t! Den Haag en Moskou wijzen hun ambassadeurs uit Nederlandse ambassadeur persona non grata in Moskou RUSSISCHE AMBASSADEUR KOMT NIET MEER TERUG Golub heeft asiel gekregen RUSSEN VERTROKKEN IN EEN GESLOTEN WAGEN Voorlopig liever bij de politie Wapenstilstand in Katanga Zigeuners willen eigen staat Indon. parlement verwerpt plan-Luns C. A. V. DORP ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 52ste JAARGANG No. 15449 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SMIJTEN MET AMBASSADEURS Telef. 2 0 9 3 5 Red 2 0 013. 25594- Advert 20826. Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., f 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p. 8.'-, Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 GORDIJN VIEL NA EERSTE BEDRIJF De Sowjetregering heeft de Nederlandse ambassadeur in Moskou, mr. H. A. Helb, tot persona non grata verklaard. „De Sowjet-regering acht het niet mogelijk de ambassadeur van Neder land, in de Sowjet-Unie te handhaven," aldus wordt gezegd in een Rus sische nota aan Nederland, waarin ook de terugroeping van de Sowjet- ambassadeur in Nederland, Ponomarenko, wordt bekendgemaakt. De Sowjet-nota bevat voorts een „krachtig protest" tegen het „schande lijke optreden" van de Nederlandse politie tegen ambassadeur Ponoma renko en zijn diplomatieke staf, aldus het Sowjet-persbureau Tass. De Sowjet-regering eist bestraffing van hen die voor het gebeurde verant woordelijk zijn. Op haar beurt heeft de Nederlandse regering besloten de Russische ambassadeur Panteleimon Kondratevich Ponomarenko tot persona non grata te verklaren. Hetgeen gisteren aan de regering te Moskou is mee gedeeld. Tass geeft scheve voorstelling van incident op Schiphol Persona non grata VOOR HET EERST SINDS VELE JAREN In diplomatieke kringen te Mos kou heeft men vrijdagavond gezegd, dat thans voor het eerst jedert vele jaren het hoofd van een diplomatie ke missie in de Sowjet-Unie tot „persona non grata" is verklaard. Naar aanleiding van de maatregel tegen de Nederlandse ambassadeur, mr. H. A. Helb, zei men, dat door gaans militaire attaché's ol lagere leden van ambassades tot „persona non grata" worden verklaard. Op de Nederlandse ambassade ont hield men zich van commentaar op de Nederlandse en Russische maat regelen van vrijdag. Men meent in Moskou te weten dat mr. Helb vrij dagavond is ingelicht over de tegen hem genomen maatregeL De tweede ambassadesecretaris, de heer P. J. Polak, zal et de lopende zaken worden belast, daar de gevol machtigd minister dr. J. Vixseboxse enkele dagen geleden met ziektever lof naar Nederland is vertrokken. Het besluit om mr. Helb tot on gewenst persoon te verklaren is, vol gens de Russische nota, niet het ge volg van het gedrag van de ambas sadeur, maar uitsluitend veroorzaakt door het optreden van de Nederland se autoriteiten, die kennelijk met voorkennis en goedkeuring van de Nederlandse regering handelden. Van het incident op Schiphol geeft Tass de volgende lezing: „Op 9 oktober ging een groep Sowj et-toeristen op de Amsterdam se luchthaven aan boord vaü een vliegtuig, op weg naar de Sowjet- Unie. Toen de passagiers hun plaat sen innamen, trachtten Nederlandse politiemannen te verhinderen, dat de Sowjet-staatsburgeres L Alekse- jeva (mevrouw Golub) naar huis terugkeerde. De Sowjetambassadeur en stafleden van de ambassade, die de toeristen uitgeleide deden, wer den gedwongen maatregelen te ne men om Aleksejeva te beschermen tegen onwettige handelingen. De Ne derlandse politiemannen beledigden de So wj et-ambassadeur op grove wijze door geweld te gebruiken te gen hem en verscheidene diploma tieke leden van de Sowjet-ambassa- de" aldus Tass. De „troika" voorlopig losgelaten De Russische onderminister van buitenlandse zaken, Valerian Zorin, heeft gisteren te New York ver klaard, dat de Sowjet-Unie voorlo pig afstand doet van haar eis dat secretaris-generaal Hammarskjoeld moet worden opgevolgd als secreta ris-generaal vau de Verenigde Na ties door een driemanschap. De ver vanger van de omgekomen Dag Ham marskjoeld moet, zo zei Zorin, steeds het laatste woord hebben en zal niet gebonden zijn aan het advies van zijn issistenten. De Sowjet-Unie wenst daarom niet dat het secretariaat-generaal van de Uno het recht van veto zal invoe ren. Zij is bereid dat waarnemend secretaris-generaal desnoods zeven assistenten toe te staan. Een van de assistenten van de waarnemend .e- cretaris-generaal moet in elk geval een Rus zijn. Al deze concessies want dat zijn besproken over deze aangelegenheid en er zullen gevolgen uit voort vloeien, zowel voor ons als voor u" was het toen nog duistere antwoord. Eén minuut voor vertrek werden de verslaggevers en fotografen, die zich inmiddels toegang tot het Rus sische rijtuig hadden verschaft, ver zocht de trein te verlaten; men wenste onder elkaar te zijn. Nauwelijks was de laatste uit het rijtuig gestapt of de deur werd her metisch gesloten. In Utrecht werd de Moskou-ex press nieuwsgierig bekeken door tal van reizigers, die, aangetrokken door het groot aantal politiemannen dat op de been was, waren komen aan rennen. Maar ook hier bleven de deuren van het compartiment van De twee uit ons land uitgewezen Sowjet-diplomaten, de heren A. D. Popov de Russen dicht. Zelfs werd 't licht en S. W. Chlbaew, zijn uit Hoek van Holland naar de Sowjet-Unie vertrok- in de coupé's uitgedaan om nieuws- ken. Foto: In Utrecht waren de gordijnen in de Russische trein gesloten, gierige blikken te weren. De heren Popov en Chibaew waren niet meer te zien. De Sowjet-regering heeft de Neder landse ambassadeur in Moskou, mr. H. A. Helb, tot persona non grata verklaard. Foto: Mr. H. A. Helb. het in feite die Zorin deed aan de overheersende opvatting in de Uno, hebben overigens slechts be trekking op Hammarskjcelds waar nemer en niet op zijn opvolger. In april 1963 zou Hammarskjoelds ambtstermijn zijn afgelopen. De Sowjet-Unie is bereid tot die tijd met een waarnemer genoegen te ne men die op dezelfde voet kan door werken als Hammarskjoeld dat zou hebben gedaan. Politie op de stations Het vertrek van de twee leden van de Russische ambassade, Chibaew en Popov, die als gevolg van het Schip- hol-incident door de Nederlandse re gering het land zijn uitgewezen, heeft op tal van Nederlandse stations, waar de Moskou-express gisteravond stop te, de nodige opwinding teweeg ge bracht. De politie was kennelijk be vreesd, dat het vertrek van de Rus sen relletjes zou veroorzaken en oVeral hielden politiemannen en re chercheurs in burger een wakend oogje in het zeil. In Hoek van Holland was het gis teravond reeds vóór zessen even druk als in het zomerseizoen. Om twintig minuten voor zeven arriveerden 2 Russische auto's met leden van de ambassade, die een cordon vormden rond de beide uitgewezen Russen. Meer dan 300 meter moest het ge zelschap lopen, voordat zij zich vei lig waande in het Russische rijtuig, dat men aanvankelijk helemaal wil de afsluiten. Zo gemakkelijk ging dat evenwel niet, want ter ere van het vertrek waren tal van leden van bevriende ambassades en vertegen woordigers van de Russische han delsmissie uitgenodigd om afscheid te nemen van de beide, zich zwaar gegriefd voelende Russen. Een ANP- verslaggever, die de heer Popov vroeg, wat er nu met de ambassa deur ging gebeuren, kreeg te horen: „Dat zullen ze in Moskou wel uit maken, maar we zullen hem gauw genoeg zien. Overmorgen zijn we in Moskou en dan begint het overleg eerst goed". „Wij weten, wat er in Moskou is Zeer gelukkig toonde zich de heer Golub toen hoofdinspecteur mr. L. van Haaren, chef van de Amsterdam se vreemdelingenpolitie, hem gister avond op het hoofdbureau van po litie de mededeling kwam doen, dat de minister van justitie gunstig had beslist op zijn verzoek tot asiel-ver- lening. Er werden handen geschud en de blijdschap beperkte zich niet tot de betrokkene zelf. Ook de poli tiemannen, die de heer Golub da gelijks met hun goede zorgen om ringen, waren bijzonder verheugd. „U kunt van nu af gaan en staan waar u wilt" liet Hoofdinspecteur Van Haaren de Russische vluchte ling kort na negen uur weten. Maar Golub prefereert voorlopig de gast vrijheid van de Amsterdamse politie. Uiteraard is hij de emoties van de laatste dagen nog niet geheel te bo ven; hij stelt er daarom prijs op bij de Amsterdamse politie nog wat op verhaal te komen. De Amsterdamse vreemdelingen politie heeft haar gast van allerlei lectuur voorzien. Kranten en tijd schriften, die de laatste dagen de meeste belangstelling van Golub had den, zijn nu opgeruimd. Gistermid- ZOEKT U een Gero-Cassette van ƒ40.of ƒ400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist i Advertentie) RUSSISCHE DIPLOMATEN ZIJN NIET LANGER GEWENST De twee uit ons land uitgewezen Sowjet-diplomaten, de heren A. D. Popov en S. W. Chibaew, zijn uit Hoek van Holland naar de Sowjet-Unie vertrokken. Foto: de heer Popov (midden) begeeft zich naar de trein. De vrouw, die naast hem loopt, bleef wenend achter. Russische raketproef Op 12 oktober is in de Sowjet-Unie opnieuw met succes een meertraps- draagraket naar het centrale gebied van de Stille Oceaan afgeschoten. De raket legde een afstand af van meer dan 12.000 km. en kwam in de onmiddellijke nabijheid van het doel wit terecht. Het afschieten van dit soort raket ten naar genoemd gebied zal tot 30 oktober duren aanvankelijk was be kendgemaakt, dat het afschieten tót 15 oktober zou duren). De proef van 12 oktober was de vijfde geslaagde proef van deze aard. Discoverer gelanceerd De Amerikanen hebben vrijdag van de luchtbasis Vandenberg in Ca- lifornië weer een Discoverer gelan ceerd. De Amerikaanse luchtmacht maak te later bekend dat de Discoverer in een baan om de aarde is gekomen. Het is de bedoeling, dat de capsule in de loop van de komende vier da gen boven Alaska wordt afgestoten. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zullen dan trachten de capsule te bergen. De kunstmaan wentelt in 91 mi nuten om de aarde. De afstand tot de aarde varieert van 250 tot 430 kilometer. - Volgens in Saigon ontvangen berichten zyn de laatste tien dagen ongeveer honderd mensen omgeko men als gevolg van een overstro ming van de rivier de Mekong ter noorden van Saigon. Ongeveer 400 huizen werden door dt overstroming weggespoeld. dag is hij begonnen met het lezen van Boris Pasternaks „Dr. Zjivago" in de Russische taal. Golub heeft het boek ten geschenke gekregen. Hij was er dolblij mee, want hij had het veelbesproken boek nog nooit gelezen. „Dat mocht niet in Rusland, dat was verboden" liet hij weten. Wat de toekomstplannen van de Russische chemicus betreft, is nog geen besluit genomen. Voorlopig wil de Rus wat op verhaal komen. In ieder geval is er geen sprake van, dat ir. Golub naar de Rozenhof (een jeugdgevangenis, in de open afdeling waarvan meer buitenlanders, die hier politiek asiel hebben verkregen of daar nog op wachten, tijdelijk ver blijven) bij Zutphen zal worden overgebracht. „Ir. Golub heeft wel bepaalde plannen, maar hij wil eerst nog eens de mogelijkheden nagaan" zo deelde mr. Van Haaren desgevraagd mede. Uiteraard denkt hij daarbij aan een functie in de wetenschappelijke sfeer, die hij ambieert. Dat hij daar bij aan een werkkring in Amerika zou denken is volgens de Amster damse vreemdelingenpolitie voorba rig. President Tsjombe van Katanga en de vertegenwoordiger van de VN in dit gebied, Mahmoed Khiari, hebben vrijdag in Elisabethstad de laatste hand gelegd aan de definitieve be standsovereenkomst, zo heeft een woordvoerder van de Volkerenorga nisatie in Leopoldstad meegedeeld. De belangrijkste punten van dit akkoord zijn: uitwisseling van de ge vangenen, die beide partijen hebben gemaakt, teruggave aan de Katan- gaanse autoriteiten van bepaalde openbare gebouwen in Elisabethstad, die door troepen van de VN zijn be zet, uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad van 21 februari, waarin het vertrek uit Katanga van al het buitenlandse militaire en semi- militaire personeel wordt geëist en het recht van toezicht van beide par tyen op de naleving van het bestand. De centrale Kongolese regering in Leopoldstad heeft inmiddels laten we ten, dat zij zich niet gebonden zal achten aan de bestandsovereenkomst tussen Tsjombe en de VN. De Kongolese minister van voor lichting, Joseph Ileo, zei op een pers conferentie, dat de centrale regering nog steeds vastbesloten is om met eigen middelen een einde te maken aan de afscheiding van Katanga. Maar de actie in Katanga van de troepen van de Kongolese regering zou een louter politiële zijn. De zigeunerkoning Vaida Voievod III heeft vrijdag op een persconfe rentie te Parijs meegedeeld, dat bij de Verenigde Naties een internatio naal statuut zal worden gedeponeerd over de positie van de zigeuners. De hoofdpunten ervan zyn een vader land voor de zigeuners, Romanestan genaamd, juridische en sociale be scherming in alle landen en de vor ming van een elite, die het roer van hun eigen staat in handen kunnen nemen. Vaida Voievod, die negen miljoen volgelingen heeft, wil Ro manestan vestigen op een eiland in de Stille of in de Atlantische Oceaan. Israel zal de nieuwe staat tot voor beeld moeten dienen. BREESTRAAT 173 (Advertentie) Het Indonesische parlement heeft vrijdagmorgen met algemene stem men het door Nederland in de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties voorgebrachte voorstel tot in ternationalisatie van Westelijk Nienw-Guinea verworpen. In de desbetreffende motie wordt de Nederlandse minister van Buiten- lendse Zaken, mr. Luns, ervan be schuldigd, „het woord zelfbeschikking te misbruiken". Voorts wordt in de motie een beroep gedaan op het In donesische volk „gereed te zijn om West-Irian te bevrijden". Kolen - Olie Herensingel 7 Telef. 20988 NOOTJES 5 SUPER 8.90 SPECIAAL 8.15 SOORT Iƒ7.40 Oit nummer bestaat uit 12 pagina's Aanhoudend zonnig De Bilt, zaterdag 10 uur: Het KNMI deelt mede: In de weerstoestand komt weinig verandering doordat een krachtig hogedrukgebied zich in de naaste omgeving van ons land ophoudt. De luchtdruk is gestegen tot bijna 1035 mb. Met een wind uit oostelijke rich tingen wordt vrij droge lucht aange voerd uit Duitsland. Mistvorming op uitgebreide schaal is in deze lucht niet mogelijk. De depressies zwen ken, als ze het Europese hogedruk gebied bereiken naar het noorden af. Het stabiele zonnige weer kan daardoor nog een paar dagen voort duren. ZON- EN MAANSTANDEN 15 Qkt.: zon op 07.04; onder 17.47; maan op 12.54; onder 21.38. 16 Okt.: zon op 07.06; onder 17.45; maan op 13.50; onder 22.37. H oogwaterstanden 15 Okt.: v.m. 6.26; n.m. 6.43. 16 Okt.: v.m. 7.09; n.m. 7.28. KORRELTJE Ieder mens heeft drie karakters: een, dat hij vertoont, een, dat hij meent te vertonen en een, dat hy werkelijk heeft.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1