S)e Cöldóe0oii^cmt Chroesjtsjov sprak 61? uur Ultimatum ingeslikt, maar H. bom aangekondigd Soepeler houding inzake Berlijn Amerika doet beroep op Moskou Af te zien van de H.-bom-proef Noodtoestand in Zuid-Vietnam Algerijnse demonstratie in Parijs Het akkoord in Katanga Duizenden Algerijnen opgepakt WOENSDAG 18 OKTOBER 1961 52ste JAARGANG No. 15451 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Chroesjtsjov's bom sloeg reeds in vóór hij klapte Telef. 2 0 9 3 5 Bei 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten beiorging 3 3 8 3 9 (tossen 13.30 en 19.00 o.) Giro 1030 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p.kw. Franco p.p. 8.-, Adv. 11 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Duik naar een versierde pet tum dat een conflict met het Westen zou kunnen veroorzaken. Hij nodigt het Westen uit zachtjes te sterven". De „Washington Post" schrijft, dat de aankondiging over 't tot ontplof fing brengen van een bom van vijf tig megaton de rest van deze rede voering volkomen verduistert. Er is geen grondige bekendheid met de Een woordvoerder van het Franse Marxistische dialectiek nodig om de ministerie van buitenlandse zaken betekenis van deze aankonoiging te in Parijs zei dinsdag dat, ofschoon begrijpen, aldus het blad. Wat deze Premier Chroesjtsjov heeft gisteren zijn grote rede tot het 22ste congres Chroesjtsjov bedreigingen geuit aankondiging zeg. is,, dat de Sowjet- van de communistische partij van de Sowjet-Unie beëindigd na zes uur en heeft, „hij soepeler schijnt te zijn Urne nu zover is gegaan met t dxei- twintig minuten aan het woord te zijn geweest. Een van de voornaamste ten aanzien van Berlijn" Enige di- Sen met gebruik van geweld, dat er punten was de mededeling dat de huidige serie Russische kernproeven plomaten vrezen echter, dat de Rus- voorlopig bitter weinig hoop op binnen veertien dagen zal worden afgesloten met een H-bom van 50 sen alleen toegeeflijker inzake Ber- vruchtbare onderhandelingen be- megaton, het equivalent van 50 miljoen ton t.n.t. lijn zijn om van het Westen conces- staat. Hij zei tevens, dat Rusland niet zal aandringen op het ondertekenen van sies op andere punten van 't Duitse De „New York Herald Tribune" een vredesverdrag met Duitsland vóór het einde van dit jakr, wanneer het vraagstuk/te verkrijgen. De conser- schrijft, dat hoewel elk verzoenend Westen zich bereid toont tot overeenstemming te komen over het Duitse vatieve „Paris Presse" schrijft: „De gebaar door het Westen zal worden vraagstuk. Tijdens zijn Marathonrede uitte hij kritiek op de Albanese communis tische partijleiders, waarmee hij de breuk tussen de Sowjet-Unie en Alba nië voor het eerste openbaar maakte. Chroesjtsjov zei, dat de Albanese lei ders het niet eens schijnen te zijn met besluiten van het congres, waarop de „persoonsverheerlijking" van Stalin werd verworpen. Rusland kan ech ter op dit punt geen concessies doen aan Albanië of „aan ieder ander". De communistisch-Chinese minister-president, Tjsoe en Lai, zat onver stoorbaar in zijn stoel op het poduim, terwijl Chroesjtsjov herinnerde aan het besluit de gevolgen van Stalins persoonsverheerlijking definitief te veroordelen. Hij klapte niet mee. Chroesjtsjov vroeg of het nodig was Stalin zo vernietigend te veroor delen, en antwoorde zelf met een nadrukkelijk „ja". Ook Ned. N. Guinea op de proppen MISLEIDE WOROSJILOV verklaringen van Chroesjtsjov be- toegejuicht, het in een meer over- vestigen dat hij nog vastbesloten is tuigende vorm zal moeten worden zijn doel in Berlijn te bereiken. Hij gedaan dan een rede voor de „rode vermijdt echter een brutaal ultima- Jamboree" in Moskou. proeven de bom van 100 megaton niet tot ontploffing zou worden ge- Voor de eerste maal zei Chroesj- bracht, „anders zouden onze eigen 4 dat de 80-jarige maarschalk ruiten kunnen breken". Slechts enkele tientallen buiten- tsjov, Worosjilov, de vorige president, een de anti-partijgroep, die landse journalisten en kleine dele en de door de Duitsers bezette ge bieden, bedroeg nog geen twee mil joen ton of slechts een vijfentwin tigste van de kracht van een bom van 50 megaton. Een bom van 50 megaton kan een De VPi-PnifrdP Staten hebben een stad als New York' L°nden of ParijS De Verenigde Staten hebben een vernietigen. De directe gevolgen zul- beroep op de Sowjet-Unie gedaan, af ien zich tot veertig a vijftig kilome- Toen admiraal Sir Alexander Bingley in Portsmouth een erewacht inspec teerde ter gelegenheid van het feit, dat hij de functie op zich nam van marine-commandant van Portsmouth, greep een speelse rukwind zijn zwaar versierde uniformpet. De gezichten van de leden van de erewacht bleven volgens de Engelse traditie onbewogen maar de commandant van de ere wacht maakte een snelle duik naar de pet om die aan de admiraal terug te geven. tegen de Leninistische partijlijn was. gaties uit landen zoals Ghana, Gui-te zien van een Proef met een kern- ter van het centrum van de ontplof- Worosjilov heeft zijn fouten toege- nea en Cuba zijn de enige niet-com- bom van 50 megaton. In een verkla- uitstrekken Als de Russen een geven en heeft gezegd dat „do dui- munisten, die het congres bijwonen, vel mij heeft misleid", aldus Chroesj tsjov. Sprekende over de hoge eisen, die aan communisten gesteld waren, zei Chroesjtsjov, dat 200.000 communis- ^°k over^ N.-Guinea^ gehad, ten de afgelopen jaren uit de partij ,"~1~ zijn gestoten. Voor de eerste maal sprak hij te gen een Sowjet-gehoor over de Rus sische kernproeven en door kern kracht aangedreven onderzeeo *rs. Hij zei, dat tijdens de huidige serie kern- fing uitstrekken. Als de Russen een „.jx. dergelijke bom, wat niet onwaar- ruig van het Witte Huis wordt ge- schljnlijk is boven het Noordpoolge- zegd, dat Amerika sinds 1957 in staat bied tot ontploffing zullen brengen, is dergelijke bommen te vervaardi- zal dit zeker gevolgen voor het weer De Russische premier heeft 't gis- gen, maar dat zij niet van essentieel hebben en tot een niet te verwaar- belang rijn voor de Amerikaanse de- van het *>a ln dat gc' ïansten wei- bied leiden, geren hardnekkig "het Indonesische ,ensie- De Proef »kan slechts 'n niet Volgens Amerikaanse deskundigen volk zijn oude land West-Irian terug door de Sowjetleiders genoemd poli- is de uitwerking van een kernbom zei hij. Niet mag worden tiek doel dienen". De Amerikaanse van 50 megaton overigens geringer Nieuw-Guinea President Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam heeft woensdag de noodtoestand afgekondigd in zijn land, zo meldt het semi-officiële persbureau „Vietnam Press". De nationale vergadering zal woens dagmiddag bijeenkomen om een wetsontwerp te bespreken, dat de president „buitengewone bevoegd heden" geeft om het hoofd te kun nen bieden aan ongewenste situaties. De Zuid-Vietnamese regering heeft verklaard over bewijzen te beschik ken, dat communistisch Noord-Viet- nam steun verleent aan „Het front voor de bevrijding van Zuid-Viet nam", de „neutralistische fagade", die door de guerillastrijders gebruikt wordt bij hun pogingen om het pro- Westerse regiem van president Diem omver te werpen. uv. geven Hij. iutu mag wuiuai uuvi utvusu uc nmciIttadlUC - - a"ZZ vergeten dat al is het koloniale stel- regering meent, dat mensen in de ge- dfn,.dle tw^ b"11?11611 v™ 20 sel ingestort, er nog altyd resten hA,A _a-aih k;i h*+ i j megaton, die zich reeds lang hele wereld zich bij het verzoek, de en in een tamelijk grote hoeveelheid proef niet te nemen, zullen aanslui- in de Amerikaanse arsenalen bevin- ten. den en die alle superbommenwer pers van het Amerikaanse „strate- iiit Een proef met een 50-megatonbom gische luchtcommando" kunnen ver- Algerië, de Portugese koloniën en kan geen legitieme doeleinden die- voeren. Formosa en Okinawa, welke laatste nen- De hoeveelheid radio-actieve De Amerikaanse deskundigen voeg- twee nog steeds in de greep der ne«rslag van de proefnemingen van den hieraan toe, dat de ervaring 0_ /-vtorPT7%i*DT7v\T x i Amerikanen zijn. Ook zei de premier, de afgelopen weken zal slechts toe- heeft aangetoond, dat de grootste P HET GISTEREN te Moskou ge- de Amerikanen tegen de wil nemen, aldus de verklaring van het kracht van een waterstofbom ligt onende Dartiiconeres heeft baas iiWitte Huis. nmcironVc 11 mooafnn INGESLIKT ULTIMATUM van bestaan. „Vele miljoenen men sen in Azië en Afrika lijden nog al tijd onder koloniale slavernij en strijden voor hun bevrijding". Be halve Ned. Nw-Guinea noemde hij opende partijcongres heeft baas van Cubaanse volk in" hun basis Witte Huis. Chroesjtsjov in zijn lange openingsre de weer de nodige partijleuzen uit gekraamd, welke we allang kennen, waarbij hij weer dezelfde methode toepaste, waaraan we zo langzamer hand ook al gewend zijn, nL anderen Guantanamo op Cuba bezet houden. REACTIES OP CHROESJTSJOVS REDE Waarnemers in Londen hebben ge- omstreeks 15 megaton. Een bom van 50 megaton heeft een kracht, die 2.500 maal zo sterk is als de atoombommen, die in 1945 op Hirosjima en Nagasaki werden ge gooid. De kracht van alle bommen die de Amerikaanse en de Britse in de schoenen schuiven wat hij zelf 2egd, dat Chroesjtsjovs verklaring, luchtmacht in de tweede wereldoor- gedaan heeft. dat hij er niet op zal staan, dat dit loS hebben geworpen op Duitsland Een staaltje daarvan hebben we zo jaar een vredesverdrag met Duits pas in onze eigen nabijheid meege- land wordt gesloten, een gunstig te- maakt, toen de Russische diplomaten ken is. Zij bevestigt de indruk, die aan het knokken gingen met de ma- men te Washington en Londen al reehaussee en de Russische protest- had na de besprekingen van de Rus nota de zaak precies op z'n kop sische minister van buitenlandse za- 0 zette, door de marechaussee van ken, Gromiko, in die twee Westelijke een door niets gemotiveerde hoofdsteden. Maar zijn verklaring, aanval op de diplomaten te beschul- dat de proeven met kernwapens zul- digen. Daar valt niet tegen te pra- len doorgaan en him hoogtepunt zuL ten, je kunt niets anders doen dan je len bereiken in een proef met een schouders ophalen. bom van vijftig megaton tegen het ZOEKT U EEN gouden armband voor 70.en 100.of ƒ300.— en ƒ400.—. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. De overeenkomst tot staken van het vuren in Katanga, getekend door Khiari en Tsjombe, zal niet van kracht worden voordat zij in de Ver enigde Naties in New York is gera tificeerd. Dit is door de functionarissen van de V.N. in Elisabethstad en de Ka- tangaanse regering gezamenlijk be sloten. Waarschijnlijk zal de over eenkomst donderdag worden gera tificeerd. De komende 48 uur wordt (Advertentie) een status quo aangehouden. Ministersvrouwen willen ook wel wat van B.B. weten Tussen alle grootspraak en ver- einde van de maand, zal, naar men draaiing van de werkelijkheid docr te Londen verwachtte, wel veroor- heeft de partijbaas toch wel een paar deeld worden, dingen gezegd, welke ons de oren hebben doen spitsen. Vooreerst het inslikken van het ul timatum in verband met de oplossing van de Berlijnse kwestie. Dat moest vóór het einde van dit jaar z'n be slag hebben gekregen, anders zou de Sowjet-Unie eenzijdig een vredesver drag met Oost-Duitsland sluiten, het geen erop neer kwam. dat Moskou de Oostduitse communisten zou toe staan, Berlijn als deel van de souve- reine Oostduitse republiek langzaam maar zeker in te palmen. Thans be weert hij, dat er nooit van een ulti matum sprake is geweest; hij zou in elk geval niet aan de termijn van eind 1961 vasthouden als de andere party blijk gaf van goede wil. Als de ande ren wilden praten, wilde hij ook wel praten, want er hoefde wat hem be treft geen oorlog te komen, enz. enz. Het is in elk geval een prettig ge hoor te vernemen, dat de dreiging met het ultimatum is weggenomen; de Berlij nse kwestie verliest daar mee z'n bijzonder scherpe en gevaar lijke kant. Maar daarmee is het ne telige vraagstuk nog niet van de baan. De „visgraat" zit nog altijd in Chroesjtsjov's keel, al schijnt hij er dan toch niet zóveel last mee te heb ben als hij enige tijd geleden voorgaf Voorts kondigde hij het einde van de kernproeven aan, welke serie zou eindigen met de klap op de vuurpijl. nL de ontploffing van een waterstof bom van 50 megaton. De grote 100 megaton-waterstofbom zou hij niet laten klappen, maar hij waarschuwde het Westen, dat hij deze grote bom klaar had staan. Wat hy niet zei Ten huize van de minister-president vond dinsdagmiddag een bijeenkomst plaats van de echtgenotes van ver was, dat er nu voldoende proeven schillende ministers, waarbij de dames voorlichting kregen over de bescherming van gezin en huis in oorlogs- genomën zijn om met de aanmaak tijd. Deze voorlichting werd gegeven door de Stichting Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige aan de lopende band te gaan begin- Hulpverlening, in het raam van de actie „Door vrouw en Aan vrouwen". Op de foto zien we v.l.n.r. de dames nen. En intussen gaan we gezellig Veldkamp, Marijnen, Van Aartsen, Luns, Pos, De Pous, Toxopeus, Beerman, De Quay en Korthals. Staande, praten over algehele ontwapening. links, mevrouw B. Ras van de Stichting Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. Duizenden Algerijnen hebben dins dagavond op de grote boulevards en de Champs Ely sees in Parijs gede monstreerd uit protest tegen het „ad vies" van de politie aan Noord-Afri kanen zich na zonsondergang niet op straat te begeven. Zoals bekend heeft de Parijse politie de Noord-Afrikanen enige tijd geleden „aangeraden" zich 's avonds niet buitenshuis te begeven. Wan neer zij om een of andere dringende reden toch op straat moeten zijn, kun nen zij het beste alleen, en niet in gezelschap, gaan. Voorts moeten café's en bars, die het eigendom zijn van Noord-Afrikanen of veel door Noord- Afrikanen worden bezocht, om zeven uur 's avonds sluiten. Zeer waarschijnlijk gehoor gevend aan een oproep van het bevrijdings front, begonnen omstreeks zes uur dinsdagavond kleine groepjes Algerij nen, sommigen met vrouw en kin deren, zich op diverse punten in Parijs te verzamelen. Deze groepjes groeiden spoedig aan tot giroepen van honderden Algerijnen, die zich naar het centrum begaven. Grote groepen kwamen eveneens per metro of bus uit de voorsteden als Nan- terre, Choisy en Aubervilliers. Demonstraties werden gehouden op de grote boulevards, bij de Champs Elysées, rondom de Opera, op de boulevard Saint Michel en in het Oosten van Parijs, bij de Pont de Neuilly. In de voorstad Courbe- voie kwam het tot gevechten tussen Algerijnen en Europeanen, waarbij enkele personen werden gewond. Bij de Opera werd geschoten, waar bij twee personen werden gedood en een groot aantal gewond. Gewapende agenten doorzochten daar alle gebouwen aan de Boule vard, die by het uitbreken van de gevechten werd afgezet. De Algerijnen werden in massa's opgepakt en voor ondervraging mee genomen naar het voor dit doel spe ciaal gerequireerde Palais des Sports. Ongeveer 7.000 met traangasgrana ten en gummistokken bewapende po litiemannen namen aan de actie deel. De prefectuur van politie heeft meegedeeld, dat het aantal arresta ties tot 7.500 was gestegen. Volgens schattingen van de politie hebben ongeveer 20.000 Algerijnen, d.w.z. tien procent van de Algerijn se bevolking van Parijs, aan de de monstraties deelgenomen. Behalve de twee doden rijn er tien tallen gewonden onder de demon stranten. Ook een tiental agenten liep verwondingen op. Een groot deel van d« betogers, die zijn gearresteerd, zal nog deze week naar Algerië worden terugge zonden. WEER ONLUSTEN IN ORAN. Gisterochtend hebben zich in de Europese wijl van Oran weer onlus ten voorgedaan. Er zouden veel ge wonden onder de Mohammedaanse bevolking zijn gevallen. Het uitgaans verbod is vervroegd. De relletjes begonnen naar aanlei ding van de begrafenis van een Euro peaan, die zaterdag in Oran door ter roristen is gedood, terwijl hij een kind opraapte, dat gewond temidden van Europese en Mohammedaanse betogers op de grond lag. Deze moord heeft grote verontwaardiging onder de Europeanen gewekt. De Europese betogers zijn gister ochtend een half uur meester, van de straat geweest alvorens de politie ingreep. Ongeveer duizend Europese demon stranten hebben dinsdagmiddag in het centrum van Algiers Mohammedaan se winkels geplunderd. Vier Mo hammedanen werden hierbij gedood en verscheidene gewond. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Aanhoudend buiig Een stormdepressie trok gisteren over de Noordzee naar de Duitse Bocht en beheerste daarbij het weer in Nederland. Langdurige regen was er een gevolg van, waarbij vrijwel overal meer dan 15 mm regen viel, in Zuid-Holland plaatselijk zelfs om streeks 35 mm. De wind wakkerde aan de kust tij delijk aan tot windkracht. 9 a 10. Aan de achterzijde van de storing werd vandaag zeer onstabiele lucht aan gevoerd, waarin talrijke buien voor kwamen. Vanochtend vroeg was de depressie op haar dieptepunt. De luchtdruk in de kern bedroeg toen ongeveer 970 milibar. Verwacht wordt, dat de depressie nu geleide lijk zal opvullen. In verband hiermee gaat de noordelijke wind in kracht afnemen-. De lucht blijft evenwel zeer onstabiel, zodat het buiige weer voortduurt. De temperatuur blijft iets beneden normaal ZON- EN MAANSTANDEN 19 Okt.: zon op 07.11; onder 17.39; maan op 15.56; onder 00.59. Hoogwaterstanden 19 Okt.: v.m. 11.03; n.m. 11.44. KORRELTJE De hoop is een lang touw; de mens kan er zich dood aan trekken.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1