RUMOERIGE DEMONSTRATIE IN ALGIERS OAS kaapte zender opnieuw r *Vv5Sk Moeilijkheden in Katanga nog niet opgelost Potten- en pannen- concert Koning Boudewijn ZAL BETTINA WEER ALS FOTOMODEL GAAN OPTREDEN? als piloot kernproef Chroesjtsjov antwoord (Ie Nenroe besprekingen tussen staten, en in het vatting van deze experimenten geno- ailHYUUIUUC liumuu bjjzonder tussen de Sowjet-Unie en de men. De ontploffingskracht was m V.S., een belangrijke rol kunnen en de orde van een megaton (equivalent De Sow jet-regering is bereid deel moeten spelen bij het verbeteren van een miljoen ton TNT). Dit heeft te nemen aan oprechte besprekingen van de internationale toestand. Ter de Amerikaanse commissie voor ter oplossing van de wereldproblemen verzekerings van de vrede zijn wij atoomenergie meegedeeld, en „bovenal" aan een vredesconfe- op elk tijdstip, op elke plaats en op De opvolging van Hammarskjoeld Het bestand is niet hecht Marion Davies overleden ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1961 51ste JAARGANG No. 15431 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OAS vecht met potten- en ketelmuziek Telet. 2 0 9 3 5 Red 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10 30 03 Abonn. f 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-^ Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De rechts-extremistische satie O.A.S. heeft zich vrijdag voor de tweede achtereenvolgende dag meester gemaakt van de radiozender van de televisie van Algiers en hier over uitgezonden. De omroeper herinnerde aan de donderdagavond uitgezonden oproep, vrijdagavond en maandagavond te betogen voor een „Frans-Algerië". Hij eindigde met de woorden „Houdt moed, de overwinning is nabij". Met het oog op deze oproep van de O.A.S., waren vrijdagavond in Al giers uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen. Op de belangrijkste toeganswegen tot het centrum werden barricaden opgericht, bewaakt door een sterke politiemacht. Veiligheidstroepen bezetten de stra tegisch belangrijke punten. Na een potten- en pannenconcert, dat volgde op de piraten-uitzending van de O.A.S. begaven duizenden „Algerië Frangaise" joelende mensen zich op straat. Op enkele punten in de stad kwamen kneedbommen tot ontploffing en werden vuurpijlen, af geschoten. In de wijk Belcourt, die zowel door Europeanen als Algerijnen wordt be woond, bewaakten veiligheidstroepen het Algerijnse deel. Behalve in Bel court waren in de eveneens gemeng de wijk Bab el Oued de demonstran ten het talrijkst. In het centrum van Algiers claxoneerden automobilisten op de maat van „Algerië Frangaise". Later op de avond, toen het aantal betogers toenam, werden ook in Ijet centrum van Algiers wegversperrin- Omstreeks elf uur begon de beto ging in het centrum van Algiers te verlopen. In de nabijheid van het pa leis van de algemeen gedelegeerde stonden tientallen auto's met lege gen Opgericht. De politie had alle banden. De gendarmes lieten de ban- verkeer verboden den leeglopen van automobilisten Bij de wegversperringen ontstond die óch niet wensten te verwijderen een enorme verkeerschaos. en "leven claxoneren. In constantine, Philippelville, Bo- In een buitenwijk van Algiers werd ne en Sidi bel Abbes werden vrij- - een Europese automobilist doo. ge- dagavond potten- en pannenconcerten schot®n* dader wist te ontsnap- gehouden. Incidenten deden zich pen. niet voor. In gedachten verzonken steekt Bettina de straat over. Haar leven is zo geheel veranderd. Hoe zal haar toekomst worden? Pas als ze de knersende remmen hoort realiseert ze zich wat er gebeurd is. En danweet ze niets meer! In het ziekenhuis wordt ze wak ker. Nu is haar wereld helemaal in elkaar gestort. Voor haar is het leven zinloos geworden. Over en kele jaren is iedereen Bettina vergeten de vrouw, die tot de beroemdste modellen van haar tijd behoorde. txrf.t.t.f, brengt u dit unieke ver haal over Bettina Margraat in grote opmaak in haar serie „Spoedopname". Zorg dat u het leest. Gun uzelf Libelle en reser veer nu uw boeiende lectuur voor de naderende winter. Abonneer u rechtstreeks op Libelle, Nassaupleln 7, Haarlem. Koning Boudewijn van België heeft vrijdag twee uiur in een door hemzelf bestuurd vliegtuig boven Bel gië gevlogen. Hij maakte de vlucht in (Advertentie) een „Cessna" toestel van de lucht- vaartmaatschappij „Sabena". De Belgische vorst heeft reeds eer- en de normalisering van de toestand V11f*1An RllCClCpllA der oefenvluchten met het tweemo- m Europa en de wereld zou het goed f l|Ilieil(ie l\Uh^lStIlC torig toestel gemaakt. Reeds vóór zijn zijn, als de landen die de twee Duitse J huwelijk was hy begonnen met het fta*en niet erkennen wel tot een er- nemen *an lessen kennmg de jure zouden overgaan en betrekkingen met deze staten zouden aanknopen, aldus de Sow jet-premier. ro r, De toelating van Oost- en West- ÏFJlhet gebied van Nova Zembla is Duitsland tot de VN zou hetzelfde de vijftiende Russische kern- II TVT 1 doel dienen. „Wij blijven er bij dat in dampkring sedert de her- rentie inzake Duitsland en Berlijn, elk niveau bereid tot onderhandelin- Dit heeft premier Chroesjtjov aan gen, zo wordt in de boodschap van premier Nehroe van India laten we- Chroesjtsjov verklaard. Een vissersboot uit de Breton ten, in antwoord op het schrijven Volgens Chroesjtsjov is de oorlogs- se havenplaats Billière is donderdag van de conferentie van met-gebonden dreiging sinds het eind van de we- thuisgekomen met een zeeschildpad, landen in Belgrado, dat Nehroe on- reldoorlog nooit zo groot geweest als die 2.50 meter lang is en 800 kg langs te Moskou aan hem ter hand thans. Als oorzaak hiervan noemt hij weegt. Het kostte de opvarenden drie heeft gesteld. de militaire voorbereidingen van het uur om het dier aan boord te krij- Voor het versterken van de vrede Westen. gen. HONGERENDEN KWAMEN IN OPSTAND Laatste rustplaats voor Hammarskjoeld Tijdens een transport van een ge- A' vangenis buiten Algiers naar het centrum van de stad hebben negen Algerijnse nationalisten een vlucht poging gedaan. Eén werd door de Franse politie doodgeschoten, de acht anderen werden gewond. De negen Algerijnen werden in een gevangeniswagen van El Oued, een gevangenis buiten de stad, naar het Maison Carree vervoerd voor tandartsbezoek. Enkele minuten na het vertrek sloegen de Algerijnen hun bewaker neer. Een van hen trok zijn uni form aan, kroop naar de cabine, overmeesterde de chauffeur en nam het stuur over. Vol gas gevend reed hij weg. De bemanning van sen radiowagen van de politie, geïntrigeerd door de grote snelheid van de gevangenis wagen, zette een achtervolging in. Eén der gevangenen nam het wapen van de bewaker en loste een schot. De agenten doorzeefden de auto met kogels. De banden klapten de gevan gene die achter het stuur zat werd gedood en de wagen reed tegen een muur. De acht andere Algerijnen ga ven zich over zonder verzet te bie den. Vertegenwoordigers van de kleine landen in de Verenigde Naties heb ben vrijdag overleg gepleegd over de manier waarop men het eens zou kun nen worden over een tijdelijke opvol ger van Hamarskjoeld als secretaris generaal van de wereldorganisatie. De Noor Nielsen en de Ier Boland willen proberen de steun van de Al gemene Vergadering voor drie grond beginselen te krijgen: in de eerste plaats de erkenning, dat een tijdelijke oplossing noodzakelijk en spoedeisend is; in de tweede plaats de vaststelling dat de Algemene vergadering gerech tigd is een voorlopige voorziening te Dit is een exterieuropname van de kathedraal van Uppsala in Zweden, treffen; en in de derde plaats de vast- waar de begrafenisplechtigheid voor Dag Hammarskjoeld gehouden zal stelling, dat de tijdelijke opvolger één worden. Na de dienst zullen de stoffelijke resten van de sekretaris-generaal persoon is en geen groep van perso- van de Verenigde Naties bijgezet worden in het familiegraf op de begraaf- nen. plaats bij de kathedraal. leden. Zij leed sinds drie jaar aan kanker. Marion Davies' loopbaan als film ster viel in de periode 19171937. Zij verwierf zich zowel bij de zwijgende als bij de sprekende film grote faam. Marion Davies, wier vermogen op tien miljoen dollar werd geschat, liet te Santa Monica, Hollywood, een schitterend huis, „Ocean House" bou wen, waarvan de bouwkosten vier miljoen dollar bedroegen. Er was on der meer en meer dan dertig meter lang zwembad bij, waarvan de be tegeling in Italiaans marmer was uit gevoerd. In dit huis woonden zij zelf, haar vier zusters, haar vader en 32 bedienden. Marion Davies verkocht Ocean House" in 1946 voor een zeer klein deel van de oorspronkelijke waarde. Zij ging toen „kleiner" wonen, in Beverly Hills in een huis van Spaans karakter, dat vijftien kamers telde. Advertentie) De Katangaanse politie heeft gisteren in Elisabethstad een menigte van verscheidene honderden leden van de Kasaistam met geweerkolven en stokken uiteengeslagen. De stamleden waren uit het grote vluchtelingenkamp van de Verenigde Naties naar het centrum van de stad gegaan op zoek naar voedsel. In het vluchtelingenkamp verblijven naar schatting 30.000 mensen. Foto: een Zweèdse militair van een detachement van de Verenig de Naties staat met pistoolmitrailleor in de aanslag bij Kasai-vrouwen, die in de rij staan voor wat voedsel. De Kongolese regering heeft vrij dag bekendgemaakt, dat zij haar toe vlucht „tot eigen middelenzal moe ten nemen om een einde te maken aan de afscheiding van Katanga. In een officieel communiquédat te Leopoldstad werd uitgegeven, werd gezegd, dat premier Adoela in een brief aan het hoofd van de VN in Kongo, de Zweed Sture Dinner, uiting heeft gegeven aan zijn„open- lijke reserves" ten aanzien van het voor Katanga bereikte bestandsak koord. Eerder had premier Adoela ver klaard, dat de Kongolese troepen in alarmtoestand verkeren en gereed zijn, in Katanga geweld met geweld te beantwoorden. President Tsjombe heeft enkele uitlatingen gedaan, welke enige twij fel doen rijzen over het permanente karakter van het bestand. Onder meer noemde hy de Tunesiër Mah- moed Chiari, die de bestandsover eenkomst voor de VN tekende, één van de „voornaamste onruststokers" in Kongo. Verder zei hij, dat de VN- troepen binnen redelijke tijd hun po sities in het postkantoor in Elisa bethstad moeten verlaten. Indien het niet gebeurde zou hij dit opvatten als een schending van het bestand. Twee VN-leiders in Kongo, dr. Sture Linner en Mahmoed Chiari, hebben eerder verklaard, dat een optreden van de centrale Kongolese regering tegen de afscheiding van Katanga, een „politieactie" zou zijn en dat er geen einde aan zou mogen worden gemaakt op grond van de Veiligheidsraadresolutie. HONGEROPROER IN ELISABETHSTAD De Katangaanse politie heeft vrij dag in Elisabethstad een menigte van verscheidene honderden leden van de Kasaistam met geweerkolven en stokken uiteengeslagen. De stamleden waren uit het grote vluchtelingen kamp van de VN op fietsen naar het centrum van de stad gegaan op zoek naar voedsel. Zij waren begonnen winkels te plunderentoen de politie in actie kwam. In het vluchtelingenkamp wonen ongeveer 30.000 mensen in zeer be hoeftige omstandigheden. In Elisabethstad waren vrijdag ochtend de winkels voor het eerst weer open na de strijd tussen de VN- troepen en Katanganen. In de middag dreigde een nieuw in cident tussen VN-troepen en Katan gaanse militairen, toen vier jeeps met zwaar bewapende Katanganen de Indiase posities bij het postkan toor wilden passeren. Na enige aarzeling maakten de Ka tanganen rechtsomkeer, toen een Indiase militair hun een halt had toegeroepen. Volgens betrouwbare kringen zul len de VN en Katangaanse militairen waarschijnlijk gezamenlijk gaan pa trouilleren om het vluchtelingen kamp, dat als één van de belang rijkste bronnen voor incidenten wordt beschouwd. De Baloeba's, uit de naburige pro vincie Kasai, kwamen indertijd naar Katanga om in de mijnen te werken. Zij zochten onlangs hun toevlucht bij de VN, omdat er op grote schaal ar restaties onder hen zijn verricht en de Katanganen hen als minderwaar dige burgers zouden hebben behan deld. Er wordt thans door de VN voed sel voor geheel Elisabethstad aan gevoerd. DE DOOD VAN HAMMARSKJOELD Tot op heden zijn geen aanwijzin gen gevonden, dat het vliegtuig, waarmee Hammarskjoeld veronge lukte, is neergeschoten. Dit heeft 'n Noorse VN-officier, die deelneemt aan het onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk, volgens de Zweedse radio-omroep meegedeeld. Deze officier, kolonel Egge, sloot eveneens de mogelijkheid uit, dat het toestel is neergestort tengevolge van een bom. Uit de plaats van de wrak stukken zóu kunnen worden afgeleid, dat zich geen ontploffing heeft voor gedaan voordat het toestel de grond raakte. In Stockholm is meegedeeld, dat de overbrenging van het stoffelijk over schot van Hammarskjoeld uit Rhode- sië naar de Zweedse hoofdstad in verband met het onderzoek naar de toedracht van het ongeluk tot vol gende week is uitgesteld. Sergeant Julian overleden De Amerikaanse sergeant Harry Julian, de enige die het ongeluk met het vliegtuig van Hammerskjoeld overleefde, is zaterdag in een zieken huis in Ndola gestorven. Hij was in dienst van de Verenigde Naties. Zijn vrouw was vrijdag uit Miami over gekomen. De beroemde filmster Marion Da vies, een der grootsten uit het tijd perk van de fabelachtige filmsterren, is vrijdag op de leeftend van 64 jaar in het ziekenhuis te Hollywood over- ZOEKT U een Gero-Cassette van ƒ40.of ƒ400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vrij zonnig De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een groot boven Rusland gelegen gebied van hoge luchtdruk ver plaatst zich langzaam in zuidelijke richting. Het beheerst nu het weer ir heel Europa en zendt droge con tinentale lucht over Polen en Duits land naar het westen. De vochtige lucht, waarin wij ons nog bevinden en waarin de afgelopen nacht in het zuiden en midden van het land veel mist ontstond, zal geleidelijk wor den verdreven, zodat morgen vrij zonnig weer kan worden verwacht. In het temperatuurverloop komt wei nig verandering. ZON- EN MAANSTANDEN 24 Sept.: zon op 06.28; onder 18.35; maan op 18.57; onder 06.04. 24 Sept.: voile maan. 25 Sept.: zon op 06.30; onder 18.33; maan op 19.24; onder 07.26. Hoogwater standen 24 Sept.: v.m. 2.59; n.m. 3.25. 25 Sept.: v.m. 3.42; n.m. 4.07. KORRELTJE Wie zijn eigen tijd niet met kla gen verdoet, zal nooit over slechte tijden behoeven te klagen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1