PeekjCloppenburg W „Brandaris" heeft ontwerp-accoord gedeponeerd Weerbericht Mode-dromen van 'n 87.50 Vanmorgen: nieuwe actie van „Vrije Boeren" op de weg Zwolle-Apeldoorn Straaljager neergestort 79.75 Nieuwe K.R.O.-voorzitter heeft veel kritiek op televisie Koningin en Prins bij Vierde Divisie Het weer in Europa DINSDAG 26 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De uitbreiding van liePHïllegoms raadhuis Ter griffie van de arrondissements- van de crediteuren, wier vordering rechtbank te Amsterdam heeft de N. niet meer beloopt dan l'OO, Uit deze Assurantie maatschappij „Branda ris" heden het volgende ontwerp akkoord gedeponeerd, waartoe zij in staat is gesteld door haar aandeel houders, die bereid zijn bij aanvaar 2 miljoen zullen dan aanvullende 'be talingen worden gedaan. Bewindvoerder(s) en de directeu ren t.w. mr. J. Brandsma en de heer J. J. de Vries, zullen de zaken van Architecten streefden naar goede aansluiting bij bestaand complex Het Hillegomse raadhuis is sinds 1903 gevetigd in ,Het Hof van Hille- gom" toen het door een milde schen king aan de gemeente overging om tot Raadhuis en gemeente-secrtarie te worden bestemd. Het waren vijf le den van de familie Van Waveren die dit huis als een geschenk aan de ge meente aanboden. Hoewel dit ge bouw niet meer voldoet aan hetgeen men van een raadhuis mag vragen, namelijk voldoende ruimte om er de gemeentelijke diensten in onder te brengen is men er niet toe overge- gaat het te verlaten en ergens anders een ruimer onderdak te zoeken. Het gebouw vertegenwoordigt geen bij zondere stijl en van hetgeen er vroe ger als „slot", omringd door een gracht gestaan heeft, is niets over. Het geeft toch een indruk van voor naamheid zoals het daar staat temid den van het hoge geboomte en het plan om het te laten staan en er een dépendance bij te bouwen in de „stijl" van het oude gebouw is daarom een goed besluit. In 1903 zal wel niemand hebben ge-„ dacht dat dit „huis der gemeente" ooit te klein zou worden voor het onder brengen van de verschillende gemeen telijke diensten. Toch is dit reeds lang het geval. De gemeente-ontvan ger heeft reeds lang het veld moeten ruimen. De gemeentelijke dienst van Sociale Zaken moest elders onder dak worden gebracht en het bedrijf van Openbare Werken is ook al een wereld apart. En nu buiten de zolders door van het vele papier dat men be waren wil en dat jaarlijks op schrik barende wijze vermeerdert. Daarom moest er een oplosing worden gevon den. Het architectenbureau A. M. de Rouvillede Meux uit Den Haag heeft, blijkens de hierbij geproduceerde ont werptekening van het uitwendige van de dépendance, een zeer mooie op- lossinb gevonden waardoor een goe de aansluiting bij het bestaande, ove rigens weinig spectaculaire complex wordt verkregen; zelfs het geheel wellicht een aantrekkelijker aanzien geeft. De tekening geeft zij- en voor aanzicht van de uitbreiding. De voor gevel wordt verlevendigt door de uit gebouwde monumentale ingang en de twee topgeveltjes. De achterzijde is strakker gehouden met de twee rijen ramen, doch ook hier is de strakke lijn gebroken door een uitbouwtje, waarin twee nissen met siervazen voor de speelse noot zorgen. ding van het akkoord in totaal tien de maatschappij afwikkelen onder miljoen gulden ter beschikking te verplichting, om zo spoedig mogelijk stellen. De „Brandaris" heeft, zoals uitkering (en) pondspondsgewijze aan gisteren door haar gemeld, grote ver- alle crediteuren, onverminderd pre- liezen geleden in het buitenland. In ferentie, te doen. overleg met aandeelhouders heeft zij Alle op de datum van vandaag vari besloten het aangaan van nieuwe kracht zijnde verzekeringsovereen- verzekeringsovereenkomsten terstond komsten, waarbij de maatschappij stop te zetten. verzekeraar is, worden geacht per e. k. premievervaldatum, ongeacht de Het ontwerp-akkoord houdt onder opzeggingstermijn en de voor opzeg- meer in dat door de aandeelhouders ging voorgeschreven vorm, af te lo- binnen acht dagen na het in kracht pen, doch uiterlijk per 15 oktober van gewijsde gaan van de homologa- 1961 middernacht, Nederlandse tijd. tie van dit akkoord, ter nakoming onverminderd de rechten van de ver van hun verplichtingen wegens een zekerden wegens schaden, vóór dien onlangs vrijwillig toegezegde steun, ontstaan. 7 miljoen gulden, in kas van de maat- Transportgoederencontracten, baga- schappij gestort wordt ten behoeve ge- en reisongevallenverzekeringen, van alle crediteuren. Daarenboven voor zover van kracht voor een be- wordt door hen binnen gelijke ter- paalde reis, alsmede andere dergelij- mijn met gelijk doel in de kas der ke verzekeringen, welke voor een be- maatsdhappij gestort te som van 1 paalde reis zijn gesloten, lopen tot miljoen gulden. het einde van de reis. Door de aandeelhouders wordt bo- Door het doen van de slotuitkerin- vendien binnen de zelfde termijn ter gen zal de maatschappij tegenover beschikking van de maatschappij ge- haar crediteuren finaal zijn gekwe- steld 2 miljoen gulden ten behoeve ten. De droom van sportgirls is nu werkelijkheidDeze o.zo mooie longhair mantel in lichtgrijs is ronduit schat tig let alleen al eens op de met zwart tricot inge legde kraag en zakkleppen. En dat voor een droomprtfs. Voorzitter Koekoek veroorzaakt aanrijding Op het ultimatum dat de leden van de BVL (de Vereniging voor Be- drijfsvrijheid in de Landbouw), die gisteren bij Nunspeet demonstreer den, de minister van landbouw en visserij hebben gesteld, is geen ant woord gekomen. Het beslag op het land van BVL-voorzitter, de heer H. Koekoek uit Bennekom, is niet op geheven door het landbouwschap en daarom demonstreren de „Vrije Boe ren" vandaag weer, zoals ze gisteren al aankondigden. Voor hun nieuwe demonstratie hebben ze de weg Zwol le-Apeldoorn uitgekozen. In de buurt van Vaassen zijn ze vanmorgen bij elkaar gekomen, enige honderden boeren, vooral afkomstig van de Ve- luwe. Vooraf hadden ze hiervoor kenne lijk een punt bestemd, dichtbij de bebouwde kom van Vaassen. De politie bleek echter op de hoog te en leidde het verkeer drie kilo meter vóór het bewuste punt tijde lijk om in de richting Nijbroek-De- venter. Later werd het verkeer weer normaal over de weg Apeldoorn- Zwolle geleid. De „Vrije Boeren" be gaven zich spoedig.naar de plaats, waar het verkeer werd omgeleid. Van het blokkeren van de weg is tot nu toe geen sprake. De situatie is zeer onoverzichtelijk, maar de poli tie, die in groten getale aanwezig is, is de toestand meester. De honder den boeren hebben zich langs, de weg geposteerd en laten het daar voor lopig bij. Even voor elf uur arriveerde voor zitter Koekoek op de plaats van de demonstratie. Hij begon met 't ver oorzaken van een aanrijding. Rijden de in een file remde hij plotseling, zodat de achter hem rijdende auto op zijn wagen botste. Piloot ongedeerd Gistermiddag om ongeveer kwart over drie is een vliegtuig van het ty pe F-102 Delta Dagger, dat op de basis Soesterberg was gestationeerd, in de lucht onklaar geraakt en neer gestort. De vlieger, eerste luitenant J. R. Martin, heeft op een hoogte van 24.000 voet op 25 kilometer af stand ten noordwesten van Soester berg zijn machine met de schietstoel verlaten. Hij is ongedeerd in de Vin- keveense plassen terecht gekomen. Het toestel stortte neer bij Zeven hoven. De helm van de vlieger en de schietstoel kwamen bij Mijdrecht neer. De vlieger behoorde tot het op Soesterberg gestationneerde Ameri kaanse 32-ste squadron. De enige schade welke het neergestorte toe stel heeft aangericht is die aan een hooiberg. Daar werd namelijk de kap van afgerukt. Bijstand burgerpolitie Naar aanleiding van de recente verstoring van de openbare orde door aanhangers van „De Vrije Boer" heeft de commissaris der koningin in de provincie Gelderland eer. vorde ring tot bijstand aan de burgerpoli tie gericht tot de commandant van de derde divisie van de marechaus see te Arnhem. Ingevolge deze vor dering heeft de Koninklijke Mare chaussee thans enige bijstands-on derdelen in de provincie Gelderland geconcentreerd, zo deelt de leger- voorlichtingsdienst mede. Omstreeks kwart over twaalf wil den de „vrije boeren" zich met hun auto's naar Epe begeven, doch dit is verhinderd door de rijkspolitie. Déze heeft versterkingen laten aan rukken en de weg bij Ernst en bij het eerder genoemde kruispunt afgegren deld. Tientallen politiemannen met de helm op en de karabijn in de hand vegen de weg schoon. Bij Ernst zijn vier pantserwagens opgesteld met een indrukwekkend uit ziende bemanning, die een oogje in het zeil houdt. Dit houdt waarschijn lijk verband met het feit, dat H.M. de Koningin vanmiddag om twee uur Epe zal bezoeken. „R©bel" in het water Onder luid gejoel werd de heer Koekoek door één der politiemannen bekeurd. De politie treedt bij dit alles zeer rustig op. De burgemeester van Epe, waaronder Vaassen ressorteert, was ter plaatse met zijn ambtsketen om. Ook enige leden van het parket uit Arnhem sloegen de gebeurtenissen gade. Opwinding ontstond toen een hoofdredacteur-directeur van een krant (de heer D. Rebel van de „Bar- neveldse Courant") na een gloedvol debat met voorzitter Koekoek in een sloot belandde door het opdringen van de „vrije boeren". Een militaire takelwagen begon omstreeks kwart voor twaalf onder grote belangstelling met het wegsle pen van een veewagen, die bij het kruispunt geparkeerd stond en daar het verkeer belemmerde. DRIELING In het „Elisabethsgastenhuis" in Arnhem is een drieling geboren. De moeder, mevr. A. Neyenl uis-Roelofs, echtgenote van een tuinder in Huis- sen, en de kinderen, die in couveu ses zijn ondergebracht, maken het uitstekend. In 1958 kreeg het echt paar Neyenhuis een tweeling. De kinderen, twee meisjes en een jon gen, wegen 3,2, 3,15 en 4,1 pond. In het ziekenhuis te Delft is za terdag overleden, de 54-jarige L. B. E. Woensdag viel E. op de Nieuwe weg te Poeldijk, waarschijnlijk ten gevolge van een botsing met een voetganger. De heer E. werd toen zwaar gewond. 'n Sportgirl heeft haar eigen wensen. En die worden ver vuld bü P C. Kijk maar... w&t 'n leuke mantel, hele maal met rijke teddy ge voerd. Vlot en praktisch door de capuchonapart van model (lage mouwinzet)... extra aantrekkelijk door modieuze sierstiksels. (Advertentie) De nieuwbenoemde voorzitter van de KRO, mr. H. W. van Doorn, heeft op een gisteren te Hilversum gehou den persconferentie van deze om roep, ernstige kritiek geuit op de structuur van de Nederlandse Tele visie-Stichting. Ook de produkties van de journaaldienst van de NTS onderwierp de heer Van Doorn aan een kritische beschouwing, waarbij hij opmerkte dat de journaalredac tie te weinig actueel nieuws brengt. De NTS, aldus mr. v. Doorn, wordt een steeds groter gebouw waarin de omroeporganisaties ergens op de der de etage een bescheiden plaatsje is toegedacht. Het wordt de hoogste tijd, aldus de KRO-voorzitter, dat men zich in de regeringskringen be zint over de organisatie van radio en televisie. Men dient binnen afzien bare tijd daden te stellen, zo zei hij, en er meer besef voor te tonen dat de televisie een zaak is die grote vaart moet hebben en van enorme culturele betekenis is voor ons volk. Met betrekking tot de produkties van het NTS-journaal zei hij dat hem de actualiteit van bepaalde on derwerpen vaak ontging, terwijl daarnaast belangrijke gebeurtenissen niet aan de orde komen. Ook is er, volgens hem, een wanverhouding tussen het binnen- en buitenlands nieuws. Het binnenlandse nieuw, met name het regionale, komt niet aan zijn trek. De redactie van het journaal doet vaak dingen die niet „des journaals" zijn, aldus mr. Van Doorn, die zich tenslotte afvroeg welke normen de NTS-redactie aan het nieuws stelt. Te veel worden er onbelangrijke filmpjes getoond in- plaats van actualiteiten, zo zei hij. De hoofdredacteur van het NTS- journaal, de heer Carel Enkelaar, verklaarde tegenover het ANP geen commentaar op deze mededelingen te hebben. Zoals bekend zal hem op 11 oktober namens het Prins Bern- hardfonds de televisieprijs 1961 voor de geleverde journaalprodukties worden uitgereikt. De voorz:tter van de NTS. mr. E. Schuttenhelm, deelde het ANP des gevraagd mede, dat van de zijde van de KRO of van de heer Van Doorn nóch in het bestuur, nóch in de raad van beheer of de programma-com missie deze zaken ooit aan de orde zijn gesteld. 46 Koningin Juliana en Prins Bern- hard brengen vandaag een bezoek aan de viende divisie te velde, op de Noord Veluwe. Zij hebben daarmee een oude belofte ingelost. H. M. en de Prins zouden namelijk de vierde divisie bezoeken in La Courtine. Dat kon toen niet doorgaan omdat wegens de internationale gespannen toestand de troepen teruggeroepen werden. Vanmiddag, na de luncih, heeft een deputatie van officieren, onderoffi- cineren en manschappen, die niet aan de oefeningen deelnemen, ge schenken aangeboden. Hare Majesteit kreeg een braadrooster en de Prins een zonnewijzer, afgesteld voor Zuid- Italië waar de vorstelijke bungalow ligt. NIEUWE DRANKWET OP KOMST. Verwacht wordt, dat een ontwerp van wet tot regeling van de uitoefe- uing van de bedrijven en de werk zaamheid, waarin of in het kader waarvan alcoholhoudende drank wordt verstrekt hetwele dient ter vervanging van ded ranwket spoe dig bij de Tweede Kamer kan wor den ingediend. Een aantal daarvoor in aanmerking komende instanties, heeft een voorontwerp van wet ont vangen met het verzoek daarover zo spoedig mogelijk opmerkingen te wil len maken. Bewusteloos naast zijn motor rijwiel werd gisternacht de 26-jarige bankwerker J. M. G. Westenberg uit Maastricht aangetroffen. Aan de be komen verwondingen is hij inmid dels overleden. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Verzekeringen „Brandaris" kunnen elders worden geplaatst De voorzitter van de Nederlandse Unie van Schadeverzekeraars, mr, B. P. v. d. Veen, heeft tegenover het ANP o.m. verklaard: Reeds een zeer groot aantal scha deverzekeringsmaatschappijen volde den in de afgelopen dagen aan de wens van vele bij de „Brandaris" verzekerden of hun bemiddelaars om het bij de „Brandaris" verzekerde risico onmiddellijk in dekking te ne men. Dit geschiedde veelal op aandrang van de verzekerden zelf, of van de betrokken tussenpersonen, die naar aanleiding van de publikaties in de pers over de moeilijkheden bij de „Brandaris" het risico niet langer veilig gedekt vonden. Naar het oordeel van mr, v. d. Veen zullen de in Nederland geves tigde verzekerden er over het alge meen gemakkelijk in slagen (voor zover zulks nog niet is geschied) 't verzekerde risico bij een andere maatschappij onder te brmgen. Dit uiteraard op de condities en tegen de premies van de maatschappijen waar het risico thans wordt onder gebracht. Als regel zal dit voor de verzekerden extra kosten met zich meebrengen, omdat een zekere dou blure in de premiebetaling kan op treden. Ook zullen de andere maat- schrppijen over het algemeen een hogere premie bedingen dan bij de „Brandaris" het geval was. Het spreekt wel vanzelf, dat reeds lopende schadegevallen niet door andere maatschappijen zijn of zul len worden overgenomen. Het lijk van de 18-jarige Rot terdamse matroos A. Smit, die op 19 september varende op het motorschip Antonio" overboord viel en ver dronk, is zaterdag bij Kostheim aan de rivier de Main geborgen. Bij het oversteken is zaterdag avond de 85-jarige H. de Boer uit Rotterdam in zijn woonplaats door een tram aangereden. Hij werd ern stig gewond naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar na aankomst bleek, dat hij reeds was overleden. - öÉSltfMB (Meegedeeld door net KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ZUIDELIJKE WIND Aanvankelijk weinig, later toenemende bewolking maar waarschijnlijk tot de avond op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende zuidelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI mist 8 1 STOCKHOLM zw. bew. 17 10 OSLO mist 17 5 KOPENHAGEN h. bew. 16 8 ABERDEEN regen 16 12 LONDEN mist 18 7 AMSTERDAM mist 19 8 BRUSSEL h. bew. 19 10 LUXEMBURG mist 21 11 PARIJS onbew. 22 10 BORDEAUX mist 32 15 GRENOBLE onbew. 27 12 NICE onbew. 24 18 BERLIJN zw. bew. 19 11 FRANKFORT mist 23 15 MüNCHEN mist 25 12 ZURICH mist 24 13 GENèVE zw. bew. 26 9 LOCARNO mist 25 13 WENEN onbew 26 11 INNSBRUCK 1. bew. 27 7 BELGRADO onbew. 26 6 ATHENE onbew. 25 16 ROME onbew. 30 14 AJACCIO onbew. 27 12 MADRID 1. bew. 31 11 MALLORCA 1. bew. 32 14 LISSABON zw. bew. 27 19 PAUZE ROME IS MODERN, MODIEUS EN MOOI. Wat bij een bezoek aan Rome treft, is zijn modern gelaat en zijn mo- dieuse trant van leven. Bij Rome ver geleken,, zijn steden als Parijs en Londen ouderwets en verwelkt. Toen Goethe anderhalve eeuw geleden in de Eeuwige Stad was, schreef hij ver baasd: „Rome, je bent een wereld!" Dat is 't vandaag nog meer dan toen. Het is een wereldstad geworden 2 millioen! verrukkelijk van le venslust, een schuimende roomtaart! Het is feitelijk de enige echte inter nationale stad. Deze uitzonderlijke glorie dankt zij aan het destijds nau welijks opgemerkte feit, dat een Joods mannetje, Petrus geheten, er gewoond heeft en er gestorven is en nog steeds ambtshalve voortleeft in zijn opvolgers. Zonder paus zou Rome afgeroomd worden tot hoofd stad van de Italiaanse republiek en had het zijn ere-tïtel „caput mundi", hoofd der wereld verloren. Het ver wierf die titel door keizerlijke wa penen, het behield haar door een ge zag, zo vergeestelijkt, dat het in deze wereld niet van deze wereld is. Daar om is Rome, ook in zijn moderne he vigheid, een oord van mystieke ver wondering en geheimzinnige aantrek kelijkheid. PUZZEL Oplossing no. 505 Horizontaal: 1 wel, 3 alp, 5 hij, 6 eng, 7 os, 9 si, 10 A.D., 12 top, 14 Eem, 15 Emmen, 16 vel, 17 eed, 19 te, 21 An, 22 la, 24 elk, 25 in, 26 Fin, 27 sik. Verticaal: wij, 2 lei, 3 aga, 4 Po, 5 het, .8 sim, 9 spelt, 11 Denen, 13 oma, 16 vol, 18 den, 20 een, 21 aks, 23 af, 25 ik. No. 511. Horizontaal: 1 makker, 4 zijtak Elbe, 7 kippenloop, 8 rustig, 9 ontwerp, 11 overeenkomst, 14 plechtige gelofte, 15 korrelig kern gesteente, 19 snoer om papieren aan te rijgen, 20 zijtak Moezel, 21 ge bod, 22 gebloemd katoen, 23 wier soort. Verticaal: 1 ongegist vruchtensap, 2 zangwijs, 3 iedere keer, 5 alleen zang, 6 kant, 9 stadsbestuurder in de It. steden der 13de en 14de eeuw met bijna dictatoriale macht, 10 vaartuig, 12 steen, 13 jongensnaam, 15 kan men uit drinken, 16 koemest vocht, 17 wat gesproken wordt, 18 ridderteken. Oplossing morgenavond. Op de onbewaakte overweg van het Dernhorstlaantje in Twello is de 20-jarige bromfietser A. E. P. Scham- hart uit Deventer door een perso nentrein gegrepen. Hij was op slag dood.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3