DE SYRISCHE OPSTAND GAAT DOOR Eerste treffen met Nassers parachutisten Overigens een oorlog van radio-omroepen Vierde divisie naar Duitsland Leidse weesjongen als huldeblijk Hammarskjoelds laatste tocht Frankrijk is bang voor Salan Alle uitvoer naar Nederland stop S)e CddaeSouAa/ttf VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1961 51ste JAARGANG No. 15436 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NASSERS RIJK VALT UITEEN Telef. 20 9 3 5 Red. 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.l Giro 10 30 03 Abonn. f 0,59 p. w„ I 2,55 p. mnd.. f 7,50 p. kw„ Franco pp f 8.-. Adv 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Radio-Damascus heeft omgeroepen, dat maarschalk Amer is teruggekomen van zijn beloften aan de Syrische officieren, die de opstand hebben geleid. De Maarschalk is uit Damascus naar Cairo vertrokken. Dit heeft ertoe geleid, dat de leiders van de opstand hun verklaring, dat de toestand in Syrië weer normaal is geworden, hebben herroepen. Donderdag tegen het einde van de middag, was de Syrische opstand vooral een „oorlog der radio-omroepen" geworden, waarbij radio-Cairo voor pre sident Nasser in het strijdperk trad, terwijl radio-Damascus het standpunt en de mededelingen der opstandelingen weergaf. Maar ook op Syrisch gebied bevindt zich een radio-station, dat de zaak van Nasser is toegedaan, namelijk dat te Aleppo, in het noorden des lands. Ruwweg kan worden gezegd, dat de noordelijke helft door de opstande lingen wordt beheerst. De scheidingslijn loopt ongeveer van de Middelland- se-zeehaven Tartoes, over Horns en Palmyra naar het aan de grens met Irak gelegen AboeKemal. EERST' {E TREFFEN. Tot vandaag verliep de Syrische revolutie vrij kalm en had er nog geen enkele vijandelijkheid plaats gevonden. Dat is vandaag anders ge worden doordat president Nasser pa rachutisten naar het gebied van La- takia heeft gezonden. In een ver klaring van het revolutionaire com mando uitgezonden door radio-Da mascus wordt gezegd, dat deze para chutisten het vuur geopend hebben, waardoor „onze strijdkrachten" ge dwongen waren het vuur te beant woorden. Volgens de verklaring wer den de parachutisten „vernietigd". Volgens radio-Damascus heeft het garnizoen van Aleppo zich bij de op stand aangesloten. radio-Cairo deel de echter mee dat Aleppo en Latakia in handen van regeringsgetrouwe troepen zijn. Diplomatieke waarnemers in Lon den beschouwen de situatie in Alep po als zijnde van beslissend belSng voor het welslagen van de revolutie. Aleppo, even groot als Damascus (beide steden hebben ca. 450.000 in woners) is het zakencentrum van Syrië. Alleppo is bovendien een bol werk van het eerste leger. Turkije heeft de grens met Syrië gesloten. Vijf motorsloepen van de Verenig- bevrijd. Voorts werd „de tyran Nas ser" beschuldigd van het aanzetten tot bloedvergieten en het zaaien van verdeeldheid in Syrië, de Arabische Republiek, die in de De opstandelingenleiders verklaar- Turkse haven Iskenderun liggen, heb- den voorts voor radio-Damascus, dat ben donderdag, toen het bericht van president Nasser Syrië gemaakt had de revolutie bekend werd, de vlag tot één grote gevangenis en een ves- van de V.A.R. gestreken en de Syri- ting voor terrorisme. Nasser had vol- sche vlag geheven. Van zes andere gens hen niet het recht het Arabische sloepen waait echter nog de vlag van volk te leiden. „Uw komediespel de Egyptisch-Syrische eenheid heeft onnatuurlijk en gedoemd om tot bewezen, niet in de steek laten", al- frustaties te leiden, die nu zij.n uit- dus president Nasser in een toe- gelopen op een opstand, spraak, die hij donderdagavond voor radio-Cairo hield. Nasser verzekerde, dat „de grote meerderheid van het Syrische leger trouw is gebleven aan de beginselen van de Arabische eenheid". Hij ver zocht alle burgers en militairen van de V.A.R. „hun plicht te vervullen". Britse pers over toestand in Syrië. De Londense „Times" meent, dat aan de mystiek rond het leiderschap van Nasser een einde zal komen ais de Syrische rebellen succes mochten hebben. President Nasser moet de opstand neerslaan want anders zullen zijn verwachtingen op niets uitlopen. Volgens het blad was de unie tussen Egypte en Syrië, die 3l/2 jaar geleden tot stand kwam, slechts in zoverre lo gisch dat Syrië de bakermat van het Arabische nationalisme en Nasser de paladijn van dit nationalisme was. Maar voor de rest was de fusie maar In overleg met de geallieerde auto riteiten is de door de minister van Defensie, ir. S. H. Visser besloten de 4e divisie voor oefeningen naar West- Duitsland te sturen. In twee gedeel ten worden de 15.000 man onderge bracht in kamp Bergen-Hohe (West- falen). Tevens zal daar van langere tijd een lichte brigade omvattende 3000 man, gelegerd worden. Dit onderdeel bestaat uit twee verkenningsbatal jons. De manschappen van deze lich te brigade zullen om de zes weken vier dagen verlof krijgen, de reisda gen niet inbegrepen. ter aarde gesteld. Na de plechtigheid werd Hammars- Een DC-7 van de Pan Ameriean kist Per aut° naar UPPsala gereden. In de kathedraal van Uppsala heb- \t IV* Koning Gustaafs persoonlijke ver- V <111(1 cl cl Dlizetting tegenwoordiger legde kransen op de O J O 10 kisten. Een half uur lang trokken vertegenwoordigers van Zweedse or- r. Vandaag is Uppsala net stoffelijk ganisaties langs de kisten en brach- de Verenigde Arabische Republiek. heeft het Arabische volk slechts CVerschot van de zo tragisch in ten een bloemenhulde totdat de lijk- Uit de uitzendingen van radio-Da- tweedracht en verwoesting gebracht'Afrika omgekomen secretaris-gene- baren met bloemen overwekt wa- mascus blijkt, dat de leiders van de aldus het radiostation zich richtend raai van ae v.N. Dag Hammarskjoeld ren. revolutie uittreding van Syrië uit de tot Nasser persoonlijk. Verenigde Arabische Republiek voor- staan. Verklaring van Nasser. Volk en leger staan achter de op stand, omdat zij van de „tyrannieke „Ik kan het Syrische volk, dat zijn autocratie" van Nasser willen worden toegewijdheid aan de beginselen van i poging zullen doen zich in Algiers Autoriteiten te Sl<ip van de macht meester te maken en in Algerië een „onafhankelijke Fran- In Franse regeringskringen vreest se republiek" uit te roepen. Naar ver men, dat Salan en zijn volgelingen is generaal De Gaulle bijzon- in de nabije toekomst een nieuwe der ontevreden over de „slapheid" waarmee de autoriteiten optredth. „Niemand schijnt de Leider staatsgreep SYRIë IN OPSTAND IIKT ZIT NASSER NIET MEE: de helft van zijn rijk dreigt hem in de steek te laten. Volgens de berich ten is gebleken, dat er een vrij al gemene instemming bestaat in Syrië met het initiatief van de opstand leiders, want er is nauwelijks één schot gevallen. Alleen in het gebied van Latahia, waar Nasser parachu tisten had heen gestuurd, zou het tot gevechten gekomen zijn, waarbij de mannen van Nasser „onschade lijk" gemaakt waren. Overigens is geheel Syrië op de hand van 0 de revolutie. Dat is wel een gehele ommekeer sinds drie jaar geleden een volksstemming in Syrië zich uitsprak voor een unie met Egypte. In die landen schijnt trouwens vanouds het „Kruisig hem" zeer dicht te liggen bij het „Hosan na". In ieder geval riep iedereen drie jaar geleden nog „Hosanna" voor Nasser, die toen beschouwd werd als de grote paladijn van de Arabische eenheid. Sindsdien is het ideaal van één groot Arabië niet veel verder gekomen, maar heeft men in Syrië wel gemerkt, wat het zeggen wil on der de heerschappij van Nasser te staan. De Egyptische president kan nl. geen mannen naast zich velen, alleen maar onder hem. Dat onder vond o.a. kolonel Sarradj,.een man, die drie jaar geleden zeer geijverd heeft om de unie met Egypte tot stand te brengen. Hij dreigde grote invloed in Syrië te krijgen en werd daarom door Nasser weggepromo veerd. In Caïro kreeg hij een hoge post, waarop evenwel geen blind paard schade kon aanrichten. Dat nam de kolonel niet en toen er de zer dagen een hele reeks mutaties en pensioenen afkwam, was de boot aan in de kringen der Syrische offi cieren. Dat was de aanleiding tot de revolte. Het is de vraag of Nasser het er bij zal laten zitten. De revolte heeft hem kennelijk verrast en in de hou ding van zijn aanhangers in Syrië heeft hij zich blijkbaar vergist. De strijdvaardigheid van het Egyptische leger berust meer op grote woorden dan op daden en als Nasser troepen stuurt om de opstand te dempen, vinden deze tegenover zich een le gertje van Syriërs, dat is uitgerust met Russische tanks en Russische straaljagers. Dit Russisch materiaal heeft Nasser indertijd losgepeuterd toen hjj nog goede maatjes was met Moskou; thans is de vriendschap wat bekoeld en het Russische materiaal keert zich nu tegen hem. Het is niet onmogelijk, dat Nasser inderdaad gelijk krijgt, toen hij gis teren in een radio-verklaring zei, dat deze staatsgreep een ernstiger ge beurtenis was dan de Suez-crisis in 1956. Toen is hij er uiterst gunstig uitgesprongen, maar of hem dat nu weer gelukken zal, is zeer te betwij felen. Airways met de stoffelijke schotten van Dag Hammarskjoeld en ^dratSTvM'dël^v«^telt"vto anderen, die verleden week b.j het U aIa een erewacht gevormd bij de vliegtuigongeval zijn omgekomen was van Hammarskjoeld. donderdagmiddag op het vliegveld De Algemene vergadering der van Stockholm geland. v.N zal maandag pas haar werk- zaamheden voortzetten teneinde voor zitter Slim en de ondersecretarissen- generaal in staat te stellen de begra fenis van Hammarskjoeld in Uppsala bij te wonen. De opvolgingskwestie. Een tiental landen uit alle wereld delen, w.o. Noorwegen, Argentinië, Soedan, Ierland, Mexico en Nigeria zullen maandag in de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties een ontwerp-resolutie indienen, die beoogt een college van vijf onder-se cretarissen-generaal te benoemen. Deze secretarissen-generaal zouden afkomstig moeten zijn uit de Ver enigde Staten, het communistische btok, Afrika, Azië en Latijns Ame- rik, aldus is van doorgaans goed in gelichte zijde in New York verno men. Dit college zou een voorzitter moe ten kiezen die, zonder dat hij overi gens de titel van secretaris-generaal of secretaris-generaal a.i. zou ont vangen, het college zou moeten lei den en zijn werkzaamheden coördi neren. De Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Stevenson, zou zich gunstig over het voorstel heb ben uitgelaten. De reactie van de Sow jet-Unie is nog niet bekend, maar men neemt aan, gezien het grote verzet waarop het troika-plan, is gestuit, dat deze niet sterk afkeurend zal zijn. De Indonesische regering heeft C4-1BO stappen ondernomen om de versche- Advertentie) ping van goederen uit Indonesië naar Nederland door tussenkomst van buitenlandse afnemers stop te zet ten. Dinsdag jl. heeft het Indonesi sche deviezeninstituut een nieuwe order uitgegeven „bij wijze van voortzetting van de maatregelen van de Indonesische regering om alle be trekkingen met Nederand te verbre ken". In de order wordt gezegd, dat het instituut geen deviezenhandel zal voeren, waarbij de eerste '.oper „in Londen, Antwerpen, Hamburg of an dere steden" de goederen opnieuw verkoopt aan Nederlandse afnemers. Deze maatregel is met terugwerken de kracht vanaf 1 januari 1961 gel dig. Lening geweigerd Een woordvoerder van de wereld bank heeft te Washington verklaard, dat het de politiek van de Wereld bank is te weigeren leningen aan een land te verstrekken, zoiang dit land zijn buitenlandse schulden niet heeft geregeld. Dit werd verklaard naar aanlei ding van het feit, dat de president van de Wereldbank, Eugene Black, had geweigerd leningen aan Indone sië toe te staan, zolang Indonesië zijn schulden aan Nederland niet zou hebben afgelost. Zes mensen zijn donderdag avond uit Oost-Berlijn naar de wes telijke sectoren gevlucht. Onder hen bevond zich een echtpaar met een Met een vliegtuig is het stoffelijk overschot van Dag Hammarskjoeld overgebracht naar de luchthaven Brom- zoon van 15 jaar, die door de Oost- ma bij Stockholm. Vandaag is de staatsbegrafenis in Uppsala. Foto: op het vliegveld legt een broer van de duitse politie onder vuur werden ge- omgekomen secretaris-generaal, Knut Hammarskjoeld, 'n krans bij de baar. nomen. samenzweer ders ernstig te nemen", heeft hij naar verluidt woensdag op een ka binetszitting verklaard. De Gaulle zou bijzonder ontstemd zijn over de ontsnapping van twee activistische officieren, enkele dagen geleden. Verscheidene Europese extremis ten, die in de voorstad Bab-el-Oued van Algiers demonstreerden voor 'n Frans Algerië, zijn donderdag ge wond, doordat een bus door een bar ricade reed die zij hadden opge richt. Bij botsingen tussen de veilig heidstroepen en rechtse betogers werd nog een aantal mensen gewond. In Oran sloten de veiligheidstroepen het centrum van de stad met barri cades af en leidden het verkeer om met het doel pogingen om opstop pingen te veroorzaken, te verhinde ren. Algerijnse opstandelingen hebben woensdagavond René Sprang, de Europese waarnemende burgemees ter van Boufarik en zijn 20-jarige zoon Gerard ontvoerd en vermoord, aldus heeft de politie van Algiers donderdag bekendgemaakt. Dit is een archieffoto van luitenant- De OAS heeft voor maandagoch- generaal Djamal Feysal, bevelheb- tend een algemene staking van een ber van het eerste Syrische leger, half uur afgekondigd, enkele uren die, volgens berichten uit Syrië, de voordat generaal De Gaulle zijn rede staatsgreep leidt. voor radio en televisie houdt. Cornelis Joppensz, de Leidse weesjongen uit 1574, zoals hij thans deel uitmaakt van het Leidse stadsbeeld op 't terrein voor het station Lammen schans. Het beeld is vervaar digd door prof. L. O. Wencke bach uit Noordwijkerhout, die de weesjongen „vastlegde" in een fraai monument, vol kracht en expressiviteit. De weesjon gen, waarmee de Leidse ge meenschap bijzonder blij mag zijn, weegt - in deze gegoten vorm - 175 kilo en is 2.70 meter hoog; de hoogte van de in Mus- schelkalk uitgevoerde sokkel is 80 cm. De uitvoerder was de Rijnlandse Kunstgieterij J. E. Stöxen te Leiden. In de sokkel staat gegraveerd: De Leidse weesjongen CORNELIS JOPPENSZ 3 X 1574 3 October-vereeniging 1886 - 1961 Stoffelijk overschot van Hammarskjoeld in Zweden Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Weer zachter De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: In de afge lopen nacht trok een koufront, dat over Engeland naderbij gekomen was, langzaam van west naar oost over ons land vergezeld van regen en onweersbuien. Op sommige plaat sen viel zeer veel regen. Zo meldde b.v. het vliegveld Valkenburg bij Leiden 46 mm. Achter het front stroomde koelere lucht uit het westen ons land binnen. Boven Spanje is in het front nog een storing aanwezig, die morgen plaatselijk weer enige re gen in ons land kan brengen. Ten zuiden van IJsland is een diepe Oceaandepressie aangekomen, waar van het front vandaag de Britse eilanden bereikt. Onder invloed hiervan zal de wind morgen weer uit het zuiden gaan waaien, waardoor de temperaturen weer wat omhoog zul len gaan. ZON- EN MAANSTANDEN 30 Sept.: zon op 06.38; onder 18.21; maan op 22.16; onder 13.25. Hoogwaterstanden 30 Sept.: v.m. 7.07; n.m. 7.27. KORRELTJE Geluk is niet iets dat U zomaar kunt vinden, U moet het zelf schep pen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1