Publiek genoot van puissance-springconcours Anton Ebben kwam een heel eind mee UVS-Tubantia 1960 Was een voorspoedig jaar over de gehele linie Jaaroverzicht van K. v. K. Rijnland ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 MIS POES! (Advertentie; In het internationale puissance springconcours om de Prijs van de Haven tijdens het C.H.I.O. in Rotterdam mijn van links naar rechts: W. Wofford (V.S.) met Hollandia; Alwin Schockemoehle (Duitsland) met Ferdl; en Hermann Schridde (Duitsland) met nona ex aequo op de eerste plaats geëindigd. Enerverend als welhaast nooit tevoren ln de r(jke historie van het puissance- springconcours om de prijs van de haven in het Internationale concours hippiqne te Rotterdam is vrijdagmiddag1 de strijd om de victorie geweest. Het publiek was ln extase en leefde intens met de ver richtingen van ruiter en paard mee. niet in het minst doordat onder de leidende combinaties zich één Nederlandse zich wist te handhaven: de Hagenaar Anton Ebben met Tamara. Tenslotte bleven er in de vijfde bar rage, waarin Ebben helaas struikelde over de 2.10 meter hoge grijze muur, nog drie combinaties zonder fouten: de Duitsers Alwin Schockemöhle met Ferdl en Hermann Schridde met Ilona, als mede de Amerikaan Warren Wofford met Hollandia. Om paard en ruiter niet aan de ge varen, verbonden aan het springen van hindemissen van ruim boven de twee meter bloot te stellen, zette de jury er een streep onder. Het was mooi geweest zoen iedereen had daar vrede mee. De duizenden toeschouwers hadden vol op genoten van prachtige paardesport en bovendien van een bijzonder boeiende strijd. De ereprijzen werden door het drietal, dat als de beste „klimmers" door het parkoers en de daarop volgende vijf barrages was gekomen zonder ook maar één fout gemaakt te hebben, gedeeld. De hulde was groot, maar deze gold niet alleen de winnaars. Want de Ne- Parma wereldkampioen jeugd-sehaak Zuidema deelt 4e plaats Bruno Parma, de 20-jarige Zuidsla- viër, heeft vrijdagavond in Den Haag de titel jeugd-wereldkampioen schaken veroverd. De wereldschaakbond (FIDE) zal hem de titel „internationaal FIDE- meester" verlenen. Voor de Nederlander Koen Zuidema was het slot teleurstellend. Hij verloor van de Hongaar Nagy. Deze laatste had een reeks nullen te incasseren gekregen Ook hij deed nu zijn plicht tegen „der den", die op de ranglijst nog konden stijgen of dalen. Zuidema deelt (ver moedelijk) de vierde plaats met Pfle ger. Kuindzhi heeft zeker remise tegen Calvo, wat voor de Rus de derde plaats betekent. De uitslagen van de elfde en laatste ronde luiden: Finalegroep: Gheorghiu (Roem.)-La- russon (IJsl.) 1-0; Westerinen (Finl.)- Parma (Z.-Sl.) Vt-Vt; Zuidema (Ned.)- Nagy (Hong.) 0-1; Calvo (Sp.)-Kuind- zhi (Rusl.) afgebr.; Gulbrandsen (Noor- w.)-Kinnmark (Zweden) Vt-Vt; Pfleger (W.-Dld)-Thomson (Schotl.) 1-0. De stand luidt: 1 en wereldkampioen Parma 9 p.; 2 Gheorghiu 81/! p.; 3 Kuind zhi 7 p. en 1 afgebr.; 4 Zuidema en Pfleger, beiden 7 p.; 6 Westerinen 5>/s p.; 7 Calvo 5 p. en 1 afgebr.; 8 Gulbrandsen 4p.; 9 Nagy 4 p.; 10 Larusson 3 p.; 11 Kinnmark 2»/s p.; 12 Thomson 2 p. Eerste kwalificatiegroep (bezetting 13e tot en met 22e plaats, eindklasse ment): Keogh (Ierl.)-Minaya (Col. 1-0; Diekstra (Ned.)-Holaszek (Oost.) 0-1. De eindstand luidt: 1 Phillips 8llt p.; 2 Jakobsen 7 p.; 3 Kuettner 6'/t p.; 4 Gilden 6p;; 5 Minaya 51/* p.; 6 Holaszek 5 p.; 7 Smith 4»/i p.; 8 Rubinetti 3'/t p.; 9 Rosino en Diekstra, beiden 3 p.; 11 Keogh 2»/i p. ZEILEN VERHAGEN WON VOORLAATSTE RACE VAN TWEEMANSZWAARDBOTEN De Nederlander Ben Verhagen is in de voorlaatste race van het Europese kampioenschap tweemanszwaardboten, dat op het Attermeer (Oostenrijk) wordt gehouden, met ruime voorsprong als eerste geëindigd. Op de tweede plaats eindigde de Zwitser Siegenthaler, die daarmee zijn kansen op de titel nog ver grootte. De Fransman Samuel werd derde. In het algemene klassement heeft Verhagen de Brit McCurrich van de derde plaats verdrongen. derlander Ebben, de Ier Hayes en diens landgenoot Brennan, de Duitser Soenk- sen en de Belg Seynaeve hadden er mede toe bijgedragen, dat de strijd op een niveau kwam, zoals een puissance- springconcours zelden bereikt. Reeds in het met acht hindernissen, waarvan de hoogste 1.60 m was, uitge zette eerste parkoers, werden de belof ten gewekt voor een heroïsche strijd. Niet minder dan 14 combinaties kwamen foutloos rond, met ruiters uit zeven lan den. Slechts drie combinaties sneefden in de eerste barrage over zes hindernis sen, waarbij de Europese kampioen David Broome met Ballan Silver Knight, doch in de tweede barrage (over twee hindernissen van resp. 1.70 en 1.80 me ter) viel er slechts een af. Het lot trof de Italiaan Piero d'Inzeo, wiens paard Sunbeam weigerde voor de muur. Lag hiervoor de schuld bij de fotografen, die zich wel erg dicht bij de muur had den opgesteld? D'Inzeo mocht proteste rende gebaren maken, het hielp hem niet. Voor hem was de strijd afgelopen. En toen waren er nog tienMet drie werd dit aantal gereduceerd in de derde barrage (hoogten der hindernissen 1.80 en 1.90 meter). Anton Ebben wist zich prachtig te handhaven onder de elite der springruiters, ook in de vierde barrage, toen de muur was gebracht op twee meter. In de vijfde barrage tenslotte zou Ebben op de 2.10 m hoge muur zijn Waterloo vinden. De strijd was beslecht. De drie combinaties, die van geen bui gen wisten, sloegen de handen ineen en werden als winnaars gekroond. Jeugdkampioenschappen tennis te Leiden In het meisjes enkelspel C zullen za terdag niet de twee hoogst geplaatsen elkaar in de finale ontmoeten. Mej. N. Stenfert Kroese had kennelijk een off day. In C en B verloor zij kansloos. In C bood zij mej. E. Kengen nog verwoed tegenstand (6-4 8-6), maar in B maakte mej. M. v. Ulden korte metten met haar (6-1 6-1). Mej. v. Ulden speelde zich in de finale C door mej. M. v. Rijssel te slaan. Ook ditmaal leidde een verloren eerste set (4-6) de overwinning in (6-3 6-2). Mej. Kengen is de andere finaliste. Bij de jongens streden Madera en v. d. Berg drie lange sets om een plaats bij de laatste vier. Na wisselend succes won Madera op het randje door een iets be tere slagenuitvoering. Tezamen met Kei zer won Madera de dubbel van Harteloh- Ufkus, waarmede ze de finale bereikten. Hun tegenstanders zijn Bouman-Van Reen, die via Goekoop-Eggink (7-5 6-2) daar belandden. De finalisten in jongens B zijn W. Punt, die door een zege op de zich uit stekend verwerende J. Ufkus (6-1 7-5) vandaag Burki in de finale zal krijgen. De laatste versloeg de wat vermoeide v. d. Berg (6-2 7-5) en bereikte zonder setverlies de laatste ronde. Keizer-Madera kwamen ook in de fi nale dubbel B door een zege op Bouman- Van Reen (6-1 2-6 6-1) waar zij Van Wijk-Kengen tegenover zich vonden Laatstgenoemden versloegen tevoren v d. Scheer-v. Ommen (6-1 3-6 6-3). Het feit dat veel spelers in C zowel als B de finale bereikten duidt er toch wel op dat de onderverdeling nog niet geheel voldoet. Het zou misschien aan beveling verdienen in de toekomst een aparte klas in te stellen voor de aller zwaksten, die zodoende in eigen milieu eens een wedstrijd kunnen spelen zón der meteen overklast te worden. DE UNIVERSIADE Het Nederlandse waterpolo-team won zijn laatste wedstrijd, waarin het tegen Bulgarije uitkwam, met 7-4. Zuid-Slavië, dat Hongarije met 4-2 versloeg, verover de de titel. Nederland werd in het wa- terpolotoernooi vijfde. In de finalegroep van het basketbal- toernooi versloeg Roemenië het Neder landse team met 98-63. Het volleybalteam van Nederland won de wedstrijd om de bezetting van de 7e en 8e plaats, waarin het tegen Iran uit kwam. De uitslag was 3-2. Een groot aantal studentenrecords werden gebroken. De Rus Igor Terova- nessian verbeterde het verspringrecord en bracht het op 7.90 meter, waarmee hij een gouden medaille veroverde. De tienkamp leverde ook een gouden medaille voor Rusland op. Vassili Kuz- netsov, oud-wereldrecordhouder, werd eerste met 7918 punten. Na een bijzon der sterk begin - na vijf nummers be zette hij met 3577 punten de tweede plaats - viel de Rotterdammer De Haas terug. Hij moest met 6004 punten en een zesde plaats genoegen nemen. ZONDAG 2.30 UUR WIELRENNEN Stolker wordt ziek als hij aan parkoers denkt „Ik ben doodziek als ik aan het parkoers denk. Vannacht zal ik er beslist niet van kunnen sla pen." Michel Stolker zei dit toen hij vrijdag van het circuit terug kwam. De andere Nederlandse profs gaf hij de raad: „Ga er maar niet heen. Laat- het liever als een verrassing over je komen. Het is beter om maar niet van tevoren te weten wat je te wach ten staat." Onze prof rijders trokken zich van deze woorden maar weinig aan. Vooral Ab Geldermans en Bas Maliepaard gingen er hard tegenaan. Jaap Kersten, Jo de Haan, Jo de Roo, Piet Rentmees ter en Jacques van der Klundert spanden zich niet zo in. Het weer in Bern lokte ook niet tot grote activiteit, want het is er nog steeds bijzonder warm voor de tijd van het jaar. Meisjes enkelspel C: M. v. Ulden-M. v. Rijssel 4-6 6-3 6-2; E. Kengen-N. Sten fert Kroese 6-4 8-6. Meisjes dubbel B-C: Kengen-Kengen— Staverman-Ubbink 6-3 3-6 8-6. Gemengd dubbelspel B-C: N. v. Rijs- sel-H. Goekoop—N. Stenfert Kroese-A Kist 6-1 7-5. Jongens dubbelspel C: Keizer-Madera Harteloh-Ufkus 8-6 6-2; Bouman-Van Reen—Goekoop-Eggink 7-5 6-2. Jongens enkelspel C: H. Keizer-R. Ste ger 6-2 6-3; B. Madera-A v. d. Berg 2-6 6-1 9-7; D. Bouman-M. Harteloh 7-9 6-6 afgebr. Jongens enkelspel B: W. Punt-J. Ufkus 8-6 6-2; Burki-A v. d. Berg 6-2 7-5. Jongens dubbel B: Keizer-Madera— Bouman-Van Reen 6-1 2-6 6-1; Van Wijk-KengenVan der Scheer-Van Om men 6-1 3-6 6-3. Meisjes enkelspel B: M. v. Ulden-N. Stealwt Kroese 6-1 6-1. WIELRENNEN COMPETITIEWEDSTRIJDEN REN- EN TOURVERENIGING „DE BOLLENSTREEK" In het raam van de competitiewed strijden van de Ren- en Tour vereniging „De Bollenstreek" werd de laatste wed strijd gereden op „De Boender", waar van de uitslag als volgt is: Jeugdklasse: 1 T. Zeldenthuis (Bol lenstreek) 12.5 km in 24.16 min.; 2 A. Wassenaar (Sassenheim en Omstreken); 3 J. Degenaars (Boll.); 4 R. van Lierop (Boll.); 5 Herman van Lierop (Boll.). C-klasse, 21 km: 1 S. van der Ham (Boll.) in 34.55 min.; 2 G. Hekker (S. en O.); 3 B. van Leeuwen (Boll.); 4 U Aarts (Boll.); 5 S. van Lierop (Boll.); 6.P. van der Aar (Boll.). A-B klasse, 33.5 km: 1 C. Weijera (Boll.) in 53.02; 2 T. Dijkstra (Boll.); 3 H. van der Wolf (Boll.)4 M. van Hage (S. en O.); 5 A. van der Lans (S. en O.); 6 J. Vierwinden (Boll.); 7 P. van der Reep (Boll.); 8 M. Tjoelker (Boll.); 9 J. de Zwart (S. en O.). Eindklassement: Na afloop van de competitiewedstrijden in de gezamelijke competitie van „Sassenheim en Omstre ken" en „De Bollenstreek" is de eind stand als volgt: A en B klasse: 1 C. Weijers (Bollen streek) 60 p.; 2 A van der Lans (Sas senheim en Omstreken) 51 p.; 3 T. Dijk stra (B.) 47 p.; 4 M. van Hage (S. en O.) 46 p.; 5 J. Vierwinden (B.) 40 p.; 6 H. van der Wolf (B.) 35 p.; 7 J. de Zwart (S. en O.) 31 p.; 8 P. van der Reep (B.) 27 p.; 10 H. van Lierop (B.) 11 p.; 11 M. Tjoelker (B.) 8 p. C klasse: 1 S. van der Ham (B.) 40 p.; 2 G. Hekker (S. en O.) 32 p.; 3 S. van Lierop (B.) 26 p.; 4 B. van Leeu wen (B.) 23 p.; 5 H. van Lierop (B.) 21 p.; 6 C. van Stein (B.) 20 p.; 7 W. Aarts (B.) 7 p.; 8 P. van der Aar (B.) 4 p. Jeugdklasse: 1 J. Degenaars (B.) 15 p.; 2 A. Wassenaar (S. en O.) 11 p.; 3 T. Zeldenthuis (B.) 10 p.; 4 R. van Lierop (B.) 5 p. Kees van Leewen niet opgesteld tegen Tubantia UVS komt zondagmiddag te half drie in de Kikkerpolder tegen Tubantia met de volgende opstelling uit: Doel: Van Duyl; achter: Kluiver en Jac. van Leeu wen; midden: Th. van Kampen, Hak en Breitner; voor: W. van Kampen, Duwel, Van der Lappe, J. Verhoeven en Van Weerlee. SAM WADSWORTH OVERLEDEN Op 64-jarige leeftijd is vrijdagmorgen in Eindhoven plotseling overleden de Engelse oud-international Sam Wads- worth, technisch adviseur van PSV. Wadsworth speelde voor Huddersfield Town en kwam 14 maal voor het En gelse elftal uit. In 1934 kwam hij naar Nederland waar hij achtereenvolgens DHC, PSV en DWS trainde. Kort voor de tweede wereldoorlog keerde hij naar Engeland etrug. Direct nadat de oorlog ten einde was kwam hij opnieuw naar Nederland, waar hij tot 1951 trainer van PSV was. In dat jaar bracht hij PSV tot het kampioenschap van Nederland. Zijn trainersloopbaan sloot de populaire Brit toen af. Nog tien jaar is hij als tech nisch adviseur in dienst van de Eindho- vense eredivisieclub geweest. Van en over clubs LFC LFC 1 komt zondag 2 uur in Den Haag uit tegen Laakkwartier 1. De opstelling van LFC is: doel: Krijger: achter: Bruggeling en H. Sira; midden: W. Siera, L. de Jong en J. v. d. Heyden: voor: A. Heymans, P. de Jong, H. Hey- mans, C. v. d. Zeeuw en Dick Sira. Het tweede elftal van LFC speelt zondag 11 uur op eigen terrein tegen Oranje- Groen 1. Het derde trekt evenals het eerste naar Den Haag, waar om 12 uur een wedstrijd zal worden gespeeld tegen Westerkwartier 2. Deze wedstrijden be sluiten het oefenprogramma. Volgende week begint voor LFC de competitie. DE ENGELSE LEAGUE Voor de tweede divisie van de En gelse League is vrijdagavond de wed strijd Scunthorpe United-Charlton Ath letic gespeeld. De thuisclub won met 6-1. ATLETIEK WEST-DUITSLAND-ENGELAND (DAMES) 61-45 "Het Westduitse damesatletiekteam heeft vrijdag te Oberhausen met 61 te gen 45 punten van Engeland gewonnen. De beste prestaties kwamen op naam van Jutta Heine. Zij zegevierde op de 100 m en bracht in deze race het Duit se record op 11.5 sec. Ook voor de Brit se Jennifer Smart werd die tijd afge drukt. Het verschil tussen beide sprint sters was zo gering, dat de foto de be slissing moest brengen. Even later zorg de Jutta Heine opnieuw voor een ver rassing door de 200 m te winnen in 23.5 sec., waardoor zij het Duitse record eve naarde. Opnieuw was Jennifer Smart tweede, haar tijd was 23.6 sec., wat een nieuw Brits record is. DAMMEN Ledenvergadering Leidsche Districts Dambond In de bovenzaal van „De Kleine Burcht" te Leiden vond gisteravond on der flinke belangstelling van de aange sloten verenigingen de algemene leden vergadering plaats van de Leidsche Dis tricts Dambond. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de Dambond, de heer L. K. van der Vlist die in zijn openingswoord het overlijden herdacht van het bestuurslid, de heer v. d. Plas. Enkele ogenblikken stilte werden door de vergadering in acht ge nomen. Tijdens deze vergadering vond ook de Nou eens kijken of er echt een vogeltje in zitFotografisch avontuur van poes Bibby uit Brighton. Verschenen is het jaarverslag over 1960 van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland. Aan het verslag over de toestand van handel en nijverheid ontlenen wij, dat de wollen dekenindustrie zich kenmerkte door scherp-toenemende omzetten en zeer scherpe prijscon currentie. Het onbreken van goede labelingsvoorschriften, die mislei ding voor de consumenten in de hand werkt, maakt het de produkten van de kwaliteitsdeken vaak moeilijk en doet de naam van de Nederlandse de ken in het buitenland grote schade. In de confectie-industrie kan men op vlotte gang van zaken terugzien. Grondstoffen uit eigen land speelden daarbij een belangrijke rol. Tilburgse fabrikaten en Leidse „Draion" waren zeer gevraagd. Gebrek aan werklieden remde de produktie in de constructiewerk plaatsen. De jachten- en werk- scheepsbouw was overbelast met de uitvoering van de ontvangen op- uitreiking plaats van de prijzen aan de spelers, die in het afgelopen seizoen op de beste plaatsen in de competitie waren geëindigd. Deze prijswinnaars waren: kampioen hoofdklasse Th. Zwetsloot, 2 A. v. d. Zwan, 3 C. Varkevisser; le klas se: 1 C. B. Janssens, 2 W. Klein sr., 3 J. Baerveld: 2e klasse: 1 P. H. Spek, 2 J. v. d. Niet, 3 C. J. van Duivenbode; jeugd- ploeg: 1 A. Kammeraat, 2 L. Dorsman, 3 J. P. Vrolijk. De door het overlijden van de heer v. d. Plas opengevallen plaats in het districtsbestuur werd na de bestuurs verkiezing ingenomen door de heer A. van der Putten. De competitie begint op 11 september. Getracht zal worden nog vóór deze datum het hoofdbestuurslid van de Kon. Ned. Dam Bond, de heei A. de Kruijf, naar Leiden te krijgen voor net houden van een uiteenzetting over het wedstrijdreglement, zodat iede re speler nog vóór de competitie een aanvang neemt, op de hoogte kan zijn van de juiste gang van zaken bij het spe len van wedstrijden. De competitie avonden zullen in het vervolg des avonds om kwart vóór acht beginnen Bij de rondvraag bleek wel, dat een beter inzicht in het wedstrijdreglement voor vele dammers gewenst is. De voor zitter drukte de leden op het hart ge zamenlijk de verenigingen sterk te hou den of te maken; er zijn er bij die zich nauwelijks staande kunnen houden. Ook zal worden getracht in de omgeving te komen tot het oprichten van nieuwe damverenigingen. drachten. Behalve vele motorjachten, die voornamelijk werden geëxpor teerd, werden twee zeewaardige sleepboten gemaakt, welke op eigen kracht naar Zuid-Amerika werden overgebracht. \7anuit de te Leiden gevestigde in- dustrie, die de gehele continen tale Europese markt behandelt, meldt men, dat de omzet van cosmetica in 1960 met 35 procent is gestegen en ge zien het feit, dat 't artikel „cosmeti ca voor mannen" nog in de kinder schoenen staat, zijn de vewachtingen voor de toekomst hoog gespannen. In het grafisch bedrijf was de be zetting gedurende het gehele jaar zeer goed. Het bleek veelal niet mo gelijk alle opdrachten te aanvaarden. Het tekort aan personeel blijft ern stig. Het aantrekken van personeel van elders wordt belemmerd door huisvestingsmoeilijkheden te Leiden. De hoge accijns en omzetbelasting drukte de omzet van het gedistil leerd". De boerenkaas-produktie liep in 1960 aanzienlijk achteruit, hetgeen men wijt aan de zeer natte zomer en aan het gebrek aan personeel op de boerderij. De veevoedermarkt bleef zeer flauw, onder meer, omdat een grote hoeveelheid tarwe, waarin schot was gekomen, voor veevoerdoeleinden moesten worden aangewend. Voor automobielen was 1960 een gunstig jaar. De verkoop lag belang rijk hoger dan vorig jaar. De grootste verkopen betroffen personenwagens tussen 5.000 en 6.000 en tussen 7.000 en ƒ8.000. Praktische wenken voor de huisvrouw VEREENVOUDIGD AFWASSEN Een schaaltje met een opgelost af- wasmiddel naast de gootsteen ver eenvoudigt het afwassen Zo gauw men een bordje of een kopje heeft gebruikt doopt men de afwasborstel in het schaaltje en reinigt bord of kopje of wat het ook mag zijn onder stromend water. Men voorkomt op deze manier, dat de afwas zich teveel ophoopt en men heeft steeds een op geruimde keuken EEN PRAKTISCHE TUBE Een eenvoudige spuit voor slag room e.d is heel gemakkelijk gevon den. U koopt in een apotheek een grote, lege tube Elke gewenste vul ling kunt u achter in de tube stoppen. Nederlandse ploeg denkt alleen aan klimmen Zaterdag en zondag zullen op een parkoers bij Bern de de wereldkampioenschappen op de weg worden verre den. Foto: de amateurploeg doet hier in de natuur krachten op voor het zware werk dat hen wacht.. Van links naar rechts: Schroeder, Jansen, Sebregts, Nijdam, Snepvangers, Knops en De Waard.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6