Groeiend getal orders voor Nederlandse industrie op kernenergie-gebied Chauffeur werd vrijgesproken Dagvaarding nietig Uitkering ineens voor ambtenaren Prof. Duynstee over oplossing N.-Guinea geschil Vrijspraak voor eigenaar van hek Autoverhuurder ging zijn wagen uit Spanje halen Geen verhoging loongrens Constructiefout in Y penbur g-rotonde ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 PASTOOR WAS BESTE VERKEERSCURSIST Vrije zaterdag is sommigen net iets te veel De directeur van de Gemeen telijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst in Utrecht, dr. A. A. Koopal, heeft vrijdag middag op een persconferentie meegedeeld, dat het aantal ge vallen van „acute krankzin nigheid" in de Domstad de laatste tijd aanzienlijk is toe genomen. Volgens dr. Koopal is deze toeneming de laatste maanden voor een groot deel veroorzaakt door de vijfdaag se werkweek. Hij verklaarde deze gang van zaken aldus: voor vele mensen is een langduriger rustperiode inderdaad een zegen. Maar in gezinnen waar geestelijke span ningen heersen, kan een ver andering in levensgewoonten door een vrije zaterdag de druppel zijn, die de emmer doet overlopen. Beveiliging voor taxichauffeurs Daimler-Benz is op de Frankforter autosalon uitgekomen met een „veilige" taxi: de chauffeur is van de passagiers gescheiden door middel van een kogelvrije ruit. Betalen geschiedt door een klein loketje in de afscheiding; bovendien kan de bestuurder de ramen en deuren centraal sluiten en vastzetten. Pastoor G. Wenneken uit Zuid-Schermer is de beste van de 35.000 deelnemers aan de verkeerscursus 1960-'61 van het Nederlandse Instituut voor Verkeersonderwijs. Een automobielfabriek had voor de beste cursist een auto beschikbaar gesteld. Gisteravond heeft de heer J. J. van der Laan, directeur van het Instituut voor Ver keersonderwijs, in aanwezigheid van burgemeester J. H. M. de Sonnaville van Akersloot, de auto in Zuid-Scher mer aan de pastoor overgedragen. Foto: vol trots nam pastoor G. Wenneken plaats achter 't stuur van zijn auto. DIESSELSTEL RIJDT OP KOLENTREIN. Omstreeks half zes vanochtend is tussen Kerkrade en Spekholzerheide een dieselstel, een z.g. Blauwe Engel, Gebiekken is dat de Nederlandse (een Centrale raad voor de kernener- door tot nu toe onbekende oorzaak industrie een geleidelijk groeiend gie) zal de regering moeten advise- achter op een kolentrein gereden, aantal buitenlandse orders op kern- ren over de grote lijnen van het be- Van de kolentrein ontspoorden drie energetisch gebied heeft weten te leid inzake de kernenergie. Daarnaast wagens. Er deden zich geen peT- verwerven. De produkten van een, zij komt een ambtelijke commissie voor soonlijke ongelukken voor. Een mee- het zich geleidelijk uitbreidend, as- het uitwerken van de beleidslijnen, rijdende conducteur, die over pijn in sortiment van delen en onderdelen In deze commissie zullen alle depar- de rug klaagde, is voor onderzoek van nucleaire installaties, biedt ech- tementen zitting hebben, die met de naar een ziekenhuis vervoerd, ter slechts beperkte perspectieven, kernenergie te maken hebben. De dienst tussen Kerkrade en Om een volwaardige plaats op het De bewindsman acht het niet mo- ontohouden8146 W°rdt OJSSen kernreactorgebied te kunnen ver- gelijk een bepaald tijdstip aan te ge- werven zal de nationale industrie op ven, waarop kerenergie economisch jj 7 v 7 den duur in staat moeten zijn com- bruikbaar wordt voor het opwekken llClClQSG VGCfltOClTlK plete installaties te kunnen aanbie- van elektriciteit. Wellicht zouden den. kerncentrales tegen 1970 in prijs Daarbij zal vaak samenwerking met kunnen concurreren tegen gewone buitenlandse concerns noodzakelijk centrales. Een grootscheepse toepas- deelt mee, dat, gezien de ontwikke ling van deze indexcijfers in de af gelopen periode, de loongrens voor genoemde wetten, welke sedert 1 ja nuari 1961 8000.—. bedraagt, per 1 januari a.s. niet zal worden gewij zigd. Voorts zal het aan de loonindex gekoppelde maximum-inkomen, waar over premie wordt geheven ingevol ge de algemene ouderdomswet en de algemene weduwen- en wezenwet, hetwelk sedert 1 januari 1961 8.250 per jaar bedraagt, per 1 januari a.s. geen wijziging brengen in het maximum dagloon, waarover inge volge de sociale verzekeringswetten premie wordt geheven en uitkering wordt gedaan. Dit maximum dag loon bedraagt thans 22. zijn. De elektriciteitsbedrijven,* die on getwijfeld bereid zijn zich voor een eerste kernenergiecentrale offers te getroosten, betrekken ook nationaal- economische aspecten in hun overwe gingen. Dit blijkt uit hun streven om de eerste kernenergiecentrale door de nationale industrie te laten bouwen. Niet uitgesloten is, dat dit hun ook tot financieel voordeel zal strekken. sing van kernenergie ziet de minister in de naaste toekomst nog niet. Voor de Haagse rechtbank heeft zich te verantwoorden gehad een chauffeur uit Zwammerdam, aan wiens schuld het te wijten zou zijn geweest, dat op 12 dec. van het vo rig jaar op een terrein aan de Sport- laan te Bodegraven de 3-jarige Ger- Een 24-jarige radiohandelaar uit rit Hogendoorn werd overreden en Kernenergiecentrales zijn maatwerk, Katwijk aan Zee had in de avond gedood. Verdachte was nl. bezig zijn van serieproduikten is nog geen spra- van 1 nov. met een door hem be- 6-wielige vrachtauto achteruit te ke. Vandaar dat de loonquote in de stuurde bestelauto de matroos G. rijden, toen het kind, dat met zijn totale kosten ervan hoog is en bouw v. d. Stoep uit het Vliegkamp Val- autoped speelde, achter de auto in Nederland uit dien hoofde in be- kenburg, die op de verkeersweg na- kwam, hetgeen de chauffeur niet ginsel tot aanzienlijke besparingen bij het kamp liep, aangereden, waar- bemerkte. De kleine raakte onder kan leiden. door de matroos o.m. een hersen- een achterwiel en overleed aan de Met het oog op een tijdige tot- schudding had opgelopen. Het slacht- verwondingen. De officier van justi- standkoming van algemene maatrege- offer liep op het uiterst linkse ge- tie had tegen de chauffeur 60,- len van bestuur, streeft de regering deelte van de rechterweghelft, het- boete of 12 dagen hechtenis geëist er naar om met de voorbereiding geen echter wettelijk gezien, onjuist De rechtbank achtte het tenlaste ge- daarvan zo tijdig té beginnen, dat bij was, omdat hij op het linkergedeel- legde niet bewezen en sprak de de uitvoering van de kernenergiewet te van de voor hem linker rijbaan chauffeur vrij. te nemen veilighendsmaatregelen zo behorende te lopen, zo stelde de ver- spoedig mogelijk na afkondiging van dediger. De officier had 75,- boete Na een val uit raam is in het de wet in wenking zullen kunnen tre- of 15 dagen hechtenis geëist. De Dijkzicht Ziekenhuis te Rotterdam de den. rechtbank heeft in deze zaak de dag- 2-jarige Peter Verboom van de Pa- In een wijziging van de 'wet op de vaarding nietig verklaard. radijslaan in Rotterdam overleden. kerenergie stelt minister De Pous - voor de oorspronkelijke opzet van één kerenergieraad te wijzigen en twee organen in het leven te roe pen. Een niet-ambtelijk adviesorgaan GELUKKIG GEZIN KLEIN CONGRES 1961 VAN WIT GELE KRUIS De Nationale Federatie „Het Wit- Gele Kruis" belegt op 20 oktober 1961 in Esplanade te Utrecht zijn jaarlijks Z/g. „Klein Congres". De bedoeling van het jaarlijks „Klein Congres" is eens per jaar de gele- genneid te bieden tot een bespre king in bredere kring van het werk en het beleid van de Nationale Fe deratie in het algemeen en daaren boven een belangrijk en actueel vraagstuk op het gebied van 't werk terrein van de kruisverenigingen aan de orde te stellen. Aan dit Klein Congres wordt deel genomen door bestuursleden en me dewerkers van de provinciale bon den en voorts door vertegenwoordi gers van de Overheid alsmede van enkele zusterverenigingen. Het congres, dat om 10.45 uur wordt geopend door de vice-voorzit- ter van de Nationale Federatie „Het Wit-Gele Kruis", mr. dr. Th. Speet- jens, vangt aan met een overzicht van het werk van de Nationale Fe deratie „Het Wit-Gele Kruis" in 1961 door mr. J. Th. de Vreeze. De middagvergadering zal worden ge wijd aan het Personeelsbeleid in de organisatie van het Wit-Gele Kruis. Onder de titel „Werken met Men sen", zullen twee inleidingen wor den gehouden, resp. door dr. J. Vol- lebergh en mr. P. F. Pulles. VRAGEN IN DE KAMER OVER ,3RANDARIS". Het Tweede Kamerlid Lankhorst (P.S.P. heeft aan de minister van fi nanciën schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de moeilijkhe den bij het verzekeringsbedrijf „Brandaris". De heer Lankhorst vraagt de minister te bevorderen, dat voor het schadeverzekeringsbedrijf een toezichthoudende instantie in het leven wordt geroepen, analoog aan Een foto van een gelukkig gezin: de Sjah van Perzie met zijn echtgenote, de verzekeringskamer voor het le- koningin Farah Diba en hun 13 maanden oude zoon, kroonprins Reza, ge- vensverzekeringsbedrijf. fotografeerd fat da tuin van het zomerpaleis te Teheran. Kinderbijslag: Naar wij vernemen heeft de rege ring besloten de kindertoeslag voor het overheidspersoneel alsnog met terugwerkende kracht tot 1 oktober 1960 te verhogen met dezelfde bedra gen als waarmee destijds de kinder bijslag voor werknemers in de vrije bedrijven werd verhoogd. Deze verhoging bedraagt drie cent per dag voor de eerste drie kinderen, vijf cent per dag voor het vierde en vijfde kind, acht cent per dag voor het zesde en volgende kinderen. Over de periode 1 oktober 1960 tot en met 31 december 1961, dus over vijf kwartalen, zal de verhoging als uitkering ineens aan het overheids personeel worden uitbetaald. Per kwartaal bedragen de verhogingen respectievelijk f 2.34, f 3.90 en f 6.24. Ingevolge de huidige regeling wordt aan de ambtenaren, boven de kindertoelage van drie procent van het salaris, een kindertoeslag toege kend van 96 cent pei week voor het eerste kind, f 1.31 per week voor het tweede en derde kind, f 2.07 voor het vierde en vijfde kind en f 2.76 voor het zesde en volgende kinderen. De ze toeslagen worden nu dus met de bovengenoemde bedragen verhoogd. Prof. mr. F. J. F. M. Duynstee, hoogleraar aan de r.k. Universiteit in Nijmegen meent, dat de particu liere contacten met welke de groep Rijkens aan ons land een belangrij ke dienst heeft bewezen, de bereik baarheid hebben aangetoona van 'n redelijke ook voor Nederland aan vaardbare oplossing voor het geschil tussen Nederland en Indonesië over West-Nieuw Guinea. Prof. Duynstee, die gisteravond in Utrecht sprak voor de studenten vereniging „Prometheus" ,acht het noodzakelijk dat een redelijke, voor Nederland aanvaardbare oplossing tenminste aan drie eisen voldoet Zo moeten, volgens hem, de Papoea's op een fatsoenlijke manier worden in geschakeld in het tussen Nederland en Indonesië te plegen overleg. Ver der dient overeenstemming te wor den bereikt over een behoorlijke duur van een overgangsperiode en over een praktische methode om tijdens deze overgang het bestuur geleidelijk over te dragen, opdat al dus wordt verzekerd, dat hetgeen werd opgebouwd, tot ontwikkeling blijft komen. Tenslotte moet, vol gens prof. Duynstee, een toekomsti ge autonome status binnen Indone sië voor West Nieuw Guinea ge waarborgd zijn. Prof. Duynstee legde er de na druk op dat de bereikbaarheid van een degelijke oplossing bij de parti culiere contacten voldoende is ko men vast te staan. Zij werd, zo zei hij, bevestigd in de televisietoespraak van generaal Nasoetion en door de toon van de redevoeringen van pre sident Soekarno. In de verklaring van pres. Soekarno, in welke hij uit drukking gaf aan de teleurstelling over de troonrede, sprak hij, aldus prof. Duynstee, op opvallend hoffe lijke toon over de goede wil van de koningin jegens de bevolking van West Nieuw Guinea, een hoffelijke geste welke, aldus prof. Duynstee, des te meer waardering verdient naarmate de troonrede minder heeft voldaan aan hetgeen Indonesië had gehoopt. In de vroege ochtend van 2 nov. van het vorig jaar reed een post ambtenaar te Sassenheim tegen 'n ijzeren hek, dat over het rijwielpad langs de Hoogstraat stond. Het hek was door de hevige wind losgerukt van een ijzeren pen en naar buiten gezwaaid. Wegens het veroorzaken van letsel door schuld heeft een 48- jarige bloembollenkweker uit Sas senheim aan wie het hek toebehoor de zich voor de rechtbank te ver antwoorden gehad. De officier eiste tegen hem 250,- boete of 5 dagen hechtenis. De rechtbank heeft het laste gelegde niet bewezen geacht en Enkele voorbeelden van de nieuwe Weense mode voor 't komende seizoen, verdachte vrijgesproken. getoond tijdens een show in de Oostenrijkse hoofdstad. Zonder auto kwamen drie jonge lui anderhalve maand geleden uit Spanje terug. Zij hadden moeilijk heden met de Spaanse politie ge kregen, omdat zij bij een aanrijding betrokken waren geweest. De huur wagen, een volkswagen van de ver huurder B. Schmidt, werd aan de ketting gelegd. Voor d eheer Schmidt zat er niets anders op dan zelf zijn auto uit Spanje te gaan halen. De heer Schmidt had ook geen enkele moei te gehad om de wagen weer terug te krijgen. De Spaanse politie en de garagehouder, waar de auto al die tijd heeft gestaan, waren zelfs zeer voorkomend. Flinke strop Nadat de jongelui in Nederland waren teruggekeerd, schreven zij 'n briefje aan de verhuurder, waarin zij meedeelden op geen enkele wijze aansprakelijkheid te aanvaarden. De heer Schmidt werd op deze manier een strop bezorgd van 2600,-: 45 dagen was zijn wagen renteloos (45x 40,-) en de reiskosten voor het halen van de auto. Het ontbreken de gedeelte aan de totale som zijn de kosten voor een advocaat, want hij wil langs juridische weg 't geld van de drie vakantiegangers zien terug te krijgen. Zoals bekend is de hoogte van de loongrens voor de ziektewet, het zie- kenfondsenbesluit, de werkloosheids wet en de invaliditeitswet, gekop peld aan het indexcijfer der lonen en het prijsindexcijfer van het le vensonderhoud. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid ANWB dringt aan op verbetering Een constructiefout in de nieuwe verkeersrotonde nabij Ypenburg- knooppunt in de belangrijke ver keersader van Amsterdam naar Rot terdam is er volgens de ANWB de oorzaak van, dat sinds de ope ning in november 1959, hier enige tientallen auto's verongelukt zijn. Tot op heden beperkten de gevol gen zich tot ernstige materiële scha de. De ANWB heeft de Rijkswater staat dringend verzocht orn de hui dige situatie grondig te wijzigen. Over de situatie ter plaatse heeft de ANWB het volgende meegedeeld: Totaal in afwijking met "otondes op soortgelijke punten elders in 't land, moet het verkeer, dat uit de richting Amsterdam komt, vlak bij de roton de Ypenburg eerst een flauwe bocht naar links en direct daarop 'n scher pe bocht naar rechts maken 't Zeer intensieve verkeer is niet bedacht op zo'n manoeuvre. Auto's vliegen hier herhaaldelijk de bocht uit. De bocht is reeds van een verlichting voorzien en er zijn borden „30 km per uur" geplaatst. Het is volgens de ANWB niet mo gelijk te ontkomen aan een recon structie van de wegsituatie. WEENSE MODE

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7