S)e CeidóeSotvïct/tit Vele duizenden, stralend weer, ontelbare vlaggen zorgden weer voor onvergetelijke rijtoer van Koningin, Prins en drie oudste Prinsessen De Russische proeven TWIN! je wrn halve Zkfow! Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 19 SEPTEMBER 1961 51ste JAARGANG No. 15427 Miljoenen dansen ons voor de ogen Telel. 2 0 9 3 5- Red. 20015, 25594 - Advert. 20826. Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19 00 n.) Giro 10 30 03 Abonn. f 0,59 p. w„ f 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. nun., Telefoontjes 1,50 miraal b.d. N. A. Rost van Tonnin- Opnieuw droegen de gulden zon- VELE DUIZENDEN gen newielen van de gouden koets Ko- Tussen de calèche van de prinses- ningin Juliana en Prins Bernhard Het heerlijk oranje-zonnetje, waar- sen en de gouden koets, welke calè- door een dicht opeengepakte, voor de tropische cycloon „Betty" che door een voorrijder, twee lakeien Juichende r_.enigte naar de Ridder- nodig was, overgoot dit kleurrijke te voet, ter rechterzijde door een be zaai. Het laaiend, juichend enthou- en indrukwekkende schouwspel. reden adjudant luitenant-kolonel- siasme gold natuurlijk ook de Prin- De Haagse binnenstad geleek deze vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq sessen Beatrix, Irene en Margriet, ge- middag éen grote feestzaal, rijk ver- Bergmann en ter linkerzijde door een zeten in een calèche met postiljons- sierd met vlaggen en daarbij het bereden adjudant luitenant-kolonel bespanning, die voor de gouden koets enthousiaste gejuich van de duizen- j l. L. baron van Lynden werd ge- uitreed. den drommend langs de straten of escorteerd, reed een commando Reeds vele uren, voordat de stoet hatnIf"1'J "j' f' Paard- van het paleis aan de Lange Voor- In ?1ft e*TS*e rijtuig met tweespan hout vertrok, maakten zelr velen pvaeft, ceremo- zich weer van een goede plaats langs de route meester. Troonrede in gheluc en spoet In het eerste rij H.M. de Koningin was gekleed in niemeester, plaats. Aan beide portie- ren ging een lakei te voet. In het een robe van donkerbruin taf, waar- tweede rijtuig met tweespan stegen in zeer gedekte herfsttinten verwerkt, mevrouw L. A. J. baronesse De Daarbij droeg zij een fluwelen hoed dame du palais, en de groot- me^ goudkleurige tule, bruine schoe- officieren mr. G. C. baron Baud en jhr. mr. dr. A. \V. L Tjarda van nen en handschoenen. De vorstm Starkenborgh Stachouwer. Dit rij- droeg het Grootkruis der Orde van tuig werd ook door twee lakeien ge- de Nederlandse Leeuw. MaWpft*' aWmlLfprt/mpTSonw ZKH de Prins droeS het ceremoni- judant te paard, het plein voor de Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Maj esteits grootmeesteres mevrouw 6 Ridderzaal op. Dan volgen de escor- r 6 L. i\4. J. D. van ^fickevoort Crom- eel tenue van generaal van het gar- £g§ garde-grenadiers, de hofrij— De drie prinsessen op weg naar het Binnenhof. P* en troonrede gaat zich zelden melin en Hare grootmeester vice-ad- deregiment grenadiers en eveneens tuigen en tenslotte de calèche van de te buiten aan dramatiek, nóch van fle prinsessen en. de gouden koets onder in de opbouw, nóch in de woordkeu ze. Des te meer opvallend is het, dat zij op deze zonnige Prinsjesdag in 'n gelukkig en welvarend land opent met de korte zin: „De ontwikkeling van de interna tionale situatie is verontrustend". Er volgen dan enige volzinnen over die internationale situatie, waaruit de vastberadenheid der regering blijkt. Met één enkele streek wordt in de Troonrede echter de historische be langrijkheid van het parlementaire nieuwjaar getekend. In de slotzin wordt deze gedachtengang weer op-» genomen, waar gerept wordt van „deze tijden van spanning" eh van „een zeer bijzondere verantwoorde lijkheid". Het is misschien door deze zwarte veeg op de achtergrond, dat de ge hele verdere Troonrede een wat vage en grijze indruk maakt. Wanneer die zwarte veeg er niet was, zou zij ook optimistischer van toon lijken. Het land is welvarend. Zelfs het tekort op de begroting van „slechts" 275 miljoen is een record sinds de oorlog, al zijn de uitgaven boven de 10 mil jard gestegen, wat ook een record is. De stijging is in hoofdzaak bestemd voor de landsverdediging en voor het onderwijs. Hoe betreurenswaardig ook de ene noodzaak, hoe verheu- genswaardig ook de andere, aan bei de is niet te ontkomen. Dat er verlaging komt over ne gen maanden! van de loon- en in komstenbelasting zal het rampzalige volk, zuchtend onder een zwaardere druk dan ten tijde van Philips II, uitermate verheugen, als het eenmaal zo ver is! Kennelijk geschiedt deze toezegging krachtens de eerder ge dane belofte en zou de regering deze verlaging uit conjunctureel oogpunt liever maar weer opschorten. In deze tijd van veel te hoge overheidsont vangsten moet het belastingpeil niet temin objectief te hoog worden ge acht. Het bedrijfsleven wordt echter weer, en wéér in de vennootschaps belasting, het kind van de rekening. Steek hem in zo'n katoenen Hazewind Parka! Dan is hij iedere bui de baas. ovationeel gejuich van de menigte, Nederlandse Leeuw. die zo gelukkig was geweest zich een Prinses Beatrix was gekleed in 'n plaats op het Binnenhof te verove- robe van zeegroen kant. Een fluwe- regjet drie tikken van zijn staf op len hoed, satijnen schoenen en glacé de vloer kondigde vervolgens de ce- handschoenen in de kleur der robe remoniemeester jhr. a G. de Graeff Zondag heeft de Sowjet-Unie voor de komst van Hare Majesteit in de de tweede maal een meertrapsraket completeerden haar toilet. bijeenkomst aan. De Koningin werd gelanceerd in de richting van de Prïn^pc Trpnp Hrnpp- apn rnRp vun door cle voorzitter van de commissie, Prinses Irene droeg een robe van Ramer mr G' stille Oceaan. Volgens Tass is de cerisekleurige satm, bewerkt met flu- Vixseboxse naar de troon begeleid, proef volledig geslaagd. Alle instru- welen bloemen en een hoed van jjet lid van de Tweede Kamer mr. menten hebben volgens plan ge- lichtbeige organdie. Ook haar glacé A. B. Roosjen vergezelde Prins werkt. Bernhard naar zijn zetel, het lid van handschoenen waren lichtbeige en de Eerste Kamer, de heer J. H. M. De Sowjet-Unie heeft maandag le zij droeg satijnen schoenen in de Derksen, prinses Beatrix naar de i3e kernontploffing in de dampkring kleur van haar toilet. hare. Aan het lid van de Tweede hervattin e rter nroeven te Kamer ir. C. N. van Dis en het lid seaerc ae nervatting der proeven te- Het toilet van prinses Margriet be- van de Eerste Kamer mr. G. J. P. weeggebracht. De proef werd geno- stond uit een tafzijden robe met gele Cammelbeeck viel de eer te beurt men in ^et gehied van Nova Zem- bloemen en groene bladeren op wit haa^zetels^e begSe!den!aie>riet bla en had de kracht van meer dan fond, een kapje van goudkleurige Na het uitwisseien van hoofse een megaton. Het is de vijfde ont- tule, schoenen van dezelfde stof als groeten nam hierna Koningin Julia- ploffing met de kracht van een me de robe en bijpassende handschoenen. *ja troonrede^ voor*ezen van gaton of meer. (Advertentie) H.M. de Koningin bij het uitspreken van de troonrede Orde van de Nederlandse Leeuw. De calèche, waarin de prinsessen naar de Ridderzaal reden, was de zogenaamde met vier paarden be spannen crème calèche,, die een ge schenk was van H.M. Koningin Em ma bij de inhuldiging van H.M. Ko ningin Wilhelmina in 1898. MARSMUZIEK EN SALUUTSCHO- TEN De iedere minuut afgegeven saluut schoten kondigden intussen de wach tenden op het Binnenhof de komst van Koningin Juliana en Haar ge volg aan. Lang voordien reeds kort te men zich daar de tijd met het luis teren naar de vrolijke muziek van de marinierskapel en het kijken naar de vele vaak in uniform gestoken le den van de Raad van State, de ka merleden, ministers van het konink- Voor de verhoogde defensieinspan- zijn eigen mening over zijn eigen rijk diplomaten en hun dames alsook ning moest een compensatie worden toekomst te geven, wat op het inter- tien leden van de Nieuw-Guinea- gevonden. nationale toeschouwerspubliek, met Raad, die zich naar de Ridderzaal De gehele economische toestand name op de Ver. Staten, een gunstige begaven, van ons land is nog steeds blakend, indruk zal maken. Iedere achterdocht Hoefgetrappel, aanzwellend ge- zodat een en andermaal de minister Van koloniseren kan daardoor wor- juich en vrolijke muziek van de Ko- van financiën waarschuwende woor- den weggenomen. ninklijke Militaire Kapel kondigden den inlast betreffende overspanning De Troonrede bevat nog enige wel- het naderen van de stoet aan. Dan en overbesteding. Maar zo lang het kome mededelingen: vervanging van zwenkten negen bereden manschap- goed gaat, maakt niemand zich daar de verouderde Armenwet cjoor een Pen .van de Haagse politie in cere- veel zorg over. Zelfs over dé huur- „algemene bijstandswet", belasting- ""fomeel tenue, gevolgd door de verhoging per 1 april, die geen ver- verlaging voor „werkende" gehuwde Haagse hoofdcommisaris en zyn ad- rassing is, maken de meeste Neder- vrouwen, maar zwijgt over voortge- 1 landers zich geen zorgen, want er zette bezitsvorming, over decentrali- volgt, uiteraard, compensatie. De satie van het staatsapparaat, terwijl vraag is maar of de inpassing in de de landbouwparagraaf er heel sober- z.g. produktiviteitsstijging en loons- tjes afkomt en de middenstand niet verhoging overal gunstig zal kunnen wordt genoemd. Dat kan alles nog verlopen. meevallen, want terecht is de Troon rede niet meer de „waslijst" van T^wee punten zijn er in ons eigen vroeger. Er komen „tal van nieuwe staatsbestel, die onze zorgeloos- wetsontwerpen", heid temperen: de woningnood en Nieuw-Guinea. ïn haar geheel genomen geeft de Wat de woningbouw aanbelangt, Troonrede dus een juiste weerslag komt de regering met de merkwaar- van een gezond en welvarend land, dige mededeling van 25.000 huizen in waarbij zijn regering behoedzaam is de zogenaamde vrije sector. Men had voor de juiste doorstroming en hand- hier grote voorzichtigheid en terug- having van die welvaart, houdendheid verwacht, na de strub- De nu reeds jaren durende hoog- belingen in de Tweede Kamer. Het conjunctuur houdt echter gevaren in, aantal van 15.000, in het vorig jaar niet alleen die van financieel-econo- gepland, is nu al tot een veelvoud mische aard. opgelopen De leniging van de wo- Zulk een gevaar is: te weinig aan- ningnood blijft de voorrang hebben dacht voor de „diepere zin" van het op alle andere bouw-activiteit. Dat leven. kan dus dit jaar wel wat meer lucht Daarop wordt aan het einde van geven. de Troonrede gewezen. Voor Nieuw-Guinea houdt de re- Het is een vaderlijke vermaning gering vast aan het zelfbeschikkings- van de regering in een vage trant, recht van dit gebiedsdeel. Zij zal „zo die op het Leidse stadhuis krachtiger spoedig mogelijk" mededeling doen staat ingehakt: „Indien Gods goet- van haar pogingen, de Verenigde Na- heyt u brengt voort Gheluc en ties te betrekken bij de ontwikkeling spoet, niet trots 't gemoet Maer en de toekomst van Nieuw-Guinea. neer wil draghen". En als het nieu- Zij verwacht tevens, dat nog in het we parlementaire zittingsjaar niet zo komend jaar de Nieuw-Guinea-raad gunstig mocht verlopen, hetzij voor zelf advies zal uitbrengen over de ons land, hetzij voor de gehele we- toepassing van het zelfbeschikkings- reld, zelfs in „angstieh verdriet, H.M. de Koningin tijdens het uitspreken van de troonrede in de Ridderzaal. Rechts van H.M. zijn gezeten recht. Naar 't oordeel van de regering weest daarom niet, te zeer versla- prins Bernhard en prinses Irene, links de prinsessen Beatrix en Margriet, welke laatste voor de eerste maal is Nieuw Guinea reeds nu in staat ghen". haar moeder bij de plechtige opening van de Staten- Generaal vergezelde. (telefoto) N.V. Tibakjftbriek J. Gr Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle. Mauthe. (Advertentie) Warm weer De Bilt, dinsdag 10 uur Het KNMI deelt mede: Het hogedrukgebied, dat het weer in West-Europa beheerst, is van de Noordzee naar het oosten getrokken en het strekt zich nu uit van Zuid- Noorwegen tot de Balkan. Aan zijn flank verplaatst zich een storing uit de Golf van Biscaye naar Ierland, waar deze veel regen veroorzaakt. Geleidelijk draait de wind in ons land naar zuid en mogelijk door het zuiden heen. De aanvoer van war me lucht geschiedt dus morgen weer van Frankrijk uit. Nog steeds zijn er aan de voet van de Pyreneeën sto ringen aanwezig, waarvan het ge drag onzeker is. Over het algemeen mag op het aanhouden van het droge, warme en zonnige nazomerweer gere kend worden, maar met het voorbe houd dat dit verstoord zal kunnen worden door een regen- of onweers- gebied uit Zuid-Frankrijk. ZON- EN MAANSTANDEN 20 Sept.: maan op 06.22; onder 18.45; maan op 16.42; onder 00.48. Hoogivater standen 20 Sept.: v.m. 11.20; n.m. 12.C KORRELTJE Zo ge geloof hebt, niets zal U on mogelijk zijn. (Matth. 9 29)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1