensdag in zijn verslag van het partijprogram op het 22ste con gres van de communistische partij van de Sowjet-Unie gezegd, dat in de komende tien jaar de Russen 'n ein de moeten maken aan de woning nood. Aan het einde van het tweede tiental jaren van het program zal elk gezin een geriefelijke woning heb ben. In de eerste tien jaar zal een werkdag van zes uur of een werk week van 35 uur worden ingevoerd voor de meeste werkers, in de twee de tien een werkweek van dertig uur. Over twintig jaar zal ruim 75 pro cent van de kosten van onderhoud en onderwijs van kinderen uit open bare middelen worden betaald. Dok terskosten zullen dan niet meer ver schuldigd zijn. De Sowet-Unie zal een voorbeeld zijn voor de werkers in de kapita listische landen, maar hij voegde er aan toe, dat het niet schadelijk voor de Russen zal zijn te leren van wat de verstgevorderde kapitalistische landen hebben bereikt. Het nieuwe partijprogram houdt de ontwikkeling in van de dictatuur van het proletariaat naar „een staat van het gehele volk". De overwin ning van het socialisme is, naar de ervaring heeft geleerd, alleen maar mogelijk door de dictatuur van 1 et proletariaat, maar voor de opbouw van het communisme is de dictatuur van het proletariaat niet langer een vereiste. De staat zal, aldus Chroesj tsjov, langzaam verdwijnen, 'n klas siek Marxistisch doel. Maar lang na de overwinning van de eerste fase van het communism- zal de staat nog blijven bestaan. De verdwijning van de staat zal een langdurig proces zijn. Dit kan alleen gebeuren, nadat in de Sowjet-Unie een ontwikkelde com munistische gemeenschap is opge bouwd en het socialisme in de inter nationale arena de overwinning heeft behaald. Dan is de staat niet meer nodig. Volgens Chroesjtsjov is het natio nalisme het gevaarlijkste politieke ideologische wapen van „de inter nationale reactie tegen de eenheid van de socialistische landen". Zolang de kapitalistische landen dat nood zakelijk maken, „zullen wij ervoor zorgen dat onze strijdkrachten de moderntse wapens hebben voor de verdediging van ons L.nd". Het ver sterken van de verdediging van de Sowjet-Unie en van de kracht van de Sowjet-strijdkrachten is de be langrijkste taak van het Russische volk. Chroesjtsjovs rede, waarin hij ver slag uitbracht over het partijpro gram, heeft zes uur geduurd. Het congres werd daarop tot donaerdag verdaagd. Dan zal Kozlov, lid van het presidium van het centrale comité van de partij, spreken over wijzi gingen van de statuten van de partij. DE CHINEES LIEP WEG De Chinese minister-president, Tsjoe en Lai, slenterde met de han den in zijn zakken de congreszaal uit, toen Chroesjtsjov op de buitenland se communistische leiders toeliep om hen de hand te drukken, nadat hij zijn rede over het nieuwe partijpro gramma had uitgesproken. Chroesjtsjov heeft de afgelopen 2 dagen in totaal 13 uur gesproken. Hij is schor. Tegen het einde van de rede van gisteren moest hij een keer hoesten, waarbij het gehoor welme nend mompelde. „Ik heb zeker kou gevat", zei Choresjtsjov met breed handgebaar. Aan het eind van zijn rede werd hij vier minuten lang toe gejuicht. Albanië de uitgestotene De uitzending van radio-Moskou voor Albanië heeft het deel van Chroesjtsjovs rede uitgezonden, waarin deze de Albanese communis tische partij aanviel en de breuk met Albanië voor de eerste maal in de openbaarheid bracht. De leidster van een Chinese com munistische vrouwendelegatie naar een Albanees congres heeft gespro ken van de „onverbreekbare" vriend schap tussen Albanië en China, al dus het persbureau Nieuw China. De leidster heeft dit maandag in Tirana gezegd, waar het vijfde congres van de vrouwenvereniging in Albanië wordt gehouden. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 Ook om mee te nemen (Advertentie) Dit nummer beslaat uit 16 pagina's Onvast weer De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De grote hoeveelheden regen, die de laatste dagen in onze omgeving zijn gevallen, werden veroorzaakt door een depres sie, die aanvankelijk langs de Wad- denkust naar het oosten trok, maar die in de Duitse Bocht van koers veranderde om in zuidelijke richting verder te gaan. Het centrum pas seerde daarbij het oosten van ons land. Plaatselijk is er in ons land sinds dinsdag meer dan 50 mm gevallen. In verband met de opvulling van de depressie zijn sinds woensdag de winden in ons land echter gaan af nemen. Op de Noordzee handhaafde zich echter nog een noorderstorm. De komende 30 uur zal de storing verder opvullen, waardoor de wind nog meer zal afnemen. De regen kansen blijven echter groot. In de temperatuur komt weinig verande ring. ZON- EN MAANSTANDEN 20 Okt.: v.m. 12.22; n.m. Hoogwaterstanden 20 Okt.: zon op 07.12; onder 17.37; maan op 16.27; onder 02.17. In Belawan, de haven van Me- dan op Noord-Sumatra, is woensdag een Indonesische tankboot ontploft. Vier van de opvarenden worden vermist en twaalf liepen verwon- KORRELTJE Lach nimmer met een redenaar, dingen op. Het vaartuig is gezonken, die grijs is.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1