Leidse kantonrechter \ende geen pardon voor vader van schoolverzuimende kinderen 13. PeekaCloppenburg v.J Rustige keuring in Haarlem De uittocht uit Nieuw Guinea De scheepsramp bij Columbia Algerijnse aanslagen Het Braziliaanse presidentschap Weerbericht Het weer in Europa 5 DINSDAG 5 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Verkeersdelinquenten zich van geen kwaad bewust. Het is vaak slechts een kwestie van centimeters. Een centimeter meer naar rechts of een centimeter meer naar links en het had een botsing kunnen zijn. Wellicht met gewonden of nog erger. Maar gelukkig het ging ditmaal nog net, al scheelde het maar „een haar". Er zijn helaas nog te veel weggebruikers, die menen, dat die centimeter beslissen of zij al of niet strafbaar zijn. Er werden toch immers geen brokken gemaakt, al was het in hun geval een dubbeltje op z'n kant. Tot deze categorie van weggebrui kers behoorde kennelijk ook een 28- jarige reclame-ontwerper uit Den Haag, wiens houding één en al ver wondering uitdrukte, dat zijn over treding zó zwaar werd gestraft. Hij was op 21 april tegen middernacht met zijn auto vanaf de oprit nabij Sassenheim, Rijksweg no. 4 opgere den en had daarbij geen voorrang verleend aan eeri* tweetal auto's die elkaar met grote snelheid aan het inhalen waren. Er was verder niets gebeurd, dank zij de tegenwoordig heid van geest van de beide bestuur ders, die al afremmende kans zagen hun auto's tegelijkertijd een uithaal manoeuvre te laten maken en al- doende een fatale botsing wisten te voorkomen. Het scheelde slechts en kele centimeters. De officier mr. J. A. L. Brada acht te de overtreding, die fatale gevolgen had kunnen hebben, bijzonder ernstig en eiste dan iok f 100 boete subs 1 maand. De kantonrechter, mr. W. de Koning was het hiermede volkomen eens en vonniste derhalve conform. Hopeloos geval V Toen een 46-jarige metselaar uit Noordwijk in de verdachtenbank plaats nam schudde de kantonrechter bedenkelijk het lioofd. Het waarom werd spoedig duidelijk. Uit het on derzoek bleek n.l., dat verdachte, va der van 9 kinderen, reeds 29 proces verbalen op zijn naam had staan we gens ongeoorloofd schoolverzuim van zijn kinderen en nu voor de dertig ste maal dus verantwoording moest afleggen wegens schoolverzuim van een zijner zoontjes. Het laatste von nis was van recente datum en hield naast een fikse geldboete een voor waardelijke hechtenisstraf met 1 jaar proeftijd in. Geen wonder dus, dat de rechter het een hopeloos geval ging vinden. Verdachte demonstreerde een totaal gemis aan verantwoordelijk heidsgevoel. Hoe kon hij nu verhin deren, dat zijn kinderen de school verzuimden? Daar noch geldboetes noch een voorwaardelijke hechtenisstraf als stok achter de deur enig effect had den gesorteerd luidde de eis thans drie dagen onvoorwaardelijke hechte nis. „Als ik moet zitten kan ik niet voor mijn gezin werken", aldus ver- dachte's reactie. Ditmaal geen pardon besliste de kantonrechter, dus von niste hij conform. Op zijn vraag of hij die straf niet op zijn vrije dagen kon gaan uitzitten, kreeg verdachte geen nader commentaar. Hoewel een patates-friteswagen op de Herenweg te Noordwijkerhout juist bezig was een tweetal wielrij ders in te halen meende een 43-ja- rige chef-kok uit Den Haag er met zijn auto „nog wel even langs te kunnen" en wel onda..ks het feit, dat uit de tegenovergestelde richting een bromfietser zeer dicht was genaderd. De bromfietser zag nog kans de auto te ontwijken via de wegberm, doch kon niet verhinderen, dat hij via die wegberm de weg weer opschoot en aldaar tegen een andere bromfietser opbotste. Schade aan de bromfietsen resp. f 70 en f 58. De getuigen wezen unaniem ver dachte als de enige schuldige aan. „U reed geheel links van de weg en het schijnt niet tot U door te drin gen, dat die twee bromfietsers hier van de dupe zijn geworden", aldus de officier, die f 50 boete subs 10 dagen eiste. „Ik beging geen overtreding en deed wat ik kon doen", hield verdach te stug vol. „U beging wel een over treding en nog wel een zeer ernsti ge',' liet de kantonrechter hierop vol gen. Gezien de ernst van het feit, vonniste hij dan ook met f 75 boete subs 15 dagen alsmede de betalingen van resp. f 70 en f 58 aan schades. Proefritje met staaf ijs. „Ik wilde de motor juist gaan ver kopen en de man, die hem wilde ko pen zat bij mij achterop", aldus klonk het verweer van een 23-jarige kok uit Noordwijk, die ter plaatse met een door hem bestuurd motorrij wiel tegen een scooter was opgere den en niet in het bezit van een rij bewijs bleek te zijn. „Wij maakten een proefritje ziet U", voegde hij er duidelijkheidshalve nog aan toe. „Had Uw duopassagier daarom zo'n grote staaf ijs onder zijn arm", vroeg de kantonrechter belangstellend. Neen, die staaf ijs had hij toevallig bij zich, aldus verdachte. Of nu die staaf ijs verdachte op een gegeven moment te veel hinderde of dat de uitroep van zijn duopassagier „joh, pas op" hem deed schrikken, kwam niet met ze kerheid vast te staan. Wel kwam met zekerheid vast te staan, dat de scoo ter werd „geramd" en het verhaal van die toevallige verkoop met een flink korreltje zout moest worden ge nomen. De eis werd twee geldboetes van f 50 subs 10 dagen. Daar de motor destijds in beslag was genomen, vroeg verdachte om opheffing van het beslag. „Zeker om weer proefrit- jes te gaan maken?, wilde de kanton rechter weten. Neen, hieraan zou hij zich niet meer wagen, aldus verdach te. Hij kreeg zijn motor terug en het „proefritje" erop kostte hem in totaal f 90 boete subs 18 dagen. elke woensdag TERLENKA PANTALONS fn ideale samenstel ling 55% Terlenka 45% wol. En daarom sterk en vormhou* dendbij uitstek geschikt voor 'n echte jongen. Smal model zonder om slag. In modern grijs of de nieuwe mul ticolours. Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 6 jaar 75 t kleine stijging per maat b.r. 12 jaar 19J* Aalsmeerders waren wel wat erg hebzuchtig Het was een hele consternatie vóór het inrichten van de grote dahliashow in het Hillegonlse Treslong. Een der bekende in zenders, de heer C. Geerlings uit Heemstede, die altijd ge wend is met eerste en ereprij zen te gaan strijken, was dit maal wel erg gedupeerd door het ietwat hebzuchtig optreden van een aantal Aalsmeerders. Aan die Aalsemeerders, die bloemen nodig hadden voor het optuigen van corsowagens had hij gezegd dat hij wel gele pomponnen, maar geen andere variëteiten beschikbaar had. De Aalsmeerders kwamen een dag vóór de show de gele pompon nen snijden, maar sneden ook de andere exemplaren, die voor de expositie in Hillegom be stemd waren, reden er mee naar Aalsmeer en prikten ze daar op een praalwagen. Toen de heer Geerlings thuis kwam en zag wat er gebeurd was, produceerde hij enige minder gangbare volzinnen, reed spoorslag naar Aalsmeer en zag daar inderdaad zijn bloe men. De politie werd er nog in ge moeid, maar men wilde er geen al te grote rel van maken en zo werd de zaak wat gesust. De kweker uit Heemstede kon echter niet met een imposante groep komen. Dat hij nog kon exposeren, dankte hij aan de medewerking van enkele col lega's die hem aan bloemen hielpen. Het heet dat men nu de plaats naam Aalsmeer maar in de na bijheid van de heer Geerlings behoeft uit te spreken als men hem binnen de kortse keren spinnijdig wil hebben BOSKOOP BOUW VAN ZWEMBAD VORDERT Hoewel regelmatig aan de bouw van het zwembad, voornamelijk het diepe bassin, is gewerkt, is toch niet mogelijk gebleken dit nog dit sei zoen in gebruik te stellen. De voor naamste reden hiervan is wel de ty pische bouw. Het bleek n.l. niet mo gelijk met het oog op de drassige grond, de gebruikelijke methode te volgen om een put te graven en deze met een betonlaag te bedekken. Wanneer dit zou zijn gedaan, dan zou door de druk van het grond water het zwembad zijn gaan drij ven. Aanvankelijk meende men door het dempen van een sloot een goede ondergrond te krijgen, maar na ver schillende onderzoekingen kwam men tot de conclusie, dat een andere methode moest worden gevonden. En wel een bassin op palen. Hiervoor behoefde het dure werk om de sloot te dempen niet te worden uitgevoerd, maar honderden palen worden ge slagen om voldoende steun en ver ankering te krijgen. Uiteindelijk bleek dit nog goedkoper te zijn dan het dempen van de sloot. Een lastig karwei was echter wel de betonbekisting, waarvan 'n groot gedeelte boven de sloot was aange bracht, te verwijderen. Dit geschied de liggend met de rug op een houten vlonder. Deze bouwwijze heeft echter tot gevolg dat het bad vrij hoog komt te liggen. De zijmuren van het bas sin en het enkele meters brede plat form steken minstens drie meter bo ven de begane grond uit. Hieraan zijn ook wel weer enkele bezwaren verbonden. De regen en de wind zul len op deze hoogte vrij spel heb ben. Een beplanting zal nog wel ver schillende jaren nodig hebben om op deze hoogte enige beschutting te bieden. Het enige graafwerk, dat is verricht is voor de kom van enkele tientallen meters, waarboven de duik- plank zal komen te staan. Deze kom is gereed evenals de bodem van het Wilt u zich abonneren op DE LEIDSE COURANT? Dat kan - graag zelfs- door deze bon in te vullen Ondergetekende: Naam Adres Woonplaats geeft zich hierbij op als abonné en wenst betaling per week (ƒ0 59) per maand (ƒ2 55) per kwartaal (ƒ7.50) Doorhalen wat niet verlangd wordt Willen wij O of een van uw kennissen ter kennismaking De Leidse Courant twee weken gratis op proef zenden? Ook dat kan als O onderstaande bon invult. De heer/Mevr./MeJ Adres Woonplaats zal gaarne De Leidse Courant gratis 2 weken op proef ontvangen. Deze bon verzenden als drukwerk ln open envelop (4 cent postzegel) aan De Leidse Courant Papengracht 32. Leiden. diepe bassin dat een diepte van on- gever 2 meter zal krijgen. Momen teel is men doende de zijmuren van het bassin op te trekken. Wanneer men alles in ogenschouw neemt blijkt toch wel duidelijk, dat men nog moeite zal hebben het bad bij het begin van het nieuwe seizoen in 1962 geheel in gebruik te kunnen nemen. Er zijn echter anderen die dit gebeuren reeds in 1961 meenden te moeten opnemen in een reisgids. In een voor Nederland uitgegeven reisgids van een damesweekblad wordt onder de rubriek recreatie-mo gelijkheden vermeld, dat Boskoop 'n uitstekend geoutilleerd zwembad heeft. Zelfs werd een naam voor dit zwembad opgegeven, n.l. Wijderveld, hetgeen geheel uit de lucht is gegre pen. Momenteel is er alleen gelegen heid voor kinderen om te leren zwemmen in het instructiebad. Niettemin hopen alle inwoners dat het volgend jaar Boskoop inderdaad over een prachtig zwembad zal kun nen beschikken. OUDE-WETERING JAARVERGADERING WET. BOYS UITGESTELD De jaarvergadering van de R.K. S.V. Weteringse Boys die heden avond in café Klein zou worden ge houden is een week uitgesteld. Het bestuur deelt rr.<de dat nu verga derd zal worden op 12 september a.s. om half acht. LISSE (De Engel) BROEDER URBANUS OVERLEDEN. Na een kortstondige ziekte is zater dagochtend vrij onverwacht overle den de eerwaarde broeder Urbanus (i.d.w. G. H. Dieters). Broeder Urbanus is jarenlang hoofd geweest van de R.K. jongensschool aan de Beekbrug. Hij was dit tot 1957. Vele, ook reeds oudere Engel bewoners, hebben bij hem in de klas gezeten. De overledene stond bekend om zijn prettig karakter. Hij heeft veel voor de Engel betekend, vooral tijdens de moeilijke oorlogsjaren. Vorige week dinsdag moest de broeder onverwacht in het ziekenhuis te Roozendaal worden opgenomen, en werd gelijktijdig van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. In de leeftijd van 67 jaar overleed broeder Urba nus zaterdagochteid 2 sept, in het 52e jaar van zijn kloosterleven. De Requiemmis, waarna begrafenis op het kloosterkerkhof te Ouden bosch heeft plaats gehad dinsdag 5 sept. om 10 uur. LISSE Bouw van 50 woningen aan Tas manstraat. Architect J. H. den Heyer te 's-Gravenhage heeft het bouwen van 50 woningen aan de Tas manstraat opgedragen aan de firma P. J. Ris, te 's-Gravenhage. Maandagmorgen vroeg is de 24-ja rige J. Gemming uit Groenlo om het leven gekomen bij een ongeluk in het plaatsje Zwillbrock, juist over de Duit se grens bij Ahaus. Het slachtoffer is met zijn fiets komen te vallen, nadat hij tegen een langs de stoeprand staande fiets was gebotst. Tijdens het transport naar het ziekenhuis over leed hij aan de verwondingen, die hij by zijn val had opgelopen. De dahlia-strijd is gestreden. De Fa. Maarse uit Aalsmeer is met de wisselbeker op zijn basis terugge keerd, de bloemen en de graszoden zijn uit Treslong verwijderd en zelfs de geruchtmakende verdwijning van de dahlia's der fa. Geerlings uit Heemstede is geen punt van bespre king meer. Dat viel gisteren in de keuringszaal allemaal goed te zien. Er waren maar heel weinig dahlia's ingezonden. We zagen wat aanwin sten van de fa. Kops uit Hillegom, er kreeg zelfs nog een heel rijtje nieuwe zaaiingen van de fa. Bruide gom uit Baarn een getuigschrift van verdienste - en aan de witte Delec- to van de Baarnse firma werd zelfs nog een getuigschrift eerste klasse toegekend - maar voor het overige vroegen de lelies minstens even veel aandacht. Natuurlijk liet de fa. Maarse uit Aalsmeer ie dahlia's die de beker in Hillegom won - Royal Sceptre - zien met de beker aan de voet. De Lissese bijgoedspecialist P. Drost bracht de bijzonder interes sante Haemanthus miltiflorus, een bolgewas dat ook voor de kamer zeer veel aantrekkelijks heeft met die grote bolronde bloemen, die men poederkwast heeft genoemd. Zeer mooi vonden we de Monbretia Emile Mc Kenzie van de fa. C. G. van Tubergen uit Haarlem. De oran je bloemen hebben een rode teke ning. Uitstekend materiaal van li- lium speciosum rubrum liet Joh. W. Tijms uit Assendelft zien. Zware takken met grote bloemen, soms wel veertien aan één tak en best op kleur. Van dezelfde firma verdienen ook de ten toon gestelde lilium Tig- rinum Fortunei giganteum vermel ding. Het gewas zag er prima uit en bloeide zeer rijk. Lilium White Superior is een fraaie witte lelie. De fa. A. J. v. d. Zwet uit Roelof- arendsveen stelde er goed materiaal van ten toon. Daarnaast liet de fa. De Jong uit Andijk (voor de zoveel ste maal) de fraaie lelies zien van de Graaf's bulb farm in Amerika. We noemen vooral de dieporanje Harmony, de mahonierode Zinnabar en de lichtgele Distiny. luchtmacht zich nog steeds verzet tegen de investituur van Goulart. Het Braziliaanse Congres is in de afgelopen nacht opnieuw in zitting bijeen gekomen. De waarnemend president Mazzili heeft bekend gemaakt, dat hij de garanties, die hij maandagmiddag aan Goulart had gegeven, niet lan ger kon nakomen. Mazzili heeft de drie „militaire ministers" met spoed naar Brasilia opgeroepen. In weerwil van de afkondiging van de noodvoorzieningen voor Neder landse ambtenaren in dienst van het gouvernement van Ned. Nieuw-Gui- nea bleef de opgaande lijn van boe kingen gehandhaafd bij de K.P.M. voor het vertrek van de „Zuider kruis" op 21 dezer. Heden, dinsdag, de laatste boekingsdag, bleken dat er te Hollandia 230 en te Manokwari 119 zijn verricht. De afkondiging van de noodmaatregelen is enkele dagen oud, doch slechts één familie heeft zich met het oog op de conse quenties ervan laten afboeken. In ieder geval is gebleken dat de noodmaatregelen te laat zyn geko men om de uittocht in september te gen te houden. De ramp met de veerboot „Vence- dor" die zondag voor de Columbiaan- se haven Buenaventura is gezonken, heeft twintig tot vijfentwintig doden geëist en een tiental zwaar gewon den. De eerste berichten, die gewaagden van honderden doden, waren sterk overdreven. Toen de ramp gebeurde, die ge weten wordt aan overbelasting van de boot en aan de ruwe zee, waren talrijke scheepjes in de buurt, die aan het reddingswerk konden deel nemen. Aan deze laatste omstandig heid is het toe te schrijven, dat het aantal doden betrekkelijk laag is. Op de 250 ton metende boot bevonden zich 150 toeristen. Hoewel er veel haaien in dat deel van de Stille Oeaan zyn, schijnen zij de schip breukelingen niet aangevallen te hebben. Een half jaar geleden had de „vencedor eveneens schipbreuk ge leden en waren zes personen daar bij om het leven gekomen. De Braziliaanse vice-president Goulart heeft zijn reis naar de hoofd stad Brasilia 24 uur uitgesteld, zulks op verzoek van de waarnemend pre sident Mazzili en de voorzitter van de senaat de Moura Andrade. Dit is maandagmiddag bekendgemaakt te Porto Alegre, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Rio de Grando do Sul, waar Goulart sinds enkele da gen verblijft. Tot het uitstel is, volgens 'n com muniqué, besloten om het de fede rale regering mogelijk te maken, de aankomst van Goulart officieel te or- In Ostricourt, in Noord-Frankrijk ganiseren. werd vanmorgen een inspecteur van Maandag is te Rio de Janeiro de politie, die van huis op weg was naar tekst bekend gemaakt van de zater- zijn bureau, door twee Algerijnen dagavond j.l. door de Braziliaanse met revolverschoten zwaar gewond senaat aanvaarde grondwetswijziging De inspecteur schoot terug en doodde waardoor de bevoegdheden van de één van zijn aanvallers. Zelf is hij president worden beperkt. later in het ziekenhuis overleden. Bepaald is, dat Joao Goulart tot In een noordelijk stadsdeel van 31 januari 1966 president zal zijn. Parijs is vanmorgen een man dood- Daarna zal in een volksstemming geschoten, vermoedelijk door een Al- worden uitgemaakt of de volgende geryn. Het slachtoffer was de broer president door een nieuw parlement van een politie-agent en de politie zal worden aangewezen, of dat hij vermoedt, dat de dader hem voor zijn rechtstreeks door het volk zal wor- broer heeft gehouden, den gekozen. In de afgelopen drie dagen zijn in Verder is bepaald, dat het Congres, Parijs door Algerijnen twee politie- indien het meent dat het nieuwe mannen gedood en één ernstig ge- stelsel moet worden gewijzigd, wond. negen maanden vóór afloop van Gou- Voorts is vanmorgen voor de in- larts ambtstermijn een volksstem- gang van een hotel een bom ontploft, ming kan uitschrijven, om de mening Er werd slechts materiële schade van het volk hierover te peilen. aangericht. Er komt een minister-president, die de voornaamste exponent wordt van de uitvoerende macht. Op twee na alle gemeenteraads leden van de voorstad van Algiers Fort de l'Eau zijn afgetreden nadat de illegale rechtse organisatie van (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENIGE REGEN Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige, aan de kust later vrij krachtige wind tussen zuid en west. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. De weerraporten van hedenmorgen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI half bew. 13 1 STOCKHOLM zw. bew. 17 10 OSLO zwaar bew. 16 11 KOPENHAGEN onbew. 13 12 ABERDEEN zw. bew. 16 11 LONDEN regen 18 15 AMSTERDAM regen 22—16 BRUSSEL regen 22—15 LUXEMBURG regenbui 24 15 PARIJS zw. bew. 23—15 BORDEAUX zw. bew. 23—11 GRENOBLE zw. bew. 26 14 NICE zw. bew. 2619 BERLIJN zw. bew. 26 16 FRANKFORT regen 27—15 MüNCHEN onbew.29 13 ZüRICH zw. bew. 26 16 LOCARNO zw. bew. 27 16 WENEN onbew. 29 12 INNSBRUCK zw. bew. 26 12 ATHENE onbew. 3017 ROME half bew. 30 14 AJACCIO zw. be. 30 20 MADRID onbew. 22 15 MALLORCA licht bew. 29 20 LISSABON onbew. 25 16 PAUZE VOOR VERLOOFDEN. „Dat elk (der verloofden) zichzelf in toom heeft, ook in de kleinigheden van alle dag, is belangrijker dan ve len wel willen geloven. Derhalve zou ook onbeheerstheid, zoals drank zucht, ontrouw, onwaarachtigheid en nalatigheid een reden moeten zijn, de verbreking der verloving ernstig in overweging te nemen. Vertrouwen en wederzijdse hoogachting zijn twee belangrijke peilers voor het gebouw van het huwelijk". (Uit Hornstein en Faller, „Gaaf geslachtsleven"). PUZZEL NIEUWE MOEILIJKHEDEN het geheime leger hen met de dood Later bleek, dat de motivering van had bedreigd. De burgemeester van het uitstel vau Goularts terugkeer Fort de l'Eau werd op 19 juli ver niet helemaal juist was geweest. Er moord. De twee niet afgetreden schijnen nieuwe moeilijkheden te zijn raadsleden bevinden zich in Frank- ontstaan, omdat de Braziliaanse rijk. li 2 3 L 6 7 8 9 10 11 12 13 H JCTIS 16 17 18 19 20 22 23 2U 25 26 Wp7 28 30 No. .528. Hor. 1: samengedron- en menigte; 5 de 12 machtige go- len der Germanen; 8 linnen kle dingstuk voor vuil werk; 11 nobele; 13 buigzaam; 15 dof; 17 voorzetsel; 18 aardsoort; 20 muzieknoot; 21 Europeaan; 23 inwendig lichaams deel; 25 stok; 27 specerij; 29 Limb, klei; 30 hoepel. Vert.: 20 radio omroep (afk.)3 deel v. e. fornuis; 4 in het midden (Lat.); 5 vis; 6 term bij kaartspelen; 7 oude lengtemaat; 9 liniaal (Z.N.); 10 vaartuig; 12 ooievaar (geweste lijk); 14 badplaats in Duitsland; 16 vaarwel; 19 uitruster van schepen; 22 bloeiwijze; 24 gem. in Zeeland; 26 gem. in N Brab.; 27 soort onder wijs (afk.); 28 lidwoord. Oplossing morgen. Oplossing nr. 527 Hor.: 1 Kloos; 5 ons; 7 ei; 8 stam; 10 open; 11 ka; 12 Eder; 13 tra; 14 spel; 15 kaal; 16 tor; 17 prat; 18 os; 19 deel; 21 oele; 22 Aa; 23 top; 24 stork. Vert.: 1 kei; 2 li; 3 Ospel; 4 ster; 5 om; 6 staal; 9 An; 10 Oder; 11 krat; 12 epos; 13 taal; 14 stoet; 15 kreet; 17 pels; 19 de; 20 pak; 21 op; 21 ar. PUNT „Ik zal nooit hegrijpen, waarom de vrouwen de belachelijkste hoeden op zetten, alleen omdat de mode dit voorschrijft I"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3