w JMerckwaerdighe Bierologie^ visie 'mm teievisie Publicatie van de Grolsche Bierbrouwerij N.V. MAANDAG 2 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Lichte „Grand Gala du Disque" eindigde in gesol met Edisons en veel rumoer Wim Sonneveld op dreef; Wiin Kan niet Wim Sonneveld, dit zaterdagavond in het Kurhaus in Scheveningen de „Edisons" voor de populaire muziek uitreikte, stond even sprakeloos toen hij las, wie het beeldje in de cate gorie „Nederlandse vocalisten" had veroverd. Er klonk een verbaasd „nou moe" en toen volgde de naam van de prijswinnaarWim Kan.". Samen met zijn echtgenote Corne Vonk kwam Wim Kan de prijs in ont vangst nemen. Zijn commentaar was: „wat een aardige mensen in die ju ry. Wie zaten er allemaal in? Jo Vincent soms??" Tevoren had Wim Sonneveld acht andere Edison-winnaars bekend ge maakt. Drie Amerikanen: Jack Mars hall (instrumentaal internationaal), John Coltrane (jazz internationaal) en Harry Belafonte (vocaal Interna tionaal) en vijf Nederlanders, van wie Ko van Dijk (in de categorie gesproken woord voor zijn grote re de uit Danton's dood) via de televisie in Groningen van zijn succes hoorde. Wel aanwezig waren de andere Nederlandse prijswinnaars: Rita Reys voor haar opname met het trio van Pim Jacobs van „Marriage in modern Jazz" (jazz Nederland), ka pitein Diepenbeek voor de plaat van de Koninklijke Luchtmachtkapel „Marching Together" (instrumen taal Nederland), The Blue Diamonds (teenager-repertoire) en Henk Bak ker, die als eerste de nieuw uitge loofde kleine „Edison" - in de wandeling schertsend „Edizoon" genoemd - voor de plaat „Ali Baba en de veertig rovers" in het kinder repertoire ontving. De prijsuitreiking was voorafge gaan door een gala-optreden van een groot aantal internationaal ver maarde figuren uit de amusements wereld, onder meer de Franse chan sonnier Charles Aznavour, de Zwit serse zangeres Lys Assia, de Duitse pianist Peter Kreuder en Caterine Valente. Voor Aznavour en Valente is de avond in een kwade bui geëindigd. Beiden had men doen voorkomen, dat ook zij voor een „Edison" in aanmerking zouden komen. Toen ze ontdekten, dat er geen onderschei ding op hen wachtte was de boot aan. De echtgenoot van Catrine \Ta- lente verklaarde ruziënd, dat zijn vrouw nooit meer aan een dergelijk Grand Gala zou deelnemen. Azna- op NCRV op zondag. De NCRV, die een goed gebruik van de KRO op zondag heeft afgeke ken, is voor de eerste maal gekomen met een concert van het Amster dams Kamerorkest, met de befaamde Herman Krebbers als concertmees ter. Wat tevoren op het scherm werd gebradht, namelijk „Lijn zonder leng te" hebben we reeds zaterdag inge leid; we kunnen het daarom laten bij deze blote mededeilng. Aan het slot van de avond hadden Fred Bena- vente en Peter van Campen een plaats ingeruimd voor jonge mensen, die vrij-uit hun mening mochten geven over de Kerk en wat er met het ker kelijk leven samenhangt. Het ligt in de bedoeling, in de toekomst va ker jeugd op het scherm te brengen met kwesties, die haar bezig houden. Alleen maar jammer van al die te- lerecordings. Feest rondom de „Edisons". Nog onder de ban van het fantas tische pianospel van Robert Casse- desus op de eerste avond van het Grand gala du disque 1061, hebben we ons zaterdagavond overgegeven aan het lichte genre, dat in het Sche- veningse Kurhaus te bloeien stond. Er bleken meer, alhans andere ar- tisten te zijn, dan in de omroepbla den stond aangegeven. We noemen enkele namen: Lys Assia, Peter Kreuder met zijn verlokkende geba ren, groepen uit Argentinië en Skan- dinavië en niet te vergeten Caterine Valente, die als sluitstuk van het pro gramma extra toejuichingen ontving. Kwam het, omdat ze ook een Neder lands (Vlaams) liedje ten beste gaf. Al met al had Dolf van der Linden met zijn orkest heel wat te spelen en moest Teddy Scholten als gast vrouw moedig stand houden. Het liep alles gesmeerd en de camera's kwa men als het ware ogen tekort: en zo was het ook bij de kijkers thuis. Na dat we alle favoreten in levende lij ve hadden gezien en gehoord, kwam Wim Sonneveld uit „My fair Lady" gestapt, om negen Edisons te over handigen. Dat ging gepaard met vaak komnische praatjes, die nochtans geen hoogtepunt vormden toen aan het slot Wim Kan zijn Edison in ont vangst kwam nemen. Toen hadden we een meer spitse dialoog verwacht. Komende uitzendingen. De VPRO opent vanavond een chan son-competitie, heeft verder de me dische rubriek van dokter Van Swol en verder een kunstprogramma. Dinsdag is er geen film, omdat dan de NTS tien jaar bestaat, welk feit zal worden gevierd met de opera „Iphigeneia in Aulis" van Gluck. Woensdag heeft de VARA een docu mentaire over de woningnood in ons land en zal Harry Belafante laten zingen. Het toneelstuk van donder dag heet „Vuurproef" van Arthur Miller; het zal door het Rotterdams toneel worden opgevoerd. vour sloot zich hevig mokkend in zijh hotelkamer op. Tijdens het platenbal na de uit reiking der Edisons op de „Grand Gala du Disque" zijn twee „Edisons" spoorloos verdwenen. Het waren de onderscheidingen voor Coltrane en Marshall, die meegenomen zouden worden door de eerste secretaris van de Amerikaanse Ambassade. De goede man had kennelijk zijn ge dachten elders, want hij vergat de beeldjes mee naar huis te nemen. Een van de beeldjes werd later onbeheerd in de drukte gevonden, waarop het op het bal van hand tot hand ging tot het voor de grap werd verkocht aan Peter Kreuder voor drie gulden. Kreuder wilde de „Edison" de volgende dag in het vliegtuig meenemen, maar hij vond het pakje toch zo zwaar, dat hij het maar achterliet. Hel beeldje staat nu nog in Scheveningen. De andere „Edison" zal wel door een niet-on- scheiden feestganger mee naar huis zijn genomen. Twee miljoen voor rheuma Tijdens een radio-uitzending van uit de Rheumaklinieken „Sole Mio" te Noordwijk en de St. Maartenskli nieken te Nijmegen werd het resul taat van de financiële aktie die ge houden werd tussen 5 augustus en 29 september j.L en hoofdprijzen aan de aktie verbonden bekend gemaakt. 2.000.000 loten van f 1.per stuk bleken te zijn verkocht en de vijf woonhuizen werden aangewezen door de navolgende lotnummers, die door de notaris, Mr. M. J. Meijer te Am sterdam, wérden getrokken: A 168.141; B 250.159; C 281.061; D 394.815 en E 272.591. Op verkoopadressen zullen gratis trekkingslijsten waarop 5005 prij zen zullen voorkomen vanaf 5 okto ber ter inzage worden gelegd, ter wijl sub-medewerkenden en zij die per giro loten hebben besteld een gratis lijst zullen ontvangen. Ook kan men trekkingslijsten bestellen door middel van giro 842 ten name van „Het Nationaal Rheuma Fonds" te Rotterdam. Juwelendief binnen half uur gepakt Grijpgrage handen bemachtigden in de nacht van zaterdag op zondag een buit van vijfduizend gulden uit een etalage van een juwelier te Naaldwijk. Onder groot gerinkel hadden zij tevoren de ruit met een straattegel ingeramd. Omwonenden signaleerden direct twee verdachte figuren bij de poli tie. Deze alarmeerde omliggende ge meenten. Binnen neen half uur greep de Haagse politie een man van nog niet bekende identiteit, die met een opmerkelijke hoeveelheid horloges en sieraden op zak liep. Dat bleek een deel van de Naaldwijkse buit te zijn. De politie hoopt nu ook spoedig de tweede juwelendief te vangen. Benevelde messteker in actie Voordat zekere Van der H. uit Maasluis zich in tamelijk benevel de toestand in de nacht van zaterdag op zondag bij de politie in Maas sluis aangaf, had hij een misdrijf begaan, dat nogal opschudding ver wekte. Van der H. zat naast de heer J. V. in de laatste WSM-bus van de resi dentie naar zijn woonplaats. De reis genoten raakten in een geanimeerd, doch wat verward gesprek. Waar schijnlijk om zijn woorden kracht bij te zetten trok Van der H. een mes .en gaf V. daarmee een flinke pos in de borst. De bloedende reiziger werd door een medicus uit Naaldwijk behan deld en daarna naar een ziekenhuis in Den Haag gebracht. Van der H. reisde rustig verdei met de bus naar Maassluis en meldde zich daar bij de politie. De oorzaak van zijn ag- gresie is nog in nevelen gehuld. De 34-jarige mevrouw M. Floor- Methorst uit Maartensdijk is zater dagavond om half elf om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de Woudenbergseweg te Zeist. (Advertentie) 1 Op 20 pech in buitenland Van elke twintig Nederlandse ge zinnen die hun vakantie met 'n eigen vervoermiddel buitenslands door brengen, krijgt er één met ernstige pech te kampen. Tot deze conclusie komt de ANWB, nu de stand wordt opgemaakt van de hulp, die de Toe ristenbond in het afgelopen reissei- zoen aan zijn leden verleende. Ruim 113.000 Nederlanders stelden zich in het bezit van een Internationale Reis- en Kredietbrief, een document waar mee de ANWB zijn leden helpt die in het buitenland in moeilijkheden raken. Ruim 5.600 van hen deden in enigerlei vorm een beroep op de hulpdiensten van de Bond. De repatriëringswagens haalden niet minder dan 351 in het buiten land verongelukte auto's terug, waarbij de vervoerskosten geheel voor rekening van de ANWB kwa men. Het zevenjarige Ambonese meisje A. Taibutu is zaterdagmorgen bij een aanrijding in Vught om het leven gekomen. Het meisje reed bij een Ambonees jongetje achterop de fiets naar school. De jongen raakte op een fietspad de macht over het stuur kwijt, juist toen er een tractor mei melkbussen beladen aanhang wagen passeerde. Het kind kwam on der de wielen van de aanhangwa gen terecht en was op slag dood. Zes gewonden bij autobotsing Zondagavond zijn op de verkeers weg Nijmegen-Groesbeek twee per sonenauto's frontaal met elkaar in botsing gekomen, waardoor zes per sonen, van wie twee zeer ernstig, werden gewond. Zij allen zijn overge bracht naar het Sint Canisiuszieken- huis in Nijmegen. Het ongeluk gebeurde, toen de auto, bestuurd door de heer W. W. uit Nijmegen, bij het links afslaan verzuimde voorrang te verlenen aan een auto uit tegenovergestelde rich ting, Beide wagens werden aan de voorzijde geheel ingedrukt. Zes personen dakloos na brand in woonhuis Gisteravond is brand uitgebroken in een dubbel woonhuis aan de pro vinciale weg Gouda-Utrecht in de gemeente Hoenkoop, nabij Oudewa ter. Het huis, dat een rieten dak had, was binnen het half uur volledig uit gebrand. Twee gezinnen, in totaal zes personen, zijn dakloos geworden. Van beide gezinnen werd de in boedel, op enkele stukken na, vol ledig verwoest. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Ook de grootte van de aangerichte schade is nog niet vastgesteld. Kettingbotsingen bij Barneveld eisten een dode en vele gewonden Zaterdagavond is op de rijksweg AmersfoortApeldoorn, ter hoogte van de kruising met de weg Nijkerk Barneveld, een kleine personenauto frontaal in botsing gekomen met een vrachtauto. Circa zeven andere auto's, die de botsing vermoedelijk niet snel genoeg opmerkten, reden op de wrakstukken in. Een uit de richting Apeldoorn ko mende personenauto, bestuurd door de heer B. uit Barneveld, wilde rechtsof een inrit inrijden. Hij was echter te ver doorgereden den. Toen hij achteruit reed, kwam hij in botsing met een eveneens uit de richting Apeldoorn komende per sonenauto. De auto's, die licht be schadigd waren, bleven op de weg staan in afwachting van de komst van de politie. Omwonenden hadden in middels een rode lamp ter waar schuwing op de weg geplaatst. Ondanks dit licht reed een vracht auto, bestuurd door een Spakenburg- se vishandelaar, met grote snelheid door. De vrachtauto botste eerst op de twee personenauto's en vervolgens frontaal tegen een uit de richting Amersfoort komende kleine personen auto met vier inzittenden. Deze wa gen werd volkomen vernield. Van de vier ernstig gewonde inzit tenden is er gisteren 1 overleden. Het is de 48-jarige heer H. Bruns uit Overveen. Zijn echtgenote, mevrouw B. Bruns-De Vries, en haar dochters van 15 en 18 jaar oud, worden in ziekenhuizen in Amersfoort ver pleegd. Van alle drie is de toestand zorgwekkend. Binnen een half uur na deze bot sing deed zich ter plaatse nog een kettingbotsing voor, waarbij zeven auto's zwaar werden beschadigd. En kele personen liepen hierbij lichte verwondingen op. PRINSES BEATRIX OP REIS Zoals na het afleggen van haar doctoraalsexamen is medegedeeld, heeft prinses Beatrix het voornemen zich na beëndiging harer studie in het buitenland nader te orienteren omtrent bepaalde onderwerpen waar zij bijzondere belangstelling voor heeft. Ingevolge diit voornemen zal de prinses een onofficieel bezoek van ongeveer drie weken aan Grieken land brengen. De prinses is van morgen in gezelschap van jonkvrou- we C. E. B. Roëll van Schiphol ver trokken. Mej. A. Hasseley Kirchner, een vriendin van de prinses, maakt de tocht mee. Te Waynesville in de Ameri kaanse staat Noord-Carolina, heeft mevr. Matilda Rogers in uitstekende gezondheid haar 111-de verjaardag gevierd. De jarige, die alleen 'n wei nig hardhorend is, gaf als recept voor een lang leven: „Je voedt dertien kinderen op voor wie je dag en nacht in de weer bent". OFFICIëLE PUBLIKATIE Vanwege het Ministerie van Binnenlandse Zaken wer den in de periode van 25 tot 29 september huis aan huis verspreid „Wenken voor de bescherming van Uw gezin en Uzelf", zomede „Wenken voor eerste Hulp". Gezinshoofden en zelfstandig wonenden, die bovenge noemde „Wenken" niet ontvangen hebben, kunnen deze nog schriftelijk aanvragen bij de burgemeester van de gemeente waarin zij wonen, tenzij plaatselijk een andere regeling wordt bekendgemaakt. fZ Behang werk. Wilt U uw kamers laten behan gen? Bel dan eerst 25813 en wij komen kijken en prijs opgeven. Keuze uit 1000 dessins. Verfhandel Pelikaan, Pelikaanstr. 27. Alle onderdelen, acces soires, banden, enz. voor uw bromfiets, motor en scooter. H. Walenkamp Zonen, Caeciliastraat 59 (Turfmarkt), Leiden, tel. 01710—20050. Heel bijzondere september De warmste maand van het jaar September is de warmste maand van dit jaar geweest. Er was zoveel zacht weer, dat de temperatuur hoger was dan in de afgelopen zomermaanden. De gemidd. temperatuur even aarde die van een normale zo mermaand. Het aantal zomerse dagen bedroeg te De Bilt zes tegen twee normaal. Alleen in 1949 en in 1947 was het in sep tember over het algemeen nog iets warmer. Een nog warmere septembermaand is pas te vin den als men teruggaat tot 1865. De afgelopen maand is dus de op twee na warmste september van de laatste 95 jaar. Dat september nog warmer was dan de zomermaanden is sinds het begin van de waarnemin gen in ons land ruim 2'/» eeuw geleden nog nooit voorgeko men. PUBLICATIE VAN DE GROLSCHE BIERBROUWERIJ N.V. De zogenaamde Babylonische Irouwmethode, die later ook in Egypte werd toegepast, raakte met de ondergang van de antieke beschaving in de vergetelheid. Eet geheim van de hop ging daarbij verloren. Tacitus en de Batavieren Toen Tacitus, de Romeinse wereld reiziger en geschiedschrijver, de la ge landen aan de zee bezocht, trof hij daar brouwende Batavieren aan. Dat was ongeveer 100 jaar na Christus. De grondstoffen van hun primitieve brouwsels waren wilde granen en honing uit de bossen. geweest. De landheer bouwde het gruithuis en verpachtte dit aan de gruiter, bij wie ieder die wilde brouwen de kruidenmengsels duur moest kopen. Buiten het gruithuis om, mocht geen gruit worden ge bruikt. Van hop hadden ze nooit gehoord. In de plaats daarvan werd een kruidenmengsel gebruikt, dat later de naam van gruit heeft gekregen. Deze gruit bestond voor een deel uit katjes van de gagel, een wilde heester, die in ons land op slechte natte grond ook nu nog te vinden is. De gruiter inde accijns Het recht op de gruit is in de vroe ge Middeleeuwen de eerste manier van accijnsheffing in Nederland Huisvrouwen brouwden zelf De klanten van het gruithuis wa ren niet alleen beroepsbrouwers maar ook veel huisvrouwen. Zoals zij nu nog koken en bakken, brouw den zij toen zelf het voor de huis houding benodigde bier. Volgende week meer wetenswaardigs over bier.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5