i t2S0 1315 f li w irj u *3d%zb NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VREDENBURG GEBOUWEN ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK Jaarvergadering afd. Leiden van de KNVB Dankbaarheid en goede toekomst verwachtingen In navolging van Nederland Halve eeuw bond van katholieke militaire ambtenaren Bodegraaf se najaarsmarkt geopend door Haagse wethouder Engeland weert Oost-Duitse sportlieden WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 JctftmgsprijS I f Catalogus VRIjOAG l^]l^^l ZATEREsAG léOOj" Üj^lUX^laekambtnetrOt IER SEPTEMBER J SEPTEMBER SEPTEMBER j, N4-iiot.tr, Onderscheiding voor drie leden Onder leiding van rar. J. J. de Jongh, voorzitter der afdeling, hield de Leidse afdeling der KNVB in De Burcht gisteravond haar algemene vergadering. In zijn begroetings woord tot de talrijke afgevaardigden en andere belangstellenden noemde de voorzitter met name de vertegen woordiger van Meerburg, de vereni ging, die voor het eerst na 'n lange afwezigheid weer ter vergadering verwelkomd kon worden. Na de her denking van de in het afgelopen jaar overleden leden der afdeling wijdde mr. De Jongh een dankbare terug blik op de peroide 1960/'61. Niet al leen kon veel van wat in vorige ja ren was bereikt worden gestabili seerd. Bovendien konden nieu we vruchten worden geplukt van de arbeid, die voor het eerst door de afdeling werd verricht, zoals de jeugdleiderscursus nieuwe stijl, wel ke cursus 28 geslaagden van de 34 kandidaten opleverde. Er zijn even wel nog veel verenigingen, aldus de voorzitter, die nog geen jeugdleider naar zo'n cursus hebben afgevaar digd. Hij deed op deze en andere verenigingen een dringend beroep ernaar te streven, dat elk jeugdelf- tal een gediplomeerd leider krijgt. Ook de scheidsrechterscursussen en het scheidsrechtersinternaat op Oud- Poelgeest mochten veel waardering ondervinden. Omtrent de a.s. inter regionale jeugdcompetitie in de Leid se afdeling bestaan goede verwach tingen. De voetbalsport kreeg een enorme aanwinst in de ingebruikneming van het hoofdcomplex van het sportpark „De Kikkerpolder"; helaas bestaat er voor verschillende verenigingen nog een schrijnend tekort aan goede ac commodatie. Het zestigjarig bestaan van de Leidse afdeling zal eind 1963 op grootse wijze worden gevierd; en kele commissies hiervoor zijn reeds ingesteld. De toto draait prima, vond mr. De Jongh, en hij was dank baar voor het percentage, dat de af deling krijgt; dit mag echter niet minder worden. Mr. De Jong, voorzitte» van de afd. Leiden van de KNVB, sipeldt de heer Pollman het ereteken op de revers. VOETBAL deling. In verband met dit afscheid moest hij zijn plaats aan een ander laten en de voorzitter gaf uiting aan zijn spijt, omdat hij de aanwezigheid van de heer Velthuyzen en zijn ad viezen steeds op hoge prijs had ge steld. Het zal heel moeilijk zijn de plaats in te nemen van de schei dende functionaris die al 32 jaar lang de afdelingsbelangen heeft ge diend. De heer Velthuyzen dankte de verenigingen voor het in hem ge stelde vertrouwen. BESTUURSVERKIEZING UVS-voorzitter de heer J. Wonder- gem, sprak zijn afkeuring uit over hetgeen hij noemde „touwtrekken van te voren" bij een bestuursver kiezing. Hij zag de goede verhou dingen ondermijnd als men gaat kij ken of de kandidaat katholiek of niet-katholiek is. In het belang van de afdeling moet de juiste man op deze plaats worden gekozen en de geloofsovertuiging mag geen rol spe len. De kandidaat, de heer T. Platje, was hem onbekend, kandidaat J. F. Breedeveld daarentegen wel en ook diens staat van dienst als bestuur der van de Sportstichting. Door 'deze functie kan deze kandidaat dagelijk se contacten met het afdelingsbe stuur onderhouden. Wèl principieel onjuist vond de heer Wondergem 't, dat het hier iemand betreft die niet geheel losstaat van de eigen belan- ONDERSCHEIDINGEN In het afgelopen jaar, zo zei mr. De Jongh, werd weer reden gegeven om enkele officials in het zonnetje te zetten. Dit was op de eerste plaats de heer J. A. M. Pollmann, secretè- ris van de jeugdcommissie en sedert 1940 actief in de Leidse bond. Om zijn vele verdiensten werd hem het insigne van verdienste van de af deling Leiden door de voorzitter overhandigd, waarop de heer Poll man een enthousiast en jeugdig dankwoord sprak. Verder werd hulde gebracht aan het bestuurslid van de strafcommis- sie de heer A. Korbée, tweede voor zitter van „Noordwijk", en aan de heer E. J. Hillebrand, die reeds van af september 1936 KNVB-scheids- rechter is. Beide heren ontvingen tevens het insigne van verdienste. STIJGING LEDENTAL Het jaarverslag, met zorg opge maakt door de administrateur, de heer L. J. F. v. Leeuwen, kreeg aller goedkeuring. Het ledental steeg met 3Vï procent en steeg van 13.009 in 1959/'60 tot 13.978 in de laatste pe riode. De balans, exploitatierekening, begroting en de verslagen der com missies werden eveneens goedge keurd. De vaststelling der financiële verplichtingen van de verenigingen blijven ongewijzigd gehandhaafd. Mr. De Jongh werd voor de vol gende drie jaar als voorzitter herko zen omdat hij, zoals de tweede voor zitter, de heer A. A. C. Dusée, op merkte, het volste vertrouwen van de bond blijkt te bezitten. Mr. de Jongh aanvaardde zijn herbenoe ming in dank, waarbij hij onder streepte, dat hij in de afgelopen 7 jaar steeds met genoegen zijn func tie heeft vervuld omdat er interne eenheid heerst in het bestuur. De heer P. J. v. d. Berg werd herbe noemd als afdelingsbestuurder. AFSCHEID De heer E. J. Velthuyzen neemt de volgende week afscheid van de af- Als een sprookjesbeeld Wakker geschud door verontwaar digde berichten uit Nederland heeft het Allied Travel Office in West-Ber- lijn in overleg met het Britse Minis terie van Buitenlandse zaken alle reeds aan Oostduitse sportlieden voor bezoek aan Engeland verleende visa ingetrokken. Het elftal van Motor Jena zou eind september tegen Swansea Toton ko men spelen en in dezelfde week zou den Oostduitse officials naar Londen komen om het congres van de Inter nationale Voetbalfederatie, de FIFA, bij te wonen. Toen de KNVB ver nam, dat de Oostduitsers voor deze beide gebeurtenissen geen visum moeilijkheden zouden ondervinden, heeft het bestuur van de voetbalbond zich tot het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag gewend methet verzoek om het besluit om visa te weigeren aan het Oostduitse elftal, dat op 1 oktober in Amsterdam tegen Nederland zou moeten spelen, te herzien. Tegelijkertijd verzocht de secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer L. Brunt, zijn Engel se collega sir Stanley Rous het be richt van de Engelse toezeggingen aan de Oostduitsers te bevestigen. Vanmorgen werd de heer Brunt door de F.A.-secretaris opgebeld met de mededeling, dat een telegram on derweg was, waarin inderdaad werd bevestigd dat de Oostduitse voetbal lers en officials hun visum voor En geland zullen krijgen, doch dat hij zojuist had vernomen dat al deze visa zullen worden ingetrokken. Het Britse ministerie en het Allied Travel Office waren door de Nederlandse reacties herinnerd aan de NATO-af spraken De vereniging van Nederlandse Katholieke Militaire Ambtenaren beneden de rang van tweede luite nant van de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Luchtmacht „Sint Martinus" heeft de viering van haar vijftigjarige bestaan ingepast in haar algemene vergadering, die vandaag in het Kurhaus-paviljoen te Scheve- ningen is begonnen. In zijn openingsrede heeft de al gemene voorzitter der vereniging, de heer L. Nihot, in het bijzonder wel kom geheten en hulde gebracht aan de oprichter der vereniging, de heer J. J. M. van 't Walderveen uit Amers foort, die met zijn echtgenote de ver gadering bijwoonde. Het ledental der vereniging, dat vijftig jaar geleden, na de oprichting te Amersfoort slechts zeer gering was, zal thans niet ver van de 5400 zijn, zo zeide de heer Nihot. De voorzitter wees op de toege nomen oorlogsdreiging. De koude oor log is in volle gang en de wereld ba lanceert opnieuw aan de afgrond van een oorlog, waarvan men de ver schrikkingen slechts bij benadering kan vermoeden. Hij vroeg de leden bij de morgen door mgr. Th. G. A. Hendriks in de kerk van onze Lieve Vrouwe van Lourdes' te Scheveningen te houden pontificale hoogmis zeer nadrukkelijk te bidden voor hen die als eerst verantwoordelijken hebben te beslissen over oorlog of vrede. Bezoldiging Inmiddels hebben de Tweede-Ka- De voorzitter zeide in het vervolg mer-leden mr. C. Berkhouwer en mr. van zijn rede, van mening te zijn M. Vrolijk schriftelijke vragen over dat de huidige bezoldigingsschaal het besluit van het ministerie gesteld, onvoldoende is om de aanvulling van gen van de vereniging, waarvan hij voorzitter is (Lugdunum). De heer D. Goedhart verklaarde het standpunt der zaterdagmiddag- verenigingen. Door de verkiezing van de heer Platje, voorzitter van GWS, kan de zaterdagbond een der de van het aantal zetels in het be stuur krijgen, waardoor de verhou ding wordt rechtgetrokken. Bij schriftelijke stemming werd de heer Platje gekozen als opvolger van de heer Velthuyzen. Uitgebracht werden 260 geldige stemmen; hier van kreeg de heer Platje 131 op zijn naam, de heer Breedeveld bleef hier met twee stemmen onder, hij kreeg er nl. 129. De heer De Jongh verwol- komde de heer Platje in het bestuur, waarbij hij te kennen gaf, dat sa menwerken met de heer Breedeveld misschien, functioneel gezien, ver kieslijker zou zijn geweest. De heren W. Caro en J. Bergman werden herkozen als resp. lid en plv. lid van de commissie van beroep. De twee leden en het plv. lid van de finaniële ommissie, de heren P. J. Otto, J. Pluimgraaff en C. J. Win- ninghoff, werden eveneens herkozen. Door de voorzitter werden vervol gens de vele medailles uitgereikt aan de verenigingen, waarvan elf tallen zich in de afgelopen compe- tie hebben onderscheiden door een kampioenschap te veroveren. In de rondvraag tenslotte werd 't bestuur en vooral de heer v. Leeu wen door de heer Prevo veel lof toegezwaaid en door dezelfde spre ker zwaardere straffen gevraagd voor lijflijke overtredingen op de voetbalvelden. Hierna sloot de voor zitter deze vergadering. het korps met adspirant-onderofficie- ren met vereiste schoolontwikkeling te verzekeren. Aanvulling van het korps met kortverbanders betekent een aanslag op het voortbestaan van de beide onderofficiersscholen. De uitkering ineens over de eerste ne gen maanden van 1960 heeft het ge voel niet kunnen wegnemen, dat mili taire ambtenaren in vergelijking met burgerambtenaren zeer schriel zijn behandeld. Wat de vijfdaagse werkweek be treft merkte de heer Nihot o.m. op dat het militaire personeel een derge lijke werkweek nog niet kent. De minister heeft doen weten dat deze week voor de militairen met ingang van 1 november 1961 zou worden in gevoerd. De heer Nihot constateerde dat op dit punt beslissingen zijn ge nomen aangaande de rechtspositie, zonder dat dit in het militair georga niseerd overleg aan de orde is ge steld. Wanneer het niet mogelijk is de vrye zaterdag voor militairen in te voeren, zou bij overleg kunnen worden bezien of het mogelijk is een maximum aantal werkuren per week vast te stellen. Naast de nationale driekleur wap perde op vele plaatsen ook de geel groene Haagse vlag. Reeds voor ne genen stond een Haagse deputatie op de Markt gereed onder leiding van Weth. Van Reenen, die de markt zou openen. Ook het gemeentebestuur van Bodegraven was voltallig aan wezig. Het wachten was op het Sche- venings Vrouwenkoor, dat kwart over negen arriveerde. Toen beklom weth. Karssen als voorzitter van de Marktcommissie het spreekgestoelte om een welkomstwoord te richten tot de Haagse igasten en de kaas handel, waarin hij o.m. de betekenis van de Naajaarsmarkt en de roem van de kaas, vooral de boerekaas, toelichtte. Alvorens weth. Van Ree nen het woord kreeg zette het Sche- venings dameskoor het bekende zon nelied van Cath. van Rennesse in. Dit koor, dat ook bekend is door zijn optreden voor de radio, maakte een keurige indruk. Weth. v. Reenen begon z'n speech met de dank van het Haagse gemeen tebestuur uit te spreken voor het ge lukkige initiatief deze Haagse dag te brengen. Ook de Haagse burgerij had waardering geuit voor 'dit plan. Hoe wel Den Haag, aldus spr., heel veel zou kunnen brengen, was het van zelfsprekend niet doenbaar zovele fa cetten naar Bodegraven te brengen. De keus was gevallen op Schevenin gen en het vissersleven, waarna op de middag het muziekcorps van de Haagse politie de dag verder zou ko men opvrolijken. Als weth. van eco nomische zaken had spr. veel te ma ken met de Scheveningse vis. maar nooit met kaas. Toch wist hij te ver tellen, dat in Bodegraven 1/5 deel van de Nederlandse kaas wordt ver handeld en daarmee de tweede plaats in het land inneemt. Gijs de Klinker, de bekende Sche veningse afslager, gaf vervolgens door een roffel op zijn bekken het aanvangssignaal voor de markt. Naast de kaasmarkt was er een druk ke goederenmarkt, terwijl bovendien door de organisatoren een standwer kersconcours was ingelast. Hiervan was de uitslag: 1 S. Roe, Soest, 95 p. (horloges); 2 W. v. d.'Vliet, Boskoop, 93 p.; 3 J. Meyer, Utrecht, 92 p. De jury bestond uit de heren J. Groene- dijk. J. Lok en C. Veelenturf. Er werd beoordeeld op welbespraakt heid, beschaving, originaliteit en verkoopkwaliteiten. De prijzen "be stonden uit geld, terwijl elke deelne mer als troostprijs sigaren ontving. In hotel Van Rossum had inmiddels de ontvangst plaats van de Scheve ningse dames en de zelfkazende boe rinnen, hetgeen het karakter had van een gezelllig onderonsje. In de Chr. Huishoudschool werden de kaashan delaren ontvangen en onthaald. Te vens vond er de prijsuitreiking plaats van de prijswinnaars van de kaas show (zie nummer van gisteren). De heer Jongeneel maakte hier de uitslag bekend van de wedstrijd in het raden van het gewicht van een drietal partijen kaas. Er was geble ken, dat geroutineerde handelaars vaak niet in staat bleken goed te LIJK VAN VERMISTE AMSTERDAMSE BEWAKER OPGEHAALD Vanochteni vroeg heeft de rijks politie te water uit het Johan van Nassaukanaal te Amsterdam-west het lijk opgehaald van de 68-jarige be waker H. Wagenaar, die sedert gis teren werd vermist. De bewaker was niet teruggekeerd van een ronde over de terreinen van de Elektrische Centrale Noord. Waarschijnlijk is hij misleid door de duisternis te water geraakt. De man had de prikklok nog in zijn hand. MISLUKTE AANSLAG OP AMSTERDAMSE TAXICHAUFFEUR Twee mannen hebben vannacht in Amsterdam getracht een overval te plegen op een taxichauffeur. Ze sloegen op de vlucht toen de chauf feur luid begon te schreeuwen. Om ongeveer een uur vervoegden de mannen zich bij de 34-jarige taxi chauffeur J. H. van Druten met het verzoek hen naar de O. Z. Achter burgwal te vervoeren. Onderweg sommeerden zij de chauffeur te stop pen, waarna zij hem bij de keel gre pen en hem achterover trokken. Het geschreeuw van de taxichauffeur had succes: plotseling voelde hij dat de mannen hem loslieten. Zij slaag den erin weg te vluchten. schatten. Zo liep van een partij het geschatte gewicht 300 kg uiteen. Par tij A woog 608 kg. Prijswinnaars: de heer B. de Pater uit Goude met 612 kg en de heer W. Kuipers, Bodegra ven, met 603 kg. Partij B woog 531 kg. Prijswinnaars: de heer J. Veer man, Bodegraven, met 531 kg en de heer H. Karsemeyer uit Zeist met 526 kg. Partij C woog 606 kg. Prijswin naars: de heer D. v. d. Heeden, Woer den, met 600 kg en de heer A. Kas- bergen uit Oudewater met 624 kg. De heren ontvingen een chèque. Rondgang politiekapel Als laatste nummer van het och tendprogramma zongen de Scheve ningse dames een reeks van meer stemmige liederen, waarbij velen aandachtig luisterden en genoten. Om kwart over twee trad het Haags Politiemuziekcorps aan om zijn rond gang door het dorp te beginnen. Na een concert op de Nieuwe Markt ging het naar het sportterrein van Bode graven,, waar de Haagse politieman nen getuigen konden zijn van de grote match Scheveningen Holland Sport-Rijnstreekelftal. Voor verslag van deze wedstrijd zie men de sport pagina. ADSPIRANTENCOMPETITIE De jeugdcommissie van de Leidse Korfbalbond, gevormd door de heren J. Versloot (voorzitter), N. Kwestro (se cretaris), E. Zuiderstein (comp. leider), P. Paauw en mej. J. v. d. Zeeuw, heeft de adspirantencompetitie van de LKB geregeld met de navolgende indeling: le kl.: De Algemene a, Danaiden a, Fluks a, KNS a, Vitesse a, Zuiderkwar tier a, Vicus Orientis a. 2e kl.: Danaiden b, Fluks b. Fluks c, KNS b, Morskwartier a, Noorderkwar tier a, Vitesse b, Vic. Orientis b. 3e kl.: De Algemene b. Crescendo a, Danaiden c, Fluks d, KNS c, Vitesse c, Zijlkwartier a. Vic. Orientis c. 4e kl.: De Algemene c. Crescendo b, Danaiden d, Fluks e, KNS d, Vitesse d. Zuiderkwartier b, Vic. Orientis d, Vi- In het Roland Garros Stadion in Parijs zijn gisteren de wereldkampioenschap pen tennis voor profs begonnen. Pancho Segura versloeg in de drie sets de Brit Mike Davies. De cijfers waren 6-1, 6-4 en 6-3. Anres Gimeno (Sp.) bleef met 6-3, 3-6, 6-0, 6-2 de meerdere over Alex Olmedo (Peru). De debuterende Chileen Luis Ayala werd met zijn partner Andres Gimeno met 4"6 verdagen door de Amerika- Met deze foto van het verlichte Italiaanse opleidingsschip „Amerigo Ves- nen Pancho Gonzales en Tony Trabert. pucci" in de haven van Kopenhagen wordt een bijna historisch beeld op- in het enkelspel won Barry Mac Kay geroepen. Het jacht van de Deense koning, de „Dannebrog" op de achter- met 6-3 6-4 1-6 7-5 van zijn landgenoot grond, past geheel bü die sfeer. Buohholz. In Bodegraven is gisteren de grote najaarsmarkt gehouden. Op uitnodiging waren zeer vele Scheveningse vrou wen naar de markt gekomen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10