Wat krijgt Leiden uit de Rijkspot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen? Belangrijke investeringen voor uitbreiding universiteit 'Hosier Peek kloppenburg MEDISCHE DIENSTEN K.V.C. winnaar Northgo-Volleybal- toernooi afdeling heren Onwillig Katanga Syrische regering gevormd Toch weer Adenauer Te rijke ministers Nederland en N. Guinea VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 lien gedistilleerd LEIDEN - STEENSTBAAT - TEL. }U4t V HCBENSTBAAT 4 HAABLEHHEBSTB. 204 l t Zoete Spaanse Wijn per fles f 2.00 Frambozen Bessenwijn per fles f 2.55 Advocaat „Witte Kip" per fles f 4.25 Van Warmond en uitkering aan deze Costorico Vermouth per liter t 4.55 voor de armen dier gemeente ten- gevolge van destijds aan de hoge- 2 en 3 oktober geopend!! school te Leiden gekomen goederen, die later te gelde zijn gemaakt. (Advertentie) Subsidie aan de Vereniging In- In de rijksbegroting van het Departement voor Onderwijs Kunsten en We- p'VfU\aV°°T 'TroP^sc^e Geneeskunde tenschappen voor 1961 komen vele posten voor, die betrekking hebben Rotterdam-Leiden. vAAnnwnnr op de rijksinstellingen te Leiden. Wij ontlenen uit deze begroting het Lie_J*^,n j?1INOOKLjWIJK volgende: Voor het Academisch Zieken huis Gelden zijn uitgetrokken voor het aantrekken van wetenschappelijke ambtenaren, die belast zouden kun- Ten behoeve van deze rijksinstel- nen worden met het beheer van de stelling zullen de volgende investe- astronomisch- geodetisch - mathema- rinSen in 1962 nodi« ziin: tische en van de pharmaceutisch- a. nieuwbouw polikliniek voor in- chemische afdelingen aan het Rijks- Wb^b4taSÏ^ltek voor keel-, museum voor de Geschiedenis der neus- en oorheelkunde Natuurwetenschappen te Leiden. Bij het Rijksmuseum van Natuur lijke Historie te Leiden zal een twee de tekenaar worden aangetrokken om de grote achterstand in het te kenwerk aan dit museum weg te werken. Om beter te voorzien in de bewa- uitbreiding kliniek voor heel kunde en d. de nieuwbouw van een zuster- voor de sportstichting 30.000. huis. bevordering van de studie in het Chi nees aan de Rijksuniversiteit te Lei den. Subsidie aan het Rechtshisto risch Instituut te Leiden. Subsidie aan het Leids Sterre- wachtfonds (Rockefeller-Founda tion). Eettafels en sportstichting. Ook op de subsidies tën behoeve van studentenvoorzieningen is in de overige lasten gerekend. Zo is voor de eettafels ƒ25.000 opgenomen en Opleiding verpleegsters Radiopathologie en Stralen- bescherming. In Leiden zal een opleiding wor- den gegeven voor adspirant-leerlmg- Voorts is in de begroting van de v verpleegster. Deze opleiding is be- universiteit opgenomen de bijdrage king van hef Rijksmuseum voor Vol- stemd v00r meisjes alkomstig van aan he» te gevestigde Inter- kenkunde te Leiden is het nodig aan andprp c00rtPn van voortgezet on- universitair Instituut voor Radiopa- het personeel nog een suppoost toe derwijs> nL middelbare meisjesscho- thologie en Stralenbescherming. te voegen. jen^ bogere burgerscholen, ulo-scho- De verhoging van de voor het len, enz. Deze opleiding duurt een Tenslotte is de voor garantie van Rijksmuseum van Natuurlijke His- half jaar, een half jaar stage in een rente en aflossing van een lening torie te Leiden aangevraagde gelden ziekenhuis en wanneer dan de 18- ^an (?e. Meaisch-Psychologische Kin met ruim 14.000 wordt voor een jarige leeftijd nog niet is bereikt nog £®*kliniek f een be£ira£ van deel veroorzaakt, doordat de cokes- een half jaar schoolopleiding. 190.000 uitgetrokken, verwarmingsinstallatie door een olie- stookinrichting moet worden vervan- Gymnasium in Noordwijkerhout vangen. De toeneming van de aktiviteiten Gelden zijn door de minister uit- in het Rijksmuseum voor Volken- getrokken voor subsidie aan het r.k. kunde te Leiden maakt verhoging gymnasium van het Bisschoppelijk van de voor dit museum uit te trek- Seminarie te Noordwijkerhout. ken gelden nodig. Bovendien is re- Scheidsrechtercursus volleybal De volleybalcommissie voor Noord- wijk en omstr. organiseert op ver zoek van enkele, aan haar competi tie deelnemende, verenigingen, een scheidsrechtercursus, teneinde de spelregelkennis van haar fluitisten nog eens te verdiepen en een unifor me toepassing daarvan te bereiken. Deze cursus zal worden gegeven in het gemeentelijk gymnastieklokaal, Wassenaarsestraat te Noordwijk en wel op de volgende dagen en tijden: vrijdag 6 okt.: 19.30-20.30 uur; don derdag 12 okt.: 20.00-21.00 uur; vrij dag 13 okt.: 19.30-20.30 uur. Deze cursus staat onder leiding van de heren B. J .H. Boers en P. Broks, die zowel aan theorie als practijk de nodige aandacht zullen besteden. De Noordwijkse volleybal commissie hoopt, dat voor een der gelijke cursus bij de betrokken ver enigingen voldoende belangstelling zal blijken te bestaan. Verdere inlichtingen hierover wor den gaarne verstrekt door de com missie Oranje Nassaustraat 9, tel. 01719-3535. kening gehouden met de kosten ver bonden aan de viering van het 125- jarig bestaan in 1962. Afrika-Studiecentrum. RIJKSUNIVERSITEIT EN ACADEMISCH ZIEKENHUIS Ten behoeve van het Afrika-Stu- diecentrum te Leiden is geld uitge trokken op de begroting voor het ver strekken van subsidie en andere uit gaven. De minister stelt voor ten be- Ten behoeve van de uitbreiding hoeve van dit instituut over 1962 een van de faculteit der geneeskunde en ,me' ,28-800 verhoogde subsidie uit der wiskunde en natuurwetenschap- te trekken. pen werd in overleg met de gemeen- Gelden zijn tevens uitgetrokken, tebesturen van Leiden en Oegstgeest f? ^ezen WU verder in de Rijksbegro- een terrein van ongeveer 140 ha (het *in£ voor de volgende doeleinden, vroegere voetbalterrein van UVS) gereserveerd. Op dit terrein is in- Garantie van rente en aflossing middels een aanvang gemaakt met van leningen van stichtingen voor de bouw van een nieuw laboratorium voorzieningen ten behoeve van stu- voor organische chemie. Ook zijn hemen te Lemen, gelden uitgetrokken voor de stich ting van nieuwe gebouwen voor de De schuldrest zal naar het zich laat A-faculteiten en de bibliotheek in aanzien per 31 decemer van dit jaar de omgeving van het bestaande uni- in totaal f 1.673.400 bedragen, versiteitscomplex aan 't Rapenburg. Aan investeringskosten voor Rijks- Bijdrage in de exploitatiekosten universiteit en Academisch Zieken- van de Rijksuniversiteit en het Aca- huis te Leiden stelt de minister voor demisch Ziekenhuis te Leiden, een bedrag te bepalen van 17.500.000 Aan personeelslasten wordt een gulden. bedrag genoemd van 20.688.000, In 1962 zullen voor de volgende waarmee het mogelijk zal zijn het aantal personeelsplaatsen van de projecten ten behoeve van de uni- universiteit met 165 uit te breiden versiteit belangrijke investeringen tot 2123. worden vereist: Subsidie aan de gemeente Lei- den voor het onderhoud van n park a. Nieuwbouw organisch chemisch °P de grote ruïne aldaar. laboratorium (bouw is begon- Beurs te begeving van de heer nen). b. Uitbreiding Kamerlingh Onnes deze zaterdag HERENMODE-TIP 'tricot nylon shirts De enige shirts die er zonder strijken steeds weer als nieuw uitzien zijn van tricot-nylon. Bij Peek&Cloppenburg vindt u een ruime keuze in deze shirts, die zowel 's winters als 's zomers zo behaaglijk zijn (tricot-nylon is volop ventilerend). Extra voordeel: het prachtige gladde tricot nylon weefsel wordt minder gauw vuil en laat zich zeer gemak kelijk wassen. Nylon de luxe Nylon super 10,^^ (Advertentie) Laboratorium. Nieuwbouw Zoölogisch Labora torium en aankoop terreinen. Leiden en Omgeving Alkemade en Leimuiden. De artsen van Haselen, tel. 01712-217, Oude Wetering, en Brinkhorst, tel. 01721-269. Hazerswoude zie Leiderdorp. Ook zuster v. Leeuwen, tel. 01714- 505 neemt waar. Katwijk Rijn Dkt. H. M. Hue- tng, tel. 2102, apotheek Kon. Juliana- laan 18, tel. 4370. Katwijk Zee Dkt. L. Borleffs, tel. 2182, apotheek zie Katwijk Rijn. Koudekerk a. d. Rijn. Zie Lei derdorp en Hazerswoude. Langeraar Zie Woubrugge. Leiderdorp. Dkt. P. van 't Woud, tel. 01710-30070. Wit-Gele Kruis zr. Lamberta, tel. 01710-26541. Nieuwkoop Dkt. G. J. Bremer, tel. 01725-103. Nieuwveen Zie Woubrugge. Noordwijkerhout Dkt. K. A. v. Praag, tel. 385. Oegstgeest Dkt. D. Held, tel. 24649, Wit-Gele Kruis zr. Warmen- hoven, tel. 24188, b. g. g. tel. 21726. Apotheek Wilhelminapark 8, telef. 26274. Rijnsburg Zie Katwijk Rijn. Sassenheim Dkt. G. L. v. Raay, tel. 02532-7777; voor zuster zie War mond. Valkenburg Zie Katwijk Rijn. Voorhout Dkt. A. W. Bots, tel. 02532-7393, voor zuster zie War mond. Warmond Zie Voorhout. Zuster Konijn, tel. 01711-250, neemt waar voor de zusters Meijssen en Muiler man. Wassenaar De artsen Jac. H. Jaarsma, tel. 9676 en A. F. F. Janse, tel. 3005, Wassenaarse apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402. Woubrugge Dkt. J. Nooter, tel. 01729-104. Zoetermeer Dkt. J. H. N. de Bruijn, tel. 3059. Zwammerdam Zie Nieuwkoop. Katwijkers verslaan Sc. Teylingen op overtuigende wijze De finale van het Northge-volley- baltoernooi tussen de teams van KVC uit Katwijk en Sportclub Tey lingen uit Sassenheim, is geëindigd in een overtuigende overwinning voor de Katwijkers. Na het eerste- fluitsignaal van de Noordwijkse scheidsrechter Van Venetiën leek 't er op, dat KVC deze wedstrijd te licht opvatte; er werd door hen in die eerste set nogal nonchalant ge speeld. De pittige ploeg van Sport club Teylingen wist daar dankbaar van te profiteren en bracht de eer ste set daarom met 15-10 op haar naam. In de tweede set ontwaakten de KVC'ers echter en met uitstekend aanvalspel, meestal afgerond met 'n zeer harde smash, stevenden zij rechtstreeks op een gewonnen set aan, nl. 15-8. In de derde en beslis sende set was het alles KVC, wat de klok sloeg. Met zeer gevarieerd spel, dat technisch verre superieur was aan het overigens dappere tegenspel van Sportclub Teylingen, wisten de KATWIJK KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Katwijk maken bekend dat zij voor nemens zijn krachtens artikel 20 van de wederopbouwwet vergunning te verlenen tot het bouwen van een kan toorgebouw op een terrein gelegen aan de Lindenweg, kadastraal bekend gemeente Katwijk, sectie B no. 5597. De eigenaren van de aangrenzende en nabijgelegen gronden worden tot 6 oktober a.s. in de gelegenheid ge steld eventuele bezwaren tegen het verlenen van bedoelde vergunning schriftelijk bij hen in te dienen. (Advertentie) Katwijkers ook de derde set te win nen, waarna zij zich winnaar van het Northgo-volleybaltoernooi '61 moch ten noemen. Een compliment voor het voor treffelijke spel van de KVC'ers, die in dit toernooi getoond hebben in derdaad het sterkste volleybal te spelen, waardoor de eindzege dus op de juiste plaats terecht gekomen is. Zoals reeds gemeld zal de prijsuit reiking plaats vinden op woensdag 11 oktober a.s. in het Casino-theater te Noordwijk aan Zee, voorafgaande aan de op die avond te spelen vol leybalwedstrijd tussen landskam pioen DES en het Rotterdamse Liba non. Behalve deze eerste prijs heeft 't succesvolle KVC ook besalg weten te leggen op de tweede en derde prijs in de damesafdeling. LISSE Plantgoedveiling Op de plant goedveiling werden bij een grote aanvoer de navolgende prijzen be steed: Tulpen p. hl: Dover 140.-, Blue Parrot 70.-, Apeldoorn 180.-, Grand Due 240.-, Orange Favourite 60.-, Edith Eddy 130.-, Schoonoord 100.-, Bellona (zaad) 280.-, Paul Rich ter 275.-, Pride of Haarlem 50.-, Peach Blossom 90.-, John Gay 120.-, Couleur Cardinal 100.-, Bing Crosby 190.-, Topscore 260.-, Wilhelm Kor- des 120.-, Spring Song 110-, The Bishop 140.-, Hildegarda 90.-, Picca dilly 125.-, Liberation 100.-, Galway 100.-, Gen. Dean 100.-, Trance 250.-, Aristos 110.-, Cassini 200.-, Lustige Witwe (zaad) 90.-, Prominence (fijn) 225.-, Oranje Nassau 110.-, Red Giant 135.-, Rijnland 95.-, Crater 120.-, Kre- lage's Triumph 125.-; Narcissen: per mand: Rembrandt 20.-, Golden Har vest 27-, Actaea 7,-, Verger 8.-, Mag nificence 22.-, Selma Lagerlöf 12.-, Mercato 10.-, Fortune 18.-, Magneet 20.-, Geranium 16.-, Music Hall 21.-. De Verenigde Naties hebben pre sident Tsjombe „enkele dagen" ge geven om de ongeveer honderd blan ke huurlingen uit zijn strijdkrachten te verwijderen, aldus heeft 'n V.N.- woordvoerder in Elisabethstad mee gedeeld. Mahmoud Khiari, die de de legatie van de V.N. in de wapen stilstandscommissie leidt, heeft Tsjombe in feite een ultimatum ge steld. Tsjombe heeft de voorwaarde die hij aanvankelijk voor het voeren van besprekingen stelde terugtrekking van alle V.N.-troepen uit Katanga laten valen. Indiase troepen hebben rondom 't V.N.-hoofdkwartier in Elisabethstad versterkingen aangelegd. Waarne mers geloven dat de Verenigde Na ties, Tsjombe willen overtuigen uat men er geen genoegen mee zal ne men wanneer de Katangaanse auto riteiten weigeren tot overeenstem ming te komen. Stammengevechten In de mijnplaats Kipoesji aan de grens van Katanga met Noord-Rho- desië, zijn leden van verschillende stammen woensdagavond slaags ge weest. Ooggetuigen hebben meege deeld, minstens 20 lijken op straat te hebben zien liggen na een schiet partij tussen Baloeba's uit Kasai en leden var, Katangaanse stammen. Katangaanse militaire versterkingen werden in allerijl uit Elisabethstad naar Kipoesji gezonden Wraakgieri ge Katanganen gingen gewapend met messen, stokken en zelfs tuingereed schap de straat op en vielen elke Kasai aan, die zij aantroffen. Dr. Maarnoen Koezbari heeft een Syrische regering gevormd, meldt radio-Damascus. Hij is zelf premier, minister van Buitenlandse Zaken en minister van defensie. Er worden elf ministers genoemd. De meesten hebben ook het vroegere regime van president Adib Sjisjakli gediend en behoren tot de ontbonden Arabische bevrijdingsbeweging. Dr. Koezbari staat bekend als ge matigd rechts. Het is geen extremist. Radio-Amman meldt, dat Jordanië de nieuwe Syrische regering al heeft erkend. Erich Mende, de leider van de Westduitse Vrije Democratische Par tij, heeft donderdag verklaard, dat zijn partij misschien Adenauer als bondskanselier zal aanvaarden, maar dan slechts voor een overgangsperio de van één jaar. Hij zelf wil echter geen deel uitmaken van een regering onder Adenauer. De Vrije Democra ten zullen alles doen om een coali tie van Christen-Democraten en So cialisten te voorkomen, zo zei Men de. Waarnemers in Bonn menen nu, dat Adenauer er nu vrijwel zeker van kan zijn, dat hij bondskanselier blijft, zij het voor een beperkte tijd. Zoals bekend is, hebben Mende en zijn partij duidelijk laten blijken, dat zij graag willen samenwerken met de Christen-Democraten in de nieu we regering. Zij hebben zich echter altijd gekant tegen een coalitierege ring onder Adenauer. De ommezwaai van Mende wordt in Bonn in ver band gebracht met de berichten, dat de socialisten alle voorspellingen ten spijt ernstig streven naar een vorm van samenwerking met de Christen-Democraten. En hiervoor zijn de Vrije Democarten bang. De parlementsfractie van de so ciaal-democratische partij in West- Duitsland heeft zich donderdag een stemmig uitgesproken vóór de vor ming van een regering van alle drie partijen. Deze samenstelling wordt nodig geacht wegens de te verwach ten crisis op het gebied van de bui tenlandse politiek. President Nkroemah van Ghana heeft op een persconferentie meege deeld, dat hij zes leden van zijn re gering, onder wie twee van zijn voornaamste medewerkers, heeft ver zocht af te treden vanwege hun „vel schillende zakelijke connecties". Reeds in april jl. kondigde Nkroe mah de instelling aan van een li miet ten aanzien van eigendommen van ministers, partijfunctionarissen en ministeriële secretarissen tenein de de partijbeginselen van matig heid hoog te houden. Hij zei thans op de persconferentie, dat de door hem ingestelde commissie terzake tot de conclusie was gekomen, dat en kele leden van de regering verschil lende zakelijke connecties onderhiel den. Hij achtte dit ongewenst voor leden van „een regering die steeds meer door socialistische idealen be zield moet zijn", ofschoon er niets was gebleken van onregelmatighe den in het gedrag van de betrokken ministers. DE ORTHODOXE KERKEN EN ROME Ondanks de grote tegenstand van de Russische Orthodoxe Kerk heeft de agendacommissie van de pro-sy node van Orthodoxe Kerken, die op het ogenblik bijeen is op het eiland Rhodos, besloten op voorstel van de patriarch van Constantinopci, patri arch Athenagoras I, o.a. op de agen da van de pro-synode die de sy node van de orthodoxe kerken moet voorbereiden te plaatsen een on derzoek naar de verschillende tus sen Orthodoxe Kerk en de Kerk van Rome, in geloof, bestuur en kerke lijke activiteiten. De delegatie van de Russisch Or- thod. Kerk onder leiding van aarts bisschop Nicodem was bijzonder fel gekant tegen een contact van de Oosterse Kerken met het Westen. In een besloten bijeenkomst moet deze aartsbisschop zelfs gezegd heb ben, de vrees te hebben, dat vooral de Katholieke Kerk een contact met de Orthodoxe Kerk zou misbruiken als wapen in de strijd tegen de volks democratieën. Het opmerkelijke aan de delegatie uit de Russische Kerk is de deelname van twee niet ker kelijke functionarissen, nl. secr. Buyevsci van het departement voor kerkelijke zaken bij het Moskouse Patriarchaat en 'n leek zonder func tie, een zekere Varlamov. In opstand tegen president Nasser Gezien het feit. dat het prijspeil op de varkensmarkt is teruggelopen, heeft het bestuur van het produkt- schap voor Vee en Vlees besloten, de prijs voor bacon varkens met 5 cent per kg. te verlagen. Dientengevolge zal met ingang van maandag 2 oktober 1961 voor bacon- varkens in de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 een prijs gelden van resp, ƒ2.21, ƒ2.15, ƒ2.12 en ƒ2.09 per kg. koud geslacht gewicht De „Times" van vandaag noemt de Nederlandse stap in de VN over Nw. Guinea „een royaal aanbod en zon der precedent". In een redelijke we reld - aldus het blad - zou het de op lossing behoren te brengen na een koppig prestige-gekrakeel, dat Ne derland en Indonesië verdeeld heeft gehouden sinds twaalf jaar geleden Indonesië onafhankelijk is geworden. Jaar op jaar zijn in de groepering der Afro-Aziatische landen met de seutn van de communistische wereld resoluties aangenomen, dat westelijk Nieuw Guinea aan Indonesië moest worden overgedragen, zonder dat dit in de VN de vereiste tweederde meerderheid kon halen. Hun zaak staat dan ook niet sterk. Zelfs de leerstellige bestrijding van Europees kolonialisme levert nauwelijks een rechtvaardiging op voor de vervan ging van de ene vreemde regering door een andere. De Indonesiërs hebben de Neder landse eigendommen „overgenomen", de in het land gebleven Nederlanders het leven onmogelijk gemaakt, de Nederlandse scheepvaart in de Ar chipel verboden en de diplomatieke betrekkingen met Nederland verbro ken. Aan de andere kant zijn de Neder landers met een stap als zij thans in de VN deden, nogal laat gekomen. De neutrale medestanders van Indo nesië en Rusland en zijn satellieten zullen nu wel blijven bij hun mening over deze kwestie, maar evengoed is dit onlogisch. Het zou jammer zijn als wat Nederland voorstelt, in de kiem zou worden gesmoord omdat 't te laat is gekomen, aldus de „Times". Dit is luitenant-kolonel Abdel Hamid el Sarraj, een van de leiders van de Syrische troepen, die in Damascus in opstand zijn gekomen tegen het bewind van president Nasser. De troepen zouden zich in Damascus meester hebben gemaakt van het radiostation en het militaire hoofdkwartier.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4