Of/Ze WOINSDAG-TIP Nieuwe pastoor H. Engelbewaarders 0 55 0 Partijbestuur KVP maakt bezwaar tegen inkomengrens kinderbijslag Hoosleraar over de !Xrd strijd tegen de zee Man doodgestoken in Haags café Noordoostpolder voorlopig Overijssel BB geeft verdere wenken voor zelfbescherming Noodvoorraad van 15 gulden DINSDAG 17 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT En nu maar Lek-ker proef stuiven alleen geldig woensdag 18 okt a.s. Jongenspantalon model Elvis. Tinneroy in vele kleure Schuine zakken, ritssluiting, doorlopende band en smalle pijpen 6 jaar nu 10»^ LISSE (De Engel) Haarlemmerstraat 143 - Leiden Pastoor W. J. A. Mulder uit Vlaar- dingen, benoemd tot pastoor van de parochie van de H. Engelbewaarders te Lisse. (Advertentie) ren jubileum van de orthopaedische Sint Maartenskliniek en het paeda- gogisch instituut St. Joseph gevierd. Beid. instituten nemen een belang- rijeke plaats in bij de ontwikkeling van de katholieke geestelijke gezond- Het partijbestuur van de KVP heeft de eerste twee kinderen van kleine heidszorg in de afgelopen kwart eeuw. een verklaring gepubliceerd, inzake zelfstandigen onbevredigend en de Kardinaal Alfrink sprak zijn dank het gewijzigd wetsontwerp algemene uitkeringen minimaal. uit namens net kerkelijk gezag, dat met bijzondere waardering heeft ge- Voorts vindt het de inkomensgrens ™lgo hoe in beide instituten de ver van 12.000 voor de uitkeringen worvenheden der wetenschap in vanaf het derde kind om verschil- nieuwe methoden en technieken in lende, waaronder ernstige redenen dienst van de christelijke charitas eveneens onbevredigend. Ten slotte werden gesteld, wordt een belangrijk uitstel van de Namens de regering sprak minister t» hreneen en düarin openbare behandeling - met name Veldkamp een gelukwens tot het be- 2 kleine Sdigen te S een uitstel, dat nief strikt vereist stuur van beide süchtingem ken, maar het acht in de eerste wordt voor een deugdelijke behande- plaats de hoogte van de inkomens kinderbijslagregeling, waarin het een aantal bezwaren tegen dit ontwerp maakt. Het bestuur heeft waardering voor de poging der regering om de be handeling van de wetsontwerpen be treffende de kinderbijslag wederom De dienst van Rijkswaterstaat is gisteren begonnen met proef-stuwen door middel van de nieuwe stuwen bij Hagesteyn in de Lek. Om 9.00 uur werd de vaart onder de stuwen gesloten en moest het scheepvaartverkeer van de sluizen langs het complex gebruik maken. Even later begonnen de grote stuwdeuren langzaam te dalen totdat te 13.00 uur de deuren gesloten waren. Een van de nuttige effecten van deze proef-stuwing is, dat de stand van de Lek stroomopwaarts omhooggebracht kon worden. Op de foto's zien we de schuiven half (boven) en geheel gesloten (onder). grens voor het recht op bijslag voor Kamerlid stelt vragen over „Groep Rijkens" Het Tweede Kamerlid de heer Van Rijckevorsel (KVP) heeft aan de mi nister van buitenlandse zaken schrif telijke vragen gesteld over de „groep- Rijkens" Deze vragen luiden: ling van het wetsontwerp onge wenst geacht. Als een bijzonder feestgeschenk bracht de minister de mededeling mee, dat in de eerste week van no- vember de rijksgoedkeuring is te ver- Het partijbestuur heeft er dan ook ice»,fwachten voor een bouwvolume tot een bedrag van 2.2 miljoen gulden voor de bouw van een definitief in ternaat voor lichamelijk gebrekkige bij de katholieke Tweede Kamerfrac tie op aangedrongen, aldus de ver klaring, verbeteringen in het wets ontwerp met kracht na te streven en c. te bevorderen, dat de behandeling kulderen blJ de Sult Maartenskliniek. op zo kort mogelijk termijn plaats vindt. »T J90k.deJïede/lai?ds? Katholi?e Koffie „tussen de rails" is Middenstandsbond heeft tegen het duurder geworden Televisietoestel als nieuw gevonden voorwerp In de rubriek gevonden voorwerpen is men bij de Am sterdamse politie reeds de meest vreemdsoortige goede ren tegengekomen, maar een televisietoestel was er nog nooit bij. De „primeur" daar van komt toe aan de politie van het bureau „Warmoes- straat, die gisteren zo'n kijk apparaat als gevonden voor werp registreerde. Het was op gevist uit het water van de Singel. Hoe het daar terecht is gekomen zou volgens de poli tie een verhaal apart kunnen zijn. Aan misdaad wordt niet gedacht. Eerder gaan de ge dachten uit naar een familie vete met de TV of 't nog in goe de staat verkerende toestel met 53 cm beeldbuis als inzet. Dat zal pas kunnen blijken als de „verliezer" zich meldt ontwerp bezwaren geuit. In zijn blad „Stuwing" wordt met name de Is de minister van oordeel, dat inkomensgrens „onverkoopbaar" ge- Sergeant-majoor voelt zich door minister tekort gedaan „De minister moet deze man op on bekrompen wijze tegemoet treden". Dit zei de raadsman van de 41-jarige sergeant-majoor L. H. A. B. gisteren voor het ambtenarengerechtshof in militaire zaken in Den Haag. De ser geant-majoor procedeerde contra de Staat der Nederlanden, met het doel een uitspraak te verkrijgen die de minister van defensie zou verplich ten zijn bevordering tot sergeant- majoor drie jaar eerder te stellen. Dit zou inhouden, dat hij in maart van dit jaar reeds adjudant had kunnen zijn en dat niet zoals nu, eerst over drie jaar die mogelijkheid be staat De Duitsers zonden B., die voor de oorlog chauffeur was, als dwangar beider naar Duitsland. B. greep 'het eerste verlof dat hy kreeg aan, om onder te duiken. Na de bevrijding hield de politieke opsporingsdienst hem voor een politiek delinquent en arresteerd hem enige malen. Telkens wist B., die onschulig was, te ont snappen. In 1947 werd hij -gerechtelijk van alle blaam gezuiverd, nadat hij in middels sinds eind 1945 als oorlogs vrijwilliger had gediend. In 1948 werd hij echter ten onrechte, zoals later werd vastgesteld, ontslagen. Eind 1952 kon hij weer in de dienst •terugkomen, als sergeant, dooh bij zijn dienstjaren wérd de periode van ontsiag niet meegeteld. Sergeant B. voelde dit verschil in promotiemogelijkheid en in beloning als een onrecht en wendde zich tot H.M. de Koningin, prins Brenhard en tot het ambtenarengerecht, echter zonder resultaat. In mei 1960 besloot de centrale raad voor beroep te Utrecht dat de reeds gemaakte pro moties geacht moeten worden eerder te zijn ingegaan. De minister van de fensie besliste in deze zin, alleen de inmiddels gevolgde promotie tot ser geant-majoor liet hij niet eerder in gaan. En hiervan hangt juist de be vordering tot de naast hogere rang van adjudant af. De verdediger van de Staat stelde, dat B., ook als hij indertijd niet ont slagen was, toch niet voor een bevor dering in aanmerking zou zijn geko men omdat hij daarvoor tenminste twee jaar in beroepsdienst had moe ten zijn. Voorts zei hij dat B. niet in aanmerking kwam voor een cursus die hem in staat zou stellen een ho gere rang te bereiken, daar hij er niet de geestelijke capaciteit voor zou hebben gehad. B.'s raadsman bracht hier tegen in, dat B.'s com mandanten steeds zeer gunstige be oordelingen over hem hadden opge maakt. Uitspraak over drie wéken. Afgevaardigden Preston Cobb-comité terug uit V.S. Gisterochtend zijn mevr. mr. dr. F. T. DiemerLindeboom en mr. B. W. van Houten, die een reis van twee weken door Amerika hebben gemaakt om te bevorderen dat het vonnis zal worden herzien, waarbij de 15-jarige negerjongen Preston Cobb tot de dood op de elektrische stoel is ver oordeeld, uit New Yonk op Schiphol teruggekeerd. „Wij zijn ontzettend tevreden en dankbaar over de wijze waarop alles is verlopen. In de 14 dagen die wij in opdracht van het comité Preston Cobb in Amerika hebben doorge bracht, hebben we kontakten gelegd die van belang zijn of kunnen wor den", vertelde mr. Van Houten, vice- president van de rechtbank in Arn hem. Onze landgenoten waren de enige buitenlanders, die naar Amerika wa ren gekomen om te onderzoeken of er mogelijkheden waren voor een wij ziging van het vonnis. Aanvankelijk was de bevolking verbaasd over hun komst en in het zuiden ontmoetten zij eerst wantrouwen. „Hoe bent u aan het geld geko men, wie heeft u gestuurd?", werd er gevraagd. Later eohter was men getroffer door deze onzelfzuchtige missie uit een Europees land. 1. de in het buitenland gepleegde poli tieke activiteiten van de zich noe mende groep-Rijkens de internatio naal toch reeds zo moeilijke politiek van de regering tot veiligstelling van hel zelfbeschikkingsrecht van de be volking van Nieuw-Guinea op ge vaarlijke, althans hinderlijke wijze doorkruisen, tevens de bevolking van Nieuw-Guinea in hoge mate ver noemd. gang v. C Tn Uo f VOORBEREIDINGEN VOOR HET SUPERSONISCHE STRAAL- TIJDPERK In 't gebouw van de vereniging der KLM-vliegers aan de Amster damse weg 138 te Amstelveen, zal vandaag en morgen een „supersoni sche studiegroep" bijeen zijn Het kopje of bekertje koffie, dat u in de treinen kan krijgen, is met in gang van zondag 15 oktober duurdei geworden. In de eerste klas kost de geen 40 ct. meer, maar 46 ct. In de tweede klas steeg de prijs van ol>uulC61UCK c*' oorzaak va^ deze voorbereiding van het supersonisch prijstijging is o.m. een gevolg van vliegen. In deze groep hebben vlie- het personeelstekort. Er is bijna nie- gers van diverse nationaliteiten zit- „Eigenlijk zou men ook de Nieuwe mand meer te krijgen voor de trein- ting. ontrusten en deze bevolking op grove Waterweg en de weg naar de Schel- afwas. Dit brengt met zich mee, dat De vergadering zal voorts worden wijze kwetsen in haar rechtsbewust- de moeten afslpiten. Rotterdam en men tot 'n steeds verdergaande me- bijgewoond door vertegenwoordigers zijn? Antwerpen zouden zeer goed door chancering moest overgaan, hetgeen van het nationaal luchtvaart-labora- grote sluizencomplexen bediend kun- natuurlijk met grote investeringen torium, van de Rijksluchtvaartdienst ]a' seyoelt de mmister zich nen worden.._ was maandagavonJ gepaard gaat. en van de KLM. een opmerking, waarmee prof. dr. dan niet verplicht om de in vraag 1 bedoelde kwalijke activiteiten te be teugelen door ten aanzien van leden van genoemde groep-Rijkens bruik te maken van de hem krach- tens de artikelen 75 76ou en o, rykskundig Genootschap en "het Rot- paspoortinstructie 1952 toekomende terdams Natuurkundig Genootschap, bevoegdheid tot intrekking van de Maar de hoogleraar ^elde het wefiPr paspoorten van personen die „door onmiadeIlijk |erust door te verkla handelingen m strijd met de open- dat di( pl^tsielfs niet ter sprake bare orde en goede zeden het aan- ge,komen ;n de Delta-commissie, zien var het koninkrijk m het bui- 6 tenland schade toebrengen" (artikel Nederland heeft 4000 km. aan dijk 75) of die handelingen verrichten, en kaden, de beschermende gordel te- die gericht zijn tegen de openbare ëen zeewater is 700 km. Overal is een orde, rust en veiligheid van het ko- zeer hoge mate van veiligehid. ninkrijik (artikel 76)? Volgens Drof. Thijsse zal Neder- land in de komende drie a vier ANTI-HONGER-ACTIE. eeuwen niet meer dan vier centimeter dalen ten opzichte van de zeespiegel en 87 J. T. Thijsse, hoogleraar aan de Tech nische Hogeschool in Delft, schrik bracht aan zijn Rotterdams gehoor van leden van het K-minklijk Aard- Na twistgesprek In een café in Den Haag is gister avond een man doodgestoken na een korte ruzie met een mede-bezoeker. In een café op de hoek van de Veenkade en de Hemsterhuisstraat bevonden zich omstreeks half acht onder meer de 34-jarige heer J. C. Jansen, wonende aan de Paviljoens- gracht, en de 68-jarige heer J. N. Deze twee bezoekers geraakten in ge sprek. Er ontstond een korte woor denwisseling, waarbij N.' een mes trok en J. in de hals stak. De hals slagader werd geraaikt en het slacht offer bloedde in enkele ogenblik ken dood. De dader vluchtte uit het café, doch werd door andere bezoe kers nagezet en met behulp van om wonenden gegrepen en aan ie politie overgegeven. Deze heeft de man in gesloten. Het stoffelijk overschot van J. is overgebracht naar een zieken huis. Volgens de politie waren zowel J. als N. enigszins onder de invloed van sterke drank. Zij waren opper vlakkige kennissen en de steekpartij schijnt geen diepere achtergrond te hebben dan de woordenwisseling van het ogenblik. Minister Toxopeus heeft voorgesteld, de in te stellen gemeente Noordoost polder voorlopig in te delen bij de provincie Overijssel. Deze indeling zal van kracht blijven zolang nog niet definitief is beslist over de provin ciale indeling van het nieuwe land in het vroegere IJsselmeer. De minister heeft van zijn voorne men mededeling gedaan in zyn me morie van antwoord over het wets ontwerp, waarin is voorgesteld, de hele noordoostelijke polder onder te brengen in één gemeente Noordoost- polder. Van het ministerie van Binnen landse Zaken gaan binnenkort we- bruikt. Het is dus zaak om zich ook tegen brand, en brisantbommen te beschermen. „Richt daarom naast het huis een schuilloopgraaf aan als men geen kans ziet, binnen een schuilver- trek in te richten", zegt de folder, die er verder op wijst, dat het groot ste gevaar uit de lucht zal komen bij een oorlog. Waterstofbommen zijn scherming" valt te beschouwen als een vervolg op de reeds eerder ver strekte folders van het ministerie. verwacht. A-bommen daarentegen zijn veel goedkoper. De waterstof- Nederland. Om het gevaar voor brand zoveel mogelijk te verminderen raadt de houden. Mr. V. G. M. Landbouw, en op donderdag 19 oktober in het t.v. journaal openen. Maandagavond is in de Stads- komende oorlog de z.g. conventionele luchtaanval moet schouwburg te Nijmegen het zilve-wapens niet zouden worden ge Hermans-show voor poliopatiëntjes bekroond Prins Bernhard, algemeen voorzit- Dit Punt vormt dus geen probleem derom folders uit die gericht zijn aan dermate d' dat niet worden ter van de Novib, (Nederlandse orga- voor de dij kont werpers. de Nederlandse bevolking met het nisatie voor internationale bijstand) Prof. Thijsse verwacht, dat de in- °°S °P de individuele zelfbescher- vcc zal op maandag 23 oktober om onge- poldering van het Deltagebied gereed ®mg tegen luchtgevaar. De „Toelich- bommen zullen wel gereserveerd veer 8.15 uur voor de televisie een za* zijn voor het geprojecteerd tijd- °P «f wenken voorde zeitbe- worden voor grotere doelen buiten «rhprmiinr" van fo hpcphniiwon uk opwekkend woord spreken ten be- stlP hoeve van de najaarsinzameling voor vanaI23—29 Oktober zal wordeiTgï Waardevol feeStSeScheilk De f°lder bellCht enkele details folder aan, alle eventuele rommel op houden WddlUCVUl ICCSlgeauieilK zolder te verwijderen, Bu luchtalarm Marijnen, minister van vnor Cf Maartpnslf linifk om te kennenS<daThèt Betouik van ™et.de verwarming meteen worden t Visserij, zal deze actie voor Maartenskliniek ggZagHB&B men niet voortdu rend in zijn schuilplaats blijven, zegt de folder. Als de kans bestaat, dat het eigen huis getroffen is, moet iemand direct gaan kijken om eén eventueel begin van brand te blus sen. In de toelichting wordt voor het eerst ook een samenstelling van de noodvoorrraad gegeven. De kosten ivorden door het departement van Binnenlandse Zaken geraamd op vijftien gulden. De voorraad moet voldoende zijn om een persoon tien tot veertien dagen te voeden. Het ministerie geeft de volgende basis samenstelling. 1 kilo luchtdicht verpakte biscuits (een jaar houdbaar); 1 kilo rijst, macaroni of spaghetti (een jaar houdbaar); 1 kilo aardappelmeel of maizena (een jaar houdbaar); 4 blikjes gecondenseerde melk; zonder suiker (een jaar houd baar); 1 kilo suiker (in glas of bus onbe perkt houdbaar); 750 gram slaolie (in fles onbeperkt houdbaar); 1 kilo groene erwten (een jaar houdbaar); 1 liter soep in blik; Vt liter vruchtesap in blik. Deze basissamenstelling kan even tueel nog worden aangevuld met blikconserven en bouillonblokjes. Deze voorraad levensmiddelen moet worden bewaard in de schuilplaats. Het ministerie geeft het advies niet alles ineens te kopen, ook al om hamsteren te vermijden. Het uitge- a geven geld kan men, aldus de folder. Toon Hermans heeft gisteravond in Nijmegen zijn actie ten bate van poliopatientjes afgesloten met de over- niet als verloren beschouwen omdat handiging van een chequte ten bedrage van 75.000 gulden aan de voorzitter van het Pedagogisch Instituut en men na een jaar de voorraadals die de St Maartenskliniek, prof. Van Eek (m.). De overhandiging vond plaats in aanwezigheid van de voorzitter ververst is, gewoon in het huishou- van het actiecomité, de heer Nico Grijpink (L). den kan gebruiken.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7