L Bus dook in haven: passagiers door moedig optreden gered 1700 fyuydeAMA. -vtrwiv - k&aMvblt N.v. HET MQtQRHUIS Auto vijf maal over de kop: Wegenwacht-hulp in enkele cijfers Jonge vrije boer in de cel Postzegels met religieuze voorstellingen DONDERDAG 28 SEPTEMBER ÏP^I DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Gisterochtend is een bus met 35 passagiers van de B.B.A. in de haven van Leur in Noord-Brabant gereden. Alle inzittenden konden snel worden ge red, de bus werd later uit het water getakeld, waarvan deze foto een beeld geeft. Alle veertig passagiers van een bus, die gisterochtend de haven van Leur Inreed, zijn door het moedig optreden van de chauffeur van die bus, een wachtmeester van de rijkspolitie en twee voorbijgangers gered. In de bus, die vermoedelijk bij een uitwijkpoging voor een tegenligger ln de zachte berm is gaan glijden, ontstond paniek. Het grootste deel van de passagiers bestond uit schoolkinderen. De subsistuut-officier van justitie, mr. Bauwens te Breda, heeft beslag laten leggen op de verongelukte bus, die later met behulp van een kraan wagen op het droge werd gebracht. nu ook met motor Volmaakt rijgenot in'n wagen zonder opsmuk maar verzorgd tot in het kleinste detail met tal van accessoires als standaarduitvoering. Een practische en duurzame automobiel met onbelemmerd uitzicht en asymmetrisch opge stelde ruitenwissers. Voor extra rijgenot kunt U een Rekord met Olymat automatische koppeling of Opel vouwdak kiezen. Ook leverbaar met een 1.7 liter motor. Neem de proef op de som en maak een proefritj STATIONSWEG 1 EN 2 TELEFOON 01710-24741 LEIDEN Uitwijkpoging bijna fataal Uit de achteroprij denda bus kwam de wachtmeester Veijn van de Rijks politie te hulp. Gekleed sprong hij te water en begon via de ingeslagen ramen de passagiers, van wie ver- De bus, eigendom van de Brabant- scheidene een shock hadden opgelo- se Buurtspoorwegen en autobuslij- pen, eruit te halen. Bij omwonenden nen, was op weg van Zevenbergen zijn de drijfnatte reizigers van dro- naar Roosendaal. In de bocht van ge kleren voorzien, de Leurse haven, waar de pro vin- Men neemt aan, dat alle passa- ciale weg slechts vier meter breed giers gered zijn. De ruiten van de luk is, moest de _chauffeur, de heer G- rechterzijde van de bus, die onder om Dode en zwaargewonde gers, werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Groningen overge bracht. De dochter van mevrouw Wessels liep lichte verwondingen op en kon naar huis worden vervoerd. De andere zes inzittenden kwamen met de sohrik vrij. De bestuurder van de kleine personentauto kwam even eens met de schrik vrij. Vragen in Kamer „Boerendemonstratie" niet te voorkomen? Onrustige Zenuwen? MI|nhordt/s Zenuwtobletten (Advertentie) Omstreeks één uur gistermiddag bij de Rengersbrug in Kolham (gem. Slochteren) een verkeersonge- gebeurd, waarbij één persoon het leven is gekomen en één Konings uit Fijnaart, uitwijken voor water lag, waren ook gebroken. De zwaar werd gewond, een tegenligger. De rechterwielen bodem is daarom afgedregd, doch kwamen in de berm terecht en vijf- men heeft niets gevonden. Een. k^ine personenwagen kwam tig meter verder begon de bus weg aaar m botsing met een grote per- te glijden, kantelde en kwam op zijn sonenauto met het gevolg, dat de gro- genwachthote^l,^waarin de^pechbestnj De Tweede Kamerleden de heren Franssen (P.v.d.A.) en Kranenburg (P.v.d.A.) hebben aan de ministers van Binnenlandse Zaïken en van Justitie schriftelijk vragen gesteld over de „boerendemonstratie" op de Zuiderzeestraatweg op 25 september. Zij vragen de bewindslieden of de dag "door de Zutphensê polftierechter ■ar A* w vj0 rijkspolitie en de gemeentepolitie van veroordeeld tot een maand gevange- ^Uchttóovefdeeevoo?gênomln de- Een jonge vrije boer is gistermid- kant in het smerige water van het »e 62-jarige V. F. van Bremen te wagen vijfmaal over de kop ging. ders van de A.N.W.B. gehuisvest rul- monstratie op 25 september, welke in sen, te ver gegaan, kanaal vart Leur terecht. In korte Ult Den Haag 1S gisteravond in Den Een der inzittenden van deze auto, len worden tijdens de cursussen,- - -- - tijd liep de bus voL PANIEK De passagiers, die geen gebruik konden maken van de noodluiken, raakten in paniek. Een direkteurvan een betonfabriek aan de andere zij de van het kanaal sprong gekleed te water met een staaf ijzer en be gon de ruiten van de bus te bewer ken. Inmiddels had de chauffeur kans gezien de bus te verlaten en samen met een passagier begon hij, staande op de bus, de voorste inzit tenden uit de wagen te hijsen. Haag bij een verkeersongeval om het mevrouw de weduwe F. Wesselsnoemde de hoofddirecteur leven gekomen. De man kwam on- Krijke, oud 59 jaar, uit Hoogezand, A.N.W.B., de heer A. Blamkert, gis- der een taxi, op het moment dat hij werd op slag gedood. Haar schoon- termorgen de volgende cijfers- de Elandstraat wilde oversteken. dochter, de 30-jarige mevrouw Bor- T i-J" X; de ochtendbladen van die dag werd Met de auto van zijn vader was hij van ae aangekondigd. naar het demonstratieterrein, de Zui- Gewichtigbezoek uit Engeland r derzeestraatweg, gereden en was - Voorts vragen zij of de politie- daar pardoes door de afzetting van In de periode van 1 januari tot autoriteiten zich voorbereid hebben de politie gereden. De stoptekens eind augustus van dit jaar verleende op hun taak om het verkeer door- negeerde hij en een politieman, die de Wegenwacht assistentie aan 127.250 gang te doen vinden en of zij zich op zijn auto sprong, wist hij eraf te oo0^®5"- Het ü™0 ste d?el lu|f.vai1' daaftoe voorzien hebben van de no- slingeren. n» dige middelen en bijstand, zoals buil- Motief voor zijn gedrag: „Ik dacht, dat de anderen mij wel zouden vol gen". Die anderen hebben hem niet Indien dit het geval is, hoe is het gevolgd en ook aileen zal de jonge 88.000, waren pers. mauto's. Bij de overige pechgevallen waren 22.000 dozers of ander militair materieel, vrachtauto s, 13.000 motorfietsen en scooters, 3.500 bromfietsen en 750 PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Ter gelegenheid van de viering van het honderdjarig bestaan van het St. Joseph-ziekenhuis te Venlo is de vice-voorzitter van het ziekenhuisbe stuur, dr. P. v. d. Grinten, benoemd tot ridder in de orde van de H. Gre- gorius. De onderscheiding werd uit gereikt door mgr. P. Moors, bisschop van Roermond. Kinderpostzegels brachten 22 milj. op Op een gistermiddag in het Christe lijk Blindeninstituut „Bartimeus" te Zeist gehouden bijeenkomst van de Stichting voor het Kind heeft mr. J. de Vreeze, lid van het dagelijks be stuur van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels, een overzicht gegeven van de resultaten van de 34 kinderpostzegelacties, die tot nu toe zijn gevoerd. Deze acties hebben sinds 1924 in totaal 22 miljoen gul den opgebracht. De opbrengsten van de kinderpost zegels zijn van jaar tot jaar groter geworden. Bij de start in 1924 werden ruim 2 miljoen zegels verkocht met een batig saldo van 51.6000 gld, in 1938 was de opbrengst 212.000 gulden. De eerste actie na de oorlog in 1946 leverde een bedrag van 326.000 gulden Gistermiddag zijn de dames van de „Linda Leigh Large Girls Club" uit op en in 1958 werd het miljoen op Engeland op Schiphol aangekomen. De dames, die in het Parkhotel logeren, 150.000 gulden na bereikt. Verleden zullen twee dagen in Amsterdam blijven om te proberen hier tot de op- jaar nam bijna 80 procent van de richting van een zusterorganisatie te komen, zoals zij in Parijs al hebben scholen aan de actie deel. Het resul- gedaan. De aktiviteiten van de dames, die allen zeer breed en groot zijn taat was dat bijna 25.5 miljoen ze- uitgevallen, worden financieel gesteund door een grote Engelse kleding- gels werden verkocht met een netto- firma, welke zich specialiseert in zeer grote maten dameskleding. De foto winst van 2.5 miljoen gulden. toont de vrolijke „grootheden" op Schiphol. De kinderpostzegels voor volgend jaar autobussen en landbouwvoertuigen, dan te verklaren, zo vragen de Ka- boer een maand de cel in moeten. 111.000 x werd er een beroep ge- merleden, dat de demonstratie het daan op de technische kennis van de verkeer gedurende twee en een half Benoemd tot notaris binnen het wegenwachten, doch zij verleenden uur heeft lamgelegd en tenslotte na Arrondissement Almelo, ter stand- blusten „overleg" tussen politie en demon- plaats de gemeente Den Ham: is bij stratieleiding beëindigd is. Ook vra- K.B. de heer P. J. M. van der Gies- gen zij of thans maatregeler getrof- sen, kandidaat-notaris, wonende te fen zijn, om in de toekomst mogelijk Katwijk aan den Rijn. Hij komt in ook in 502 gevallen EHBO, 126 autobranden en 2.609 maal kwa men zij in het geweer bij verkeerson gevallen: daarbij regelden zij het ver keer, ontruimden de weg en verleen- herhaalde demonstraties doeltreffen- de plaats van notaris W. B. H. van den zij nog vele andere diensten. der tegen te gaan. Tright, die eervol is ontslagen. I Van 13 november 1961 tim. 12 januari 1962 zullen de kinderzegels 1961 bij alle postinrichtingen verkrijg baar zijn. Zoals bekend, worden deze zegels uitgegeven ten bate van het misdeelde en hulpbehoevende kind. Als thema voor deze serie is gekozen „Kind en Volksfeest". De ontwerpster van de kinderpostzegels is mej. Hil Bottema uit Arnhem. Zij vervaardigde de ontwerpen in de knipprenttechniek. De kleuren en voorstellingen zijn: 4 4 c karmijnrood Sinterklaas; 6-+ 4 c blauw Driekoningen; 8 4 c bruingeel Palm pasen; 12 9 c groen Pinksteren; 30 9 c oranjerood Sint Maarten. POSTE RESTANTE Franclscus van Asslsi (Italië, 1926) Ignatius de Loyola (Spanje, 1955) Luther en Calvijn (Saargebied, 1961) De verzamelaars van postze gels met religieuze voorstellin gen hebben niet alleen natio naal, maar ook internationaal 'n eigen organisatie. Bijna al deze verenigingen uragen de naam van de aartsengel St. Gabriël in hun namen, omdrt hij immers aan Maria de boodschap bracht van de geboorte van Christus. Daarom wordt hij dan ook door deze groep van verzamelaars beschouwd als de schutspatroon van de Post De meeste van deze verenigin gen houden zich echter uitslui tend bezig met postzegels met „christelijke" motieven. Dit is begrijpelijk, want het gebied van alle 'godsdiensten is te uit gebreid. Zelfs het aanta1 zegels met „christelijke" voorstellingen is zo groot, dat men zich ook hier reeds beperkingen moet op leggen, wil men iets compleets bereiken en daarop is immers het streven van de meeste ver zamelaars gericht. Het terrein is bovendien bij uitstek geschikt, om in onderde len gesplits* te worden. Wat zegt u b.v. van een verzameling „Religieuze bouwkunst"? Het aantal zegels met kerken, kloos ters en abdfjen is legio. Wat van een verzameling „Madonna's op postzegels en in stempels"? Of voelt u zich meer aangetrokken tot het leven van de verschil lende heiligen? Ook daarvan ko men er uiteraard meestal op postzegels van katholieke lan den heel wat voor. Of voelt u nog meer voor een verzame- Kathed iaal van Laon (Frankrijk, 1960) ling „Kerkgeschiedenis op post zegels". Mocht u dat gebied te groot zijn, kan kunt u zich ge makkelijk beperken tot een tijd vak uit de kerkgeschiedenis, b.v. „Reformatie en Contra-Refor matie op postzegels". Wilt u ook het staatkundige element ster ker naar voren laten komen dan kunt u die verzameling ook noemen „de tijd van Karei V". Naast de reformatoren Luther en Calvjjn, komen ook de grote figuren van het concilie van Trente en der contra-reformatie Maria met het Kind, naar een schilderij van Albrecht Dürer (Oostenrijk, 1936) (Ignatius de Loyola, stichter der Jezuietenorde) op postzegels voor. En wat Nederland betreft: speciaal de figuren om Karei V (komt reeds op verschillende postzegels voor) en Filips n (komt binnenkort op een Spaan se serie!), zoals Willem van Oranje, Marnix van Sint Alde- gonde, Margaretha van Parma, Kardinaal Granvelle, enz. Voelt u, dat zo'n verzameling meer is dan een bonte rij van plaatjes, maar dat zij mits goed opgezet en voorzien van een korte en toch veelzeggende tekst (een vereiste bij zgn. beeld, verzamelingen!) een stukje cul tuurgeschiedenis van de eerste rang is? Over literatuur kunnen deze verzamelaars zich niet bekla gen, want er is voldoende. On langs verscheen de 3e druk van „Die Madonna im Briefmarken- album" (J. F. Aumann) en ver leden jaar verscheen een kerk geschiedenis onder de titel: „lm Schatten der Kuppel von St. Peter, Kirchengeschichtliches auf Briefmarken" (R. Banka). De werkjes en verschillende an dere kunt u het beste bestellen via de „Filatelistische Vereni ging St Gabriël", Cliviastraat 12b, Rotterdam. K. E. KöNIG.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9