WERELDTITEL VOOR LEEN VAN DER MEULEN BERTUS DE GRAAF LEIDDE BADHOEVEDORPER NAAR ZEGE Nijdam en Oudkerk kanshebbers bij achtervolging amateurs Krachttoer van Henk Nijdam Van der Meulen lag bijna een jaar in ziekenhuis De regenboogtrui tegemoet I H S r Een fortuin voor een stuivertje WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1961 DE LE1DSE COURANT PAGINA 6 De Graaf deelt in hulde De Italianen hebben in enthousiasme een lesje gekregen van de zogenaamde nuchtere Nederlan ders, toen de 23-jarige Leen van der Meulen dinsdagavond de wereldtitel bij de amateurs stayers, die het vorige jaar van Arie van Houwelingen in Oostduitse handen was overgegaan, voor Oijanje heroverde. Juichend vloog Van der Meulen achter de eminente gangmaker Bertus de Graaf vandaan. Juichend ook vielen de Nederlanders op het middenterrein elkaar om de hals. Dr. Piet van Dijk, de voorzitter van de KNWU, die onmiddellijk over de ballustrade was gesprongen, zoende iedereen, die hij op zijn weg tegenkwam. De uitgebreide kolonie, die niet op dit succes gerekend had, was buiten zichzelf van vreugde. Niet in het minst de familie van de wereldkampioen, die 14 man sterk deze grootse avond had meegemaakt. Leen van der Meulen, die zater dag via de herkansing de finale had bereikt, kwam bij de huldiging op de hoogste trede van het ere-podium. En al werd het Wilhelmus dan niet gespeeld, toch pinkten velen een traan weg toen de trompetten voor deze eenvoudige jongen uit de Haar lemmermeer werden gestoken. Ber tus de Graaf deelde in de vreügde. Hij hield zich aanvankelijk beschei den op de achtergrond, maar werd door de Nederlandse officials naar voren geduwd en toen Van der Meu len hem in het oog kreeg stapte hij midden tijdens de ceremonie van het podium en trok De Graaf aan een arm mee naar boven. Gelukkig zwaaide de wereldkampioen met de grote bos bloemen, af en toe met een nog ongelovige blik naar beneden kijkend naar de gloednieuwe regen boogtrui van de U.C.I. die hem door „Ik kan Timoner verslaan „Op een zeker ogenblik riep Bertus de Graaf: „Wereldkampi oen. wereldkampioen". Dat was vijf minuten voor het einde, maar het gaf me zo'n moraal, dat ik Timoner had kunnen verslaan." De overgelukkige Van der Meu len vertelde dit kort na de hul diging en voegde eraan toe, da,t hij nooit kampioen had kunnen worden zonder De Graaf. „In de herkansing had ik veel te veel zitten praten en voor de finale had Bertus gezegd: „Laat alles nou maar aan mij over en houd je mond." „Vergeten jullie hem vooral niet te noemen", vervolgde de dankbare renner uit Badhoeve dorp, die ook een deel van zijn triomf aan de ploegarts, dokter Rolink, toeschreef. „De eerste da-1 gen heb ik enorm in de put ge zeten. Elke dag nam ik druppel tjes in, maar het was blijkbaar verkeerd, want op advies van de dokter ben ik daarmee maandag gestopt en toen voelde ik me met een veel beter. Dokter Rolink heeft me ook vandaag fantastisch behandeld. Hij heeft me een spuitje gegeven, toen voelde ik dat ik los kwam." Of Van der Meulen zelf op het kampioenschap had gerekend? „Eerlijk gezegd niet erg, maar. ik heb wel vertrouwen gekregen, toen ik van kop mocht starten. Wie hebben er eigenlijk steeds achter me gezeten en hoe is Bert geëindigd?" Van der Meu len wachtte het antwoord niet af en stormde weg om te doen wat hij al" zo lang had gewild: de ver diende kus van zijn verloofde Ti neke in ontvangst nemen. Van der Meulen ivordt gehuldigd in Amsterdam Al twee wereldkampioenen zijn ge contracteerd voor de revanches van de wereldkampioenschappen, die op maan dag 4 september in het Olympisch Sta dion worden gehouden. In de allereerste plaats natuurlijk Leen van der Meulen, die tegen Bert Romijn en Henk van Campen, de Oostduitsers Stolze en Wustrow en de Belg Van der Bergh een wedstrijd over 30 km zal rijden. Voorts heeft directeur Bessem van het stadion de drie beste sprinters Maspes, Rous seau en Debakker gecontracteerd, die tegen Jan Derksen uitkomen. de president van de U.C.I., de Itali aan Rodoni, om de schouders was ge trokken. Naast Van der Meulen ston den de Oostduitsers Wustrow en Stol ze, die de zilveren en de bronz en _ie- daille hadden veroverd. Van de rand van het park keek de Hagenaar Bert Romijn een beetje sip toe: hij was als vierde net buiten de prijzen gevallen. De loting was gunstig uitgevallen voor de Nederlanders, Van der Meu-" len startte op kop, gevolgd door de Zwitser Wickihalder, onze landge noot Bert Romijn, de Belg Van der Bergh, de Oostduitse titelhouder Stolze, de Fransman Godelle, de Oostduitser Wustrow en de Westduit ser Pruess. Van der Meulen zou het niet moeilijk krijgen. De strijd speel de zich voornamelijk achter hem af tussen Wickihalder, Godelle, Van der Bergh en Romijn, terwijl in de slot fase de beide Oostduitsers een rol van betekenis gingen spelen. AANVAL VAN ZWITSER De spanning in het Nederlandse kamp groeide met de minuut. Zou Van der Meulen er inderdaad in sla gen oranje een wereldtitel te be zorgen? De situatie werd na 47 minu ten bijzonder precair, toen Wickihal der al zijn krachten verzamelde en Romijn en Van der Bergh zonder moeite passeerde. Hij strandde op Stolze, die zich achter Van der Meu len had genesteld. De laatste tien minuten gingen in. Opnieuw ontwikkelde zich een fel gevecht tussen Wickihalder en de Oostduitse titelhouder, een duel, dat wederom met een nederlaag van de Zwitser eindigde. Maar Stolze had zich in deze duels te veel uitgeput en een minuut later moest hij de derde plaats aan de Zwitser afstaan. Wic kihalder nam nu weer een rustpauze en na 54 minuten was het met Godel le gedaan. ROMIJN VERDRONGEN Gangmaker Pelser, die mjet Romijn al die tijd op de loer had gelegen nam de derde plaats in maar moest buigen voor de slotaanvaj van de Oostduitsers, tot een echte aanval op Van der Meulen kwam het niet. Want Wickihalder, Stolze en Wus trow hadden hun krachten teveel moeten aanspreken en ondanks de hartstochtelijke aanmoedigingen van het Zwitserse publiek bleef Van der Meulen op kop rijden. Hij was we reldkampioen. Uitslagen en tijden STAYERS (AMATEURS) Finale: 1 Van der Meulen (Ned.) in 1 uur 67,185 km; 2 Wustrow (O.-D.) op 70 meter; 3 Stolze (O.-D.) op 80 meter; 4 Romijn (Ned.) op 125 meter; 5 Godelle (Fr.) op 170 meter; 6 Wickihalder (Zwits.) op 245 meter; 7 Van den Bergh (Belg.) op 1 ronde. Prüss (W.-D.) staak te in de 33e minuut de strijd. ACHTERVOLGING (PROFS) Halve finales: le halve finale: 1 Trepp (Zwits.) 5 km in 6 min. 11.5 sec.; 2 Fag- gin (It.) 6.26.3; 2e halve finale: 1 Altig (W.-D.) 6.16.-; 2 Post (Ned.) 6.25.1. Om de 3e plaats: 1 Faggin 6.17.9; 2 Post 6.18.1. Finale: 1 Altig 6.12.5; 2 Trepp 6.13.5. ACHTERVOLGING (AMATEURS) Series: Geplaatst voor de kwartfina- les:s Nijdam (Ned. 4 km in 4 min. 56.5 sec.; Delattre (Fr.) 4.57.2; Contreras (Arg.) 4.59.3; Isaksson (Den.) 5.00.5: Oudkerk (Ned.) 5.01.2; Dalton (Nw- Zeel.) 5.02.3; Moskwin (Rusl.) 5.02.7; Heinemann (Zwits.) 5.03.1. Kwartfinales: le rit:- 1 Nijdam 5.02.8; 2 Heinemann 5.08.9; 2e rit: 1 Delattre 5.08.6; 2 Moskwin 5.10.2; 3e rit: 1 Contre ras 5.08.0; 2 Dalton 5.09.3; 4e rit: 1 Oud kerk 5.02.3; 2 Isaksson 5.03.9. Nijdam brak baanrecord De kans op een tweede wereldtitel voor Oranje is zeker niet denkbeeldig. Het rijden van onze amateur achtervol gers Henk Nijdam en Jaap Oudkerk wettigt volkomen een dergelijk optimis me. Beiden reden zich met gemak in de halve finales, waarin Nijdam tegen de verrassende Argentijn Contreras moet uitkomen. Oudkerk ontmoet de titel verdediger Delattre. Al in de voorritten werd het duidelijk, dat onze jongens een goede gooi zou den kunnen doen naar de titel. Nadat Delattre in de eerste rit met een tijd van 4.57.2 zijn kandidatuur opnieuw had gesteld, gooide Nijdam in de tweede rit er nog een schepje boven op en verbe terde met een tijd van 4.56.5 het baan record. Jaap Oudkerk, die veel later moest starten, kon zijn draai niet vin den. Hij was niet te genaken, reed hy pernerveus op zijn wegfiets op het mid denterrein rond, verwenste iedereen, die op zijn weg kwam, schreeuwde nu eens om water en dan eens om een kruikje en maakte toen tegen een Japanner de voor zijn doen matige tijd van 5.01.2. Maar ook hij was geplaatst. De grootste verrassing van de nederlaag van de Ita lianen Testa en Constantino, die er niet in slaagden bij de laatste acht te komen. In de kwartfinales hadden Nijdam en Oudkerk niet de minste moeite met hun tegenstanders resp. de Zwitser Heine mann en de Deen Isaksson. De laatste nam tegen het einde van de rit nog wel een flink stuk terug van de 40 m, die hij op Oudkerk was achtergeraakt, maar zijn eindspurt kwam veel te laat. Ook toen was Oudkerk weer tevreden. Hij had in de kwartfinales dé beste tijd ge reden, namelijk 5.02.3, waarmee hij een halve seconde sneller was dan Nijdam. Delattre en Contreras wonnen in resp. 5.08.6 en 5.08.0. Wereldkampioen Leen van der Meulen met zijn gangmaker De Graaf tijdens de huldiging. Rudi Altig kampioen met machtsvertoon Peter Post vierde Bij de profachtervolgers ging de we reldtitel voor de tweede maal in suc cessie naar de 24-jarige Westduitser Rudi Altig die in een bijzonder spannende fi nale de Zwitserse troef Willy Trepp een volle seconde achter zich liet. Peter Post, die in de halve finale door Altig was uitgeschakeld, reed een niet minder enerverend duel tegen Leandro Faggin, maar moest de derde prijs toch aan de Italiaan laten. Post 70 meter achter Altig. Post was met goede moed in de halve eindstrijd aan de start gekomen, maar het was al spoedig duidelijk, dat er met Altig niet te spotten viel. De achter stand van de Amsterdammer groeide met elke ronde en tenslotte verloor Post met zeker 70 meter verschil. In de andere halve finale was het ver schil tussen Trepp en de Italiaan Faggin al even groot. Aan het publiek heeft het tenslotte zeker niet gelegen, dat niet Trepp maar Altig op de hoogste trede kwam bij de huldiging. In extase trom melden de toeschouwers op de reclame borden langs de balustrade, toen de Zwitserse kampioen de achterstand van c ikele meters, die hij in de eerste twee ronden had opgelopen, geheel goedmaak te. Trepp kwam zelfs even voor maar de sterke Duitser had de langste adem en de meeste kracht en met eën paar meter verschil werd hij weer wereldkampioen in de goede tijd van 6.12.5. In de Ronde van het „Noorden", die van 7 t/m 10 september in Frankrijk wordt gehouden, zal een Nederlandse profploeg starten onder leiding van Sjefke Janssen. Het team bestaat uit de volgende renners: Piet Rentmeester, Piet Damen, Jaap Kersten, Martin van der Borgh, Huub Zilverberg, Jan Hugens, Cees Lute en Ad Biemans. Film in de maak over besteding van totogelden Binnen niet al te lange tijd zal men op het gevoelige celluloid kunnen zien op welke wijze het kapitaal wordt be steed, dat door middel van de sporttoto binnenkomt. De Nederlandse Sportfede ratie heeft namelijk aan de NV Haghe- film in Den Haag opdracht gegeven om in samenwerking met de filmdienst van de NSF een film te vervaardigen die de besteding van de totogelden in beeld brengt. Het scenario is van Jan van Hillo en de regie heeft de heer J. Damshuijzer. Beoefenaren van alle takken van sport zullen vrijwillig hun medewerking ver lenen. Een belangrijk gedeelte wordt op genomen in het Olympisch Stadion in Amsterdam. Wanneer de rolprent is vol tooid zal deze regelmatig door de NSF- filmdienst voor alle aangesloten organi saties worden vertoond. VOETBAL UVS-Rest van Leiden Portret van wereldkampioen De 23-jarige Leendert van der Meulen heeft tot dinsdagavond niet veel geluk ondervonden in zijn wielerloopbaan. Zeven jaar geleden begon hij te fietsen, maar hij boekte slechts weinig successen en kwam nog niet in aanmerking voor de eerste Olympia Tour in 1957. Zijn vader, die geheel in de sport van zijn zoon opgaat, adopteerde toen zelf een ploeg, waarin Leen kon starten: de zwarte schapen. Achteraf heeft zijn vader waarschijnlijk spijt gehad, want in de Lim burgse etappe maakte Leen van der Meulen een ernstige val, waar bij hij een schedelbasisfractuur opliep. De Badhoevedorper lag. bijna een jaar in het ziekenhuis en leek verloren voor de sport. Maar weer dankzij de morele steun van zijn familie kwam hij terug en ging nu zijn geluk proberen achter de grote motoren. Driemaal is hij nu in het wereldkampioenschap uitgekomen. Het vorige jaar in Leipzig kwam Van der Meulen wel in de finale, maar eindigde als achtste. En ook dit jaar zat het hem weer tegen. Drie maanden geleden, toen in het Olympisch Stadion in Amsterdam het officieuze kampioenschap van Nederland werd verreden, lag Van der Meulen met een ernstige keelontsteking in het ziekenhuis. Het zag er zelfs naar uit, dat hij niet in het wereldkampioenschap zou kunnen uit komen. Maar hij herstelde bijtijds en in de selectiewedstrijd was hij veruit de beste Nederlander. Dinsdag eindelijk kreeg hij het ver diende loon voor zijn doorzetten: de wereldtitel. PROFESSIONAL Leen van der Meulen heeft grootse plannen. Op 1 januari van het komende jaar gaat hij over naar de rijen van de professionals en hoopt op de Antwerpse winterbaan, waarop hij zich de afgelopen winter op dit seizoen heeft voorbereid, zijn debuut te kunnen maken. Voor de hedenavond om 8 uur op het terrein van de vereniging LFC aan de Boshuizerkade te spelen liefdadigheids wedstrijd UVS-Rest van de Afdeling Leiden is het elftal van de Rest als volgt samengesteld: doel: Keereweer (Roo- denburg); achter: Van Rooyen (Rooden- burg) en H. Sira (LFC); midden: v. d. Heyden (LFC), De Jong (LFC), Mole- ma (Ter Leede); voor: A. Heymans (LFC), H. Molenaar (Ter Leede), Bek kering (Lugdunum), N.N.; H. Heymans (LFC). De linksbinnen wordt nog nader aangewezen. OPSTELLING UVS Doel: Van Duyl; achter: Kluivers en Van Leeuwen; midden: Th. van Kam pen, Hak, Filippo; voor: W. v. Kampen, G. Duwel, C. van Leeuwen, Breitner en Van Weerlee. Scheidsrechter: de heer Bentvelzen: grensrechters: de heren H. Neuteboorn en D. Wetselaar. Onze landgenoot Henk Nijdam heeft dinsdagavond op de Oelikonbaan in Zürich bij de achtervolging voor amateurs het baanrecord gebroken. Henk Nijdam is hier de Australiër Saensche gepasseerd. Vrouwe Fortuna is de Londense mevr. Violet-Butler dit weekein de wel zeer gunstig gezind ge weest. Mevr. Butler had namelijk de uitslagen van alle Engelse toto wedstrijden goed voorspeld, waardoor zij in het bezit kwam van een bedr«g van 90.000 pond sterling, ca. 950.000 gulden. En dan .te bedenken, dat het inleg- geld waarmee de Britse aan de pool had deelgenomen zegge en schrijve één stuiver bedroeg. Leen van der Meulen achter zijn gangmaker Bertus de Graaf tijdens de finale in het Oerlikonstadion te Zürich.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6