Leiclens ontzet99noor 1 eeuwse volksprenten HOE VIERT LEIDEN DIT JAAR 3 OCTOBER? f Programma 3-daagse feestelijkheden ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 99 Het programma voor de 3 ok toberfeesten is aldus: Zaterdag 30 september 19.30 uur: Grote taptoe. 20.00-24.00 uur: Lunapark op *t Schuttersveld. Maandag 2 oktober 11.15-11.45 uur: Korte balletop voeringen op het Stadhuis plein. 12.00-12.30 uur: Groot Japans dagvuurwerk op de Rijn voor het Waaggebouw. 13.30-16.00 uur: Skelter- wedstrijden op Bevrijdings plein (Leiden Z.W.). 16.00 uur: Eerste opvoering van de openluchtspelen „De klucht van de koe" en „Nu noch" door het gezelschap „Arena" op het Pieterskerkhof (bij re gen in de Stadsgehoorzaal). 20.30 uur: Tweede opvoering van de openluchtspelen. 9.00-24.00 uur: Lunapark op het Schuttersveld. Dinsdag 8 oktober 7.00 uur: Reveille op het Stad huisplein. 7.30-9.30 uur: Uitdeling van ha ring en wittebrood in de Waag. 8.00 uur: Koraalmuziek in het Van der Werf park, onder lei ding van Herman Stenz (o.m. uitvoering 3-oktobercantate). 8.30 uur: Intocht der Geuzen- vloot (Vliet-Steenschuur), daarna tocht te voet van Boi- sot en gevolg met haring en wittebrood naaf de Waag. 8.15 uur: Intocht van de Har monie van de N.V. Steenko len Handels Vereeniging te Rotterdam, vanaf het Station. 8.15-11.00 uur: Poppenkast voorstellingen. 8.15-8.45 u. Willem de Zwijger laan, hoek Beatrixstraat, 9.00-9.30 u. Lage Morsweg hoek P. C. Hooftlaan. 9.45-10.15 u. 5 Meiplein. 10.30-11.00 u. Zeemanlaan ach ter Petruskerk. 9.30 uur: Grote militaire mars door de Breestraat. 10.00-12.00 uur: Museum „de Lakenhal" geopend. 10.30 uur: Herdenkingsfeest in de Pieterskerk. Voorganger: Ds H. J. v. ACH TERBERG. 13.00 uur: GROTT LUISTER RIJKE OPTOCHT „Het Landjuweel 1596". 20.00-22.30 uur: Cabaretvoor stelling in de Stadsgehoorzaal. 23.00 uur: Extra luisterrijk vuurwerk op het Schutters veld. 9.00-23.00 uur: Lunapark op het Schuttersveld. 1. In het Jaar 1574, kwam de Spaansche Veldoversten Fr. Bal deus (Valdez) met een groote magt van volk en belegerde de Stad Leiden. Andries Allertz. oud Gouverneur deed de poorten sluiten en maakte alles gereed tot tegenweer; doch op een aan slag tegen den vijand uit zijnde, raakt hij gekwetst en sterft. Die van binnen verkiezen tot haren nieuwen Gouverneur, den Wel-Edelen heer Johan van der Does, en den Leidschen Raad zweert elkander getrouw te blijven in het verdedigen van de Stad. 2. Caron, een der bevelhebbers onder Baldeus, komt met een trompetter en eischt de Stad op, in naam van den Koning van Spanje, maar wordt door die van binnen kloekmoedig afgewe zen; waarop hij met zware dreigementen zweert, haar zulks te zullen vergelden, en na het innemen van de Stad, alles in vuur en vlam te zetten, ja, zelfs het Kind in de wieg niet te zullen sparen. 4. Het gebrek aan Levensmiddelen wordt eindelyk zoo groot binnen de Stad, dat Ratten en Muizen voor lekkerny worden gegeten: De Vrouwen knagen aan de huid van een gestorven Paard, terwyl de kinderen het stinkende Vleesch van de beenen met graagheid aftrekken en eten. Hierby komt de pest, waardoor dagelyks een groot getal van menschen wordt weggerukt en anderen van gebrek sterven. 5. De goede en getrouwe burgery wordt zoodanig gedrukt, door de langdurige zware belegering, pest en gebrek aan al hetgeen wat tot onderhoud van het leven nodig is, dat de levende niet langer matig zijn de Gestorvene ter aarde te brengen; maar on der de baar ter neder vallen, ja, zelfs vele daaronder dood blij ven; waardoor men de lijken overal langs de straten zag liggen. 7. Kort hierna kregen die van Leiden, door een Duif tydingi dat het ontzet voor handen was. Het water waste tot zoo een hoogte, zyn de Dy ken alom doorgestoken, dat de Spanjaarden gedwon gen werden te vlugten. Een weesjongen, op zyn verzoek uit de Stad gelaten zynde, komt weder terug met haring en brood, dat hem door den Ontzetter gegeven was. Hier op raakt alles binnen Leiden in vreugd en de Sluizen werden geopend. 3. De Leidsche Burgery doet een moedigen uitval en verovert een der Vyandelijke Schansen: daar zy een goeden buit en een menigte van Musquetten, houwers, kruit en lood vinden, bene vens eene party Levensmiddelen; maar de Hongersnood neemt zoo geweldig toe in de Stad, dat zy genoodzaakt worden honden en katten te eten; en het leven te onderhouden met Vuiligheid van vuilnisvaten; waardoor haar de moed begint te verzwakken en oneenigheid voorkomt. 6. Baldeus, de Spaansche veldheer, had alles doen gereed maken tot een generalen storm en het is denkelyk, dat Leiden toen zekerlyk voor het geweld der vyanden zoude hebben moeten bukken, en alle de Inwoners om het leven zoude zyn gebragt maar Amelia (Magdalena Moons) zynde een Edele Jonkvrouw, die door Baldeus ten Huwelyk was verzogt, komt uit 's Graven- hage, na hem toe en beweegt hem tot zoo verre, dat hy een storm doet steken en zweert de Stad geen leed te doen. 8. Boisot, de Hollandsche Admiraal, komt met eene vloot sche pen: en verdryft de Spanjaarden verder uit hunne werken. Komt vervolgens binnen Leiden, daar hy van de Burgeren met de allerhoogste betuiging van blydschap wordt verwelkomt, en de Opperhoofden vereeren hem met een Gouden keten. Daarna komt Prins Willem den Eersten in de Stad en begiftigt dezelve met verscheidene Privilegiën, onder anderen ook die van de Academie. (Foto's en tekst naar een volksprent van de Rotterdammer P. J. Masier, gedrukt 1770, aanwezig in de prenten- verzameling van het Oud-Archief te Leiden).

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7