Coalitiebesprekingen in W.-Duitsland BESTANDSBESPREKINGEN MET TSJOMBE V.N. troepen in het nauw te Kamina DE OPVOLGING VAN HAMMARSKJOELD Paus bezocht catacomben Adenauers kansen Ook bij zee- en luchtmacht langer dienen? Socialist Bommer terug als tweede Kamer-voorzitter Korte zitting Oost- en West- Duitsland De afsluiting van Oost-Berlijn Spaak bij Chroesjtsjov WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1961 51ste JAARGANG No. 15428 Dinsdagmorgen heeft de Paus van uit zijn zomerverblijf te Castelgan- dolfo een uitstapje gemaakt naar de Catacomben van San Callisto, welke zich aan de Via Appia even buiten Romé bevinden. De Paus ging gister morgen om 7.15 uur al op weg en was tegen 8 uur aan de catacomben. Begeleid door de paters Salesianen, die deze catacomben beheren, heeft hij de meest belangrijke punten be zocht. ZETELVERDELING IN DE DUITSE BONDSDAG 1957 1961 \DUITSE PARTU 8, CHRISTEN-DEMOKRATEN y SOCIALISTEN :wi6?w BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tsjombe nog lang niet uitgeschakeld Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telet. 20935 Red. 20015, 25594- Advert.20 826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 13.30 en 19.00 Q.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., ƒ2,55 p. mnd., ƒ7,50 p.kw., Franco p.p. 8.-, Adr. 17 ct p. mm., Teletoontjes ƒ1,50 De leiding van de Christelijk-De- mocratische Unie heeft dinsdag be sloten de bondsvoorzitter dr. Konrad Adenauer te verzoeken zich opnieuw voor het ambt van bondskanselier ter beschikking te stellen en als par tijvoorzitter besprekingen over een eventuele coalitie met de Vrije De mocratische partij (FDP) te voeren. Adenauer krijgt een onderhande lingscommissie van twaalf leden, waartoe ook vice-kanselier Erhard behoort, aan zijn zijde. Tegenover de mededeling van de zijde der CDU staat, dat Erich Het ziet er naar uit, aldus de West- berlijnse politie, dat de aangekondig de ontruiming van woningen aan de grens begonnen is. Een gezin van vader, moeder, twee zoons van 14 en 18 jaar en een groot vader van 73 zijn dinsdag nog naar West-Berlijn uitgeweken door uit 'n huis in het oostelijke stadsdeel te springen. Westberlijnse brandweer lieden stonden met een springzeil klaar. Enkele minuten later sprong een echtpaar en een dochtertje van drie. Zij zullen waarschijnlijk wel de laatsten geweest zijn, die op deze manier hebben kunnen ontsnappen. In Den Haag verwacht men, dat in navolging van de landmacht ook de dienstplichtigen van zee. en lucht macht langer onder de wapenen zul len worden gehouden. Deze nieuwe maatregelen ter verhoging van de paraatheid van onze strijdkrachten moeten, aldus een zegsman, alleen worden gezien als een oplossing van het personeelsprobleem. In defensiekringen is men er van overtuigd, dat er nog veel van der gelijke maatregelen, die de paraat heid moeten verhogen, kunnen wor den genomen voordat tot mobilisa tie wordt overgegaan. De vrede getekend De ruzie over het voorzitterschap van de Tweede Kamer is gisteren na drie jaar weer bijgelegd. Toen het laatste kabinet-Drees struikelde over de belastingvoorstellen van minister Hofstra, ontstond onenigheid in de Kamer, omdat de socialisten de on partijdigheid van dr. Kortenhorst als voorzitter in twijfel trokken. Dr. Kortenhorst werd toch geko zen zij het zonder de PvdA maar als tweede voorzitter werd geen socialist meer gestemd, omdat de KVP op haar beurt steun onthield aan de socialistische kandidaat. Gis teren is het allemaal echter weer in het reine gekomen. De heer Korten horst werd opnieuw kamervoorzitter, tweede voorzitter werd de socialist Bommer en als derde werd aange wezen de liberale kandidate mevr. J. M. Stoffels-Van Haaf ten, die dus van de tweede plaats werd verdron gen. Mende, de voorzitter van de Vrije Democratische partij dinsdagmiddag, na een bijeenkomst van partijbestuur en parlementsfractie, voor de pers verklaard heeft, dat de vanwege de partij ingestelde onderhandelings commissie - waarvan hij tot voorzit ter werd gekozen - een coalitie met de Christen-Democraten onder dr. Konrad Adenauer als kanselier on dubbelzinnig van de hand wijst, evenals deelneming van de FDP aan een overgangsregering met een kan selierschap voor een bepaalde ter mijn (waarbij Adenauer voorlopig dit ambt zou behouden). Mende liet wel de sympathie van zijn partij voor de „tweede man" van de CDU, minister van economische zaken Ludwig Erhard, blijken. De FDP herhaalde tevens haar af wijzing van een coalitie met de so cialistische partij. De mogelijkheid van een coalitie der drie partijen schijnt dan ook tot een minimum te zijn geslonken. Het schijnt verder hoogst onwaar schijnlijk, dat Brandt het partijvoor zitterschap van Ollenauer zou over nemen of leider van de SPD-fractie in de Bondsdag zou worden. Brandt zal als burgemeester niet tegelijk Bondsdaglid kunnen zijn. Naar uit kringen van de FDP ver luidt, schijnt men daar eventueel wel een regering van alleen de CDU on der Adenauer te willen aanvaarden, als er concrete waarborgen gegeven worden voor deelneming aan een la tere regering onder Erhard. Ook de aanhangers van Erhard schijnen een dergelijke oplossing wel te willen aanvaarden. ZOEKT U EEN gouden armband voor f 70.en f 100.of ƒ300.— en ƒ400.—. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Plaatselijk mist Terwijl in het zuiden en oosten van Engeland en in het westen van Frankrijk het weer wordt verstoord door kleine depressies, blijft 't weer in een groot deel van West-Europa onder invloed van een hogedrukge- bied, waarvan het centrum boven Scandinavië ligt. Het storingsgebied breidt zich heel langzaam in oostelijke richting uit. In verband daarmee blijft in ons land de kans op een bui aanwezig. Bovendien zal er zich de komende nacht op tamelijk uitgebreide schaal mist vormen, die morgen op enkele plaatsen hardnekkig kan zijn. Overigens blijft de temperatuur nog ver boyen normaal. ZON- EN MAANSTANDEN 21 Sept.: zon op 06.23; onde r 18.42; maan op 17.23; onder 91.01. Hoogwaterstanden 21 Sept.: v.m. 12.45; n.m. KORRELTJE Vooruitdenkers komen vooruit, achteruitdenkers raken achterop. TIJDENS DE RIJTOER DOOR DEN HAAG President Tsjombe van Katanga heeft dinsdag in Ndola in Noord-Rhode- sië bestandsbesprekingen gevoerd met Mahmoed Khiari, de Tunesische speciale vertegenwoordiger van de V.N. in Kongo. Tsjombe was vergezeld van zijn ministers van buitenlandse zaken en financiën, Kimba en Kibwe. Het gesprek vond plaats in een kantoor op het vliegveld van Ndola. Khiari is de voornaamste verbindingsman van de V.N. geweest voor contacten met de Kongolese autoriteiten in Leopoldstad. Hij speelde een belangrijke rol bij de totstandkoming van het akkoord tussen de centrale Kongolese regering en het bewind van Gizenga in Stanleystad over de bijeenroeping van het parlement. Sinds kort treedt hij op als hoofd van het burgerlijk optreden van de V.N. NEDERLAAG ONAFWENDBAAR? De verovering werd in Elisabeth- stad bekendgemaakt. KAMINA VEROVERD? Het Katangaanse leger heeft dins dag bekendgemaakt, dat de basis Kamina en het daarbij gelegen vlieg veld op de troepen van de V. N. is veroverd. Om het bezit van de basis is drie dagen lang gestreden tussen 300 Indiase militairen en 5000 Ka tangaanse soldaten en stamleden. Een woordvoerder van de volke renorganisatie te New York sprak later het bericht van het Katangaan se leger tegen. Hij zei, dat het betrek kelijk geringe Zweeds-Indiase garni zoen zich heeft teruggetrokken op De zestiende zitting van de Alge mene Vergadering der V.N. is dins dag om 20.22 uur (Ned. tijd) ge opend en drie minuten later ver daagd tot woensdag 15.30 uur. Van deze drie minuten werden twee in beslag genomen door één minuut stilte, waarmee iedere zitting voor gebed of meditatie wordt ge opend en door een minuut stilte ter nagedachtenis van Dag Hammars- kjoeld en de functionarissen van de V.N., die met de secretaris-generaal bij het vliegtuigongeluk in Afrika zijn omgekomen. Dit was de kortste zitting van de Algemene Vergade ring. De Sowj et-minister van buiten landse zaken, Gromiko, heeft dins dag bij het verlaten van de bijeen komst van de Algemene Vergadering in antwoord op vragen van journa listen, die hem buiten de zaal aan hielden, verklaard, dat de Sowj et- Unie zal aandringen op aanvaarding van haar plan voor een drieman schap dat aan het hoofd van de Ver enigde Naties moet staan. ,.De tijd is rijp voor een verandering in de topleiding". Er zou zo spoedig mo gelijk een radicale wijziging in de structuur moeten komen in de zin van het Sowj et-voorstel voor 'n drie manschap, aldus Gromiko. Hij wilde zich niet uitlaten over de vraag of de Sowjet-Unie een tijdelijk admini stratief hoofd ter vervanging van Hammarskjoeld wil aanvaarden. Van andere zijde is gemeld, dat de Sowjet-delegatie bezwaar heeft ge maakt tegen het plan voor de aan wijzing van een tijdelijk administra tief hoofd. Staatsbegrafenis voor Hammarskjoeld De Zweedse regering heeft in over leg met de familie besloten Ham marskjoeld een staatsbegrafenis te geven, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Stockholm meegedeeld. De datum van de begra fenis is nog niet vastgesteld. De treinen, die lopen tussen West- Berlijn en W est-Duitsland behoeven aan de grens tussen Oost- en West- Duitsland niet langer te stoppen voor controle door de Oostduitse autori teiten. Dit heeft de persdienst van de Westduitse spoorwegen in West- Berlijn meegedeeld. Tot op heden hadden de treinen tussen West-Berlijn en Keulen, Mün- chen en Hamburg ongeveer vijftig minuten oponthoud voor controle aan de grens. Van de andere kant heeft het Oost duitse ministerie van binnenlandse zaken dinsdagavond gewaarschuwd, dat de Oostduitse troepen aan de Berlijnse sectorgrens bevel gekregen hebben, „onverbiddelijk" op te tre den tegen provocaties van Westber lijnse kant. Het aantal provocaties van West- Berlijnse zjjde zou dinsdag toegeno men zijn. Grensverdedigingswerken waren op verscheidene plaatsen be schadigd en Oostduitse strijdkrach ten waren beschbten en met stenen bekogeld. Volgens de Westberlijnse politie hebben vanochtend circa 60 Oost duitse burgers met witte armbanden om particuliere huizen in Oost-Ber lijn bezocht, die onmiddellijk aan de sectorgrens liggen. Er kwamen vrachtauto's aanrijden en pantser wagens hielden een oogje in het zeil. Paul-Henri Spaak, de Belgische vice-premier en minister van buiten landse zaken, heeft dinsdagochtend een gesprek van drie uur met pre mier Chroesjtsjov gehad Dit onderhoud heeft, volgens een communiqué van de Belgische am bassade in Moskou, Spaak een „ge voel van hoop en vertrouwen in de toekomst" gegeven. De minister, die na de besprekingen de gast van de Sowj et-premier aan de lunch was, wilde niets over het gesprokene meedelen. CRISIS IN DE V.N. TJAMMERSKJOELDS DOOD is één van die tragische ongelukken, welke hun weerklank vinden in de hele wereld. Algemeen betreurt men het lot van een man, die omkwam bij het zoeken naar een oplossing voor 'n bijzonder naar conflict. Maar nog meer betreurenswaard kunnen de gevolgen zijn voor de grote we reldorganisatie der volken, in wier dienst hij zijn leven gaf. Het lijkt onvermijdelijk, dat er een crisis gaat volgen, welke de Verenig de Naties op him grondvesten kan gaan schokken. Zoals men weet negeerde de Sow jet-Unie Hammarskjoeld en erkende hem niet langer als secretaris- 0 generaal .Niet alleen noemde Moskou hem een „lakei van het imperialisme", maar bovendien had men daar ook iets tegen zijn functie als zodanig. Moskou wil het eenhoofdig secretariaat-generaal ver vangen zien door een driemanschap (één voor het Westen, één voor het communistisch blok en één voor de neutralistische staten), waarbij ieder van deze drie het recht van veto heeft. Men noemt dat naar de Rus sische slee met drie paarden „het troika-systeem". Maar het is duide lijk, dat de slee niet vooruit komt, als alle drie de paarden in verschil lende richtingen trekken en het is evenzeer duidelijk, dat de uitvoeren de macht van de UNO niets kan uit voeren, wanneer er aan het hoofd een leiding staat, waarin .men het op vrijwel alle punten volmaakt on eens is. De Assemblée wordt dan in de uitvoering van haar besluiten evenzeer verlamd als de Veiligheids raad. Tot nu toe heeft het Westen een principiële beslissing op dit punt kunnen vermijden, dank zij het feit, dat Hammarskjoeld op zijn post is gebleven, doch nu wordt het pro bleem actueel. Vermoedelijk zal de beslissing over een definitieve aanstelling van een nieuwe secretaris-generaal even kun nen worden uitgesteld, als men zich in de Assemblée en de Veiligheids raad beperkt tot de aanstelling van een voorlopige plaatsvervanger (de Assemblée moet de secretaris-gene raal benoemen, maar op voordracht van de Veiligheidsraad). Maar vroeg of laat zullen de Assemblée en de Veiligheidsraad zich toch moeten uitspreken, want het is niet aan te nemen, dat de Russen hun „troika" op stal zullen zetten. Naar het zich laat aanzien, moet dit op een im passe uit lopen, een impasse welke ofwel leidt tot een semi-permanente onhoudbare toestand ofwel tot een breuk. „Onhoudbare" toestanden zijn er vele in de wereld en zij blijken buitengewoon hardnekkig te zijn. Voor de Volkerenorganisatie zou zo'n toestand niet bepaald voordelig zjjn en zeker niet bevorderlijk voor de groei van haar invloed, waarvoor Hammarskjoeld gestreden heeft met de inzet van zijn gehele persoonlijk heid. - sleutelposities, zoals de rolbaan en de verkeerstoren van het vliegveld. In dit verband werd opgemerkt, dat de basis een gebied van 1250 vier kante km. beslaat. Het vliegveld kon nog steeds worden gebruikt. In Katangaanse regeringskringen gelooft men, dat de troepen van de Verenigde Naties onafwendbaar een nederlaag tegemoet gaan. Men ver wacht zelfs dat zij zich binnen en kele dagen zullen overgeven. Benden jonge Afrikanen trokken dinsdagochtend door de straten van Elisabethstad. Elke Kasai die zij te genkwamen werd afgeranseld en weggevoerd .De Europese bevolking sloeg deze taferelen met afschuw gade. Van gezaghebbende zijde in Leo poldstad is vernomen, dat de Ver. Naties bereid zijn, dr. O'Brien, de vertegenwoordiger van de Volkeren organisatie in Katanga, terug te trek ken, wanneer dit de situatie zou ver helderen. Premier Adoela (centrale regering in Leopoldstad) heeft in een radio toespraak verklaard, dat de Kongo lese strijdkrachten in staat van alarm zijn gebracht en gereed staan om „in Katanga geweld met geweld te be antwoorden". Dinsdagmiddag heeft het koninklijk gezin in twee open rijtuigen een rijtoer gemaakt door het zonovergoten Den Haag. Foto: Koningin Juliana en Prins Berhard tijdens deze tocht. De vier koningskinderen bij Hofje van Nieuwkoop Dinsdagmiddag heeft de koninklijke familie in twee De foto toont vier stralende prinsessen bij het „Hofje waar een ogenblik open rijtuigen een rijtoer door Den Haag gemaakt, van Nieuwkoop" waar bejaarden zijn gehuisvest en werd'balt gehouden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1