S)e CeidóeSoutomt Voordat je 't weet ben je een spion NEDERLANDSE TOERISTEN IN RUSLAND VASTGEHOUDEN Op beschuldiging van spionage Films in zwembroeken verborgen? Het (s)toppunt van de ontgroening De „Noord-Holland" opgebracht Rusk en Gromyko peilen wederzijdse standpunten De infiltratie in Nieuw Guinea Gromyko op z'n praatstoel OAS pakte de televisiezender Cuba wijst talrijke priesters uit De wapenstilstand in Katanga Noviteit op zebrapad te Leiden BUREAUS: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 51ste JAARGANG No. 15439 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telet. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., f 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 OVER SPIONAGE GESPROKEN Het Milanese blad „La Notte" zegt uit betrouwbare bron te hebben ver nomen, dat enige spionnen zijn ge arresteerd, die foto's van geheime stukken van het Euratom-atoomcen- trum te Ispra in Italië aan de Sow- jet-Unie leverden. Onder de gearres- teerden zou zich een jonge Oost- tijd niets van hen had gehoord, om duitse vrouw bevinden. inlichtingen vroeg. De ambassade in Moskou heeft toen getracht inlichtingen te ver krijgen. Er werd echter geen ant woord ontvangen, totdat op 20 sep tember aan de Nederlandse ambas sade werd meegedeeld, dat de heren De Jager en Reydon waren aange houden. De Nederlandse ambassade heeft meteen aangedrongen op het moge- lijk maken van het verlenen van de Umuiden, is opgebracht naar Dja- Twee Nederlandse toeristen zijn in Rusland gearresteerd, beschuldigd van gebruikelijke consulaire bijstand. Er karta. Het schip was, zoals gemeld, spionage. Het zijn de 25-jarige Louw de Jager, de pleegzoon van de burge- *s n°S niets bekend over een even- door de Indonesische marine op 1 meester van Oost-Dongeradeel in Friesland en de 29-jarige Evert Reydon tueel proces tegen de Nederlanders. september tijdens de hulDverlenine ■i ii.j o.iTici jji.oAan hpf hpcnn van Hp7P maanH 15 De zeesleepboot „Noord-Holland" van N.V. Bureau Wijsmuller te uit Amsterdam. Het Sowjetpersbureau Tass heeft donderdag bekend ge maakt, dat hierover bij de Nederlandse regering een protest is ingediend. Aan het begin van deze maand is x een Amerikaanse student, Harvin aan stoomschip „Georgios De Nederlanders zijn aangehouden in Trans-Karpathië, een deel van dé William Makinen, door een militaire Tsavliris" aangehouden ter hoogte rechtbank in de Oekraine, veroor- van Singapore in de Indonesische Sowjet-republiek Oekraïne. In het protest, dat op de Nederlandse ambassade in Moskou is overhan- ^eeld tot acht jaar gevangenisstraf. ^errj^or|a]e wateren en werd daarna digd, staat, dat de twee toeristen hadden bekend, dat zij in opdracht van Tegen waren dezelfde beschul- de Nederlandse geheime dienst Sowjet-gebied bezochten om spionage- inlichtingen voor de Navo te krijgen. Bij hun aanhouding hadden zij films en een notitieboek met spionage- gegevens in hun bezit. Ook bezaten zij „technische apparaten voor visuele waarneming en voor het fotograferen van militaire objecten". OPGELEID DOOR NAVO? Jager waren op 21 juni in Oezjgorod aangekomen. Vandaar hadden zij zich De twee toeristen zouden hebben per auto naar Lwow, Kiew, Char- verklaard, dat zij voor hun vertrek kom, Jalta en Odessa en vervolgens naar Rusland in Amsterdam, in te- weer via Kiew terug naar Oezjgorod genwoordigheid van NAVO-verte- begeven, genwoordigers, waren opgeleid. digingen ingebracht als beide Nederlanders. tegen de vastgehouden te Pulu Sambu in de Riouw-archipel. De Nederlanders Reydon en De In Oezjgorod werden de Nederlan ders aangehouden. In zwembroeken werden tal van films aangetroffen. Volgens de Russische verklaring wa ren de zwembroeken speciaal voor dit doel gemaakt. Het ministerie van Buitenlandse aken in Den Haag heeft meege- Bij een botsing tussen een mobiele ^eeld, dat de Nederlandse regering politie-brigade en Indonesische infil- absoluut onkundig was van het ver- tranten in de buurt van Sorong heeft blijf van de beren De Jager en Rey- een Nederlandse politieman 't leven don in Rusland. Het ministerie hoor- verloren. de er voor het eerst iets van, toen de pleegvader van de heer De Jager, In een officiële mededeling wordt de heer Sytsma, burgemeester van gezegd, dat militaire eenheden en Oost-Dongeradeel, di ereeds geruime mariniers de politie ter zijde staan in de strijd tegen „enkele dozijnen - Indonesische infiltranten". Voorts wordt medegedeeld, dat de plaatse lijke bevolking de politiële actie on dersteunt en dat dorpelingen een ge wonde Indonesiër naar een Neder lands legerkamp hebben gebracht. Sowjet-ambtgenoot, Andrej Gromiko, zijn donderdag in New York bespre kingen over de Berlijnse crisis en an dere kritieke kwesties begonnen. Op de conferentie van westelijke ministers van buitenlandse zaken, die vorige week in Washington werd In een rede voor de Cubaanse t.v. heeft Fidel Castro woensdagavond zijn uitwijzing van Mgr. Masvidal en 135 priesters verdedigd. Volgens Castro hebben de bisschop .en priesters contact gehad met con- De rechts-extremistische organisa- tra-revolutionairen en met geheime tie van het „geheime leger" (OAS) agenten der Ver. Staten, heeft zich donderdagavond geduren de ongeveer een half uur meester ge- Volgens Castro had Mgr. Mosvidal maakt van de radiozender van de tijdens de procce üe van 10 septem- televisie van Algiers. ber provocatie gepleegd. De militie Kort na het begin van het jour- Was toen gedwongen te schieten op naai verdween het beeld. Na enkele de katholieken. Gastro verklaarde, minuten stilte kondigde een stem dat hij geen processies meer zou dul- aan: „Dit is „Radio France", dit is den en de Cubaanse priesters, die de stem van de OAS". de contrarevolutie steunen, hun na- Na het spelen van de „Chant 4es tonaliteit zal ontnemen. Africains" de hymne van de Volgens berichten uit bevoegde rechtse extremisten werd gene- bron heeft de politie van Castro raai Salan aangekondigd. In plaats zondag een willekeurig aantal pries- van Salan sprak echter ex-generaal ters in hun pastorieën gearresteerd, Gardy, eveneens wegens zijn deel- ze meegenomen en eerst kort voor name aan de putch bij verstek ter het vertrek van de boot aan boord dood veroordeeld. gebracht. Gardy verklaarde o.a. dat „de OAS Ondanks de berichten van Cubaan- spoedig zal tonen het gehele land te se zijde, dat slechts een honderd per- vertegenwoordigen". sonen.bij het vertrek aanwezig waren, Vervolgens verklaarde Salan zelf, staat vast dat bijna 50.000 personen dat „de strijd niet zonder waarde is naar de haven gestroomd zijn en de geweest" en „dat men waakzaam politie-afzetting doorbroken hebben, moet blijven". In de meeste pastorieën van Cuba is Salan besloot met een oproep vrij- nog slechts één priester over: de dagavond 22.00 uur te demonstre- normale zielzorg is hiermede vol* ren. komen lam gelegd. 7aken in Den Haaff heeft meeee- D,e Amerikaanse minister van bui- aie vorige weex in wasnington werd deeld dat ^ie Nederlandse reeerirfa tenlandse zaken, Dean Rusk, en zijn gehouden, werd besloten dat Rusk de mogelijkheden zou onderzoeken van onderhandelingen met de Sow- jet-Unie over Berlijn. Men verwacht dat de ministers ook zullen spreken over de crisis in de V.N. die is ont staan door de dood van Hammars- kjoeld. In kringen van de Amerikaanse delegatie bij de V.N., acht men het mogelijk, dat er tijdens de zitting van de Algemene Vergadering een serie bijeenkomsten van de minis ters zal worden gehouden ter be spreking van gemeenschappelijke problemen van Oost en West. Het onderhoud tussen Rusk en Gromyko duurde 4'/2 uur. „Deze be- President De Gaulle is donder- Mercury Falcon Hoogstraat-Leiden dag zijn reis door drie zuidelijke de- en partementen begonnen. Aan de op- 3e~ roep van de boerenorganisaties, het sprekmgen zijn in een vriendschap- bezoek uit protest tegen het land- pehjke en zakelijke sfeer verlopen", bouwbeleid van de regering, te boy- aldus werd van Amerikaanse zijde cotten, werd niet algemeen gehoor medegedeeld. Zowel Rusk als Gro- gegevén myko waren in een „praatstemming" geweest. De volgende week zal men op een nader te bepalen datum op nieuw bijeenkomen. Van gezaghebbende zijde is later vernomen, dat Rusk en Gromyko feitelijk niet dichter bij een oplos sing zijn gekomen van de bespro ken Amerikaans-Russische kwesties, ook al was de sfeer bij het gesprek hartelijk. De ministers hebben zich beperkt tot een peilen van de standpunten, zoals van te voren overigens werd verwacht. ZOEKT U moderne of klassieke modellen Goudeu V erlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. Tsjombe legt krans bij kist van Hammarskjoeld De leider van de civiele operaties van de Verenigde Naties in Kongo, Mahmoud Khiari, heeft verklaard, dat de afscheiding van Katanga een zuiver binnenlandse aangelegenheid van Kongo is, en dat de Verenigde (Advertentie) Naties slechts te maken hebben met het uitvoeren van de besluiten van de Veiligheidsraad. De volkerenorganisatie zal er echter bij president Tsjombe op blijven aan dringen tot een akkoord met de centrale regering te komen. Zelfs wanneer Katanga de jure een Kongolese provincie is, de facto heeft het zich afge- scheiden. Het optreden van de Verenigde Naties heeft slechts ten doel een vreedzame regeling tussen Katanga en de centrale regering tot stand Dit nummer bestaat uit 16 pagina's te brengen, en de normale omstandigheden in Katanga te herstellen. Ontgroening kan n,"t groene charme gepaard gaai. als het noviciaat heet. Het betreft dan geen pettenjongens, maar fris se meisjes, die, nauwelijks de HBS- of lyceumjaren ontgroeid met het studentenleven kennis maken. In Leiden zijn de stra ten weer vól van de WSèles- in-de-dop, die onder leiding van ouderejaars vele vermoei ende, maar ook wel prettige karweitjes moeten opknappen. Zo kregen twee novieten de opdracht op de Breestraat het overstekend verkeer te rege len. De politie, die gezien de krappe salariëring, toch al méér doet dan financieel ver antwoord is en die bovendien met onderbezetting te kampen heeft aanvaardde 't aanbod van de Leidse Vereniging voor Vrouwelijke Studenten om eni ge novieten voor verkeerszaken ter beschikking te stellen met beide handen. Zo konden voet gangers gistermiddag profite ren van de vriendelijke assis tentie, die twee novieten de politie gaven. De politie nam de dames in haar corps op en verstrekte haar een pet, een (lange) verkeersjas en een fluitje, waarmede verkeerszon- daars tot de orde geroepen konden worden. (Foto: De Leidse Crt.) In de kerk van Ndola in Noord Rhodesia legt Moise Tsjombe, president van Katanga, een krans bij de kist van Dag Hammarskjoeld, de bij Ndola door een vliegtuigongeluk om het leven gekomen algemeen sekretaris van de Verenigde Naties. Hammarskjoeld was op weg naar Tsjombe voor een onderhoud over de toestand in Katanga, toen hij verongelukte, (telefoto) Afscheiding erkend als binnenlandse kwestie Khiari gaf een uiteenzetting van de voorwaarden waaronder de wa penstilstandsovereenkomst tot stand is gekomen. Het voornaamste pro bleem was, president Tsjombe de valse indruk te ontnemen, dat de Verenigde Naties een „staakt-het- vuren" wilden omdat zij zich in een moeilijke militaire positie zouden be vinden. De Volkerenorganisatie wil de slechts om zuiver humanitaire re denen een einde maken aan het zin loze bloedvergieten. Een functionaris van het Katan- gaanse ministerie van voorlichting heeft tegenover een verslaggever van het Zuidafrikaanse blad „Die Vader land" verklaard, dat de strijd waar schijnlijk zal worden hervat „wan neer de Verenigde Naties niet on middellijk de volledige onafhanke lijkheid van Katanga erkennen. De wapenstilstandsovereenkomst is geen definitieve oplossing voor Katanga", zo zei hij. Een station, dat zich „de officiële radio-omroep van Katanga" noemt, heeft verklaard, dat president Tsjom be als voorwaarden heeft gesteld voor „een definitieve wapenstil stand": het vertrek van de V.N.- troepen uit geheel Katanga en ver goeding van alle aangerichte schade. In Elisabethstad was het donder dag rustig. De bevolking begaf zich weer op straat, ook op plaatsen waar de afgelopen dagen hevig is gevoch ten. Beide partijen hebben elkaar van schendingen van de wapenstil standsovereenkomst beschuldigd, maar deze incidenten schijnen niet ernstig te zijn geweest. De Baloeba's Een ernstig probleem vormen de Baloeba's, die zich onder bescher ming van de V.N. hebben gesteld. Een Belg, die het kamp, waar 30.000 Baloeba's verblijven, heeft be zocht, noemde de toestanden daar „afschuwelijk". Talrijke vluchtelin gen lijden honger omdat zij geloven, dat het eten dat hun wordt aange boden vergiftigd is. De Verenigde Naties hebben don derdag 60 ton voedsel naar het kamp gezonden, aldus heeft het hoofd van de V.N. in Katanga, dr. O'Brien, meegedeeld. Pokken in Leopoldstad In Leopoldstad is een pokkenepi demie uitgebroken, zo hebben lucht vaartfunctionarissen in Brussel don derdag gezegd. Het Belgische minis terie van gezondheid heeft bevel ge geven alle passagiers voor Leopold stad, die sinds 1 januari niet zijn ingeënt, te doen inënten. Rustig iveer Boven het westen van Rusland handhaaft zich een omvangrijk ho- gedrukgebied, dat gevuld is met ta melijk koude lucht, waarin de tem peratuur in de nacht tot om het vriespunt daalt. Het weer in onze omgeving staat onder invloed van een uitloper van dit hogedrukge- bied. In deïe situatie komt weinig verandering. Voor het gehele week einde wordt droog en rustig weer verwacht. De komende avond en nacht zal zich plaatselijk weer mist vormen, die in de loop van de och tend echter weer oplost. Hier en daar kunnen wolkenvelden voorko men. ZON- EN MAANSTANDEN 23 Sept.: zon op 06.26; onder 18.38; maan op 18.29; onder 04.42. Hoogwaterstanden 23 Sept.: v.m. 2.08; n.m. 2.36. KORRELTJE Beschouw een betrekking niet als een onderdak, maar als een kans.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1