John F. Kennedy: Rijkste man die ooit in Witte Huis woonde Bruto inkomen vanp, esident bedraagt miljoen perjaar. Vader Kennedy was al vroeg met miljoenen vertrouwd Menselijk hart kreeg ingenieuze hulpmotor PRESIDENTEN VAN VROEGER KWAMEN MET MOEITE ROND Handige zakenman durfde risico's te nemen ROOSEVELT KREEG STEUN VAN GEWIEKSTE MILJONAIR 55 Ofschoon de Amerikaanse president John Fitzgerald Kennedy de rykste man is, die ooit zijn intrek heeft genomen op het Witte Huis, is hij vastbesloten zijn enorm vermogen niet te verspelen maar te leven van het salaris, dat h) als president ontvangt. Het salaris van de pre sident bedraagt f 375.000.- per jaar. Het wordt in maandelijkse termynen uitbetaald en hy moet als ieder ander van dit bedrag inkomsten belasting betalen. Na aftrek van deze belas ting blijft er een bedrag van f 131.250.- over. Verder ontvangt hy nog een bedrag van f 150.000.- per jaar belastingvrij om er zjjn uitgaven mee te dekken voor reizen en voor het betalen van kosten, die het organiseren van officiële ontvangsten met zich meebren gen. Hy moet hiervoor echter een rekening indienen. Als toetje ontvangt de Amerikaanse president verder nog een extraatje van f 187.500.- per jaar om er verschillende andere uitgaven mee te dekken. Ook van dit bedrag moet hij belasting betalen maar hij behoeft dit bedrag niet door middel van rekeningen te verantwoorden. Aan bruto-salaris ontvangt Kennedy dus ruim f 700.000.-. Dit lijkt een zeer hoog bedrag maar de geschiedenis heeft ge leerd, dat vroegere Amerikaanse presidenten altijd moeite hadden met het bedrag rond te komen. Kennedy behoert geen huur te beta len voor liet Witte Huis. Voorts staat hem een vloot van 18 kostbare limou sines ter beschikking alsmede twee vliegtuigen. Op elk ogenblik van de dag kan hij voorts beschikken over twee marine-vaartuigen, vier helikop ters, legerpaarden om er een ritje mee te maken alsmede over een Pull man-auto, die gepantserd is en kogel vrij. Zolang hij gebruik maakt van le ger- en marine-ziekenhuizen behoeft hij ook geen dokterskosten e.d. te betalen. In het Witte Huis, waarvan de bouw bijna een miljard gulden heeft gekost, staan de president niet min der dan 72 bedienden ter beschikking, die het overigens druk genoeg hebben want het komt nogal eens voor, dat #r in het Witte Huis theevisites en re cepties worden gehouden waarvoor honderden autoriteiten worden uitgeno digd. 10.000 brieven Er zijr zes koks, vijf portiers en 11 telefonistes, die 7000 telefoontjes per dag moeten behandelen en verder is er nog'een postkamer, waar gemiddeld 10.000 brieven per dag worden ver werkt. Teneinde het herenhuis in Pennsyl vania Avenue met alles wat daarbij behoort in goede staat te houden moe ten de belastingbetalers elk jaar vijf miljoen dollar opbrengen. Wat het huishoud-budget van mevr. Kennedy betreft moet zij er rekening mee houden, dat zij behalve cnorma- le uitgaven in 'n huishouding voor eten e.d. ook het salaris voor twee be dienden moet betalen, t.w. een huis- - knecht en een kinderverzorgster. Bo vendien moeten de pri zé-telefoonge sprekken worden afgerekend en de be dragen hiervan zijn nogal hoog want de Kennedy's hebben de gewoonte elk lid van hun familie minstens eenmaal per week te bellen. Kennedy zelf besteedt vry veel aan zyn kleding. Zijn costuums worden op bestelling gemaakt naar maat en kos ten f 500,- tot f 1000,- per costuum. Een merkwaardigheid is, dat mevr. Kennedy voor het bekostigen van haar kleding eventueel een beroep kan doen ..op een fonds, dat een miljonair uit Philadelphia in 1917 heeft vastgezet en dat speciaal bestemd is voor de First Ladies van Amerika. Het fonds levert een rent van ongeveer 12.000 dollar per jaar op maar geen enkele First Lady heeft er tot nu toe ooit gebruik van gemaakt Eenvoudige smaak Dat Kennedy een betrekkelijk een voudige smaak heeft, moet worden toegeschreven aan de eigenschap, dat zijn opvoeding er steeds op gericht is geweest hem telkens met de werke lijkheid te confronteren. De vader vau de president heeft eens gezegd over zijn kinderen: ,,Ik heb ze allemaal op een plaats neergezet waarbij ze m'; konden zien en waarby ik ze ook in het oog kon houden. Ze konden alle kanten uit. Niets weerhield hen om rijk te worden maar ook niets om te lanterfanten. JACKY KENNEDY geen zorgen over de huur Gelukkig gingen ze die laatsgenoemde kant echter niet uit!" Om de financiële draagkracht van zijn kinderen voor de toekomst re waarborgen heeft de vader van Kenne d., in de jaren 1926,1936 en 1949 ver schillende trustfondsen aangekocht Van vele miljoenen dollars! Het ver mogen van hem wordt geschat op vier honderd miljoen dollar en hij is zeker een der rykste mannen van Amerika.- Volgens de perschef van president Kennedy, Pierre Salinger, garande ren de fondsen elk jaar een inkomen van byna f 400.000,- per jaar na af trek van de belastingen, voor de pre sident e voor elk van zijn twee broers en vier zusters Ze hebben alle maal een gelijk aandeel maar de kin deren hebben geen stem in het kapit tel wat de trust zelf betreft. Deze za ken worden behartigd door hun vader, Joseph P. Kennedy, en door zijn ad viseurs. De totale waarde van de trusts wordt op ongeveer honderd mil joen dollar geschat. De president heeft persoonlek ook nog enkele beleggingen, die ongeveer een mil joel. dollar vertegenwoordigen. Per jaar leveren deze beleggingen hem, na aftrek an de belastingen, ongeveer f 675.000,- op ln deze artikelen wordt uitvoerig verteld over de ruime financiële middelen waarover de Ame rikaanse president de beschikking heeft. Een feit, dat vooral te danken is aan zijn vader, die in zijn leven een enorm fortuin heeft verworven en zijn kinderen in ruime mate laat profiteren van zijn bezittingen. Hoe de vader van Kennedy er in slaagde zo'n enorm fortuin te vergaren, is een geschiedenis, die in 1914 begon toen hij 25 jaar oud was en de jongste Bankdirecteur van de Ver. Staten kon worden genoemd. Nadat hij was afgestudeerd aan de Har vard universiteit en in zaken ging, verdiende hij reeds 6000 per jaar. Hij kocht toen wat aandelen bij een kleine bank. De zaken op deze bank gingen echter niet best en de bank dreigde opgeslokt te worden door een grotere bankonderneming. Ken nedy's vader leende toen een flink bedrag van vrienden en ken nissen en kocht zoveel aandelen op totdat hij genoeg had om zijn zoon te laten benoemen tot directeur van de bank. Voorts interesseerde hij zich voor een scheepsbouw-maatschappij, die eigendom was van Bethlehem Steel. Toen de eerste wereldoorlog was afgelopen, zat de maatschappij waarvan hij intussen een der leidende figuren was geworden, met verscheidene schepen, waarvoor geen kopers meer waren te vinden. Kennedy probeerde een bankier uit Boston, die zelf betrokken was geweest bij een scheepvaartmaatschappij, voor de schepen te interesseren maar de man wilde Kennedy niet eens te woord staan. Kennedy kwam er echer achter, dat de bankier, Stone genaamd, elke morgen op een bepaald tijdstip per trein reisde. Hjj pakte op zekere morgen deze trein en zorgde er voor naast hem een zitplaats te verkrijgen. Zo kreeg hij toch het gewenste gesprek met Stone. Stone weigerde echter op zijn aanbod in te gaan maar hij vond, dat de jongeman goede ideeën had en bood hem een betrekking aan bijn zjjn eigen maatschappij. Het geluk was op zyn hand en wel op een zeer merkwaardige manier. In het holst van de nacht werd hij na melijk op een zekere dag wakker ge maakt door een aandeelhouder van de Yellow Cab Compagny van de aandelen op de beurs. Kennedy be loofde de man een onderzoek ln te stellen en besloot naar New York te gaan. H\j was er echter nog maar nauwelijks gearriveerd of hy kreeg last van een hlnderiyke zenuwontste king. Hij moest tengevolge daarvan op de kamer van zyn hotel biyven en kon zelfs niet lopen. Hy liet een klok by zyn bed zet ten alsmede een telefoon en hij wist toen ln betrekkeiyk korte tyd een bedrag van vyf miljoen dollar van verschillende mensen te lenen, die die geïnteresseerd waren in aande len van de Yellow Cab Company. Telegrafisch gaf hy opdracht tot aankoop van deze aandelen in het gehele land. Zeven weken bleef hy aan zijn bed gekluisterd maar intussen waren de aandelen van zyn opdrachtgevers sterk ln prys gestegen en gelukte het hem bovendien het kapitaal van vyf miljoen dollar in tact te houden. Daar mede was zyn naam als handelaar in aandelen gemaakt! Van het geld, dat hy by deze trans acties verdiend had, kocht hy een aan tal bioscopen in New Engeland. Hij ondervond toen vry spoedig, dat de filmkantoren in Amerika, die eigen dom waren van een Engelse maat- schappy, er financieel slecht voor stonden. De maatschappy was niet alleen een verhuurkantoor maar pro duceerde zelf ook films in Hollywood. Kennedy ging naar Londen om eens met de eigenaars te praten en hy slaagde er toen in de onderneming voor een miljoen dollar te kopen. Ken nedy begon onmiddeliyk de kosten van de maatschappy te drukken en liet alleen goedkope cowboy-films ma ken. Vry spoedig kreeg hy Bteun van een geldmagnaat, die er nok wel iets in zag. Op zekere dag verkocht Kennedy een deel van zyn aandelen aan de president van de Radio Corporation of Amerika. Kennedy verkocht ook een deel aan de eigenaar van een thea terconcern, dat vry spoedig daarna werd opgenomen in het KRO-film- maatschappy. Kennedy verdiende aan deze transacties het lieve som metje van vijf miljoen dollar naar hg later vertelde. Kort voor de crisis ln 1929 liet Ken nedy zyn schoenen poetsen in Wall- street, de beurswgk van New York. De schoenpoetser vertelde Kennedy toen nauwkeurig wat er de volgende dag met verschillende aandelen zou ge «beuren. Kennedy dacht er nog eens over na en vond, dat wanneer een schoenpoetser evenveel afwist van de aandelenmarkt als hijzelf, dat er dan voor hem geen plaats meer was in zo'n handel. Hij keerde terug naar zyn kantoor en verkocht binnen >en paar uur al zijn hebben en houden. Hij bezat toen in een kort ogenblik vyftien miljoen dollar. Hy was toen 41 jaar oud. In 1932 dook hij weer op tydens de verkiezingscampagne van Roosevelt die hij niet alleen financierde maar ook ondersteunde. Hy verwachtte dat Roosevelt de drankwetten zou veran deren en begon alvast enorme hoe veelheden whiskey en genever op te kopen, Gie hy in warenhuizen liet op slaan als voorraden voor zgn. medi sche doeleinden. Dit was namelyk by de wet nog toegestaan. Zodra döor verandering van de drankwetten de verkoop zou zyn toe gestaan zou hy in staat zijn het ge hele land van sterke drank te voor zien. De drankwetten werden inder daad gewyzigü en Kennedy verdien de toen schatten Negen jaar later ver kocht hy de zaak voor negen miljoen dollar. Later benoemde Roosevelt hem op een belangryke regerings post. By alle voorspoed in zaken kreeg hy in zyn persooniyke leven nogal te leurstellingen en verdriet te verwer ken. Zyn oudste zoon Joseph jr. werd in de oorlog gedood en over dat ver lies kwam hy eigenlyk nooit heen. zyn dochter Kathleen verongelukte tg dens een vliegramp. Deze beide tra gedies en het feit, dat zyn dochter Ro semary invalide werd geboren, brach ter hem er toe de liefdadigheid niet te vergeten. Naar schatting hebben de ouders van de Amerikaanse presi dent minstens 43 miljoen dollar ge schonken aan liefdadigheidsdoelein den. Het geld werd in het bijzonder besteed voor achterlyke kinderen. Ofschoon de vader van de Ameri kaanse president een van de rykste mannen in de wereld is, vérmydt Kennedy sr. het altijd over geld te praten met zyn kinderen. Hy is er trots op, dat zy zelf iets presteren. Niettemin heeft hij er voor gezorgd, dat zijn kinderen onder alle omstan digheden financieel geen zorgen behoe ven te hebben. Wanneer zijn zoon John Kennedy, bijvoorbeeld eens geen president meer zal zyn, dan krijgt hy zyn leven lang pensioen van bijna f. 10.000,- per jaar terwyi hij daarnaast de beschikking biyft houden over een gratis kantoor, gratis personeel terwjjl hy geen porto behoeft te betalen voor zyn brieven. Na zyn dood krijgt zijn vrouw eventueel nog elk jaar f 37.500 zolang zij leeft. Hoe men het dus ook bekijkt, de Kennedy's behoeven zich over hun toekomst, althans financieel geen zor gen te maken! (Copyright OPERA MUNDI) Een Amerikaanse vrouw die leed aan een hartkwaal die tot voor kort als fataal werd beschouwd, leidt thans een normaal leven dank zij een door General Electric USA gebouwde elec- tronische gangmaker voor haar hart, die ln haar lichaam werd „ingebouwd". Dit apparaat dat werd ontwikkeld door ingenieurs van General Electric in samenwerking met een New Yorkse chirurg, levert kleine stroomstootjes die het hart in het juiste tempo doen kloppen. Dit electronische apparaatje kan redding brengen in die gevallen waarbij de hartslagregeling, die normaal geleverd wordt door het zenuwstelsel, is aangetast door de ziekte van Adams - Stokes. De ontwikkeling van dergeiyke ap paraten begon ongeveer twee jaar ge leden, toen Jerome J. Suran, hoofd van een afdeling van General Electric's laboratorium voor electronica, 'n ont moeting had met dr. Adrian Kantro- witz, hoofdchirurg van de afdeling hart- en vaatziekten van het Maimoni- des ziekenhuis te Brooklyn, New York die op het gebied van medische elec tronica veel had gedaan. Dr. Kantro- witz was zeer verheugd met de tech nische steun van een dergeiyk kaliber, zodat de ontmoeting het begin werd van een nauwe en vruchtbare samen werking. Jerome Suran toog direct aan het werk en vormde een groep ingenieurs en technici die zich gingen speciali seren in de problemen van de toepas sing der electronica op medisch ge bied. Na verloop van enige tyd kwam van het Maimonides ziekenhuis het bericht dat men een patient had die leed aan de ziekte van Adams-Stokeser moest met spoed een apparaat worden ge bouwd, dat de hartslag ,,op toeren" zou kunnen houden, maar dat by voor keur in het lichaam zou kunnen wor den geinplanteerd. Een van de ver schijnselen van de bedoelde hartziekte is, dat de polsslag terugloop tot ca. 20 slagen per minuut - normaal is het gemiddelde 72 per minuut - wat nau welijks genoeg is om in leven te biy- ven. De gebruikelyke procedure was in zulke gevallen met de meeste spoed twee stalen electroden in het hartweef- sel aan te brengen die door middel van een buiten het lichaam staande elec tronische apparatuur de electrische stroomstootjes ontvingen die het hart op gang zouden kunnen houden. De pa tient was evenwel altyd gebonden aan deze electronische apparatuur, die zelfs by gunstige omstandigheden een ernstige belemmering vormt voor zijn bewegingsvryheid. In het onderhavige geval moest dus bereikt worden dat de patient onafhankelijk werd van enig hulpmiddel buiten het lichaam. Bo vendien schreef dr. Kantrowitz Voor, dat de hartslag moest kunnen worden opgevoerd by inspannende werkzaam heden. Dit van buitaf kunnen regelen van de polsiag bij een apparatuur dat in het lichaam zou worden ingebouwd, vormde een probleem op zich. Bij de foto: De chirurg toont de door General Electric ontwikkel de „gangmaker" van het hart, die het leven kan redden van lijders aan de ziekte van Adams-Stokes. Eén overweging ging echter boven alles: het apparatuur moest volkomen betrouwbaar zyn, want er hing een mensenleven af van de goede werking. Voor de werkgroep van het labora torium voor electronica was dit een extra stimulans. Een gereed model werd gedurende enige weken getest op de juiste Impulsen voor deze speciale patient. In deze proefperiode kwamen de twee definitieve apparaten gereed - een voor de inplantatie en een als reserve - en werden ze in een plastic massa ingegoten, waarvoor het li- lichaam ongevoelig is. KRITIEK MOMENT. Drie ingenieurs van General Elec- trie waren in de operatiekamer aan wezig toen het kritieke moment aan brak, het aanbrengen van het appa raat in het lichaam van de patient. Het waren Adam Klisz, de specialist instrumentmaker die geheel nieuwe technieken had ontwikkeld en gereed schappen had ontworpen om de draad verbindingen tot stand te brengen en de plastic isolatie af te sluiten; Heinz Raillard en John Schmidt, die nog tij dens de operatie de laatste electrische metingen konden verrichten. De operatie werd met succes be kroond. De patient leidt een normaal leven en kan weer alles doen wat van een vrouw van haar leeftyd verwacht mag worden. De gangmaker voor haar hart werkt op een paar batteryen die pas over drie tot vijf jaar behoeven te worden vervangen. De gangmaker is afgesteld op 65 polsslagen per minuut. Daarnaast heeft zy nog een tweede apparaatje, dat uitwendig wordt gedragen wan neer er om een of andere reden be hoefte aan zou bestaan het tempo van de hartslag te versnellen. Dit apparaat heeft een gekalibreerde potentiometer die kan worden afgesteld op iedere polsslag tussen 70 en 125 slagen per minuut. Dit apparaat heeft ongeveer de afmetingen van een kleine transis tor-radio en is voorzien van een kleine cirkelvormige atenne; by het gebruik van dit apparaat wordt het gedragen op de plaats waar de gangmaker in het lichaam is ingebouwd. Dit succes is voor het General Elec tric laboratorium een gerede aanlei ding geweest de samenwerking met medische specialisten breder op te zetten, in de verwachting dat de nieu we ontwikkelingen op het gebied der electronica mogelijk kunnen worden toegepast op een terrein dat anders buiten het blikveld van de technische en electronische deskundigen zou lig gen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10