m ONZSWOetiSMG-TtP Taptoe '61: lichtende stoet met traditionele' duistere figuren Nieuwe herder van St. Agatha-parochie te Lisse Een dode en vijf gewonden bij ernstige slippartij Politiële houding wordt onderzocht Benoemingen Bisdom Rotterdam Benoemingen Bisdom Haarlem NS-winterdienst Voorhout 5000 inwoners MAANDAG 2 OKTOBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 alleen geldig woensdag 4 okt a.s. Jongens Parka-coat Een dubbele jas. Egyptisch katoen met uitknoopbare moutonvoering. Diverse kleuren. 7 jaar nu 34»75 Haarlemmerstraat 143 - Leiden (Advertentie) DURGEMEESTER Van der Werf zal in het rampzalige jaar 1574 geen moment gedachten hebben gehad aan een huldiging vier eeuwen Tater door de nakomelingen van de eens honge rende Leidenaars, wier welzijn hem als een onmogelijke zware last op de schouders moet hebben gedrukt. In bronzen staat, voor deze keer door de schijnwerpers van de feeste lijke verlichting uit de anonimiteit van het anders bij avond zo duistere naar hem genoemde park gehaald, zag de roemrijke Leidse burgerva der zaterdagavond vanaf zijn verhe ven standpunt - over de hoofden van het tegenwoordige stadsbestuur heen - neer op die huldebrengende nako melingen. De burgemeester van 1574 had zor gen, zijn opvolger in 1961 heeft ze ook, getuige het protestdoek van bewoners uit Leiden Zuidwest met de niets aan twijfel overlatende leu ze „Wij willen ook een speeltuin", die zij tijdens de taptoe meevoerden. Van een nog hogere plaats moet de legendarische burgemeester onze eer ste burger moed hebben ingefluisterd. „Wij werden in 1574 onzet door de Geuzen, misschien komt er voor U hulp uit Den Haag, in de vorm van een ruimere bouwvergunning". HULDE HEEFT burgermeester Van der Werf voor zijn dappere ge drag tijdens Leidens beleg verdiend. Of hij met de huldiging van zater dagavond tevreden geweest zal zijn? Een lichtende stoet, symboliserend een einde aan duistere jaren, kon den wij deze taptoe '61 niet noemen. Ondanks de toch wel zeer dringende oproep van het bestuur der Drie October Vereeniging waren weer ve le groepen als duistere figuren de stoet binnen geslopen, grote „gaten" makend in de verlichte rij hulde brengende Leidenaars. Hulde van onze kant echter voor de leden van verkenners-, gidsen- en kabouters beweging in Leiden, die deze op roep wel hebben begrepen en hun licht niet onder de korenmaat lieten schijnen. Vele andere verenigingen en groepen droegen er, ook met fak kels en lampions toe bij, dat deze taptoe als totaalbeeld toch wel een behoorlijke indruk maakte. Eén groep willen wij hier met name noemen: de Verenigde Leidse Instrumentmakers School, die van ons de prijs voor het origineelste (taptoe) idee heeft ge kregen. Hun lichtend uurwerk was een toonbeeld van vindingrijkheid. RUIM DRIE KWARTEER heeft de taptoe geduurd, met twee onder brekingen voor een kranslegging, weermee de helden uit 1574 eer werd gebracht. Die eerste onderbreking was in het Van der Werfpark, waar het College van B. en W. het défilé afnam en een krans werd gelegd aan de voet van het standbeeld. Het muziekgezelschap „Nieuw Leven" speelde een couplet van het Wilhel mus en dê stoet zette zich weer in beweging. Een tweede onderbreking was bij het monument aan de Gere- gracht, waar hulde werd gebracht aan Willem van Oranje, Jan van Hout, Jan van der Does en Louis Boisot, de vier figuren vereeuwigd op het daar geplaatste monument. Een dode en vijf gewonden was de trieste balans van een ernstig ver keersongeluk, dat zondagmiddag even over vijf plaats vond op rijksweg 13 van Den Haag naar Rotterdam, ter hoogte van het viaduct bij de lucht haven Rotterdam. Een kleine personenauto, die uit de richting Delft kwam, slipte daar bij een snelheid van 120 km per uur, vloog over de middenberm op het andere drukke weggedeelte, ramde daar op de middelste van de drie rij stroken een auto uit de richting Rot terdam en werd tenslotte met een enorme klap op de paiüceerstrook naast de weg gesmeten met de wielen in de lucht. De wagen heeft daarbij een grillige curve door de lucht ge maakt. De gevolgen waren verschrikke lijk: beide wagens waren totaal ver nield. Naast het wrak van de geslipte auto lag het lichaam van de 58-jarige passagiere, mej. Chr. M. Scheerde uit Rotterdam, die op slag dood moet zijn geweest. De bestuurster, de 53-jarige sociaal werkster uit Rotterdam, mej. D. H. W. Broekhof, werd bij de bot sing uit de wagen geslingerd. Zij liep een hersenschudding op en kon des avonds, na een eerste behandeling in het Dijkzigtziekenhuis, naar huis gaan. In de auto uit Rotterdam zat het echtpaar De Jong uit Delft, met hun kinderen Peter (8) en Teun (6). De heer G. de Jong (323, een typograaf, geraakte bekneld tussen het dak en het stuur van zijn wagen. Hij moest door het personeel van de G.G.D. wor den bevrijd. Zijn toestand is ernstig. Hij heeft verscheidene fracturen en waarschijnlijk ook een schedelbasis- fractuur. De heer De Jong wordt verpleegd in het Bergwegziekenhuis te Rotterdam. Ook zijn 30-jarige echtgenote, mevrouw D. de Jong Koelewijn, en de beide kinderen wer den naar dit ziekenhuis gebracht Zij konden, evenals mej. Broekhof, na een eerste observatie worden ontsla gen. Volgens mej. Broekhof is het ongeluk ontstaan, doordat zij plotse ling sterk moest afremmen, door een manoeuvre van een wagen, die voor haar reed. Bijna had de botsing nog een derde ongeluk veroorzaakt, want schuin achter de auto uit Rotterdam, op de rechter rijstrook, kwam een auto met als bestuurder een Haags journalist. Hij kon nog net uitwijken en zijn wagen op de parkeerstrook tot stil stand brengen. Zijn wagen raakte daarbij nog juist de gekantelde auto uit Delft. Het verkeer in de richting Den Haag is ruim een uur gestremd geweest. De politie leidde het om via de Oude Delftse Weg. De burgemeester van Oldenzaal, de heer J de Vries, heeft aan de raad medegedeeld, dat hij verzocht heeft om een onderzoek door Binnenlandse Zaken naar het politieel beleid in de week van 3 tot 9 september j.l. toen er gevechten uitbraken tussen politie en buitenlandse arbeiders. De burge meester is nog steeds van mening, dat de politie correct heeft gehan deld. plaatste de pastoor voor vele pro blemen. In de gemeente Oostvoorne wordt het gehele jaar door elke zon dag de H. Mis gelezen in een café; onder leiding van de pastoor werd de bouw van een noodkerk in Oost voorne voorbereid; thans is men met deze noodkerk begonnen. Voorts omvat de huidige parochie van pastoor v. d. Boogerd de marte- larenkerk op.de plaats waar de mar telaren van Gorcum ter dood zijn gebracht. Ook in de reorganisatie der bedevaarten naar Brielle had pastoor v. d. Boogerd de hand. Op zijn initiatief werd aan de H. Mis en het Lof toegevoegd het gesprek van de pelgrims, die met elkaar over een bepaald gespreksthema van gedach ten wisselden. Dit om het sociaal ka rakter van de bedevaart, het samen doen en beleiden meer gestalte te geven Pastoor J. van den Boogerd werd op 28 februari 1909 te Den Haag ge boren. Na de lagere en hogere stu dies te Hageveld en Warmond werd hij op 21 mei 1932 in Haarlem tot priester gewijd en volgde zijn benoe ming tot kapelaan te Volendam, waar hij zes jaar gebleven is. In 1949 werd hem als standplaats Den Haag (H. Theresia) aangewezen en in 1949 volgde zijn benoeming tot kapelaan van de parochie van de H. Familie aan de Bergsingel te Rotterdam. In 1958 werd hij herder van de H.H. Martelarenparochie in Brielle. Pastoor Van den Boogerd heeft veel belangstelling voor het ama teurtoneel en is moderator van het PastOOl* J. V. d. Boofferd WKA (Werkverband Katholiek Ama- teurtoneel in Zuid-I Holland. Helaas De bisschop van Rotterdam, mgr. verhinderden zijn veelomvattende M. A. Jansen, heeft benoemd tot kezlfhed^ in Brielle alle aandacht pastoor van de St. Agatha-parochie aan het WKA te besteden. te Lisse, de zeereerwaarde heer pas- Mgr. M. A. Jansen, bisschop van toor J. van den Boogerd, thans her- LISSE Rotterdam, heeft op diens verzoek der van de parochie van de H.H. O 1 1 eervol ontslag verleend aan rector Martelaren van Gorcum te Brielle. rPcfnOt* SPlIllPlnPrS J. P. A. Verhoeven, rector van huize De benoeming betekent voor de 1 «ÖWV1 üUlllViUV;io St. Jan te Wateringen. Mgr Jansen nieuwe pastoor, met wie wy vanmor- heeft op diens verzoek om gezond- gen telefonisch contact hadden een HlCl ClïlCrilaSl heidsredenen ontslag verleend aan grote overgang. de zeereerw heer J P A J var, De parochie van de H.H. Marte- De bisschop van Rotterdam, mgr. der Bergh, p'astoor te'Naaldwijk. Tot ^ftenv,an Gorcum telt niet meer dan M. A Jansen, heeft op diens verzoek pastoor aldaar is benoemd de zeer- '60 zielen die verspreid zyn over n eervol ontslag verleend aan pastoor eerw. heer J. J. Eeken, pastoor te ^reek met een doorsnede van meer G. F. Schneiders smdsjuli 1956 her- Rnttprdam rw TThorpriaS Tot rta<?- dan tl€n kilometer. De St.Agatha te der van de St. Agatha-parochie als wiSw L weWw daarentegen telt een kleine opvolger van pastoor Van Zuylen. heer J J Hetem kapelaan te Botter^ vierduizend zielen. De parochiekerk Pastoor Schneiders heeft tijdens zijn 2™ in t -S™ in Brielle, waar pastoor v. d. Boo- pastoraat de luisterrijke viering van w» f>erd thans drie en een half jaar ge- het 500-jarig bestaan van zijn Lisser n! P d'enf, vercoek heeft zete](J heeft_ js hgt centrum van een parochie georganiseerd. bisschop om gezondheidsredenen parocj,ie die zeven gemeenten omvat, Pastoor Schneiders gaat zich met- eervol ontslag verleend aan de zeer- waaronder Heenvliet, Rockanje, Ab- terwoon vestigen in Wateringen, eerw. heer G. F. Schneiders, pastoor bebroek, Oostvoorne en Zwartewaal. waar hij zijn intrek gaat nemen in te Lisse (H. Agatha). Tot diens op- uitgestrektheid van de parochie Huize „Sint Jan", volger is benoemd de zeereerw. heer CHARMANT KINDERBALLET OP STADHUISPLEIN Nog maar een heel mager zonnetje hopelijk de voorbode van een stra lend drie-october-feest - wierp van ochtend een paar dunne' straaltjes op het kinderballet, waarmee van daag op het Stadhuisplein de fees telijkheden ter herdenking van Lei dens Ontzet zijn gestart. De balletjes werden door de kinderen van de speeltuinverenigingen „Ons Eiland" en Oosterkwartierin charmante costuumpjes opgevoerd voor duizen den leeftijdgenootjes, die al of niet vergezeld van hun ouders het plein omzoomden. De twee leidsters van dit leuke J. van den Boogerd, pastoor te Briel le. Tot pastoor aldaar werd benoemd de zeereerw. heer G. J. M. ten Ha ve, moderator aan de school voor maatschappelijk werd te Den Haag en tevens rector van de St. Jozef stichting te Den Haag. Tot rector van de St. Jozefstichting is benoemd de zeereerw. heer J. F. M. Herrewijn, moderator van de diocesane Kath. Actie, die kapelaan was te Rijswijk (IH. Bonifacius). De bisschop wan Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Blaricum de z.e. heer H. D. A. Remmers, tot pas toor te Heer Hugowaard (par. H. Hart) de z.e. heer C. J. Berkhout en tot rector van het St. Jansziekenhuis te Hoorn, de z.a. heer J. P. M. van Adrichem, die kapelaan was te Bak- kum. De winterdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, die giste ren is ingegaan, heeft op geen enkel traject vertraging ondervonden. Een D-trein uit Duitsland liep 118 minuten te laat Arnhem binnen, maar deze vertraging had men reeds in Duitsland opgelopen. LIJK VAN VISSER AANGESPOELD Gistermorgen vroeg is aan de Bin nenhaven te Scheveningen het stoffe lijk overschot aangespoeld van de op 26 september j.l. over boord geslagen 63-jarige Scheveningse visser C. S. de Roode. De heer De Roode was van de net de haven uitvarende baggerschuit gesprongen, toen deze door een vloed golf enigszins was gaan hellen. ONTVLUCHTE PSYCHOPAAT GEARRESTEERD ballet, de dames M. de Haan (voor De 24-jarige psychopaat C. W., die „Oosterkwartier") en J. Meurs („Ons donderdagavond kans zag op het Eiland") hebben in vlot tempo de Centraal Station te Amsterdam aan kinderen hun programma laten af- zijn bewaker te ontvluchten, is za- werken. De pianomuziek was van terdagmiddag toen hij bij de Utrecht- Cora "Veen. se brug in de hoofdstad stond te lif- (foto „Van der Horst") ten door twee wachtmeesters der rijkspolitie gearresteerd. Met betrékking tot de geboorte van de vijfduizendse inwoner van de ge meente Vorhout plaatsen wij nog deze foto, waarop het feit is vereeuwigd, dat burgemeester Smolders mevrouw G. A. Juffermans-v.d. Bos met de blijde gebeurtenis filiciteert onder aanbieding van een spaarbankboekje. Vader C. M. Juffermans kijkt lachend toe en ook de oudste dochter vindt het een aardig geval.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4