OPEL KAPITAN 1961 n.V.HET MOTORHUIS Dierenbeschermer Hugenholtz neemt (in Utrecht) afscheid Nederlandse kernenergie mag niet achter lijven bij andere landen Kapport over industriële atoom- ontwikkeling aan parlement gezonden fase, die op de research aansluit, Fraude bij reisbureau Stalung bij „General Motors" Borgward failliet DE WILDE WELDOENER DINSDAG 12 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA S COMFORT PRESTATIE PRESENTATIE Dat zijn nog maar- enige der vele kenmerken van deze ruime 6 persoons automobiel. Behalve voortreffelijk rijgenot biedt deze wagen van klassieke allure de hoogste veiligheid. Bovendien een groot aantal extra's die U tot nu toe alleen in de superklasse aantróf. Leverbaar in standaard en luxe uitvoering. Desgewenst met de alom bekende Hydramatic automatische transmissie. Nu schakelen overbodig. De luxe uitvoering ook lever baar met vouwdak of overdrive. Zoveel redenen meer dus om kennis te maken met dit uitzonderlijk product In deze prijsklasse. Overtuig U door een proefrit Wij staan voor U klaar. STATIONSWEG 1 en 2 - LEIDEN - TEL. 01710-24741 (Advertentie) Hoe trots deze wolkenkrabber in het Italiaanse Rimini er ook bij staat, het enorme bouwsel zal moeten verdwijnen. De eigenaar van een miniem van huisje aan de voet van de reus, die vond dat zijn uitzicht werd belemmerd heeft een proces gevoerd tegen de eigenaars van de wolkenkrabber, die vereniging het al moeilijk hadden omdat de publieke mening in Riihini was dat het stadsbeeld door de wolkenkrabber geweld werd aangedaan, en dat proces Zoals gemeld, zal mr. dr. W. Hu- gewonnen. De wolkenkrabber, het enige hoge gebouw van Rimini zal wor- genholtz uit Leiden op zaterdag 21 den afgebroken. oktober aftreden als voorzitter van gelijkheid met buitenlandse indu- T> 1 strieën tot samenwerking kunnen ko- II De commissie pleit er voor dat de overeenkomstige steun verleent bij De minister van economische zaken heeft aan de staten-generaal fen'aTin^ferearehsfMr.'opïaTd'ê toegezonden het rapport dat door de commissie voor de nucleaire situatie hier wordt aangepast aan die, industriële ontwikkeling aan hem is uitgebracht over de industriële welke in het buitenland in dit op- ontwikkeling in het kernreactorgebied. zicht bestaat. Samenvattend komt de commissie tot de conclusie dat de research- basis, welke in de voorgaande jaren is opgebouwd, en welke in de 130 miljoen gulden nodig komende jaren uitbreiding en versteviging zal ondergaan, een goed De commissie becijfert dat met het uitgangspunt biedt voor de opbouw- van een volwaardige positie nucleaire onderzoek door het RCN van ons land in het kernreactorgebied. Nodig zal echter zijn dat in t.m. 1963 globaal een bedrag van de komende jaren een op wederzijds vertrouwen gebaseerde inten- ten sieve samenwerking tussen de industrie en de elektricitenssektor lastc van de staat en Euratom zullen groeit en dat de industrie, door steun in de ontwikkelingssektor, in komen. Hierin is begrepen de rese- de gelegenheid wordt gesteld op aanvaardbare voorwaarden mee arch, die betrekking heeft op de vier te werken aan de uitvoering van de reactorprojecten Dan zal zjj f™«cten een technisch niveau kunnen bereiken, dat haar in staat zal stellen -ect dat door de KEMA te Arnhem op voet van gelijkheid met buitenlandse industrieën tot samenwer- Wordt verricht, de bouw van een king te komen. Zonder-bedoelde samenwerking en steun zal een eerste kernenergiecentrale in ons moeilijk overbrugbare achterstand ontstaan en zal denationalei„. ^.waarvoor het werp m dustrie onvermij delijk in de toeleverende positie worden gedrongen. voor de ontwikkeling van een kleine reactorinstallatie, geschikt voor Omvang toepassing nog niet te overzien ultracentrifugeproject, gericht op de De commissie is van mening dat ^einstaUa^ SikTTe t^bcWfend^^rea^ thans nog niet kan worden overzien industrie in de westerse lan- tortypen. Met de voorbereidende ont- wanneer kernenergie op omvangrijke rr.t wikkelmpswerkzaamheden betrek- schaal toepassing zal vinden. Zij is aen zuiien "g1!acht" dat de king hebbend op deze projecten, die er evenwel van overtmgd dat de pro- ook™ ^belang geacht^de gebied gelijk kan opgaan met buiten- worden vemcht, zou m de komende landse industrieën. Jaren een bedrag gemoeid z«n van ongeveer J 25 miljoen, waarvan de De mogelijkheid daartoe acnt tie overkeid een overeenkomstig deel als commissie alleszins aanwezig. Het by bet onderzoek voor haar rekening intellectuele niveau in ons land en ZQU moeten nemen. Hieraan zou de het technisch peil van de nationale voorwaarde kunnen worden verbon- industrie vormen gunstige uitgangs- den yan terugbetaling bij latere in- punten. dustriële realisatie voor zover de De commissie wijst erop, dat, ook marktsituatie zulks zou toelaten, al bestaat onmiskenbaar een achter stand t.o.v. de industrie in de grote jndustRIALISATIEPROBLEMEN landen die mede op grond van de militaire inspaning ervaringen heb- Ee commissie ziet de research en ben opgedaan, die ook bij de civiele ontwikkeling in het kernreactorge- produktie toepasbaar zijn de na- bied primair als een industrialisatie- tionale industrie bewezen heeft goe- probleem- Zij acht het van belang, de prestaties op het nucleaire gebied dftt de middelen( die door het minis. te kunnen leveren. Hiervan getuigen ter-e yan economiscbe zaken voor de de bestellingen bij Nederlandse be- toegepaste research en de daarop driven ten behoeve van ïnternatio- aansiuitende industriële ontwikke- nale reactor-projecten en buitenland- Hng beschikbaar worden gesteld, zo- se researchinstituten. veej mogeijjk via één instantie wor- wurrv den Seleid. 0ok acht het van be- ANDERE WEGEN lang dat de overheid de visie van het «„san Prirp in londpn kriiat de Maar ondanks deze in verscheidene bedrijfsleven op de industriële ont- Haagse politie aan haar deur. Op opzichten tot voldoening stemmende wikkeling in het kernreactorgebied eigen verzoek overigens en na her- gang van zaken, is de commissie van zal kunnen vernemen. Zij pleit daar- haald aandringen de forse 23- mening, dat een ongewijzigd voort- om voor de instelling van een kleine jarige Londense brunette is in juli gaan op de ingeslagen weg op den commissie, gevormd uit enkele voor- van dit iaar toen zij bij Schevenin- duur met tot bevredigende resulta- aanstaande figuren uit het bedryfs- gen in zee bijna verdronk, door een ten kan leiden. De nationale industrie leven, die de overheid aangaande de Haags politieman gered en dat stem- moet een positie in het nucleaire ge- commerciële aspecten van de ont- de haar zó dankbaar, dat zij in over- bied verwerven, die in overeenstem- wikkeling op het kernreactorgebied leg met hoofdcommissaris J. H. A. K. ming is met haar centrale plaats in van advies zou kunnen dienen. In 't Gualterie van Weezei vijf leden van de nationale economie. Daarvoor is bijzonder zou deze commissie de mi- het korps heeft uitgenodigd op 20 niet voldoende, dat zij een aantal de- nister van economische zaken kun- september a.s de Noordzee over te len en onderdelen van nucleaire in- nen adviseren aangaande de grote steken voor een bezoek aan Londen, stallaties kan vervaardigen. Noodza- projecten (de programma's, bepaling Met de ruimte zal het daar in dat kelijk is, dat zij ook in staat is, even- van prioriteiten, de financiële en or- Londense huis wel gaan, want de als bijv. voor verscheidene sectoren ganisatorische opzet) en eventueel ouders van Susan hebben een huls van de chemische industrie, complete ook over de daarmee samenhangen- met dertien kamers. Foto: eer alles installaties te ontwerpen en te bou- de algemene toegepaste research, en in kannen en kruiken was heeft wen. Slechts dan zal zij in 't kern- hem kunnen rapporteren aangaande Susan menig briefje met de Haagse reactorgebied een volwaardige posi- de industriële voortgang op het politie gewisseld. tie kunnen innemen, en op voet van kernreactorgebied. de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren. De heer Hu genholtz zal dit doen tijdens een kaderconferentie, welke die dag in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen in Utrecht wordt ge houden. Deze bijeenkomst zal wor den bijgewoond door tal van autori teiten. Na de opening der conferen tie zal de aftredende voorzitter een afscheidsrede houden over het on derwerp „Heden en toekomst van de nationale en de internationale die renbescherming". Vervolgens zal hij zijn opvolger installeren, die daarna het woord zal voeren. In d$ middaguren zullen de deel nemers aan de kaderconferentie ruimschoots gelegenheid krijgen tot het stellen van vragen. Mr. dr. Hu genholtz zal vragen beantwoorden over. de toepassing der dierenbe schermingswet, prof. Theunissen uit Utrecht over veterinaire kwesties, de heer Kooistra uit Leeuwarden over het asylwezen en de heer Visser, hoofdinspecteur der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van die ren, over het inspectiewezen. Dezer dagen heeft de nationale vereniging voor dierenbescherming van Chili (gevestigd te Santiago) de heer Hugenholtz voor zijn baanbre kend werk voor de internationale dierenbescherming, onder meer voor de oprichting en de opbouw van de wereldfederatie tot bescherming van dieren, tot haar erelid benoemd,. De Nederlander A. B., leider van het reisbureau te Melbourne van het reisbureau „Seven Seas", is maan dag voor de rechter te Melbourne verschenen. Hij wordt beschuldigd van fraude waarbij een bedrag van ongeveer 39.000 Australische "ponden betrokken zou zijn. Hij zou betalin gen aan verschillende maatschappij en en personen, waarvoor hij geld ontvangen had, hebben nagelaten. B. legde geen verklaring af. De reisleider van „Seven Seas", C. M., zei dat het gewoonte was dat ge ïnteresseerden een minimum-inleg- som van 25 pond betaalden. Bij ge legenheid had B. dit minimum aan de betrokken scheepvaartmaatschap pijen overgemaakt, maar wat er ver der overbleef had B. gehouden. M. had er bij B. op aangedrongen al het ontvangen geld over te maken maar had gezegd dat de maat schappijen alleen maar het bedrag van 25 ponden verlangden en dat het overige een zaak tussen „Seven Seas" en zijn klanten was. M. gaf toe dat B. mogelijk, door de drukte niet geweten had höeveel ef in to taal aan inleggelden was betaald. Maandagmorgen is bij 129 fabrie ken van „General Motors" in de Ver. Staten een staking begonnen, on danks het feit dat vórige week tus sen de maatschappij en de UAW (dé vakbond van arbeiders in de auto industrie) overeenstemming was be reikt over een niéuwe loon-overëen- komst voor een periode van drie jaar. Tussen de onderhandelaars werd echter geen overeenstemming ver kregen over andere punten van het nieuwe arbeidscontract. De UAW vertegenwoordigt onge veer 325.000 arbeiders van 129 fa brieken van General Motors in ver schillende delen van de Verenigde Staten. De président van het Amtsgericht te Bremen, dr. Waldemar Peters, heeft maandag de beide autofabrie- ken Börgward en Goliath te Bremen in staat van faillissement verklaard. Hêt uitspreken van het faillisse ment wérd noodzakelijk, omdat ge bleken Was, dat bij een akkoord de vorderingen der schuldeisers niet voor 35 procent gedekt zouden kun nen wórden uit het aanuzige actief. De Lloyd-motorenfabriek, die door het Siemensconcern werd overgeno men, valt buiten het faillissement. De schulden van het concern, met in begrip van de Lloydfabrieken, alleen aan leveranciers en banken worden geraamd op 238 miljoen dm. Aetherklanken WOENSDAG 13 SEPTEMBER Hilversum I 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.-24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram (9.35-9.40: wa- terst.). 10.00 Schoolradio. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 11.30 Cabaret- progr. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land-en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Jazzmuziek; 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda 13.20 Gala-ork. 13.45 Van Icarus tot X 15, lezing. 14.00 Gram. 14.45 Volks liedjes en -dansen. 15.00 Huisves-r tingsproblemen voor alleenstaanden, lezing. 15.10 V. d. jeugd. 17.00 Ham mondorgelspel. 17.20 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.: De zondag op Curasao, d. Frank Martinus Arion. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 TVU: De ontmoeting tussen Perzen en Joden - II, d. prof. dr. M. a. Beek; 19.00 V. d. kind. 19.10 Joods progr. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-ork., koor en sol. 20.35 De film en de fiscus, hoorsp. 21.35 Gram. 21.40 Gesproken portret. 21.55 Walsork. 22.20 Sportprogr. 22.30 Nieuws. 22.40 Pianorecital. 23.10 Jazzmuz. 23.55-24.00 Niéuws. Hilversum II 298 m. 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Gew. muz. 7.50 Het brood des levens, medi tatie. 8.00 NièuWs. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8.50 Gram. 9.00 V. d. zie ken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. Vrouw. 10,10 Gram. 10.15 Morgenwijding. 10.45 Gram. 11.15 Omr. ork. en solist. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Koperork. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Kamèrmuz. 14.50 Gram. 15.35 Kamermuz. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Dameskoor. 18.20 Het Spektrum, lezingen. 18.35 Pianoduo. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram; 19.30 Radiokrant. 19.50 Meisjeskoor en instrum. kwintet. 20.10 De Neder - lahdse geloofsbelijdenis, lezing. 20.30 Kerkmuz. 22.00 Tot ziens in Jeruza lem, Bijbelse quiz. 22.30 Nieuws en SOS- ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennieuws. 23.55-24,00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 16.00 V. d. kind. 17.00 Jeugd journaal. AVRO 17.10-17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journaal en weer- overzicht. KRO: 20.20 Documentaire film. 20.55 Gevar. progr.. 21.35 Epb loog. 21.45 Avondcollege Nederlands.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8