Damspel DE WILDE WELDOENER I 28 MARIA Ria Prins succesvol bij voorselectie nat. persoonl. jeugdkampioenschappen NKGB Hans Tak overleden Tweemaal remise voor Donner WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Zondag j.l. werden in het stadion „De Vllert" te 's-Hertogenbosch de vóórselec tie voor de nationale Persoonlijke jeugd kampioenschappen (leeftijd 16 t.m. 18 jaar) der Ned. Kath. Gymn. Bond gehou den. Aan de vóórselectie deden 93 meis jes uit alle delen van het land mee. Van de 40 aangesloten verenigingen van het district West III had alleen „Victorie" ingeschreven. Zeven meisjes t.w. Ria Berman, Tony Burgmeijer, Rieny Klijmeij. Pia Prins, Trientje Prins, Bertha Scheffers en Thea van Tongeren vertrokken zondagmorgen of half negen naar Den Bosch, alwaar de wedstrijden om 11 uur aanvingen. De organisatie was prima. Alleen het aan tal deelneemsters was te groot. Om 11 uur begonnen waren de laatste deelneem sters 's avonds om 8 uur aan de beurt. Dat deze lange wachttijd teveel van de zenuwen der meisjes vergde behoeft ver der geen betoog. Ook van het uithou dingsvermogen wordt op deze manier te veel gevergd. Immers om op tijd in 's-Hertogenbosch te zijn moesten vele deelneemsters, w.o. „Victorie", om 5 uur 's morgens uit de veren om voor de wed strijden eerst nog de H. Mis te kunnen bijwonen. Om dan 's nachts om 12 uur pas weer thuis te kunnen komen is voor meisjes van 15, 16 en 17 jaar toch wel heel erg bezwaarlijk. Deze overbelasting kwam vooral tot uiting bij de uitvoering der oefeningen op de evenwichtsbalk, waarbij door zeer vele deelneemsters slechte resultaten werden behaald, door dat de meisjes van de balk afvielen. Ech te goede resultaten waren hier grote uit zonderingen. Nu het verloop der wedstrijden. Deze werden gehouden over vier onderdelen n.1. de vrije oefeningen, evenwichtsbalk paardspringen en brug ongelijke leggers. Voor deze oefeningen waren de onder delen voorgeschreven. Vooral bij de vrije oefeningen werd soms prima werk af geleverd. Gezien de grote deelname werd op verschillende plaatsen aan de vier onderdelen tegelijk gewerkt. Een goed overzicht van de stand der strijd was dus totaal onmogelijk. Bij het paardspringen waren de ver richtingen van de „Victorie"-meisjes als volgt. Ria Prins behaalde 8,75 punt wat achteraf de 8e plaats bleek op te leve ren. Rieny Klijmeij kreeg 8,40 wat de 18e plaats betekende. Thea van Tongeren behaalde 8.05 punt, Ria Bergman 7.45 p., Bertha Scheffers 7.30 p., Tony Burgmeij er 6.40 p. en Trientje Prins 5 p. Bij de evenwichtsbalk behaalde Bertha Schef fers 6.95 p. wat de 25e plaats betekende, Ria Prins, die van de balk viel, behaalde 6.40 punten hetgeen de 33e plaats bete kende. Rieny Klijmeij behaalde 6.25 p., Trientje Prins 5.95 p., Thea van Tonge ren 4.75 p., Tony Burgmeijer 3.55 p. en Ria Bergman 3 punten. Op dit toestel werden door de Victoriemeisjes dus be paald geen goede resultaten geleverd. Gezien de in de aanhef genoemde facto ren behoeft dit geen verbazing te ver wekken. Bij de brug met ongelijke leggers ging het gelukkig wat beter. Ria Prins be haalde 8.85 punten hetgeen haar de 3e plaats opleverde. Tony Burgmeijer be haalde 6.90, Trientje Prins 6.55, Ria Bergman 6.05, Bertha Scheffers 4.7 en Thea van Tongeren 4.40 p. Rieny Klij meij kreeg door de lange wachttijd zo'n inzinking, dat voor haar van verdere deelneming moest worden afgezien. Ge zien haar behaalde resultaten, zij was van „Victorie" achter Ria Prins no. 2. was dit wel heel erg jammer. Bij de vrije oefening waren de resul taten van de Victoriemeisjes stukken be ter dan bij de overige onderdelen. Ria Prins behaalde 9.40 p., hetgeen haar de eerste plaats op de onderdelen in de al gemene rangschikking opleverde. Trien tje Prins behaalde 7.75 p., Thea van Ton geren 7.40 p., Rina Bergman 7.35 p., Ber tha Scheffers 6.90 en Tony Burgmeijer 6.80 punten. In de algehele rangschikking bezette Ria Prins de zesde plaats met 33.40 pun ten, hetgeen haar het recht geeft om op zondag 15 oktober a.s. mee te dingen naar het kampioenschap der jeugdturn- sters der NKGB. Gezien het feit dat zij de laatste maanden niet in de gelegen heid is geweest zich op deze wedstrij den voor te bereiden, zoals dat moet, een prachtig resultaat. De komende maand wacht haar echter een zwaar trainings programma om haar conditie te verbete ren. Immers zij scheelt slechts 1.2 punt met no. 2 op de ranglijst, mej. E. Bruin uit Noord Scharwoude, die 34.6 punten behaalde. No. 1 mej. G. de Graaf van USV uit Helmond behaalde 36.05 p., dus een voorsprong op Ria Prins van 2.65 p. Beter getraind zal zij zeker bij de kam pioenschappen een betere plaats kunnen bereiken. De overige deelneemsters van „Victorie" werden voor het kampioen schap uitgeschakeld. Bertha Scheffers behaalde totaal 25.85 p., Trientaje Prins 25.25 p., Thea van Tongeen 24.6 p., Ria Bergman 23.85 p. en Tony Burgmeijer 23.65 p. Ook deze meisjes zullen echter serieus verder moeten trainen voor de persoonlijke kampioenschappen van het district, welke op zaterdagmiddag 28 ok tober zullen worden gehouden. ATLETIEK CUJE ZESDE IN PRAAG Tijdens internationale atletiekwedstrij den in Praag is onze landgenoot Hein Cujé dinsdagavond zesde geworden op de 10.000 meter. De overwinning was voor de Argentijn Suarez, die finishte na 29 minuten en 34 seconden. Dq tijd van Cujé was 31 min. 48,8 sec. VOETBAL Het Schotse elftal heeft gisteren in Hampden Park in Glasgow met 3-2 ge wonnen van Tsjecho-Slowakije. Bij de rust van deze wedstrijd, die werd ge speeld voor de voorronden van het we reldkampioenschap voetbal, was de stand gelijk: 1-1. Tsjecho-Slowakije kan wanneer het de twee resterende wedstrijden tegen de Ierse Vrijstaat wint nog gelijk komen met de Schotten, die uitgespeeld zijn en in vier wedstrijden zes punten verza melden. De stand in groep 8 luidt: Schotland 4 3 0 1 6 10-7 Tsj. Slowakije 2 10 12 6-3 Ierse Vrijstaat 2 0 0 2 0 1-7 Europese bekerfinale in Amsterdam Tijdens een in Londen gehouden verga dering van de Europ. Voetbal Unie is de finale van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor nationale kampioen en definitief toegewezen aan Amsterdam. In begin mei van het volgend jaar, op een nog nader te bepalen datum, zal de eind strijd worden gespeeld. WIELRENNEN DE ZESDAAGE VAN NEW YORK Nu 81 uur rijden (2200 km afgelegd) hadden de Italianen Terruzzi en Faggin in de zesdaagse van New York met 219 punten. De tweede plaats was voor Al- tig en Gillen (West-Duitsland-I.uxem- burg) en de derde voor de Zwitsers Plattner en Von Buren. Onze landgenoten Wagtmans en Plantaz bezetten met een ronde achterstand en 161 punten de vijf de plaats. VAN LOOY ZEGEVIERDE IN GOURIN Wereldkampioen Rik van Yooy (Belg.) heeft gisteren in Gourin, de Grand Prix St. Herve gewonnen. De Belg verzamel de 65 punten. Raymond Poulióor (Fr.) legde met een totaal van 15 punten be slag op de tweede plaats, voor zijn land genoten Simon en Gainche, die met 12 punten ex aequo als derde eindigde. Louison Bobet bracht het met een punt niet verder dan de dertiende plaats. BRIDGE NEDERLANDSE BRIDGEBOND District Leiden Bonds-parencompetitie. Na de tweede ronde luidt de stand in de parencompetitie: Hoofdklasse. 1. Slegtenhorst-van Dieren 273; 2. Hr. en Mevr. Brakel 269; 3. Mevr. Tielkemey- er-Oudshoorn 261; 4. van der Meer-Ver- boog 260; 5. Mr. Kuyt-Reekers 257; 6. de Jong-van der Plas 249; 7. Marcelis-Wage- naarnaar 244; 8. Hr. en Mevr. van Win- gen 230; 9. Mekel-Eling 226; 10. van Win- gen Sr.-G. van Staal 220; 11. Kapteyn- Zoetendaal 198; 12. van Rijn-Vissers 193. (Gemiddelde: 240). Eerste klasse. 1. van der Zande-van der Burg 158; 2- 3 Hr. en Mevr. Viertelhauzer 142; 2-3 Kerkvliet-van Leeuwen 142; 4. van dar Meer-Vlaardingerbroek 133; 5. Brons geest-Verhoef 123; 6. Dames v. d. Togt- Cunaeus 119; 7. Koelewijn-Pauw 111; 8. Hr. en Mevr. Veld 80. (Gemiddelde 126). De bekende Nederlandse autocoureur Hans Tak, die in de nacht van zaterdag op zondag bij een brand op zijn kantoor aan de Prinsengracht ernstig gewond was geraakt, is gistermiddag in het Binnen gasthuis aan de gevolgen van zijn ver wondingen overleden. De 45-jarige cou reur, die zaterdagavond in verband met de mist op kantoor was blijven overnach ten, inplaats van naar zijn woning in Bloemendaal te rijden, was waarschijn lijk met een brandende sigaret in slaap gevallen. Hij werd met zeer ernstige brandwonden naar het ziekenhuis over gebracht. De heer Tak, die in het be drijfsleven talrijke functies had - hij was onder meer directeur van enkele onder nemingen - behaaldde in 1955 de grootste triomf van zijn sportieve loopbaan met i de Tulpenralley. Bennie Muller getrouwd de en de oud kampioen van Zuid-Afrika Heidenfeld. Het Nederlandse contingent bestaat uit de kampioen van Nederland Tan, ir J. H. van de Pol en J. C. van Gooi. Nogal gehandicapt door niet minder dan twee bordbezettingen, die door reserves moesten worden vanvangen; men miste Jan van Leeuwen en Isaac Laterveer, LDV bond ditmaal de strijd aan met de sterke Dortse ploeg. Het wedstrijdgeluk zat ditmaal echter evenmin aan de kant van Leiden en een minder fraai verlies, waarbij niet een der spelers tot winst wist te komen, was ditmaal het resul taat. De gedetailleerde uitslag werd: C. B. Jansens (res.)-M. van Dijk 0-2: W. Heemskerk-F. van Vloten 1-1; B. Slech- tenhorst-J. v. d. Doe 1-1; Th. Uittenbo- gaard-P. S. v. d. Sluis 1-1; W. J. Kleljn- A. Romijn 1-1; Iv Teleng (res,)-C.v. d. Ven; J. Klinkenbe*rg-L. den Hartog 1-1; J. Mertens-C. de Wit 0-2; P. v. d. Stel- A. Bax 1-1; J. Dreef-D. Meyers 0-2. To taal 6-14. De volgende wedstrijd is op 5 okt. a.s. tegen „Het Oosten" uit Rotterdam. HET Alle correspondentie betreffende de*e rubriek gelieve men te «enden aan W. J. v d Voort, Korenaarstraat 30, Nleuw- Vennep. LADDERWEDSTRIJD Hieronder volgend de laatste proble men over de maand september en het is een tweetal om van te smullen. Onder no. 1104 een heel mooi stukwerk van de heer v. d. Bogaard. Veel behoeven we over deze auteur niet te schrijven, want elke oplosser weet, wat Bogaard maakt is altijd raak. Een vraagstuk met een ver dienstelijke afwikkeling. Wedstrijdprobleem no. 1104. Auteur: Joh. v. d. Bogaard, Rotter dam. Ie publikatie. ZWEMMEN DIPLOMA-ZWEMMEN Maandag (eergisteren) hebben weer een groot aantal leden van de Water- vrienden voor het B-diploma gezwom men. Van de 58 kandidaten behaalden 56 kandidaten het diploma. De namen van de geslaagden zijn: Diploma B. Jaap de Bree, Peter van Hoeven. Peter Bink, Dik Deuteboom, Fred Nieval, Wim Ciere. Bert Menteba, Riny Koet, Sonja v. d. Berg, Corry de Vrind, Rina Banning, Tiny van Zijp, Ma rianne v. d. Laan, Sonja Nieuwenburg, Mariane Voortman, Ankie Marijt, Ai- dries Plu, Henny Verlind, Jan v. Wee- ren, Rien van Doorn. Wim Meurs, Koos Bernauwer, Jan Lepelaar, Bram Kriek, Anneke Vermond. Bas Banning, Riny Lepelaar, Fieneke Boeff, Coddy Labor- dus, Riekje Wakka, Gerda Deuteboom, Evert Visser, Siem Hamerling, Sink Splunter, Ronald Leenen, Wim Nieu wenburg, Eddy de Ridder, Koos Arnol- dus, .Wim Nagtegaal, Elsje v. d. Vijver, Suze Brakshoven, Sarie Filippo, Marian ne v. d. Pluym, Anneke v. d. Klaauw, Ineke Peteri, Rina Meinders, Anneke Wolters, Tineke Huisman, Margriet Dee genaars, Rita v. Putten, Willy de Mey, Thea Koppeschaar, Anneke Koopmans. Willy van Rooyen, Rietje van Costen. JUDO NJJB beslist: Bluming niet naar Parijs De Japanse judokampioen Akio Kami- nage kan weer iets rustiger gaan slapen. Want op de wereldkampioenschappen ju do, die op 2 en 3 december a.s. in Parijs worden gehouden, krijgt hij alleen de Utrechtse judoreus Anton Geesink tegen over zich en niet ook nog eens de bijna twee meter lange, 115 kg wegende twee de Nederlander John Bluming, evenais Geesink 5e dan en een man die reeds ja renlang traint in de Kododan - de ba kermat van het judo. Twee Nederlan ders die hij in een interview met een Frans blad „Judo Internationale" als de meest gevreesde tegenstanders aanwees. Tot de allersterksten. Het bestuur van de NJJB heeft na melijk maandagavond in een vergadering te Utrecht besloten het verzoek van John Bluming om aan de wereldkampioen schappen deel te nemen, afgewezen. Volgens de mening van verschillende judo-experts o.a. Maurice van Nieuwen- huizen, voorzitter van Judokwai Neder land, moet John Bluming tot een van de allersterksten worden gerekend. „Het is een ijzersterke reus, Hij zou een broer van Geesink kunnen zijn, maar de NJJB voelt er niets voor hem op te stellen, aangezien hij uit een andere organisa tie, de NAJA is voortgekomen, misschien ook wel omdat men bevreesd is dat hij Op het stadhuis in Amsterdam is de Ajacied Bernardus (Bennie) Muller in het huwelijk getreden met Petronella Cornelia du Pont. Anton Geesink zal onttronen. In Neder land is de situatie waanzinnig. Een organisatie. Wij vechten al jaren voor één judo organisatie. Nu is het met drie bonden onmogelijk tot een competitie te komen. Iedere Nederlandse judoka moet toch het recht hebben uit te komen in de strijd om de Nederlandse kampioenschappen? En dan de kwestie voor de spelen in Tokio. Judo staat op het programma. Anton Geesink en alle andere leraren mogen niet deelnemen omdat zij prof zijn. Ik geloof niet dat de sterkste ama teurs zullen worden afgevaardigd. Wan neer er een selectiewedstrijd tussen de leden van de NJJB en de beide andere •"anisaties zou plaats vinden, dan zou den wij zegevieren". Ook de voorzitter van de NAJA, J. J. Moes, is die mening toegedaan. Be vreemdend vond hij het dat John Blu ming nooit lid van de NJJB zou zijn ge weest. John Bluming was dat wel. maar werd in het begin van dit jaar geschorst. SCHAKEN Gisteren werd in Bied voor het inter nationale schaaktoernooi de afgebroken partijen uit de 13e, 14e en de 15e ronde uitgespeeld. Donner kwam in zijn hangpartij tegen Geiler (Rusland) en Matanovic (Z. SI.) remise overeen. De uitslagen luiden: Dertiende ronde: Matanovic (Z. Sl.)- Petrosjan (Rusl.) Bertok (Z. SU- Keres (Rusland) »/*-«/»; Trlfunovic (Z. Sl.)-Udovcic (Z SI.) 1-0. Veertiende ronde: Petrosjan-Bertok 1-0; Gligoric (Z. SI.) Matanovic 1-0; Donner (Ned.)-Geiler (Rusl.) i/t-t/ï. Vijftiende ronde: Portisch (Hong.)-Fischer (VS) 0-1; Najdorf (Arg )-Pachman (Tsj. SI.) */*- Tal (Rusl.)-Bisguier (VS) 1-0: Olaf- sson (IJsl.)-Darga (W. Did.) 1-0; Donner -Matanovic »/•-»/•. De stand luidt na de vijftiende ronde: 1.-2. Tal en Fischer beiden 11 punten; 3. Gligoric 10»/»: 4 -5. Petrosjan en Keres beiden 10; 6.-7. Trifunovic en Geiler beiden 8'/:: 8.-9. Bisguier en Najdorf beiden 8 punten; 10.-11. Donner en aPr- ma beiden 7»/t punt. INTERNATIONAAL SCHAAKTOER NOOI IN ENSCHEDE De samenstelling van het internatio nale schaaktoernooi in Enschede, waar van op zaterdag 14 oktober a.s. de eer ste ronde zal worden gespeeld, is thans definitief. Er zullen vijf buitenlandse en drie Nederlandse spelers aan deelnemen. De buitenlanders zijn: de Argentijnse grootmeester Carlos Guimard, de Zwit serse kampioen Dletter Keiler, de Duitse internationale meester Ludwig Rellstab, de in Engeland wonende Nieuw-Zeeland- se internationale meester Robert G. Wa Zwart. 7, 9, 10, 12, 13, 16, 20, 25, 27, 28. Wit: 21, 23, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 48, 49. Wit speelt en wint. Vervolgens geven wij een zeer mooi miniatuurtje van de heer v. Dijk. Dat met weinig materiaal ook iets prachtigs te bereiken is, demonstreert de heer v. Dijk met onderstaand stukje. Een stukje schoonheid en vernuft. L w B 3 i SS sa» m% iï 'Ss ïS 'm O 9 m i i m m m m m 2 m m K B i m 'Q m E? r Zwart: 19, 20, 26, 28 en 37. Wit: 22, 27, 33, 34, 43 en 47. Wit speelt en wint. Oplossingen van alle problemen over de maand september kunnen worden in gezonden tot uiterlijk 9 oktober a.s. aan boven deze rubriek vermeld adres. Een belangwekkende stand. Hieronder volgt een fraai partij gedeelte, dat het bestuderen zeker waard is. Stand in cijfers: Zwart: 3, 12, 13, 18, 20. 23, 24 en 26. Wit: 27, 28, 32, 33, 35, 37, 40 en 45. Wit speelt en forceert als volgt de winst: 39-34. 3-9 a-b; 34-30, 9-14; 30-25. 23-29 c; 40-34, 29-40; 35-44, 18-23; 44-39, 13-18 (of?); 45-40, 12-17 (of?); 40-35, 17- 21; 39-34!! wint a.-, 12-17?; 34-29!, 25-34; 40x29. Met dubbele dreiging en het is logisch dat zwart beide niet couperen kan. Er dreigt n.l. 27-21 enz., alsmede 29-23, 35- 30 enz. Het offer met 17-22 baat al evenmin; daar wit dan door de plakzet 17-12 schijfwinst behoudt. 13.-, 3-8; 34-30! dreigt met 30-25, terwijl op 20-25 door 28-22 en 40-20 de partij verloren gaat. C-, 12-17??; 40-34, 17-21; 45-40! en zwart staat hopeloos. Inderdaad een belang wekkende winst. EN HAAR TIMMERMAN door HERMAN DE MAN In 1862, hartje winter, kocht een oud man een polder. Twee en twin tig percelen, eerst afzonderlijk, toen in massa geveild en door die oude man afgemijnd, derdehalfduzend gul den hoger dan de totalisator der per celen. Wie zijn uw borgen? vroeg de no taris van IJsselstein en de oude man in 't zwart trok rustig een linnen borstzak onder zijn vest uit en be taalde staande. Hoofdsom en kosten. Hoewel de betaling der kooppennin gen bepaald was op ultimo decem ber, werd het geld toch al aanvaard, want de koper was een vreemdeling zonder borgen. Een man, waar nie mand hier omtrent iets van wist; geen goed, geen kwaad. Niemand wist dan ook dat het geld, zo rustig neergeteld uit de linnen borstzak, een belangrijk part van het offerleven vertegenwoordigde van honderd dwangarbeiders Gods, hard nekkig bijeengegaard in meer dan een halve eeuw. Niemand vroeg daarnaar. Nooit vraagt een notaris naar de herkomst van geld. De klei ne man in 't zwart betaalde met wei nig woorden; een ernstig mens die 't wauwelen verleerd is, spreekt niet meer dan het noodwendige. Hij bleef nog maar één dag in de Achtersloot, liet zijn nieuw eigen dom (polder Meerlo geheten) kada straal afpalen, van Heeswijk over Munnikshof, de Vlet en Blokland; daarna trok hij zich terug. Meerlo tot die tijd eigendom van de oude Baron van Heycoop, een in 't doelloze verarmde mens, was overgegaan in vreemde, in onbeken de hand. Twee jaren nadien woonden de Trappisten in Meerlo, alsof ze er, in de dagen der hervorming, nooit weg gejaagd waren. De Heren van Bre- derode uit het grote Viaanse huis met die van Rijnenborgh uit IJssel stein, die de monniken tijdens de re formatie verdreven hebben, zijn op hun beurt verdreven, door ziekte, in teelt, zwakte en uitsterving. Op de steenklompen van hun "voormaals machtig bezit, wonen de kraaien. En in de magere zomp die polder Meer lo is, verblijven opnieuw de Trap pistenalsof ze niet weg zijn ge weest. Rivieren, door mensenhanden van bedding verlegd, vinden altoos het oude zomerbed weer terug, breken zich met onweerstaanbaar geweld door kunstmatige dijken naar de oude stroomgeul. Dat mag eeuwen duren: het geschiedt. Zo ook monniken vergroeid aan de landstreek: zij die naam en gestalte gegeven hebben aan 'n gewest, zij ke ren altijd weer in hun oude bedding. Ook dat mag eeuwen duren, ze ko men weerom, gedreven door een on- weerstreefbare macht: het muren- splijtend gebed. Wie ze weerstreeft, wordt weerstreefd. Wie ze verstrooit, wordt verstrooid, al duurt het eeu wen. Het nietig steenbreek weerstaat zelfs arduin. Mogelijk heeft de oude man in het zwart, nadat hij polder Meerlo had veroverd op zijn stam, op de Lekken- dijk Benedèndams gestaan, overwe gende: wij hebben, toen al dit vette land tussen de rivieren nog een rampzalig moeras was, ook deze dijk gebouwd, daarmede het thans rijke land veroverd op het water. Twee euwen geduldige arbeid. De vette bouwgronden en boom gaardkampen werden bezet door de boerenvoor ons bleef de zomp Meerlo. 't verzuurde riet- en griend- land. De monniken van Sint Bernar dus zijn geduldig; zij hebben het po vere land lief en streven niet naar rijkdom. Daarom wonen zij op rot sen en magere heiden, in moerassen en op vergane landen. En ook daarom kocht die stille vreemdeling polder Meerlo terug en niet het zwaar welvarende Blokland of Heeswijk. Want zo ver het oog reikt, als men hoog staat op de Lekkendijk Bene- dendams, kan men rijk vet boeren land zien, land gewonnen door de dwaas-geduldige dijkarbeid van de monniken. En verscholen achter de Molenvlietdijk, afdalend als in een waterzak ligt het gebied van hun keuze, Meerlo, alwaar opnieuw de Onze Lieve Vrouweberg zou gaan verrijzen, door het werk der eigen handen. Ze zijn overgekomen van de Bra bantse hei, drie en twintig zwijgende gezellen van God. Er waren Duitsers onder en Polen, ook een Ier. Die al len hadden één woonstee stabiel ge kozen: het zompige Meerlo. Ook één einddoel des levens: Gods schone he mel. En van de dag af, dat zij na eeu wen terug waren op hun Munniks- veld, hebben zij taai gewerkt aan hun eigen dak. Een wel waardig jubel- huis Gods bouwden zij. De witte mon niken bouwen sterk, maar ruw. Hun uitgangspunt waren drie be staande boerenhoeven geweest, nu zijn het veldschuren. Binnen weinig jaren ontstonden alreeds kapel en claustrum, stallen, schuren en veld schuren als nederige groeisels, ver groeid met het nederige land. Het stond daar allemaal zo hecht en trouw, achter het oprijzend boom gewas. Als het veenmoer nu maar niet verder uitwijkt, waardoor de ge bouwen nog meer zouden verzak ken, zal hun nederzetting in de een zame zomp daar bestaan blijven, vele eeuwen lang. En 'als nu ook de mensheid maar niet godverlatener wordt. De mensen en het veenmoer, ze zijn wankel. Want ach, als de kapelklok luidt voor de getijden, rimpelt het water van de ringsloot rond de kerkhof muur. Alleen kapel en kerkhof lig gen op een terp, geduldig van zand bijeen gekrooien. Als 't water mocht komen, het kwelwater der hoge wa terschappen of 't inundatiewater van de Klaphekse overlaat, zullen de do den dus niet worden weggespoeld en het zevendelig lofgezang van het Of fice er niet door worden verstoord, maar God ter ere doorgang vinden. Veilig boven het water uit zal de Godsveste staan. Al het andere ligt daar in de diepte, zo onbeschermd als een mensenziel in de zwarte zonde. Ze weten wel, hoe zeer de watervijand dreigt, de witgekovelde langzame maar onaf- laatbare werkers, het '-an hen ech ter niet afhouden van hun taak: te bidden en te werken, al naar het Benedictijns devies. Vroeger was immers het waterge weld heer over héél het rivieren gebied. Deze macht is toen getemd; maar de taaie resten ervan liggen saamgebald in Meerlo. Wee hem, die een geketende reus tergt. De mon niken weten, dat zij deze vijand moe ten uitdrijven, willen zij niet ver gaan, nu of later. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8