1 m? A Brandschade bij V, en D. (A'dam) van enkele tonnen DINSDAG 12 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 IJMUIDERS BREKEN (ZICH) HET HOOFD Als gas(t)hond naar Zweden (Advertentie). Gisteren is in IJmuiden een begin gemaakt met het slopen van dat deel van de Zuiderpier dat moet ver dwijnen in verband met de aanleg van nieuwe pieren en het verbreden van de havenmonding. Men zal de pier in kleine gedeelten laten springen - waarvoor 1200 gaten in het beton worden geboord - waarna een enor me steenbaggermolen, de stukken beton uit de vaarroute zal baggeren. Deze baggermolen, de „Kala Nag", is maandag voor IJmuiden aangekomen, na een sleepreis van twee dagen uit Le Havre in Frankrijk achter de Franse zeesleepboot „Abeille 20". De foto toont de enorme baggermolen en de sleepboot naast elkaar in de haven van IJmuiden. Centraal magazijn geheel verwoest Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag een vier verdiepingen hoog gebouw aan de Vijzelgracht te Amsterdam bijna geheel verwoest. In het gebouw zijn de afdeling inkoop en het centraal magazijn van Vroom en Dreesmann gevestigd. Op het tijdstip dat de brand uitbrak - ongeveer half één - waren ongeveer 200 employees in het gebouw aanwezig. Allen heb ben zij het pand tijdig kunnen verlaten. De 24-jarige meubelmaker A. Mulder, die ook in het gebouw aanwezig was, vertelde dat de brand ontstaan was door kortsluiting op de eerste verdieping. De brandweer die met groot materieel was uitgerukt, had het vuur na een uur bedwongen. Verkeer in binnenstad ontwricht door haar eigen directeur in de zak werden gestoken. De firmant van de vatenhandel „verdiende" echter op deze manier toch nog een normale winstmarge op de vaten. Het komplot kwam aan het licht, toen de hoeveelheid vaten welke door de oliehandel werden gekocht, een opmerkelijke stijging te zien gaf. Controle bracht toen de gefingeerde leveranties aan het licht. Inbrekerstrio gegrepen De gemeentepolitie van Boxtel heeft 15 in Tilburg, Vught en Boxtel ge pleegde inbraken tot klaarheid we ten te brengen. Leidde het speurwerk een week geleden reeds tot arresta tie van de 21-jarige L. van de B. en de 19-jarige W.B. uit Den Bosch, de zer dagen kon het onderzoek worden afgerond met aanhouding te Rotter dam van de 27-jarige N. van H. uit Den Bosch. Samen met zijn stadsge noot W. B. bleek deze eind augustus onder meer ingebroken te hebben in een woning te Boxtel waar een be drag van 625 werd ontvreemd. W. B. heeft ook bekend in een ander woonhuis te Boxtel ongeveer 500 te hebben gestolen. Het trio zal zich voorts moeten verantwoorden voor tien inbraken te Tilburg en Vucht, waarbij uit woonhuizen geld bedra gen en sieraden werden weggenomen. Overigens is het onderzoek nog in volle gang en men heeft het vermoe den, dat er nog meer aan het licht zal komen. Het jongste lid van het complot werd vorige week, toen hij bij een nachtelijk avontuur op de vlucht moest slaan, zodanig gewond dat hij in een ziekenhuis te 's-Herto- genbosch moest worden opgenomen. Koninklijk bezoek aan vierde divisie afgelast Het bezoek aan de vierde divisie op de Veluwe, dat koningin Juliana en prins Bernhard, voor vrijdag 22 september in overweging hadden ge nomen, gaat niet door. Het koninklijk paar zou oorspronkelijk op 22 sep tember naar het Franse oefehkamp La Courtine zijn gevlogen voor een bezoek aan onderdelen van de vier de divisie, die daar dan op manoeu vre zouden zijn. Toen La Courtine voor de vierde divisie voorlopig werd afgelast als voorzorgsmaatregel rond de spanningen om Berlijn was er sprake van, dat de koningin en de prins de vierde divisie op dezelfde dag toch een bezoek zouden bren gen. maar dan tijdens oefeningen op de Veluwe, zoals in de Volkskrant gemeld werd. Het korte commentaar van de Rijksvoorlichtingsdienst luid de vanmorgen desgevraagd: „De ko ningin en de prins zullen op 22 sep tember niet op bezoek gaan bij de vierde divisie". KNAC opende nieuwe anti-slipschool De heer C. G. Matser, burgemees ter van Arnhem, heeft gistermiddag in tegenwoordigheid van een groot aantal burgerlijke, militaire en poli tionele autoriteiten, de nieuwe oefen- baan van de KNAC anti-slipschool bij Arnhem in gebruik gesteld. Het gaat erom, zo zeide de heer Matser in zijn toespraak, de ver keersonveiligheid, die per jaar een paar duizend slachtoffers maakt, met zoveel mogelijk middelen te bestrij den. Naarmate de verkeersdichtheid toeneemt, des te groter worden ook de mogelijkheden op ongevallen, met met name door het slippen. Verheu gend noemde hij daarom het initiatief van de KNAC tot het instellen van oefenbanen. De voorzitter van de KNAC, de heer Van Imhof, merkte onder meer op, dat het bij het bestrijden van de verkeersonveiligheid in de eerste plaats gaat om de mentaliteit van de weggebruikers. Het is minder ge makkelijk om deze mentaliteit te wijzigen, dan een wegprofiel, of de remcapaciteit van een auto, aldus de heer Van Imhof, die voorts meende, dat het er om gaat de kennis van de automobilist op te voeren, zodat hij Een van de middelen daartoe noem de hij de oprichting van de anti-slip- school, die, zo voegde hij er aan toe, niet bedoeld is om handig slippend door het verkeer te kunnen rijden, maar om de ervaren rijder daadwer kelijk mee te helpen nog veiliger te rijden. Drie volle dagen heeft de 70- jarige waker T. A. H. uit Den Haag in het struikgewas in de aanbouw zijnde wijk „Mariahoeve" gelegen, voordat hij zondagmiddag door voor bijgangers werd opgemerkt. Donder dag was de man, die dienst doet op deze terreinen, gestruikeld. Hoewel hij geen letsel had opgelopen, was hij zo ongelukkig met de benen on der het lichaam terecht gekomen, dat hij niet meer kon opstaan. Het schijnt dat hij geen pogingen in het werk heeft gesteld om de aandacht te trek ken, anders had men hem zeker eer- Uit handen van kolonel Howard C. Dablin heeft de filmactrice Gina Lollo- der moeten opmerken, daar hij vlak hrigida in Parijs de gouden medaille van het Amerikaanse Legioen ont- bij een tramhalte lag. Hij is ter ob- vangen. Ter gelegenheid van de plechtigheid droeg Gina de muts van het servatie opgenomen in een zieken- legioen. huis. Een beeld van een stier Toen de enorme rookwolken enigszins waren opgetrokken bleef een over een breedte van ruim 30 m totaal gehavende voorgevel over. Ook enige nabij gelegen huizen hebben brand en waterschade opgelopen. Het verkeer in de binnenstad was door de brand totaal ontwricht. Rook en waterschade. De grote uitslaande brand heeft voor enkele tonnen schade aange richt. Het juiste bedrag is bij bena dering nog niet vast te stellen, zo deelde directeur mr. W. H. Vroom ons gisteravond mede. Vandaag hoopte men in samenwer king met de verzekering de enorme schade aan het gebouw en de daarin opgeslagen goederen (voornamelijk huishoudelijke artikelen gingen ver lorente kunnen vaststellen. Niet alleen is er veel brandschade doch ook de rook en waterschade (aan dekens, linnengoed e.d.) kan nog be tekenend zijn. De voorraadadministra tie kon zij het doornat gered wor den, zodat de schade vrij nauwkeu rig kan worden becijferd. Een deel van de Sint Nicolaasvoorraden ging ook verloren, doch de heer Vroom hoopt dat de toeleveringsindustrieën zijn bedrijf met. deze artikelen uit de brand zullen helpen. Kortsluiting. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid heeft de politie na een uitgebreid onderzoek kortsluiting in een schakelkast als oorzaak van de brand vastge steld. De Amsterdamse brandweer was gisteravond omstreeks negen uur met een motorspuit nog steeds bezig met nablussingswerkzaamheden die nog tot het middernachtelijk uur hebben voortgeduurd. De directie van V. en D., die reeds lang plannen had voor de bouw van een nieuw centraal magazijn in Dui- vendrecht, hoopt dat de rijksgoed keuring hiervoor nu spoedig zal wor den verleend omdat de behoefte aan voldoende ruimte door deze brand dubbel urgent is geworden. Directeur pleegde diefstal in eigen zaak De Rotterdamse recherche heeft een firmant van een vatenhandel te Schiedam en een in Delft woonach tige directeur van een Rotterdamse oliehandel gearresteerd, verdacht van verduistering, medeplichtigheid en valsheid in geschrifte. Het verduis terde bedrag zou een som van 37.000 belopen. De beide zakenlieden hadden een afspraakje gemaakt, waardoor het mogelijk werd geld van de oliehan del over te hevelen naar de zak van haar directeur. Hiertoe schreef de firmant H. T. (44) uit de vatenhandel gefingeerde leverantiebriefjes van vaten uit, welke de directeur van de oliehandel voor akkoord tekende. Het bedrag van de rekening werd daarna ge woon per giro naar de vatenhandel overgemaakt. De firmant van de vatenhandel betaalde aan de directeur van de oliehandel onderhandse bedragen van 500.en 1000.uit, zodat waarschijnlijk alle betalingen van de oliehandel voor niet-geleverde vaten Een beeldje van de beroemde stier Adema 21 van de Woudhoeve, die vorig jaar wegens verval van krach ten op bijna 15-jarige leeftijd werd afgemaakt, is gisteren in de tuin van de vereniging voor kunstmatige inse minatie te Sijbekarspel onthuld. Het beeldje, dat 1 meter lang is, werd vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwster Jant Smit De onthul ling verrichtte de voorzitter van het Nederlandse rundvee stamboek, de heer J. Leenheer, die de grote ver diensten van de stier schetste voor de Nederlandse, Italiaanse, Engelse, Deense en Argentijnse zwartbontfok- kerij. Een belangrijk aantal nakome lingen van Adema 21 van de Woud hoeve werd geëxporteerd. De pro- duktieve dochters van de stier heb ben er het hunne toe bijgedragen, dat de veehouders hun bedrijven op economische wijze kunnen voeren. Adema 21 werd reeds op 6-jarige leeftijd „preferent eerste klasse" verklaard. Deze hoge onderscheiding, die wordt verleend op grond van het nakomelingschap en die slechts eer enkele stier reeds voor zijn dood verkrijgt, is zo zeldzaam dat thans geen enkele levende stier dit predi kaat bezit. De heer Leenheer merk te op dat de preferente lijn van deze stam nog niet is doorgelopen maar dat de mogelijkheid daartoe nog wel aanwezig is. De voorzitter van de K.I.-vereni- ging, de heer J. Stapel merkte op dat fokkers en beeldhouwers iets ge meen hebben: beiden zoeken naar schoonheid. De onthulling van het beeldje werd onder meer bijgewoond door de beeldhouwster, door de beide fok kers van Adema 21 de heren A en C Ruyter uit Oosterblokker, door de Rijks vee teelt-consulent voor Noord- holland ir. L. de Vries en vertegen woordigers van Veeteelt en Zuivelor- ganisaties. Kees, de „gashond" van het Utrechts gemeentelijk gasbedrijf gaat over enige dagen met zijn baas, de heer Koek, naar Hellerup een voorstadje van Kopenhagen. De directeur van het gasbedrijf aldaar wil zijn gasnet eens door Kees laten controleren. Tijdens een congres in Stockholm hebben de Nederlandse afgevaardigden rapporten uitgebracht over het gebruik van honden bij het opsporen van gaslekken. Dit is dan ook wel de aanleiding tot de reis van de hond naar Denemarken. KORTE GOLF Z.K.H. prins Bernhard is gister avond per vliegtuig van een kort be zoek buitenslands in Nederland te ruggekeerd. Hij bracht, na in Italië te zijn geweest, het weekeinde door in Oostenrijk, waar hij de president van de wereldbank, de heer E. Black, bezocht, die een persoonlijke vriend van hem is. Uit Oostenrijk reed hij per auto naar Frankfort, vanwaar het regeringsvliegtuig hem naar Neder land terugbracht. Gistermorgen zijn de 89-jarige S. Boersma en zijn 83-jarige echtge note M. Boersma-Vink in hun wo ning aan de Star Numanstraat te Gro ningen levenloos op bed aangetrof fen. Buren, die het vreemd vonden dat de deur gesloten bleef, vonden het echtpaar. Het is vrijwel zeker, dat het door kolendampvergiftiging is omgekomen. Gisteren is de 20-jarige W. Rade bij werkzaamheden in een huis te Heerlerheide, door een neerstortende muur aan het hoofd getroffen. Hij was op slag dood. De politie stelt een onderzoek in. De Italiaanse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag 40 personen gearresteerd nadat in Ro me en Verona verscheidene in kof fers verborgen bezinebommen waren ontploft. Volgens het Italiaanse persbureau Ansa waren de bommen van dezelfde soort als de bommen, die bij de aan slagen in Zuid-Tirol werden gebruikt VANAVOND Het wekelijks filmprogramma wordt ditmaal verzorgd door de NTS, die daarbij de medewerking krijgt van de Belgische t.v. in het kader van de Belgisch-Nederlandse pro gramma uitwisseling. Dit Belgische programma start met de documentai re „De Stichter", een beeld over het leven en werken van Leopold I, de grondlegger van de Belgische dyna stie. De hoofdflim „Meeuwen sterven in de haven" is een verdienstelijk pro- dukt van de overigens schrale Bel gische filmindustrie. Het is een zeer suggestieve uitbeelding van een ver eenzaamd mens in de Antwerpse ha vengebieden. Door de KFC werd deze film gekeurd voor personen boven de 18 jaar. In hetzelfde uitwisselingsprogram ma volgt tenslotte een gesprek tus sen twee Belgische en twee Neder landse auteurs over het lezen in al zijn vormen. Vooraf aan het Bel gisch-Nederlandse programma vraagt het Nederlandse Coirité Monument Auschwitz de aandacht van de kij kers. DE SPULLEBAAS VAN DE VARA Een „pet-onderscheiding?' r.Wlrn f AJjjM WÊk J?. J Zo ongeveer - maar dan zonder regen - wordt het; zei Theo Eerdmans tegen de fotograaf, die hij maandag ochtend in de stromende regen ontmoette bij twee telefooncellen op 't Stationsplein in Amsterdam. Hij doelde op zijn nieuwe televisiequizz bij de Vara, „Willens en wetens", welke hij op 16 september a.s. vanuit de Sin ger Concertzaal in Laren aan de kijkers zal presenteren. Anders dan in de vorige quizz van Eerdmans zullen er in deze nieuwe twéé „zweethokjes" zijn, waarin twee „slachtoffers" met elkaar om de prijzen zullen strijden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7