De V.A.R. ligt uit elkaar NIEUWE SYRISCHE BEWIND HEEFT MOEILIJKHEDEN Alle Egyptenaren uitgewezen Paus terug naar Vaticaan TWIN! je \m halve Mw! „Verzoeningsvoorstel' van Rusland Hammarskjoeld Drie October prijsvraag Tara Singh won toch Bizerta wordt weer normaal Federatief stelsel in België Twaalf jaar rood China Renard eist referendum Soebandrio is poeslief Afscheid rector H. Sondaal Hofers standbeeld opgeblazen Droog weer op 3 oktober BUREAUS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 2 OKTOBER 1961 52ste JAARGANG No. 15438 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telet 2 0 9 3 5 Red 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten hezor^tne 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19 00 a.) Giro 10 30 03 Abonn f 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., f 7,50 p. kw„ Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Serradj gearresteerd Kolonel Abdel Hamid Serradj, de vice-president van de Verenigde Arabische Republiek, die kort vóór de gebeurtenissen in Syrië zijn ambt had neergelegd, is op last van het hoge revolutionaire commando In Damascus zijn betogingen tegen het nieuwe bewind in Syrië gehou den. Met het oog hierop heeft het „Arabische Syrische revolutionaire op perbevel" bepaald, dat de universiteiten van Damascus en Aleppo, alsmede arresteerd „wegens het verlaten van alle openbare en particuliere scholen tot nader order gesloten zullen zijn. zijn domicili" en het zich onttrek- In een communiqué, dat zondagochtend door radio-Damascus werd om- ken aan de controle van de autori- geroepen, werd de aktiviteit veroordeeld van „destructieve elementen, die teiten. zich onder de vreugdebetogingen van de bevolking hebben gemengd en hebben getracht daaraan een andere richting te geven." „Huurlingen, die geen onderdaan van de Arabisch Syrische republiek zijn, maar buiten landers en vluchtelingen, hebben een aanslag op de veiligheid van de staat willen plegen," aldus het communiqué. Naar aanleiding van deze manifestaties is het voortaan elke vreemdeling of vluchteling verboden aan openbare betogingen deel te nemen, op straffe van uitwijzing. Volgens waarnemers wordt in het communiqué enerzijds gedoeld op de Egyptena ren, die zich in Syrië bevinden, en anderzijds op de politieke vluchtelingen Paus Johannes is zaterdag om- uit Jordanië, Irak, Saoedi-Arabië en Palestina, die rechtstreeks beïnvloed streeks 8 uur van Castel Gandolfo Dinsdag 3 oktober, herdenking van Leidens Ontzet, zal „De Leidse Courant" niet verschijnen en zullen onze bureaus de gehele dag gesloten zijn. DE DIRECTIE Egypte houdt het maar op farao Nasser '1 zijn door Nassers propaganda. naar het Vatikaan teruggekeerd, na Radio-Cairo wist intussen te melden, dat in Aleppo betogingen werden er van jg juli af te hebben verble gehouden, waarbij het tot gevechten zou zijn gekomen. Dit zou zijn ge- ven< Overal langs de weg van het bleken uit een radio-boodschap van de militaire bevelhebber in Aleppo stadje in de Albaanse bergen tot aan aan de autoriteiten in Damascus. NASSER VERBREEKT DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN EGYPTENAREN UIT SYRIë danië en Turkije te verbreken we- het Vatikaan werd de Paus door een enthousiaste menigte begroet. De stoet zelf bestond uit vijf auto's die begeleid werd door de motorpolitie. Zondagmiddag om half vier heeft de Paus onverwacht een privébezoek gebracht aan de Vatikaanse Radio in tv w,^_ Santa Maria di Galleria. Om 5 uur gens hun „vijandige houding jegens hield hij een korte toespraak voor de radio. Deze werd door de Itali aanse radio en TV overgenomen. In een zaterdagavond jl. te Da- de V.A.R. en het Arabische nationa mascus uitgegeven officiële bekend- lisme". making is meegedeeld, dat alle Egyp- jordanië en Turkije hebben het tische militairen en burger-ambtena- njeuwe bewind in Syrië erkend, ren in Syrië zich maandagochtend bij het hoofdkwartier van het Syri- Intussen hebben ook de regeringen voor een wervelstorm, die met wind- sche leger moeten melden. Zij zullen van nationalistisch China en Guate- stoten van 250 km per uur Japan naar Egypte worden teruggezonden, mala de nieuwe Syrische republiek dert. erkend. De Japanse weerkundige dienst heeft de scheepvaart gewaarschuwd Naar in Cairo officieel is meege- deelld, zijn alle koopvaardijschepen van de V.A.R. „gemobiliseerd" om zich naar Beiroet te begeven en daar de Egyptenaren op te nemen, die door „de opstandelingen van Damas cus" via Libanon zijn gedeporteerd. De V.A.R. zal haar naam en volks lied behouden, ongeacht de Syrische afscheidingsbeweging, zo schreef zon dag het Egyptische blad Al Ahram. „De V.A.R. zal eeuwig blijven be staan. De naam V.A.R. zal steeds de basis blijven voor de strijd van de Arabieren voor hun economische en sociale eenheid," aldus het blad. NASSER BREEKT MET JORDANIë EN TURKIJE De storm heeft de codenaam „Tilda" gekregen. - N.Y. Tabaksfabriek J. Gr (Advertentie) A I van Uver opvolging van r DO van I Een beeld van de grote pro-Nasser-demonstratie welke in Cairo heeft plaatsgevonden naar aanleiding van de gebeurtenissen in Syrië. van veto zouden hebben. In april zou de vijfjarige ambtsperiode Hammarskjoeld aflopen. Volgens een perscommuniqué van de Sowjet-delegatie bij de V.N. zou den de Veiligheidsraad en de Alge- _T mene Vergadering op de voorlopige hA secretaris-generaal en zijn drie naas- tr°"" te medewerkers een beroep moeten een voorstel gepubliceerd, dat iucucwcimio uciut President Nasser heeft besloten de ?et'hoofd^van^het"®- doe'n'Vm""ineen geest van samen- diplomatieke betrekkingen met Jor- ;^tT« Veren!gde Natfes te n,t benoemen. Deze zou dagelijks moe- Reeds een groot aantal brief kaarten voor de Drie Oktober Prijsvraag lagen vanmorgen in de bus. Natuurlijk verwachten wij nog veel inzendingen. Niets eenvoudiger dan een briefkaart nemen, de verwachte tijd van aankomst van de optocht op de Vismarkt hierop schrijven en deze bij ons in de bus depone ren. Om de spelregels nog even in het kort te herhalen: Alleen op een briefkaart het tijdstip, waarop de abonnee verwacht, dat het eerste rijtuig van de Drie O ktober Optocht de fon tein op de Vismarkt is gepas seerd, noteren. Mocht het rij tuig van de commissaris van politie (het eerste rijtuig dus) de gehele tocht'niet uitrijden, dan geldt uiteraard het rijtuig, dat wel els eerste in de optocht de Vismarkt op komt rijden. Tot dinsdagmiddag één uur (het tijdstip van vertrek) kun nen de oplossingen worden in geleverd. Inzendingen na die tijd zijn natuurlijk van deel name uitgesloten. werking op te treden". Dit „verzoe ningsvoorstel", zoals de Sowjet-dele- gatie het noemt, is enige dagen ge- ten samenwerken met drie adjunct- leden ter kennis van de Westelijke secretarissen, die echter met t recht en andere delegaties bij de y.N. ge bracht. Voordien had de Sowjet- Unie steeds aangedrongen op aan vaarding van haar „troika-plan", dat de benoeming van drie secretarissen- generaal beoogde. Tara Sinvh nfi) de leider der Hoewel in bepaalde kringen het Sikhs, heeft een einde gemaakt aan nieuwe Russische'00ïs'eI zijn „vasten tot de dood". Premier als een variatie op het troika-plan Nehroe van India is hem grotendeels maar toch als een concessie van tegemoetgekomen in de eisen, die SowJ®t,-U.n',e., word' J Tara Singh stelde. De leider der va?Westelijke zijde verklaard Paus Johannes XXIII heeft een apostolische brief gericht tot alle ka tholieken van de gehele wereld en hen daarin aangespoord gedurende de maand oktober het rozenhoedje te willen bidden voor de vrede in de wereld. In het officiële gebed van de Kerk, waarin voor de gehele mensheid wordt gebeden, is nu ook het rozen kransgebed opgenomen. Hij is tot embleem van vrede voor alle mensen geworden. En vrede, zo zegt de Paus tenslotet in de menselijke en christe lijke zin betekent, dat de waarheids zin, de zin voor broederschap en ge rechtigheid doordringt in alle har ten. ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor 30.- en 40.- of het aller beste van 200.- en 300.-? v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. De Franse troepen zijn zondag be gonnen met zich uit de stad Bizerta terug te trekken, op grond van de overeenkomst van vrijdag tussen Frankrijk en Tunesië ovti het her stel van de normale toestand. Zowel de Fransen als Tunesiërs begonnen met het weghalen van de prikkeldraadversperringen die waren aangelegd tijdens de gevechten in juli. Volgens officiële kringen zal de ontruiming v^n de stad dinsdag ochtend en die van het vliegveld en de posten op de heuvels, die de ba sis beheersen, binnen een week vol tooid zijn. Sihks was zijn vasten op 15 augus tus begonnen. Nehroe heeft tijdens het weekein- duidelijk moet worden vastgesteld dat het tijdelijke hoofd van het se cretariaat, ingeval hét niet mogelijk is over een bepaalde kwestie over- de een afgezant naar Tara Singh eenstemming met de adjunct-secre- gestuurd om hem te laten weten, dat tarissen-generaal te bereiken, 't laat- de Indiase regering een commissie ste woord heeft. zal instellen, die de klachten van de Amerikanen hebben, gesteund Sihks moet onderzoeken. De Sihks door hun bondgenoten, in de drie zeggen, dat ze benadeeld worden in gesprekken, welke zij tot dusver met hun burgerrechten op grond van hun de Russen over de opvolging van godsdienstige overtuiging. Zij eisen Hammarskjoeld hebben gehad, autonomie voor hun gebied. Deze steeds betoogd dat in het secretariaat autonomie heeft Nehroe de Sihks ggn - niet toegezegd maar de commissie men van onderzoek zal dit punt wel tij dens haar werkzaamheden bestude- Twee Duitse leden van 't Fran se vreemdelingenlegioen hebben za terdag in Marokko asiel gevraagd, nadat zij met een tank dooi de grens- versperringen langs de Algerijns-Ma- Advertentie) rokkaanse grens waren gereden. één man de beslissingen moet ne- Na het bezoek van Nehroe's afge zant dronk Tara Sing wat vruchte- sap met honing. Hij is echter zo ver zwakt, dat hij nog niet naar huis kon worden gebracht. Sinds 15 -augustus heeft de Sihk-leider gelegen op een Meer dan 500.000 arbeiders, boe- bed, dat in de Gouden Tempel van ren, jonge lieden, artiesten, atleten de heilige stad Amritsar voor hem en leden van de burgerwacht hebben was opgeslagen. Hongerlijders worden vervolgd ■HEB— Mj zondag in Peking deelgenomen aan een parade ter gelegenheid van het twaalfjarig bestaan van de Chinese volksrepubliek. De stoet werd onder andere gade geslagen door partijleider Mao Tse Toeng, premier Tsjoe En Lai en vooraanstaande buitenlandse gasten, onder wie koningin-moeder Elisa beth van België. De Sowjet-Unie was slechts ver tegenwoordigd door een technische en vriendschapsdelegatie. „The New York Times" meent, dat men de mogelijkheid niet mag uit sluiten, dat China niet zo machtig en welvarend zal worden als Mao Tse Toeng voor ogen heeft gestaan. „De economische en politieke moei lijkheden, die het bewind in Peking thans, op zijn twaalfde verjaardag, teisteren, zijn de grootste sinds zijn vestiging". „Drie jaar onbevredigende land- bouwprodukten zijn oorzaak van ernstige voedseltekorten en een al gemene achterstand in de economi sche ontwikkeling. De ambtenaren Meer dan dertigduizend Baloeba's, die zijn gevlucht toen in zijn ontevreden, het moreel van de Katanga de strijd begon tussen Ver. Naties-troepen en het Katangaanse bevolking is laag en de leiders schij- leger, leven nu in een huttenstad aan de rand van de stad. De meesten nen onzeker over de te volgen koers" hebben sinds 13 september geen voedsel meer ontvangen, hetgeen aanlei- ding is geworden tot plundering van levensmiddelenzaken in het centrum De Italiaanse Riviera is zater- van Elizabethstad door uitgehongerde Baloeba's. Foto: achtervolgd door dag door noodweer geteisterd. Er politie en boze burgers tracht een Baloeba, die zich, gedreven door de ontstonden grondverschuivingen die honger aan andermans eigendom heeft vergrepen, zich uit 'de voeten te wegen blokkeerden en bruggen be- maken. schadigden. De leider van de Waalse volksbewe ging:, André Renard, heeft zaterdag de Belgische regering „uitgedaagd" een referendum te houden over de invoering van een federatief stelsel in België. In een toespraak tijdens de eerste betoging van zijn bewe ging de MPW in de mijnstad Marcinelli verklaarde hij er van overtuigd te zijn, dat minstens 70 procent van de Walen voor „ingrij pende hervormingen" in België zijn. Renard zeide over de resolutie, die de vorige week door de Waalse so cialisten op een congres in Charle roi is goedgekeurd en waarin even eens het federalisme wordt geëist, dat „het aanvaarden van een reso lutie niet volstaat, maar dat het op de toepassing aankomt". „Men zegt, dat wij geweld zullen gebruiken om onze doelstellingen te bereiken", aldus voegde Renard hier aan toe. „Een algemene staking is echter geen geweld, zij is nodig in een kapitalistische maatschappij". Renard legde er voorts nog de na druk op, dat hij met federalisme geen seperatisme bedoelt, doch alleen ,,'n middel om gelijkheid te verkrijgen". „Wallonië" wil niet uitgeschud wor den. Het wil niet dat morgen een Vlaamse meerderheid Wallonië de wet op economisch en cultureel vlak voorschrijft". De voorziter van de grootste re geringspartij, de heer Van den Boey- nants, heeft zondag op een verga dering van de CVP in Zinnik ver klaard, dat „het federalisme 't ein de van België zou betekenen". Hij verklaarde „met voldoening" te hebben kennis genomen van de mededelingen van Renard, dat voor het bereiken van de doelstellingen van de MPW geen geweld zal wor den gebruikt. „Ik hoop dat deze ver klaring oprecht gemeend is", voegde hij hier aan toe. De heer Van den Boeynants leg de er voorts in zijn rede de nadruk op, dat ook de CVP de decentrali satie van het bestuur in België voor staat, „waarbij echter het laatste woord aan het centrale gezag moet blijven". Indonesië wenst de kwestie-Nieuw- Guina te regelen in samenwerking met Nederland en weer normale be trekkingen tussen beide landen ves tigen, zo heeft de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio maandag meegedeeld. Minister Soebandrio vertrok naar New York, waar hij de Indonesische delegatie in de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties zal lei den. Prinses Margriet studeert in Frankrijk Groningen teleurgesteld H.K.H. prinses Margriet zal vunaf begin november een studiejaar vol gen aan de bekende Franse univer siteit in Montpellier. De universiteit van Montpellier - de hoofdplaats van het departement Herault - behoort tot de oudste van Europa staat momenteel onder lei ding van prof. mr. G. Richard. Zij werd in 1289 door Paus Nicolaas de vierde gesticht en omvat thans vijf faculteiten: een juridische-, een li teraire-, een medische-, een farma ceutische- en een faculteit voor wis- en natuurkunde. In Groningen heeft men de afgelo pen maanden een stille hoop gehad, dat prinses Margriet in deze uni versiteitsstad zou gaan studeren. Vooral in studentenkringen en met name in die van de Vrouwelijke Stu dentenvereniging „Magna Pete" vindt men het erg jamimer, dat de prinses geen deel zal uitmaken van deze ver eniging. Men kon ons niet meede len waar de prinses zich in Montpel lier zal gaan vestigen, terwijl ook de Rector H L J M Sondaalrector van Huize „Duinzigt" en secretaris van de St Willibrordvereniging, gaat wegens de verplaatsing van het se cretariaat naar Es bij Vught, half oktober Oegstgeest verlaten Er is gelegenheid van rector Son daal afscheid te nemen zondag 15 ok tober van 12-1 uur in Huize „Duin zigt" (hoofdingang!) Het tien meter hoge bronzen standbeeld van de Oostenrijkse vrij heidsheld Andreas Hofer op de berg Isel boven Innsbruck is zondag op geblazen. Volgens de politie is dit kennelijk met politieke motieven ge daan. Hofer werd indertijd doodgescho ten als leider van de Tyroolse vrij heidsstrijd tegen Napoleon. Dit nammer bestaat uit 12 pagina's Een front, dat in de nacht van za terdag op zondag ons land passeer de, kwam boven Duitsland tot stil stand. Daarna kwam het 'n de nacht van zondag op maandag opnieuw in beweging, maar in tegengestelde richting. Tegelijkertijd breidde de frontale bewolking zich weer over Nederland uit. De westwaartse be weging van het front hangt ook sa men met een hogedrukgebied boven Rusland dat in omvang toeneemt, waardoor aan zijn zuidflank 'n oos telijke stroming van droge continen tale lucht sterker wordt. Het is mo gelijk, dat de droge lucht morgen heel langzaam de oostelijke provin cies zal binnenvloeien en de bewol king gaat breken. Uit de frontale be wolking valt niet veel regen. De doortocht van Oceaandepressies wordt door het Europese hogedruk gebied, dat ook in de hogere lucht lagen goed ontwikkeld is, geblok keerd. ZON- EN MAANSTANDEN 3 Okt.: zon op 06.43; onder 18.14; maan op onder 15.44. 4 Okt.: zan op 06.45; onder 1812; maan op 00.56; onder 16.17. Hoogwaterstanden 3 Okt.: v.m. 10.11; n.m. 9.24. 4 Okt.: v.m. 11.39; n.m. 12.18. KORRELTJE Of iemand moed heeft, blijkt pas, als het hem tegenloopt. studierichting nog niet bekend is. Verwacht wordt echter, dat de prin ses de cursus zal volgen, die speciaal voor vreemdelingen in Montpellier wordt gegeven en zich zal verdiepen in de Franse literatuurgeschiedenis.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1