QzfcaldteQowlcmt 11." Twee leden van Russische ambassade moeten Nederland uit sletWs één <*09 Vóór zaterdag middernacht Twintigste Russische kernontploffing Zuid-Afrika teleurgesteld In Nederlandse houding Chroesjtsjov wil praten met Westen Vijf punten als basis Democratie in Portugal Journalist neergeschoten Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 13 OKTOBER 1961 52ste JAARGANG No. 15447 Handtastelijke diplomaten ongewenst Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2 0 01 5, 2 5 5 9 4 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Twee leden van de Russische ambassade hebben gisteren om half zes aanzegging gekregen uiterlijk zaterdag 14 oktober, te middernacht, Neder lands grondgebied te verlaten. Het zijn de heren A. D. Popov en S. W. Chibaev, die beiden een grote rol hebben gespeeld bij het zogenaamde in cident van Schiphol. Dit werd in een aide-memoire meegedeeld, dat door de staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, aan de tijdelijke zaak gelastigde van de Sowjet-Unie, N. P. Gaenko, werd overhandigd. Echt leuke kinderjasjes van een prachtige, heerlijk warme, wol len stof. Geheel teddy gevoerd (ook de capuchonDeze kin derjasjes, in de nieuwste herfst kleuren, met leren knopen en onberispelijke afwerking, kosten normaal 23.50. Materiële schade op de iveg A. D. POPOV Het aide-memoire was gesteld in de volgende bewoordingen: De Nederlandse regering heeft thans de rapporten van de justitiële autoriteiten ontvangen, omtrent het geen zich op 9 oktober 1961 in het stationscomplex op het vliegveld Schiphol heeft afgespeeld. Hieruit is gebleken, dat het op Schiphol aanwezige personeel van de Sovjetrussische ambassade, met in begrip van de ambassadeur, zich heeft schuldig gemaakt aan geweld dadig optreden tegenover Neder landse ambtenaren in de uitoefening Russische ambassadeur terug naar Moskou S. W. CHIBAEW van hun functie. Voorts heeft de am bassade niet geschroomd door de heer A. D. Popov een persconferen tie te doen houden, waarin een aan- tal lasterlijke en derhalve onaan vaardbare aantijgingen jegens Ne derlandse autoriteiten werden geuit. De Nederlandse regering kan op grond van het bovenstaande het ver blijf in Nederland van de heer S. W- Chibaew, die de eerste was die op Schiphol tot handtastelijkheden over ging, en van de heer A. D. Popov, die de bewuste persconferentie heeft gehouden en zich bovendien mede schuldig heeft gemaakt aan het ple gen van geweld tegen Nederlandse ambtenaren, niet langer toestaan. De ambassade wordt verzocht de nodige maatregelen te nemen opdat de heren Chibaew en Popov uiter- Zolang de voorraad sterkt: jongens-en meisjesjasjes geheel met teddy gevoerd, voor 2-8 jaar. Normaal Nd, SLECHTS EEN DAG, tegen de weergaloos j lage prijs van Kleine stijging p.m. De Sowjet-Unie heeft donderdag ochtend weer een kernexplosie in de atmosfeer tot stand gebracht. De kracht van de ontploffing was van geringe tot middelmatige sterkte, al dus is door de Amerikaanse commis sie voor de atoomenergie meege deeld. Het is. de twintigste Russische kernproef die door de commissie of ficieel is gemeld. Hij zou genomen zijn in de omgeving van Semipal- tinsk, in Khazakstan. Zoals gemeld is, heeft president Kennedy woensdagavond verklaard, dat de Russen meer kernontploffin gen hebben teweeggebracht dan de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft bekendgemaakt. De Russische kernproeven in het Noordpoolgebied hebben niet geleid tot een bijzonder hoge radio-activi teit in Zweden, zo wordt gezegd in een rapport van het Zweedse insti tuut voor radio-fysica en defensie- speurwerk. Het rapport bevat de re sultaten van onderzoekingen in de periode van 18 september tot en met 9 oktober. De Amerikaanse onderhandelaar bij de opgeschorte conferentie over het staken van kernproeven in Ge- nève, Arthur Dean, heeft in de po litieke commissie van de V.N. ver klaard, dat de Verenigde Staten ge noodzaakt zouden kunnen worden te overwegen de kernproeven in de atmosfeer te hervatten, indien de Sowjet-Unie met dergelijke proef nemingen voortgaat. Dean verklaarde, dat de V.S. en Groot-Brittannië bereid zijn met de Sowjet-Unie onmiddellijk een ver drag te sluiten om atoomproeven in de atmosfeer, in de ruimte, op en in oceanen en onder de grond „nu meteen" te beëindigen. Op de rijksweg AmsterdamDen Haag, heeft gisterochtend Donderdagmiddag is 'n straal- een grote botsing plaats gevonden, waarbij drie autobussen, een vracht- jager van de Belgische luchtmacht auto en een groot aantal personenauto's betrokken waren. Tientallen nabij de luchtmachtbasis te Floren- mensen werden hierbij gewond, terwijl de materiële schade nog niet te nes verongelukt. De piloot kwam om schatten is. Op de foto zien we een van de autobussen, welke bij de bot- het leven. sing betrokken werd: een lijnbus van de Ned. Spoorwegen. LEIDEN: Haarlemmentraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- slngel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 ZEIST: Slotlaan 158-160 (Advertentie) lijk zaterdag, 14 oktober 1961, te mid dernacht, het Nederlandse grondge bied zullen hebben verlaten. De Nederlandse regering heeft ook overigens ernstige redenen tot be klag over het optreden van de am bassadeur van de Unie van socialis tische Sovjetrepublieken, die aan wezig was op Schiphol en de be doelde handtastelijkheden daardoor niet slechts heeft gedekt, doch daar aan ook persoonlijk heeft deelgeno men. Zij zal hierop nog nader in Moskou bij de Sovjetregering terug komen. Tenslotte constateert de Neder landse regering, dat de voorstelling van zaken, zoals deze door de am bassadeur van de Unie van socialis tische Sovjetrepublieken in zijn te legram van 9 oktober 1961 werd ge geven, in strijd is met de feiten. De heer Gaenko heeft het minis terie te 17.40 uur weer verlaten. De Zuidafrikaause minister van buitenlandse zaken, Eric Louw, heeft vrijdag in een radio-uitzending naar Zuid-Afrika het feit, dat Nederland woensdag in de V.N.-assemblée de motie van afkeuring jegens Zuid- Afrika heeft gesteund, een „onpret tige verrassing" voor de Zuid-Afri kaners genoemd. „Voor de Neder landse regering zijn banden van ge meenschappelijke afkomst en taal van geen waarde vergeleken bij haar verlangen haar twee negerkolonies i— Suriname en de Antillen te behagen". „Daar komt nog bij, dat zij de steun van de niet-blanke delegaties nodig heeft voor haar politiek ten aanzien van Nederlands Nieuw- Guinea". Louw merkte op, dat op Neder land na alle westelijke landen zich van stemming over de motie van afkeuring hebben onthouden. Het Amerikaanse blad „New York Herald Tribune" schrijft vrijdag, dat de motie van afkeuring van de Al gemene Vergadering van de Vere nigde Naties, die volgde op de rede van de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Louw, in de As- semblée, een inbreuk is op het be ginsel van de vrijheid van 't woord. De Afrikanen, die het initiatief namen, hebben daarmee een nieuwe aanslag van binnenuit op de Vere nigde Naties gepleegd. De afkeuring betrof niet de handelwijze van Zuid- Afrika maar de rede van Louw in de Assemblée. Geen enkel land, Zuid-Afrika zelf uitgezonderd, had ruggegraat genoeg om zich tegen deze inbreuk op het reglement en de rechten van „een niet geziene lid-staat" uit te spre ken, aldus het Amerikaanse blad. ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden Verlovingsringen v. i. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. (Advertentie) Weer of geen weer? 'n Regenjas waarmee l) perfekt gekleed bent. Kleuren marron en velvet blue. De Russische ambassadeur in Nederland, Z.E. P. K. Ponomarenko, is gis teren van Schiphol naar Moskou vertrokken met een vliegtuig van de Russische luchtvaartmaatschappij „Aeroflot", teneinde, aldus, een zegsman van de Russische ambassade in Den Haag, het 22ste congres van de Rus sische communistische partij bij te wonen. De foto toont de ambassadeur voor aüjn vertrek bij het vliegtuig. Premier Chroesjtsjov heeft zich bereid verklaard de westelijke lei ders te ontmoeten ter regeling van „de huidige moeilijke situatie". De Russische premier schreef dit in een brief aan Kaorai Jasoet, voorzitter van de Japanse raad tegen atoom wapens. Voorts stuurde Chroesjtsjov een brief aan eefi groep parlementsleden van de Britse Labour-partij. Daarin lichtte hij de Russische houding toe wat betrof regeling van de proble men Berlijn en Duitsland. De Sowj et-regering was bereid po gingen te doen om tot een regeling t-a.v. Berlijn en Duitsland te komen, aldus Chroesjtsjov, op basis van de ze punten: 1. Gewaarborgde toegang tot Ber lijn. 2. Erkenning van de Oder-Neisse- grens. 3. Erkenning van het bestaan van twee Duitslanden en toelating van beiden tot de UNO. 4. Een verbod kernwapens ter beschikking te stellen aan Oost- en Westduitse strijdkrachten. 5. Het scheppen van ruimte tus sen de strijdkrachten van de NATO en die van het verdrag van War schau. De Portugese minister-president, Salazar, heeft de oppositie geen toe stemming gegeven voor het publice ren van haar program voor de de mocratisering van de Portugese re publiek, aldus is donderdagavond in Lissabon bekendgemaakt. Volgens dr. Salazar zou publika- tie van het program van ae oppositie op dit ogenblik de indruk kunnen vestige^ dat het de grondslas is van de verkiezingscampagne van de kan didaten van de oppositie. Dit is on toelaatbaar omdat het program ver andering van het huidige staatsrech telijke stelsel inhoudt. Dit probleem is niet aan de orde en kan niet be- (Advertentie) Een Westduitse journalist, Kurt Liechtenstein, is door Oostduitse po litie nabij de zönegrens, ongeveer 40 km ten noorden van de controlepost Helmstedt, neergeschoten en ont voerd, zo is door de Westduitse po litie bekendgemaakt. Liechtenstein had zijn auto vlakbij de grens ge parkeerd. Toen hij uitstapte werd hij beschoten. Hij viel gewond op de door een ploegvore aangegeven grens en werd door Oostduitsé po litie weggevoerd. Liechtenstein is lid van de com munistische partij geweest. Hij werd als oproerig element uit de partij gezet. Dit nummer bestaat nit 16 pagina's Weinig verandering DE BILT, vrijdag 10.00 uur. - Het KNMI deelt mede: Het weer in onze omgeving wordt geheel beheerst door een gebied van hogeluchtdruk, waarvan het centrum vanmorgen dicht ten noorden van de Waddeneilanden lag. Tijdens de hel dere, vrijwel windstille nacht, die hiervan het gevolg was, daalde de temperatuur op sommige plaatsen tot 3 graden. Een depressie op het midden van de Oceaan vult op en beweegt nu in de richting van IJsland. Een andere depressie verlaat de kust van La brador en trekt de Oceaan op. Geen van beide zal het weer in West- Europa gaan beïnvloeden. Er komt in onze omgeving dientengevolge weinig verandering in de weerssitu- atie. Het rustige en overwegend zon nige weer met koude nachten duurt voort. ZON- EN MAANSTANDEN 14 Okt.: zon op 07.02; onder 17.50; maan op 11.51; onder 20.48. H oogwaterstanden 14 Okt.: v.m. 5.52; n.m. 6.07. sproken worden bij verkiezingen voor het parlement. Verscheidene van de 68 onderte kenaars van het program zijn in hechtenis genomen. Vier van hen zijn, naar van doorgaans welinge lichte zijde werd vernomen, nog steeds in de gevangenis. KORRELTJE Vergeet bij harde slagen of in benarde dagen Toch nooit de rijke zegen, zo menigwerf verkregen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1