Vierde priesterzoon van echtpaar Vaneman vertrekt 3 oktober naar missie in Pakistan Echtpaar Van Wetten-van Leyden 50 jaar getrouwd Gemeenteraad van Voorschoten besluit tot instructiebad en 2e gezondheidscentrum Ontwerp voor de „Thermen van Voorschoten" Instructiebad, badhuis en gymnastiekzaal ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 ZOETERWOUDE HAZERSWOUDE Op 10 oktober aanstaande zullen de heer G. v. Wetten en zijn echtge note, mevrouw Th. v. Wetten-van Leyden te Hazerswoude moeten gedo gen dat' hun vijf kinderen en vier entwintig kleinkinderen hen op luis terrijke wijze in de bloemetjes zetten. En er is alle reden voor nu hun ouders c.q. grootouders de dag her denken dat zij vijftig jaar geleden het huwelijksbootje instapten. Zowel de bruid (75) als de bruide gom (76) kunnen er prat op gaan, dat zij de bruidsdagen al in blakende gezondheid zijn ingegaan. Sterker nog: zij doen nog al het werk, wat hun voor de voeten komt en zij zul len dit niet gauw aan anderen over laten. De bruid, die van oorsprong uit Hoogmade komt, ziet er nog geen moeilijkheid in om het normale hui selijk werk vol energie aan te pak ken. Zeker, zij heeft het nu niet zo zwaar meer als vroeger, toen zij in de Hoogmadese en Woubrugse con treien bij verschillende boeren als „dienstmaagd" werkzaam was. Maar aan de andere kant legt zij zo af en toe nog wel eens getuigenis af van haar jeugd, door rustig vanuit de Groenendijk een wandelingetje naar de Zijl in Leiderdorp te organiseren. En mocht het voorkomen, dat zij naar Leiden wil met de autobus en dit ver voermiddel mocht wat vertraging hebben, nou.... dan is de benenwa- gen er ook nog. 't Hart bij De Wit Zo bruid, zo bruidegom zal de heer Th. v. Wetten ook denken, reden waarom ook hij niet voor een klein tje vervaard is. Deze, zijn gehele le ven in de Groenendijk gewoond heb bende zesenzeventiger, heeft al een behoorlijke staat van dienst achter zijn naam. Veertig jaar lang heeft hij zijn beste krachten gegeven op de boerderij Vredeskoek van de heer H. de Wit. In herinnering komt dan nog eens dat schitterende feest, dat ook de overheid heeft willen waarderen door de bronzen medaille van de Orde van Oranje-Nassau, die hem bij gelegenheid hiervan werd ver leend. Enfin nog twee jaar besteedde de heer Van Wetten al zijn aandacht op genoemde boerderij aan koeien, kalven, varkens, kippen enzovoort, terwijl de zoon van de heer H. de Wit, J. de Wit, nu als zijn werkge ver optrad. Het werk werd onze bruidegom daar toch een beetje te zwaar en met weemoed nam hij dan ook afscheid van het boerenleven. Stilzitten was er echter niet bij en via het aannemers bedrijf Barneveld kwam hij terecht bij de Rijkswaterstaat. En zodoende kan men hem dagelijks nog bezig zien op de plaatsen, waar dit over heidsorgaan werkzaamheden uit voert. Spitten, maaien, harken en schoffelen zijn daar wel de belang rijkste taken. Maar ergens in zijn binnenste van de heer Van Wetten roepen toch nog steeds de koeienstal, kippenhok of varkensplaats. In het daarom verwonderlijk, dat hij nog iedere dag bij De Wit overal een kijkje gaat nemen? En hij zal geen dag overslaan. Op 10 oktober zullen het bruids paar, familie en kennissen - en de familie De Wit! - in het Groenendijks parochiehuis de gouden bruiloft vie ren. Om half tien 's morgens zullen zij zich in de parochiekerk van de H. Bernardus verzamelen om God te danken voor de verkregen gunsten in de afgelopen vijftig jaar. 's Mid dags van half drie tot half vier is er receptie in genoemd parochiehuis. Twee dochters werden kloosterzuster. Vijfde zoon over 4 jaar ook priester? Uit het vijftien kinderen tellende gezin van het echtpaar Joh. Vane- man-Schakenbosch hebben vijf zo nen en twee dochters de religieuze staat aangenomen. Vier zonen zijn missionarissen van Mill-Hill, een vijfde zoon maakt zijn priesterstudie in de Orde van de Carmelieten in Australië en twee dochters zijn in het klooster getre den. Father Jan heeft reeds 21 jaar in de missie van Oeganda gewerkt, doch kon, toen hij voor de tweede keer met verlof naar huis was gekeerd, wegens gezondheidsredenen ver oorzaakt door het klimaat van Afri ka niet meer naar zijn missiepost terugkeren en is thans assistent-ka pelaan in de St. Petrus-parochie te Leiden. Gisteravond kwamen in de raad van de gemeente Voorschoten twee voorstellen aan de orde, die voor Voorschoten van groot belang zijn. Het betrof de beschikbaarstelling van een krediet van 644.033 gulden voor de bouw van een 2e gezond heidscentrum met 21 woningwet woningen. De raad was niet geheel volledig. Wegens ziekte waren verhinderd wethouder Dekker en mevrouw Stoker en met kennisgeving de heer Fortanier. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer gaat een nieuw gebouw betrekken te Hilversum. De gemeenten van Nederland is ge vraagd medewerking te verlenen in de bouwkosten. De gemeente Voor schoten zal een bedrag van 100 voor dit doel beschikbaar stellen. En nu het instructiebad-gymnas- tieklokaal en badhuis. Als woord voerder van de KVP trad op de heer Rombouts. Spreker uitte de vreugde van de fractie, dat het college met dit voorstel was gekomen. Het ont werp is geslaagd, modern, fris en royaal van opzet. Voorschoten waar dig. De L-vorm is gunstig en de technische installatie goed. Het plan kan financieel verwerkelijkt worden en waarom dan ook niet. Spreker sprak de hoop uit, dat het plan zo spoedig mogelijk verwezenlijkt zou worden. De heer v.d. Wilde sprak namens de Prot. Chr. groep. Ook hij had slechts loftuitingen. De plaats was goed gekozen en de combinatie uit stekend. Spreker hoopte, dat het plan niet zou stagneren door formalitei ten. Dit plan moet wel gezien wor den als een eerste stap voor zwem- gelegenheid. Hij was het college dankbaar, dat het al plannen heeft voor een open bad. De heer De Groot (WD) was eveneens verheugd over 't voorstel. Spreker was geschrokken van het feit dat zo'n groot aantal kinderen ter plaatse niet zwemmen kan. Nu wordt hen althans de gelegenheid geboden om zwemmen te leren! Hij gaf b. en w. de raad om te bezien, of het mogelijk zou zijn, dat ook la gere klassen dan 5 en 6 nu zwem- onderricht kunnen krijgen. Het plan had de volle instemming. De heer Pels van de P.v.d.A. be gon met historie. Voorschoten moet nu niet denken, dat het een zwem bad heeft, wan zo is het niet. Een zwembad moet gezien worden als een recreatief centrum en dat is een instructiebad niet. Doch het is wel belangrijk, dat de jeugd leert zwem men en dat is nuttig. Eind 1963 ge reed? Spreker was op dit punt pes simistisch. Burgemeester L. de Kool was de raad dankbaar voor het goede ont haal, dat het voorstel in de raad ge kregen had. Uitvoerig besprak de burgemeester de gevoerde belijdslijn in deze kwestie. De volgorde is goed. Eerst instructiebad en dan een vol gende stap: open bad. Wij zijn nu op de goede weg en hij hoopte, dat de raad het college zou steunen op de marsroute. Verscheidene instan ties staan achter dit.plan en dat is èen belangrijke factor. De gym nastiekzaal is momenteel al brood nodig. Het is van groot belang, dat het plan in zijn geheel uitgevoerd kan worden en niet partieel, want dan gaat veel voordeel verloren. Het college is t.a.v. de verwerke lijking niet pessimistisch. Het zal zich inzetten voor de goede zaak, maar als het in 1963 klaar is, dan moet het wel erg voor de wind gaan! De kleinere voorzieningen, die even tueel nog aangebracht moeten wor den zullen met de architect worden besproken. Deze mogelijkheden wor den bekeken. Toen de voorzitter hierna het voorstel in stemming bracht, werd het z.h.st. aanvaard. Tot leden van de rekeningcommis sie werden benoemd mevr. De Waal- Malefijt, C. Fortanier, dr. P. S. Pels, G. J. Rietmulder. De beheerder van het buffet van het Cultureel Cen trum zal in de controleregelen wor den opgenomen. Het voorstel van de bouw van een tweede gebouw ten behoeve van de Gezondheidszorg en 21 woningwet woningen kwam er niet zo vlot door als het voorstel tot stichting van het instructiebad. De sprekers van de verschillende fracties waren ver baasd over dit voorstel, want nauwe lijks zes maanden geleden was be sloten over te gaan tot een depen dance en nu komt het college met een nieuw gebouw. De raadsleden wilden eerst wel eens cijfers zien en voorlichting en planning. Wat was de gedragslijn. De opzet was geweest 21 woningen met in de onderbouw een dependance van het gezondheidscen trum ten behoeve van de zuigelin gen- en kleuterverzorging. Nu komt er meer ruimte, namelijk specialis tenkamers, laboratorium en donkere kamer. Wethouder Schrama verklaarde de veranderde zienswijze van het col lege. Na dat, de raad besloten had, wat er moest gebeuren, kwam de architect om nadere gegevens, wat geprojecteerd moest worden. Toen kwamen de verschillende eisen van laboratorium, donkere kamer, specia listenkamers enz. Dat alles was moei lijk in het souterrain aan te brengen. Zo is dit plan gegroeid en is men ge komen tot de huidige opzet. Maar de fractievoorzitters waren met deze uitleg niet tevreden. Er za ten meer aspecten aan vast, zoals centralisatie of decentralisatie van de specialistenhulp, de voor de toe komst te volgen gedragslijn enz. ONTWERP VOOR DE THERMEN VAN VOORSCHOTEN De gemeenteraad van Voorschoten heeft besloten tot de aanleg van een instructie-bad in één gebouw met 'n badhuis, een gymnastiekzaal en een conciërgewoning. Het complex zal komen te liggen aan de Raadhuis laan nabij de Bethanië-school. De heer Rombouts stelde het zo: het kan best zijn, dat U gelijk hebt, maar wij hebben geen inzicht. Laat ons een maand wachten en deze zaak eerst een goed doorspreken in de commissies, zodat de raad con amore achter dit voorstel kan gaan staan. Hierop was burgemeester de Kool bereid de beleidslijn van b. en w. te klaren. De verkeersweg door het dorp snijdt de gemeente in twee de len en daarom is gedacht aan 2 ge bouwen een voor de Vlietwijken en een voor het dorp en Adegeest-Bosch- geest en mogelijk voor de toekomst een derde in plan Boshuizen-Steven hoven. Elk van de gebouwen moet self-supporting zijn. De opzet is dus niet kortzichtig. Bovendien zet specialisatie zich ver der voort. De voorzitter stelde het voorstel als een zeer urgent voorstel mede in verband met de combinatie van de 21 woningwetwoningen en vroeg daarom de raad toch deze avond een beslissing te nemen. Er werd een compromis gevonden. De huidige opzet van het gebouw is rui mer dan het voorstel van een depen dance. Er is ruimte schapen voor 2 specialistenkamers. Dat deze ruimte aanwezig is werd niet erg gevonden, maar wel de be stemming van deze ruimten tot spe- sialistenkamers! Er werd besloten dat zeer binnenkort nader overleg zal plaats vinden met het bestuur van gezondheidszorg, zodat de te vol gen gedragslijn kan worden overzien en de thans gecreeërde ruimten als specialistenkamers zullen deze be stemming niet definitief krijgen. Dat waren de voorwaarden voor de aan neming van het voorstel. Hierna kreeg het voorstel de goedkeuring van de raad. De vrouwen-adviescom missie zal worden geraadpleegd bij de inrichting van de 21 woningwet woningen. Het partiêïle uitbreidingsplan „Veurseweg 1961", dat vanaf 2 augus tus j.l. ter inzake heeft gelegen, werd deze avond vastgesteld. Voor de verbreding en de begroting van de garage t.b.v. het politiebureau stel de het college voor grond aan te ko pen van mej. v. d. Stap en van de Father Johan, in 1945 tot priester gewijd, is reeds acht jaar missionaris in Oeganda en father Joop heeft een zware missiepost in Brits-Borneo. Toen father Antoon in 1953 tot priester werd gewijd was de verwach ting, dat ook hij naar de missie zou gaan. Zijn gehele missie-uitrusting, waaraan de missienaaikrans „Sancta Rosa" zoveel had bijgedragen, bleef echter acht jaar lang in de kast han gen, want zijn overste benoemde hem tot leraar aan het klein-seminarie te Freshfield nabij Liverpool, waar hij al die jaren klassieke talen en wis kunde doceerde. Nu is echter zijn groot verlangen, missionaris te zijn, vervuld door zijn benoeming in de missie van Pakistan, in het bisdom Rawalpindi. Zijn vertrek uit Zoeterwoude is be paald op 3 oktober; aanvankelijk naar Liverpool, waar hij op 21 ok tober op de boot zal stappen voor de reis naar zijn zware missiepost. De missionaris droeg H. Mis op in de huiskamer. Alvorens naar de missie te ver trekken heeft father Antoon met spe ciale toestemming van de bisschop van Rotterdam, voor zijn moeder, die wegens haar zwakke gezondheid niet meer naar de kerk kan gaan, in de woonkamer van het ouderlijk huis in de Zuidbuurt een H. Mis op gedragen. In een kort gesprek, dat wij met het echtpaar Vaneman mochten voe ren, hebben wij vooral deze moeder bewonderd om haar blijmoedigheid en overgave om weer van een zoon misschien voor altijd, afscheid te ne men en om haar vreugde, voor de vierde maal voor het missiewerk een zoon te mogen afstaan. Nu leven deze eenvoudige mensen nog in de stille hoop, te mogen be leven, dat Gerard, de vijfde, over vier jaar tot het H. Priesterschap geroe pen zal worden. Deze zoon ging destijds als emi grant naar Australië, doch niemand wist toen, dat ook hij een roeping, een z.g. latere roeping, tot het pries terschap gevoelde. Om echter zijn ouders, die reeds zoveel zorgen en offers voor de pries terstudies hadden .gehad, naast de gewone zorgen voor het zeer grote gezin, niet opnieuw voor financiële problemen te stellen, werkte hij in Australië bijna dag en nacht om het benodigde kapitaal bijeen te bren gen. Father Antoon Vaneman Toen hij daarin geslaagd was keer de hij naar huis terug en deelde zijn ouders zijn voornemen mede.. Naast zijn werk had deze zoon reeds de voorbereidende studies gemaakt in het college van de Orde van de Car melieten in Australië. Hoewel het allemaal nog ver af is, bestaat er weinig kans, dat de ouders de H. Wijding, van hun vijfde pries terzoon zullen bijwonen. De grote reiskosten zullen het ook wel on mogelijk maken, dat de eerste plech tige H. Mis in Zoeterwoude zal op gedragen worden. Het echtpaar Vaneman mag zich met reden verheugen over de grote voorrechten in hun kinderen verkre gen, waarbij ook nog de grote vreug de om de twee dochters, die als kloos terzusters in de krankzinnigen- en ziekenverpleging werkzaam zijn. Zes kinderen zijn in het huwelijk getre den, waaruit een grote schaar van kleinkinderen is voortgekomen. Het spreekt vanzelf, dat de gehele parochie steeds met dit echtpaar mee leeft en de missionarissen veel steun heeft gegeven. Dit bleek j.l. zondag, toen father Antoon voor zijn zware missiewerk uit de onder de H.H. Missen gehou den collecte ruim ƒ800.mocht ont vangen. Grizzly-beer als late badgast Koopman contra Staat Kort geding om vliegboot De heer P. Bindt uit Zaandam heeft bij de rechtbank te Alkmaar een kort geding aangespannen tegen de Staat. De 30-jarige Zaandammer heeft een meningsverschil gekregen met Domeinen bij de verkoop van een Catalina-vliegboot, die hij begin sep tember op een verkoping voor ƒ4000 op de kop tikte. In de verkoopvoorwaarden staat, dat de vliegboot ter plaatse moet worden gedemonteerd. De heer Bindt voelt daar echter niets voor; hij heeft andere plannen met het toestel. Hij wil het n.l. naar Zaandam doen ver voeren en daar langs de grote ver keersweg opstellen als reclame voor de industrie. De heer Bindt voert aan, dat er niets over dergelijke bepalingen in zijn voorwaarden staat. Daar heeft de Zaandammer ook volkomen gelijk in: bij het stencillen is n.l. een fout ge maakt, waardoor hij 'n blanco exem plaar ontving! Domeinen is echter niet ingegaan op de argumenten van de heer Bindt, waarop deze zijn advocaat, mr. Dorenbos uit Wormerveer, opdracht gaf dan maar het korte geding aan te spannen. De rechter mag uitmaken wie er gelijk heeft in deze vreemde zaak. heer H. H. van Wissen in total 24 m2 .Voor de prijs van f 20 per m2. De raad ging met deze transactie ac- coord. De gemeente "was voornemens aan de Dobbeweg parkeergelegen heid te scheppen voor de vele auto's, die het bedrijf van de N.V. Engle- bert bezoeken. De heren De Groot en zijn fractie V.V.D. konden zich met dit voorstel niet verenigingen. De bur gemeester verklaarde dat dit geval in- sidenteel was en dat dit geen pre cedenten schept. De openbare vei ligheid is hier wel degelijk mede gemoeid. Bovendien wordt het open bare parkeergelegenheid. B. en W. stelden voor 320 m2 grond te kopen Onder het belangstellend oog van een aantal inwoners van Vlissingen nam voor de prijs van f 1 per m2 en een gisteren een late badgast een koel, verfrissend bad in de Westerschelde. crediet beschikbaar te stellen van Het was „Mike", een levensgrote grizzly-beer, afkomstig uit een circus, 2800 voor de uitvoering der werk- dat zijn tenten in Vlissingen heeft opgeslagen. Het leek er wel op, dat het zaamheden. Het voorstel werd aange- bad de beer meer beviel, dan zijn begeleiders nomen met 3 stemmen van de VVD tegen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6