S)e CéidóeSowAci/itt win! WESTELIJK OVERLEG INZAKE BERLIJN GAAT NIET DOOR Zware gevechten op West-Java Nederlandse ambassadeur terug uit Moskou DE CAULLE VINDT HET VOORBARIG Het was slechts de Discoverer Niet naar de zin van Adoela Benoemingen Bisdom Rotterdam Oe Thant opvolger van Hammerskjoeld Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 16 OKTOBER 1961 52ste JAARGANG No. 1! De V.N. worden aan de (Oe) Thant gevoeld Telel 3 0 9 3 5 Red 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten beiorging 3 3 8 3 9 (tussen 17-30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., f 235 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p 8.-, Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 130 derdrukte anti-Duitse gevoelens een rol spelen. De Westelijke werkgroep voor de kwestie Duitsland zal maandag be- slissen of, ondanks het Franse ver- De voorgenomen bijeenkomst over de kwestie-Berlijn van leidende di- zet deze week in Londen een con- plomaten van buitenlandse zaken uit Engeland, Frankrijk, West-Duitsland ferentie moet worden belegd om en de Verenigde Staten, die deze week in Londen gehouden zou worden, contact met de Sowjet-Unie over de zal niet doorgaan omdat Frankrijk er op tegen is, zo hebben Amerikaanse functionarissen zondag in Washington gezegd. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken kwestie-Berlijn voor te bereiden. iroii „„„1H¥UC,MIii T„,, ïiauac miuulcllt vail umwmauuac xanru werkgroep bestaat uit de am- heeft zaterdag verklaard, dat Frankrijk een onmiddellijke bijeenkomst van bassadeurs van Engeland, Frankrijk de Grote Vier om onderhandelingen met Rusland over Berlijn voor te be reiden, voorbarig acht. President De Gaulle is van oordeel, dat het nutte loos en zelfs gevaarlijk zou zijn, met de Russen over de kwestie-Berlijn of andere vraagstukken overleg te plegen, tenzij Moskou eerst bewijzen en West-Duitsland in Washington en een vertegenwoordiger van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Een Amerikaanse woordvoer- U1 miuuiu Yiaagubuiwacii uvwicg 5C picgcil, ICIUIJ lUUsnUU CCISI UCWljicll t .ei i - levert, dat de Sowjet-regering bereid is tot ernstige onderhandelingen op heeft verklaard, dat in de werk- een redelijke basis, welke voor het Westen aanvaardbaar is. Volgens Fran- S1"0®? Je®ds vonSe week vrijdag de se ambtenaren is van een dergelijke bereidheid van de Russen tot dusver Te« woensdag of niets gebleken. Zij zijn het met president Kennedy eens, die onlangs in een J, 5 gesprek met de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Gromyko, zei: .'i j,f „U biedt mij een appel aan In ruil voor een boomgaard." met verwacht dat de Franse bezwa- 6 ren zouden hebben. De „Daily Telegraph" schreef zon- Staaltje van Westerse onenigheid dagochtend onder de kop: „De Gaul le verhinderd besprekingen over Ber lijn", dat de Franse president pre- TE VER GAANDE EISEN de correspondent van „Le Monde" in mier Chroesjtsjov „aan de vooravond Bonn, dat West-Europa te maken van het 22ste partijcongres opnieuw De Russen willen, dat het Westen heeft met een gebrek aan een vaste een teleurstellend voorbeeld van de Oder-Neisse-grens als definitief lijn in de Amerikaanse politiek, waar- verwarring in het Westelijke kamp" erkent en er mee instemt, dat West- bij amateurisme, defaitisme en on- heeft gegeven. Duitsland niet alleen geen kernwa- - pens mag vervaardigen, maar ook dergelijke wapens niet van zijn bond genoten mag ontvangen. Voorts zou den de Russen in dit verband weer het denkbeeld opperen, dat Oost- en West-Duitsland een zone moeten gaan vormen, waarin zich geen kern wapens en geen buitenlandse troe pen mogen bevinden. De Franse regering blijft sterk ge kant tegen deze Russische opvattin gen, omdat naar haar mening de steun van de Westduitse Bondsrepu bliek voor het Westen hierdoor ver loren zou gaan en het Atlantische bondsgenootschap zou worden on dermijnd. In Parijs deelt men de mening van De luisterpost van de BBC te Tats- field in Surrey ving zaterdag be richten uit Tokio op, dat de Russen wellicht weer een bemande ruimte raket zouden hebben gelanceerd. De directeur van het Japanse in stituut voor het onderzoek van ra diogolven, dr. Josjiaki Nakada, had nl. in Tokio meegedeeld dat hij za terdagochtend vroeg gedurende vijf minuten signalen had opgevangen op een golflengte van 20.005 megacy cles. De signalen waren gelijk aan die van vorige Russische satellieten. Ook de sterrewacht van de West duitse stad Bochum had zaterdagoch tend signalen opgevangen op dezelf de golflengte als indertijd bij de ruimtevlucht van majoor Gagarin werd gebruikt. Het Smithonian observatorium te Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts maakte echter aan alle speculaties een einde door te verkla ren, dat de radiosignalen, die in Ja pan en West-Duitsland zijn opgevan gen, afkomstig zijn van de Ameri kaanse satelliet Discoverer, die vrij dag is gelanceerd. Intussen is de capsule van de Dis coverer zaterdagmiddag boven de Stille Oceaan opgèvangen door een Amerikaans transportvliegtuig. Met de Daroel Islam Op West-Java zijn Indonesische infanterie en artillerie-eenheden, on dersteund door de luchtmacht, in zware gevechten geraakt met troe pen van de opstandige Daroel-Islam- beweging. De Indonesische regering wil een definitief einde maken aan de activiteit van de Daroel Islam, nu deze beweging het amnestie-aanbod van Soekarno, dat vijf oktober is verlopen, kennelijk van de hand heeft gewezen. De Daroel Islam, die de vestiging van een Mohammedaan se theocratische staat in Indonesië wenst, wordt door het Indonesische leger als het voornaamste vraagstuk beschouwd. Op MiddenSumatra en Noord-Ce lebes hebben duizenden opstandelin gen zich overgegeven en de leiders van de Daroel Islam op Zuid-Oelebes zouden voorzichtige toenaderingen De Kongolese minister-president Cyrille Adoela, heeft zondag een communique uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat het bestand van de Ver. Naties in Katanga, dat dit weekeinde is tot stand gekomen, de positie van Tsjombe heeft versterkt. Adoela heeft bij de vertegenwoor diger van de Ver. Naties in Kongo, Sture Linner, zijn „diepe bezorgd heid" hierover uitgesproken, aldus 't communiqué, dat verder opnieuw melding maakte van de Kongolese vastberadenheid ,;met eigen midde len een eind te maken aan de Ka- tangaanse afscheiding". hebben gedaan, maar de leiders op West-Java en Noord-Sumatra hebben niets van zich laten horen. Volgens Indonesische regeringskringen is de activiteit van de opstandelingen op West-Java toegenomen. Zij zouden patrouilles in hinderlagen hebben ge lokt en dorpen hebben geplunderd en verbrand. Kranten hebben melding gemaakt van meer dan 150 doden als gevolg van deze overvallen en hinderlagen. De Indonesisohe regering heeft inmiddels bekend gemaakt, dat twee personen zijn terechtgesteld wegens sabotage aan een spoorweg op We.st- Java en van het laten ontsporen een treinstel. Volgens berichten uit Soerabaja zijn er aanwijzingen, dat een ontsporing in het begin van deze maand, waarbij vier man van het spoorwegpersoneel en twee passagiers werden gedood, ook het gevolg is ge weest van sabotage. Het Indonesische leger heeft be kend gemaakt, dat een voormalige waarnemend president van Indonesië, Asaat, die sinds 1958 deelnam aan de opstand tegen het bewind van Soe karno, zich heeft overgegeven. Luchtmachtoefening in N.-Amerika Boven Noord-Amerika Is van za terdag 18 uur tot zondag 06 uur een grote luchtmachtoefening gehouden. Het gehele civiele vliegverkeer in de Verenigde Staten en Canada heeft in die uren stilgelegen. Een Ameri kaanse B52 straalbommenwerper met acht man aan boord wordt ver mist. De oefening, genaamd „Hemel- schild 2", was de grootste, die ooit in Noord-Amerika is gehouden. Er heb ben duizenden vliegtuigen aan deel genomen. Het doel was na te gaan of de paraatheid van het Noordame- rikaanse commando voor de lucht verdediging (Norad) voldoende is. N.V. Tabaksfabriek J. Gr PRES. KENNEDY INSPECTEERT PARATE STRIJDMACHT Russen zeggen toeristenbezoek aan Nederland en voetbalwedstrijd af Sowjetrussische toeristen, die in oktober een bezoek aan Ne derland zouden brengen, heb ben uit protest tegen „provo cerende handelingen" van de Nederlandse politie bij het ver trek van mevr. Irina Alekse- jeva (mevr. Golub) hun voor genomen bezoek aan dit land afgezegd, aldus heeft het Sow jetrussische persbureau Tass zaterdag gemeld. De Russische bond van sport verenigingen en -organisaties heef gemeld dat het bezoek, dat het voetbalelftal van Le ningrad in oktober aan Neder land zou brengen, om dezelfde reden is afgelast. In verband met zijn werkzaam heden voor het St. Willibrordus- Apostolaat en daarmede verbonden activiteiten heeft mgr. M. J. Jan sen, bisschop van Rotterdam, aan de zeereerw. heer H. L. J. M. Son- daal eervol ontslag verleend als rec tor van Huize Duinzigt te Oegst- geest, als hoofdredacteur van de „Analecta" van het bisdom Rotter dam, als hoofdredacteur van „Sur- sum Corda" van het bisdom Rotter dam en als dekenaal redacteur van „Sursum Corda", district Leiden, en tot zyn opvolger in deze functies benoemd de zeereerw. heer Th. van Vugt, die pastoor was te Haas trecht. Tot pastoor te Haastrecht is be noemd de zeereerw heer L. J. A. Boomgaard, die pastoor was Je Vlaardingen (H. Willibrordus), tot pastoor te Vlaardingen (H. Willi brordus) de zeereerw heer P. E. J. Bottelier, die pastoor was te Lisse (H. Engelbe aarders). Tot pastoor te Lisse (H. Engelbewaarders) is benoemd de zeereerw. heer W. J. A. Mulder, die pastoor was te Dordrecht (H. Bonifacius), tot pas toor te Dordrecht (H. Bon.) de hoog- eerw. heer Th. J. Hilhorst, deken van Dordrecht en tot nu toe pastoor te Zwijdrecht, hij blijft tevens de ken van Dordrecht. Tot pastoor te Zwijndrecht is benoemd de wel- eerw. heer Th. J. M. Ruiter, kape laan te Rotterdam (H. Antonius Abt.) ..sJ Een grote gesloten rieten mand meedragend, waarin zijn huiskat, de in Rusland geboren Siamese poes „Choc", de reis naar Nederland heeft gemaakt, is de Nederlandse ambas sadeur in Moskou, mr. H. A. Helb, die door de Russische regering tot persona non grata is verklaard, za terdagavond met een KLM-lijnvlieg- tuig uit Moskou op Schiphol aange komen. Er wachtte hem daar een waar spervuur van blitslampen en even later van journalistieke vragen, die hij in restaurant „De Wijde We reld" vlot beantwoordde. „Het is mij een raadsel waarom de Russische ambassadeur Ponomaren- ko het nodig heeft gevonden om per soonlijk naar Schiphol te komen, toen mevr. Golub zou vertrekken", verklaarde mr. Helb. „Het zou nor maler zijn geweest, dunkt mij, dat hij zich tot het ministerie van bui tenlandse zaken had gewend, wat hij voor en na het incident ook steeds gedaan heeft." Mr. Helb kende de heer Ponoma- renko uit de tijd, toen beiden hun land in Nieuw Delhi vertegenwoor digden. In die tijd had zijn Russi sche collega hem verklaard, dat hij uit de Kuban stamde, waar de eigen lijke Kozakken vandaan komen. „Wij, Kuban Kozakken, zijn origine le rovers", had de heer Ponomaren- ko destijds gezegd. „Daarom geloof ik, dat de heer Ponomarenko, al is hij dan nu op wat oudere leeftijd gekomen, nog altijd met grote da dendrang en energie bezield is", voegde mr. Helb er aan toe. „Hij vindt het prettig om aan het hoofd van de troepen de steppe te berij den, hoewel Schiphol geen Russische steppe is." Niet alleen Kozakken De Russische regering bestaat ech ter niet alleen uit Kozakken en dus verwachtte mr. Helb dat men zich daar wel zal gaan realiseren, dat de zaak op een andere manier had kun- worden behandeld. De ambassadeur vroeg zich af „of het wel nodig was deze zaak zo verschrikkelijk op te blazen". Wel zijn er dingen gebeurd, die volstrekt ontoelaatbaar zijn, maar er zijn belangrijker zaken, zo als de internationale situatie. „Ik moet er natuurlijk tegen zijn, dat ambassadeurs op de neus wor den geslagen en ik ben erg blij dat ik met mijn originele neus hier zit." Hoge posten Volgens mr. Helb heeft de heer Ponomarenko zowel binnen als bui ten Rusland in partij en regering vele hoge betrekkingen gehad en met een lichtelijk ironische stembui ging deelde mr. Helb vervolgens mede: „Ook is hij zelfs een tijdje minister van cultuur geweest. Hij is tegenwoordig nog steeds lid van het centrale comité. De ambassadeur achtte het nor maal, dat zijn collega het 22e con gres van de partij in Moskou ging bijwonen. „Dit is ditmaal nog be langrijker dan de vorige, want de communistische bijbel zal er worden vastgesteld. Ik geloof wel dat hij het vervelend vindt net naar zijn land terug te gaan nadat zich het inci dent had afgespeeld." ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor 30.- en 40.- of het aller beste van 200.- en 300.-? v. d. WaTER, Haarl.straat 207 heeft Let. Grote keuze in alle prijzen en merken. President Kennedy heeft in Fort Bragg de parate strijdkrachten van het Amerikaanse leger geïnspecteerd. De De Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Adlai Steven son, heeft zondag verklaard, dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie het eens zijn over de benoeming van de afgevaardigde van Birma, Oe Thant, tot secretaris-generaal bij de Verenigde Naties. Stevenson maakte dit bekend tij dens een wekelijkse televisie-uitzen ding. Hij zei dat Oe Thant „voor de Sow- troepen kunnen binnen het uur naar dat deel van de wereld vertrekken, waarvoor alarm wordt geslagen. jet-Unie aanvaardbaar is en ten zeer ste aanvaardbaar voor de Verenigde Staten". „Wij zijn nu blijkbaar bij een cij- ferspelletje aangeland. Dat wil zeg gen, er zal een secretaris-generaal komen. Ik kan wel zeggen dat wij het hierover eens zijn. Maar nu zijn we in een dispuut gewikkeld, hoeveel se cretarissen hij zal krijgen en uit wel ke windstreken deze zullen komen. Wij hebben een enorme concessie ge daan alleen al met het toestaan van de gedachte aan een kabinet, om niet te spreken van een kabinet dat wer kelijk wordt voorgeschreven bij de aanstelling van een secretaris, inte- rium of fungerend secretaris-gene- raaL Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BEWOLKT De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Tijdens het weekeinde was 't bij zonder fraai herfstweer. De nachten waren koud, maar door de dagelijks gang in de temperatuur werden des middags waarden boven de normale bereikt. Het hogedrukgebied, dat voor het zonnige en droge weer zorg de, is intussen naar de Balkan weg getrokken en in omvang afgenomen. Verder naderde van de Oceaan een nieuw hogedrukgebied en dit leidde tot een weersverandering. De droge continentale lucht heeft plaats moe ten maken voor vochtigere en zachte maritieme lucht. Deze word met wes telijke winden aang€\oerd. Enkele zwakke fronten veroorzaken van tijd tot tijd bewolking, maar de regen blijft beperkt tot enkele lichte bui tjes. De mist, die zich vormde, werd door de wind verdreven. ZON. EN MAANSTANDEN 17 Okt-: zon op 07.07; onder 17.43; maan op 14.40; onder 23.44. Eerste kwartier 17 okt. Hoogwaterstanden 17 Okt.: va 8.05; n.m. 8.37 KORRELTJE Dankbaarheid gelijkt op een goe de akker; hij geeft meer en beter terug dan hij heeft ontvangen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1