3)e fiéicbeSou/^a/ttt NASSER ZAL SYRIë NIET HEROVEREN Geen strijd van Arabieren tegen Arabieren Nieuwe regering zit vast in 't zadel SEMINARIEZONDAG UITVAARTDIENST VOOR HAMMARSKJOELD Koninklijke belangstelling Regering vraagt opheldering over gearresteerde toeristen Nederlands aanbod over N. Guinea Maandag in de Alg. Vergadering De Gaulle's volmachten Algerijnen demonstreerden Troepen aan Katanga's grenzen C. A. V. DORP Tsiombe onder druk Nog steeds i Bemanningsleden ontsnapt Directeur: J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 51ste JAARGANG No. 1 Nasser ivil geen bloedvergieten Telet 2 0 9 3 5 Red 2001 5, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 1900 o.) Giro 10 30 03 Abonn. f 0,59 p. tv., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 President Nasser heeft vrijdagavond in een radio-rede gezegd, dat de situatie, geschapen door „de reactionaire, separistische, imperialistische op stand in Syrië, niet aanvaard kan worden. President Nasser zei, vóór donderdag-middernacht bevel gegeven te heb ben, dat vlooteenheden, parachutisten en andere eenheden, die hij eerder op de dag naar Latakia en zekere Syrische gebieden had gezonden, die op die tijd „buiten het bereik van de opstand" waren gebleven, naar hun bases in het Egyptische gebied zouden terugkeren of hun beweging in de rich ting van Syrië zouden staken. Dit was geschied om bloedvergieten te voor komen, aldus Nasser. Nasser zei, dat de toestand veranderd was na een bekendmaking dat Alep po en Latakia naar de „separistische en reactionaire beweging" waren overgelopen. Toen rees, aldus Nasser, de vraag of Arabieren tegen Ara bieren zouden moeten vechten. Hij had daarna donderdag kort voor mid dernacht bevel gegeven, dat alle vliegtuigen die op weg waren naar La takia moesten terugkeren. Maar dit bevel kwam nadat 120 parachutisten reeds te Latakia geland waren. zou de procedure kunnen toepassen, die is gevolgd toen de Mali-federatie uiteen viel en de republiek Mali en Senegal afzonderlijk lid werden. De politieke problemen zijn echter enorm. President Nasser en zijn po litieke vrienden zullen alles in het werk stellen om te voorkomen, dat Damascus in de Verenigde Naties wordt vertegenwoordigd. Wanneer Syrië een formele aanvraag tot lid maatschap indient en de Volkeren organisatie moet zich uitspreken, ko men de verschillende landen, en in het bijzonder de Afro-Aziatische sta ten, voor een moeilijke keus te staan. LIBANON VOOR NASSER „Reuter" meldt uit de Libanese hoofdstad Beiroet, dat vrijdag in vele delen van Libanon is betoogd ten gunste van Nasser. Dit geschiedde tijdens en na het beroep, dat de Egyptische president via radio-Cairo heeft gedaan om de Arabische een heid te bewaren. In Beiroet gingen de betogers zon der incidenten uiteen, nadat de Sy rische vice-consul ter plaatse hun had verzekerd: „De verraders zullen wor den vernietigd". Van gewoonlijk betrouwbare zijde is vernomen, dat verscheidene dui zenden inwoners van de Noord-Li banese haven Tripolis voor Nasser hebben betoogd, waarbij zy afbeel dingen van hem ronddroegen. Dan maar met m'n ogen dicht Bisdom Rotterdam Schenkt een extra-gave voor het nieuwe seminarie op de collecte schaal zondag 1 oktober of op giro 46.43.04 Bisdom Rotterdam. Hartelijk dank VALSCHERMTROEPEN GAVEN ZICH OVER Arabieren en de Algerijnen steunen en de bepalingen van het Handvest van de Arabische Liga naleven. Radio-Damascus heeft gemeld, dat De Syrische regering zal internationale verplichtingen nako- ln de afgelopen ~4 uur twee groepen men> onderschrijft het Handvest van Egyptische valschermmilitairen in de Verenigde Naties en streeft naar Syrië zijn geiand. Tweehonderd der anlSen" die htar ïe'vSn" parachutisten werden gedood. De hand reiken". 120 andere gaven zich over. De Turkse regering heeft het nieu- Het radio-station gaf hiermede een we Syrië en 2«n rcserine erkend' nadere toelichting op zijn eerdere be richt, dat in de nacht van donderdag op vrijdag tweehonderd Egyptische (Advertentie) SYRIË EN DE V. N. Het herstel van de onafhankelijke staat Syrië kan de Verenigde Naties valschermers in de omgeving van de voor grote problemen plaatsen. Sy- De Duitse zangeres Elisabeth Schwarzkopf is gistermiddag op de lucht- De kathedraal, de grootste in haven Schiphol aangekomen. Gisteravond heeft staatssekretaris Scholten Scandinavië, dateert van de 14de haar tijdens de Grand Gala du Disque voor de klassieke muziek een eeuw en biedt normaal plaats voor Edison uitgereikt. Foto: de impressario van Elisabeth Schwarzkopf moest 1.700 mensen. In het koorgedeelte de zangeres werkelijk overhalen om toch maar heel eventjes te poseren waren extra stoelen geplaatst. Onder de aanwezigen bevonden Meer dan 2.000 personen hebben zich koning Gustaaf en koningin Noord-Svrische haven Latakia wa- rië is tot 1958 lid van de Volkeren- vrijdagmiddag in de grote Gotische Louise en andere leden van de ko- un vprni^tifrrf organisatie geweest, en terugkeer als kathedraal van Uppsala de uitvaart- ninklyke familie, leden van de fami- seianu eu vermeugu. volwaardig lid behoeft geen juridi- dienst voor Dag Hammarskjoeld bij- lie van Hammarskjoeld, Mongi Slim, Volgens radio-Damascus had pre- Sche problemen op te werpen. Men gêwüónd. sident Nasser ook 120 man valscherm- troepen per vliegtuig naar Syrië ge zonden. Deze parachutisten hadden zich echter direct na de landing overgegeven. SYRISCHE REGERINGSVERKLARING Het hoofd rvan de nieuwe Syrische regering, dr.'Koezbari, heeft vrijdag avond via radio-Damascus het pro gramma van zijn regering bekend gemaakt. Hij beloofde dat het con stitutionele bewind binnen 4 maan den zal worden hersteld. De nieuwe regering zal samenwer ken met alle Arabische staten en streven naar „werkelijke en volledi- Sow jet-ambassadeur bij dr Van Houten voorzitter van de Algemene Verga dering der V.N., Lyndon Johnson, vice-voorzitter der V.S., en vertegen woordigers van het corps diploma tique en de Zweedse regering, on der wie premier Erlander. Nederland werd vertegenwoordigd door mr. J. Visser, ambasadeur in Stockholm. De 81-jarige voormalige Lutherse aartsbisschop van Zweden, mgr. Er- ling Eidem, een goed vriend van de voor de fotografen. „Ik heb er helemaal niet op gerekend", zei de zangeres. basis van vryheid en gelijkheid". Syrië zal de zaak van de Palestijnse wet sinds 22 april heeft bezeten. Het parlement heeft thans de be- voegdheid een einde te maken aan „o'e'st'^de ^Nederiandse Vooralsnog was er geen proef ge nomen met de V.N. als beheerder van koloniën en ongetwijfeld zullen vele leden van de Volkerenorganisatie niet willen dat men hiermee een be gin maakt. Men kan de V.N. niet Het Britse blad „Guardian" vindt SaS™.de verantwoordelijkheid voor familie Hammarskjoeld, sprak de het moeilijk om enthousiast te wor- West-Nieuw-Guinea op zich te ne- lykrede uit. Hij bracht hulde aan de den over het vorstel van Nederland voordat de twee meest belang- overledene, die hij een trouw zoon 0m zijn bevoegdheden in West- «ebbende partijen Nederland en van zijn vaderland en een toegewijd Nieuw-Guinea over te dragen aan een hiertoe beide bereid De Russische ambasasdeur in Den landse ambassade te Moskou aan de dienaar van de gehele mensheid organisatie van de Verenigde Naties. zljn' En aIs ZU het «grover eens kun- Haatr is gistermiddag op het ministe- gearresteerden, nog vóór het proces noemde. De Nederlandse regering heeft zich- Pen worden dan wordt het vraagstuk begint. Nadat de Zweedse operazangeres zelf de moeilijkheden op de hals ge- elk geval opgelost, aldus de rie van Buitenlandse Zaken ontbo- De beer ponomarenko heef* beloofd Elisabeth Soederstroem Handels „Ik haald, toen zij, voornamelijk om re- »Guardian den, waar de staatssecretaris dr. H. een en ander spoedig aan zijn rege- weet dat mijn Verlosser leeft" had denen van binnnenlandse partijpoli- Vermoedelijk zal het voorstel, dat gezongen, werd het stoffelijk over- tiek, West-Nieuw-Guinea uitsloot van de Indonesische minister van buiten schot de kerk uitgedragen en ge- het gebied dat aan de regering van landse zaken Soebandrio maandag plaatst in een koninklijke koets, ge- Soekarno is overgedragen. Vele leden a.s in de vergadering der Ver. Na trokken door vier paarden, wier tuig van de V.N. zullen het waarschijn- ties te New York zal doen, in de- met zilver beslagen was. Vóór de lijk achten, om nu maar te verwach- zelfde richting gaan, n.I. de Ver. Na- kerk stonden zestien soldaten van de ten, dat de Volkerenorganisatie de ties een resolutie te doen aannemen, V.N. in uniform en bajonet op het „last van de boetedoening" op zich waarin een beroep op Nederland en geweer. neemt, aldus de .Guardian". Indonesië wordt gedaan, de bespre- De stoet volgde een route van bij- Het blad meent echter, dat men kingen over de kwestie-Nieuw-Gui- na een kilometer door volle straten maar moeilyk kan geloven, dat de nea te hervatten. Naar schatting duizend Algerijnen naar de stadsbegraafplaats, waar de inwoners van West-Nieuw-Guinea on- Hammerskjoelds hun familiegraf der de regering van Indonesië beter De menigte stond al van af zullen zijn dan onder de Neder- 's morgens vroeg voor de kathedraal landse bewind, want de Indonesische op, in Philippeville, Oost-AIgerië, en in de straten die de stoet zou regering heeft zich tot nu toe niet erg volgen. bekwaam getoond in het besturen Aan het graf zong een koor van van het volk, dat al onder haar be- studenten een Zweeds gezang. wind leeft. ge eenheid van alle Arabieren op R. van Houten hem opheldering heeft ring te zullen overbrengen. gevraagd over de arrestatie van de twee Nederlandse toeristen, die be schuldigd van spionage in afwachting zijn van hun proces in Moskou. De staatssecretaris deelde de Rus sische ambasasdeur, de heer P. K. Ponomarenko, mee, dat de Neder- landse regering op haar minst gepi- In het Franse staatsblad van van- keerd is over het uitblijven van haar hebben vrijdag, met de groen-witte hebben daag is het besluit gepubliceerd, verzoek om opheldering over deze vlag van het bevrijdingsfront voor waarbij president De Gaulle afstand arrestaties. doet van de speciale volmachten, die De heer Van Houten wees er even hij krachtens artikel 16 van de grond- eens op> dat het volgens diplomatiek gedemonstreerd de speciale veiligheidsmaatregelen, die de president met het oog op de gebruil juist was geweest de Neder landse regering van de inhechtenis neming op de hoogte te stellen. Nu moest de Nederlandse regering de arrestaties via de pers vernemen. gebeurtenissen in Algiers had ge- dat er nomen en the ook nadat hij afstand i„3,3. n. heeft gedaan van de volmachten van kracht blijven. Volgens Franse militaire woord voerders werd, toen de betoging het stadscentrum naderde, uit de me nigte op Franse militairen gescho- icsLauea via uc ucts vciiitrincii. Dr. Van Houten heeft de Rus er 4en' De Fransen beantwoordden het vuur en doodden vier Algerynen. Dertien demonstranten werden ge wond, van wie sommigen ernstig, al dus de woordvoerders. stemming wordt verwacht voor een bezoek van een lid van de Neder- Zag hij de Saints met plezier marcheren? Kolen - Olie Herensingel 7 Telef. 20988 NOOTJES 5 SUPER 8.90 SPECIAAL ƒ8.15 SOORT I7.40 Koeler J derd blanke 1 nadrukkelijk neel In de nacht stroomde zachtere lucht uit Frankrijk binnen. Deze maken meer dan hon- lucht zal spoedig weer verdreven derd blanke buitenlanders deel uit worden dcor koelere, omdat 'n kou- xrxT van de Katangaanse strijdkrachten front van een omvangrijke Oceaan- De vertegenwoordiger van de V.N. £)rje mannen een Zuid-Afrikaan, depressie ten westen van Ierland ons een Nederlander en een Belg zijn land gedurende het weekeinde pas donderdag naar Leopoldstad overge- seert. Na de frontpassage zal mor gen in de loop van de dag de be- in Katanga, O'Brien, heeft bekend gemaakt, dat een aanzienlijke troe penmacht van het leger der centrale bracht. Kongolese regering is samengetrok ken aan de Noordelijke grenzen van Katanga. O'Brien weidde niet uit over het aantal samengetrokken troepen van aantal samengetrokken troepen van 1 T\T Ijr 11 199 het nationale leger, noch over de van ae „Ai. Holland plaatsen waar zij samengetrokken zijn. Hij zei alleen, dat de V. N. niet bij het transport van de troepen be trokken zijn geweest. wolking breken en zullen behalve opklaringen ook enkele buien voor komen. Ten zuiden van de depres sie woedt een zware storm met gol ven van ongeveer 15 m. Deze storm neemt bij het naderen van de Ierse kust af. De depressie-activiteit neemt op de Oceaan verder toe en de west circulatie herstelt zich, zodat gelei- De luchtmachtavond welke gisteravond in de Haagse Dierentuin werd gehouden: de scheidende chef-staf van de koninklijke luchtmacht, luit-generaal vlieger H. Schaper applaudiseert voor de kapel van de koninklijke luchtmacht, welke als toegift op verzoek van de zaal „When the Saints go marchin' in" speelde. Zeven leden van de bemanning delyk het temperatuumiveau"nor- De Kongolese minister van voor- va« de Nederlandse sleepboot ,,N.- maa^ wordt. lichting, Ileo, heeft verklaard, dat Holland" van het bureau Wijsmuller, - premier Adoela slechts bereid is ZÜ« van het eiland Poelau Samboe Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Tsjombe in Leopoldstad te ontmoe- ontvlucht, zo is in Singapore verno- ten en wel als leider van een pro- men. De Indonesische autoriteiten vinciale regering en niet als presi- hadden, zoals gemeld, de sleepboot ZON- FN IVf X AN^TA NTfcFN dent van een onafhankelijke staat. °P 1 september aangehouden. «"**1131 ANUBN De Verenigde Naties oefenen pres- Een woordvoerder van het Indo- 1 0kt: zon op 06-40: onder 1819: sie uit op de consulaire vertegen- nesische consulaat-generaal zei dat maan op 23 05onder 14 19- woordigers in Elisabethstad om bui- de ontvluchting tien dagen geleden Lzmtste kwartier 1 okt. tenlanders, die deel uitmaken van Was geschied en dat werd aangeno- de Katangaanse strydkrachten, te men, dat de ontvluchten naar Sin- verwyderen. gapore waren gegaan. De Nederland- De Britse consulaire autoriteiten Se waarnemend consul-generaal. S. hebben de Engelsen in Katanga mee- Hettinga, wilde het bericht niet be- gedeeld dat hun paspoort zal worden vestigen; het immigratie-departe- 1 Okt. ingetrokken, wanneer zij niet ver- ment in Singapore weigerde com- trekken. mentaar. De resolutie van de Verenigde Na- De heer Arthur Wijsmuller heeft ties, die terugtrekking van huurlin- evenwel bevestigd, dat de zeven bo gen en adviseurs beoogt, betreft ook manningsleden inderdaad van Poe- de Europeanen in Katanga, die een lau Samboe ontvlucht zijn. Zij zijn soort burgerwacht hebben gevormd, per schip uit Singapore naar Neder- In de resolutie wordt namely k ook land vertrokken. 2 Okt.: zon op 06.41; onder 18.17; maan op 23.59; onder 15.05. H 00givater standen v.m. 7.54.; n.m. 8.20. 2 Okt.: v.m. 8.55; n.m. 9.24. KORRELTJE Hebt U het even lief, verkwist dan de tyd niet, want tijd is mate riaal, waaruit het leven is gemaakt

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1