WIE PUZZELT ER MEE? DE PRINS 't Hoorntje KINDEREN IN HET NIEUWE WOUD Leidse deelnemers aan Vierdaagse werden gehuldigd door afd. Carlisle toch naar Nederland Raceboot vloog de wal op Bussums raadslid verdwenen ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 1 2 3 4 5 6 7 8 9 |10 11 12 13 u 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 JU 31 J2 33 34 35 36 37 38 39 40 41 <2 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 7? Voor de lezers die graag tijdens 't (lange) weekeinde puzzels oplossen, bieden wij hierbij een kruiswoord puzzel aan, die bij goede oplossinig kans geeft op een van de twee prij zen van 5.-., die wij daarvoor be schikbaar stellen. Uw oplossing dient dan vóór don derdag a.s. 12 uur op onze bureaus te zijn, met duidelijke vermelding „puzzelredaktie" op enveloppe of briefkaart. Wij wensen de lezers veel succes. Hor. 1. kade, 3. vis, 9. keg, 11. meisjesnaam, 12. part, 15. stad in En geland, 16. mannetjes-eend (Z.N.); 18. afnemend getij, 20. dorpje onder de Over. gem. Gramsbergen, 21. scheepsvloer, 22. voornaamw., 23. verstandig (bargoens), 25. blikken doos, 29. rivier in Nederl., 30. kat achtig roofdier, 32. koord van een speeltuig, 33. deel van het gelaat, 35. bosgod, 37. Europeaan, 38. snavel van een vogel, 40. vervoeging van een hulpwerkw., 41. insekteneter, 42. stuk stof, 43. water in Friesl., 44. be dorven, 45. waterkering, 47. achting, 49. bundel, 50. inlandse naam van Buitenzorg, 52. paard, 54. bedekking van een gebouw, 55. liniaal (Z.N.), 57. zoon van Jacob, 59. voorvoegsel, 60. koor van zangers, 61. gesneden steen, 63. muzieknoot, 64. zichtbare voorstelling, 66. bijb. figuur, 68. zij tak Fulda, 69. verlegenheid (figuur lijk), 71. familienaam, 72. neb van 'n vogel (meervoud), 73. kleefmidde- len. Vert. 2. bijwoord, 3. gemeenschap pelijke weide, 4. op een andere wijze, 5. broeibak, 6. gem. in Gelder land, 7. vroeger, 8. eetgerei, 10. voorzetsel, 11. meisjesnaam, 13. ri vier in Nederl., 14. zoek, verloren, 17. boom, 19. schel, 22. drank, 24. zeep water, 26. telwoord (Eng.), 27. heelk. bewerking der spieren, 28. oude Spaanse zilvermunt, 29. deel van het skelet, 31. wijnsoort, 33. balk, 34. hoenderachtige vogel, 36. ontkenning (Eng.), 38. doorweekt, 39. haag, 44. kledingstuk, 45. soort hond, 46. in sekteneter, 48. plomp, 49. bezwe ringsformule, 50. gem. in Drente, 51. koninklijk, 53. sluiskolk, 54. soort hond, 55. bereids, 56. de derde toon van de grondtoon af, 58. spijstafel, 60. buitenhaven, 62. bedektbloeiende plant, 65. spoedig, 66. vlaktemaat, 67. uitroep, 70. insekt. OPLOSSING VORIGE WEEK Hor. 1. Hebron, 6. opstel, 12. emier, 13. Eerde, 14. ka, 15. ent, 17. arm, 18. eg, 19. til, 21. Erlau, 23. alg, 24. olie, 26. aak, 27. slee, 28. sta, 30. rok, 31. Uri, 32. toe, 34. Ida, 36. esp, 39. rode, 41. Erp, 43. tolk, 45. Ede, 46. graag, 48. los, 49. Ne, 50 pet, 51. kam, 53. t.t., 54. toren, 56. Dante, 58. ankiet, 59. mentor. Vert. 1. Hektor, 2. email, 3. Bi, 4. ree, 5. Orne, 7. Peru, 8. Sem, 9. tr, 10. edele, 11. legger, 16. tra, 17. aak, 20. lis, 22. las, 23. alk, 25. etude, 27. Soest, 29. ara, 30. roe, 33. Brenta, 34. Ide, 35. dra, 37. pol, 38. ekster, 40. odeon, 41. ert, 42. pak, 44. lotto, 46. gene, 47. gade, 50. pel, 52. Man, 55. R.K., 57. N.T. De twee prijzen zijn ditmaal ten deel gevallen aan mevr. A. v. d. Berg, Hoofdstraat 114, Noordwijk aan Zee en mej. E. van Oosten, Lammen- schansweg 18, Leiden. Wij zullen U dezer dagen een chèque van 5— toezenden. (Advertentie). SPORT Van en over clubs ALS FRED KAPS zijn schouders nog niet omrankt had gezien met de lauweren van een wereldkam pioenschap, dan zouden wij gaarne de hoogste titel in het goochelen willen verlenen aan minister Zijlstra en in hem dan tevens eren alle rege rende figuren, die cijfers met vele nullen uit hun mouw schudden. U kunt er tóch geen van allen een touw aan vastknopen, nietwaar? Exacte cijfers kunnen wij u niet noe men; we hebben de krant direct weg gegooid en u zult trouwens zelf wel met interesse de berekeningen heb ben gadegeslagen. Tenminste, als u verder bent geko men dan de vette alinea over de be lastingverlaging. Wij voor ons heb ben ons hierop blindgestaard, „tjonge, wat een offer voor de schat kist en wat weinig merk je er zelf eigenlijk van". Miljoenen zijn weer door elkaar gehusseld. De verschillende stromen komen bijeen en tezamen bruist er 10 miljard naar buiten. Kunt u zich 10 miljard voorstellen? Wij niet en u ook niet en de minister ook niet. Is het dan een wonder, dat wij hier en daar hebben gevraagd, waar dan die miljarden liggen opgeslagen? Uit betrouwbare bron mochten we tenslotte vernemen, dat die miljarden er ook niet z ij n. Men zei ons, de miljoenennota zonder meer op te vatten als een seizoengrapje, een practical joke. De onderhavige minis ters zijn gewoon grapjassen, die een keer per jaar ook wel eens wat ple zier willen hebben. Dan zullen die 320 milj. benodigd voor de deze week aangekondigde over 3 jaren uit tfe smeren „noodwetten" (u heeft gisteravond toch zeker ook ge luisterd naar de cursus van minister Toxopeus over voorzieningen bij atoomperikelen?), wel grotendeels toevloeien aan de huisvrouwen, die geacht worden een „lekker" voor raadje aan te leggen? Grappig zijn en makkelijk praten gaan o zo ge makkelijk samen. EEK. VOETBAL LFC De opstelling van LFC in de wedstrijd tegen VUC is als volgt: doel, Van Leeuwen, achter Bruggeling en H. Sira, midden W. Siera, L. de Jong en Van der Heyden, voor A. Heijmans, J. de Jong, H. Heijmans, Van der Zeeuw, D. Sira. Aanvang 2.30 uur, Boshuizerkade. Warmunda. Het programma voor het a.s. weekend luidt als volgt. Zaterdag 23 september: Warmunda aa - Teylingen aa 2 uur; Warmunda a - Lisse a 4 uur. Zondag 24 september. DOSR 1 - Warmunda 1 2.30 uur; War munda 2 - DOCOS 2 2.30 uur; Warmunda 4 - WSB 7 12 uur; Leidse Boys A - Warmnud A 12.15 uur; Warmunda B - SVLV D 12 uur; Lisse e - Warmunda b 12 uur. ZWEMMEN De kans is groot dat de Australische zwemcoach Forbes Carlisle volgend jaar voor een periode van ses maanden in Nederland zal komen werken. Nauwelijks een dag nadat uit Sydney werd gemeld dat Carlisle zich niet dadelijk voor enke le jaren wil verbinden als toptrainer van de KNZB doch wel Iets voor een voorlo pige „proeftijd" gevoelt, heeft het be stuur van de zwembond besloten op deze suggestie van de Australiër in de gaan. Vrijwel gelijkluidend met het voorstel dat Carlisle in tweede instantie heeft ge daan, heeft de KNZB hem thans aange boden met zijn echtgenote naar Neder land te komen om van maart tot sep tember 1962, in een experimentele perio de van een half jaar dus, de leiding van de Nederlandse topzwemsters- en zwem mers op zich te nemen. Een presieze taakomschrijving zou natuurlijk nog in overleg met Forbes Carlisle, die zijn methodes op wetenschappelijke basis heeft opgebouwd, moeten worden opge steld. Het KNZB-bestuur verwacht dat de financiële zijde van een overeenkomst met Carlisle geen moeilijkheden zal op leveren. De vergoeding, die hem naast reis- en verblijfkosten zal worden aangeboden, is relatief namelijk aanzienlijk minder dan het jaarsalaris dat de KNZB volgens Car lisle zou hebben voorgesteld. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwem bond heeft in zijn schrijven aan de Aus tralische „zwem-professor" de hoop uit gesproken, dat de eventuele proeftijd naar genoegen van beide partijen zal zijn, opdat men het eens zal kunnen wor den over een verbintenis op langere ter mijn met het oog op de Olympische Spe len in Tokio. WIELRENNEN Italianen bekostigen Ned. amateur-wegwedstrijd Op 1 oktober a.s. zal met Breda als start- en aankomstplaats een nationale amateur wegwedstrijd worden verreden, die geheel door een Italiaanse fabriek van mineraalwater wordt bekostigd. De Italianen hebben in de voorgaande jaren ook al dergelijke wedstrijden ge houden in andere Westeuropese landen, waarbij het in de bedoeling ligt te zijner tijd deze reeks van nationale wedstrij den of te ronden met een internationale ontmoeting, waarin bijvoorbeeld de tien best geplaatsten van elk land zouden mo gen uitkomen. Voor het eerst is nu ook Nederland in de wedstrijdenreeks opgenomen, Vijf tig van onze beste amateurrenners zul len geheel voor rekening van de Ita liaanse fabriek in Breda aan de start komen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de oud-kampioen Gino Bartali op 1 okto ber de verrichtingen van de Nederlan ders zal gade slaan. Nederland en de Ronde van Italië Het bevalt de Italianen helemaal niet, dat de laatste jaren geen volledige Ne derlandse ploeg In de Ronde van Italië is uitgekomen. Kees Pellenaars, die on langs met vakantie in Milaan vertoefde, werd over deze kwestie benaderd door een van de grote bazen van de Giro, de heer Torriani. De moeilijkheid bij het samenstellen van een representatieve Nederlandse ploeg is, dat onze beste ren ners door diverse buitenlandse extra- sportieve merken zyn gecontracteerd, die er wellicht weinig voor zouden voelen deze renners af te staan voor een ander Italiaans extra-sportief merk, ook al zou dat alleen maar voor de Giro gelden. De heer Torriani wil echter toch trachten om hiervoor een oplossing te vinden en komt binnenkort naar Breda om met Kees Pellenaars en eventueel de betrok kenen over deze kwestie te praten. De ontmoeting LDV 1 tegen Papen- drecht is in een grote overwinning voor de Leidenaren geëindigd. De voorlopige uitslag werd 4-14 terwijl de afgebroken partij van Slechtenhorst er remise-achtig uitziet. Prachtig was het spel van Jan v. Leeuwen en Wim Heemskerk. Eerst genoemde won door een geniaal offer waarna zijn partner kon opgeven. Ook de partijen van Klinkenberg, Mertens en Laterveer toonden de kracht van de huidige LDV samenstelling. De uitslag was: Jan v. Leeuwen - B. de Jong 2-0: Wim Heemskerk - P. v. d. Aa 2-0; B. Slech tenhorst - A. VisserTh. Uittenbo- gaard - A. Kopelaar 1-1: W. Klein - G. Markesteyn 1-1: Js. Laterveer - C. de Borst 2-0; J. Klinkenberg - A. Nederhof 2-0; J. J. H. Mertens - D. de Jong 2-0; R. v. d. Stel - M. Boer 0-2; J. Dreef - P. Klop 2-0. Voorlopig 14-4. AUTOMOBILISME ADAC-NAV RACES AFGELAST Het bestuur van het ADAC-Nord Rhein heeft besloten, uit piëteit ten opzichte van de op Monza verongelukte Grand Prix-coureur Wolfgang graf Berghe von Trips, de races die zondag a.s. op de Nuerburgring zouden worden gehouden, af te gelasten. Op die zondag zou onder meer een ADAC-team uitkomen tegen een equipe van de Nederlandse auto- rensport vereniging (NAV). Met ingang van 1962 zullen de races die het ADAC-district Nord-Rhein altijd in het najaar ofganiseert, de naam krij gen van „Graf Berghe von Trips-ren nen". VOLLEYBAL Het internationaal volleybaltoernooi van WT is gisteren in Amersfoort voortge zet. De uitslagen waren: Dames: Poule a: PSV-Armadö 2-0 (15-12 15-3) Rasimpasa (Turkije) - PTT 2-0 (15-7 15-2); Sarto - PSV 0-2 (9-15 11-15). Poule b: Denemarken - WA 1-1 (14- 16 15-9); Hannover - Reva 2-0 (15-4 15- 9). Poule c: VOS - SOS 1-1 (16-14 14-16); Boemerang - Aramada 2-0 (15-3 15-5); SOS - Kweekschool 0-2 (13-15 14-16). Heren: IPoule a: PSV - Bakirkoey (Turkije) I-1 15-13 6-15); AMJV - PSV 1-1 (12-15 15-9); AMVJ - Kweekschool 1-1 (15-13 6-15); Internationaal Team - Kweek school 0-2 (3-15 10-15); Bakirkoey - Int. Team 2-0 (15-10 15-8). Poule b: Hannover - Militar Team 0-2 (11-15 10-15); Libanon - Cito 2-0 (15-6 15-8); Libanon - Mil. Team 0-2 (11-15 II-15); Hannover - Cito 2-0 (15-12 15-9). Poule c: Star Volleybal Club (Zwits.) - OVS 1-1 (5-15 15-11); OVC - SOS 0-2 (3-15 11-15); Star V. C. Reva 0-2 (2-15 3-15); SOS - Sportcentrum 2-0 (16-14 15- 9); Reva - Sportcentrum 2-0 (15-4 15-12). Poule d: Denemarken - PTT 1-1 (14-16 15-6). Poule e: Spirit - VIOS 1-1 (14-16 15-6). GEWICHTHEFFEN BASZANOWSKI WERELD KAMPIOEN LICHTGEWICHT De Pool Waldemar Baszanowski is vrijdagavond in Wenen wereld- en Europees kampioen gewichtheffen in de lichtgewichtklasse geworden. Bas zanowski, die bij de Olympische Sue- len van Rome vijfde werd, bracht in totaal 402,5 kg omhoog. Hij kwam bij het drukken tot 120 kg, trok 122.5 kg en stootte 160 kg. Bij hel per fiets oversteken van de Provinciole Weg Hoorn—-Enkhui zen in de gemeente Blokker is gis termiddag de tachtigjarige eauwnaar J Schoutsen uit Hoorn door een vrachtauto gegrepen en op slag ge dood. In het legioen, dat in juli j.l. te Nijmegen de 45-ste Internationale Vierdaagse weer tot een onge ëvenaard wandelfestijn maakte, mar cheerden ook dit jaar weer een veer tigtal prominente lange afstandtip pelaars uit de Wandelkring Leiden en Omstreken mee. Onder de 37, die met succes „de man met hamer" weerstonden en deze jubileumvier- daagse tot een goed einde brachten bevonden zich verscheidene „kruis dragers" die reeds veie malen eerder deze grootse prestatie leverden. Dank zij een lofwaardig initiatief van het bestuur, werd de „Leidse Wandelkring" gisteravond in de Ja- cobizaal van „Den Bu.cht" in de ge legenheid gesteld deze 37 kranige doorzetters nog eens extra hulde te brengen voor de wijze, waarop zij de kleuren van de Leidse Kring dit jaar weer hooghielden. Daar een dertigtal van hen acte de prècense konden geven, behoeft het geen betoog, dat de Jacobizaal gisteravond flonkerde van de Vierdaagsekruizen, waaronder een niet gering aantal die zich „Gou den Kruisdag.er" mogen noemen. Dat de Kringvoorzitter, de heer C. A. J. Godthelp, zich in zijn welkoms woord in het bijzonder mocht richten tot „de vader van de Vierdaagse", majoor b.d. J. N. Breunesse, die per soonlijk van zijn belangstelling voor genoemd initiatief olijk gaf, heeft er vanzelfsprekend in niet geringe mate toe bijgedragen deze huldigingsavond tot een van de hoogtepunten in het bestaan van de Leidse Wandelkring te maken. Herinneringsvaantje. Nadat de heer Godthelp in het kort het verloop van de afgelopen jubileum vierdaagse had geschetst, richtte hij zich tot de „Kruisdragers" uit Leiden en omstreken, die hij na mens de gehele Leidse Wandelkring hulde bracht voor hun grootse pres tatie. Nament, de Kring overhandigde hij hen hierna een fraai herinnerings vaantje met standaard. In een harte lijk getint toespraakje wees majoor Breunesse nog eens gaarne met na druk op de betekenis van „onze Vier daagse" in internationale wandel sportkringen «_-n de prestaties, die moe ten worden geleverd om een Vier daagse te kunnen volbrengen. Het was dan ook mede daarom, dat hij het bijzonder toejuichte, dat de Leid se Kring op de gedachte was geko men de kruisdragers in eigen kring nog eens extra te huldigen voor hun prestaties. „Een lofwaardige gedach te en een welverdiende extra hulde, die zeker niet zal nalaten in meer Wandelkringen in het land navolging te krijgen", aldus majoor Breunes se, die hierna door de aanwezigen een staande hulde werd gebracht in verband met het dit jaar herdachte 45-jarig jubileum van „zijn Vierdaag se". Nadat de heer H. Boekhoven het bestuur van de Leidse Kring namens alle „Kruisdragers" uit Leiden en omstreken dank had gebracht voor deze bijzondere huldigingsavond, werd de -est van de avond na een tweetal geestige tekenfilmpjes, ge vuld met de vertoning van de be kende prachtige kleurenfilm „Won dermooie wereld", waaraan niet min der dan 14 cineasten van wereldnaam hun medewerking verleenden. Kruisdragers Het is in dit bestek niet mogelijk alle namen van de 37 „Kruisdragers" uit Leiden e.o. weer te geven. Enke le van hen leverden de prestatie de Vierdaagse meer dan 10 maal in suc cessie te volbrengen, onder wie de heren K. de Ruiter (17 maal); J. P. Woordes (16 maal); H. Wilschut (16 maal); K. Sebol (14 maal); J. A. de Jong (13 maal); J. van Ek (13 maal) en H. Lauwerse (12 maal). Een bij zonder woord van hulde en bewonde ring richtte ue voorzitter tot de heer J v. d. Fluit, die met zijn 68 jaren dit jaar in mei j.l. voor het eerst met suces aan de Leidse Avondvierdaagse deelnam en daarna de uitzonderlijke prestatie leverde „even in Nijmegen" zijn eerste Vierdaagsekruis te gaan halen. De 41-jarige J. L. Cluizenaar uit Loosdrecht is vrijdagmiddag vijf uur met grote snelheid met zijn race boot tegen een dwars over het wa ter van de Weespertrekvaart te Am sterdam gespannen kabel van het pontveer gevaren en met zijn bootje de wal opgeschoten. De bestuurder is daarbij ernstig in zijn gezicht ge wond geraakt en opgenomen in het Onze Lieve Vrouwengasthuis. De rijkspolitie te water neemt aan dat de man, die or geveer 60 km per uur moet hebben gevaren, niet met de situatie ter plaatse op de hoogte was. Sinds enige dagen zoekt men in Bussum naar de verblijfplaats van het raadslid van de Prot. Chr. fractie de heer J. F. Jaanus. Hij is dinsdag met zijn auto spoorloos verdwenen. Het was reeds opgevallen in de raadsvergadering van woensdagavond dat de heer Jaanus niet aanwezig was en ook geen kennisgeving van zijn afwezigheid had gegeven. De fa milie van de heer Jaanus is niet van zijn verblijfplaats op de hoogte. De heer Jaanus is werkzaam op het bij kantoor van de Amsterdamse Bank in Bussum. Gelet op de vreemde verdwijning zal men een administratief onderzoek instellen. De familie heeft de politie gevraagd om zijn opsporing. Een ongeluk acht men niet uitgesloten. De 15-jarige bijrijder J. L. F. H. Hartman uit Den Haag is gisteriddag om het leven gekomen, doordat liïj werd overreden door een achteruitrij dende vrachtauto. Het ongeluk ge beurde op het binnenterrein van een broodfabriek in de Elandstraat in Den Haag. De jongen werd met zware ver wondingen naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. Bij aan komst was hij reeds overleden. 90. Na enige jaren stierf eindelijk Cromwell en daar het Engelse volk de diktatuur moe was werd koning Karei teruggeroepen. Bij de inhuldiging in Londen bevonden de drie jonge officieren zich onder zijn ge volg. Edward! Edward! riepen hem twee jonge meisjes van af het balkon toe. Onmiddellijk herkende hij zijn bei de zusters, die nu reeds jonge dames waren geworden. 91. Wat was er allemaal niet gebeurd gedurende de lange afwezigheid van Edward. Arnwood was opnieuw ingericht en Humphrey beheerde het goed. Pablo had de houtvestershut overgenomen en was tot tweede opzichter benoemd. De beheerder, mr. Heatherstone, was met zijn dochter Patience naar Londen uitgewe ken en dat boezemde Edward nog het meeste belang Oorspronkelijke roman naar een Fries handschrift door R. LEENSTRA 45 Redbad was in een stevig gegren deld hok, onder de koningsburcht, opgesloten, waar hij geboeid in een hoek lag. De riemen, die hem om polsen en voeten waren gebonden, schrijnden hem. Hij had vertwijfel de pogingen aangewend zijn boeien te verbreken, maar het was onmo gelijk. Het kwam hem voor, dat hij er al de ganse nacht had gelegen, toen de deur werd geopend. In het schijnsel van een fakkel, die een krij ger bij de deur omhoog hield, zag hij een donkere gedaante binnentre den die rieh over hem heenboog. „Drink", zei een stem, die hem niet onbekend voorkwam, doch hij kon zich niet herinneren, wie het kon zijn. De onbekende hielp hem met de hand in de rug overeind. „Drink", zei hij nog eens en tege lijker tijd voelde de jonge koning, hoe hem, terwijl hem een beker aan de mond werd gehouden, iets in de op de rug gebonden handen werd gedrukt: het heft van een mes. Toen verdween de onbekende weer, de grendels werden dicht ge schoven. Redbad begon onmiddellijk de riemen om zijn benen los te snij den. Dat lukte vrij gemakkelijk, al moest hij zich in een vreemde hou ding kronkelen. Met de riemen om zijn polsen ging het veel moeilijker. Toch gelukte het hem het scherp van de snede tegen een der riemen aan te drukken en een vijlende beweging te maken. Gejaagd werkte hij verder aan zijn bevrijding en intussen dacht hij na over hetgeen hij moest doen. Het was duidelijk dat de burcht in handen van de Franken was geraakt; hij begreep ook, dat Hemmema er de hand in moest hebben. Hij moest zien weg te komen uit de burcht en zijn vrienden waarschuwen. Hij ruk te weer aan zijn boeien. Plotseling gaven ze mee. De riemen gleden van zijn polsen. Zijn handen waren vrij. Hij rekte zich uit en spande zijn spieren. Ealfrith had zich, nadat hij Red bad het mes had gegeven, op de hoogte gesteld van de verdere situ atie in de burcht. Bij de poort ston den vier wachten. Twee zond hij weg naar het schip om nog enkele wapens op te halen, die hij zei nodig te hebben. Met de twee overblijven den zou Redbad het zeker klaren, als hij geen tegenslag kreeg. Hij liet zich intussen op de hoogte brengen van het vertrek waarin Liafgard en Ada opgesloten waren. Ook daar stonden twee mannen op wacht. Toen zocht hij een plaatsje op, waar hij ongezien kon waarnemen, wat er bij Redbads gevangenis ging ge beuren. Redbad had besloten zijn wachters naar zich toe te lokken. Hij begon te kreunen, eerst zachtjes, toen luider. Na verloop van enige tijd hoorde hij de grendels terugschuiven. Een sol daat kwam binnen, gevolgd door 'n ander, die een fakkel droeg. De man boog zich over de op de grond lig gende Redbad heen. Plotseling sloot zich een hand om zijn keel en wierp hem tegen de grond. De soldaat met de fakkel tastte naar zijn zwaard, doch voor hij het kon zwaaien, was Redbad als een tijger op hem toege sprongen. De prins greep de man bij de pols, ontwrong het zwaard en sloeg de man met een vuistslag neer. Meteen was hij bij de deur, gooide die achter zich dicht en grendelde haar. Snel, maar behoedzaam sloop Redbad door de gang. Zonder iemand te ontmoeten alleen de ogen van Ealfrith volgden hem bereikte hij het slotplein. Hij zag de wachters in het zwakke maanlicht staan en liep rustig op hen toe. „Wie daar?" riep een der mannen, toen hij hen dicht genaderd was. „Ik" schreeuwde de koning plotseling en zijn zwaard filt- ste. De mannen deinsden terug en voor ze hun wapens konden gebrui ken, was Redbad hen al voorby en door de duisternis opgeslokt. Ealfrith had het gezien en trok zich snel weer terug. Hij begaf zich naar het vertrek van de meisjes. De soldaten gaf hij een kort bevel hem binnen te laten. Ada en Liafgard za ten in een hoek van het vertrek. Ze keken verschrikt op, toen er iemand binnentrad. Plotseling werden Liaf- gards ogen groot van verbazing. „Ealfrith", riep ze verbaasd. „Stil", fluisterde hy, „zeg niets". Maar haar ogen werden donker van woede. „Verrader", siste ze. „Hoor jij ook bij Hemmema en z'n laffe troep". Meteen vloog de deur open. Een krij ger kwam hijgend binnen. „Heer, de friese vorst is ontvlucht. Hij heeft zijn bewakers neergeslagen". Eal frith vervloekte deze tussenkomst. Hij had Liafgard alles willen vertel len. Hoe hij in Keulen had gehoord, dat zijn halfbroer Egbert in Enge land stervende was. En dat hij toen snel op weg was gegaan, omdat hij plotseling de kans zag, Liafgard een plaats aan te bieden, die haar waar dig was. Als Egbert werkelijk stierf, zou hij ditmaal de kroon van North- humberland zonder geweld op zijn hoofd kunnen zetten en dan kon hij Liafgard als gelijkwaardige tegemoet treden. Op weg naar de kust, door Neu- strië, was hij getuige van een over val door rovers op een oude krijgs man. De man verdedigde zich alleen met grote behendigheid tegen vier aanvallers. Hij, Ealfrith was toege sprongen en door zijn hevige aan vallen waren de rovers op de vlucht gedreven .De oude krijgsman was hertog Gallois. Zijn twee metgezellen waren op de vlucht geslagen. (Wordt vervolgd 1

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8