RUSSEN GAAN DOOR MET KERNPROEVEN Amerikaans-Brits voorstel louter propaganda Nehroe pleitte vergeefs in Moskou Amerikaanse troepen naar Europa *ens spanning om Berlijn Wat Brandt allemaal doen zal Als hij bonds kanselier wordt C. A. v. DORP Bourguiba bereid tot onderhandelen Over Bizerta 3)e £<2id6e(Boti/tamt Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1961 51ste JAARGANG No. 15439 Nehroe vocht tegen de bierkaai KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telel. 3 0 9 3 5 Red. 2001 5, 25594 Advert. Z 0 8 2 6. Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De militaire correspondent van 't blad meldt, dat volgens Amerikaan se deskundigen één van de vier proe ven van de huidige serie op bijna zeventigduizend meter boven de aar- PROJECTIEL TLGEN RAKETTEN de is genomen. Dit doet vermoeden, dat een projectiel kan worden ont- - o -a Amerikaanse militaire plannen- worpen, dat op die hoogte kan wor- Chroesjtsjef heeft gisteren op een bijeenkomst in het Kremlin, uitgeschre- makers zyn, aldus meldt de „Balti- den gebruikt voor het onderschep- ae? I". «f V,an e vr,e?d,sch!lp tusïn de Sowjet-ünie en India, verklaard, more Sun.. er ongerust overi dat de pen van een binnenkomende inter- dat het Westerse voorstel, om ui de dampkring geen kernwapenproeven Sowjet-Unie door de huidige reeks continentale raket. Het land dat het meer te nemen, „louter propaganda is, die bedoeld is om de openbare me- kernproeven een voorsprong op de eerst over een dergelijk projectiel ^ï1'.. Amerikanen zal krijgen bij de ont- tegen raketten beschikt, heeft een „Het Westen wil hiermee eenzijdige voordelen verkrijgen. Bovendien zou wikkenng van een projectiel voor de enorm voordeel, aldus de „Baltimo- er geen enkele beperking bestaan op de kernwapenproeven die Frankrijk, bestrijding van raketten re Sun", in het belang van de Navo, neemt," aldus de Sowjet-premier. Hij verklaarde verder, dat Rusland te allen tijde bereid was tot besprekin- gen over een algehele ontwapening. „Er zou dan geen vraag stuk bestaan van kernwapenproeven, want er zouden helemaal geen wapens meer zijn," zei hij. „Wij stellen ontwapening onder het meest strikte internationale toezicht voor. Wij zijn bereid te onderhandelen over een overeenkomst, die voorziet in algehele en algemene ontwapening, en wij zijn bereid een dergelijk ver drag te ondertekenen. Wij zijn het Westen bij de bespreking van vele ontwapeningsvraagstukken halverwege tegemoet gekomen. Indien het Westen onze ontwapeningsvoor stellen aanvaardt, zijn wij bereid zijn voorstellen voor toezicht te aan vaarden," aldus Chroesjtsjef. In het Witte Huis „regeert" AMERIKA'S POPULAIRSTE KLEUTER! CHROESJTSJOV WIL ALLEEN ALGEHELE ONTWAPENING OORLOG IS ZELFMOORD Hij verklaarde, dat staten, die een oorlog zouden ontketenen, zelfmoord zouden plegen. Hij zei ook: „Men kan niet neutraal zijn in zaken van oorlog of vrede. De resultaten van de conferentie te Belgrado der niet- gebonden landen hebben aange toond, dat alom de noodzaak wordt erkend, dat voor het behoud van de vrede dient te worden gewerkt". De Sowjet-premier wees erop, dat miljoenen Russen in de afgelopen oorlog het leven hebben verloren. „Daarom zijn wij ons in het bijzon der bewust van het belang om een nieuwe oorlog te vermijden". Hij voegde hieraan toe: „Wij hebben geen oorlog nodig. De maatschappij, die wij bouwen, heeft als zinspreuk: „Vrede, arbeid, vrijheid, gelijkheid en geluk". „Het is noodzakelijk, dat de weg wordt gebaand Voor het vestigen van goede Amerikaans-Russische betrek kingen. De Sowjetrussische regering spant zich erg in, om dit te berei ken", verklaarde de Sowjetrussische premier. Voor het overige bevatte de toe spraak van de Sowjet-premier geen enkel nieuw gezichtspunt. Er moest een vredesverdrag komen met de twee Duitslanden, West-Berlijn moet een „vrije stad" worden en dan zal de Sowjet-Unie de verbindingen van deze „vrije stad" op geen enkele wijze belemmeren. De Sowjet-Unie wil vrede, doch het Westen niet en dit gebruikt de Berlijnse crisis als voorwendsel om oorlogszuchtige voorbereidingen te treffen. De Sow jet-Unie werd rechtstreeks bedreigd en daarom moest zij wel militaire maatregelen nemen en de kernwa penproeven hervatten, verklaarde hij nog. NEHROE PLEITTE VERGEEFS Premier Nehroe van India heeft op bovengenoemde bijeenkomst in het Kremlin gezegd, dat de wereld situatie de laatste tijd zodanig ver slechterd is, dat nu zelfs de vrees voor een oorlog bestaat. India kan volgens Nehroe weinig doen om de situatie te veranderen, maar 't wil alles doen wat het kan voor de vrede. De Indiase premier pleitte tot slot voor staking van de kernwapenproe ven, ongeacht de militaire overwe gingen voor de hervatting van de proeven, daar deze het gevaar voor de mensheid vergrootten. RUSSEN GAAN DOOR De Amerikaanse vertegenwoordi ger naar de vastgelopen besprekin gen over beëindiging van proeven met kernwapens te Genève, Dean, heeft vrijdag na een gesprek met president Kennedy gezegd, dat het heel duidelijk is, dat de Russen het Amerikaans-Britse voorstel tot be ëindiging van proeven in de damp kring niet zullen aanvaarden. Het voorstel verloopt vandaag. Dean- zei tot verslaggevers te Washington aan te nemen, dat de Russen zullen doorgaan met hun reeks proeven, die misschien wordt gesloten door een zeer zware ont ploffing. Verder zei Dean, dat de V.S. hebben verzocht om inschrij ving van de kwestie van de proeven met de kernwapens op de agenda van de a.s. zitting van de Algemene Vergadering. Eervolle ontheffing van mgr. Jos Baeten uit bisschoppelijk ambt Paus Johannes XXIU heeft mgr. Jos. Baeten, bisschop van Breda, op diens verzoek om gezondheidsrede nen eervol ontheven van zijn bis schoppelijk ambt en hem benoemd tot titulair-aartsbisschop van Stau- ropolis. Tot aan de benoeming van zijn op volger zal mgr. Baeten het bisdom blijven besturen als apostolisch ad ministrator. Met deze eervolle ontheffing van zijn functie is voor mgr. Baeten een einde gekomen aan een periode van vruchtbaar en hard werken, dat het bisdom Breda tot grote voordelen heeft gestrekt, zoals de modernise ring van de priesteropleiding, de aan stelling van de bedrijfsaalmoezeniers, de nieuwe financieringsmethode van nieuwe parochies enz. Mgr. Baeten werd 8 april 1893 ge boren in het leerlooiersgezin Baeten uit Alphen. Na zijn priesterwijding op 2 april 1917 werd hij benoemd tot kapelaan te Sas van Gent, ver volgens werd hij conrector van het instituut St. Louis te Oudenbosch en vier jaar na zijn wijding volgde zijn benoeming tot secretaris van 't bis dom Breda. Op 23 augustus 1933 be noemde de bisschop hem tot bouw pastoor te Ginneken, waar hij de kerk van de H. Maagd Maria Midde lares oprichtte. Na een jaar werd pastoor Baeten deken van Ginneken. Op 11 maart 1942 werd hij kanun nik van het Kathedraal Kapittel; op 19 april 1945 werd pastoor Baeten uit zijn bloeiende parochie wegge roepen, om vicaris-generaal van het bisdom te worden, deken van Breda en pastoor van het Begijnhof. I BREESTRAAT 173 (Advertentie) Een grappig, eigenwijs en zelf verzekerd dametje van drie ls de Shirley Temple van 1961 aan het worden: CAROLINE, de dochter van president Kennedy. Het we melt van verhalen rond dit kwik- zilverige wezentje. De Ameri kaanse kranten brengen al haar streken en uitspraken als gróót nieuws! Wilt u een alleramusantst verhaal lezen over Caroline? Stuur dan vandaag nog de waar de bon in uit LIBELLE'S folder of abonneer u rechtstreeks per brieikaart op LEBELLE, Nassau- pleln 7, Haarlem. W/ao-awo onnnninn met de Russen over Berlijn zullen TT CHcIlö spanning worden gehouden, zodra het duidelijk is dat serieuze en opbouwende on derhandelingen mogelijk zijn. Eenzijdige Russische actie tegen de levensbelangen van het Westen kan Volgens welingelichte kringen in j^ee£ "ï331- een ramP leiden, al- Washington heeft de Amerikaanse dus Rusk. regering besloten in de herfst nog „Een vredesverdrag is alles wat ongeveer 35.000 militairen naar W.- W1J wlj*ei? zeggen de communisten, Duitsland te zenden wegens de span- m33r dlt ]s <ren vredesverdrag dat de ning rondom West-Berlijn. Een offi- yrede bedreigt, aldus Rusk. Het bes- ciële mededeling hieromtrent zou op V de Sowjet-Unie kan doen is in de loop van de tijd te tonen dat zij haar buren met rust laat, zo ver klaarde de minister. Een woordvoerder van het In donesische leger heeft vrijdag ver- Advertentie) De Sociaal-democratische kandi daat voor het Westduitse Bondskan selierschap, Brandt, heeft in een ver kiezingsrede in Dortmund verklaard, dat een door hem geleide regering in Bonn de secretaris-generaal van de VN, Dag Hammarskjoeld, en de VN- commissie voor de rechten van de mens zal uitnodigen om zich over de toestand aldaar een beeld te vormen. Ook staatslieden uit neutrale landen zouden worden uitgenodigd. Brandt kondigde aan, dat hij, inge val de verkiezingen te zijnen gunste zullen uitvallen, direct een aantal maatregelen zal nemen „voor 't be houd van vrede en vrijheid". Zo zal een onder zijn leiding staande rege ring in nauwe samenwerking met de bondgenoten de beginselen voor een vredesverdrag met geheel Duitsland uitwerken, „opdat het Westen op po litiek en diplomatiek gebied het ini tiatief weer in handen krijgt". Ge noemde beginselen zouden kunnen dienen als basis voor onderhandelin gen op een algemene vredesconferen tie. Voorts zou een door Brandt geleide Bondsregering het Westen verzoe ken, onverwijld „tenminste op am bassadeursniveau" met de Russen te gaan onderhandelen, teneinde belem meringen voor ernstige besprekingen over een vredesverdrag uit de weg te ruimen. Een door hem geleid kabinet zal een leven in vrijheid en vrede voor alle Duitsers verzekeren, terwijl het anderzijds „de rechtmatige belangen van andere volkeren" zal eerbiedi gen en hun de zekerheid geven, dat Duitsland niets zal doen wat de vrede kan verstoren. Evenals de huidige regering zal 'n handen zijn. Generaal Lauris Norstad, de geal lieerde opperbevelhebber in Europa, had om de 35.000 man gevraagd ter versterking van het zevende leger in Duitsland. De 35.000 man zouden 'n aanvulling zijn naast de 3.000 man klaard, dat er „nog maar ongeveer die, naar reeds bekend is gemaakt, 7.000 opstandelingen in Indonesië later in het jaar naar Duitsland zul- zijn". Drie jaar geleden waren er len worden gezonden. nog 200.000. sociaal-democratisch regering met Het aantal Amerikaanse militairen elke ontwapeningsovereenkomst tus- in West-Europa bedraagt thans in sen de grote mogendheden akkoord totaal ongeveer 250.000 man, met in gaan. Naar het voorbeeld van de VS begrip van vijf parate infanterie- en zal zij m Bonn een ontwapeningsbu- pantserdivisies in West-Duitsland. reau vestigen. Aan de andere kant zal zij streven naar versterking van NIEUWE WAARSCHUWING de Navo, in het bijzonder op het ge bied van de politieke Coördinering, De Verenigde Staten hebben vrij- aldus Brandt. dag in een nota aan Moskou de Hij verklaarde „nog nooit zo vol Sowjet-Unie nogmaals gewaarschuwd vertrouwen" te zijn geweest, dat zijn tegen bemoeiing met Westelijke partij op zeventien september de vluchten door de luchtcorridors naar overwinning zal behalen. West-Berlijn. Volgens de r.ota zal Regeringskringen in Bonn noemden elke wijziging in het vrije en vreed- Brandts vredesplan naar inhoud en zame verkeer van personen en goe- naar wijze, waarop het gebracht is, deren per vliegtuig door de corri- een „zuiver verkiezingsprodukt". De dors het gevolg zijn van „agressief instelling van een ontwapeningsbu- optreden" van de Sowjet-Unie en 't reau in Bonn achtte men in genoem- Oostduitse bewind. de kringen in zoverre aanmatigend, De Amerikaanse minister van bui- Dit nummer bestaat uit 16 pagina's daar beslissende ontwapeningsstappen tenlandse zaken, Rusk, heeft vrij- slechts van de zwaarbewapende grote dagavond in een rede voor de ver- mogendheden met name de landen eniging van het Amerikaanse leger j-v met kernwapens, zouden kunnen uit- gezegd, dat de Amerikaanse regering Droos met zonnige eaan. verwacht, dat er onderhandelingen VOOR KWALITEIT EN SERVICE Herensingel 7 Telef. 20988 Kolen - Olie Opslagterrein: goederenstation Herensingel. Advertentie) perioden Een inwoner van Oost-Berlijn is gister, zoals gemeld, met zijn bestelauto dwars door de versperring op het plein voor de Brandenburgerpoort gereden - het Westen in. Zij wagen werd aanzienlijk beschadigd, doch 's mans opzet, in West-Berlijn te komen, lukte wonderwel. Op de foto: De Brandenburgerpoort met daarvoor de om vergereden prikkeldraadversperring, (telefoto) De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een in bete kenis toenemend gebied van hoge luchtdruk verplaatst zich langzaam van de Golf van Biscay e naar Noord- Frankrijk. Zondag zullen de hoogste luchtdrukwaarden boven Duitsland worden aangetroffen, waardoor in ons land de winden, die overigens zwak zullen blijven, naar zuidelijke een voorlopige schikking te Bizerta, richtingen draaien. Komende nacht onderhandelingen over het gebruik zullen daarbij, vooral in het zuiden van de basis door Frankrijk gedu- van het land, reeds langdurige op- rende de „gevaarlijke periode" en klaringen voorkomen, tijdens welke De Tunesische president Bourguiba overleg over een definitief terug- de temperaturen lager zullen worden heeft op een gisteren te Tunis ge- trekken van de Franse troepen in dan de afgelopen nacht en zich plaat- houden persconferentie verklaard, Tunesië. selyk mist zal vormen. Morgen zul- bereid te zijn tot onderhandelingen Bourguiba vervolgde: „Wij zullen len de maximum-temperaturen tij met Frankrijk over de basis Bizerta, tijdig vast moeten stellen wat onder dens flinke zonnige perioden enkele zulks op de voorwaarden die presi- deze gevaarlijke internationale pe- ?raden hoger worden, dent De Gaulle dinsdag jl. op zijn ri0de dient te worden verstaan. Ik Midden op de Oceaan bevindt zich persconferentie te Parijs heeft ver- geloof dat het de Berlijnse crisis is", een diepe depressie, welke niet veel mcl, De Tunesische president verklaar- van plaats verandert. Een front hier- „Ik ben bereid om, met ingang van de verder, dat de Tunesische autori- van is tot bij Ierland doorgedrongen, zaterdag, in te stemmen met het uit- teiten begonnen zjjn zich in verbin- maar de verdere verplaatsing ervan wisselen van gevangenen via het ding te stellen met het Franse consu- in oostelijke richting gaat maar Rode Kruis. Tunesische studenten laat-generaal in Tunis. uiterst langzaam, zodat het weer in zullen in Frankrijk examen mogen Ik h dat vanaf maandae ons land hierdoor zondag niet in on- doen aldus Bourguiba. g s efin begin hebb(m gemaakt gunstige zin beïnvloed zal worden. "oor "Het ''vraagsbik-Blzerta^'waar- ZON- EN MAANSTANDEN S"BTertraegtelinkgoinVeann ^afn" tordt^gelSTen Tt Sept.: zon op 06.05;!-onder 19.08; vaarden. Deze hield het^olgeifdeIn; a>«- XT*?: ^euwetLn besprekingen over het treffen van AFP verneemt te Tunis van wel- 11 Sept.; zon op 06.07; onder 19.06; ingelichte zijde, dat zich onder de maan op 07.17; onder 19.50. gevangenen, die vanaf zaterdag zul- len worden uitgewisseld, zowel bur- 11 nrtaillnt oral nrtrl on gers als militairen zullen bevinden. nOO^TV(ll'€rSl(lïlCl6Tl Slechts degenen, die zjjn gearres- in eoritm teerd op beschuldiging van onwettig Sept.. v.m. 3.45, n.m. 4.06. wapenbezit, zullen niet worden uit- 11 Sept.: v.m. 4.16; n.m. 4.38. gewisseld, doch voor de rechter ge leid. Bourguiba heeft echter laten 1 doorschemeren, dat ontslag van rechtsvervolging voor deze groep mogelijk is, zodra er een oplossing is gevonden voor het vraagstuk-Bi- zerta. (Advertentie) ZOEKT U een Gero-Cassette van T 40.of 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist KORRELTJE Wie er de kantjes afloopt, schaadt zichzelf meer dan zijn baas.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1