JACQUELINE Generale repetitie van „Drie-October-Cantate" Vrijgezellenf lat aan Churchilllaan Marionetten voor 3 oktoberfeest Allen Dulles wordt vervangen Het „geheime leger" DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 GEEN VUURWERK maar wel een pracht collectie KAREL I MISKLEUR 50 st. enorm van f 7.50 nu 5.25 50 st. de luxe van 7. nu 4.50 50 st. Perfect van 6. nu 4. 50 st. Rood blauw van ƒ4.75 (Advertentie) NIEUWE-WETERING Auto-ongeval met goede afloop. Gisteravond omstreeks 20.45 uur ge raakte een luxe auto, bestuurd door de heer K. H. uit Utrecht, komende uit de richting Leiden op de Prov. weg nabij viaduct van Nieuwe Wete ring van de rijweg. Dit doordat de bestuurder de hier aanwezige haakse bocht niet opmerkte. Op de rand van de sloot kwam de wagen in de berm tot stilstand. Wonder boven wonder bekwaam de bestuurder, svenals zijn inzitten de echtgenote en dochtertje geen let sel, terwijl ook de materiële schade niet noemenswaardig was. NOORDWIJK AAN ZEE De zeilvereniging „Noordwijk" heeft voor vele liefhebbers van net zeezeilen een bijzonder aantrekkelij ke en sportieve wedstrijd geogani- seerd. Hoewel het meestal gaat om de snelste boot, ditmaal was het de be doeling om uit zee zoveel mogelijk genummerde drijvers te verzamelen, waarvoor even zovele punten wer den toegekend. Het totale puntenaantal was bepa lend voor het toekennen van de pre- miebeker, alsmede van de A-, B- en C-bekers. De in zee geplaatste drijvers waren vervaardigd van een aan elkaar ge lijmde plastic bekertjes, een lastig en tijdrovend karweitje, waaraar. wed strijdleider J. Nederveen en diens LEZERS SCHRIJVEN VAANDELGROET Volgens de feestwijzer zal aan de parade op 3 oktober a.s. worden deel genomen door een afdeling van het Korps Mariniers. Het vaandel zal hierbij zijn ingedeeld. Aan ingewij den is het bekend, dat dit bij uitzon dering wordt toegestaan. Het is een grote eer. De toeschouwers kunnen deze eer niet beter op. prijs stellen, dan door bij het passeren van het vaandel een groet te brengen. Met deze groet eren wij hen van dit Korps, die o.a. in de meidagen van 1940 voor het vaderland het leven lieten. G. W. L. DE HERTOGH Maresingel 30a, Leiden DIERBAAR HOORN SE BAD TOT HET VOLGEND JAAR. Hazerswoude, 26 september. Met spijt, maar vol dankbare ge voelens nemen de kinderen van de verschillende scholen afscheid van het zwembad in Alphen a. d. Rijn. Hoewel de weergoden ons in het af gelopen seizoen diep teleurstelden, de zwemvorderingen van de leerlin gen van de Banneuxschool kunnen we schitterend noemen. Met 'n nimmer aflatende ijver, ge paard aan 'n bijzondere kennis van de zwemkunst, hebben de heren Kal- tenecker en assistenten tientallen scholieren in de edele zwemkunst on derwezen. 'n Ieder, die als ingewijde of als toeschouwer, de lessen van het perso neel van het Hoornse bad volgt, wordt getroffen door de eminente wijze waarop deze moeilijke leerstof aan de kinderen wordt aangeboden. Men gaat hierbij uit van de weten schap, dat de mens vanuit zijn tota liteit moet worden bereikt. Hierbij wordt vanzelfsprekend het psycho logisch element niet uit het oog ver loren. Zo viel het ons op, dat een kind, dat doodsbenauwd voor water was, onder leiding van de heer J. Kalte- necker haar vrees overwon en nu zelfs vreugde vindt in het leren zwemmen. Van de lagere school aan de Rijn dijk te Hazerswoude leerden van de 39 leerlingen van de zesde klasse 37 kinderen zwemmen. Vele kinde ren zagen hun ijver beloond doordat zij aan het einde van het seizoén een diploma behaalden. Hier past weer een woord van hulde voor de wijze, waarop dit door de „badmeester en badjuffrouw" werd gestimuleerd. Óp deze wijze werd het tenslotte mogelijk, dat Ankie van der Meer van bovengenoemde school zelfs tot het behalen van een zwemdiploma C toe kwam. Is de tijd niet rijp, dat voor de scholen een overdekt instructiebad wordt gebouwd? Het in de zomer zo mooi begonnen zwemonderricht moet toch, wil het in brede lagen van de bevolking zijn blijvend effect sorte ren, in de winter kunnen worden voortgezet. Nogmaals veel dank en tot het vol gend jaar. Dat spoedig een instructie- bad in Alphen aan den Rijn mag verschijnen is onze vurige wens. Persoueel der Banneuxschool. echtgenote, vele uren hebben be steed. Niet minder dan 115 drijvers wer den voor de wedstrijd op zee uitge strooid. Aan deze interessant kamp werd door achttien zeezeilers deelgeno men, die van half drie tot half vijf de gelegenheid kregen de dobberen de drijvers uit zee op té vissen en aan de wal te brengen. Dit lang niet eenvoudige werk werd door de Noordwijkse zeezeilers uitstkend gedaan, want zij brachten er niet minder dan 101 aan het strand, hetgeen er heel wat meer wa ren, dan men aanvankelijk verwacht had. Deze, door de Noordwijkse zeil vereniging voor de eerste maal ge organiseerde wedstrijd, heeft onder de zeilers succes geoogst en ook het publiek, dat op deze nazomerse mid dag veel belangstelling voor dit eve nement toonde, leefde enthousiast met de verrichtingen der zeilers mee. De uitslag luidt: 1. „De Bounty", eigenaar D. Lüschen, 79 punten. Door dit resultaat legde de heer Lüschen eveneens beslag op de A-beker. 2. D. de Bruin, 17 punten, waarvoor hem de B- en C-beker werd toegekend en de beker, die werd uitgeloofd door de zeilvereniging „Noordwijk", 3. „Dolfijn", eigenaar L. van der Deyl, 17 punten, waarvoor de premie beker; 4. „Njord", eigenaar N. van Duyn; 5. „Etoile", eigenaar Warring; 6. „Fuut", eigenaar H. Korbee; 7. Beukers. SASSENHEIM Op 5 oktober a.s. zal de heer G. A. Stolwijk, gemeente-secretaris van Sassenheim, 25 jaar in overheids dienst zijn. Dit zilveren jubileum zal op 10 oktober gevierd worden. Tussen 2 en 4 uur 's middags zal ten gemeentehuize een bijeenkomst plaats vinden, waarbij de jubilaris een huldiging ten deel valt door ge meentebestuur er. personeel. Van half 5 tot half 6 zal tijdens een al gemene receptie een ieder zijn ge lukwensen kunnen aanbieden. Aanrijdingen Twee- aanrijdin gen in 24 uur waren het gevolg van onoplettendheid van twee autobe stuurders. De eerste aanrijding vond plaats op de kruising Parklaan-Van Pallandlaan tussen een bus van de NZHVM, die, komende van de eer ste laan, een stilstaande auto op de Van Pallandlaan aan de voorzijde flink beschadigde. De bus liep even eens schade op. Bij het Postviaduct op Rijksweg 4 reed een auto, komende uit de rich ting Den Haag, op een auto die uit de richting Oegstgeest de oprit was opgereden. Beide auto's werden flink beschadigd. Persoonlijk letsel kwam niet voor. Nieuwe drukkerij Vrijdagmid dag om 3 uur zal de nieuwe druk kerij van J. W. de Gruyter N.V. of ficieel geopend worden door de eer ste klant va nde vennootschap, nu 50 jaar geleden, de heer G. Rotteveel. Deze officiële opening valt samen met het 50-jarig bestaan van het bedrijf, waarvan wijlen de heer J. W. de Gruyter de grondlegger was- Om tien uur voormiddag zal door hef ^gezamenlijke personeel een ge schenk worden aangeboden aan de directie, thans bestaande uit de he ren I. de Gruyter en A. J. W Jan maat. WARMOND St. Agnesvereniging hield recollectiedag te Noordwijkerhout Voor de recollectiedag van de St. Agnesvereniging, welke in het re traitehuis te Noordwijkerhout werd gehouden, bestond zeer grote be langstelling. Voor de H. Mis sprak pater directeur L. J. Henning een welkomstwoord. Hij verheugde zich over het feit, dat veel dames zich voor deze dag vrij hebben weten te maken. De dag begon met een gemeen schapsmis met algemene H. Commu nie. Na de H. Mis werd net aflaat- gebed tot Christus Koning gebeden als voorbereiding tot het welslagen van deze dag. Na het gezamenlijk ontbijt hield de directeur een conferentie mei als onderwerp „Geloof en Vertrouwen". De conferentie weid dan ook met grote aandacht gevolgd. Door verscnillende dames werden vragen gesteld, die door de spreker uitvoerig werden beantwoord. Na de conferentie werd de rozenkrans ge beden met verschillende intenties. De tweede conferentie werd gehou den over „Vertrouwen op Gods Voorzienigheid". Hierover werden verschillende vragen gesteld, die tot ieders tevredenheid werden beant woord. Het diner en wat ontspanning gin gen vooraf aan een conferentie over het huwelijk. „De liefde", aldus spr., „is wel het voornaamste. Echte lief de hangt samen met het brengen van offers. De liefde bindt de mensen in het huwelijk samen". Hierop volgde een gespreksconfe- rentie, waarbij enkele vragen wer den gesteld en beantwoord. De directeur stelde voor, vooral eens de jonge moeders naar een recol lectiedag te sturen. Twintig dames gaven zich spontaan op om in deze gezinnen dan de helpende hand te bieden. Na de thee volgde een plechtig Lof met Mariahulde en processiê in de tuin, welk Lof gecelebreerd werd door de geestelijk adviseur, pastoor J. Gussenhoven. Tijdens de processie werd gebeden voor de groei en bloei van het geloof in de eigen parochie. De lofgezangen werden verzorgd door het koor „Jubilate Deo", onder lei ding van mej. J. J. Machen. Na het souper dankte de directeur de dames nogmaals voor de grote volgzaamheid tijdens de conferentie en hij sprak de hoop uit, dat velen, vooral ook de jonge moeders, ook eens een retraite zouden komen vol gen. De pastoor verheugde zich over de grote opkomst, was zeer tevreden over de goede geest onder de leden en prees de St. Agnesvereniging, die een goede kern vormt in de gemeente. Hierna dankte de presidente, mevr. M. v. d. ZalmLangezaal, de direc teur, de pastoor en allen, die aan het welslagen van deze dag hadden me degewerkt. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat een ieder geestelijk verrijkt weer naar huis keerde. De leden waren opgetogen over deze prachtige dag, waarbij een bij zonder woord van dank toekomt aan het bestuur, dat kosten noch moeite heeft gespaard om het de leden naar de zin te maken. Ie ven Gemengd koof 2t ren gem. k. -t-Kinderkoor IÖ751 MoUlt 1. Ai, riet, hetwon-dec dient zfchsan, de wind 5» Snel gaan ie-ren! Nu 2. wa-tetspoelt de Spaen-«t hiel, de huts-pot op de vu- ren! Tet ter «tij- gen gaan, straks zal de Geus zich we- ten! ter bin-nen viel, btacht'l Val-der ban - ge u - ren. vloot komt na - dta-1 ka» en - ha - ring! (langzamer) Be - - wijd—rijn wij van Spaan - se De red - - ding na deez' s rtl111: last! nood! "Wij dan-ken God de Dit 1* God» o - pen Va - - ctarï 2. Hel Zoals bekend zal zijn, schreef Her man Stenz (die de Cantate ook diri geert) de muziek van deze cantate op de tekst van Han de Wilde. De re den, dat de recensie reeds nu ver schijnt van de Drie October-Cantate voornoemd, is als volgt. Wij voor ons prefereren een uitvoering in be sloten ruimte - dus zoals nu - in de Zuiderkerk, boven de wedergave bui ten - in easu het V. d. Werfpark. 's Ochtends voor dag en dauw - en naar te hopen is - zonder regen. Goed onder dak gezeten maakten wij dus de generale repetitie mee van het opgewekte prettige en be knopte zangstuk met de pittige tekst van onze actieve stadgenoot. Aanwe zig was de tekstschrijver: de heer De Wilde - de voorzitter van de 3 Oc tober Vereniging mr. De Ruyter de Wildt - die een kort woord sprak, vol waardering voor het vele en moeizame werk, dat is verricht, ver der de voorzitter van de sectie Ko- raalmuziek, de heer Z. Leman en en kele genodigden. Het 75-jarig bestaan van de wijd vermaarde 3 October vereeniging zal dus dinsdag a.s. glorieus inzetten met deze Cantate, die gezongen wordi door 180 dames en heren en 200 kin deren, waarbij het Chr. Harmonie Orkest (dat onder leiding staat van de heer W. Schoon) de begeleiding speelt. Gezang dus, afwijkend van het gewone Koraalgezang van voor heen ('hoewel ook uit het wèl-beken- de bundeltje enkele gezangen uitge voerd worden) in meer moderne vi sie, de inhoud anders en toch de zelfde geest, als begin van de over volle dag. Dus ook komt er een over volle courant uit, met verslagen van de feestelijkheden, en een te kort aan plaats voor een volledig verslag van het goedgeslaagde kleine werk Wij horen in de cantate een som ber voorspel; tot twee keer toe een alarmsignaal. Dit alles tekent de be nauwde stemming van de Leidenaars, die in 1574 voor de tweede keer be legerd zijn door Valdez. Tijdens de 24 maten van de inleiding zijn wij er al gauw in. Rustig zet het eerste gemengde koor in, verhalend hoe de Spaanse veldheer 't beleg om de oude muur sloeg, maar ook de angst voor de vijandelijke overwinning spreekt. De voordracht van de donker afgestemde muziek was genuanceerd. Het koor zong mooi, vol en zuiver en be schaafd van toon. Maar ook de jeugd laat haar stem horen. Het uitstekend klinkend kin derkoor zingt gedecideerd: Niet ver sagen om vrijheid en goed recht. Ook zij, die met de vijand heulen - linDers - zijn raak getekend. Maar dat is mis. de bevolking laat zich niet overhalen. De melodie is voortdurend eenvoudig, ligt in 't ge hoor, maar boeit aldoor en schildert de situatie. Een mooi koortje is dat van de vogelaar. Sarcastisch gete kend, de laffe raad van de glippers. De kinderen zingen quasi vrolijk. De jonge stemmen zijn door de dirigenl met de goede raad: Gaat 's ochtends korte tijd. Een compliment aan de piccolo-fluitist, die de fluit van de valse vogelaar succesvol heeft ge speeld. Een soort recitatief verplaatst ons in de tijd van de vreselijke pestziek te, die sluipend de bevolking sloopt. Een tragisch brokje muziek, een mooie donkere mineur toonkleur in het koor, waarbij pistons en baritons een geslaagde partij hebben. Maar de kinderen brengen er de moed en fut weer in, aansporend tot vertrou wen op God en op Prins Willem. Dan levendig: Gods wonder! Het draaien van de wind, binnenkomst van de Watergeuzen. Afwisselend zingen gemengd en jeugdkoor van - ba - rmgl Deel uit de 3 October-cantate. Tekst: Han de Wilde. Muziek: Herman Stenz. redding en dank aan God. Orkest en slagwerk. Daar zit temperament in. En een plechtig loflied tot de Aller hoogste is de kroon op 't werk. Te rug komt de hoop en 't vertrouwen op beter tijden en een aansporing om de dag van Leidens ontzet so ber, maar blij,d' te vieren. Wij accentueren deze aansporing met de goede raad: Gaat 's)ochtends luisteren naar de mooie, vlotte can tate, het kostelijk geschenk aan de jubilerende 3 October vereeniging van de beide commissieleden de he ren Stenz en De Wilde. Namens de commissie van Bijstand werden ge schenken aangeboden, zowel aan me vrouw als aan Herman Stenz, die op nieuw een temperamentvol dirigent blijkt te zijn. J. KORTMAN Met medewerking van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten zal in Leiden aan dc Churchill-laan nabij het 5-Meiplein een flatgebouw, bevattende 126 flats vooi alleen staanden, worden gebouwd. Dit ge bouw zal de „Rijnlandflat'' genoemd worden. Teneinde eei. indruk te kun nen geven van de toekomstige woonruimte e.d. is een modelflat ge bouwd en in samenwerking met de plaatselijke middenstand volledig ingericht. Op 6 oktober a.s. te 15.00 uur zal deze modelflat officieel door de Wet houder van Openbare Werken, de heer Jongeleen worden geopend. Theater „Miniatuur" in nieuwe gedaante De heer P. Onderwater, die al jaren op 3 oktober het poppen spel voor de kinderen verzorgt, komt dit jaar t.g.v. het 75-jarig jubileum van de 3 October Ver eeniging met een marionetten spel. Hiervoor moest zijn thea ter „Miniatuur" een belangrijke verbouwing ondergaan, die hij in samenwerking met de heer G. W. van den Hout, auto- en caravanverhuurder te Leiden, heeft aangebracht. Op het onderstel van een ca ravan, die ook als zodanig dienst kan blijven doen, heeft de heer Van den Hout een stel lage gezet, die als theater dienst doet. Op vier plaatsen in Leiden (zie daarvoor de feestwijzer) I kunnen de kinderen hun jaar lijks poppenspel, ditmaal in een nieuw jasje gestoken, bewonde ren. Van het nieuwe theater maak ten wij bijgaande foto. (Opname „Leidse Courant"). LEIDSCHENDAM Geboren: Augusta J. F. d.v. P. E. T. Nieuwenhuis en F. A. Blok; Cor nells A. G. M. z.v. G. J. M. Paridon en M. A. Duyndam; Andreas H. C. M. z.v. A. L. Granneman en E. T. Knij- nenburg; Bartholomeus A. R. Q. M. z.v. R. T. M. Daniels en M. B. T. A C. Pauwels; Sabina M. d.v. L. J. van Agten en S. van Rest; Yvonne H. D d.v. O. P. Rijsdijk en E. G. M. Nieuw- land; Petrus A. A. z.v. A. C. A. van den Berg en T. C. M. van Marwijk; Maria C. d.v. A. J. Jansen en J. C. M. de Bruyn; Birgit C. d.v. O. G. Aidt en N. J. Reijenga; Heraldus A. M. z.v. J. M. Freeze en V. van der Lee; Pe ter H. z.v. W. M. Lucas en M. J. Mey er. Ondertrouwd: J. H. de Leeuw en M. C. de Bree; J. Vonk en A. Dijk; H. A. Barends en J. M. van Brecht. Getrouwd: C. G. Neuteboom te Den Haag en C. A. T. Koot; R. M. P. Tie- man te Voorburg en J. W. M. Pilaar; H. A. Ramaker van Praag te Den Haag en H. M. J. Overdevest. Overleden: Dirkje Geerkens, 80 j., wed. v. J. D. Jansen; St. J. van Leeu wen, 61 j.; Hendrikus van Dorp, 77 j., wedn.; Adriana M. Candel, 71 j., e.v A. Westenibrugge; Hubertus N. Hof stede, 60 j. De gepantserde „Mercedes" van Heinrich Himmler wordt in Wenen voor 4000 Mark te koop aangeboden. De wagen is in 1943 gebouwd en loopt ongeveer een op anderhalf! President Kennedy heeft John McCone, onder Eisenhower voorzit ter van de commissie voor atoom energie, als opvolger van Allen Dul les benoemd tot hoofd van de in lichtingendienst (C.I.A.) Zoals bekend is na de mislukking van de invasie op Cuba felle kritiek geoefend op de activiteit van de C.I.A. Ook de affaire van de U-2, die 1 mei 1960 boven Sow jet-grondgebied werd neergeschoten, was aanleiding tot felle kritiek op de C.I.A. Zoals bekend leidde dit incident tot het mislukken van de topconferentie in Parijs en een ernstige verslechtering in de Amerikaanse-Russische betrek kingen. Dulles is 68 jaar, John McCone is 59 jaar. Hij is een vooraanstaand katholiek, die de Verenigde Staten vertegenwoordigde bij de zeventien de verjaardag van de kroning van Paus Pius XII in 1956. In 1958 was hij één van de drie Amerikaanse vertegenwoordigers bij de begrafenis van de Paus. In de nacht van dinsdag op woens dag zijn in Frankrijk en Algerië 20 kneedbommen ontploft, waarvan vier in het gebied van Parijs. Mohamme daanse opstandelingen schoten in 24 uur tijds vijf mensen dood en ver wondden er acht Volgens de politie heeft het „ge heime leger" in de eerste helft van september 318 aanslagen gepleegd, waardoor zes Mohammedanen en één Europeaan zijn omgekomen en 44 Mohammedanen en vijftien Europe anen werden gewond. Het „geheime leger" heeft woens dag in Algiers pamfletten verspreid, waarin er bij de automobilisten op wordt aangedrongen donderdagmid dag na twaalf uur het verkeer 20 minuten lang stil te leggen. Verder wordt de bevolking in dat pamflet verzocht maandag een algemene sta king van een half uur in geheel Al gerië te houden. Vijf Oostduitse spoorwegarbei ders, die bezig waren nabij de grens tussen Oost- en West-Berlijn rails op te breken, zijn woensdag naar het westelijk stadsdeel uitgeweken. Uit het gepubliceerde jaarver slag blijkt, dat de Duitse nationale luchtvaartmaatschappij, de Deutsche Lufthansa, over 1960 een verlies heeft geleden van 39 miljoen DM., dat ge heel wordt gedekt door regeringssub- sidies.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4