De poorten van r.k. Streek BLO-school te Alphen aan den Rijn maandag open 11 jaar geleden eerste besprekingen Pauselijke boodschap Franse troepen uit Algerië Russische militaire oefeningen V.N. breken met Katanga Dubbele moord Weerbericht Het weer in Europa E. L. de Witt, dertig jaar raadslid te Noordwijk, ridder Orde v. Oranje-Nassau Benoemingen in Rijnland De 3 Oktober- optocht KINDEREN IN HET NIEUWE WOUD ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Uitslag nationale dahliatentoonstelling te Hillegom Na de opening van de in Treslong te Hillegom georganiseerde nationale tentoonstelling van de Nederl. Dah liavereniging, door jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, heeft de jury de namen van de prijswinnaars bekend ge maakt. De eerste prijs werd behaald door de firma Dahlia-Maarse te Aalsmeer, 2. D. Bruidegom, Baarn, 3. C. S. Weyers en Zonen, Hillegom, 4. G. Aarsen Zn., Harderwijk, 5. C. Geerlings, Heemstede, 6. H. van Vee- len, Sassenheim, 7. N. J. van Oosten, Den Haag. De wisselbeker A voor de beste dahlia van het jaar werd gewonnen door Dahlia-Maarse te Aalsmeer, met Royal Sceptre. De beker voor de beste pompon-dahlia werd toegewe zen aan de kweker G. H. Lammerse te Vijfhuizen-Haarlemmermeer. De school is bestemd voor de he le Rijnstreek. Hoofd van de school is de heer J. A. Damen uit Leiden, die met zijn onderwijzend personeel en zijn leerlingen maandag a.s. de school voor het eerst in gebruik gaat ne men. De officiële opening, die ongetwij feld zal plaats hebben, is nog niet vastgesteld. De heer Damen is van oordeel, dat eerst alles tot in de puntjes verzorgd en alles, wat met de bouw te maken heeft, klaar moet zijn, alvorens hij met een prettig ge voel aan een feestelijk gebeuren als een offciële opening van een derge lijk gebouw ongetwijfeld is, kan mee werken en deelnemen. Nu het fraaie gebouw op een strijkje verf na hier en een spijkertje of haakje daar klaar is, is het onderwijs bij de heer Damen nummer één. Dat moet op tijd aanvangen! De school is gebouwd door het aannemersbedrijf J. van Rhijn te Katwijk aan Zee, onder architectuur Paus Johannes XXIII is voorne mens zondag 10 september in de audiëntiezaal van zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo 's middags om 17.30 uur een H. Mis op te dragen voor het behoud van de vrede. Naar aanleiding daarvan zal hij via de radio een boodschap tot de gehele ka tholieke wereld richten. Volgens militaire kringen in Mar stille wordt vandaag, zaterdag, het eerste contingent van de Franse ze vende lichte pantserdivisie uit Al gerië in Marseille verwacht. Zondag volgen nog meer contingenten. Deze divisie is de tweede Franse divisie, die uit Algerië wordt terug getrokken. Het officiële Sowjet-Russische pers agentschap Tass heeft vrijdagavond bekend gemaakt, dat in de Barentz- Zee en de Karische Zee in septem ber en oktober militaire oefenin gen zullen worden gehouden, waar bij door de Sowjet-Russische noor delijke vloot, in samenwerking met raket-afdelingen en de luchtmacht, gebruik zal worden gemaakt van verscheidene soorten moderne bewa pening. Het gebied is tot gevaarlijke zone verklaard voor de Sowjet-Russische en buitenlandse schepen en vliegtui gen gedurende de periode van 10 sep tember en 15 november. De Verenigde Naties hebben gis teren in Elisabethstad bekend ge maakt, dat zij alle normale betrek kingen met de regering van Katanga hebben agebroken. In een brief aan president Tsjombe zegt O'Brien „dat de Verenigde Na ties geen betrekkingen kunnen onder houden met een regering, waarin een minister opgenomen is tegen wie de ernstigste beschuldigingen zijn inge bracht". In de brief van vier bladzijden zin speelt O'Brien op de laatste ontwik kelingen in Katanga en noemt deze de raad te complimenteren. Wij doen dit volgaarne omdat u zich in deze periode volkomen hebt ingeschakeld om de belangen van de Noordwijkse -xr j gemeenschap te dienen. Uw staat van het architectenbureau ir. Van Bovenstaande foto geeft een duide- °an ^jenst js nog voortreffelijker, Oerle en Schrama te Leiden. Het lijk beeld van het exterieur van de als nagaan wat u hebt tot stand dagelijks toezicht werd uitgeoefend nieuwe r.k. school voor buitenge- gebracht v00ral in de moeilijke cri- door de heer H. Koerts uit Gouda, woon lager onderwijs aan de Para- aisjaren ais wethouder van sociale opzichter van genoemde architecten- dijslaan te Alphen aan den Rijn. zaken. Dat u hiernaast in het kerke- bureau. lijke leven veel tot stand hebt ge- Het gebouw kreeg zijn z.g. eerste bracht, vooral door uw grote inte- do» «ak; het front is naar de Mo.envlW zk-hf "tijdens ^^tToo'r t Si totstandkoming van een b.l.o. -chool laan; de hoofdingang van het ge- ^w°rdendoor WH hidden Tat het bijzonder heeft beijverd. bouw in het noordwestelijk deel van onderscheiding. Wij bidden, dat het Nu ongeveer 11 jaar geleden wer- het object, dat grenst aan het vijver- u en de uwen g°ed mogen gaan den daartoe de eerste besprekingen plantsoen langs de Prins Bernhard- Namens de raadsleden sprak de gevoerd. Het oorspronkelijk plan laan; de ingang voor de kinderen be- heer Vogelaar woorden van geluk- (1951-1952) is door allerlei overheids- vindt zich aan de zuidkant. wens, waarin hij aller sympathie, en andere maatregelen vertraagd vriendschap en waardering betuigde, en moest enkele malen worden her- Indeling. jja verscheidenheid van ambts zien, laatstelijk om budgettaire rede- vervullingen van de heer De Witt nen. In 1960 kwam het derde plan Het gebouw is in drie delen ce te hebben belicht, zeide spr., dat, on gereed, volgens hetwelk de school is splitsen: in het oostelijk deel be- danks soms heftig verschil van me- gebouwd. Het is van de hand van vinden zich o.a. een werklokaal en njngi de goede verstandhouding be- architect A. C. Bos uit Delft, die lid een keukenafdeling voor de meisjes; houden bleef, is van het architectenbureau ir. Van in het westelijk deel o.a. een werk- Oerle en Schrama te Leiden. De aan- en een theorielokaal voor de jongens, Namens de raad bood hij een foto besteding vond op 30 mei 1960 plaats, een hout-opslagruimte, een berg- toestel aan. Het gebouw (in zuidelijke richting ruimte voor leermiddelen, een leer- uit te breiden) biedt voorlopig plaats krachten- en een dokterskamer, als- Na het geschenk van de raad, wii- voor ca. 50 leerlingen, jongens en mede een ruime hall voor ontvangst den b. en w. niet achterblijven. Met meisjes. Het is totaal ruim 50 meter van bezoekers e.a.; het middengedeel- een geestig woordje bood de burge- lang; de grootste diepte is niim 20 te van het gebouw bevat voorts nog meester namens het college de jubi- meter; het is een laagbouw met plat drie leslokalen. laris een scheerapparaat aan. Zeer bewogen door de hulde aan hem ge bracht, dankte de heer De Witt H.M. Vanmorgen heeft men in Sprang- Capelle twee broers, de 72-jarige H. van Zeist en de 74-jarige A. van Zeist vermoord in hun woning aan de Tweede Zeine aangetroffen. Beide broers is de schedel ingeslagen met een stomp voorwerp. Volgens de eerste inlichtingen van de politie zou de moord gisteravond tussen acht en negen uur gepleegd moeten zijn. De officier van justitie bij de recht bank te 's-Hertogenbosch, mr. baron van Imhof. leidt ter plaatse het on derzoek. Het motief voor de moord is niet bekend. Evenmin heeft men nog aan- wijzigingen omtrent de persoon van de dader. Dr. Zeldenrust zal sectie op de stoffelijke overschotten van de vermoorden verrichten. De twee broers bewoonden samen een kleine boerderij. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De bakker en de slager, die van morgen aan de deur kwamen, kre gen het vermoeden, dat er iets niet in orde zou zijn, toen zij zagen dat de blinden nog voor de ramen zaten. Zij waarschuwden een familielid van de twee broers, dat zich toegang tot de boerderij verschafte en één van de bewoners in de gang en de andere in de huiskamer op de grond vond liggen. Er wordt aan roofmoord gedacht, omdat de achterdeur geo pend is aangetroffen en omdat er 'n geldkistje is gevonden, waarvan de sleutel in het slot stak. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK MIST In de nacht en ochtend plaat selijk mist. Morgen later op de dag op de meeste plaatsen zon nig en warm weer. Matige tot zwakke veranderlijke wind. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK de Koningin voor de onderscheiding, aan hem verleend, de burgemeester Leef opgewekt. Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pijn, reu- voor diens waarderende woorden, matiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk. Togal is Ook dankte hij de heei; Vogelaar die veilig voor de maag. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; I (Advertentie) NOORD WIJK In een buitengewone raadsverga dering is gisteravond te Noordwijk hulde gebracht aan de heer E. L. de Witt ter gelegenheid van het feit, dat hij dertig jaar zitting heeft ge had in de gemeenteraad. De raad zaal was bij deze gelegenheid rijk versierd. De publieke tribune was tot in de uiterste hoekjes bezet. De voorzitter, burgmeester mr.. G. F. W. van Berckel, opende deze buitenge wone bijeenkomst met de bemerking, dat deze keer niet gesproken zal worden over zaken maar over per sonen, waarbij alles gecontreerd zal zijn in de persoon van de heer De Witt ter gelegenheid van zijn dertig jarig lidmaatschap van de gemeente raad. De oproep voor deze bijeen komst bevat dan oog maar 1 punt: hulde van de heer A. de Witt. Toch wilde spr. alvorens hiertoe over te gaan een ingekomen stuk behandelen en wel een schrijven van H.M. de Koningin waarin mede deling werd gedaan, dat het H.M. heeft behaagd de heer De Witt te benoemen tot Ridder in de Orde. van Oranje Nassau. Met een glukwens speldde de bur gemeester deze hoge onderscheiding dë heer De Witt op. „Bij een jubi- bileum is het steeds een behoefte dit te herdenken" vervolgde de voor zitter, „en daarom is de raad bijeen gekomen, om u, mijnheer De Witt, met uw dertigjarig lidmaatschap van „flagrante schendingen van het handvest van de V.N. en de verkla ring van de rechten van de mens". De V.N. had donderdag Tsjombe verzocht de betreffende minister, Moenongo van Binnenlandse Zaken, te ontslaan. O'Brien zei, dat thans 4.000 men sen in V.N.-kampen in Elisabethstad zijn opgenomen. Zij waren gevlucht voor Moenongo's politie. Per uur kwamen er honderden bin nen. Verslaggevers bezochten dui zend vluchtelingen van Kasai in een Zweeds VN-kamp. Zij zeiden, dat zij uit angst voor moordpartijen van de politie waren gevlucht. Er zouden voortdurend arrestaties door Moenon go's politie worden verricht. namens de raad had gesproken. De verstandhouding in de raad was ge lukkig altijd zeer goed geweest en hij dankte de Almachtige, die hem de kracht en gezondheid had gegeven om wat voor zijn medemens te be tekenen. Tevens dankte hij voor de grote medewerking die hij steeds heeft ondervonden van het gehele ambtenarencorps, voor de geschen ken hem aangeboden. Hij besloot zijn woord met alles samen te vat ten in een „Soli Deo Gloria". Hierna bleef men nog geruime tijd in de raadzaal gezellig bijeen. Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap Rijnland maken bekend: dat door de vertegenwoordigers der gemeentebesturen van Hillegom, Sas senheim, Oegstgeest en Lisse op 1 sept. 1961 tot hoofdingeland van Rijn land voor het gebouwd eigendom van die gemeenten is benoemd de heer H. L. du Boeujj, burgemeester der gemeente Oegstgeest; en tot hoofd ingeland-plaatsvervanger van Rijn land voor het gebouwd eigendom in die gemeenten de heer J. Baron van Knobelsdorff, burgemeester der ge meente Sassenheim. Voorts melden zij, dat door de ver tegenwoordigers der gemeentebestu ren van Katwijk, Noordwijk en Was senaar op 1 september 1961 tot hoofd ingeland van Rijnland voor het ge bouwd eigendom van die gemeenten is benoemd de heer H. P. Boot, wet houder der gemeente Katwijk; en tot hoofdingeland-plaatsvervanger van Rijnland voor het gebouw eigendom in die gemeenten de heer E. M. Schade, wethouder der gemeente Wassenaar. Nu de maand september is aange broken begint het 3 oktoberfeest met rasse schreden te naderen. De voor bereidingen, o.a. voor de optocht, die dit jaar gewijd is aan het grote Landjuweel, dat in 1596 in Leiden werd gehouden, zijn reeds vele maan den aan de gang en naderen hun voltooiing. Deze optocht, waarover wij over enkele weken nader zullen berichten, belooft buitengewoon fraai en kleur rijk te worden. Reeds hefbben velen zich opgegeven als medewerkers aan deze stoet. Toch heeft de Optocht commissie nog mooie rollen voor vol wassenen beschikbaar en stelt zij de dames en heren, die deze willen spe Len, a.s. woensdag 6 september in de gelegenheid, zich daarvoor op te ge ven. Van 8-10 uur 's avonds kan men daartoe terecht in restaurant „de Doelen", Rapenburg 2. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON onbew. onbew. zw. bew. onbew. onweer mist mist mist onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist 1. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. h. bew. h. bew. 1. bew. 20 10 24 10 20 13 29 15 32 13 35 19 31 15 29 20 30 15 30 13 PAUZE Morgen: vijftiende zondag na Pink steren: „Inclina Domine Neig, Heer, Uw oor tot mij (uit psalm 85). OP HOOFD, MOND EN HART. De gewoonte om drie kleine kruis jes te maken bij de voorlezing van het evangelie is zo oud als de chris tenheid. Soortgelijke gewoonten wor den al bij Tertullianus (gestorven omstreeks 250) vermeld. In die ge vaarlijke tijden van vervolging her kenden de christenen elkaar aan zulke met de duim op voorhoofd, mond of borst onopvallend gegeven tekens. Deze kruisjes uit de ver drukking zijn altijd in ere gehouden als geloofsbelijdenis. Bij de voorle zing van het evangelie beklemtonen we ermee, dat wij met het verstand Gods Woord willen vernemen, het met de mond willen belijden en in ons hart willen ontvangen. Bij het Laatste Evangelie (maar het zou ons niet verbazen als dit aanhangsel uit later tijd door de Kerk werd afge schaft) is het tevens een dankzegging op hoofd, mond en hart voor de grote Gave van het Lichaam des He ren. Die Gave is ook een wat uitge breider dankzegging waard! PUZZEL Oplossing no. 536. Horizontaal: 1. Kansas, 5. ha, 6. do, 7. Erp, 9. wee, 10. lee, 11. Marne, 13. nee, 15. oot, 17. nog, 19. or, 21 pa, 22. madera. Verticaal: 1. kar, 2. N.S., 3. adé, 4. soes, 5. hek, 8. plant, 9. Wenen. 12. toom, 14. aga, 16. ora, 18. opa, 20. de. „Er komt hoog bezoek morgen... Een circusbeer heeft vrijdag avond te Ebersberg in West-Duits- land een zevenjarige jongen aange vallen en zo ernstig verwond, dat de jongen later in een ziekenhuis is over leden. 56. Voor Edward was het onmogelijk het kalf alleen te overmeesteren en daarom hoedde hij in afwachting de koe. Eindelijk kwamen daar dan Pablo en Hum phrey. Pablo wist onmiddellijk raad om het kalf te overmeesteren. Hij joeg de hond op het kalf af en al vluchtende in Pablo's richting wierp hij het kalf een strop rond de hals. Het kalf werd toen gegrepen en in de wagen geplaatst 57. Humphrey ging naar dè stad noodzakelijke in kopen doen en intussen zwierf Edward als naar ge woonte in het bos rond. Tot zijn verbazing stond hij plots voor een kudde ponies. Dat waren de eersten die hij in het bos zag sinds ze hier woonden. Hoe zou Humphrey zich verheugen! Door het volgen van de dieren was hij echter de weg kwijt geraakt en door de dichte duisternis kon hij zelfs de maan niet zien. Eindelijk bemerkte hij een licht. Twee mannen zaten met een lantaarn onder een boom en spraken zeer luid. s Finale...,,

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3