Se£<2idó£(Boma*it Amerika versterkt z'n strijdkrachten IEMCO Kernwapens voor Frankrijk Prof. Gerbrandy overleden Ontslagen bij de Franse politie Binnen 14 dagen Amerikaanse kernproef? Moskou wil crisis niet verscherpen" Mening van Adenauer Salan bijna gegrepen Nehroe bij Chroesjtsjov Humor aan de zonegrens RADIO- OF TELEVISIETOESTEL Brazilië's nieuwe president VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1961 51ste JAARGANG N BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telel. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachtep bezorging 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w, 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p. 8.-, Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 De wereld dreigt ten onder te gaan aan voorzorgsmaatregelen genomen. De verschillende waarne mingsstations in België blijven ech ter de ontwikkelingen nauwkeurig volgen. Aangenomen wordt, dat de radio-aktieve wolken in oostelijke richting afdrijven en dat het nog enige tijd zal duren, voordat deze De Amerikaanse democratische boven West-Europa zijn aangeland, senator Prescott Bush heeft donder- Belgische deskundigen menen, dat dag verklaard, dat de V.S. kernwa- op dat moment de radio-aktiviteit pens voor het slagveld kunnen ma- reeds aanzienlijk zal zijn afgeno- ken, welke niet veel groter zijn dan men. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft donderdag bevolen 20.000 waterglas op tafel voor mij". man in oktober voor de dienst op te roepen. Dit is 5000 man minder dan ®"SSS^ voor de^sSfdkracWen^^vMg- de voorgenomen lichting voor september, maar het is de derde grote lich- de hier aan toe: „Maar als men ze ting sinds de militaire versterking in verband met de Berlijnse crisis begon. beproeft, weet men niet of zij zullen werken of niet De lichting voor augustus werd van 8.000 op 13.000 man gebracht, en het Minister van Staat en Oud-Minister President totaal voor september werd op 25.000 vastgesteld. Ook Canada gaat zijn strijdkrachten in Europa uitbreiden en de paraat heid verhogen. Voor de V.N.? Van de Franse politie zijn 250 Pakistan heeft donderdag meege- f ae. "anse P°llu.e ?«n deeld, dat het de toestand als gevtlg functionarissen met speciaal verlof President Kennedy heeft donderde* meegedeeld, dat de Verenigde Staten biIS'piS en Frankrijk een akkoord hebben gesloten op grond waarvan de Verenigde Algemene Vergadering der V N. die 21111611 n«£ ongeveer duizend Staten Franse strijdkrachten zullen opleiden in het gebruik van Ameri- 19 september in New York begin; ^«pubUketo^XhSd^JS^ kaanse atoomwapens. Het akkoord moet door het Congres worden goed- g oe^1S^bi eenroe3 in ^vaif de Sri- nieën &elÜke maatregelen genomen gekeurd. Dit akkoord is van gelijke aard als de akkoorden, die reeds met kaans-Aziatische groep gevraagd. De- worden- een aantal andere Navo-landen zijn aangegaan. Ambtenaren van het Witte ze groep zal moeten nagaan hoe het De maatregelen zijn een gevolg Huis zeiden, dat de overeenkomst niet inhoudt, dat geheime inlichtingen vraagstuk zo spoedig mogelijk door yan de presidentiële beslissing ten de Algemene Vergadering kan wor- aanzien de politiefunctionarissen, den besproken. die tijdens de opstand Algiers door de ex-generaal Challe en Zeiler Geen verhoogde radio-aktiviteit in apriI vansdit jaar bewezen hebben „niet loyaal" te zijn. In België zijn sedert de nieuwe Onder de 250 met verlof gezonden rproeven met kernwapens in de Sow- politiefunctionarissen zijn 38 com men. Aangenomen *wórdtf dat dan jet-Unie nog geen ongewone schom- missarissen en talrijke andere hoger- Geen van de kernwapens, waar- een kleine kernlading voor gebruik melingen in de radio-aktiviteit waar- geplaatsten. mee de Franse strijdkrachten wor- op het slagveld zal worden beproefd. den geoefend, bevindt zich binnen Tevens zou het er om gaan een stel de continentale grenzen van Frank- sel te proberen dat men zou kun- rijk, aldus hebben Amerikaanse amb- nen gebruiken voor het waarnemen tenaren meegedeeld. Daar de Fran- van ondergrondse kernproeven in de se regering geen toestemming heeft Sowjet-Unie. willen geven voor het opslaan van kernwapens in Frankrijk, heeft de Tot dusver zijn de ondergrondse overeenkomst alleen praktische be-' proeven van de Amerikanen in Ne- tekenis voor de Franse NAVO-strijd- vada genomen en vermoedelijk zal worden gegeven over het maken van kernwapens. ALLEEN VOOR NAVO grondse kernwapenproef zullen ne- 9* krachten in Duitsland. Gezien het defemieve karakter van de NAVO zijn deze maatregelen in geen enkel opzicht reden voor ge rechtvaardigde bezorgdheid van de zijde van andere landen, aldus Kennedy. De Amerikaanse assistent-minister van defensie Paul H. Nitze heeft donderdag gezegd, dat verdere maat regelen ter versterking van de Ame rikaanse paraatheid „in de zeer na- ook de nieuwe proef in deze staat plaats vinden. jiaiaamuu ui uc 4C« wa- In'politieke kringen te Algiers is den De°"maatfe sre lTn ziin'^bedoeld Salan, difwTvrastek teïóa een maaltijd met buitenlandse pers- der gedane uitspraak, dat niemand d» if 'S veroordeeld wegens zijn aandeel vertegenwoordgiers in Bonn ver- een oorlog om Berlyn zou beginnen, Hem werd de vraag gesteld of West-Duitsland meer recruten onder de wapenen zou roepen. Hij zei dat dit alleen na verandering van de wet kan gebeuren. De regering overweegt echter „Er zijn, bij mijn weten, geen aan- 36.000 manscnappen, die op 28 sep- wijzingen dat de Sowjet-Unie zou tember met groot verlof zouden overwegen de crisis om Berlijn te £aan» rechtstreeks aan een herha- verscherpen", aldus heeft de West- lingsoefening te doen deelnemen, zo- duitse bondskanselier, dr. Konrad dat zij langer in dienst blijven. Adenauer, donderdagmiddag aan Adenauer bleef bij zijn reeds eer- om de leemten in onze strijdkrach- - ten, voornamelijk in die in Europa, de m,,1'alre °Ps(and !n aPr". te vullen" r,ffe week ternauwernood aan gevan- De nieuwe maatregelen zullen een earning is ontkomen betere geoefendheid en paraatheid -,Q van de Amerikaanse strijdkrachten hh/SÖ™ t u j rt-meril5£tfns6 stryaKracmen - j t gebied van Boufarik ten Adenauer gaf als zijn overtuiging wapens geheel van de aardbodem ,\ï°,Uienn' "^'ge SM" va/Algiers, een paar uur te kennen dat zowel Oost als West za) doen verdwijnen", zo voegde hij klaard. waarmee hij zichzelf ook zou vernie- Sprekend over eventuele onderhan- tigen. Dit sluit een oorlog door een delingen met het Kremlin zei hij, dat toeval echter niet uit. „Wij kunnen deze z.i. „zoveel omvattend als maar slechts hopen, dat algemene ontwa- mogelijk" zouden moeten zijn. pening onder toezicht eens de kern- Adenauer gaf als zijn overtuiging wapens geheel van de aardbodem paar vóór een razzia in dat gebied verla ten. Verscheidene mensen werden uitrusting zullen worden voorzien. KERNPROEF BINNEN 2 WEKEN? hechtenis genomen, maar verdere uitbarsten. le'en oyer Berlijn maar ook over an- In Amerikaanse Congreskringen is bijzonderheden zijn niet bekend, zo Hij verklaarde zich tegen het voor- depe onderwerpen. donderdag voorspeld, dat de V.S. in werd in genoemde kringen verno- sl:el om vertegenwoordigers van alle zich te goed bewust zijn van de ge- er aan toe. volgen van een oorlog mei kernwa- Tenslotte 2ei hy v00rstander te zijn van onderhandelingen, niet al- pens, om een dergelijke krijg te doen de komende twee weken een onder- men. Kenyatta mocht weer met de trein staten, die met Duitsland in oorlog zijn geweest, een conferentie te doen houden, waarop een vredesverdrag met Duitsland zou moeten worden opgesteld. BRANDT IS 10.000 M WAARD De Oostduitse autoriteiten hebben een beloning van 10.000 mark (ruim 9.000 gulden) uitgeloofd voor de aan houding van burgemeester Brandt van West-Berlijn. Een groot aanplak biljet, waarop dit staat te lezen, is aangebracht 'ij het Teltowkanaal, aan de grens tussen Oost- en West-Ber lijn, tegenover een Westberlijnse af fiche, waarop een zelfde bedrag wordt uitgeloofd ^oor degene die inlichtin gen kan verschaffen over een Oost- Premier Chroesjtsjov van de Sow- duitse grenswacht, die tien dagen ge- jet-Unie en premier Nehroe hebben leden een vluchteling die via het ka- donderdag een gesprek van Zllz uur naai naar West-Berlijn wilde uitwij- gevoerd uitsluitend over de interna- ken, heeft doodgeschoten. Op het tionale situatie, aldus heeft een In- Oostduitse aanplakbiljet staat een dische woordvoerder in Moskou mee- portret van Brandt met daaronder gedeeld. „Dit is de schuldige". De woordvoerder kon geen bijzon derheden over het besprokene geven en ook geen aanwijzing met betrek king tot Chroesjtsjov reactie op het beroep van de Belgradose conferen tie voor een samenkomst met presi dent Kennedy. Volgens Indische journalisten heeft Nehroe een uitnodiging van Chroests- jov om een week in Sotsji aan de Zwarte Zee uit te rusten van de hand gewezen wegens gebrek aan tijd. Op een door Nehroe aangeboden lunch zei Chroesjtsjov donderdag, dat het Russische volk geen oorlog wil. Volgens het Russische persbu reau Tass zei hij echter ook, dat het Russische volk niet rustig kon toe kijken, terwijl het Westen militaire voorbereidingen trof „op een tot dus ver ongekende schaal". De Russische leider verzekerde, dat de Sowjet-Unie een politiek van vre de en vriendschap tussen de volken, gegrondvest op de beginselen van vreedzaam naast elkaar bestaan, zal blijven volgen en nooit het eerst de wapens zal gebruiken. Groepen Oostduitse arbei ders zijn op het ogenblik on der toezicht van de Volkspoli- tie bezig de zonegrens in het zuiden van Duitsland scherper af te bakenen met betonnen palen en prikkeldraad. Eén der Vopo's, die zich kennelijk er gerde aan een aantal jongelie den, die aan de Beierse kant 't werk gadesloegen, riep hun toe: „Wacht maar, in de herfst komen wij er overheen", waar op een der Beierse jongelui prompt reageerde met: „Wat? Jullie ook nog? Er blijft bij jullie niemand meer over In zijn woning te 's-Gravenha- ge is gisteravond op 76-jarige leeftijd overleden prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister van staat en oud-minister-president tijdens de Twee Weréldoorlog. Prof. mr. Pieter Sjoerd Gerbrandy werd 13 april 1885 te Wijmbritse- radeel (Friesland) geboren. Hij doorliep de Chr. Normaalschool te Sneek en het Geref. Gymnasium te Zetten, waarna hij zich in 1904 als student aan de Vrije Universiteit te Amsterdam liet inschrijven. In 1911 promoveerde hij in de rechts wetenschappen op een proefschrift getiteld: „Het Heimstattenrecht". Van 1911 tot 1914 was hij als ad vocaat en procureur te Leiden ge vestigd en daarna tot 1930 te Sneek. In laatstgenoemd jaar werd hij be noemd tot hoogleraar in de rechts wetenschappen, het handelsrecht en burgerlijk procesrecht aan de Vrije Universiteit, welke functie hij tot 1939 bekleedde. Van 1920 tot 1930 maakte hij deel uit van Ged. Staten van Friesland. MINISTER Op 10 augustus 1939 trad prof. Gerbrandy voor het eerst als minis ter op. Hij aanvaardde toen de por tefeuille van justitie in het tweede kabinet-De Geer, dat bij het uitbre ken van de oorlog, in mei 1940, naar Londen vertrok en waarvan hij op 3 september van dat jaar minister president werd. In die hoedanigheid heeft hij gedurende de oorlog via Radio-Oranje vele malen het woord gericht tot het Nederlandse volk. GROTE VERDIENSTEN In 1955 werden de grote verdien sten van prof. Gerbrandy geëerd door zijn benoeming tot minister van staat. In 1956 verschenen er in buitenlandse bladen artikelen over ons Koninklijk Huis. Prof. Gerbran dy, prof. Beel en jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer namen op verzoek van H.M. de Koningin zit ting in de commissie, die ten ge volge hiervan een onderzoek instel de. Hij bedankte voor al zijn politie ke functies, maar keerde, nadat de commissie haar taak had volbracht, wederom in de Tweede Kamer te rug. Prof. Gerbrandy is drager van ve le onderscheidingen. Nederland en Frankrijk kenden hem hoge onder scheidingen toe, namelijk het Groot kruis van de Nederlandse Leeuw en dat van het Legioen van Eer. In 1959 benoemde de A.R.-party hem tot ere-lid. Gouden Verlovingsringen v. d. WATER. Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. Jomo Kenyatta, de vervaarlijke politicus nit Kenya, heeft voor het eerst sinds negen jaar weer gebruik gemaakt van een openbaar vervoermiddel. Kenyatta, die negen jaar is gevangen gehouden in verband met zij11 aan deel in de aktiviteiten van de terreurorganisatie der Man Man, maakte namelijk gebruik van de trein, waarmee hij uit Nairobi vertrok voor een rondreis door zijn land. Foto: bij zijn vertrek uit Nairobi deden opgetogen aanhangers hem uitgeleide. VERTROUW DE LEVERING VAN EEN toe aan een firma met: Ervaring - Vlotte service - Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Het adres voor Philips radio televisie NIEUWE RIJN 30—32 Goulart is donderdag als president van Brazilië beëdigd. De plechtig heid van de eedsaflegging geschied de te Brasilia op de Braziliaanse on afhankelijkheidsdag. Goulart «al de eerste president zijn, die een minister-president onder zich zal hebben. Deze nieuwe func tionaris zal ruimere bevoegdheden en meer macht hebben dan de presi dent. De Braziliaanse sociaal-democrati sche partij, de grootste partij in de Kamer, heeft Tancredo Neves aange wezen als minister-president van Brazilië. Neves was minister van justitie on der de oud-presidenten Vargas en Kubitschek en is een zeer goede vriend van de laa.ste. In parlemen taire kringen beschouwt men de ver kiezing daarom een persoonlijke (Advertentie) overwinning van Kubitschek. TELEFOON 24244 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Op de meeste plaatsen droog De Bilt, vrijdag 10 uur: Het KNMI deelt mede: Een randstoring van een depres sie boven Zweden, die zich gister avond onverwacht ontwikkelde nabij de Waddenkust, veroorzaakte langs de kust een kortdurende noordwes terstorm. In de nanacht namen de windkrachten alweer snel af. Intus sen nadert van de Britse eilanden een gebied van hogere luchtdruk, die de buiigheid snel onderdrukt. Door meer zonneschijn zullen de tempera turen morgen overdeg iets hoger worden, maar de komende nacht zal evenwel vrij koud zijn. Op de Oceaan verplaatst zich een omvangrijk de pressiesysteem langzaam in de rich ting van Europa. Aan de voorkant van de depressie stroomt een hoe veelheid warmere lucht in de rich ting van Engeland. ZON- EN MAANSTANDEN 9 Sept.: zon op 06.04; onder 19.10; maan op 05.09; onder 19.06. Hoogwaterstanden 9 Sept.: v.m. 3.12; n.m. 3.31. KORRELTJE Niets is de grote man te klein. (Napoleon)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1