Viering in vernieuwde en moderne kerk Nieuw bedrijfspand J. W. de Cruijter in gebruikgenomen VFTJDAG 29 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 RIJPWETERING Ripse parochiekerk bestaat 100 jaar Voorafgegaan door een parochie- missieweek, geleid door twee paters van het Heilig Hart uit Dordrecht, zullen de parochianen van Rijpwete- ring zondag 1 okt. ajs. op plechtige wijze het kerkelijk eeuwfeest gaan vieren van het bestaan der parochie kerk. De feitelijke datum van dit 100-jarig bestaan was reeds 20 sep tember van het vorig jaar. Door het niet tiidig gereedkomen van de be langrijke vernieuwingen en restau ratiewerkzaamheden, welke het inte rieur van de kerk ter gelegenheid van het eeuwfeest heeft ondergaan, is door de benoemde feestcommissie be sloten, de viering- een jaar uit te stel len. Nu is het werk echter al geruime tijd voltooid en heeft het interieur van de 100-jarige parochiekerk een geheel met de moderne tijd overeen komende metamorphose ondergaan. Zo zien we reeds bij het binnentre den de fraaie beschildering van de muren, de gewelven en de pilaren, op vakkundige wijze uitgevoerd door bekwame schildershanden. De frisse, lichte kleuren geven het Godshuis een geheel modern aanzien. Een be langrijke verbetering is ook de ver vanging van de oude ramen door splinternieuwe en prachtig bewerk te glas-in-loodramen, welke rondom zijn aangebracht. Deze ramen. ver vaardigd door de bekende glazenier Frans Balendong uit Haarlem, geven een bijzonder indrukwekkende ver fraaiing aan het geheel. Vooral de drie middenramen in het front van de kerk boven het hoofdaltaar zijn zeldzaam mooie kunstwerken. Deze drie ramen vormen een een heid. Het is een groepering rond één middelpunt met als onderwerp: „Zie het lam Gods". Een fijn stuk werk, waarbij de contouren in hoofdzaak gevormd worden door het lood. Interieurvernieuwingen. Voorts is de kerk voorzien van een geheel nieuwe verlichting. De oude kroonlampen zijn vervangen door een moderne plafondverlichting. Ook de staties hebben een beurt gehad en zijn voorzien van een nieuwe om lijsting. Vervolgens kunnen we dan nog noemen de verfraaiing en ver plaatsing van verschillende beelden, NOORDWIJKERHOUT TONEELCONCOURS VAN J.A.J.A. In de zomer van het volgend jaar, om precies te zijn op zondag 24 juni 1962 bestaat de toneelvereniging J.A. J.A. (Je amuseert je altijd) vijf en twintig jaar. In verband daarmede or ganiseert deze toneelgroep, die in hoofdzaak ten doel heeft ontspan ning te brengen aan de verpleegden van de St. Bavostichting, een toneel concours, waaraan door zes vereni gingen wordt deelgenomen. Dit con cours is uitgeschreven via het werk verband katholiek amateurtoneel en uit de dertien gegadigden tot uit verre omtrek is een keuze van zes gemaakt. Als eerste van de deelnemende verenigingen brengt L.A.T. uit Leid- schendam zondagmiddag en -avond het stuk „In het Witte Paard" ten tonele. Dit spel is een bewerking van Sosita Peters van de bekende gelijknamige operette. De avondvoorstelling, welke te 7.15 uur begint, is in beperkte mate voor het publiek toegankelijk. De verkoop van de plaatsen is aan de toneelzaal van de St. Bavostichting. De volgende voorstellingen worden gegeven door de verenigingen Cul tuur Verheft uit Voorhout, Kunst en Vriendschap uit Delft, Nut en Genoe gen uit Lisse en Amacitia uit de Zilk. De zesde vereniging zal nog worden aangewezen. De beoordeling van de prestaties zal geschieden door een jury, be staande uit rector J. Kraakman, dr. B. van Dinther, drs. B. Kuijpers, al len van de St. Bavostichting, en de heer F. Maeijer. Naast deze deskundige jury zal ook aan de patiënten-bezoekers om een beoordeling gevraagd worden. de harmonische beschildering in he melsblauw van het gewelf boven het Maria-altaar, alsook het zachtgele schilderwerk boven het hoofdaltaar, het aanbrengen van knielkussens in de banken en tenslotte de verdwij ning van de oude, kunstzinnig be werkte preekstoel, welke reeds in 1860 een bekroning vond op een ten toonstelling van kerkelijke kunst in Parijs en in die tijd geschonken werd door de toenmalige kerkmeester Ger- rit Straathof. Door het verwijderen van deze kansel heeft men nu een beter gezicht gekregen, zowel op het hoofdaltaar als op het Maria-altaar. Het spreekgestoelte dat niet meer bij de thans moderne stijl aanpaste, is vervangen door een eenvoudige katheder, welke geplaatst is links voor het hoofdaltaar. En zo heeft de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw Geboorte, alsme de de pastorie een volledige restau ratie ondergaan, onder toezicht van bouw-inspecteur Snijders. Natuurlijk ging een en ander met zeer hoge kosten gepaard. Kosten, welke vrijwel overeenkomen met de oorspronkelijke stichtingskosten van het kerkgebouw. De huidige, ondernemende paro chieherder, pastoor C. Ouwendijk, heeft er echter wel slag van aan de nodige contanten te komen. Zijn jaar lijks terugkerende „Slag aan de Rip" is bijvoorbeeld één van de belang rijkste middelen. Kerkelijke viering. Nu gaat Rijpwetering zich opma ken, dit eeuwfeest op waardige en plechtige wijze te vieren. Hiertoe zal a.s. zondag in het feestelijk ver sierde Huis van God een plechtige Hoogmis worden opgdragen om 10.15 uur, waaronder een feestpredketie zal worden gehouden. Het zangkoor zal uitvoeren de Missa in Honorum Sanctae Maria Magdalena van Phi lips Loots, terwijl na de Mis het „Ju bilate Deo" van Simon Kroon zal klinken. 's Avonds om 7 uur is dan het Plechtig Sluitingslof, eveneens met predikatie, hetgeen dan tevens de sluiting betekent van de missie-week. Alle parochianen worden aange spoord om in grote getale aan deze feestdag deel te nemen en de vlag met Pauselijke wimpel uit te steken. NOORD WIJK „Blijf voor 't Land". Bij de laat ste schietwedstrijd van „Blijf voor 't Land" te Noordwijk werden de vol gende schutters met de buks win naar van een wisselmedaille: W. van Bohemen 47 pnt., Ie klasse; P. Borst 42 pnt., 2e klasse; B. van Doorn 44 pnt., 3e klasse. Met K.S.O. werden de wisselme dailles gewonnen door: W. van Bo hemen 58 pnt., Ie klasse en J. Luyckx 57 pnt.. 2e klasse. Wedvlucht „Steeds Sneller". De Vereniging van Postckiivenhouders „Steeds Sneller" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Mons. De afstand bedroeg ongeveer 202 km. 207 duiven in concours, die te 8.30 uur met zuidwesten wind wer den gelost. De eerste duif arriveerde bij haar hok te 10.47.35 uur en had gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1469.83 meter. De laatste duif kwam te 13.59.23 uur aan en bereikte een gemiddelde snelheid van 1385 meter. De uitslag luidt als volgt: 1. C. van den Berg; 2. J. Plug' 3 J. Beuselsdijk; 4. J. van der Niet: 5. J. Plug; 6. C. van den Berg; 7. idem; 8. M. van der Wiel; 9. J. F. Schelvis; 10. C. van den Berg; 11. J. Star; 12. J. Aanhane; 13. C. van den Berg; 14. J. Aanhane; 15. J. Star; 16. Van der Niet-Van Rhijn; 17. J. van der Niet; 18. Van der Niet-Van Rhijn; 19. J. Passchier Zn; 20. A. Cramer. LEIDERDORP Schaken. De uitslagen van de tweede ronde der onderlinge com petitie zijn als volgt: Groep A: A. P. HelmusJ. H. v. d. Velden afgebr. C. BoonJoh. de Jong 01; W. v. d. Leek—W. Goedhart 0—1; J. Nagte- gaalP. C. v. d. Leek afgpbr. Groep B: T. RasserC. v. Garderen 10; J. M. v. d. MaatM. Splinter »/tR. Marbus—Ch. Sterk afgebr.; A. M. KleissC. v. Tol 0—1; A. W. F. GeerlingsF. Teleng 01. Spreekuur burgemeester. Het spreekuur van burgemeester Van Die- peningen zal voortaan, in plaats van woensdagavond, op dinsdagavond ge houden worden van 6 tot 8 uur. In verband met het 3 oktoberfeest zal die dag geen spreekuur gehouden worden. Medische dienst. Dokter K. A. van Praag, Herenweg 17, tel. 3855. Raadsvergadering. De leden van de gemeenteraad zijn voor dinsdag avond 3 oktober a.s. te 7 uur in ver gadering bijeengeroepen. Op de agenda staan voorstellen van burgemeester en wethouders tot vast stelling van vergoedingen als bedoeld in de artikelen 126 der kleuteronder wijswet over 1956 en 1957; alsmede een voorstel tot verpachting van land. Geboren: Robertus P. H. z. v. H. W. van Saase en C. P. M. Koot. Carolus H. G .M., z. v. S. W. Ruigrok en T. H. M. van Haaster, Franciscüs R. Th. z. v. N. Turk en W. J. M. Vervaet. Jacobus Th. z. v. T. H. van Steijn en G. C. van der Klugt. Hermina N. M. d. v. P. I. E. T. Kuijt en J. P. M. Res. Nico z. v. K. Wesse- ling en M. Verdel. Ondertrouwd: W. A. Q. Edelaar en C. A. M. Nederstigt. A. H. Duiven voorden en M. A. van Gijlswijk. Ondertrouwd: E. J. J. van der Steen en A. M. C. Bon. A. Klaase en M. J. I. van der Meer. Overleden: Petrus de Jager, echt- gen. v. H. C. Schenk 87 j. Hendricus F. A. Stevens, ongeh. 78 j. SASSENHEIM Ter gelegenheid van het feit, dat het 50-jarig bestaan met de opening van het nieuwe bedrijfspand van drukkerij J. W. de Gruijter N.V. sa menviel, had hedenmorgen een bij eenkomst plaats in de grote hal van het bedrijfspand. Het was de heer F. Arnoldus, voorzitter van de perso neelsvereniging, die een woord van welkom richtte tot de directeuren, de heren I. de Gruijter en A. J. W. Jan maat met hun echtgenoten, de be drijfseconomische adviseur, de heer A. M. G. M. Ammerlaan en echtge note, alsmede het voltallig personeel. De commissaris, de heer A. H. G. van Arkel, kon, aldus deelde de heer Ar noldus mede, wegens ziekte niet aan wezig zijn. De spreker memoreerde het heug lijke feit van de opening en het ju bileum en gaf vervolgens een over zicht van de geschiedenis en het ont staan van de drukkerij, waarbij het kenmerk vooral viel op de vooruit strevendheid van de directie. Als kleine dorpsdrukkerij begonnen on der leiding van wijlen de heer J. W. de Gruijter is het bedrijf uitgegroeid tot wat het thans is. Het moet een grote voldoening zijn voor de direc tie, dit nieuwe pand thans in gebruik te kunnen nemen. Namens de personeelsvereniging werd door de heer Arnoldus een ge zandstraald raam aangeboden, ont worpen en vervaardigd door glaze nier H. J. L. Schoonbrood uit Maas tricht. Het raam heeft als symboliek het tot in oneindigheid voortbewegen van kleuren. Het geschenk, aange bracht in de directiekamer werd ont huld door de heer I. de Gruijter, die hierna het personeel bedankte voor dit cadeau. Vervolgens werden nog bloemen aangeboden aan de echtge noten van beide directeuren en van de heer Ammerlaan. Tenslotte kreeg iedereen de gelegenheid, de directie te complimenteren. RAADSAGENDA. De raad der gemeente zal op maan dag 2 oktober a.s. te 20.30 uur weer bijeen komen. De agenda bevat o.a. de navolgende punten: Benoeming le den commissie Wooonruimtewet i947. Voorgesteld wordt de thans zitting hebbende leden te herbenoemen. Sala rismaatregelen voor de vakonderwij zers. Vaststelling van het subsidie voor de Kruisverenigingen over het jaar 1960. Premie woningverbete ring woningen Bij dorpstraat 18 t.m. 38 (even). Verkoop grond achter het Oude Koningshuys aan N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten. Het ligt in de bedoeling op dit perceel, groot ongeveer 3600 m2, 24 koopwo ningen te bouwen. Verkoop grond aan de Bij dorpstraat aan de fa. J. Dijkstra en Zoon. De fa. Dijkstra wil hierop 4 woningen voor haar eigen personeelsleden bouwen. Uitbreiding voetbalkleedgebouw en verhuur voet balvelden. Aangezien de bestaande ruimte voor beide verenigingen reeds lang te klein is, is in over leg met de sportverenigingen een plan tot uitbreiding v. d. bestaande ac commodatie gemaakt. Hierdoor zullen er, wanneer de verbouwing gereed is, 8 kleedlokalen en waslokalen, 3 scheidsrechterkamertj es, bergruim ten, een bestuurskamer en toiletgele genheden aanwezig zijn. De vereni gingen zullen gezamenlijk een bij drage in de exploitaitiekosten leve ren van maximaal 600.Ook de huurprijs wordt gewijzigd. B. en W. stellen voor deze te bepalen op ƒ800.per jaar per vereniging, te verhogen met ƒ300.wanneer vo ren genoemde uitbreiding tot stand is gekomen. Onteigening in het be lang van de volkshuisvesting. Het op 6 april j.l. genomen besluit tot voor lopige onteigening van de gronden bij het sportpark aan de Menneweg dient thans gevolgd te worden door een definitief besluit. Met de inge brachte bezwaarschriften kan gedeel telijk rekening gehouden worden. Uitbreidingsplan Koningspark. Het betreft hier een wijziging van ds be stemming der gronden gelegen tussen het Oude Koningshuijs en de Char- bonlaan. Het ligt iri de bedoeling hier een openbaar karakter aan te geven. Gedacht wordt aan een bestemming als speelweide, kermisterrein e.d. Krediet voor de bouw van een riool waterzuiveringsinstallatie. Voorge steld wordt hiervoor een bedrag van 2.240.000beschikbaar te stellen. Aanbieding begrotingen gemeente en bedrijven voor het jaar 1962. WASSENAAR HTM WEIGERT GEDEELTE VAN TRAMBAAN TF VERKOPEN De HTM is slechts bereid op en kele plaatsen een gedeelte van de grondstroken van de trambaan door Wassenaar beschikbaar te stellen, al dus delen burgemeester en wethou ders van Wassenaar aan de gemeen teraad mede in een nota over de nieuwe busdienst, dit op 12 novem ber a.s. de tramlijn door Wassenaar zal vervangen. Wel heeft de HTM aan de NZHVM de gehele grond- strook van de trambaan te koop aan geboden, maar de vraagprijs is der mate hoog, dat zelfs geen sprake kan zijn van een oppervlakkige overwe ging van deze aanbieding, aldus b. en w. Deze houding van de HTM zal er de oorzaak van zijn, enerzijds dat met voorzieningen voor de nieuwe buslijn volstaan zal moeten worden welke uit verkeersoogpunt onvol doende moeten worden geacht. An derzijds kan daardoor niet geheel voldaan worden aan de oorspronke lijke opzet n.l. dat de busroute pa rallel zou lopen aan de tot nu toe gevolgde tramroute. Afwijking van de tramroute is bij voorbeeld noodzakelijk op de Witten- burgerweg. Daar kan, zonder dat uit wijkplaatsen worden aangebracht geen busverkeer in twee richtingen plaats hebben. De HTM is tot nu toe niet bereid gebleken de stukjes van de trambaan, die voor het maken van deze uitwijkplaatsen nodig zijn, af te staan. Het gevolg moet zijn dat de bussen in de richting Den Haag voor lopig zullen gaan rijden over de Bloemcamplaan en de Groot Hoef ijzerlaan. Op verschillende plaatsen langs de route zullen voorzieningen getroffen moeten worden. Zodra de kosten daarvan bekend zijn zal met de NZHVM overleg gepleegd worden over het aandeel, dat de busmaat schappij in deze kosten zal nemen. Intussen vragen burgemeester en wethouders de raad machtiging, al vast deze voorzieningen te laten aan brengen. Zoveel mogelijk zal wat de route betreft, worden vastgehouden aan de bestaande tramroute, aldus b. en w. Overwogen wordt nog of het moge lijk is de bussen, in plaats van over de Deylerweg door het uitbreidings plan Zijlwatering te laten rijden. Dat zou kunnen gebeuren via de Stad- houdersweg en de brug die daar in aanbouw is. Zo lang de brug niet klaar is zou eventueel gebruik ge maakt kunnen worden van de brug in de Johan de Wittstraat. Vermelding verdient, aldus b. en w dat een vergelijking van de door de NZHVM te be ekenen tarieven voor de nieuwe buslijn en de huidige tramtarieven ten gimste van de bus tarieven uitvalt. Daarbij is ook be langrijk, dat naast elk enkele-reis- tarief een gereduceerd retourtarief bestaat. (Op de tramlijn waren re tourbiljetten alleen op bepaalde, grotere trajecten verkrijgbaar). HILLEGOM 40 Jaar bij het onderwijs Zondag 1 oktober herdenkt de heer J. van Roode het feit, dat hij gedurende 40 jaar als onderwijzer verbonden is aan 'e St. Martinus jongensschool te Hillegom. Ook in het openbare leven speelt de heer Van Roode een rol. Zo is hij medeoprichter en secretaris-pen ningmeester van de Katholieke Cul turele kring, lid van de commissie tot wering van schoolverzuim en als jurylid van de straattekenwedstrijd b(j de jaarlijkse najaarsfeesten. Maar ook als organist van de St. Martinus- kerk heeft hij grote verdiensten. Ruim 33 jaar heeft hij de kerkelijke diensten in deze kerk opgeluisterd doou: zijn spel. Een' verdienstelijk mens in velerlei opzicht.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5