TV ZESJARIGE PAPOEA REISDE MET ZUSTER ROOS NAAR NEDERLAND TV-VARIA Leny en Aad zijn al gezeten huismoeders geworden, maar nog steeds geen uitspraak l '1 Grote belangstelling bij opening Voorschotense weekmarkt Ruim 95.000 bezoekers Gouden bruidspaar te Alphen a. d. Rij" niet veel hoop mëër ëp n Drieëntwintig jaar na hun ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Boris van Korido via Leiden naar Katwijk COUVEUSEKINDJE MET EEN PETROLEUMLAMP IN MAART 1951 vertrok uit Nederland de toen vijf tigjarige zuster C. C. Roos naar Indonesië, om daar in het kader van het zendingswerk de medische ver zorging op te bouwen en uit te breiden. Na enkele jaren in Padang op Sumatra gewerkt te hebben, heeft zuster Roos het grootste gedeelte van haar tro penjaren op Nieuw-Guinea doorgebracht. Nu, tien jaar later, heeft zij haar taak neergelegd en is zij voorgoed teruggekeerd naar Nederland. In tegen stelling tot andere keren reisde zij nu niet alleen, maar in gezelschap van het zesjarige Papoea jongetje Deboris Rajahr. BORIS, zoals zijn roepnaam luidt, werd op 11 mei 1955 geboren in de Kampong bij Korido, een dorpje gelegen ten noordwesten van Biak. Bij de geboorte is zijn moeder gestorven en vijf dagen daarna werd de magere baby overhandigd aan zuster Roos, die het sinds die tijd onder haar hoede heeft gehouden. Zuster Roos had, toen Boris aan haar werd gegeven, al zeven half-wezen te verzorgen. Boris had toen al haar bijzondere liefde, te meer daar hij die ook nodig had, omdat hij vooral de eerste tijd nogal ziekelijk was. Toen de zendingszuster Roos besloten had terug te keren naar Nederland kon zij het moei lijk over haar hart verkrijgen om Boris achter te laten. DE VADER van het ventje gaf zijn toestemming en nadat enige formaliteiten bij de bevoegde in stanties waren vervuld, zat Boris naast zuster Roos op weg naar Leiden, waar zij enkele weken bij haar zuster in de Vreewijkstraat verbleef. Maar het doel van Boris' komst was onder meer te zorgen, dat hij een passende schoolopleiding zou krijgen. Zuster Roos heeft zich toen verplicht gevoeld naar Katwijk te verhuizen om hem in de gelegenheid te stellen daar de lessen aan de buitenschool te volgen. Zuster Roos, die door Boris Mama wordt genoemd, vertelde ons, dat hij geen aanpassingsmoeilijkheden kent en E'EN GROOT probleem echter is het grote gemis - - aan drinkwater, elektriciteit enz. Men moet dan dat hij bij zijn vriendjes zich al een grote populari- ook veel improviseren. Zuster Roos heeft bijvoor beeld zelf couveuses gemaakt van kistjes, waar onder zij petroleumlampjes plaatstte om de ver eiste temperatuur te bereiken. Het is begrijpelijk, dat zij bij dit werk naast veel vreugdevolle mo menten ook veel tegenslagen heeft gekend. Zo heeft zij eens een baby, waarvan de moeder even eens bij de geboorte overleden is, zeventien maan den persoonlijk verzorgd. Het heeft niet mogen baten, het kindje is aan een van de vele ziekten die het heeft gehad, bezweken. Zuster Roos heeft weinig over zichzelf gesproken. Steeds kwam zij terug op Boris. Wij hopen, dat zuster Roos en Boris tesamen nog vele gelukkige jaren in Katwijk mo gen doorbrengen. teit heeft weten te verwerven. THJ WRIJFT hem eens door zijn krullen, terwijl hij aan het spelen is met een plastic speelgoed auto van Amerikaanse makelij. Ondertussen vertelt zij over Nieuw-Guinea, het land dat nog steeds haar grote liefde bezit. Over de nog onder zeer primitie ve omstandigheden levende bevolking. De kinder sterfte is hoog, al is het de laatste jaren aanzienlijk minder geworden. Dit is voornamelijk te danken aan de opleidingsscholen 'tot kampongverzorgster. Deze scholen zijn bestemd voor Papoeameisjes, die daarvoor geselecteerd zijn. Gistermiddag was het dan zover. zijde van marktkooplieden werd ons enkele malen verzekerd, dat zij nergens zo'n mooie plaats voor een markt hadden zo heerlijk beschut en zo prachtig gelegen in het cen trum van de gemeente onder de fraaie bomen. Daarmee werd de Onnuddelyk begon een levendige vreUgde over het initiatief van het De lang verbeide weekmarkt was in handel op deze eerste markt, waar- gemeentebestuur zeer duidelijk gede- Voorschoten een feit. De hele Voor straat, heerlijk beschut en gelegen onder de prachtige oude linden, stond vol met kramen, die voor deze gele genheid een feestelijk vlagvertoon voerden. Bovendien verhoogde een pierement de feestelijkheid met vro lijke deuntjes. Om klokslag drie uur beklom bur gemeester L. de Kool het spreekge stoelte, dat midden op het marktter rein was opgesteld en waaromheen zich vele belangstellenden verza meld hadden. Het waren zeer veel Voorschotense huisvrouwen, maar ook autoriteiten als wethouder Dek ker, raadsleden en ambtenaren, die rechtstreeks met de opening van de markt bemoeinis hebben gehad. over én publiek én kooplieden ken- hionstreerd. nelijk zeer verheugd waren. Van de Hoogtepunten oktoberprogramma "Firato" gesloten weer talrijke buitenlandse bezoekers maar ook uit o.m. de Verenigde Sta ten, Zuid-Afrika, India, Canada, Australië, Israël en Japan. De „Firato" was tot dusver de enige internationale expositie op elektronisch gebied. Dit wordt ech- De twaalfde „Firato", de interna- a"de^;,20 heefj h,e' bestuur van tionale tentoonstelling van elektro- de „F.rato meegedeeld want zowel nica, die gisteravond in het nieuwe Engeland als West-Duitsland zullen RAI-gebouw te Amsterdam haar voortaan ook buitenlandse exposan- poorten heeft gesloten, heeft 95.510 ten op hun beurzen uitnodigen, bezoekers getrokken. Dat is dertig Mede als gevolg van deze inter- procent betalende bezoekers méér nationalisering en voortschrijdende dan vorig jaar. Aan deze expositie Euromarkt zyn nu tussen het be- van radio's, t.v.'s, bandrecorders, stuur van de „Firato en de bran- platenspelers, meet-, regel- en tele- che-orgamsaties besprekingen gaan- communicatie-apparatuur namen 180 de 0V*T de toekomstige,vorm en f re- e binnen- en buitenlandse firma's deel. Quen*-ie van de „Firato Het bestuur mogelijkheid is niet uitgesloten dat dankte speciaal de heren Bakker De belangstelling van het publiek kon. daarom nog met mededelen of er na deze datum nog wel komkom- (ambtenaar) en Lekkerkerker - - - - en in welke vorm het komende jaar mers naar Noorwegen uitgevoerd (marktmeester), omdat zij in het op- Burgemeester de Kool verheugde zich in deze grote belangstelling en liet dit duidelijk in zijn toespraak uitkomen. Hij herinnerde nog eens aan de lange tijd, dat het had ge duurd, voor deze hartewens van ve len vervuld kon worden. Het ge meentebestuur hoopt door de ope ning van deze weekmarkt mede te werken aan de verlevendiging van het dorpsbeeld. De markt is bescheiden van opzet, maar burgemeester de Kool hoopte, dat ze geheel aan de verwachtingen beantwoorden zal. De voorzitter van de marktkoop lieden, de heer van der Heiden, was bijzonder verheugd over de plaats, die het gemeentebstuur voor deze (Advertentie) markt gekozen had, n.l. de prachtige beschutte oude dorpskern. Spr. had bewondering voor de samenwerking, van komkommers stop zetten. De <üe tot dit resultaat had geleid en ging vooral uit, zo werd van de zijde der standhouders meegedeeld, naar ,de exposit.e zal worden gehouden, de combinatie van radio, grammofoon en televisie-toestel in één meubel in- GEEN KOMKOMMERS MEER gebouwd. NAAR NOORWEGEN Als gevolg van de vrije zaterdag was er op het weekeinde een dui- Volgens een mededeling van de delijk waarneembare spreiding van Noorse autoriteiten zal dit land met het bezoek. Ook deze „Firato" heeft ingang van 15 september de invoer kunnen worden maar daarvoor moe- zetten ten dan speciale invoervergunningen hadden worden afgegeven. Vrije invoer zo de markt zo'n grote rol „espeeld. Ook namens het Hoofdbestuur van als tot op heden is dan niet meer de straat- en rivierhandel werd nog mogelijk. een gelukwens uitgesproken. 2 oktober: „Wat bied je voor een liedje" Eerste uitzending van een liedjeswedstrijd waarbij acht tien Nederlandse tekstdichters betrokken zyn. 4 oktober: Harry Belafonte-show (Amerikaanse telerecording). 4 oktober: Documentaire over de woningnood. 7 oktober: „Tien kaarsen voor een jarige" i Een ontspanningsprogramma met geïllustreerde anekdo tes uit de televisiehistorie door Dick van Bommel. 8 oktober: „Sabbijnse maagdenroof" Een klassieke klucht, oa. met Albert van Dalsum en Ko Arnoldi. 11 oktober: „The old maid and the thief" Televisie-opera van Menotti. 13 oktober: Franse avond met een documentaire over Nederlandse invloeden in Frankrijk (samensteller Joop Simons) en ontspanningsprogramma uit Parijs. 14 oktober: „Saint Germain des Prés" De eerste uitzending in de reeks amusementsprogram ma's van Tom Manders. 15 oktober: Concert in het Concertgebouw door het Amsterdams Kunstmaandorkest en een internationale solist. 16 oktober: Een Dickensprogramma met medewerking van de Dick ens Fellowship en Godfried Bomans te Londen en Ro chester. 18 oktober: „De zaak van de kern" Een toekomstfantasie over televisie in het jaar 1971 door Eli Asser. 22 oktober: Mies Bouwman met „In de hoofdrol". 29 oktober: „De barmhartige Samaritaan" Geënsceneerde voordracht, geschreven door Piet Franse. 30 oktober: „Das Land des Lachelns", operette van Franz Léhar. In zomer 1955 stond er hangig gemaakte proces in de kranten een merk- wordt belemmerd, waardig bericht. Twee In de zomer van 1955, meisjes van verschillende om precies te zijn op 19 families waren tot de con- juli, stond in De Nieuwe clusie gekomen dat zij als Leidse Courant als eerste babies in het Academisch in Nederland een artikel, Ziekenhuis moesten zijn. verwisseld geschreven door een van de redacteuren. Hij was er- Mr. Hugenholtz, advocaat achter gekomen, dat op 7 en procureur te Leiden december 1931 in het Aca- maakte op verzoek van va- demisch Ziekenhuis twee der en moeder van een der babies met elkaar verwis meisjes een proces aan- seld moesten zijn: 't doch- hangig om een gerechte- tertje Leny van de heer en lijke uitspraak. Nu in 1961 mevrouw Van Vegten met zijn de medische rapporten de kleine Aad van Duyn. nog niet binnen. Waarom? Het is moeilijk een schul dige aan te wijzen, maar dat er van gebrek aan me dewerking sprake is, blijkt wel. Dit is al weer enkele ja ren geleden en voor dege nen die er direct bij be trokken zijn bestaat niet veel hoop meer op officiële erkenning. Het- de Haagse rechtbank. De dische rapporten nog niet heer en mevrouw Van binnen. Indien ze binnen Duyn wilden bij vonnis -edelijke tijd waren inge- verklaard zien dat Aad diend had het proces al in van Vegten hun dochter 1956 kunnen voortgaan, was. Bovendien eisten zij, dat dit vonnis zou worden Geen medewerking ingeschreven bij de bur- TT gerlijke stand. Twee medici, dr. J. Hui- Men bereidde zich voor op een proces van wel em j kele jaren - na 2 maan den was de zaak echter reeds voorbij. De recht- T bank verklaarde namelijk in november dat de aan- jjfijj gebrachte feiten niet vol- Nieuw zoeklicht op Leidse babyverwisseling officiële erkenning. Het- fel?°rte k™amen en Donderdag 21 september hoopt 't aan een leven zonder zorgen, want geen vooral de familie Van ™ad bevallig me' elkaar echtpaar H. Verschuur en E. Ver- er kwamen negen kinderen en van Duyn verdriet doet. Want rn contact. Ze lieten elkaar schuur-van Moosel, wonende in' de kinderbijslag wist men vroeger niet. de heer en mevrouw Van ft>tos zien van hun^ouders, Steenstraat, zijn gouden huwelijks- Het echtpaar heeft 20 kleinkinde- Duyn zijn ervan overtuigd feest te vieren. ren, dat Aad, nu mevrouw Zei- Vooral de bruidegom is een bij De heer en mevrouw Verschuur denthuis, hun dochter is. broers en zusters. Ze kwa men tenslotte tot de over- -dat zii als babies velen bekende figuur, met name in begonnen hun huwelijksjaren in het Bij de burgerlijke stand bet ziekenhuis moesten de uitgebreide Samsom-kring, want achterste huis rechts, in de Steen- staat echter nog steeds als zlJn ve™J.ls^elc1, *fet .df,", hij groeide met dit grafische bedrijf straat. Zij zijn één keer verhuisd, nl. meisjesnaam van mevrouw mesweekblad „Margriet als het ware op, was aan alle afde- naar de voorste woning rechts in ge- Zeldenthuis de naam Van maakt er in zyn nummer lingen verbonden en de vraagbaak noemde straat, in welk huis ze nu Vegten. En de familie Van van 9 september 1961 ge- voor ieder. nog wonen. Vegten heeft een dochter, wag van m n geïllustreer- Het echtpaar Verschuur trouwde Velen zullen daar in deze dagen die nu mevrouw Pracht- de reportage, in Amsterdam, waar de bruid van- ongetwijfeld van hun belangstelling van Duyn wordt genoemd. In oktober 1955 maakte daan komt. Man en vrouw zijn thans en medeleven blijk geven. c '~J resp. 73 en 74 jaar oud, maar men Na de feestdagen hoopt het echt- ziet het ze nog niet aan; zij zijn wat paar naar Zwitserland te reizen, veranderd Een jaar of vier geleden mr. dr. W. Hugenholtz, ad- zou deze vreemde toestand vocaat en procureur men noemt nog vitaal. Toch is dat beslist niet te danken jaren wordt verpleegd. kunnen zyn, Leiden, op verzoek van va- waar een dochter, Jo, al meerdere ware 't niet dat de voort- der en moeder Van Duyn gang van het daartoe aan-een proces aanhangig by gisch Instituut van Utrechtse universiteit dr. J. J. van Loghem jr., directeur van het Centraal van de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis in Amster dam, begonnen aan de on derzoekingen. Beiden ver klaren hun rapporten niet te kunnen voltooien door gebrek aan medewerking van de familie Van Veg ten. Anderen beweren dat 't y Academisch Ziekenhuis tracht het medisch onder doende waren. Men had zoek (en daarmee dus het met de beschikking over pr0ces) te verhinderen, medische rapporten, waar- intussen zijn er weer en door de bewijsvoering keIe jaren verlopen. In de moest worden gestaafd. zaak van ket proces is nog Rapporten van bloed-, ana- gen schot gekomen en de tomisch en antropogene- drie kinderen van mevr tisch onderzot.;, waaraan Zeldenthuis, Gerarda, John Aac? van v£&ten an de fa- en Lida, moeten de heer m ,^an Duyn later alle en mevrouw van Vegten mogelyke medewerking uit Leiden nog steeds „opa hebben verleend. en oma"noemen. De heer Men had ook in de me- en mevrouw Van Duyn uit dische wereld belanstel- Rijnsburg beschouwen, on- ling voor deze unieke zaak danks het feit dat het bij en een hoogleraar aan een de burgerlijke stand zwart Nederlandse universiteit op wit staat, de dochtertjes bood zelfs aan kosteloos 't Ria, Wilma en Hanneke anatomisch onderzoek te van mevrouw Pracht-van verrichten. Duyn, toch niet helemaal Nu, in 1961, zyn de me- als hun kleinkinderen! VAR/AI Vanavond (zaterdag) brengt de NCRV de onwaarschijnlijke comedie „Trouwen" in een vrije t.v.-bewer- king. De zondag begint met een overname van de Duitse televisie. Om 9.50 wordt n.l. een Pontificale Mis uit de Domkerk van het stadje Speyer uitgezonden bij gelegenheid van het 900-jarig bestaan van deze kerk. In een gezamenlijk programma zendt de t.v. om half drie uit Ant werpen de landenontmoeting paar- desport België-Ned'erland uit. Dit programma wordt onderbroken voor een rechtstreekse reportage van de autoraces om de Grand Prix in Ita lië op het circuit te Monza. Het avondprogramma start met een Belgische-Nederlandse uitwisse ling. In een programma van onze zuiderburen wordt getoond „Hemel huis", een programm atje met lied jes o.a. van Emiel Hullebroeck. „West-Duitsland voor de verkiezing" is de titel van de documentaire over de ontwikkeling van de Bondsrepu bliek. Het is de tweede uitzending in deze serie. Rudi Carrell sluit het VAR A-programma af. Ook dit on derdeel wordt uitgezonden in de se rie uitwisselingen met België. Sport in Beeld ggeft de sportlief hebbers, die deze zondag toch al be hoorlijk aan hun trek zijn gekomen, nog een toegift. BEGRAFENIS PROF. GERBRANDY De begrafenis van prof. mr. P. S. Gerbrandy heeft dinsdag plaats, des iddags om 14.00 uur op de begraaf plaats „Oud Eik en Duinen" te Den Haag.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11