LEIDEN KAN ZICH TOCH NOG IN LUXE BADEN DE Cursus regisseur te Leiden Zwembad van klasse in aanbouw Churchill-kanters van „St. Antonius" raken uit de modder-misère Leidse Universiteit DINSDAG 5 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 In Leiden begint op 9 oktober a.s. de basisopleiding voor toneel-regis seur. De cursus duurt drie jaar en omvat 30 maandagavonden per jaar van 7.30 tot 10.15 uur. Docenten zijn onder meer: Arend en Teunke Hauer, Karei Poons en Manuel Straub. De cursus wordt ge organiseerd door net Werkverband Katholiek Amateurtoneel en de Ne derlandse Amateurtoneel Unie. ■Nadere inlichtingen verstrekt de heer G. C. van Elburg, Kerpsdam 1, Warmond, tel. 01711—215. Tot de W.K.A. zijn toegetreden: W.I.K. uit Alphen, De Gastspelers uit Leiden en Nut en Genoegen uit Lisse Leidse Hortus stuurt planten naar Den Haag De Leidse Hortus zal op de in Den Haag te houden tentoonstelling van de Vereniging „Floralia", die in sa menwerking met de afdeling Den Haag van de Kon. Nederl. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde in de Zui derpark HBS plaats vindt, enkele bij zondere planten inzenden. Zo zullen onder meer enkele. „Nepenthes („vleesetende" planten) ingezonden worden op deze tentoonstelling, die zaterdag 9 en zondag 10 september toegankelijk is, nadat de Haagse Wet houder van Onderwijs en Kunstza ken de tentoonstelling geopend zal hebben. BIOSCOPEN Trianon: „Ben Hur", alle leeftijden. Dgl. 2.00 en 7.30 uur. Casino: „Place Pigalle", volwasse nen. Dgl. 2.30, r..00, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. Lido: „Terug over de Rijn", vol wassenen. Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. Luxor: „Vijf gebrandmerkte vrou wen", volwassenen. Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. Studio: „Meneer Hulot met vakan tie", alle leeftijden. Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. Rex: „Bagdad" 14 jaar. Dgl. 2.30, 7.15, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 uur. NIET VERZEKERDE MOTOR PROOI DER VLAMMEN en waarin ook een groot rein-water- reservoir is gebouwd, heeft men moe ten ontgraven tot een diepte van 5-60 meter. Per les van een half uur kunnen in het bassin 60 kinderen - geluiddem pende materialen op het plafond en de muren zyn daarom niet verge- ten - onderricht ontvangen. - - - - - net bad als op de kleedruimten en De Leidse kunstenaar Kees Buurman l de primeur voor Leiden: Het douchekamers. Het instructiebad be- zal de muren verfraaien met enkele instructie-zwembad m de HBS voor horend bij de HBS heeft wel een mozaïken Naar hij ons vertelde (hij Meisjes, in aanbouw, aan de Kager- aparte ingang. Dit vooral in verband ;uist' toen - een dijkje na- straat Als alles „meezit" met de met het feit, dat het bad te gebrui- men een'en ander op te nemen) bouw, zal volgend jaar om deze tijd ken is door iedere school of iedere hij zich toeleggen om met zijn de HBS voor meisjes in gebruik ge- zwemvereniging, die het bad in de werk ietg meer hoogte in het vrj- nomen kunnen worden en daarmee avonduren wil gebruiken om haar j te brengen het instructie-bad. jongste leden de zwemkunst bij te Xenslotte de kost'n van dit alles. Leiden zal dan aan een vierde ge- brengen. - tt t v j jui 4 ton. Om Leiden dus op zwem ge deelte van haar behoefte aan mstruc- Het bad steekt anderhalve meter h; vnllpj.-- nit v,rand te hel- Hegelegenheden op zwemgebied vol- boven het maaiveld uit. Voor het zijn dus j slordige daan hebben. bassin en de kelders onder het bad, £en{en-> nodig waarin de zuiverings- en verwar- 6" (Foto ,De Leidse Courant") bassin en de kelders onder het bad, centen" nodig XT waarin de zuiverings- en verwar- mingsinstallaties opgesteld worden Een motorfiets, die niet ver zekerd was, brandde totaal uit op de Uiterstegracht hoek Groenesteeg te Leiden, nadat het voertuig bij het starten vlam had gevat. De twintigjarige vertegen woordiger, die de eigenaar van deze motor was, had 'n slechte dag. De brandweer, die zoals de foto laat zien met de nevel spuit werkte, kon weinig meer uitrichten. de administratieve voorbereidingen voor deze gelegenheid is ir. T. K. J. Koch, hoofdingenieur van Gemeen tewerken, aan het oriënteren en pro jecteren gegaan. De tekening, volgens welke nu het het bad gebouwd wordt, is dan ook tot stand gekomen, nadat men in vele plaatsen instructiebaden had gezien en ervaringen aldaar had gehoord. Een instructiebad is geen zwembad, waarin bijv. wedstrijden gehouden kunnen worden. Dit ter voorkoming van misverstanden en de eventuele vreugde, dat het ont stellend gebrek aan zwemgelegenhe den in Leiden enigszins gereduceerd zou zijn. De afmetingen van het bad in aanbouw zullen de insiders meer zeggen: Het bad is 20 m lang en 9 meter breed. De diepte zal overdag lopen van 60 cm tot 160 cm. 'sA- vonds kan het water 40 cm hoger ge bracht worden. Men kan in het bad komen langs een trap, die over de gehele breedte van het bassin ligt. De kinderen zullen ook aan de trap liggend de eerste zwemoefeningen kunnen uitvoeren. Voor de „water- vrezers" heeft men een extra brede trede aangebracht, waarboven slechts enkele decimeters water zal staan. Ir. Koch heeft zich vooral beijverd het laatste en het nieuwste te kunnen aanbrengen. Twee afzonderlijke kleedgelegenheden, geen hokjes, maar een ruime zaal, en twee dou cheruimten. De doucheruimte zal zo zijn, dat iedereen nat in het water komt. De zoldering wordt behangen met een serie gekoppelde douche koppen, die geen vierkante meter droog laten. De douches zullen in werking gezet worden door het toe zichthoudend personeel, dat in een cabine zowel het oog kan houden op verstandhouding is hier gezweet en in de kortste keren begon het profiel van het pad zich af te tekenen. „Het wordt een móórdpad", was men van oordeel. „Als het er een maal ligt, mag het onder geen voor waarde meer verdwijnen, óók niet als de nieuwe kerk er staat. De architect moet er maar rekening mee houden, dat hij al een pad dwars door de zij-beuken heeftDe foto's to nen het nijvere legioen aan de (duistere) arbeid of tijdens het af wissen van het klamme voorhoofd. Bij onderscheiden besluiten van Curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden is: Mej. A. H. C. de Haas, wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijde lijke dienst bij de kindergeneeskun de, voor het tijdvak van 1 augustus 1961 tot 1 augustus 1962, wederom in deze functie benoemd; W. L. L. Hulsman, hoofdassistent bij de psychologie, benoemd tot we tenschappelijk ambtenaar in tijdelij ke dienst; Dr. D. Metselaar, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de microbiologie voor het tijdvak van 1 september 1961 tot 1 september 1962, wederom in deze functie benoemd; J. Polderman, wetenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de farmacie, voor het tijdvak van 1 september 1961 tot 1 september 1962 wederom in deze functie be noemd. J. C. Smit, wetenschappelijk amb tenaar in tijdelijke dienst bij de fa culteit der geneeskunde, voor 't tijd vak van 1 mei 1961 tot 1 mei 1962 wederom in deze functie benoemd; P. Thoenes, wetenschappelijk amb tenaar le klasse bij de sociologie, be noemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar; J. Verhoeven, assistent bij de ra diologie, benoemd tot wetenschappe lijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst; W. Zwanenburg, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der letteren en wijsbegeer te, voor het tijdva^ van 1 september 1961 tot 1 september 1962, wederom in deze functie benoemd. WARMOND Geslaagd voor zweefvliegen. De scholieren Frits Schepers, Jan Adriaanse en Arie Verhoef, allen in de leeftijd van 15 jaar, hebben, na het volgen van de biervoor ingestel de cursus, in Teriet bij Arnhem, het B-brevetzweefvliegen behaald. Geboren: Jacoba Anna Maria d. van H. J. M. Heemskerk en J. Th. Lange veld. Robertus Jacobus z. van Chr. D. v. d. Geest en J. A. v. d. Geest. Ferdinandus Johannes Maria zoon van G. W. Vergeer en Ch. H. Warmerdam Gerrit Jan zoon van G. J. ter Beek en B. Bek. Hendricus Cor nells Wilhelmus z. van H. J. van Hulst en J. Zoetemelk. Gehuwd: J. G. M. Schavemaker 27 j en M. C. A. van Winsen 25 jaar. MATRASSEN VAN HET SO US-TERRAIN IN BRAND Parochianen bouwen voor hun pastoor - en voor zichzelf - een móórd-tegelpad De nieuwe bouwpastoor van de St. Antoniusporichie i.o. in Leiden Zuid-West, pater N. J. Commandeur o.f.m, die met zijn kapelaan aan de Chrurchilllaan een pastorie-flat heeft betrokken en vandaar zijn dagelijkse wandelingen onderneemt naar de noodkerk, heeft geconstateerd, dat de parochianen-van-over-de-Churchill- laan vooral in de natte moesoen en dat is hier praktisch dus het hele jaar een moddervoetbad moeten nemen vooraleer zij de kerk betre den. Ook in de kerk wordt het dan een smeerboel. De parochianen op hun beurt waren van mening, dat de pastoor wel niet helemaal het mod derige veld zou omlopen om bij de sacristie te komen. En zij hebben gelijk gekregen. De pastoor voelde hier inderdaad weinig voor en ten gerieve van de vele Churchillkanters, zijn kapelaan en zichzelf besloot 'hij tot het aan leggen van een tegelpad, dwars over het terrein van de hoek aan de Churchilllaan tot aan de sacristie. Beetje bij beetje kwamen de tegels binnen, giften van weldoeners. Het tegelpad zou er evenwel niet zo on verwacht snel zijn gekomen als niet een onbekende voor het resterend aantal tegels had gezorgd. De pas toor kon hiervan zondag j.L tijdens de H. Missen melding maken. Vrijwilligers konden zich opgeven om maandagavond direct te beginnen met het effenen van de vlakte met de vele hobbels, waar het tegelpad zal komen te liggen. Meteen waren er vele enthousiastelingen. En gister avond stonden tientallen parochianen, ijverig geassisteerd en in de weg ge lopen door de toegestroomde jeugd al dan niet van de parochie te spitten en te steken, zand te graven en loodzware kruiwagens met man- netnood voort te duwen. In de beste De bewoners van de flat Op- penheimstraat 25-35 moesten gistermiddag hun huizen ver laten, omdat er brand was uit gebroken in het sous-terrain waar de berghokken zijn. Er was veel rook en de brand weer, die inderhaast gewaar schuwd was kon alleen 't por tiek binnenkomen voorzien van maskers met persluchtappara ten. Het bleek, dat kinderen in 't sóus-terrain een vuurtje ge stookt haddentengevolge waarvan matrassen, kleedjes, 'n kinderwagen en een wandelwa gen in de brand waren geraakt en grote wolken rook ontwik kelden. Het vuur kon de brand weer vrij spoedig met twee nevelspuiten doven. De foto geeft een overzicht van het gebeuren gistermiddag. J

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6