De zevende dient zich aan bij de zes Twee doden bij verkeersongeluk onder Sassenheim Verantwoordelijkheidsbesef boven „eigen recht" op de weg Achterlijk Amerika Engeland en de zes van de E.E.G. Voor-conferentie te Parijs China en Amerika MOTORRIJDER GEDOOD NA BOTSING MET TEGENLIGGER Dorp in Wanbetalers in de V.N. hongerstaking WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 52ste JAARGANG No. 15445 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef2 0 9 3 5- Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 V.S. ERKENNEN SYRIë De Verenigde Staten hebben de nieuwe SyTische regering officieel erkend, aldus heeft het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. Het Amerikaanse consulaat-generaal in Damascus wordt tot ambassade verheven. Voetballief en voetballeed Minister-president prof. dr. J. E. de Quay sprak vandaag op de „dag van nationale bezinning op de verkeersonveiligheid" een radio-boodschap uit, waarin hij o.m. zei: Met het toenemen van de bevolking van ons land en het zich in zeer snel tempo uitbreidende motor- en autopark wordt steeds meer van onze oplettendheid en concentratie op de weg gevergd. Enkele jaren geleden konden wij nog wel rustig in onze grote steden pleinen en lanen oversteken zonder gevaar van overreden te worden. Thans is dat welhaast onmogelijk. Vooral juist de brede lanen en ruime pleinen worden nu voor parkeerterreinen gebruikt en daartussendoor en erlangs gaat de stroom van het verkeer voort. Ik herinner mij hoe ik lang geleden boven op het Empire State Building in New York - een hoogte van circa 400 meter - stond te kijken naar de bonte auto's, die daar beneden in de stad door elkaar krioelden; maar wat mij het meeste trof was het ononderbroken zware gedreun en geronk, dat nog op die grote hoogte tot ons opsteeg. Ook in Nederland is dat geraas gedurende de laatste jaren sterk toegenomen. Een snel reactievermogen blijft, dunkt mij, een eerste vereiste voor ieder, die zich op de weg begeeft. Voor bestuurders van motorvoertuigen betekent dit tevens een on feilbaar reageren, NIET OM EIGEN RECHT te laten gelden maar voortkomend uit een diep VERANTWOORDELIJKHEIDS BESEF jegens fle menselijke samenleving. Steeds toch moeten wij er rekening mee houden, dat ook hij, die ons inhaalt, ook dègeen, die ons pad kruist, onverwacht afgeleid kan zijn of een fout maken, door welke oorzaak dan ook. We kunnen dan slechts door een zuivere reactie de mogelijk noodlottige gevolgen tot een minimum trachten te beperken. Met goed materiaal, kennis van de verkeersregels, een juiste mentaliteit maar bovenal met veel geduld en bezield met een wezenlijk gevoel van NAASTENLIEFDE kan ieder van ons, naar ik hoop, ertoe meewerken de verkeersveiligheid te bevorderen. Laat dat dan de oogst mogen zijn van deze dag van bezinning. President Kennedy heeft aange kondigd, een commissie te zullen benoemen, die een diepgaand onder zoek zal moeten instellen naar het probleem van de geestelijke achter stand, waaraan vijf miljoen Ameri kanen zouden lijden. De commissie, die zal bestaan uit vooraanstaande deskundigen op het gebied van de geneeskunde, onder wijs, rechtswetenschappen, psycholo gie en maatschappelijk werk, zal uiterlijk 31 december volgend jaar haar rapport moeten uitbrengen. In een door het Witte Huis uige geven verklaring zegt de Ameri kaanse president, dat de gehele mensheid profijt zal kunnen trekken uit het Amerikaanse onderzoek naar de „geheimen van de geest". De pre sident verklaart het de plicht der Verenigde Staten te achten de ge heimen van de menselijke geest te doorgronden en hun kennis ter be schikking van de gehele wereld te stellen. De V.S. beschikken over alle middelen om dit ernstige probleem aan te pakken. De Verenigde Staten hebben in Nevada een ondergrondse kernproef van geringe sterkte gedaan, zo heeft De bestuurster van een personen- de Amerikaanse commissie voor auto en haar echtgenoot zijn dins- atoomenergie dinsdagavond bekend- dagavond in de gemeente Sassen- gemaakt. Het was de derde ontplof- heim omgekomen doordat hun auto fing sedert president Kennedy de her met grote snelheid tegen het achter- vatting van de proefnemingen aan- einde van een trailer botste. Het on- kondigde, geluk gebeurde op de Rijksstraat- weg. De twee slachtoffers waren op slag dood. Ongeveer tien uur gisteravond na derde op de rijksweg nr. 8, ter hoog te van het chauffeursrestaurant „De Uiver" uit de richting Haarlem een Mercedes-personenauto, waarin ge zeten was het echtpaar Wodrada. af komstig uit Wassenaar. Op dat ogenblik kwam een ge laden truck met oplegger, met een totaal gewicht van 27 ton, de uitrit bij „De Uiver" de rijksweg opdraai en. De met grote snelheid rijdende personenwagen vloog daar met een hevige klap bovenop. De twee in zittenden, de 62-jarige mevrouw Wo- De eerste vergadering van de mi- drada, die de auto bestuurde, en de nisteriële onderhan 1 dingen tussen naast haar gezeten 76-jarige echt - - - - - genoot waren op slag dood. r De trailer werd licht beschadigd, Britse toetreding tot de *EEG zal op Lief en leed op het voetbalveld - op treffende wijze vastgelegd op één plaat tijdens de in Zweden gespeel de wedstrijd tussen een ploeg uit Gothenburg en een uit Oerebro. Algemeen wordt aangenomen, dat de Franse regering beoogt, een per manente en krachtige leiding van de onderhandelingen te voorkomen om de mogelijkheid van bilaterale gesprekken tussen Parijs en Londen te behouden. Nadat deze kwestie tussen de zes Engeland en dëTes v'aTdë «"gjfl-t Europese Gemeenschappen over de Sj^L^t^.a^met^TLitsë de bestuurder daarvan bleef onge- g en 9 november in Brussel worden deerd. gehouden. Dit, en het besluit tot een gemeenschappelijk secretariaat voor BRITS LEGERVLIEGTUIG VERONGELUKT ken, Edward Heath, die zich onmid dellijk akkoord verklaarde met de twee eerder genoemde punten. Dit de onderhandelingen, zijn de twee a k concrete punten, die iijn geregeld op runnier Spaak de verzuch- tv de „voor-conferentie", die dinsdag in zev Dinsdagss een transportvliegtuig Parijs tussen Engeland en de EEG- ter dan tussen de zes van de Britse luchtmacht na het op- landen is gehouden. Het is echter tt, Nederlandse deleeatiekrineen stijgen van de vliegbasis El Adem nnod7akeliik dat de FFf: ministers j iNeaerianase aeiegatieicringen in T irKiü in Kv-on^ nooazaKenjK, aai ae kr,o-minisTers toonde men zich overigens byzonder hrand ere -i00nae men zien overigens Dijzonaer vlogen. Van de inz.ttende^rd^ er vermoedelijk acht gedood en ne- om te beraadslagen over het voorzit- gentien gewond, van wie tien ern- terschap van deze conferentie, stig. De slachtoffers waren Maltezer geniesoldaten, die na een opleiding in Lybie op weg naar huis waren. De 'Chinese minister van buiten landse zaken, maarschalk Tsjen Ji, heeft te Peking in antwoord op een vraag gezegd, dat China wel bereid is tot onderhandelingen met de V-S. op het niveau van de ministers van buitenlandse zaken om tot vermin dering van de spanning tussen de 2 landen te komen. Tsjen wees er ech ter met nadruk op, dat het initiatief Verenigde Staten moet uitgaan. In antwoord op vragen over de moeilijkheden bij de produktie in China zei Tsjen, dat de verminde ring van de landbouwproduktie, die het gevolg is van droogte, overstro mingen, stormen en insectenplagen, ertoe heeft geleid dat de levensstan daard vergeleken met 1958 wat laag is. In dat jaar maakte China een gro te sprong voorwaarts. Dit jaar zal de oogst waarschijnlijk beter zijn dan vorig jaar, maar China zal toch nog graan moeten invoeren. Slechte katoenoogsten hebben er toe geleid, dat ook de kledingtoewij- zingen achteruit zijn gegaan. De in voer van machinerieën uit de Sow- jet-Unie en de andere communisti sche landen liep terug, daar China door slechte oogsten niet zoveel so jabonen, aardnoten en andere olie houdende produkten kon uitvoeren dan anders om de machines te be talen, aldus Tsjen. in Lybië neergestort een keer afzonderlijk bijeenkomen, verklaring, waarmee minister Heath .- wo,**..™ - w dinsdagochtend het gesprek met de zes in feite heeft geopend. In 't bij zonder werden daarbij genoemd de De Benelux-landen en Duitsland passages over het Britse voornemen Voleens een latere mededeling van wensen een permanente voorzitter, de doelstelling en het karakter van leeeSf zita bh hSoneelük ra doch F™nkrijk staat op het stand- het verdrag van Rome geheel te on- Ms 1 fpTprs en (wee F.neelJn nmr». Pmt. dat het voorzitterschap dient derschryven en de volledige konse- kwenties van de stap tot het lid maatschap van" de gemeenschap te zullen aanvaarden. Met name werd ook waarderend gesproken over de duidelijk uitgesproken bereidheid van Engeland om het gemeenschap pelijk landbouwbeleid te aanvaarden, alsmede de algemene struktuur van het gemeenschappelijke buiten-tarief van de gemeenschap. De vice-voor- zitter van de EEG-commissie, dr. Mansholt, prees in het bijzonder de passage over de landbouw, op basis waarvan hij overeenstemming met Engeland over de landbouwsektor zeker mogelijk achtte. In een officiële verklaring over de financiële bijdragen voor het lid maatschap van de V.N. is dinsdag bekend gemaakt, dat Nationalistisch China ruim 13,5 miljoen dollar ach terstallig is met zijn contributie Het wordt hierin slechts overtroffen door de Sowjet-Unie, die een schuld van ruim 41 miljoen dollar aan de V.N. heeft. Slechts acht landen, waaron der de Verenigde Staten, India en Nederland, hebben hun bijdrage in de kosten van de V.N. in Kongo be taald. ZOEKT U EEN gouden armband voor 70.en 100.of ƒ300.— en ƒ400.—. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. (Advertentie) Alle 183 inwoners van het West- duitse dorpje Rhenan, bij Bad Kreuz- nach, hebben besloten in hongersta king te gaan uit protest tegen de ves tiging van een basis voor straalja gers op het vliegveld Pferdsfeld. Zij vrezen niet alleen de overlast Gisteravond ongeveer 11 uur is op de Haagweg, ter hoogte van de auto sloperij De Graaf te Voorschoten, een motorrijder in volle vaart tegen een tegenliggende personenauto opgevlo gen, tengevolge waarvan hij zodanig werd gewond, dat hij in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden is over leden. De motorrijder, de 26-jarige E. W. Bergsema, wonende te Maassluis, reed in een file, die uit de richting Amsterdam langs de rijksweg reed. Hij is ontijdig uit de file gegaan, althans moet hij de tegenligger niet hebben opgemerkt. Het gevolg was, dat hij met grote snelheid frontaal tegen de personenwagen opreed. De gevolgen waren verschrikkelijk. Door de kracht van de botsing werd het voorwiel van de motor nagenoeg doormidden gesneden. De berijder werd zwaar gewond en moest naar het Academisch ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. Daar is hij reeds spoedig na aankomst overle den. Ook de personenauto werd ernstig beschadigd, doch de bestuurder hier van is er goed van afgekomen. van de straalmotoren, maar ernstige ongelukken omdat de start- en lan dingsbaan over het dorp loopt. De gemeente heeft twee processen aan hangig gemaakt om de komst van de straaljagers te vertragen, overigens zonder resultaat. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Over liegend droog De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Ten zuiden van IJsland is 'n die pe depressie aangekomen, die in de omgeving van de Britse eilanden de luchtdruk flink heeft doen dalen. Ook het boven Midden- en Oost- Europa gelegen gebied van hoge luchtdruk werd een weinig aange tast. Samenhangend met deze ont wikkelingen verplaatste een twee tal boven Engeland gelegen fronten zich langzaam in oostelijke richting. Ze zullen ook Nederland passeren, waardoor af en toe veel bewolking aanwezig zal zijn. Hoogstwaarschijn lijk komt het echter niet tot regen. De wind blijft overwegend zuidwes telijk en daarom houdt ook het voor de tijd van het jaar zachte weer aan. ZON- EN MAANSTANDEN 12 Okt.: zon op 06.58; onedr 17.54; maan op 09.34; onder 19.34. Hoogwaterstanden 12 Okt.: v.m. 4.49; n.m. 5.05. KORRELTJE De modder, waarmee een lasteraar gooit, bevuilt het meest hemzelf.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1