SHOOff nu f.5250- DE PRINS Noodrantsoenen binnenkort in de handel Geen reden tot paniek Programma proef-geloei DE WILDE WELDOENER Winterdienst Spoorwegen Parktoernooi „Unicum" VrtIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 DE LE1DSE COURANT PAGINA 10 Amsterdamse wezen plantten herdenkingsboom NIEUWE GEHEEL COMPLEET VERLAAGDE PRIJZEN: Skoda Octavia f,5495.- f. 5250.- Octavia Super f.5895.- f.5650.- H. ENGLEBERT N.V. THERESIASTRAAT 145 DEN HAAG TELEFOON 070-723903* OctaviaTouring Sport f.6295.- f.6050.- Felicia Sportcabrlolet f.S405.- f.8250.- DEALERS: Garage V. A. REYS, Hoge Rijndijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B., tel. 2820 (Advertentie). Donderdagmiddag heeft de burgemeester van Amsterdam mr. G. van Hall, het nieuwe Burgerweeshuis aan het IJsbaanpad in Amsterdam geopend. Foto: samen met vier weeskinderen, gekleed in het - gelukkig - vijftien jaar geleden afgeschafte kostuum in de Amsterdamse stadskleuren, plant de burgemeester hier bij het nieuwe gebouw de Jonkheer van Jennep-boom, ter ere van jhr. J. F. J. E. van Lennep, oud-voorzitter en nu nog bestuurslid van het burgerweeshuis. GOEDE RAAD VAN REGERING SIRENES GAAN PROEF-LOEIEN Een onderdeel van de komende noodwetregeling betreffende de bur gerverdediging is dt bescherming van de bevolking (B.B.) „Het is vol strekt toevallig, dat de ingezette nieuwe aktie voor de individuele zelfbescherming (vooral tegen atoom bomgevaar) samenvalt met de huidi ge gespannen internationale toe stand". Dit zei minister Toxopeus (Binnenl. Zaken) toen hij ons ont ving voor het geven van toelichting ;op het BB-voorlichtingsprogramma. Want reeds in november '60 heeft de bewindsman in de Tweede Kamer aangekondigd, dat de voorlichting opnieuw ter hand genomen zou wor den. De voorbereiding is deze zomer gereed gekomen. Ons volk moet dus beslist niet schrikken als het nu ineens goede raadgevingen krijgt inzake zelfbe scherming. Minister Toxopeus kon zich zelfs „nauwelijks een beter moment be denken om met de propaganda te beginnen" Want al' er internationaal 'geen spanningen zijn heeft bijkans niemand oor voor zelfbeschermings voorschriften. De burgerbevolking moet nu eenmaal gelijke tred hou den met de krijgsmacht die er im mers óók niet is, omdat er internatio naal nooit iets gebeuren kan. In Zwitserland bijv. is ieder**, al jarenlang voorbereid op het ergste en is o.a. het in huis hebben van nood rantsoenen verplicht. Daartoe wil onze regering niet ko men, de gezinsbescherming geheel overlatend aan de vrije wil en het verantwoordelijkheidsbesef der bur gers. Wel acht de overheid zich ver plicht iedereen op te wekken, zich te allen tijde tegen oorlogsgeweld - ook het moderne - zo goed mogelijk te beschermen.- Hdewel de minister toegaf dat er geen enkele methode te bedenken is, die het vallen van slachtoffers bij bombardementen voorkomt, was hij ervan overtuigd dat mede tegen de ontzettende atoom gevolgen allerlei doeltreffende maat regelen mogelijk zijn - mits men na tuurlijk niet tè dicht bij de ontplof fing is. Het meest zal thans onze bevolking geneigd zijn te schrikken van het be schikbaar stellen van noodrantsoe nen, die binnenkort in de handel ko men en per persoon levensmiddelen zullen bevatten voor circa 7 dagen, kostende f 15. Maar wil men ernst maken van de zelfbescherming, dan is het in huis hebben vün het nood zakelijkste eten „broodnodig". Bij atoomontploffing met de daaraan ver bonden stralingsgevaren kan het im mers onvermijdelijk zijn, zelfs 7 da gen in een schuilgelcgenheid te ver toeven. Dan zijn, behalve eten nodig: noodverlichting, drinkwater, eetge rei, noodtoilet, slaapgelegenheid, ver bandmiddelen, gereedschap om even tueel te kunnen uitbreken, een radio toestelletje enz. Kaarten net wenken Op 25 dezer ontvangt iedereen in Nederland een tweetal gevouwen kaarten met „wenken" hoe te hande len bij atoomontploffing. Men zal goed doen deze kaarten ergens aan een spijker op te hangen om zoek raken te vermijden. Daarna zal er een uitgebreide brochure verschijnen. Mi nister Toxopeus houdt vanavond voor de radio een toespraak en zal voor de televisie een vraaggesprek voeren. Wie niet voldoende meent te zijn ingelicht kaï zich wenden tot de blokwachter van de BB in de eigen wijk, die van alles op de hoogte is. Voor de normale ingezetene gelden n.l. voorschriften betreffende af scherming van de woning tegen ra dio-actieve stof en hittebestraling, de inrichting van een schuilgelegenheid. Openbare schuilkelders voor de ge hele bevolking noemde de minister onmogelijk en ook te gevaarlijk bij plotselinge aanvallen. Ieder huis biedt altijd wel ergens een zekere bescher ming, in hal of gang of badkamer. Maar het beste is een kelderschuil plaats, met zoveel mogelijk afbe- scherming tegen straling. Zo nodig make men gemeenschappelijke plan ning met ouren, aldus minister Toxo peus. Evacuatie van de bevolking uit ge vaarlijke dichtbevolkte plaatsen zal alleen in het uiterste geval geschie den,want de regering ziet daarin grote gevaien. Het zal zeer moeilijk zijn het moment van de evacuatie te kiezen. Nederland is beslist niet het eerste doel van Je eventuele vijand, aldus de minister, dus heeft het wel gelegenheid snel noodmaatregelen .e nemen. Sirenes loeien op proef Het ligt niet in de bedoeling der regering bijv. een grote landelijke alarmoefening te beginnen. De zaak wordt rustig en zakelijk aangepakt en behoeft zeker geen „paniekstem ming" te verwekken. De eerste van iedere maand loeien de alarmsiren;s.on proef en aldus be hoeft dus niemand zich ongerust te maken als op 1 oktober a.s. opnieuw het overigens nare gehuil opklinlt. Mede verwacht de regering geen gevaar van een ri n op de duurzame levensmiddelen, want het vervaardi gen van de noodrantsoenen is thans in volje gang en zij komen binnen de kortst mogelijke tijd in de handel. Volgens de bewindsman slaat Neder land met zijn maatregelen te midden vgn de bondgenoten geen slecht fi- gur. In de wenken voor de zelfbescher ming staan onder meer regels voor waarschuwing en alarmering. De waarschuwing voor luchtararm blijft zoals ze is: een janktoon van één minuut. Einde luchtalarm wordt ge geven met een langgerekte toon van eén minuut. Daarnaast zijn er nu: fall-outwaar- schuwing, dat wil zeggen radioactie ve neerslag wordt verwach* en fall out alarm, dat aangeeft, dat er on middellijk gevaar voor radioactieve neerslag bestaat. Een fall-out-waarschuwing wordt gegeven via de radio (de normale golflengten van de radio-omroep) met aanhoudend klokgelui en via de luidsprekers op auto's Het fall-out-a.arm wordt gegeven door de radio, door sire.?es (B.B.-fa- brieks- en brandweersirenes bijvoor beeld) en door mogelijke andere middelen. Het signaal van de sirenes voor fallout-alarm zal een janktoon zijn van drie maal een halve minuut, on derbroken door tweemaal een halve minuut stilte. Ir de radiomededelingen worden de B.B.-kringen genoemd. Het is dus van belang dat iedereen weet in wel ke kring hij woont en zijn blokwach ter van de B.B. kent. Het vouwblad geeft voorts aanwij zingen wat te doen bij een onver wacht bombardement, bij luchtalarm, bij fall-out-wi. arschuwing en bij fallout-alarm. „Het is beslist niet waar dat men zich niet kan besche;men tegen een atoomontploffing. Met betrekkelijk eenvoudige middelen kan men zich een redelijk grote bescherming ver zekeren", zo heeft de Minister van Binnenlandse Zaken verklaard en zo staat ook in de wenken te lezen. Goedkope tarieven voor ouders van emigranten Op verzoek van de Nederlandse regering hoopt de KLM met ingang van 15 oktober a.s. op haar routes naar New York en Montreal aan wet tige ouders van emigranten, die voor hun emigratie in Nederland woon achtig zijn geweest een korting van dertig procent te verlenen or het normale economy-klasse tarief. Deze ouders dienen op het tijdstip van aanvrage ingezetenen van Ne derland te zijn. Onder dezelfde voor waarden kan deze faciliteit ook wor den verleend aan degenen, die voogd zijn of geweest zijn over dergelijke emigranten. Rechtspersonen kornen niet in aanmerking en evenmin stief- of pleegouders. Bij de regeringen van de V.S. en Canada is een verzoek om goedkeuring voor deze tarieven ingediend. De aanvrager moet een speciaal formulier indienen. Bovendien wor den deze gereduceerde tarieven al leen toegestaan,, indien het verblijf der ouders in de V.S, of Canada niet korter is dan drie en niet langer dan zes maanden. Ten minste een van de ouders dient op het tijdstip van de aanvrage van de reis mini maal 49 jaar oud te zijn. De winterdienst van de Ned. Spoorwegen, die op 1 oktober ingaat, vertoont enkele beperkingen, welke van minder belang zijn voor Leiden en omgeving. De -treinen, die uitvallen zijn voor namelijk forensendienst en treinen voor typisch zaterdagvervoer. De vijf daagse werkweek maakt die treinen voor een deel overbodig. In de stille morgen- en middaguren zullen op zondag treinen uitvallen op de trajecten Dordrecht-Nijmegen en Arnhem-Winterswijk. Van maandag tot en met vrijdag zullen minder stop treinen rijden tussen Groningen en Zwolle en zal het aantal sneltreinen tussen Rotterdam-Hofplein en Den Haag H.S. worden ingekrompen. Op de spitsuren blijft het aantal treinen gelijk. Het driejarig dochtertje van de familie Kletters uit Haarlem is gis termiddag bij het spelen op het ter rein van een kolenhandel onder het' wiel van een achteruitrijdende vrachtauto geraakt. Het kind werd op slag gedood. Bij het aan boord gaan van zijn schip, de Duitse rijnaak „.Johann Winschermann", is donderdagnacht de 30-jarige Duitse matroos George Potyka uit Muhlheim misgestapt en in de Rotterdamse Waalhaven ver dronken. Het stoffelijk overschot is gistermiddag opgehaald. SCHAATSENRIJDEN Amsterdamse kunstijsbaan genoemd naar Jaap Eden De kunstijsbaan aan de Kruislaan in Amsterdam zal de naam gaan dragen van de legendarische Jaap Eden, die in hei verre verleden van de sport wereld kampioen was zowel op de schaats als op de fiets. Op deze wijze wil de stich ting Sportinitiatieven Amsterdam de herinnering aan deze roemrijke sport man vastleggen. Het staat inmiddels vast, dat de Jaap Eden-baan nog in december van dit jaar geopend zal worden. 22 December is er een groot ijsfeest voor het publiek - men wil onder meer alle Amsterdamse piere menten voor deze gelegenheid naar de baan halen - en op de 23e december een internationaal wedstrijdprogram ma. Men heeft het plan onze wereld kampioen Henk van der Grift voor deze wedstrijden uit Noorwegen te laten over komen, terwijl bij de kunstrijdsters na tuurlijk de Europese kampioene Sjoukje Dijkstra niet zal ontbreken. Bij de opening zal een aantal schaats sterren uit het verre en het nabije ver leden als eregast uitgenodigd worden, onder meer Hjalmar Andersen, Ivar Bal- langrud en Clas Thunberg. WIELRENNEN De Nederlanders Wout Wagtmans en Jan Plantaz zullen deelnemen aan de Zesdaagse van New York, waarvoor vrij dagavond in Madison Square Garden het startsein wordt gegeven. Voor deze wed strijd zijn 15 koppels gecontracteerd, o.a. Rudi Altig-Gillen, (Did.-Lux.), Terruz- zi-Faggin (It.), Sacchi-Messina (It.), Plattner-Von Buren (Zwits.), Gieseler- Donicke (Did)) en Pesek-Robinson (VS- Eng). TENNIS PARKTOERNOOI „UNICUM" Het komend weekend zal de r.k. Ten nisvereniging Unicum het parktoernooi, dat tot nu toe door fraai nazomerweer werd opgeluisterd, besluiten. In de loop van de week zijn nog aar dig wat partijen gespeeld-, zodat voor namelijk de halve finales en finales, en verder nog enkele kwartfinales zullen worden afgewerkt. In het damesenkelspel hebben Lies- beth van Ulden, Carla Gribnau en mej. van Meehelen zich al in de halve fina les gespeeld: Carla Gribnau. deed dat deze week door de dapper spelende ju nior Ineke v. d. Stok met 6-2, 7-5 te ver slaan, terwijl mej. v. Meehelen in de 2e set veel tegenstand ondervond van mej. J, van Dam (6-1, 7-5). Bij het herenenkelspel ondervond Noordman, sterk favoriet, onverwacht veel tegenstand van Lambers, die door een hoog tempo de eerste set met 6-2 op zijn naam bracht: Noordman won tenslotte met 2-6, 6-1, 6-3, na in de derde set nog op 0-3 gekomen te zijn. Mej. van Meehelen en Thea Gribnau hebben zich in de halve finale dames dubbelspel gespeeld, waarin zij uitko men tegen de junioren Ineke v. d. Stok en Ankie van Dongen; halve finalist is verder het dubbel Ria Gribnau-mej. v. Dam, na een overwinning op Hetty van Heel-Riet Verhoef (6-2, 6-3). Het vierde dubbel is nog niet bekend. Het gemengd- dubbelspel leverde een verrassing op: het juniordubbel Mieke v. Utden-Stan Walenkamp versloeg Ria Gribnau-Th. Blankendaal met 6-4, 6-2, waardoor ze dapper de halve finale binnenstapten. Naast het hoofdtoernooi worden ver der nog twee troosttoernooien gespeeld, waar bij de „heren" de 11-jarige Loek Sanders al twee overwinningen op zijn naam heeft staan. Het a.s. weekend is er dus nog een in teressant programma of te werken aan de Haarlemmertrekvaart. Oorspronkelijke roman naar een Fries handschrift door R. LEKNSTRA 44 Tegen de avond was er een dichte nevel uit het water opgestegen. On der de bescherming daarvan naderde de vloot van de Franken Staveren. Toen men op een paar pijlschoten afstand van de wal was gekomen, waren de zeilen reeds lang gestre ken en alleen op de riemen hadden ze de laatste afstand afgelegd. Hemmema had een twintigtal frankische krijgers aan boord geno men en daarmee voer hij naar de wal. Snel verdwenen ze in het duis ter van de stad. Een gevoel van onbehagen, van dreigend gevaar beving de prins, toen hij in het duister het burcht plein overstak. Bij de poort stond geen wachter. Ieder was naar het midzomerfeest. De schipper liep ge haast, Redbad volgde, doch in de poort aarzelde hij even. Hij meende een vreemd gerucht te horen. Op hetzelfde ogenblik trof hem 'n zware slag op het hoofd. Hij wankelde, doch zijn hand tastte naar het jachtmes in zijn gordel. Voor hij het mes had kunnen trekken, sprongen drie, vier mannen op hem. Zijn stem smoorde in een doek, die hem tegen de mond werd gedrukt. Terwijl een paar mannen achter bleven om de prins te binden, gin gen de anderen met snel ontstoken fakkels, onder leiding van Hemmema de burcht binnen. Een oude knecht, die verrast door het lawaai, een zwakke poging deed de mannen te gen te houden, werd neergeslagen. In minder dan geen tijd waren de weinige dienaren van de konings burcht overmeesterd. Liafgard en Ada hadden zich naar de uitgang van hun vertrek begeven om te zien wat er aan de hand was. Verschrikt deinsden ze terug, toen plotseling gewapende mannen het vertrek binnendrongen .„Wees maar niet zo bang, mijn duifje", zei een van de mannen, terwijl hij Liafgard bij de arm greep. Ze gaf hem plot seling een hevige klap in het gelaat, waardoor hij even onthutst terug week. Toen hij opnieuw op haar toe kwam, verscheen Hemmema in de deuropening en riep de mannen te rug. „Wat heeft dit te betekenen" vroeg Liafgard de koopman. „Dit heeft te betekenen, dat ik de macht op de koningsburcht en in Staveren in handen heb. Redbad, de jonge ko ning, is mijn gevangene". Ada sloeg de handen voor de ogen en barstte in snikken uit. „Huil maar niet, Ada" zei Hemmema. „Jij hebt niets kwaads te verwachten". Hij ging naar haar toe om haar een arm om de schou der te leggen. Ze schudde zijn hand af en zag hem plotseling recht in zijn gezicht. „Lafaard. Jullie hebt hem in een hinderlaag gelokt. Een eer lijke strijd durven jullie niet". „Kalm aan, meisje. Niet zulke le lijke dingen zeggen. Ik heb grote plannen met jou. Jij mag de vrouw van de heer van Staveren worden. Je zult het goed bij me hebben. Kom maar eens hier". Hemmema wilde het meisje in zijn armen nemen, maar ze rukte zich los en week terug. Hij achtervolgde haar maar stuitte op Liafgard, die een zitbankje dreigend had opgeheven. Hemmema durfde zijn wapen niet tegen de prinses gebruiken en bleef staan. „Ik heb nu belangrijker din gen te doen. Maar wacht maar, Ada, je wordt de mijne of je wilt of niet. Ik ben nu hier de man die het te zeggen heeft. Geef het sein, dat ook de anderen aan wal kunnen gaan", zei hij tot een van de krijgers en verliet het vertrek, nadat hij een tweetal van zijn knechten opdracht had gegeven de meisjes te bewaken en desnoods met geweld te verhin deren dat ze ontvluchtten. Geleid door de mannen van Hem mema en die van zijn vrienden zet ten de frankische krijgers alle toe gangen tot de stad af, zondat nie mand er meer uit of in kon. Daarna begaf Hemmema zich naar hertog Gallois, die op de wal de ontsche ping van de krijgers had geregeld. De hertog stond er met enkele van zijn onderaanvoerders. „Ik heb Redbad gevangen kunnen nemen", zei Hemmema tot de hertog. „Daarmee is voor ons het bezit van Staveren verzekerd. Ik zal zo spoe dig mogelijk een boodschapper naar de friese hoofden zenden. Ze moeten weten, dat elk poging om Staveren met wapengeweld binnen te komen de dood van hun pas gekozen koning tot gevolg zal hebben. We kunnen aan Redbad de eis stellen, dat Sta veren voortaan een zelfstandige stad zal zijn, een bondgenoot van het fran kische rijk, met een frankische be zetting. Als onderpand zal prinses Liafgard moeten trouwen met een van de zonen van uw koning. Wei gert Redbad, dan voeren we hem en de prinses mee op onze schepen. Ze blijven dan beide in onze handen. Ik heb dit al met de hertog van Barras geregeld"; „Goed" antwoordde de Frank. „Laat intussen alle mannen, van wie u niet zeker bent, gevangen nemen. U kunt wel 'n aantal van mijn lands knechten meekrijgen". Het zal niet veel tijd vragen, hertog. En dan is er nog iets. Er is een meisje in de koningsburcht, waar ik bijzonder veel belang in stel. Het meisje dat bij prinses Liafgard is. Wilt u zor gen, dat niemand het haar lastig maakt, en dat zij niet kan ontsnap pen. Ik zal haar morgen naar mijn woning laten overbrengen". De her tog lachte even veelbetekenend, doch beloofde dat hij er voor zou zorgen. In de groep aanvoerders, die rond de hertog hadden gestaan, was een lange, slanke jongeman een ietsje naar voren gekomen, zodat hij alles goed had kunnen verstaan, maar toch niet herkend kon worden. Hem wenkte de hertog naast zich, toen Hemmema was vertrokken. „Op de gevangenen in dp koningsburcht moet streng toezicht worden gehouden. Niemand mag ontsnappen, maar nie mand mag een haar gekrenkt wor den. Ik draag jou op, daarvoor zorg te dragen". De jongeman boog en verdween in de duisternis. Het was Ealfrith! (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10