CKefariite 4 MARIA Docos gaf Smash 2 geen kans: 8-2 Wedstrijd afgebroken bij 4-3 stand voor Amsterdammers Vijftien Hongaarse spelers aangewezen Aiax-Ujpest op 25 oktober? Felle strijd in Esgoo-toernooi DINSDAG 17 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 TAFELTENNIS Het le en het 2e herenteam speelden vriendschappelijk tegen een eerste- en een derde-Was team van Wilhelmus in Voorburg, maar over deze wedstrijd is ons helaas nog niets bekend. Voor de komende competitie zijn voor PIT '54 de teams als volgt samengesteld: Dames, le team (2e Was): Mevr. S. v d. Geest-Schuur, A. Beereboom en A Toen wij de Docosspélers deze week vroegen wat zij van hun kansen in de wedstrijd tegen het Amsterdamse Smash 2 dachten, liepen hun prog- noses uiteen van een gelijkspel tot een kleine overwinning. Het is zaterdag ^raan? jl. echter gemakkelijker gegaan dan deze verwachtingen deden vermoeden. 2e team (4e klas): C. v. Teylingen, A. Het Smash-team, dat tegen Docos aantrad, was kwalitatief zonder twijfel Berk en H. Koek. minder dan het team, dat de iLeidenaars in de vorige competitie hebben Reserves: A. v. d. Krogt, J. Pieterse ontmoet. Uit de flinke Docos-zege moet men dan ook niet concluderen, dat en A. Elderhorst. Docos in haar afdeling tot de sterksten gaat behoren. Wèl kan dit enthou- Heren, le team (2e Was): A. v. d. siast spelend team een gednCht partijtje meeblazen en zullen sterkere Helm, H. v. Veen en C. v. Teylingen. teams als Treffers en DDC op goede tegenstand kunnen rekenen. Geen gevaar De tweede zege van. Docos is bijna Van het juniorenfront Het A-team speelde haar laatste ■geen ogenblik In gevaar geweest, bekerwedstrijd (in de poule) en be- Weliswaar hadden de Amsterdam- vocht een verdienstelijke 5-4 victo- 2e team (3e klas): J. vx. d. Helm, H. Starrenburg en G. v. d. Akker. 3e team (4e klas): P. Opdam, G. v. Veen en W. Groen. Reserves: J. v. Gent, J. W. Vink, P. Starrenburg, Jac. v. Leeuwen en J. de Boer. Junioren-meisjes (le Was): Coby v. d. mers de beste start door een over- rie op ATTC-A. Knap werk van MÊfÊ^^ÊÊÊBÊÊÊÊÊtÊM winning van Rutte op Flip Grimber- Kees Kallenberg (2x), Henk Paar- Helm, Leny Koek en Riny Overdevesl. achtereenvolgende dekoper <2x) en Wim Vreeburg (lx) Reserve: Plony v. Veen, die zich hiermede kandidaat stelden de a.s. compe- gen, maar winstpartijen van Jacques v. Veen, Wim v. Steenbergen en nogmaals voor de le klasse Jacques v. Veen nu tegen Rutte titie. met 23-21, 19-21, 21-15 brachten Junioren-jongens, (le Was): Bert v. d Helm, Gerard v. Velzen. 2e team (3e klas): Wim Groen, Leen d. Hoeven, Cas Koemans en Albert Training: Ook de komende week de score op 3-1. Smash diende nog kunnen de junioren op woensdag en Reserve: Wim den Eisen, eenmaal van repliek via winst van donderdag trainen van 19.15-20.30 Deze week is er nog gelegenheid tot op gave voor het DHC-toernooi in Delft. P.I.T. Zandvliet op een te haastig en slor- uur. dig spelende Flip Grimbergen, die er wel in slaagde voor een komisch De bekercompetitie behoort voor PIT intermezzo te zorgen door bij een '54 weer voor een Jaar tot het verleden dropshot onder de tafel te kruipen Het tweede damesteam werd afgelo- en de bal met zijn hand (het batje pen dinsdag op meedogenloze wijze door was hem ontglipt) te retourneren, Wïbo naar de 2e plaats verwezen, ter- Wim v. Steenbergen, die deze avond wijl «terdag het 2e jiin»orente*m doo. 5»*+»r1iAt. won het B-team van Treffers een 8-1 neder- UITSLAGEN BEKERWEDSTRIJDEN Ve finale: Scylla a-Batswingers a 5-4; Scylla c-TOV a 6-0. Finales worden a.s. vrijdag verspeeld in Den Haag. Ere-Hoofd-Overgangsklasse winnaars pen" sterke indruk achterliet won bet B"teJun van Treners een 8-1 neder- ronde: „„oiicmH „an Wplrink waarna kreeg te incasseren. Wim Groen Scylla a-Wibo a. Verliezersronde: Scyl- aanvallend van Welsxnkwaarna wigt Ugen Herman yan RuJten de eer Ja bWibo c Jacques v. ^eeV- ,n w- nog te redden. Eerste-tweede klasse winnaarsronde, 'kende met Zandvliet (S-z). Wim ■- Ondertussen speelde het le junioren- Scylla c-NKF a. Steenbergen zette ook zijn derae team een vriendschappelijke wedstrijd Dames verliezersronde eerste-tweede partij in winst om 21-15, 21-16 te- tegen plaatsgenote Effect '54 en sleepte Was: gen Rutte enFlip Grimbergen hierbij een verdienstelijke 6-4 overwin- Scylla a-Sportief a. sloeg Docos naar 7-2 door Welsink, riing tuit de strijd (Bert v. d. Ham 3 ge- Programma competitie NTTB voor na een 10-4 achterstand in de 3e ga- wonnen partijen, Gerard v. Velzen en Maandag a.s. 16 oktober. me met 21-12 te overtroeven. Een 3- Henri v. Teylingen elk één -f het dub- Ereklasse. Scylla 1-NedLloyd 1, Hoge- games zege van het Docos-dubbel v. belspel). morsweg 12, Aanvang 8 uur. Veen-v. Steenbergen stelde de eind- stand op 8-2, waarmede Docos om het met de woorden van speler Jac ques v. Veen te zeggen „weer eens een ouderwetse overwinning" had behaald. Zaterdag a.s. is er voor Docos 1 geen wedstrijd, vastgesteld. Scylla in eindstrijd bekerwedstrijden Na zware strijd is Scylla A met Bak ker, Van der Laken en Verkerk er in geslaagd hun concurrent voor een fina leplaats, Batswingers uit De Haag. terug te wijzen. Batswingers veroverde on verwacht een 3-4 voorsprong, waaraan vooral de zieke Van der Laken debet was. Deze verloor al zijn partijen, ver kerk had Bouwens het scoren ook niet kunnen beletten waardoor hij en Bakker voor de opgaaf stonden hun laatste en* kelspel te winnen. Bakker kwam tegen A. Klein, een speler waarvan hij- merk waardig genoeg tot nu toe nooit van had kunnen winnen. De Hagenaar slaagde er ook thans in zijn tegenstander tot missen te brengen, maar Bakker wist met rustig spel zichzelf te overwinnen (22-20, 21-16) Het was 4-4. Verkerk en Hoefnagel moes ten nu elkaar de laatste partij en de uit eindelijke zege betwisten. Verkerks spel rees tot ongekende vastheid en Hoef nagel moest in de aanval om tot scoren ?e kom^n. Dit mislukte en Scylla was m de finale (5-4) van de Haagse Beker- ""scylla'b speelt in de verliezersronde van dezelfde afdeling (Ere-Hoofd- Overg.) Hnn tegenstanders zijn J. Hoo- gendoorn. Stuhlemeyer en Bronsgeest van Wibo a uit Den Haag, Scylla b, in de verliezersronde, komt tegen Wibo c, ter wijl Scylla c in de eerste-t\yeede klas het moet opnemen tegen NKF a. De dames van Scylla komen in de ver- lizersronde eerste-tweede klas tegen Sportief a. (Aanvang vrijdagavond ha f acht in Den Haag). De competitiewedstrijd in de ereklaa van Scylla tegen NedLloyd wordt heden avond. maandag, in de zaal van Scyi-a aan de Hogemorsweg 12 gespeeld. Aan vang 8 uur! OVERGANGSKLAS: AVGA 3 - Scylla 2 1-9 Een verdiende, maar geflatteerde zege hebben de Scylla reserves op AG VA 3 in Amsterdam behaald. Geflatteerd, om dat tenminste twee partijen méén door AVGA gewonnen hadden moeten worden. Verkerk kwam niet noemenswaardig in het nauw. maar Anker speelde zfjn drie wedstrijden steeds met een oeshs- sende game. De eerste maal kwam Stroo- snijder uit verloren positie, 12-21, 27-25 en 16-19 nog bijna als eerste over de streep 20-20. Pas na' 25-25 wist Anker de strijd weer in het voordeel van Scyl la te buigen. Zijn tweede wedstrijd ging iets makkelijker (16-21, 21-16, Ï3-21. maar de laatste verloor hij aan Nek <21- 16. 18-21. 21-11). Deze nederlaag was de enige die Scylla leed, want Karamoy was te gecompliceerd voor Morees (7- 21, 14-21) en Stroosnijder, terwijl hij Nek lakoniek na 9-21, 23-21. een 20-15 voor sprong ontfutselde (20-22). Ook de dub bel ging naar Scylla (1-9). Scylla-Nedlloyd nog niet beslist In een niet altijd fraaie, maar door lopend boeiende wedstrijd heeft Scylla getoond over een veerkracht te beschik ken die wij niet van haar gewend zijn NedLloyd, concurrent van Nederlands kampioen AMJV, had de internationals Schoofs en Scheffer in haar gelederen, terwijl Scylla in plaats van de zieke Van de Laken een beroep moest doen op Verkerk. Captain Van Zoelen had het tegen De Vries verre van makkelijk. De laatste exploiteerde vooral de backhand van zijn tegenstander en scoorde vaak uit diezelf de hoek zijn winstpunten. Na een gewonnen eei*te game (21-14) moest Van Zoelen de volgende aan zijn tegenstander laten door op 19-19 twee forehands falikant te missen (19-21). In de beslissende game handhaafde Van Zoelen vanaf de start een comfortabele voorsprong. 4-0, 12-7, 17-13, maar De Vries kwam dichterbij en dankzij iets betere beheersing gelijk (18-18). Weder om werd het 19-19. Het volgende pupt miste De Vries met zijn backhand. Hij werd voorzichtig en wilde de daarop volgende kans niet benutten. Van Zoelen wel (21-19). Héél jammer was het, dat Bakker in de openingsgame tegen Scheffer niet iets agressiever speelde, al was het al leen maar voor de dreiging! Beide spe lers bepaalden zich tot een schuifduel, maar Scheffer zocht steeds naar openin gen voor een dodelijke klap. (14-21) In de tweede game nivelleerde Bakker 2-7 tot 7-7 met meer pressie. Scheffer werd voorzichtiger en verloor iets van zijn acuratesse. Bakker bleef hem bijhouden maar Scheffer kwam na 18-18 op 18-20. verloor een schuifduel 19-20), forceerde te snel met zijn backhand (20-20), waar na beide spelers eikaars service misten (21-21). Weer klapte Scheffer zich naar voren (21-22), maar Bakker antwoordde einde lijk met de zelfde wapens (22-22). Op 23 gelijk sloeg de kans om in het voor deel van Scylla (25-23). In de beslissen de game begon Bakker met iets te veel risico. Het werd echter 7-7 en 10-10, waarna beide partijen elkaar het initia tief probeerden op te dringen. Bakker werd opeens onvast en verloor onnodig punten (11-15). Nu ging Scheffer va banqué spelen en met succes. Steeds meer verschil kwam er in de score. Bakker zette een vertwijfelde achtervol ging in. Naderde tot 16-18, maar enige felle backhandsmashes van de NedLloyd speler brachten deze op 17-20 en 17-21 Het werd steeds later! De partij Ver- kerk-Schoofs zou echter de verloren tijd weer inhalen. Tenminste dat dacht een ieder behalve Verkerk, die Schoofs tot wild riskeren wist te verleiden, hetgeen de laatste met een verloren eerste game 21-18 moest betalen. Toen ging Schoofs uit en ander vaatje tappen. Hij verhoog de het tempo zonder direct te scoren. Knalde elke te hoge bal onverbiddelijk af. Bracht harde smashes nog harder te rug, kortom, hij bewees zijn internatio nale klasse. Verkerk deed wat in zijn vermogen lag, maar kon uiteraard niet meer tot een dreiging komen (1-2). Bakker nam het tegen De Vries op (21-9). Begon in de volgende game op 12-4 wat te nonchalant zijn aanval te oefenen, waardoor De Vries moed schep te en tactisch vertragend zijn tegen stander nog dicht wist te naderen voor deze met de zege ging strijken. (21-16). De stand was 2-2. Van Zoelen wist zich tegen Schoofs kansloos. De laatste kon op beide vleugels aanvallen en be schikte bovendien over een groter sla genrepertoire. Het tempo besliste in het voordeel van de NèdLloyd ster (2-3). Scheffer had met zijn aanval tegen de stug verdedigende Verkerk niet het suc ces waar hij op rekende. Hij slaagde er niet in voldoende voorsprong te krij gen om voluit te mogen riskeren. Wel kreeg hij op 19-20 een mooie kans te scoren, maar miste (20-20). Verkerk en Scheffer vochten daarna verbeten om twee punten in successie. Beiden misten uit pure zenuwachtigheid de makkelijkste kansen en redden zich daarna weer uit de onmogelijkste situaties. Tot 28-28 ging dat zo. Toen had Scheffer iets meer vei ne. (28-30). Helaas was Verkerk toen uitgespeelu en won Scheffer voor NedLloyd het vierde punt (28-30, 10-21). De stand was 2-4. Bakker was in de eerste set kansloos (7-21) en verkeek zich vele malen op de vreemde topspinslagen die hij hem voor toverde. Het vreemde spelletje bracht Schoofs óók uit balans. Steeds meer mis sers maakte de Nederlandse topspeler met de eerste zo succesvolle slag. Bakker kwam vóór (16-7) Schoofs gin in defen sief, naderde langzaam en scoorde triom fantelijk 19-19 waarna Bak ver met de moed der wanhoop twee suizende back hands voor even zovele punten sloeg (21-19. In de laatste game wisselde Schoofs goede momenten af met zeer zwakke. Tot 9-9 gingen-de spelers gelijk op. Toen profiteerde Bakker dankbaar van een serie onnodig riskante slagen van Schoofs en via 15-10 behaalde hij met 21-14 bijzonder goede zege (3-4). Verkerk verloor de eerste game snel aan De Vries (11-21). Kwam de tweede 11-16 achter, nam vervolgens de fore hand van De Vries onder vuur en won met 21-17. Toen kwam de tijdslimoet van de spoorwegen om de hoek kijken De wedstrijd werd afgebroken om de spelers kans te geven de laatste trein naar Amsterdam nog te kunnen halen. WIBO III - TREFFERS II 6-4 Het is de Treffers-reserves niet gelukt hun eerste competitie-wedstrijd, tegen kampioenskandidaat Wibo III te winnen. De Treffers-spelers konden het snelle tempo van de jeugdige Hanemaayer en Rapati niet volgen, terwijl ook de felle anval van mej. Ursula Artz, het Wibo- team twee overwinningen opleverde Het meest typerende van deze wedstrijd was het feit, dat elk van de drie Treffers- Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te maken I leder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. mm Bij pijn, griep ol landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U mal plezier Uw werk kunt doen I Koker i 20 tabletten 10.80. (Advertentie) Lajos Baroti, de Hongaarse bonds coach, heeft vijftien spelers aangewezen voor de ontmoeting Hongarije-Neder- land, die zondag a.s. in Boedapest wordt gespeeld. Baroti kondigde gistermiddag aan, dat de ploeg die tegen Nederland in het,veld komt weinig of niets zal af wijken van het team dat vorige week zondag in Wenen met 2-1 van Oosten rijk verloor. Als er een wijziging komt, zal dit waarschijnlijk betrekking heb ben op het binnentrio. Veteraan Jozsef Boszik, die tegen Oostenrijk rechtsbin nen speelde, heeft n.l. in de competitie wedstrijd van afgelopen zondag 'n lichte blessure opgelopen. De jeugdige midden voor Floriann Albert i i momenteel uit vorm en werd daarom niet geselecteerd. Het team zal uit de volgende vijftien spelers worden gekozen: Doek Grosics en Ilku. Achter: Matrai, Sipos, Sovari en Me- zoely. Midden: Solymosi, Kotasz en Nogradi. Voor: Sandor, Bozsik, Tichy, Monostori II, dr. Fenyvesi en Goeroecs. 2e Ronde Europese beker Ajax heeft het bestuur van de Hon gaarse club Ujpest voorgesteld de eerste wedstrijd tussen beide clubs voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor nationale bekerwin naars woensdag 25 oktober in Amster dam te spelen. De club uit Boedapest wilde de ontmoeting vaststellen op 1 no vember, een onaanvaardbare datum aan gezien die dag Feijenoord in Rotterdam tegen Tottenham Hotspur uitkomt. Het plan van Ajax de eerste wedstrijd tegen Ujpest in Boedapest te spelen, drie dagen na de interland Hongarije-Neder- land - een aantal Ajax-spelers zou dan toch al in de Hongaarse hoofdstad zijn - gaat dus niet door. Ook over de tweede wedstrijd voor deze bekercompetitie is nog geen over eenstemming bereikt. Ujpest heeft als wedstrijddatum 15 of 29 oktober voor- gêsteld. SWANSEA TOWN-MOTOR JENA 2-2 Voor het toernooi om de Enropese Voetbalbeker voor bekerwinnaars is gis teravond in Linz (Oostenrijk) de wed strijd Swansea Town-Motor Jena (Oost- Dnitsland) gespeeld. De ontmoeting ein digde in een gelijk spel: 2-2. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. Zoals bekend was het de Oostduitsers onmogelijk voor deze le wedstrijd tussen beide teams de reis naar Engeland te maken, daar de Britse autoriteiten had den geweigerd inreisvisa te verstrekken, waarna besloten werd de ontmoeting op neutraal terrein te spelen. De tweede wedstrijd- tussen beide clubs staat voor woensdag 18 oktober a.s. op het programma. De ontmoeting zal in Jena plaatsvinden en door onze land genoot Leo Horn worden geleid. UNITAS - VVOA 1-6 Eindelijk heeft VVOA dan toch haar eerste overwinning geboekt en we mogen gerust zeggen een verdiende overwin ning, hoofdzakelijk bevochten door een regelmatig opgebouwde voorsprong in de eerste helft. Nadat Unitas enkele malen goed in de aanval kwam, zonder de juiste afwer king, kreeg Siem v. d. Poel de bal vrij en zond ineens door naar linksbuiten Van der Fits, die meteen een goed schot loste, dat doel trof (0-1). Hierna kwam de Unitas-achterhoede zo in het nauw, dat de back niets anders meer kon doen dan in eigen doel te schieten (0-2). Vier minuten later liep Van der Fits juist op tijd naar binnen en zijn prima schot deed opnieuw het net trillen (0-3). In de 40ste minuut een zelfde situatie, mdar nu was het Piet v. d. Poel, die hoog inschoot (0-4). Nu kwam Unitas toch opzetten en uit een snelle aanval zette de rechtsbuiten prach tig voor en een harde kopstoot van hun midvoor gaf Straver geen kans (1-4). Midvoor Van der Poel kreeg zijn har de werken beloond, toen hij naar links afzwaaide en goed inschoot (1-5). Unitas bleef voetballen, maar haar voorhoede kon er niet meer doorkomen. Met nog 10 minuten te spelen maakte Uljee er nog een doelpunt bij (1-6). BADMINTON Successeti voor „Meerburgers" Na wederom een geslaagde beëindi ging van d-e competitie door promotie naar de 2e klas landelijk van het 1ste team waren er weer successen voor de Meerburgers te Vlaardingen bij de kam pioenschappen van Zuid-Holland. Daar was het de prestatie van A. de Vrind, die zelfs officials verbaasd deed staan. Hij speelde voor het eerst mee in de zwaarste en hoogste klasse en d-aar versloeg hij de bekende T. Oey. Daarna moest hij het afleggen tegen Gé Merci, de op een na beste speler van Neder land, met eervolle cijfers 15-8 en 15-12. Er was nog een promotie te noteren voor mej. H. Omtzigt, die door het be reiken van de finale hoogstwaarschijn lijk ook de hoogste klasse heeft bereikt. En als klap op de vuurpijl: de heer J. Pieterse, die ook promoveerde door 'n overwinning in de finale op d-e heer. Verheul. Deze uitslag was 9-15, 15-5 en 15-6 en hij mag zich nu kampioen van afd. C Zuidholland noemen, evenals de heer de Vrind het afgelopen jaar. EVA-Smash: 5-3 Dat het in Rotterdam op het gebied van de sport ook niet overal koek en ei is, bleek wel in de ontmoeting tussen de eerste teams van EVA en SMASH. Een bijzonder oude, lage en donkere zaal was n.l. de plaats waar dit duel moest worden uitgevochten, hetgeen de aanvoerder der gastheren de bittere op merking ontlokte, dat het maar voor badminton was en niet voor voetbaL Overigens was deze zelfde man na af loop heel wat opgewekter want wellicht mede dank zij de gemelde ongemakken, waaraan de SMASH spelers niet snel ge noeg konden wennen, won zijn ploeg, na beide kanten matige strijd, met spelers, elk één overwinning, maar allen verschillende spelers, op hun naam brachten. Wil v. d. Zwet won nl. van Rapati, Nico Heemskerk van Hanemaay er en Ton Hogenboom wist (verdedi gend!) mej. Artz haar eerste nederlaag te bezorgen. Het dubbel Heemskerk-H'o- genboom leverde de vierde punt op. Zaterdag ontmoet het 2e team het Amsterdamse AVGA 2. Het eerste team speelt deze week uit. Junioren. Het junioren B-team heeft met een 8-1 overwinning op Pit '54-B de halve finale van de bekercompetitie be reikt. Deze keer liet Herman van Rui ten (misschien onnodig) een steekje val len. De tot nu toe behaalde overwinnin gen (9-0, 7-2 en 8-1) bewijzen wel, dat dit team, heel veel in de mars heeft. De tegenstander in de halve finale is de winnaar tussen DSB A en ATTC B. Zaterdag a.s. nemen enkele junioren deel aan het St. Hoger-TSB junioren- toernooi (Den Haag). De inschrijving voor het DHC toer nooi staat open tot zaterdagavond a.s Inschrijvingen zonder inschrijfgeld wor den niet doorgezonden. De finalewedstrijd. Bekercompetitie, waarin de Treffers dames uitkomen tegen Unitas, is vastgesteld op vrijdag a.s. 7.45 uur in de CWP kantine van de PIT Binkhorstlaan 36, Den Haag. 5-3. Een teleurstellende start dus van dit Leidse team, welke enigszins werd ver zacht door de zege van VEGLO 2 op WSVO 1. Hierin toonden n.l. onze stadgenoten met 7-1 zeer duidelijk hun superioriteit. Slechts in één dames-enkel, de dames- d-ubbel en het 2e herenenkelspel onder vonden zij enige tegenstand, maar ver der dan het redden van de eer, via de eerstgenoemde partij, lieten zij WSVO toch niet komen. Opvallend was, dat de Veglo dames, in verhouding tot de heren, zwak ge acht, zo uitstekend voor de dag kwamen. JUDO DE NEDERLANDSE KAMPIOENSCHAPPEN JUDO Zondagmiddag worden in Utrecht de Nederlandse kampioenschappen judo (dangraden) gehouden, waaraan door 28 van Nederlands beste judoka's wordt deelgenomen. Er komen onder andere de Europese kampioen aller categoriën Anton Gee- sink, de Europese kampioen 2e d-an Jan van Ierland en de Europese junioren- kampioen in het middengewicht, Jan Snijders, op de mat. Jammer is het, dat Hein Essink, die met Anton Geesink en Jan van Ierland ons land bij de wereldkampioenschappen in Parijs zal vertegenwoordigen, niet heeft ingeschreven. Zware strijd zal ongetwijfeld zijn tus sen de eerste, tweede en derde dans. Anton Geesink, die geen tegenstander van formaat heeft zal in een competitie speciaal tegen de kampioenen eerste, tweede en derde dan zijn kunnen be wijzen. ZWEMMEN KJVZB beslist: Geen Nederandse deelneming in Antwerpen Aan de internationale zwemwedstrij den, die voor zondag 29 oktober door de Antwerpse zwemvereniging Scaldis zijn uitgeschreven en die door de Belgische ei^ Nederlandse televisie zullen worden uitgezonden, zullen geen Nederlandse zwemsters en zwemmers mogen deel nemen. De KNZB heeft deze beslissing geno men ter bescherming van de nationale wedstrijden van DVZ, de Haagse Kilo meter, die reeds eerder op de agenda stonden. De teleurstelling bij de Antwerpena ren, in het bijzonder bij de promotor van de wedsdtrijden, de 70-jarige Mau rice Blitz, is zo groot, dat de Belgen zelfs de bemiddeling van de wederzijd se ambassadeurs hebben in geroepen. Op verzoek van de KNZB heeft DVZ daarop bericht een andere datum voor de Haagse kilometer te zoeken, doch hierin slaagde men niet. De zwembond heeft thans besloten het startverbod voor Antwerpen te handhaven. SCHAKEN Er wordt in het internationaal schaak toernooi te Enschede ongemeen fel ge- sterden. Zo vergde de hangpartij Gui- mard (Argentinië)-Keiler (Zwits.) uit de eerste ronde niet minder clan 107 zet ten, terwijl de afgebroken partij tussen de Nieuw Zeelander Wade en de Neder lander Van der Pol na 103 zetten op nieuw moest worden afgebroken. Ook in de derde ronde werd in alle partijen scherp op winst gespeeld. De uitslagen van gisteren luiden: Afgebroken partij: eerste ronde: Guimard-Keller Vt-Vs- Derde ronde: Van Gooi (Ned.)-Keiler (Zwits.) 0-1; Van der Pol (Ned.)-Guimard (Arg.) afg.; Duckstein (Oostenr.))-Wade (Nw. Zee- (land) afg.; Heidenfeld (Zd. Afr.)-Rell- stab (W.Dld.) '/ï-Vï. Na drie ronden luidt de stand: 1. 2. 3. Duckstein,, Guimard en Keiler, ieder l'/s pnt en 1 afg.; 4. Van der Pol 1 pnt en 2 afg.; 5. Heidenfeld 1 pnt en 1 afg.; 6. Wade pnt en 2 afg.; 7. 8. Van Gooi en Rellstab, beiden »/2 pnt. Chaude de Silans won Danlontournooi De Franse kampioene Chaude de Si- lans heeft het zesde internationale dames- danlonschaaktoernooi dat in Amsterdam is gehouden, gewonnen. Gisteren kwam zij En de zevende en laatste rónde tegen haar voornaamste concurrente, de West- dnitse mevr. Rinder tot remise. De als favoriete gestarte Kat ja Jovanovic (Z. SI.) eindigde als tweede, nadat zij gis teren een fortainlü'ke zege op mevr. Tim mer behaalde, die in gewonnen stelling op onverklaarbare wijze de winst liet glippen, als hoogst geplaatste Nederland se deelneemster eindigde mevr. Vree ken. Zij deelt met de Engelse mevr. Bru ce de vierde plaats. De resultaten van de gisteren uitge speelde afgebroken partijen luiden: 5e ronde: Mevr. Bruce (G.B.)-mevr. Vreeken (Ned.) Vj-Vs. 6e ronde: Mevr. Van der Veen (Ned.) -mevr. Bruce 0-1. De uitslagen van de partijen uit de zevende en laatste ronde waren: Mej. Chaude de Silans (Fr.)-mevr. Rinder (W.Dld.) Vs-Vs; Mej. Jovanovic (Zd.Sl.)-mevr. Timmer (Ned.) 1-0: Me vrouw Bruce (G.B.)-mevr. Heemskerk (Ned.) 1-0: Mevr. Vreeken (Ned.)-mevr Van der Veen (Ned.) 1-0. 1. Mej. Chaude de Silans 51/: pnt: 2. Mej. Jovanovic 5 pnt; 3. Mevr. Rinder 4l/t pnt; 4. 5. Mevr. Bruce en mevr. Vree ken, beiden 3'/? pnt; 6. Mevr. Timmer 3 pnt; 7. Mevr. Heemskerk 2 pnt; 8. Me vrouw Van der Veen 1 pnt. BRIDGE VERENIGING „SANS ATOUT" Uitslagen parencompetitie 3e avond (tussen haakjes de totaalstanden). Groep Zwart: 1. Goutier-v. d. Star 156 pnt. (2)2. echtpaar Aenmeij 148 (3); 3. mevr. Tielkemeijer-v. Dieren 140 (1); 4-5. Eling-Mekel 134 (6), gebr. Ooyendijk 134 (8)6. Hissink-Stikvoort 133 (7); 7. Crama-v. d. Mark 120 (5); 8. Vissers-v. Rhijn 103 (9); 9. mej. v. d. Zeeuw-v. Zeeuw 101 (10); 10. dames v. d. Zeeuw 95 (11); 11. Bonnet-Kins 92 (4); 12. echtpaar Brakel 84 (12). Groep Zwart-Wit: 1. v. d. Wouw- Wesseling 90 pnt. (4)2. Westendorp- Schrijvers 83 (2); 3. Jonkers-Zwanen burg 75 (6); 4. de Jong-La Lau 74 (1); 5. v. d. Oever-Rijnsburger 72 (3); 6. me vrouw Stikvoort-Hermans 66 (5); 7. da mes Baarda-Crama 63 (8): 8. Dubbelaar -v. Berge Henegouwen 53 (7). Groep Rood: 1. Dames v. Egmond- Groenewegen 83 pnt. (7); 2. echtpaar Mollema 80 (2); 3-4. de Graaff-Sijpe- steyn 73 (1), dames Altink-Heeman 73 (3); 5. Dames Zwanenburg-Niehot 72 (6); 6. mevr. Paes-Altink 70 (5): 7. mej. Brandlicht-v Zanten 65 (4); 8. Heren v. Zwieten 60 (8). ETS MAAR TIMMERMAN door HERMAN HE MAN Maar ik heb jullie uit de eerste slaap gehaald. Hij wou nou maar, dat hij over 't confuse woord kon heen komen. Daar zat ik in de lorken Ma ria, wees hij toendaar stong jij. Ze schrikt en kleurt. En, hoe is 't mogelijk voor een poldergast, hij kleurt net zo hard mee. Ik zal het vergetenzegt hij teer. En Maria, ze ankert zich direct vast aan het zachte in hem, dat nu boven drijven komt. Chris, zegt ze bekant smekend: zal je morgen niet werken; 't is Ma ria's feest. Nee! zegt hij bot. Met een snot- verdomme tussen z'n kiezen er ach ter. Ze heeft niets gehoord. Twee konijnen, kost zoveel; een dag verlet item zoveel er over heen En dan kom je bij ons eten als op zondag, waar Chris? De gestelde missen als op zon dag, op de bekende uren! wauwelt hij op pastoorstoon, maar Maria heeft het daar niet op. Al dat spotten, 't komt omdat Chris maar nooit ter kerke trekt en zelden. Ze heeft te weinig ervaring van 't leven zulker mannen, al wordt het slechts op wat steenworpen van „De Roos" geleefd. Ze weet niet, of Chris daar in de keet onder de rauwen een bar rauwe is, of een van menselijker slag. Toch rekent ze hem al dat spotten en sak keren niet aan; dat schijnt gunter levensmanier te zijn binnen de keet. Maar dat hij nu morgen niet werkt, dat is goed van Chris. Een offer voor zo'n jonk. En ze is blijK dat mogelijk het verkeren in „De Roos" hem daar toe kon brengen. Heb je heel gien broers en zus ters? vraagt ze. Hij kijkt haar verloren aan. En 't komt uit de verte als hij zegt: In Moordt, waarvandaan we kommen, daar woont maar één vent die broers en zusters heit. Die is namelijk rijk geworren. De mijnen zijn me verge ten en ik ben hullie vergeten. levers met de wind mee, zijn ze de huis uitgespoeld. 't Is nogal een lee verhaal. Maria rilt er van; te bedenken, dat men alleen kan staan op de wereld, zon der gezinsleden, die tot een behoren. Wat zou haar „De Roos" zijn zonder vader? Muren en ramen en wat stomme meubels. Zelfs in de abdij zijn ze allegaar een. Ze werken met en voor elkander, ze zingen :amen op het koor, ze hebben eén vader samen en één eender blij job te dra gen; dat geeft sterkende eendracht. In zijn keet heeft Chris van die aard niets. Dat ze samen dezelfde rauwe doenwijs hebben en eender vloeken, dat geeft nog geen eenheid. De een zit op de zaterdag te wachten, om naar z'n vrouw te trekken. De ander heeft ievers in het land een ouwers- huis en van hoevelen zou in de verte een meisje zitten wachten, tot het weer zaterdag is? Ja, wèl rauwe mannen. Tenminste als ze bij elkaar zijn. Geweldig zijn ze in hun troep. De een al driester dan de ander. Maarals ze uit een gestoven zijn? Zouden ze, bij hun moeder over zondag óók zo tieren? En als ze wat kuieren met het meid- je? Zouden ze d'r eigen dan ook zo danig schamen om een zacht woord? Maria acht: dat bestige ondereen zijn, is nog erger dan armoei. Maar Chris zal toch niet arm zijn? Vader zegt, hij stuivert als een oppassend werkman. Bij zo'n wilde aard is dat nog knap wat overleg, ach', ze. Ze vraagt hem naar zijn doenwijs. Waarom trek jij op zondag nooit eivers heen, Chris? Hij weet het zelf heel goed, maar hoe gaat hij dat zeggen? Nog meer klagen over dingen van niks, over zoeken en nievers vinden! Over 't verloren lopen door het land, zonder ergens een inham te weten om thuis te zijn? Wijvenpraat! Hij krijgt in eens een verklaring en een groot plan voor ogen. Daar is geld in z'n bezit voor zover hij 't niet afgegeven heeft aan arme d nders in de penarie die met hem wonen in de keet. Rot venten, maar die een hok met jonk thuis hebben, kraaiend van de hon ger. Dat slag klagers weet hem altijd goed te vinden, op ieder werk. Hij zegt: - Maria ik spar, ik wil eigen baas worren. En de kreet uit, de rotzooi uit en het duurt nog maar een poe- pie dagen en dan gane we de rotzooi uit uit faldera, zingt hij om 'n eigen verlegenheid, te verslaan. Zó kan 't ommers niet duren. Zou jij altijd in zweetpotenlucht wil len slapen? Toch weet ik goeds ge- nog, dat het me nievers lukken zal. Ik bin nou eenmaal een vent uit de keet. En ik mot dat toch blijven, 't Was namelijk onder 't zeggen mee verzonnen geweest, heel dat plan en daarom temperde hij zichzelven maar weer wat. Ze huivert. Waarom zou 't niet kunnen en wat ga je dan worden?, vraagt ze, om hem aan te moedigen. Altijd dat wat ik ben. Timmer man! Ja, ik wil er uit. De matras waarop ik slaap, is nog niet van mij maar van 'n ander. Ik =,a timmerman worden ievers voor vast en later eigen baas. Maar geen gefrutsel met kopspijkertjes; groot werk! Heb je heel geen maat in de keet, Chris? Een maat? Nee. Je zegt het net, of je dat wel wou, Chris. Hou d'r maar over op, Maria. Eenmaal heb ik een maat gehad. Ka pot. Tussen stutbalken geklemd aan de Mallegatsluit. Die heeft zeven maanden liggen martelen bij de pro fessors in Utrecht en toen eerst heb ben ze h' kapot laten gaan. Die had ook geen ouwers. Ik ben toen in die dagen maar wat in de stad gaan werken. En leeglopen ook, toen 't winter wier en de bouwerij natuur lijk stil viel. Werkte je daar, om naar hem toe te kunen gaan? Zo'n langzaam kapot-gaan Ma ria, dat is besodemieterd om aan te zien, vat je dat? Op 't lest wier hij een heel ander model vent. Hij wou wel bidden, maar verstong het niet goed meer, net zomin al ik. En hij wier bekant een meid, zo teer. Als 'k er geweest was, dat was net als in de Kerk, met de missie. Daar wier je stil van, dat liep over je rug. Chris, zei hem op een woensdag: we heb ben veul af te boeten, om rauwig heid en slechtigheid. Veul. Als 'k jou nou zo zie zitten aan n'n bed, zo heb ik je liever dan in d keet. Maar jij gaat weerom en naar de slechtig heid. Ik kom niet meer weerom. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5