L 1 WEEKELYKSE CRONYCKE TUINIER MET PLEZIER Geen zin in werk, dan de brand erin Nieuwe verstrekking per 1 oktober a.s.? KINDEREN IN HET NIEUWE WOUD Andere wetten voor FH-nummers Italianen verongelukt Gestrande „Levante" vlot vlotgetrokken Mannequin in nok circus Beroemde Nederlandse hond demonstreert in Denemarken ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 We sullen 't deese weeck maer eens op Alphen houden, dat steedjen aen den Rhyn blyckt heel wat mans. De Raed heyt deese weeck een coen besluyt genoomen, nogh corten tyd: is Alphen eeven groot dan Leyden thans. Alleen wil ick voor Alphen hoopen dat het geen catte in de sack en blyckt te koopen, soodat die stockvisch, daer gevanghen in het net, geen bot en blyckt te syn, al is die nogh soo vet. Er woeyen oover Alphen heel wat lintjens deese daeghen, een drietal borsten wierden fraey vercierd. Met veel tam-tam heyt men in Alphens dreeven een drietal feesten fix en schoon gevierd. Soo B. J. Hekkema, die veertich jaer geleeden by Bonda's veevoeder in dienste is getreeden. Oraegin-Nassausilver was 't verdiende loon en ciert syn cnoopsgat blinckend en soo schoon. Oock H. de Groot kreeg silver toegeweesen. Eerst was hy „diender", laeter p'licieman. Weer laeter was't gemeentelyck deurwaerder, maer daer quam nu toch oock het eynde van. Hy gaet nu eynd'lyck van syn rust genieten, dat mooghe hem dan waerlyck nooyt verdrieten. In plaets van met gemeentelyck pampier loopt hy dan met een lint. Soo fier loopt oock Van Ooststroom (P), die veertich jaer als backer de Alphenaeren heyt van brood voorsien. Van aengebrand en wasser nooyt te claeghen, al was syn broodjen soms wat soet misschien. Nu loopt hy met een bronsen plack te prycken, en Alphen maer naer al die lintjens kycken. Maer ick vind het genoegh, dus altemael de beste groeten dan van W. VAN HORSTENDAEL Vragen over verdwenen bezittingen Het lid van de Tweede Kamer, de heer Corver (VVD), heeft aan de mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid schriftelijk gevraagd, of het waar is, dat er 45 pakjes, inhou dende sieraden en andere bezittin gen van Nederlanders, die tijdens de oorlog in Duitse concentratiekampen hebben verbleven, na de oorlog naar Nederland zijn gebracht, doch niet aan de eigenaren of hun nabestaan den zijn teruggegeven. De heer Cor ver informeert voorts of het juist is dat genoemde bezittingen reeds vele jaren geleden door bemiddeling van „La Mission Neerlandaise de Recher ches" in Parijs werden overgedragen aan het ministerie van Sociale Zaken. Kan de minister meedelen, aldus vraagt de heer Corver verder, waar genoemde bezittingen zich thans be vinden en welke pogingen in het werk zijn gesteld om de rechtmatige eigenaars of hun nabestaanden op te sporen? Vragensteller wil tenslotte weten indien niet naar de eigenaren of na bestaanden is gezocht, wie voor een dergelijke gang van zaken verant woordelijk is en wat de minister ver der meent te kunnen doen om deze zaak tot een bevredigende oplossing te brengen. Een jaar gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk, toezicht van de reclassering en zo nodig psychiatrische controle heeft de officier van Justitie bij de recht bank in Utrecht gisteren geëist te gen de 29-jarige metselaar B. C. v.d. H. uit Culemborg, wegens opzette lijke brandstichting. Tweemaal, na melijk op 8 en 12 april van het vo rig jaar had hij brand gesticht in de woning van de 83-jarige weduwe S. aan de Zandstraat aldaar. De eerete keer stak hij met een sigarettenaan steker de vlam in een stel oude kranten die op de zolder van de we duwe waren geborgen, de tweede maal door middel van een paar strooien fruitmandjes, die hij aan de dakspanten op de vliering van de woning had bevestigd. In beide ge vallen kon het vuur tijdig geblust worden. De oorzaak van deze wan daden moet gezocht worden in het feit, dat de verdachte, in dienst van een aannemersbedrijf reparatie- werkzaamheden aan het huisje moest verrichten. Hij zag erg tegen hat karwei op en vond het kennelijk maar beter dat het gehele pand werd opgeruimd. Op 22 september zal de rechtbank uitspraak doen. Deel van jeugd krijgt steeds langere vingers In de periode 1957-1959 is de om vang der jeugdcriminaliteit voor zover die aan de door de Justitie af gedane strafzaken (misdrijven) kan worden afgemeten relatief vrij wel gelijkgebleven. Wel lag het ni veau hoger dan in de 3 voorafgega ne jaren. Tegenover een afneming voor de jongere kinderen, stond een toeneming voor de oudere. Aldus een publikatie van het CBS. Bij het teruglopen van de cijfers voor de kinderen beneden 14 jaar dient in het oog te worden gehou den, dat deze delinquenten steeds minder langs staf rechtelijke weg ge corrigeerd worden. De criminaliteit der 14-17-jarigen is de laatste jaren sterk toegenomen. Van 10.000 kin deren van 14 jaar werden er in 1956 39 wegens misdrijf volgens het wetboek van strafrecht schuldig ver klaard of niet-vervolgd; in 1959 wa ren het er 54. Voor de 15-, 16- en 17- jarigen waren de overeenkomstige cijfers resp. 47 en 69, 59 en 87, 60 en 93. Een stijging dus van 40 a 50 pet. Hetzelfde geldt voor door jeugdigen gepleegde verkeersmisdrijven, vnl. joy-riding. Daarnaast zijn er ook nog sympto men die op een ernstiger karakter van de jeugdcriminaliteit wijzen. In 1956 en 1959 bedroeg het verhou- dingscijfer voor de seksuele misdrij ven bij de 14-15-jarigen resp. 4,6 en 6,7; voor de 16-17-jarigen 4,6 en 6,4. Gekwalificeerde diefstal steeg met meer dan 100 pet. In 1956 werden 23 onvoorwaardelijke en 34 voorwaar delijke gevangenisstraffen aan jeug digen opgelegd. In 1959 waren het er resp. 156 en 136. Het percentage der recidivisten onder de jeugdige delinquenten steeg van 10,6 in 1956 tot 14,6 in 1959. Algemene ziekenfondsen en verpleegtehuizen De ziekenfondsraad deelt mede,, dat krachtens koninklijk besluit van 5 juli 1961 verplicht-verzekerden bij algemene ziekenfondsen recht heb ben op een vergoeding in verband met de kosten van verpleging en be handeling in een verpleegtehuis. Deze nieuwe verstrekking zal naar alle waarschijnlijkheid van 1 okto ber 1961 af gelden. Zij bedraagt 50% van de verpleegkosten, tot ten hoog ste .50 per dag, bij opneming in de laagste klasse van een verpleegte huis, mits voor opneming en verder verblijf aldaar naar het oordeel van het ziekenfonds, gehoord de contro lerend geneeskundige, een medische indicatie bestaat. Inrichtingen, die voor een overeen komst inzake met een algemeen zie kenfonds in aanmerking wensen te komen, dienen een erkenning als zo danig aan te vragen bij de zieken fondsraad, die in deze een beslissing neemt. Verzekerden, op 1 oktober 1961 verblijvende in inrichtingen welke op die datum nog geen erkenning heb ben verkregen, hebben vooralsnog geen recht op vorengenoemde ver goeding. Op de vergoeding bestaat recht over perioden van 365 dagen, al dan niet aaneengesloten in een verpleeg tehuis doorgebracht, met dien ver stande, dat een nieuwe periode eerst aanvangt, nadat 2 jaren sinds de laatste 365ste dag zijn verstreken. Als uitgangspunt voor de beoorde ling van de medische indicatie zal dienen, dat de patiënt naast de be handeling door de arts een bijzon dere verpleging behoeft, welke ten doel heeft de daarvoor geschikte pa tiënten te reactiveren. In andere ge vallen zal bij de beoordeling het zwaartepunt vallen op een verzach ting van het lijden. Patiënten uitsluitend of in hoofd zaak lijdende aan een geestelijke stoornis, komen niet voor een vergoe ding in aanmerking. 66. Enkele dagen later kwamen mr. Heatherstone en Patience, Klara afhalen'. Eerst had de beheerder nog een lang onderhoud met Edward. Hij stelde hem voor in zijn huis als sekretaris te komen wonen. Alhoewel een van Cromwells mannen, keurde hij diens daden niet altijd goed en eerbiedigde hij ook Edward's trouw aan de koning, vertelde hij. 67. Edward besprak dit voorstel even met Humphrey en stemde na rijp beraad toe. Eerst moest hij nog SAMENWERKING MET DE BUREN Bij ontwerp van wet stelt de mi nister van verkeer en waterstaat voor de speciale auto-kentekens voor niet-ingezetenen en voor de autohan del te beperken. De kentekenbewijzen voor auto's van niet-ingezetenen (GN en BN) zullen voortaan 'n looptijd van een jaar, of indien afgegeven in het laat ste kwartaal, een looptijd van hoog stens vijftien maanden kunnen heb ben. Houders van BN en GN-tekens genieten vrijstelling van diverse op auto's drukkende belastingen, op voorwaarde van uitvoer van hun voertuigen. Reeds uitgegeven GN en BN-kentekenbewijzen zullen hun geldigheid vijftien maanden na het in werking treden van deze voorge stelde wijziging in de wegenver keerswet verliezen Ook wordt voorgesteld de looptijd van de sinds 1951 uitgegeven tien duizend FH-kentekenbewijzen te be ëindigen en nieuwe FH-bewijzen aan een termijn te binden. Nieuwere FH- bewijzen zouden vijf jaar nu hun af gifte ongeldig moéten worden. Gistermiddag zijn op de „Ganze- weide" te Heerlen twee 25-jarige Ita lianen met een motor tegen een vrachtwagen gebotst en gedood. De Italianen zijn, waarschijnlijk als gevolg van het rijden met een te hoge snelheid, in een bocht op het natte wegdek geslipt. Zij zijn toen op de linker-weghelft terecht gekomen. Een botsing met een uit tegenover gestelde richting komende vracht auto was niet meer te voorkomen. De bestuurder van deze auto, die gela den was met vier ton groenten, was de 22-jarige W. B. uit Linnen. De Italiaanse motorrijder, A. G. Lai, en zijn duo-passagier, V. Mura, overleden op weg naar een zieken huis te Heerlen. Beiden waren onge huwd, woonden in een gezellenhuis „De Dem" te Hoensbroek. Zij be hoorden tot de zeven Italianen, die gistermorgen het „houwersdiploma" hebben ontvangen en waren werk zaam op de mijn „Oranje Nassau II". BOERDERIJ AFGEBRAND Gistermorgen is te Vierakker (ge meente Warns veld) een boerderij, die het eigendom was van de familie W. Roelofs, afgebrand. Slechts een schuur bleef behouden. De schade bedraagt ruim 100.000 gulden. De eigenaar was tegen brand verzekerd. De brandweerkorpsen van Warns- veld en Vorden waren spoedig na 't uitbreken van de brand aanwezig. TUININDELING Een ieder zal zijn tuin naar eigen smaak en inzicht beplanten. Toch is het goed om voor de aanleg van een tuin te overwegen hoe men het terrein het beste kan indelen. Een eenvoudige tekening van de platte grond voor we beginnen, kan ons daarbij veel werk en moeite besparen. Ga voor u zelf na wat u ervan wilt maken: een siertuin, een moestuin of een kombi- natie van beide, maar ook hoeveel tijd en welke mid delen er beschikbaar zijn voor de tuin. Vooral bij een kleine tuin zal het beste resultaat worden bereikt door het plan ruim en overzichtelijk te houden. Veel perken losse planten in het gras doen de tuin onrustig en overladen lijken en bemoeilijken het onderhoud. Maak een duidelijke indeling; vooral de bomen en heesters zullen een blijvende steun aan het plan geven, de bloemen vormen een fleurige aan vulling, die echter maar van korte duur is. Wanneer we niet alles door elkaar planten, maar de bloemen aanbrengen in flinke groepen en wel op plaatsen waar we ze goed kunnen zien en ze profiteren van de voor hen onmisbare zon, zullen we meer plezier van hen beleven. Paden dienen slechts om de verschillende delen van de tuin te bereiken, in een kleine ruimte kunnen ze zelfs achterwege blijven. Ze moeten niet dwars door de tuin lopen of zo opvallend zijn, dat ze storen in het geheel. Het gazon moet duidelijk van vorm zijn, zonder willekeurige bochten en knikken in de rand. In de losse lijn en vormen van de planten vinden we voldoende afwisseling; tegen een duidelijke en logi sche grondvorm van de tuin komt dit lijnenspel het beste uit. B« het planten zijn de bomen en struiken nog klein en we vergeten vaak, dat ze elk jaar meer uitgroeien. Stel u daarom op de hoogte van de afmetingen, die ze na verloop van tijd zullen bereiken. Menige tuin en ook menig huis, wordt verstikt onder hoge en brede bomen, die onder zich elke plantengroei belemmeren. Vooral bloemen hebben veel licht en lucht nodig, willen ze hun mooiste kleuren laten -ien. In het begin zal de tuin misschien wat kaal lijken, te grote ope ningen tussen de heesters kunnen we echter opvullen met niet te dure struiken, die tijdig het veld zullen ruimen, wanneer de blijvende soorten uitgegroeid zijn. Ook kan men er eenjarige zaadbloemen tussen plan ten. Hoe vaak zien we in twee naast elkaar liggende tuinen, dat ieder voor zich probeert nog wat van de beperkte ruimte te maken. Aan beide zijden van het hek staan de planten elkaar te verdringen, daarbij niet zelden overlast gevend aan de tuin van de buur man. Vooral bij twee voortuinen kan men een ge- kombineerde aanleg, die echter in beide tuinen niet geheel hetzelfde behoeft te zijn, een veel beter resul taat bereiken. Wil men baas op eigen terrein blijven, dan nog is het aan te raden om overleg te plegen omtrent de aanleg van ieders tuin, zodat beiden over- last en extra kosten kunnen worden bespaard. Hoek van Holland verloor een attractie Veel sneller dan verwacht werd, heeft de zee haar prooi, de gister nacht bij Hoek van Holland ge strande Duitse kustvaarder „Levan te" weer moeten prijs geven. Om 13 minuten over drie, bij hoog tij, had de gezamenlijke krachtsinspanning van de sterke zeeslepers de „Schel de" en „Noordzee" van L. Smit en Co. al resultaat, nadat nauwelijks meer dan een half uur aan 't schip was getrokken. Het enerverende duel tussen de zee en de bergers begon voor de honderden toeschouwers, die zich op de boulevard, het strand en de duinen van Hoek van Holland verzameld hadden, al vroeg in de morgen, toen de „Noordzee", de „Schelde" en het bergingsvaartuig „Zeeleeuw" van Van der Tak op de plaats van de stranding kwamen. De „Zeeleeuw" bracht omtsreeks 10 uur de lange en zware sleepkabel van de „Schelde" over naar de onfortuinlij ke vrachtvaarder. FEL GEVECHT Maar het geduld werd nog lang op de proef gesteld, want de ber gingspoging kon alleen succes heb ben bij hoog tij, na twee uur 's mid dags. Twee lange en een korte stoot met de stoomfluit van de „Levante" kondigden tenslotte om tien voor 2 aan, dat het gevecht kon beginnen. Het Duitse schip begon fel 'stoom te ontwikkelen, liet de schroef 'n paar maal fel draaien en dat was voor de „Schelde" en de „Noordzee" het sein om zich in slagorde op te stellen: op een afstand van ongeveer 300 meter, onder een hoek van veertig graden met de „Levante". De „Noordzee" had de „Schelde" aan zijn tros, die op zijn beurt met de vrachtvaarder verbonden was. Om tien voor drie weerklonken opnieuw fluitstoten van de „Levante", nu drie lange. De schroeven begonnen fel het water uiteen te slaan en langzaam maar zeker -werden de kabels terugge trokken. Even leek het erop, alsof het Duitse schip zou proberen op eigen kracht vlot te komen, maar 't was niet meer dan een laatste test voor de motoren. Het stuurboord anker werd ingehaald en toen op eens bijna ontnuchterend kwam het gestrande schip zonder 'n noe menswaardige schok los van de zandplaat, die het ruim veertien uur had vastgehouden. Beide sleepboten trokken het vrachtschip daarna zon der moeite naar open zee. Om kwart voor vier tenslotte stoomde de „Le vante" op eigen kracht de Nieuwe Waterweg binnen. Hoek van Holland had een attractie verlorenhet schip is nu op weg naar de werf Wil ton in Schiedam. f N „Het was heerlijk, het was zalig", riep gisteravond de eer ste Nederlandse vrouw die als „leek" op de schouders van 'n hoogdraadartist een tochtje door de nok van circus Boltinl maakte. De 19-jarige Rotter damse mannequin Caroline Schelling leek geen zenuwen te kennen, gekker" voelde ze zich al toen ze zich onder jour nalistieke belangstelling pre pareerde op het luchtreisje. Het meeleven uit deze kring was niet alleen uit nieuwsoog- punt groot. De twee enige Ne derlanders die tot nog toe de rug van de artist Rudy Stey durfden te bestijgen waren journalisten. Een uit Den Haag en een uit Utrecht. Toen Caro line Schelling dit hoorde haar vriend is persfotograaf - zei ze: „Oh maar dat durf ik ook". En ze durfde het. Al in zwarte maillot gekleed en in de piste gearriveerdkreeg ze nog een kans zich terug te trek ken. Maar ze deed het niet en kreeg toen maar de circus- wens „Hals- und bembruch" meeOnder volmaakte stilte volbracht de mannequin deze ,show". De ogen vastberaden gericht op de vriend-fotograaf aan de overzijde. Alleen moe der beneden kreeg even een extra lachje naar de stad om nieuwe kleding te kopen, want zijn houtvesterspak paste toch niet voor een sekretaris. De rest van de dag bracht hij door in het gezelschap van Patience en Klara. Daarbij kon deze laatste vaststellen hoe de twee jonge mensen elkaar meer beminden dan ze zich wellicht zelf bewust waren. Het verging hen zoals alle geliefden. Pas langs omwegen komen ze tot het geluk. Ook met Patience en Edward was het niet anders. 1/^ees, een forse achtjarige „herderachtige" hond gaat volgende week voor een werkbezoek naar Hel- lerup, een voorstadje van Kopenhagen. Kees heeft een belangrijke functie bij het gemeentelijk energie bedrijf van Utrecht, hij is namelijk gaslekzoeker. Het gasbedrijf van Hellerup heeft de laatste tijd door lekkages in het buizennet belangrijke gasverliezen geleden en nu zijn de hond en zijn begeleider voor drie weken uitgeleend aan Hel lerup, om de gaten in de buizen op te sporen. De „dierlijke" opspo ringsmethode is door het GEVU in Utrecht als eer ste bedrijf in Europa toe gepast. Het begon allemaal in 1955, toen gasfitter Th. G. Oockhuizen een politie agent met een speurhond zag wandelen. Hij pieker de een poosje en gooide daarna een briefje in de ideeënbus van het bedrijf, met de suggestie, een hond speciaal voor het opsporen van gas geschikt te maken. De directie nam direkt contact op met de rijksop leidingsschool voor speur honden in Den Haag. De directeur van deze school, de heer K. Bouma, die net was gepensioneerd, werd zoals hij het zelf zegt, weer „van stal gehaald". Hij ging aan de slag met Kees, die na ruim drie maanden zo ver was, dat hij feilloos de kleinste lek jes in een gasbuis kon aanwijzen. Zijn vondsten maakt hij altijd met en- thouiast geblaf kenbaar. In de loop der jaren heeft Kees het GEVU onschat bare diensten bewezen. Samen met zijn begelei der, de 49-jarige „fitter- lekzoeker" N. Koek, wan- deelt hij iede rdag door de straten van de Domstad. De gasbuizen liggen bijna een meter onder de op pervlakte, maar de gevoe lige neus van Kees regis- streert na anderhalve dag als de geringste hoeveel heid gas, die weet te ont- delijkheid van zijn baas voelt hij zich al rijkelijk beloond. Ook voor hem is echter de arbeidstijdver korting ingevoerd. Voor een hond op zijn leeftijd werd het een wat te zware opgave, een hele dag te moeten speuren. Hij werkt nu in ploegendienst met de hond Nico, die pas zijn opleiding achter de rug heeft. Oude methode. \7oor de „oude" gasop- sporingsmethode waren per kilometer buis gemid deld veertig manuren no- KEES WEET WAAR HET LEK ZIT snappen. Soms is het lek zo klem, dat het de moeite niet loont te gaan graven om het te kunnen repa reren. De meetcontrole- apparatuur wordt nu in Utrecht alleen nog maar gebruikt om de intensiteit van de gasconcentraties vast te stellen die door de hond zijn gesignaleerd, hetgeen natuurlijk een enorme besparing bete kent. Kees is een zeer be scheiden werknemer: met een paar stevige maaltij den per dag en wat vrien- dig. Een Duits bedrijf, dat met zeer moderne boor- apparatuur werkt, heeft ook altijd nog acht man uren per kilometer nodig en is zeer loonintensief. Kees en de heer Koek „doen" de duizend meter echter in twee uur, inclu sief het meten van de gas concentraties. Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe methode van het GEVU de nodige aan dacht heeft getrokken. Het gasinstituut in Den Haag heeft het idee al overgeno men en een hond opgeleid ten behoeve van de klei nere bedrijven, die zich de weelde van een eigen speurder niet kunnen ver oorloven. Kees heeft er ook al diverse tripjes naar an dere plaatsen opzitten. Op internationaal niveau werd in juni nog weer eens de aandacht op hem geves tigd. Toen directeuren van gasfabrieken uit vele lan den in Stockholm deelna men aan een gascongres. De hoofddirecteur van het EVU, ir. J. van Dam van Isselt, en de directeur van het gasinstituut, ir. J. G. de Voogd, hebben daar een uitvoerig rapport uitge bracht over de prestaties van de hond. Het ziet er naar uit, dat het Utrechtse voorbeeld ook in andere Europese landen navol ging zal vinden. Het expe riment in Denemarken zal waarschijnlijk worden be studeerd door autoriteiten op dit gebied uit Zweden en Noorwegen. De heer Bouma is niet eens bijzonder trots op zijn prestatie. „De opleiding is helemaal niet zo moeil(jk", vindt hij. „Maar het is de baas van de hond waar het op aan komt". „Als die twee geen goed team vormen, komt er van het speurwerk niets terecht". En dat mag fitter-lekzoe- ken-gashondbegeleider Koek dan weer als een complimentje beschouwen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4